,\*U Betty Stove: „Ik heb nog heel wat geld tegoed" Kissinger wist af van Turkse invasieplannen 'Zang en Vriendschap' gaf goede uitvoering PRINS ADMINISTRATIEF MEDEWERKSTER snel druk kopie 4 KAMERFLAT HOLIDAY INN BOWLING LEIDEN TEL. 071-69310 Dagbladreclame is niet te vervangen ZATERDAG 23 NOVEMBER 1974 ALBLASSERDAM Eindelijk is het weer zo ver. Betty Stöve eet weer een bruine boterham met belegen kaas aa/n de keukentafel bij haar moeder in Alblasserdam. Ze heeft er negen maanden naar uitgekeken. Negen maanden heeft onze 29-jarige toptenni6teT tot in alle hoeken door Amerika gezworven van het ene toernooi naar het andere, hotel in, hotel uit. Zij heeft financieel ongetwijfeld niet slecht ge boerd, ,,maar", weet zit, „een bruine boterham aan je moe ders keukentafel kan je nergens anders krijgen. Dat is lek kerder dan een gebakje". Volgens The Washington Post: Betty Stöve: Jk tennis nog altijd iyet plezier". Door Piet Kienhuis Betty is zes weken thuis in Alblas serdam aan 't water, waar zij af en toe haar hengeltje uitgooit of dood gewoon ramen zeemt. Op deze wijze geniet de eerste Nederlandse Wim- bledonkampdoene (twee jaar gele den in de mixed) intens van haar vakantie. „Ik had nog wel door kun nen spelen, in Zuid-Afrika of Au stralië, want er zijn toernooien ge noeg. Maar ik had er geen zin meer in. Dan draaf je maar door en je leeft tenslotte maar één keer. En hotelkamers zijn overal hetzelfde een bed, een stoel en een kast. In die negen maanden heb ik wel eens een week vrij genomen, maar dan kan je niet even naar huis". En i vijfd natuurlijk geen sprake". ,enals Tom Okker heeft Betty St^ve dit jaar vier maanden ste de .competitie in Amerika gespeeld. Zij slooi een contract met Baltimore Strandloop LEIDEN. De zwem- en polovereni ging De Zijl/LGB organiseert op 1 december haar achtste strandloop aan de Langevelderslag in Noord wij- kerhout. Gelopen wordt over 4, 8 en 12km. De start is om 12 uur. Verlies Okker JOHANNESBURG. Tom Okker is gisteren in de kwartfinales van de open tenniskampioenschappen van Zuid Afrika in Johannesburg uitge schakeld door de Amerikaan Harold ScCcanon. De als vierde geplaatste Ne derlander verloor met 1-6. 2-6. Tot de halve finales drongen oök door de Amerikanen Arthur Ashe en Jimmy Connors en de Mexicaan Raul Ra mirez. Ashe versloeg Marty Riesseiv» met 6-3, 4-6, 6-3, Connors klopte Pat- tison met 7-5, 6-3 en Ramirez hield met 6-4. 6-4 Ken Ropewall achter tóch. samen met drie spelers en twee an dere speelsters. „Ik heb er aanvan kelijk lang tegenaan gekeken, want tenslotte ben Je Je vrijheid kwijt. Je zit die vier maanden vast aan dezelfde stad en je moet 44 wed strijden spelen. Er zit veel reizen aan vast, met als verste punt veer tien uur vliegen naar Hawaï. Je speelt gemiddeld drie a vier wed strijden per week. Effe je koffertje pakken voor bijvoorbeeld een trip van hier naar Rome, of van hier naar Athene voor een avondje ten nissen. Zo'n contract heeft z'n voor- en nadelen. Er komt wel meer re gelmaat in Je leven. Je kunt op een eigen flatje gaan wonen en dan heb je tenminste het iidee dat Je er gens thuis komt. Je kunt voorts makkelijker trainen dan tijdens toer nooien. Je bent dan niet zo aan be paalde tijdeii gebonden. In principe wil ik die stedencompetitie volgend Jaar ook wel weer doen. Tenmin ste als ze betalen. Ik