De kerk tussen oecumenisme en nationalisme (fcütiOIIIJWi'I fïjbts©! KERKDIENSTEN UK.L t- ZATERDAG 23 NOVEMBER 1974 De vorige week vonden we in een dagblad een gericht over de Oosters Orthodoxe Kerken, on- de kop: "Nationalisme belet orthodox concilie". Onder deze kop begon het bericht aldus: „Hoe wel het besef bij de orthodoxe kerken groeit dat zij geroepen zijn tot samenwerking in een liefdesband, vormt de extreme natiónale opvatting van het begrip zelfstandigheid (autokefalie) in sommige kerken nog steeds het grootste struikelblok voor een pan-orthodox concilie". Dit is een uitspraak, zoals verder blijkt, van dr. A. Kallis, Grieks-or- thbdox wetenschappelijk medewerker aan het oecumenisch instituut van de universiteit van Munster, West- Duitsland. Hjj onthuld daarmee eigenlijk niets nieuws, want het is een bekend feit dat de Ooster Ortho doxe kerk in nationale kerken uiteen valt. In naam is de patriarch van Constantinopel het hoofd van bijna de gehele oosterse orthodoxie, maar ADVERTENTIE KANTOORINRICHTING! TE LEIDEN Permanente expositie in het DIM i2 too 'raag gratis toezending (750 m2 toonzalen) tijdschrift C.P. Specialisten in: m DIRECTIE-EN KANTOORMEUBELEN I BRANDKASTEN I ORGANISATIE-EN SORTEERMIDDELEN IWM. BARENTSZSTRAAT 35 - Industrieterrein "De Waard" LEIDEN Bij Zijlsingel - Trompstraat g Tel. 01710 - 49044 (8 lijnen) B Adviseurs I voor vriendelijk zakendoen! J veel gezag over de kerken heeft hij niet. Deze kunnen geheel zelfstandig hun weg gaan. Dat hij nog altijd be schouwd wordt als het centrale hoofd hangt samen met het feit dat Constantinopel de hoofdstad is ge weest van het Oost-Romeinse Rijk. De Aya Sophia was zijn patriarchale kerk. Men spreekt dan ook niet van de patriarch van Istanbul, maar men blijft de oude naam handhaven wan neer het gaat om deze patriarch. We hebben er wei eens meer op gewezen dat hem geen enkel middel ter beschikking staat wanneer één van de andere patriarchen die de O. O. Kerk kent, wat al te zelfstan dig een eigen weg gaat. We hebben dat bijv. gedaan toen er allerlei kwes ties rezen rondom Makarios, die op zijn eigen eiland de hoogste functie bekleedde zowel in het burgerlijk als ook in hot kerkelijk gezag. De kerk van\Cyprus is autocefaal; ze is geheel zelfstandig en er was in feite geen enkele kerkelijke autoriteit die hem tot de orde kon roepen. Ook een con cilie zou dat niet kunnen. En even zo ligt het met alle patriarchen. In het stukje werd ook gesproken over het "schandaal" dat de Rus sisch Orthodoxe Kerk in Amerika door de kerk (lees patriarch) van Moskou zelfstandig is verklaard en daardoor "het slagveld is geworden van de twisten tussen de orthodoxe kerken". En dan gaat het verder: "Enerzijds is er wel begrip aanwezig van de universaliteit van de kerk, anderzijds is er de voortdurende vrees dat die universaliteit ten kos te zal gaan van de eigen zelfstandig heid." De vrees voor verlies van eigen zelfstandigheid speelt versterkt mee als het gaat om een echt oecu menisch concilie, dat in de opvatting van de