"Amateurs spiegelen teveel aan zich profvoetbal ftl ALLEN STELDE DIEP TELEUR KNWU wil meer subsidie gJSJikifc cea?- Wé V0'É Holswilder"Ik was acht dagen van de week in touw Karpov uitdager Fiseher UVS - de Spartaan SATERDAG 23 NOVEMBER 1974 Voorzitter Ton Menken van BS Leiden: Door Hams Jacobs LEIDEN - Na de problemen van het vorige seizoqn met Breedlove Webster en Royals kent BS Lei den thans moeilijkheden met Bill Allen en Rob Smeenk. De Leidse basketbalclub besloot het dienst- verband per 1 december met de Amerikaanse center te verbre ken. Bovendien raakt zij zo goed als zeker de Canadese Nederlan der Smeenk kwijt, die de militai- Ton Menken, voorzitter van BS Leiden, noemt als voornaamste reden voor het terugsturen van Allen de schorsing die hem naar aanleiding van de oefenwedstrijd tegen Maes Pils in Mechelen bo ven het hoofd hangt. Bij een van de vele ongeregeldheden tijdens dit door Leiden met groot ver schil verloren duel gebruikte Al len zijn vuisten om zijn tegen stander tegen de grond te krijgen. De scheidsrechter stuurde Allen uit 't veld en de Belgische basket- balbond speelde de zaak door naar de Nederlandse bond, ide BS al heeft laten weten dat er een schorsing van ongeveer zes wedstrijden zal komen. Menken dlstancieert zich van deze vecht partijen. Na de klappen vorig seizoen van Breedlove en Heuts wil hij geen verdere moeilijkhe den. Het terugsturen van Allen kan nu nog. Vóór 15 december mo gen clubs immers nog een nieuwe speler aantrekken. Allen is in- I 4 9? LEIDEN Er is Keel wat overredingskracht voor nodig geweest om Henk Holswilder er toe te bewegen het voor zitterschap Van LFC neer te leggen. Vorige week hakte hij eindelijk de knoop door en zag hij in dat het om gezond heidsredenen beter was om op te stappen: nadat hij in fe bruari al een zware operatie had ondergaan werd in okto ber zijn rechternier verwijderd. „De doktoren zeiden me toen al dat ik rustiger aan moest doen. Zo'n advies leg jë niet zomaar naast je neer. Je spreekt er over met je vrouw en uiteindelijk kom je tot de conclusie dat het toch maar beter is om te stoppen Door Jan Preenen den verdiend. Ik kan dat wel begrij pen, maar voor de club ben Je die mensen wel kwijt, waardoor Je veel werk zal moeten uitbesteden. Maar ook al zijn de mensen materialis- tischer, toch moet zo'n overkapping gerealiseerd kunnen worden". Vooral omdat Holswilder de vlucht, die de indoorsporten hebben genomen, „Het bestuur van LFC heb ik er schriftelijk mededeling van gedaan. namelijk bang dat ik me in de belangrijkste oorzaak aanwijst een persoonlijk gesprek zou laten ompraten. Dan zou me wellicht voor gesteld zijn om wat gas terug te I men, toch i oefenen, omdat ik altijd hoge eisen het teruglopen van de belang stelling voor voetbalwedstrijden. Me deverantwoordelijk daarvoor acht hij op den duur zou ik dan de spelers. „Zij zijn verwend mijn functie volledig uit- raakt. Sommigen willen met zo vaak mdat ik altijd hoge eisen u-ainen waardoor je jongens die zelf heb gesteld. Altijd heb mlnder goed njri, moet opstenen en L^! VO?le ^onderd Procent dat gaat dan weer ten koste van het ...z. speipeji Ik 2QU misschien wel terug willen naar het pure amateurisme, naar de tijd, waarin de spelers er meer voor over hadden. Men is nu te aanzten.