heb nog lang niet al het geld vah dit jaar bin nen. Dat gaat net zo'n loetje als met die profschaatsers van ons. Ik was een vast bedrag overeenge komen. Ik wil nu wel naar een ande re stad en ik heb me dan ook op de transferlijst laten plaatsen, maar het is nog niet zo eenvoudig om te veranderen. Baltimore is een moei lijke stad voor tennis," vindt Betty. „Het is er nog niet zo ingevoerd. De clubs die onderaan eindigen in die stedencompetitie hebben de eerste keus van spelers die op de transfer- lijst sitaam. Dat is wed een goed systeem, zodat hier bijvoorbeeld AJax of Feyen- oord. In het team van Baltimore speelden bij de heren Mukerjea en Carmichael en voor een gedeelte Jim Connors, de huidige Wimbledon-kam- pioen. Toen hij Rome en Parijs niet mocht spelen omdat hij voor de ste dencompetitie had getekend, kwam hij bij ons. Onze dames waren de Engelse Joyce Hume-Williams, die vorig Jaar nog in het Leimonias- toernooi in Den Haag meedeed en de Amerikaansen Kathy Kuykendael of Andrey Morse". Verder heeft Betty Stöve nog vijf tien Virginia Slims-toernooien ge speeld en in Europa alleen Wimble don. „Tijdens Wimbledon lootte ik ongelukkig door meteen Kerry Mel ville te krijgen, die de halve finale bereikte. Vorig jaar stuitte ik direct op Evonne Goolagong. Ik heb dit jaar echter goed gedubbeld met Franooise Durr. We wonnen zeven toernooien, maar hadden tijdens Po- rest Hills de pech dat we in de finale de tie-break verloren van Billie King en Rosy Casals". „Hoeveel ik dit jaar verdiend heb, weet ik zelf niet eens. In Amerika wordt meteen de belasting ingehou den en van Baltimore heb ik dus nog geld tegeoed. Er is in de kranten een bedrag genoemd van 30.000 dollar. I heb nu wel een living in tennis, ja. Niet overdadig, maar wel goed. Vroe ger leefde ik in goedkope hotelletjes De Spartaan LEIDEN De gewichtheffers Van De Spartaan treden vandaag in Utrecht in „de ring" voor een com petitiewedstrijd tegen Olympia. De volgende Leidenaars komen in actie: Van Tongeren, Swart, Holswilder, Marijt en Ten Brinke. Belangrijk duel De Zijl/LGB LEIDEN Voor de Leidse wa- terpoloploegen staan tamelijk be langrijke wedstrijden op het pro gramma. De Zijl/LGB speelt mor genavond in Utrecht tegen Zwemlust Den Hommel. Als de roodwitten in de hoofdklasse nog een rol van bete kenis willen spelen, zullen ze nu al les op alles moeten zetten om aan de serie nederlagen, geleden tegen De Robben, De Meeuwen, en ZIAN, een einde te maken. Dat de Utrechters in eigen huis moeilijk te kloppen zijn moesten Neptunus en De Meeuwen al ondervinden. LZ'86, dat momenteel in de eerste klasse op de vierde plaats staat, ont vangt vandaag in zwembad De Does nummer vijf. De Amer. De vierde plaats van LZ kan in deze ronde niet in gevaar komen (de voorsprong op De Amer bedraagt vier punten), maar als de Leidse debutanten in dit seizoen al hoger mikken dan op de vierde plaats, dan mogen ze niet verliezen. Aanvang van de wedstrijd: 20.15 uur. Schaken In de twaalfde en voorlaatste ronde van het interna tionale schaaktoernooi van Venetië heeft Jan Timman verloren van de Canadese grootmeester Duncan Suttles. omdat ik het geld niet had. Maar als Je het grootste gedeelte van het Jaar in onmogelijke kamertjes moet wo nen word Je gek. Ik kan er nu wel royaal van komen, hoewel we de laatste jaren alleen om prijzengeld