Engeland heeft plan voor hervorming Noord-Ierland r Koreaamateur- tegen beroeps-dictatuur THIEU WIL CONFERENTIE Z.O.-AZIE Israel bewapent nog meer burgers Groenboek voor vrede gepubliceerd Griekenland terug in l de Raad van Europa? Vleugel- toon-kunst lil bender toonkunstenaar DONDERDAG 21 NOVEMBER 1974 ADVERTENTIE LONÖEN (AP) De Britse regering heeft gisteren bijzon derheden bekendgemaakt van een regeling die beoogt de vrede te bereiken in de provincie Noord-Ierland- Om te beginnen wil zij een raad van 78 mannen benoemen die tot taak zal hebben een regeringsvorm te bedenken die voor de bevolking aan vaardbaar is. In mei van dit jaar was de eerste coalitieregering in Noord-Ierland, gevormd door protestanten en katholieken, mislukt en verdwenen. In haar „groenboek" zegt de re- Waarnemers te Londen huldigen de gering te Londen dat de leden van plannen der regering maar zijn zeer de raad van 78 rekening moeten hou- pessimistisch wat betreft het welsla- den met de volgende factoren: Zij wijzen op de ingekan- de protestantse meerderheid (1 kerde haat tussen de twee bevolkings miljoen mensen) moet de macht sa- groepen ln Noord-Ierland en vrezen men uitoefenen met de katholieken dat de geweldplegingen er wel zullen ,(500.000 mensen) .omdat geen enkel doorgaan „totdat er werkelijk een politiek systeem steun zal ontvangen, wonder gebeurt", of het zal overleven als het niet op grote schaal in de eigen gemeenschap wordt aanvaard". de plannen voor een regerings vorm gemaakt door de raad van 78 moeten voor het volk van het Ver enigd Koninkrijk als een geheel en voor het parlement aanvaardbaar zijn in een ontwerp-regeling moeten de betrekkingen tussen de provincie ei* de aangrenzende Ierse repifbliek. wakr het grootste deel der bevolking haar weigering verdere concessies de ètoomskatholieke godsdienst hangt! onderkend worden. De raad zal geen wetgevende macht krijgen en zal uiterlijk FRANSE POST BLIJFT STAKEN PARIJS (AP) De Franse rege- erv de aangrenzende Ierse republiek, ring heeft gisteren vastgehouden i Huilen is voor jou te laat. Of niet? Direkte Hulpverlening NVSH, Den Haag. Van Beverningkstraat iWGroot Hertoginnelaan 49. Voor kankeronderzoek van de baarmoedermond, sterilisatie van mannen en vrouwen, menstruatie-regeling, overtijd-behandeling, en alles wat soms nog meer nodig kan zijn. Bel 070 512341 of399850 maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur. te doen aan de werknemers posterijen die al meer dan vier we- ken in staking zijn en ziet er niet haar uit dat de achterstallige post zes maanden gereed moeten zijn met nu al anderhalf miljoen postzak een plan „dat voor de bevolking van ken spoedig zal worden bezorgd. Noord-Ierland het meest acceptabel President Valery Giscard d'Estaing is". drong er tijdens zijn wekelijkse ka de raad zullen afkom- binetsvergadering bij zijn ministers op aan "een actieve politiek van be strijding van de inflatie te blijven evenredige volgen". De president zei dat "het overgro- De leden stig zijn uit de 12 kiesdistricten Noord-Ierland en gekozen worden volgens het stelsel vertegenwoordiging. Pr De voorzitter zal worden aangewe- te deel Mn door Koningin Elizabeth, die daartoe van de regering advies zal Jukheden kfijgen. Hij zal geen stemrecht heb- Sinds mei wordt Noord-Ier- land rechtstreeks door bestuurd. Als provincie Noord-Ierland (Ulster) 52 jaar. De cdalitie-regering die er dit jaar ingesteld was de eerste geweest. Over een gebied van een vierkante kilometer verspreid liggen de wrakstukken van de