orthodoxie de hoogste autori teit in de kerk bezit." Tot dusver dan de uitspraken van dr. A. Kallis. Strijd De oosterse orthodoxe kerken zijn echt nationale kerken, waar er altijd sinds de ineenstorting van het Oost- Romeinse Rijk en van het keizerlijk gezag, een strijd is geweest tussen het oecumenisme en het nationalis me. Toen de Turken met hun legers de Balkan overspoelden, zijn die or thodoxe kerken het centrum van het nationalisme geweest. In (frieken- land is dit door de kerk gevoed en in stand gehouden. In Bulgarije is het Rila-klooster nog altijd een bede vaartsplaats, niet alleen kerkelijk maar ook nationaal. In Servië vin den we hetzelfde verschijnsel. De kloosters en de kerk zijn bolwerken geweest tegen de Turkse heerschap pij en de Islam. In Bosnië zijn het de secretartsche Bogomielen geweest die tot het Mohammedanisme zijn overgegaan. In Roemenië treffen we hetzelfde, beeld aan. En wanneer de patriarch van Moskou de orthodoxe kerk in Amerika zelfstandig ver klaart, heeft hij dit mede gedaan uit nationale motieven, wat ook duide lijk bleek uit zijn geruchtmakende Kerstbrief, waartegen Solzjenitsin heftig heeft geprotesteerd. Toch moeten we niet denken dat het hier om een specifiek oosters-or- thodox probleem gaat, een spanning heerst tussen nisme en nationalisme. Die spanning is er nu letterlijk overal. Het chris tendom is internationaal. We doen misschien beter hier te spreken van van boven-nationaal. Doch in ieder land heeft de kerk een eigen, een nationale gestalte gekregen. Ook in onze eeuw, waarin het oecumenis me meer aandacht heeft gekregen ADVERTENTIE f auto-inzittenden brand glas inbraak ongevallen rechtsbijstand stofmZEKE wettelijke aansprakelijkheid voor particulieren ■MmredW ziekte KING ziektekosten ....omzékerlezgnl vraag inlichtingen aan uw aminntinua of eventueel aan „Gewone mensen die door de Heilige Geest tot buitengewone mensen zijn gemaakt", zegt generaal Clarence Wiseman (zie foto) over zijn Leger des Heils in een interview in het kerst nummer van de "Strijdkreet". Behalve dit interview bevat het kerstnummer ook enkele vraaggesprekken met o.a. minis ter Pronk, prof. ir. C. T. de Wit en dominee George Brucks. Verder is er een aantal verhalen voor de jeugd en is het nummer verlucht met voortreffelijke foto's. Het blad is in vierkleurendruk vervaardigd en kost f 1,10. Het is bij alle Leger des Heils afdelingen in Nederland verkrijgbaar. verzekeringsmaatschappij \s-grmndljhw«l 68 rdf-3 tel. 010-388644^ dan dat voordien het geval was, blijft men toch zitten met het nationale element. Zij die de bezettingsjaren van 1940—1945 bewust hebben mee gemaakt, zullen zich dat nog wel herinnerén. Het gebed voor de ko ningin om maar iets te noemen behoorde er bU en predikanten die weigerden dit te doen, kregen moei lijkheden. In Zuid-Afrika is pas de synode te Kaapstad gehouden. We kunnen daarvan gerust zeggen dat deze meer nationaal dan oecumenisch is ge weest. Hot element van de nationale Afrikaander (blanken) heeft hter overheerst. De apartheid heeft