spelen. Reis- en verblijfkosten moet jezelf betalen, zodat het toch alles bij elkaar een duur leven is. Het prijzengeld is de laatste Jaren echter flink omhoog gegaan". Toekomstplannen? „Zolang ik ge zond blijf, aardig kan blijven mee draaien en de moed heb om te blijven trekken, ga ik er nog wel wat mee door. Tennis boeit me nog altijd, an ders was ik er al lang mee gestopt. En wat ik later ga doen? Coachen vind ik wel leuk. Nu ik thuis ben volg ik hier en daar de districtstrai ningen. Dat ik louter voor m*n ple zier. Ik wil later ook wel in de sport bezig blijven. Maar hoe en waarmee is allemaal nog zo moeilijk te zeggen". WASHINGTON De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger wist tevoren, dat Turkije van plan was in juli een in vasie te doen op Cyprus, maar hij heeft geweigerd de Amerikaanse Zesde Vloot uit te sturen om de Tur ken op andere gedachten te brengen. De toenmalige ambassadeur in Athe ne, Henry J. Tasca, heeft op het allerlaatste ogenblik Kissinger voor gesteld het Turkse plan met machts vertoon van de marine te verijdelen. Kissinger heeft dat idee woedend van de hand gewezen. De „Washington Pos," meldt deze gang van zaken uit zeer betrouwbare bronnen die nau we relaties onderhouden met de hoogste militaire en politieke Griekse instanties en ook met de gezagheb bende Amerikaanse kringen in Athe- Het is duidelijk de bedoeling van Kissinger geweest om twee vliegen in één klap te vangen en zich door middel van de Turkse inval op Cy prus te ontdoen van twee lastige dwarsliggers: de Cyprio ische presi dent aartsbisschop Makarios en de fanatieke Junta, die in Athene aan de macht was. Het zou weinig moeite gekost hebben de Turken af te schrikken als de V.S. dat wer kelijk hadden gewild. De Zesde Vloot lag vlak in de buurt van Cypriis, maar deed niets toen de Turkse ar mada de smalle zeestraat tussen Turkije en Cyprus over voer. Toen In Gereformeerde Kerk van Hazerswoude HAZERSWOUDE „Zang en Vriendschap" van Hazerswoude con certeerde in de Geref. Kerk, die heel druk bezet bleek. Het koor dateert van 1919, was dus aan het elfde lustrum toe. in verband waarmee er een Zangersavond komt op vrijdag 20 de cember in de Herv. Kerk (20 uur). In de keurige voorzitterstoe spraak viel de naam Brinks, een lid „van het eerste uur". Het hoogtepunt voor het koor in de laatste twintig jaar is er oi. geweest onder het korte bewind van Ton Scheepers Peter Bontje heeft dat gisteren vrijwel geëvenaard, met name in Vivaldi's Gloria, dat solo's heeft voor ene alt en een sopraan. De koorklank was ruim, vloeind, homogeen en niet zonder plastiek, wat Vivaldi altijd ten goede komt. Uitlopers van een paar zangbogen en ook het Artien misten even de trans parantie. De solosopraan, het eigen koorlid Leny Pleijzier, verdient een groot compliment voor haar trefze kerheid en voor het ranke vibrato in haar klankbeelden. Dat verliep zon der weerstanden. Later, in de solo's van Mendelssohn's hymne „Hör mein Bitten" mengde zich wat schuchterheid in haar zang. die ove rigens de soepelheid in de wendingen behield. De altpartij was voor Willy Liesveld uit Katwijk, wier stemsoort tussen alt en mezzo inligt. Door het kundig gebruik van de stem voldeed zij alleszins. Het koor had nog allerlei op het programma: Engelse lofzangen, spi rituals, Jerusalaim, een Loos Vis sertje, een