^Voorlopig heb ik^vrij- week, grijpt gauw naar zware shag i pilsje kan men niet laten Ik wil niet zeggen dat ze zijn er. de wed- ik alles gedaan". Helemaal uitgerangeerd Holswilder niet in de sport. De zetel in het afdelingsbestuur wil hij nog niet prijsgeven: „Ik wil het -nog wel uitsluitend contact door middel van correspondentie, maar ik hoop terug te komen". Hoewel de band met allemaal zo zijn de sport bepaald niet is verbroken Ze moeten met de "bus (..Ik blijf LFC volgen"), heeft Hols- strlJd worden gebracht, ze spelen wilder wellicht door de vele maanden handschoenen en maillots van non-activiteit duidelijk wat afstand genomen. Zelfs vraagt zich op een gegeven moment en krijgen na afloop een consumptie. Na tuurlijk is het ook onze eigen schuld. Ik heb zeil ook aan dat „Waar z«n we nu in de amateursport meegewerkt. Je moest wel, omdat je eigenlijk mee bezig?". Als hij vindt 5peiers anders zag weggaan. Ik ge- dat hij ietsje kritisch wordt, remt hij ,io0f er in Leiden nog maar één zichzelf af met opmerkingen als „Ik vereniging waar de spelers de bus- wil niet natrappen" en „Ik heb k«h kost<.n zeIf moeten betalen of zelfs ook een hoop mensen, vrienden le- op ejgen gelegenheid naar een wed- kennen in die sport". Holswilder strijd gaan. Asc„ Holswilder ziet hebt het nu al met spelers, die weg gaan. Als je dan met ze gaat praten, omdat Je ze graag wil behouden, ge ven ze als reden voor het vertrek op dat ze wat krijgen, waarbij ze dan de bekende beweging met de vingers ma ken". Wordt, wanneer betalen zou worden toegestaan, niet een hoop hypocrisie uit de wereld geholpen? „Misschien. Er zljm echter vereni gingen, die zich nu al net aan kun nen bedruipen. Die raken hun leden dan het eerst kwijt. Ik ben van me ning dat men zich te veel aan het profvoetbal wil spiegelen. Ik zou lie ver zien dat de bestuurders elkaar recht in de ogen keken. Zo'n con tactcommissie van Leidse voetbalver- enigingen kan van groot nut zijn als men maar eerlijk tegenover elkaar staat. Ik vind het juist dat hoofd klassers, zeker die in het noorden en het oosten, een etentje krijgen als ze zo lang onderweg zijn, maar als je op een lager niveau zit en Je hoeft niet zoveel te reizen, dan vind ik dat overdreven. Bij wijze van uitzonde ring kan Je wat voor die Jongens or ganiseren, maar het moet geen regel maat worden". Clubblad Holswilder ls blij dat hij na die „negatieve" opmerkingen een positie ver geluid kan laten horen: „In de laatste Jaarvergadering zijn enkele jongeren opgestaan, die ondej* meer het clubblad hebben laten herleven. Ik hoop dat zij zullen doorgaan en tezijnertijd eventueel de nieuwe be stuurders zullen worden". De slot vraag verrast Holswlider. Kijkend in de „spiegel", die hem wordt voorge houden zegt hij na lang nadenken: Henk Holswilder: Jk blijf LFC volgen". „Of ik een goede voorzitter ben ge weest? Dat kunnen de leden beter be oordelen. Ik heb getracht goed te zijn. Ik was altijd acht dagen van de week in touw. Mijn zwakke punt is misschien geweest dat ik evenveel ziet dan ook niet om in wrok. Met wei^jg heil in verruiming van de gaan praten zitten we wel verkeerd, zich aan een bepaald bedrag, dat mag ei6te van an<leren van mezelf- Dat voldoening stelt mj vast dat hij als amateurbepalingen: „Als we daarover Je moet maar afwachten of de clubs worden betaald, zullen houden. Je is niet altijd haalbaar geweest aanvoerder van het bestuurlijke team van LFC gedurende zeven Jaaj: volop impulsen heeft gegeven: „In het eer ste Jaar. waarin bekend werd dat we niet naar de Vliet zouden verhui zen hebben we de bouw van een eigen kantine ter hand genomen. Verder is de lichtinstallatie vernieuwd, is de afrastering rond het veld vervangen en is er een bestuurskamer gekomen. In samenwerking met mijn collega's heb ik die plannen kunnen uit