deze synode parten gespeeld. Die apart heid is trouwens, voor zover ons eigen land er niet schuldig aan is, voortgekomen uit de blanke Afri kaander kerken zelf. Ln Rusland is er steeds een sterke binding geweest tussen de Russisch Orthodoxe Kerk en het nationalisme. De Tsaar was hoofd van de kerk, zoals dat ook in het Oost-Romeinse Rijk het geval was. Een gedeelte van het verzet in de Oekraïne komt mede voort uit het feit dat er daar een geünieerde kerk is, een kerk met or thodoxe ritus, die met Rome verban den is en de paus als haar opperhoofd erkent. In haar liturgie vindt men dan ook een gebed voor de paus. En in de Baltische landen vinden we het eveneens dat de RK. Kerk en de Evang. Lutherse Kerk de bolwerken zijn tegen het Russisch maken van de samenleving in deze vroeger on afhankelijke landen. Hoevelen uit deze kerken zijn niet gevangen ge nomen en gedeporteerd, omdat zij zich niet wilden en niet konden bui gen voor de maatregelen die er door het centrale gezag genomen werden. In Joegoslavië is er de grote strijd tussen het orthodoxe Servie en het rooms-katholieke Kroatië. De bis schop van Zagreb, Stepinac, nam ge durende de oorlog een belangrijke plaats in, een plaats die aan vele twijfels onderhevig was. Na zijn ge- vangenname, veroordeling en kerker straf, bleef hij voor de Kroaten die plaats innemen. De kerk is hier nog altijd een bolwerk van het Kroatisch nationalisme. Verder heeft Joego slavië nog een heel stel andere na tionale minderheden en daar zien we dezelfde tendens. Om tenslotte nog een land te noe men in deze streken, kunnen we zien naar Roemenië. Ifc het vroegere Ze venburgen of Transsylvanlë wonen meer dan twee miljoen Hongaren en een 400.000 Duitsers, die hier hun eigen kerkelijke organisaties hebben, gereformeerd, rooms-kathol lek en evangelisch Luthers. Roemenië wil heel het lamd verramaniseren. We zien daar hetzelfde weer gebeuren, dat de niet-Roemeense kerken als een sta-in-de-weg worden beschouwd voor dit proces. Roemeense bijbels zijn er genoeg te krijgen In dit land, maar het invoeren van Hongaarse en Duitse bijbels is een zeer strafbaar feit, dat gelijk staat met het Invoe ren van pornografie. Hedendaagse theologische literatuur m andere ta len, valt hier ook onder. Hecht blok De R.K. Kerk is, als geen andere, WOORD VAN BEZINNING Prof. Ridderbos is diep teleur- - gesteld teruggekeerd van de sy node van de Nederduits gerefor meerde kerk, die van 16 tot 25 ok tober gehouden is in Kaapstad (Zuid-Afrika). Hij kreeg maar vijf minuten om de Gereformeer de Kerken in Nederland te ver dedigen. Toen hij zei, dait er dan niet aan begon, kreeg hij iets langer tijd, maar werd toch met tien minuten afgehamerd. Want ze zijn boos in Zuid-Afri ka, verschrikkelijk boos op de Gereformeerden en op de Her vormden nog erger. ZU voelen zich door heel Nederland In de steek gelaten. Ik geloof, dat er veel angst achter schuilt voor wat er gebeuren zal als de overgrote zwarte meerderheid politiek iets in de melk te brokkelen zou krij gen. Eerbied voor