brok uit Porgy and Bess. Merkwaardig was de in de bewerking van Bontje knap meeslepend opgelos te spiritual Go like Elyah, die wat de woorden betreft behoort tot de Slave Songs en wat het muzikaal aspect aangaat tot het type opwekking tot bijWoning van de camp-meetings. Er zat spirit in de gedrevenheid, zoals Bontje verlangde, zelf achter de vleu gel. Sander van Marion was zijn piano-assistent voor begeleidingen. Ook beklom Marion de orgelgalerij voor enkele solo's, onder welke de Trumpet Voluntary, van Stanley. Daarbij kwamen samenzangbegelei- dingen. Van Marion is een veel ge vraagd concertorganist. een plus punt te meer. KEES VERHOEF. de Grieken zelf de Turken met wa pengeweld wiilden keren bracht Kis singers speciale afgezant, onderminis ter Joseph Cisco, hem hiervan af onder de belofte dat de Amerikanen de Turken wel weer zouden wegwer ken. Uit de hand' De Amerikanen hadden er echter niet op gerekend dat de Turken veer tig procent van Cyprus zouden be zetten, waardoor een op de drie Griekse Cyprioten dakloos werd. De zaak liep volkomen uit de hand. De Amerikanen hadden de Grieken gezegd dat de Turkse ac.ie alleen maar show was. Ze hadden al twee keer eerder met een Inval gedreigd, maar die onder Amerikaanse druk niet doorgezet. Maar dit keer bleef die druk uilt. Het is nog steeds niet duidelijk of de Amerikanen hier dubbelspel heb ben gespeeld, of dat dit van de Turkse tafel kwam. Het resultaat was in elk geval dat zowel Makarios als de Junta in A.ihene ten val kwam. Toen de Turkse invasie ernst bleek besloot de regering van premier An- droutsopoulos tot een militair ingrij pen op kleine schaal. Daartoe lagen twee Griekse onderzeeërs klaar, vlak bij Cyprus en stonden zes Phantom- straaljqgers op Kreta gereed. Bange Joegoslaaf durft zijn cel niet uit AMSTERDAM Evenals des tijds bij de behandeling van zijn zaak voor de Amsterdamse recht bank heeft de 26-jarige Joegoslavi sche karateleraar Slobodan M. gis teren uit angst geweigerd vanuit Scheveningen naar het gerechtsge bouw in de hoofdstad te komen. De karateleraar, die door de rechtbank wegens het doodschieten op Eerste Kerstdag 1973 in Amster dam van drie landgenoten, het ver wonden van twee anderen, en het be dreigen van drie politiemannen was veroordeeld tot 18 Jaar gevangenis, verblijft in Scheveningen in de ge vangenis. Toen daar gisterenmorgen hetzelfde gepantserde busje voor reed, waarin de Palestijnse vlieg tuigkapers Nuri en Tamima voor de behandeling van hun zaak naar Haarlem waren overgebracht, zei de Joegoslaaf: „Ik ben jarenlang getraind om door dit soort busjes heen te schieten". Zijn eis om eerst een schietproef op het busje te nemen werd geweigerd. Daarop besloot M., die altijd heeft beweerd dat de schietpartij een politieke af faire was en dat hij de wraak van tegenstanders vreest, %iet naar Am sterdam te komen voor de behande ling van zijn zaak in hoger be roep. Met om. zwaar afgezette stra ten was het palels van Justitie, waar de zaak tegen M. en twee Joego slavische medeplichtigen zeker twee dagen in beslag zal nemen, ver anderd in een moeilijk te nemen vesting. De inlichtingen, die uit Amerikaan se en Engelse bron en ook van het NAVO-hoofdkwarUor in i u sel binnen kwamen spraken van e tto- te Turkse .roepenconcentrat;. ie grens van Thracie in Noord-Grit en- land. Toen grepen de