werken". Overkapping Holswilder, die als negenjarige LFC leerde kennen („Ik kwam toen in het Haagwegkwartier wonen") had graag nog een ideaal willen verwe zenlijken: meer comfort voor de sup porter, die veel meer eisen stelt dan pakweg 12 Jaar geleden toen Hole- Wilder als tweede secretaris/tweede penningmeester zijn debuut maakte in het LFC-bestuur. De nu 53-jarige Leidenaar over die onvervulde wens: „Ik had graag nog gezien dat een groot gedeelte van de lange zijde zou zijn overkapt. Ongeveer zestig van de honderd me ter. We moeten naar betere omstan digheden toe voor het publiek. Op zaterdagavond kunnen die mensen lekker gerieflijk in de zaal naar bas ketbal kijken. Als het dan zondag wat guur weer is zullen ze niet gauw ook nog eens naar Langkruis en Peter Nieuwenhuis wedstrijden in het sportpaleis Ahoy hebben voor 1975 de Amstel-ploeg. de op dezelfde baan te houden NCRV- DEN HAAG Op verzoek van baancoach Frans Mahn zal de Ko ninklijke Nederlandse Wielerunie die zich voornamelijk op de weg wedstrijden. „De groeiende publieke a een rui- richt, vaarwel gezegd en een sponsor belangstelling in Rotterdam", stelde het gevonden, die hen de gelegenheid Mahn. op de baan te con- het komende seizor mere subsidie-aanvraag NOC richten. Frans Mahn meent biedt zich dat in het voor-olympisch jaar de centreren, mogelijkheden voor de baanploeg inte moeten worden vergroot. „Het is", Vftnr' zegt Mahn, „absoluut nodig dat onze stimulans voor de de wedstrijden op zich zorgen ervoor dat het contact tus sen de renners onderling en tussen de coach en de renners blijft. Een de junioren, die vorige week is winstpunt zonder meer. Voor de ach- amateurs een aantal buitenlandse gestart is ook opvaiiend groot Een tervolgingsploeg (jarenlang een zor- wedstrijden rijden, maar dat Jegt kleine 250 renners zijn geselecteerd genploeg vooi' de coach) zijn nu al de training die in acht plaat- tien Nederland wordt gehouden. ^ern 1 geld voor nodig. Wij lopen Tot eind teberiiari/begin maart zul-' wenhuis, Slot, Van Gerwen, Lenfe- gen daar anders het risico dat amateurs in het buitenland steeds minder startgelegenheid komt". len groepen dertigtal ren- rink en Möhlmann) zijn onder wekelijks trainen in Assen, Am- dere Martin Havik en Rob Zuidweg hem, Zwolle, Slttard, Eindhoven, gekomen. Het ligt in de bedoeling Rous is tegen vernieuwingen De baancoach durft zijn verzoek Rotterdam, met overtuiging te richten, omdat in het amateurkorps een groeiende belangstelling voor de baan valt Bergen op Zoom, Amsterdam en dat de complete selectie voor de ach- tervolgingsploeg in het seizoen geza menlijk aan criteria zal deelnemen. de topreniners, uitgebreid winterprogramma met dit zekere een voor in Juni augustus de technische trainin- wedstrijd gaan, omdat op een veld de spelregels hét comfort ontbreekt. De binnen- sporten zijn dan ook zonder tneer concurrenten voor het voetbal. MONACO Volgens Sir Stanley Rous, de oud-voorzitter van de FI FA, zou een eventuele wijziging in voor de voetbalsport re gelrechte zelfmoord zijn. De uit spraak van de bejaarde Brit heeft betrekking op de veranderingen in' namelijk Herman Ponsteen, Rinl jaar boven de gebruikelijke zondags- gen op de baan worden gehouden". dea-tijd aangenomen toen de Leidse club in een soort noodsi tuatie verkeerde en achtereen volgens center Gaines en coach Maloney het lieten afweten. Graig Spitzer, die zich daarna als center aanbood bleek direct al niet te voldoen en Leiden zat wederom, een week voor het be gin van de competitie zonder de vereiste lange