het leven (4) Er wordt veel voor de zwarte bevolking gedaan. Daar mogen wij de ogen niet voor sluiten. Maar dat valt altijd weer weg tegenover wat er niet gedaan wordt: de meest elementaire men senrechten worden hun niet ge schonken; er is geen vrijheid; er is geen gelijkheid in de behan deling, ook nieit in loon. De zwar ten zijn en blijven de minderen. N.B. was er een rapport ter synode waaraan 80 oud-testa- mentici, nieuw-testamentici, so ciologen en psychologen vier Jaar gewerkt hebben. Een rapport over het rassen-vraagstuk. Daarin stond een heel stuk over de situa tie van de Bantoes in de steden. Zeer velen van hen leven in Jo hannesburg, gescheiden van hun gezinnen. Gevolg: gezins-onr- wrichtlng, dronkenschap, en pros titutie (ik heb deze gegevens uit het weekblad "Hervormd Neder land" van 9 november J.l. van de hand van Bert Aalbers). Er stond ook ln dat rapport, dat daar een eind aan moest komen. Maar meteen wordt er ge schreeuwd, dat dat kritiek op de regering ls en dat dat politiek is. En het wordt geschrapt, ook al weet men dat het allemaal vaar Dat is heel erg, als dat door christenen gebeurt. Want dat be tekent. dat er geen eerbied voor het Jeven ls. het leven van een ander. Kijk, eerbied voor het leven ia. de omkering naar het positieve van het gebod, "GU zult niet doodslaan". Dat klinkt negatief: je mag een ander niet van het leven beroven. Maar onze oude trouwe Heidelberger zegt ai dat het niet genoeg is als wij onze naaste niet doden. En dan zegt hu het ook positief: dat God ons hiermee gebiedt onze naaste lief te hebben als onszelf en hem ge duld, vrede, zachtmoedigheid, barmhartigheid en vriendelijk heid te bewijzen zoveel moee- lijk te voorkomen wat hem scha den kan en zelfs onze vUanden goed te doen Diet catechismus kennen ze ln Zuid-Afrika toch ook? Mag Je dan een blank meisje en een blanke jongen, die toevallig ook nog een zwarte grootmoeder had. uiteen scheuren, hun huwelük verbieden, omdat die Jongen niet ras-zuiver is? Zodat die Jongen uit wanhoop zelfmoord pleegt? Is dat dan eerbied voor het leven? óf eerbied voor het ras? Tegen zulke rassenwaan strUden ds. Beyers-Naudé en de zUnen. Wel geweldig, dat hy hier in de Hoog landse Kerk even kon ziln. Zulke mensen hebebn het zwaar, even zwaar als degenen die ln puits- land hun mond durfden open doen toen 6 miljoen Joden geli quideerd werden, vanwege weer een andere rassenwaan. Eerbied voor het leven. Gi] zult niet doodslaan. Wat is het gemak kelijk gezegd. Maar heeft God daar niet precies aangewezen waar het schort tussen de men sen. wy hebben geen eerbied voor elkaar! Als het er 'op aankomt zUn we allemaal van die gemene, venynige "slopertjeaf. Weet u wel: "daar komen de slopertjes" van Seth Gaaikema. H. J. VAN ACHTERBERG. Hervormd predikant, Leiden. een Internationale kerk. ZU ls "ka tholiek" en dit woord betekent: over heel de wereld verspreid. Over heel de wereld kende men één organisatie en één liturgi# wat aan de oecume- nitelt alleen maar ten goede kon ko men. Het scheen een hecht aaneen