jumbojet, die gisteren in Nairobi verongelukte. Op de foto zijn reddingsploegen bezig het voorstuk van het gebroken toestel te doorzoeken, nadat het vuur was gedoofd. Uit dit gedeelte zijn de meeste over levenden tevoorschijn gekomen.. Het blijkt dat in totaal 59 inzittenden om het leven zijn geko men en niet 77 zoals wij gisteren meldden. Er waren 98 overlevenden van wie er 25 zijn gewond. Raad van Europa, onder wie het Drie hunner zijn er nog ernstig aan toe. Dertien van de 18 bemanningsleden overleefden de ramp. or con- missie van de Algemene Vergade- te roepen met het doel culturele ring hechtte zijn goedkeuring aan 'n ke zone in te stellen. tweede kamerlid Piet Dankert (Soc sterke naar Griekenland vertrokken om de ,de terukeer van Griekenland in de raad voor te bereiden. De secretaris-generaal van de raad, Georg Kahn-Ackermann, verklaar de in Straatsburg te verwachten dat Griekenland op 28 november weer in de raad zal terugkeren. Op die datum komt namelijk het ministerscomité Parijs bijeen. De negen EG-landen, de Franse werknemers oproep gericht tot Noord-Vietnam, betrekkingen tussen alle landen in door Pakistan ingediende resolutie, 1 oergenj- die allen biJ de zeventien staten vattende Raad van Europa zijn de huidige moei- om deel te nemen aan een conferen- ,de, Frans« economie, tie waaraan alle Zuldoostaziatische getoond heeft deze niet nog groter landen zouden moeten deelnemen. te wden maken'. Uit deze verkla- met a!s doel "gezamenlijk bIffk dat Gtscard niet van plan te vinden die hun in staat zou stel- L°ndS; ï'£fj£ JSJÏÏL eisen van de Ien een duurzame vrede in het gebied bestaat stakende postbeambten. vestieen" Mn^J^SrfhttJ?ebi?t °?er.de Thieu deed zijn oproep in een toe- ting van de posterijen in de nationa- spraak blJ de operdnTvan de 20ste --r8.ad.er"'g'. "i staatssecretaris conferentie van de "antl-communis- tische liga van Aziatische volkeren" in Saigon. l die aard advertentie 3 Pierre Lelong dat toegeven le eisen van de stakers zou leiden, tot een loonsverhoging van 30 pro cent, waardoor de gehele gecom- De Zuidvietnamese president voeg- pliceerde structuur van het loonbe- de hieraan toe dat niet alleen naar leid voor overheidspersoneel ver- een duurzame vrede moet worden stoord zou worden. gezocht maar dat op een dergelijke conferentie ook de fundamenten zou- het gebied. Zuid-Vietnam is bereid gelijke conferentie, die tot waarach- ring ?®S tige samenwerking moet leiden, deel te nemen. Thieu gaf een opsomming van zijn politiek bij het zoeken naar de mogelijkheden voor vrede "in de geest van de Parijse overeenkom sten" en trok van leer tegen "de communisten die ze saboteerden". Ondanks bezwaren van de zijde van India heeft de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties giste ren een eerste stap genomen in het streven om zuidelijk Azië tot 'n kern- wapenvrije zone te maken. De voornaamste politieke com- De resolutie werd met 84 tegen 2 eeslot«,n hebben reeds eerder te ken- waarin secr.-generaal Kurt Waid- stemmen bij 36 onthoudingen aange- nen gegeven dat Griekenland in de der. heun wordt gevraagd een vergade- nomen. Tegen de resolutie temden ^Z terugkeren £dra de betrokken landen bijeen India en Bhoetan. ïrlJe TCIkiezingen zijn gehouden. Af- gelopen zondag zijn de Grieken naar de stembus geweest. Tankerbrand kan nog half jaar duren Als er iets is waar u eens goed over na moet denken en vooral over moet praten met ingewijden, dan is het wel het kopen van een vleugel, Hoe groot is uw woon ruimte? Welke eisen stelt