man. BS kon toen Allen krijgen en bood hem, in tegenstelling tot de andere 'gast arbeiders', geen Jaarcontract aan. BS bedong bij Allen dat het contract direct opgezegd kon worden wanneer Leiden beslag zou kunnen leggen op een bete re 6peler. Het levensonderhoud voor Aliens gezin werd wel vei lig gesteld, ook bij voortijdige verbreking van de overeenkomst. Allen speelt vanavond tegen Kin zo in Amsterdam vermoedelijk zi> kaatste wedstrijd. Menken houdt de mogelijkheid voor een gesprek na deze wedstrijd wel open; hij verwacht van Allen dan ook een maximale inzet. Of Allen er op 30 november tegen Transol nog bij zal zijn hangt af van het feit wanneer de nieuwe Amerikaan arriveert. Bill Allen toonde zich zeer te leurgesteld; hij vindt dat hij het geweldig doet. BS Leiden is het daar niet mee eens. Harry Pap pas, die pas na enkele wedstrij den coach van BS werd.Allen is niet de goede man. Mijn keus zou hij ook niet geweest zijn. Ik heb hem zelf ook niet kunnen uitkiezen, omdat ik later ben ge komen. Toen was de competitie al begonnen en was alles al rond. Zelf zou ik liever een lan ge Nederlander willen hebben. Vijf man hebben zich bij mij aangeboden". Cornwall aanvullend: .Noch aan vallend, noch verdedigend had Allen de rebound, hij maakte naar verhouding weinig punten en ook het blokken van schoten was slecht. Ik ben de enige die scoort. Dat is een onhoudbare situatie, zoals is gebleken in de wedstrijden tegen Punch en te gen Gerard de Lange. Punch zet te twee man op mij, waardoor ik niet kon passen en schieten. Er is geen tweede schutter. Omdat ook nog eens Peter dë Jong ge blesseerd was kwam er bij ons niets uit. Van Allen ging geen enkele dreiging uit". Ton Men ken tenslotte: "Allen heeft ons diep teleurgesteld. Van een Ame rikaanse speler mag meer geëist worden". Met Rob Smeenk ligt de zaak anders. Hij is onlangs goed ge keurd voor de militaire dienst en hij verwacht binnenkort zijn oproep. Smeenk wil onder geen beding dienen in het Ne derlandse leger omdat hij dan voor enkele Jaren zijn Canadese paspoort verliest. Rob Smeenk, die in het team met aanpassingsmoeilijkheden kampt en door een blessure de laatste maand niet meer heeft kunnen spelen, heeft de beslis sing over blijven of terug gaan min of meer in eigen hand. Smeenk wil zelf wel graag blij ven en werkt met duidelijk ple zier en succes aan de opbouw van het damesteam. Tijdens zijn blessure ging hij ook niet mee met het herenteam, maar coachte hij de dames, die dit Jaar debuteren in de eerste divisie. Wanneer Rob Smeenk er in slaagt zich beter bij het team aan te passen dan zal hij voor lopig nog wel een tijd in Leiden blijven. Ton Menken: "De be richten over zijn vertrek zijn enigszins voorbarig, de mogelijk heid is alleen geopend vanwege de problemen met de militaire dienst". Anatoli Karpov Moskou. Voor een uitverkocht huls, de politie moest belangstellenden buiten de deur houden, hebben Ana toli Karpov en Viktor Kortsnoj gis teravond hun laatste partij in 31 zet ten naar remise gespeeld, waardoor favoriet Karpov de tweekamp met 3- 2 gewonnen heeft. Ongetwijfeld tot vreugde van het grootste deel van de Russische schaakwereld, voor wie de ze 23-jarige student na de krasse ne derlagen van de beste Sovjetschakers tegen Fischer de hoop op een berere toekomst belichaamt. Tien weken heeft de strijd geduurd. Volgens Botwinnik, die het weten kan, moet wie aan een dergelijke krachtmeting begint zich er mee ver zoenen tenminste een Jaar van zijn leven te verliezen en de toch al mini male lichaamsomvang van