gesloten blok. Zo het nog niet eerder bekend was, dan heeft de laatste bisschoppen-synode wel duldeiyk ge maakt dat ook zy niet kan om gaan buiten het nationale element. De Afrikaanse en Indiase bisschoppen hebben dit wel duidelijk gemaakt. Hun gezag in eigen land zou gebro ken zijn, wanneer zy dit niet hadden laten blijken. De vroegere Belgische Congo, nu Zaïre, is daarvan een spre kend voorbeeld. Onder Mobutu wordt het nationale element opgezweept en de kerken aldaar kunnen er niet langsheen gaan. Ook de protestanten die hier in zendingsdienst werken, hebben het zeer moeiiyk. Als vreem de elementen worden zy hier toch al met schele ogen aangezien. Moet de kerk oecumenisch, inter nationaal, boven-nationaal zUn? Op die vraag zUn we op het eerste ge hoor geneigd toestemmend te ant woorden. Maar in de praktyk zien we overal de kerk sterk verbonden met het nationale element. Dit is ook by de rooms-katholieke kerkprovin cies zo het geval. Die vragen immers ook om meer vryheid een eigen weg te mogen gaan. De kerk zweeft er gens in tussen oecumenisme en na tionalisme. In een gesprek met dr. Beyers Naudé van het Christelijk Instituut de Johannesburg kwam de vraag op of de Bantoes (zwarten» in Zuid-Afrika, een natie, een volk, zijn. Volgens hem kun Je daarvan nu nog niet spreken, omdat ze uiteen vallen in verschillende stammen, die dik- wyis vyandig tegenover elkaar staan. Maar Juist door hun kerken, die uit de zendingsarbeid van de blanke Afrikaander kerken zyn voortgeko men, krUgt het nationalisme by hen een voedingsbodem. Ze willen af van de kerkeiyke voogdy en een eigen weg gaan, wat ze dan ook steeds meer doen. Dat zelfde verschynsel is in heel Afrika te vinden, waar het werk van de kerk, ondanks zich zelf het nationalisme stimuleert. Oecumenisme en nationalisme. De kerk is oecumenisch en ze zou zich zelf verloochenen wanneer ze dit niet was. Dat is ze vanuit haar oor sprong. Doch het staat niet te be zien dat ze ooit van het nationalis me af zal komen en zo zal ze een weg moeten biyven zoeken tussen deze twee in. S. J. M. HULSBERGEN Lelden Herv. Gem. Hooglandse Kerk 10 u. ds. M. J. Wagenvoorde, 11.46 u. Oec. studen tend.. 7 u. ds. E. M. Pannekoek. Marekerk 10.30 u. ds. M. H. Boo- gert, 5 u. dr. C. Bezemer. Schevenin- gen. Evang. Chr. Gem. (MLddelstegracht) 10 u. dhr. Dikkes 4 u. avondmaal. Geref. Kerk (vrljgem.) 10 en 5 u. leesd. Mlddernachtsgroep (Zw. singel 21) 6 u. dhr. Brouwer. H. Middelares 9.30 u. ds. H. Peenstra. Chr. Geref. Kerk Jeruzalemkerk Gry. pensteinstr. 9.30 en 450 u. Dienst des Woords. Oud Geref. Gem. Kerkgebouw Hooft - straat 240 950 en 4 u. leesd. (woe. 3 en 7.16 u. ds. vd. Meer). Bapt. Gem. Trlomfatorkerk RK Kerk St. Jan 9.30 en 11.16 school 16 u. Katwijk a. Zee Herv. Gem. Nwe. Kerk 10 u. ds. Catsburg. 