schutterij Oefenterrein voor Leidse St. Sebastiaans- en St. Jorisdoelen Blij met bibliotheekwet, maar hoe, wat en waar LEIDEN IN LOOP DER HISTORIE (8) Spandoek Grondverkoop universiteit ONDANKS TORENHOGE GOUDPRIJZEN zijn onze sieraden nog betaal baar. Door het 'toepassen van de laagste marges. Onze schoonheid van een col lectie blijft daardoor bereik baar voor iedereen. Sedert meer dan 35 jaar het betrouwbare juweliersadres, met de voordeligste prijzen. En de beste vak-service door onze eigen ateliers. UW WINKELIER v. d. Water Haarlemmerstraat 181. LEZERS SCHRIJVEN Deze week wordt in Leiden gecol lecteerd onder het motto "Medicij nen voor Vietnam", t.b.v. het Me disch Comité Neder land-Vietnam De aan te kopen medicijnen zullen die nen ter bestrijding van de in Viet nam veel voorkomende ziekten als malaria, tubercoluse en Engese ziek te. Er blijken mensen te zijn die de collectie willen saboteren. Van de twee in Leiden opgehangen span doeken, waarvoor het gemeentebe stuur toestemming heeft gegeven is er één verdwenen. Deze hing tot m met dinsdag nog hoog boven ie Morsstraat (bij optiek Roossen). De touwen, waarmee het .spandoek was vastgezet, blijken nu te zijn door geknipt. Er is aangifte gedaan bij de politie. LIOE TAN, MAX SPOOR, Leden van Werkgroep MCNV Leiden. LEIDEN 't Ziet er gezellig liit in het filiaal Houtkwartier van de Openb. Biibüotlheek Leidien. In het souterrain van de Louise de wOliïgmy Scholengemeenschap is de charmante mevrouw Wybenga eën goede gastvrouw en staan ook anderen klaar voor ieder, die leeshonger heeft. Ze werken te midden van de volgestouwde boe kenrekken. Op de foto lijkt dat aardig, maar op het moment, dkt de fotograaf zijn werk deed, wa ren er geen "klanten". En dat zijn gezien de aanwezigheid van negen middelbare scholen in het Houtkwartier veelal jonge en rumoerige klanten, die het werken bijna onmogelijk maken. Tien jaar bestaat dit filiaal, het eerste teken van samenwerking tussen de 2 Leidse bibliotheken, die begin van dit jaar haar beslag heeft gekregen. Al na enkele Ja ren kon er zo lezen we in de jaarverslagen geen boek meer bij. Er zijn steeds boeken bijge komen, maar nu is de grens be reikt. Ook hier hangt het "hoera" dat de bibliotheekwet is aangenomen. Volgens de normen van deze ko mend jaar in werking tredende wet is 't filiaal "goed" voor 20.000 mensen (<te wijk is bevolkings- arm, maar de scholen tellen mee). Dat betekent, dat er een biblio theek moet zijn met 1000 m2 vloeroppervlak. En het filiaal is 130 m2. Dat is dezelfde ruimte als tien Jaar geleden. ^Toen 650 lezers, nu 2000, toen 27.000 uitleningen, nu 82.500, toen 4200. boeken, nu 13.700. En het aantal lezers zal toenemen doordat de wet het ge bruik van openbare bibliotheken waarschijnlijk helemaal gratis zal maken voor lezers tot 18 Jaar. Denk maar weer aan het grote aantal scholieren. Daarom is de nood in dit filiaal het hoogst. Er is overigens ook nood in de cen trale in de Breestraat en in de jeugdbibliotheek, voegt directeur Hariot er meiteen aam toe. Voor de oplossing van de nood in het Houtkwartier wacht de bi bliotheek nog steeds op een defi nitieve toewijzing door de ge meente van het terrein, waarop een nieuw filiaal kan worden ge bouwd. Dfit ligt achter het com plex vam de Louise. De gemeente zou ook met de financiering moe ten helpen. De bibliotheek wil graag snel bou wen, maar heeft begrip voor de problemen van de gemeente. Juist dit filiaal is een voorbeeld van de centrumfunctie (scholieren) van Leiden, waaraan de gemeenten' ln de omgeving niet meebetalen. Het is eigenlijk een gewestelijke zaak, maar er is geen gewest. Blijft dus het beroep op CRM, maar ook op Onderwijs (i.vm. 