u? Welk klankkarakter heeft iuw voorkeur? Wij van Bender-K 0- al bijna 125 jaar deskundig in klank - nemen er graag de tijd voor om met u tot een verantwoorde keus te tomen. We nemen er ook graag de ruimte voor. Want ner gens worden u zoveel vleu géls tegelijk getoond als bij ons. Hier zijn hun sonore namen: Steinway Sons, Bösendorfer, Bechstein, Grotrian-Steinweg, Pleyel, Ibach, Yamaha... kettnerSCduwaer deskundig In klank dat elf dagen geleden in de buurt de Japanse havenstad Yokohama in Griekenland trok zich in december botsing kwam met een Liberiaanse 1969 ult de raad terug, enkele uren tanker Is gisteren door zes sleepboten voordat het. wegens de schendingen naar de Baai van Tokio verplaatst. van de rechten van de mens door het Het schip gaat zo'n 100 kilometer kolonelsregime, zou worden uitgesto- uit de kust voor anker en zal daar blijven totdat alle brandstoffen aan SX^Snt^mSml1! Tan "de YOKOHAMA (API - Het branden- botsing had de Yuyo Maru 50.000 ^TnTnto^PaTandreou" Zijhal de Japanse tankschip de Yuyo Maru, £»*er brandbare nafta en v.oei- w„rrt» „„.ha. h„, uit de assemblee, die het minlstersco- ma?n™eSaTnheT™m^- doofd is. Daarna wordt het zwaar be- }ating van Griekenland zullen schadigde schip opgeblaaem en tot leggen zinken gebradhit. Bij de botsing tussen het tank schip en de Liberiaanse vrachtvaar der kwamen 28 bemanningsleden van de Liberiaan en vijf vatn de tanker om Israël heeft na de overval op een flatgebouw in Beit Shean, ven' waarbij vier Israëli's werden ge dood en achttien gewond, op grootscheepse schaal wapenin structie gegeven aan de burger bevolking in de gebieden, die het meest bloot staan aan bedreiging door guerrillero's.Op de foto voor lichting aan de bewoners van Beit Shean. Israël heeft gisteren laten weten, dat het wraak zal nemen voor de overval. Libanon, het land waar de meeste Palestijnse vluchtelingen wonen - 200.000 in 18 kampen - vreest het doelwit van deze vergeldingsacties te worden. Het 15.000 man tellen de Libanese leger is in een ver hoogde staat van paraatheid ge bracht. Een voorproefje onder vond Libanon doordat gisteren onophoudelijk de kampen in het zuiden vanaf Israëlisch gebied be schoten werden. Overigens heeft Israël gisteren weer een diplomatieke klap moe ten incaseren. Nu heeft ook de al gemene conferentie van de Unes co in Parijs alle verdere hulp van Israël stopgezet. Tegen stemden alle EG-landen, de VS en Canada. Philips batterijen, die gaan maar door Olielobby in Amerika Washington John C. Saw- hill, het hoofd van het Ameri kaanse bureau voor de lande lijke energievoorziening, die op aandrang van president Ford ontslag heeft genomen, heeft 'n boekje opengedaan over de enorme invloed die de oliemaat schappijen hebben op de rege ring in Washington. "Toen ik aan deze baan begon realiseer de ik me niet, dat hun invloed zo groot was. Ik was werkelijk verbaasd over het enorme aan tal mensen hier in Washington, dat op een of andere manier 'n binding heeft met de olie-in dustrie", zo heeft Sawhill ver klaard voor een economische commissie van het Congres, waarin zowel Senaat als Huis van Afgevaardigden zijn verte genwoordigd. Sawhill vertelde dat een aan tal oliemagnaten heeft toegege ven dat ze hun best hebben ge daan hem weg te werken, maar hij wist niet of dit de beslissing van president Ford heeft beïn vloed. Maandag wordt Heit bezoek van Ford aan Zuid- Kor ea, morgen en zaterdag is voor Ty-r. i president Park Tsjoeng-Hee een Nixon onderzocht-"»1* Washington (ap) Een door Washington wil gaan