6 is, Oude Kerk 10 i RK Bonifacluskerk (zat. 7 u.) 850 en 10 u. Ned. koorzang en 11.30 u. pred. J. Velthuljse. Kool, Groen v. Prinstererschool 10 u. Vink, Ziekenhuis Over- Koningskerk 10 u. ds. A. J. d. Jong. g^'o. 11 en 6.30 ii. (z Bethlehemkerk 10 u. dhr. W. Sol. cand. theol. Bevrliciingskerk 9 u. ds. J. Langen- bach. Vredeskerk 10 u. ds. A. J. Lamping. Egilse Wal lone 1050 u. Pasteur D. e mis) 10.46, 12 Peitrusparochle 9, 1050, 12 en 6 Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat L9) 10.30 u. Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel 50) ;ang pred. J. Seljser Oec. Werkplaats (Plantage 16) '1150 Soèfi-beweglng (Gerecht 10) 11.15 i Samenkomst. u.. Meer mr. J. M. Kunst (ond. Le vensvraag: bestaat God?). Aarlan derveen Herv. Gem. 10 u. dhr. Drijver. Voorschoten, 7 u. ds. Lal- Jeugdkapel De Goede Herder" 1050 MeJ. A. N. C. Burggraaf. Gemeenschap van Kerken (Meren- wijk) 10 u. oec. dienst prof. dr. M. d. Jonge. Liaan 12. Molukse u. Dienst des Woords. Geref. Gem. 950 en 6 u stud. Kareis te Rotterdam. Bodegraven Herv. Gem. (Dorps kerk) 10 u. ds. G. J. v. Embden. 6.30 u. dr. W. Balke (Salvatorkerk) 10 u. ds. H. A. Samson te Stavenisse. 6.30 u. ds. v. Embden (Bethlehemkerk) 9.30 u. dr. W. Balke, 6.30 u. ds. A. Gooijer te Zeist, Geref. Kerk 10 Borculo Petrakerk Surinamestraat- 10 u. ds. J. Prins,Den Haag-Loosduinen. 5 u. de. Bovenberg. Oude Vestkerk (Oude Vest 133- 10 u. ds. Koolstra, 5 u. ds. Sijtsma. M arana thakerk 10 u. ds. Achter berg. Gez. dienst met Herv. Kerk 9.30 u. Dienst des A D. J. Klein Onstenk te Maassluis. RK Kerk (zaït. 7 u.) 7.30 en 1050 u.. Ter Aar Dorpshuis Aard am 9 en 12 u. Alphen a.d. Rijn Herv. Gem. Gebouw Nabij Van Lennepstraat 10 u ds. J. H. Bogers. 650 u. ds. W. L. L. Heljmans, 6.30 Hermans te Boskoop. H. Feenstra. RK Kerk 8, 10 .30 u. (zat. av. 7 u.). Boskoop Herv. Gem. 9.30 u. ds. W. - J. Stelwagen, Geref. Kerk l ,t) 5 ds. Koolstra. Bevrijdingskerk (Aerent Bruunstr.) doven Petrakerk 10.30 Opstandingskerk Pr. Ma rijkestraat 10 u. ds. M. Pokkema m.m.v. Herv. Kerkkoor. 650 u. zangd. en 6.30 u. Jeugdd. Zaal Opstandingskerk Pr. Marijkestr. 10 u. Jeugdkapel. Gebouw Nabij Van Lennepstraat 10 u. Jeugdkapel. Martha-Stichting "Rijnstroom" ..„v. 10 u. in Rem. Kërk dhr. P. Laarse, Ptnkstergem 950 u. In Con cordia dhr. Th. Verwoerd. Verg. v. ge lovigen, 9.30 'De Mirt" dhr. Kromhout, 10 u. "Het Mierennest" dhr. Venema. Ger. Gem. 10 en 4.30 u. ds. Boo gaard. Chr. Geref. Kerk 10 t Slonskerk Hoofdstr. 9.30 u. ds. ds. Car- De Goede Herderkerk Ten straat 9 u. ds. N. J. M. Hoogendilk. Baptlstengem. (Oude Rijn) 10 u. ds. Ridderveld De Bron Troubadourweg l<jj)0 u. ds. N. J. M. J. P. v. Santen. 6.3' munlty Singing. Geref. Kerk Maranathakerk Raad- hulsstr. 10 u. ds. A. Borman, 6.40 u. ds. Pr. d. Jong. u., Ontmoetingscentr. Snijdelwijk (zat. middag 5.30 u.) 10.30 u. Hazerswoude Herv. Gem. 950 en 650 u. ds. M. H. Geertsema. Geref. Kerk 10 en 5 u. ds. Versluijs, RK Bernarduskerk Rijndijk (zat. 7 u.) 10.30 u., RK St. Mlchaelkerk Rijndijk (zat. 7 u.) 9 u., RK Kerk der Engelbew. Dorp (zat. 7 u.) 8, 10 en 11.30 u. Ilillegom Herv. Gem. 10 u. ds. W. Bruggen, 5 u. ds. P. 5 u. ds. P. Pijlman. Trlumfatorkerk 10 u. ds. D. H. Elderman. 