't toenemend klassikaal bezoek). En op de gemeente. Militairen gaan in Leiden collecteren LEIDEN Met speciale toestem ming van de minister van Defensie zullen woensdag in Leiden militairen met de collectebus op stap gaan. Zij gaan dan huis-aan-huis collecteren voor de Stichting Gezamenlijke Mili taire Fondsen (GMF>. Een stichting, die in 1948, is opge richt en zich niet alleen inzet voor steun aan oud-militairen, die als ge volg van hun verblijf onder de wa penen in moeilijke omstandigheden zijn geraakt en voor gezinnen van oud-militairen en/of nagelaten be trekkingen van militairen, doch ook wil helpen bij het oplossen van moei lijkheden, die vele gedemobiliseerde!! ondervinden bij hun terugkeer in het burgerleven. Bovendien springt de stichting ook financieel in de bres voor hen, die wel een pensioen genieten maar soms ineens voor grote uitgaven komen te staan en ook voor verminkten en voor kinderen van om gekomen militairen, die doordait zy hun vader hebben verloren, niet in de gelegenheid zijn verder te stude- Voor al deze financiële hulp kwam het vorig jaar in totaal ruim f. 105.000 bijeen, waarvan alleen uit Leiden f 4.650. In de stichting werken eendrachtig samen het Fonds 1815 voor oud-mili tairen en nagelaten betrekkingen, de Kon. Nationale Vereniging tot cun aan miliciens, de Vereniging Eere schuld en Dankbaarheid, het Karei Doormanfonds, de Prins Bernhard- stichting en de Stichting "Het van Weerden Poelmanfonds". LEIDEN De gemeenteraad zal op 2 december een besluit nemen over de grondverkoop in de Leeuwenhoek aan de universiteit. Het gaat hier om het gebied tussen het huidige Acade misch Ziekenhuis, de Wassenaar se- weg, de rijksweg Den Haag-Amster dam en de Plesmanlaan, dat ten dele al in eigendom is bij de universiteit. B. en W. stellen de raad voor in verband met de woningbouwplannen in dit gebied twaalf hectare aan de verkoop te onttrekken en ruim 1,6 hectare van de universiteit over te In hun voorstel aan de raad delen B. en W. mee dat ter voorkoming van verspilling van grond en ruim te de nog aan te leggen weg tussen de Plesmanlaan en de Wassenaarse- weg zo eenvoudig mogelijk zal worden gehouden. Er zal voor het gebied een nieuw bestemmingsplan moeten wor den gemaakt. Het college streeft er naar het ontwerp van de herziening tijdig voor iedereen ter inzage te leg gen. Mocht dit niet lukken, dan zal voor de gronden een voorbereidings- besluit worden genomen, waardoor alsnog tijdig met de bouw kan wor den begonnen. Door Saim Pla'tteel Valt over een eventuele bestem ming op dit ogenblik nog niets te zeggen, over de geschiedenis des te meer. Zo vertelt Vam Mieris dat reeds in de zestiende eeuw op deze plaats sprake was van een St. Se- bastiaains- en een St. Jorisdoelen. De Doelen dit is ook elders in ons land zo ontleent haar naam aan het feit, dat hier eertijds door de schutterij met pijl en boog op het doel werd geschoten. De schutterij kende men reeds in de middeleeuwen en had voor Lelden betekenis vanaf het ogenblik, dat de Sleutelstad in 1266 het recht kreeg steeds 25 man uit de burgerij gewapend te mogen hébben om te dienen als een soort stedelijke lijfwacht voor de graven vam Holland wanneer deze hier ver blijf hieflidan. De handboogschutters haddien tot patroon de heilige St. Bastiaam van wiien de legende ver haalt dat hij een officier uit Milaan wias, doe onder Diocletiamus in plm. 288 om des geloofswhle met pijlen werd doorzeefd. Ze werden ook wel kloveraiers genoemd, vandaar de naam Kloveniersdoelen, zoals b.v. in Amsterdam, waar ook nog de Klo veniersburgwal is te vinden. Het St. Jorisgilde oefende zich in de. St. Jo risdoelen. Dit waren voetboogschut ters, die zich van een zwaarder wa pen bedienden. Tot dit gilde behoor den de deftige burgers; tot dat van St. Seöastiaan de minder aanzien- Uiteen. De St. Sebastiaamsdoelen, die in 1732 is afgebroken en waarvan de ge bouwen zich bevonden langs het hui dige Paterstraatje, bereikte men via de Doelensteeg. Negentig Jaar later (in 1820) viel ook de St. Jorisdoelen, die toegang gaf via het Noordeinde en 't Zand (de huidige Oude Var- kensmarkt)onder slopershanden. Aan beide Doelens herinnert thans nog slechts de poort aan de Groen- hazengracht, die daar in 1645 naar een ontwerp van de stadsarchitect Arent van 's Gravezamde is neer gezet. Boven de poort bevindt zich een afbeelding van St. Joris te paard in gevecht met de draak. Uit be waard gebleven rekeningen blijkt, dat Van 's Gravenzande voor zijn oovt- weip „vijftig gulden geschonken werd", dat het steenwerk werd aan genomen voor f. 1.700,— en dat voor het metselwerk nog eens f170,— werd