generaals in, Ze hielden geen enkel onderzoek naar de betrouwbaarheid van deze geruchten en trokken de twee oorlogsschepen en de zes vliegtuigen zonder meer terug naar Noord- Griekenland. Daarmee was de drei ging van een oorlog om Cyprus voor bij, Hierna volgde de machtsgreep van de generaals, waarbij de militaire junta, onder leiding van Ioannides werd afgezet en de officieren, die voorstanders waren van een gewa pend ingrijpen, werden verwijderd. President Ford ,die in Wladiwwos- tok is aangekomen, werd op het vliegveld begroet door Breznjew en minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromyko. De besprekingen in de Sowjet-Unie zullen twee dagen duren. Marktberichten Amaryllis 43: Anjers AM 32; Anthu- met bol 61; Lelie, kelk 33; ld tak 67; Orchideeën 180; Rozen, gr.bl 67; 'd. kl.bl. 32; Anjers, tros 30: Dlv Snij bloemen Imp. 85; Anjers AM imp 35; Liatrls imp. 16; Orchideeën r imp. 14; Azalea 295; gonla 216; Pornvettla Freesla 206; Iris 191; Narcis, kas 188; id. Carlton h. 220; Snijgroen 85; Sta- tlce 50; Tulpen 402; ld 2e &rt 155; Dlv. snijbloemen 125; id. Imp 85; Anemonen imp. 131 —48; Orchid Beautv 45—70; Ye!low Sim 3956; Tangerine 41—50; Ver takt 2852; Rozen gr.bl.: Baccara 60 70115: Furore 80140; Nordla 43 59; Pink Sensation 0090; RoeelanrPe i 4068; Sonla 48—100; Sonora 3953; Super Star 53—77; Ilona 80—130; White Master P 90—155: Geh Duls- berg 49—115: Jelico 75—130: G Fan tasy 48—72; Prominent 54—80: Mik-Ic Moment 5468: La Mlnuette 49—85- Rozen, kl.bl.: Carol 2544: Coroner. 32—48; Evergold 37—57; Jack Frost 3048; Marimba 2943: Miss Ellon 41—57: Motrea 38—60: Annabelle 38 —55; Jr ML«s 46—57: Belinda 39—75; Yellow Belinda 4045; E»ter Of art m 3540: Golden Belinda 37—49; Rod Garnette 2443; Roswvtha 2433; Soanlsh Sun 2941: Rubinette 40— Cvclamenhioomep 150—260: EuohoTMa fuleens 50—90- Freosia 240440; Id. dubbel 370620: G-rbera 60—115- 160—240; Lelies tak 9518 50—90: Narcissen 180—230: L%+rts 190—260: Stro'itzla 260—310: Stem man 4-koD 240—310- id 2-kop 90— 220: Porsvthia 80120 KATWIJK AAN DE NRIJN 22 nov. Groentenvoiunv Wa»n—n o-r k«at" V I 600—960. A II 280—670 B I 73"— :i 770—8^0. cn «00 Jl: 6 1 137—155 Tt 8 1 89—126 10 1 65 10 IT 32—38, 12 1 59—73 12ÏÏ 30—39 15II 28: An dijvie 27—67; Br—koeen per kist. 640 - kiSt 450—640: B'~>k Wij verzorgen uw dubbele beglazing. Aluminium schuifdeuren en puien. Voorzetramen worden ook door ons als montage pakket geleverd. Ook verzorgen wij het SPOUWMUUR ISOLATIESYSTEEM. Voorkom lange wachttijden en bestel nu. Wij geven u graag deskundige voorlichting. ZONWERING- EN ALUMINIUM BOUW SCHOOLSTRAAT 69 - VOORSCHOTEN TELEFOON 01717 5746. Dames goed idee.... voor uw bont to leder geval kijken bij de grootste en goedkoopste bomzaok van Nederland. Duizenden korte en lange bontmantels txmithoeden en -colliers te gen werkelijke lage betaal bare prijzen, dus geldbespa ring voor UI Grijp de winst. Waarborggarantle Desg soe pele kredietservice De Bont- koning, Hoogstraat 97 (ze ven en negentig) Rotter dam-C., telefoon 010-117-117 Groot parkeerterrein v d. zaak b{] koop reisgeld voor 2 personen terug (ook ben zine auto), door geheel Ne derland Vrijdagavond tot 9 uur geopend. Prof. dr. W. E. Vliegenthartschool VOOR VOORTGEZET INDIVIDUEEL ONDERWIJS, Zuidsingel 8, Leiden, telefoon 21712. Gevraagd voer 16 uur per week ervaren Moet beslist zelfstandig kunnen werken. Werktijden in onderling overleg te regelen. Salaris volgens rijksregeling Inlichtingen en sollicitaties aan bovenstaand adres na 15 ALLE HaarLMr. 