5 u. ds. R. d. Vries, Chr. Geref. Kerk 10 u. ds. H. C. v.d. Ent. 5 u. ds. H. C. vd Ent, Ge ref Kerk (vrljgem.) (Kerk Remlsestr.) 8.30 u. leesd.. 3 u. leesd., Geref. Vrij gemaakt (buiten verb.) Kerkgebouw Willem d. Zwllgerlaan) 9.30 u. ds. D. K. Smit. van Vlaardingen. 7 u. ds. G. Roukema. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 u. leesd.. 5 u. leesd.. Volle Evang. Ge meente Rijnland Samenkomsten Open bare Lagere School, Voorstraat 100. 9.45 u., Soefl-beweglng. Universele (kerk voor allen), Sportlaan. Katwijk aan Zee, aanvang dienst 4 u. Koudekerk Herv. Gem. 10 u. dhr J. Goedhart te Nieuwkoop. 7 u. (Jeugd dienst) ds. H. Aalbers te Oegstgeest. Geref. Kerk 10 en 7 u. ds. N. J. Siwerts RK Kerk (Ridderveld) 1050 u. Leiderdorp Herv.* Geref. Kerk Dorpskerk 10 u. ds. J. Geursen, Hoofd- straatkerk 10 u. ds. J. A. v. Netten. 6.30 u. ds. J. Geursen, Scheppings- ker 9 en 10.30 u. ds. G. v. Loenen, 5 u. ds. J. A. v. Netten, Baptistengem. (achter v.d. Valk Boumanwee 236. 10 u. dhr. J. d. Vries. 5 u. ds. G. M. van Mameren te geiden. RK Kerk 9 en 12 u. (zat. av. 7 u.). Leimulden Herv. Gem. 9.30 u. ds. H. Beller, Hoofddorp. Geref. Kerk 9.30 ds. Jos G. Los feestelijke dienst met medewerking van "Excelsior". 7 u. leerd. ds. J, Bezemer te Ter Aar, RK Kerk (zat. 7 u.) 7.30, 9.30 en 11.16 Llsse Herv. Gem. Grote Kerk 10 u. ds. H. G. Oostinga. 7 u. ds. J. v.d. Vel den. Pauluskerk 10 u. ds. J. v.d. Vel den. Geref. Kerk 10 en 5 u. ds. H. Wit, Chr. Geref. Kerk 10 ds. D. H. Blesma, Geref. Gem. 10 u. ds. D. Hakkenberg. HA. 4 u. ds. D. St. Viktor (zat. av. 7 u.) 8, 950. 11 en 6 u., H. Hart v. Jezus ln De Zllk (zat. av. 7 u.) 8.30, 10 en 11.30, KapelJ3ancta Maria (zat. av. 7.15 u.) Chr. Geref. Kerk Schuurman, 5 u. ered., Oud Geref. Ge- Kruistochten Ned. ref. Kerk 10 Kamp. Hoogmadc Herv. Gem. 10 u. ds. Poelpolder (zat. 7 u i. «.au en 12 u. en 5.30 u., Engelbew. (zat. 7 u.) 7.30, 9.30, 11 en 5.45 u. Nieuwkoop Herv. Gem. 9.30 u. ds. 4.30 Laurentiuskerk u. hoogmis 12 u.. Moeder Geelkerk Waddlnxveen Herv. Gem. Brug- Geref. Kerk 10.30 ,._uerdkerkl ds. - Kerk d. Haan, Geref. Gunnlnk, Geref. Kerk vrij- 8.45 1050. 12 Bonaventura 8. 10 en 11 u. (zat. av. 6.30 u.). Oude Wetering Herv. Gem. 9.30 u. ds. W. Kool te Katwijk, Geref. Kerk 9.30 u. ds. A. C. Langedljk te Waarder. 5 u. kand. Holtrop, RK Kerk Meer kerk 9.30 u. ds. D. Utrecht. Immanuelkerk 10 en 5 u N. J. Flink. Geref. Kerk Kruiskerk 10 Gem. In Ned. Zuidkade i58, 10 6.30 u. leesd.. Rem. Ger. Gem. in sa menwerking met Vrijz. Herv. geen d.. u- ds. G. v. Hoegee, Aarlanderveen', 3.30 u.. openbare toespraak: Hoe God de mensheid zal voorbereiden om voor eeuwig te leven, 4.30 u. Wacht torenbespreking GoddeliJken, barm hartigheid wijst - veningen, RK Kerk (zat. 7 u.) 7.30. rug. Volle Evang. gem "Slon". gem.- 9.30 en 11.15 u. schapsruimte Chr. basisschool De Sa- RHnsburg Herv. Gem. (Grote Kerk) v°ri"n Lohman. Linden§ 9.30 u. ds. P. Brouwers te Lunteren .(Pro*?swa.arJ?„ïI) ü?_gang i (bijzondere dienst: werk handicapten) 5 ge. tlon Noord. 9.30 u. dhr. P. v.d. Helden, drs. A. Verschoor. Leiderdorp. 