Karpov schijnt tijdens de partij nog ziender ogen verminderd te zijn. Voor Korts noj, die vol zelfvertrouwen begonnen was, kan het verloop van de strijd niet anders dan een grote teleur stelling zijn geweest. Hij heeft het er veel beter afgebracht dan zijn voor gangers Poloegajevski en Spasski, maar dat zal een schrale troost voor hem zijn, ook omdat hij zijn drie ver liespartijen meer aan eigen falen dan aan een zonneklare superioriteit van Karpov kan wijten. De voorsprong van 2-0, die Karpov in het begin kon nemen doordat Kortsnoj tweemaal met zwart de opening van de partij uiterst onge lukkig behandelde, heeft het verde re verloop bepaald. Karpov steicïe zich daarna zeer terughoudend op. Na de zestiende partij gebeurden er nog sensationele dingen. Kortsnoj gaf in een gelijke stelling een stuk weg, waardoor het even leek of de match in feite zijn einde had be reikt. Daarna werd de spanning toch nog groot doordat Karpov snel achter elkaar twee keer verloor op een ma niet die de zware druk waaronder hij stond duidelijk deed vermoeden. Voor Kortsjoj was het toen ai te laat. Van de 24 partijen werden er 19 re mise, dat is erg veel en dat zal het publiek zeker teleurgesteld hebben. Karpov is nu de uitdager van Fischer geworden. Het is bekend, dat het zeer onzeker is of deze tweestrijd er inderdaad komt. Een van de ver langens van Fischer, een duel om 10 winstpartijen van een in principe onbeperkte duur, zal na de krachtme ting tussen Karpov en Kortsjnoj zeker niet met meer welwillendheid worden bezien. Als de winstpartijen tussen Kar pov en Fischer in hetzelfde tempo zouden binnendruppelen als nu zou een strijd om het wereldkampioen schap volgens de methode-Fischer ze ven maanden kunnen duren. Vóór 1 april 1975 moeten Fischer en Karpov definitief hebben besloten of zij voor een tweekamp om de wereldtitel beschikbaar zullen zijn. Wit: Anatoli Karpov. Zwart: Viktor Kortsnoj. L Bgl—f3 d7dB 2. d2d4 Pg8-f6 3. c2—04 d5xc4 4. e2e3 g7—g6 5. Lflxc4 Lf3g7 6. 0-0 - 0—0 7. b2b3 c7—c6 8. Lelb2 Lc8g4 9. Fbld2 Pb8-Kl7 10. h2h3 Lg4—f5 11. Tfl—el Fd.7b6 12. Lc4fl Pf6e4 13. Pd2xe4 Lf5xe4 14. Pf3d2 Le4—f5 15. Tal—ol vTaö—c8 16. Ddl—e2 Tc8—c7 17. a2—a4 Lf5c8 18. Lb2a3 Lc8«6 19. De2dil Tf3e8 20. Fd2e4 f7—f5 21. Pe4cö Le617 22. La3b2 Pb6d7 23. Fc6d3 Tc7c8 24. b3b4 ai7aö 25. b4xa5 Dd8xa5 26. Lb2c3 Daöa7 27. a4a5 c6—c5 28. Ddl—a4 Pd7—b6 29. Da4—al Pb6Ö6 30. Fd3xc5 Pd5xc3 31. Dadxc3 remise kunnen er met zo'n overkapping iets de spelregels, die werden toegepast Wem doen DuuT Soeft hrt ahemaal "ij het UEFA-jeugdtoemooi, dat vo- r^ïïn met dat Udjt,-J-"*» «E van tegejeerdig. at^h^leeii )un- ^.regel bi) het nemen van di- mer dat je tegenwoordignog rekte_ en indirekte vrije trappen niet einig leden hebt, die iete pro gehanteerd Tevens werd de blauwe deo willen doen. Men wil een van, een boot. Men wil op vakantie, Dat geld moet in de vrije tyd wor- ZONDAG A.S. SPORTPARK KIKKERPOLDER AANVANG 2 UUR kaart geïntroduceerd. De speler, die een dergelijke kaart kreeg moest voor tien minuten naar de kant. Een an dere wijziging, die overigens in Mo naco niet werd toegepast, is, dat de doelman bij het nemen van een strafschop zich wel mag bewegen voor de bal is geschoten. Volgens Fritz Seipelt, voorzitter van de scheidsrecht er-commissie by de FI FA is dit om de kansen voor een doelman ten opzichte van de straf schopnemer gelijk te maken. SUfëR- IK BEM-EW-AL BL'J óËNlO&S WST ItC FLAP- OO/P WE6C IM M'M «AIOoêm «ee>. fcJtz OArteee. HOteu TcuKifie*

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11