129. tel 21806 Autorijschool zoekt een zelfstandige RIJ-INSTRUCTEUR Maak van uw hobby uw beroep. Hoge beloning. Liefst i.b.v. VAMOR-diploma. Zonder goede referenties en 3 jaar rijbewijs B.E. onnodig te reflecteren. Brieven onder nummer 74131 bureau van dit blad. FORD TAUNUS 1600 van le eigenaar. 15 maanden oud. Zgam. Prijs njOJkk. Telefoon 02523—4073. snelle offsetdruk (bij 25 ex. of meer) snelle fotokopieën (bij minder dan 25 ex.) onze prijslijst ligt v u klaar! Beugelsdijk Leiden BV Hooigracht 69-0.71: -34419 LEIDEN CESAR FRANCKSTRAAT 24 TE KOOP 3e etage. Woonkamer, 3 slaapkamers, ruime douche, blok c.v., 2 loggia's, berging begane grond. Grote gemeenschappelijke tuin. TELEFOON 071—62135. leide Agenda voor de open bare vergadering van de Commissie voor algemene en bestuur lijke aangelegenheden op maandag 25 no vember 1974 van 18.00 tot 21.00 uur in de B. en W.-kamer van het Stadhuis. Agenda: Verordening onroe- rend-goed belastin gen. Delegatie tot het ne men van verkeers maatregelen. Ontwikkelingsplannen voor de bestuurlijke en ambtelijke organi satie. Wijziging van de Doorstromingsveror dening 1970. Nota inzake geweste lijke problematiek. BEVORDERING KLIMAAT IN OBJECTEN B.V. (B.K.O.), statutair gevestigd te Hillegam, kantoorhouden- de te Leiden, Narmstra&t 42, Is bepaald dat de schuldvor deringen uiterlijk op 17 de cember 1974 ingediend die nen te worden en dat de ve rificatievergadering zal wor den gehouden op vrijdag 3 januari 1975 te 930 uur in het Gerechtsgebouw aan de Jamsstraat nr. 81 te Haar lem. Mr. H. K. Garvelink. curator, Ged. Oude Gracht 65, dan 4 nog 27 dage zijn we open. Spaar dit kegeltje en verzeker u van een leuke verrassing en een vrij spelletje bowlen, moet je doen reeds! Heropening ,'t Koffiehuisje' maandag a.s. 65 cent kop koffie, 2e kop GRATIS. Geregracht 4, Leiden, open vanaf half 8 BontBontBontBont t Dringend advies aan alle da mes van Nederland Kom eerst bU Nederlands grootste bontmagazijn de etalages zien. waar een collectie BONTMANTELS en bonthoeden zeer laag is geprijsd Het bespaart U v=el geld! Unieke garantie Cre- dietservlce mogelijk Dit Kan alléén: Het Bontpalels "On der de Laurens toren" Hoog- straat 153, Rotterdam-C. te lefoon 010-14 33 37 Reisgeld wordt terugbetaald voor 2 personen, ook voor auto (benzine) Vrijdag koopavond tot 9 uur. IHEESS BEKERWEDSTRIJD DOCOS- GDS (Den Haag) (24-11-1974) Aanvang 14.00 uur. Kikkerpoldercomplex. Gewone prijzen BANKSTELLEN uit eigen fabriek Grote sortering kwaliteits- stoffen 5 Jaar garantie op binnenwerk. Normale prijs f 400,- voor f 795,—. DEM Meubelfabriek. Toonzalen: Culemborg, fabriek, Houtweg 8, geopend ma. t/m za. tot 18 uur Vr. tot 21 uur. Den Haag, Weimarstraat 263, ge opend dl. t/m za. tot 18 uur Do. tot 21 u Voorhout. Loos te rweg 5 (bij de Tapijt schuur), geopend di. t/m za. tot 18 u. Voor alle Inlichtin gen: Culemborg, 03450—2602. BRILJANT een zeer goede BELEGGING Vraag vrijblijvend inlichtingen Juwelier „De Goudsmidse" Breestraat 75 Leiden - Tel. 071-25225 SAAB 99 ts Bouwjaar 1972. Van particulier. Km 78.000 Telefoon 01718-16889.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 10