betaald. Sint Jori storen Nog voor deze poort tot stand kwam, kende men in Leiden het was in de vijftiende eeuw reeds 'een St. Joriétorem, dié aan de vest- wal ongeveer ter hoogte van de hui dige Geregradht, moet hebben ge staan. De St. Jorisstieeg heeft haar naam aan deze toren te danken. Behalve dat de handboog- en voet boogschutters in de beide Doelens hun schietterrein hadden, beoefen de men daar ook de rijkunst. Reeds in 1632 werd er een speciale vergun ning verleend tot het geven van rij lessen aan xie zonen van de Win terkoning, die in Leiden op het Prin senhof waren ondergebracht, om ver van het Haagse hof een strenge op voeding te krijgen. In 1692 kreeg de piqueur officieel vergunning om ook aan anderen rijles op de Doelens te geven, waartoe een houten stal werd gebouwd. De beoefening van de hip pische sport en de aanwezigheid van een stal, maakten het mogelijk dat hier in de achttiende eeuw de dra gonders en later,, in de negentiende eeuw, de artillerie werden gehuisvest. Om ales goed te doen functioneren werden ook een Doelenwachter, een boogmaker en een hovenier aange steld, lieden, die aan strenge instruc- tier waren onderworpen. Zo hadden zü er op toe te zien, dat de stra- De in 1732 afgebroken St. Sebastiaansdoelen. Foto boven de kop: In 1820 viel ook de St. Joris doelen onder slopershanden. Op dé eerste verdieping bevond zich de Gravenzaal. ten van het Doelenterrein schoon waren, moesten zij het vuil uit de gracht „vissen", de bomen snoeien en alles doen „omme de mollen te weeren". De boogmaker moest bo vendien toe zien, dat alles „behoor- licken onderhouden, gerepareert ende gemaeckt mach werden tot redelicke ende; minste coste van dte schutter ie". Eten en drinken In de beide Doelens kon men niet alleen terecht voor het paardrijden en schieten, doch ook voor het drin ken van een stevig glas en het nut- v tigen van een goede maaltijd. Zo was voor het houden van feestelijke maal tijden, waaraan veelal vorstelijke personen verschenen, een burger- en schutterszaal ingericht, waarin voor 80 personen kon worden gedekt. In het gebouwencomplex was eer tijds ook een wapenkamer ingericht met rondassen, heiebaarden, borst en rugstukken en helmen. Verder sierden acht schilderstukken van Joris van Schooten en vier kapi teinsportretten van Van der Merck de wanden van deze zaal. Twee tan deze stukken zijn later in het stad huis ondergebracht, doch gingen bij de stadhuisbrand in 1929 Verloren. De resterende doeken, met een groot aantal wapenschilden en enkele vaandels zijn nu nog terug te vinden in „De Lakenhal", evenals de ge brandschilderde glazen van Willem Thybout met de afbeeldingen van de graven van Holland, die eertijds de bovenramen van de burgerzaal van de Doelen vulden en vandaar ook wel Gravenzaal werd genoemd. Tot de helaas verloren gegane inventaris van de Doelens behoorde ook een zeldzame collectie ka-pilteinsgla- zen, waarop een wonderlijke combi natie van portret en wapen te vinden De huidige uit een veel later tijd stip daterende kazerneruimten zijn thans nog in gebruik bij de Koks- school, waarvan de manschappen „een leger op klompen" een opleiding krijgen toti kok en tot een functie (o.a. messttediende) in de militaire horeca-wereld. Een letterlijk en fi guurlijk „vreedzaam leger", dat ook vaak bü monstermaaltijden wij denken aan de Vierdaagse en bij de stormramp in 1953 werd ingescha keld voor de verzorging van de in wendige mens. LEIDEN Over de toekomstige bestemming van de hui dige Doelenkazerne een stukje Leidse historie, dat da teert uit de zestiende eeuw en waarin thans nog de Koks- school is gevestigd is men het nog niet eens. De univer siteit zag het kazernecomplex graag opgenomen in haar uitbreidingsplannen, terwijl op gemeentelijk niveau met de gedachte wordt gespeeld het terrein o.a. te benutten voor parkeerruimte. Herinnering uit lang vervlogen tijden. De in 1645 naar een ontwerp van de stadsarchitect Arent van 's Gravezande aan de Groenhazengracht gebouwde poort, die toegang gaf tot de St. Jorisdoelen. Op de poort St. Joris te paard in gevecht met de draaJc.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3