5 u. ds. L Maranathakerk 9.30 H. Agtereek, RK Kerk tulnbouwsch! Wassenaar Herv.' Gcm. Dorpskerk 10 u. dr. Th. C. Prederlkse. 4.30 u. ds. D. v.d. Ent. Braat, Scherpenzeel, Kie- Jaar), 10 u. Klnderd., 10 u. ds. J. T. Wiersma, Messiaskerk 10 u. drs. J. -Orgelfront en kansel in Gere formeerde Kerk te Zwammerdam. i. A. Westra, 7 u. Open deur dienst l Ontmoeting mjn.v. dhr. J. Goedhart Nieuwkoop en de groep Sharim Ha Klnderd., Deylerhuls 10 u. Jeugd- kand. Afföurtlt. Noordwl Jk-Bl n nen Herv. Gem. Kerk, Vinkenlaan) 10.30 u. leesd.. Aktie 9.30 u. ds. A. L. Lapré. Geref. Kerk. Vinkenlaan 9 u. ds. H. Leljsen (Rotter dam). 5 u. ds. R. S. Elgersma. (van d. Berghstlchting) 11 u. ds. B Bouma. RK Parochie St. Jeroen 8. 950. 11 en 12.15 u.. (zat. av. 7 u.). Noord wijk a. Zee Herw_ Gem. Hoofdstraat 10 te Oegstgeest. Volle Evang. Ge meente. 7 u. Samenkomst (gebouw Prot. Bond). RK Kerk (Pancratlus Pa rochie), (zat. 19 u.). 8.30 u., 9.30 u., (Hoog Mis), 1 u. (Qez. mis) 550 u. Gem. 10 u. dhr. Bech, Ned. Prot. Bond (Lange Kerk- dam 46) 10.30 u. ds. D. A. Werner, RK Kerk De Goede Herder (zat. av. 7 u 9.30, 10.30. 12 en 5.30 u.. H. Wll- llbrord (zat. av. 7 u.) 950 en 6 u Woubrugge Herv. Gem. 9.30 en 6.30 u. ds. Blenk, Geref. Kerk 9.30 u. ds. Huizebosch, 6.30 u. ds. Los, Lelmui- het Noordwljks Ze\enho\en Herv. Gem. 9 3 7 u. ds. Helnen. k). Geref. Kerk A. P. Heiner P. Schoonenboom, RK Kerk (zat. 7 u.) De"Vriea?"schevenlngen. 6.30 u. ds. G. b Keunlng (HÏ). De Rank. Golfbaan j wolthaus, va^Leidra^lO^. Jeugd- Zoeterwoude Herv. Gem. 10 u. 10 u. dhr. K. Visser (Gouda). Sole Mlo De Goede Herderkerk Ten Harmsen- evang. Zijlstra (dl. 8 u. Idem). Interkerkelijke Geref. Kerk (vrljgem.) 950 Groenendijk, v. Scheveningen. Dorpshuis 6 u. ds. M. Heymans. Ont- moetlngskerk Rem. Geref. Gem., RK Kerk (zat 7 u.) 7.30, 9. 10.45 en 7 u. Nleuwveen Herv. Gem. 10 u. ds. J. Kaal. 6.30 u. ds. A. M. Lindenburg. Ter Aar. Geref. Kerk 950 en 7 u. ds. J. J. Beukenkamp te Amsterdam-Zuid, RK Kerk (zat. 7 u.) 9, 10.45 en 5 u., Ned. Prot. bond 7 u. mr. Bangartsz. Verschoor (Leiderdorp). RK Parochie Maria ter Zee 8. 9.30. 11 en 7 u. (zat. av. 7 u.). Noordwijkerhout Herv. Gem. 8.45 u. in Zaal De Zwaan. Dorpsstr. ds. J. W. Sepmeyer uit Den Haag. 10 u. ln De Zllk. aula rk meisjesschool ds. J. Streef land (HA). RK St. Jozef (zat. av. 7 u.) 8. 10. 1150 en 7 u.. RK Kerk E warnlnk 5 10.30. 11.45 en 530 i Voorschoten Herv. Gem. Dorp 10 u. Vlc. Berkhof, 7 u. ds. Cazemler. Kerk Hulp en Heil 10 u. dr. G. de( Ru. Den Haag, Aula Noord-Hofland. 9.45 u.. dr. P. Roest. Voorburg, Kapel Rijn dijk 10 u. ds. v.d. 8choot. Clubgebouw (ant. van Leeuwenhoekkade). 10 u. Jongerend., Geref. Kerk Dorp 10 u. ds. Dlenaarkerk (zat. 7 u.) 8.30 10. 11.30 en 6 u., RK Kerk Meer burg (zat. 7 u.) 10, 12 en 6 u. Zwammerdam Herv. Gem. 10 O. ds. C. L. v.d. Broek. 6.30 u. Gez. dienst in Geref. Kerk. Geref. Kerk 10 u. dhr. Kraan te Rotterdam. 6.30 u. ds. J. Mostert gez. dienst. RK Kerk (zat. 7 u.) 8, 10, 11.80 en 5.30 u.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4