bij de verde- de rechtbank benoemd team diging van Zuid-Korea. Park de drie doktoren zal maandag in San zijnen zeggen er heilig van over- Clenwnte oud-president Nixon on- tuigd te zijn dat Noord-Korea het i te gaan of zijn ge- zuiden gewapenderhand wil verove- zondbjeidstoestand hem in staat stelt i vragen zich af of de Ver- Ook zijn er nog steeds veertig- Nixons advocaat Herbert Miller, duizend Amerikaanse militairen in verklaarde tegenover rechter John Zuid-Korea. toch is Park niet meer Sirica dat de doktoren richtlijnen wil den hebben over de publiciteit die zou worden gegeven aan hun bevindin- ge. zeker van de Amerikaanse be scherming. Want velen ln binnen- en buitenland vragen zich hardop af of het regime-Park die steun wel dat medi- verdient. Nog onlangs suggereerde ja- de vroegere Amerikaanse ambassa deur in Japan Reischauer dat het niet willen sche rapporten over maanden ren aan het publiek ter kennis den gebracht, omdat ik niet geloof, mogelijk meer in het belang dat dat noodzakelijk is", zei Miller in VS is om Park niet te steunen, een zitting die niet werd bijgewoond De belangrijkste oorzaak van de door de Jury in het Watergate proces, kritiek is Parks optreden tegen de Sirica antwoordde dat het zijns in- oppositie en de grote macht die hij ziens alleen van belang was, vast te zich heeft toegeëigend. Parks poli- leggen of Nixon al dan niet kan ge- tieke tegenstander Kim Dae Joeng tuigen. beschrijft de toestand in Zuid-Ko rea zo: „Zuid-Korea is een ama teur-dictatuur die vecht tegen de Noardkoreaanse beroepsdiiotatuur." Kim, die bij de presidentsverkiezin gen van april 1971 met slechts 900.000 stemmen van Park verloor, heeft geen beste ervaringen met het huidige regime. In augustus 1973 ontvoerde de Ko reaanse geheime dienst (KCIA) hem uit zijn hotel in Japan, waar hij sedert een Jaar actie voerde voor het herstel van de democratie. Kim dook enkele dagen later (ge wond) weer op in zijn woning in Seoel. Volgens de regering hadden de geheime agenten hem „overge haald vrijwillig naar zijn land terug te keren". Kim is er relatief nog goed af ge komen. Beter dan de 203 mensen die in een Jaar tijd op grond van de .noodwetten" veroordeeld wer den. Zij zagen zich veroordeeld tot zware straffen: acht kregen de doodstraf, twaalf levenslang en de rest gevangenisstraffen van drie tot twintig jaar. In augustus van dit jaar werden de noodwetten iets ver zacht, maar de reeds veroordeelden profiteerden daar niet van. De noodwetten maken het Park mogelijk zo lang aan te blijven als hij zelf wenst, schakelen politieke partijen en het parlement in feite uit en geven Park alle middelen om oppositie de kop in te drukken. Wanneer Je met Zuidkoreaanse functionarissen over de kritiek op dit systeem spreekt tonen ze een mengeliag van verwondering en te leurstelling. Choeyoeng Yoon, tot september van dit Jaar minister van cultuur en voorlichting in de Zuidkoreaanse regering en nu regeringswoordvoer der, was onlangs is Nederland om hier onze musea te bestuderen. Hij vatte de zaak kernachtig samen door te zeggen: „Noord-Korea heeft driemaal zoveel gevechtsvliegtuigen als wij en die vliegtuigen kunnen binnen enkele minuten onze hoofd stad Seoel bereiken". „Op 25 mijl afstand van Seoel staan twee legers tegenover elkaar. WÜ verkeren nog steeds in een staat van oorlog en onze belangrijkste zorg is een nieuwe oorlog te voor komen. Dat is de situatie waarin wij ons bevinden en het is daarom niet eerlijk dat men „westerse" maatstaven aanlegt om de situatie in Zudd-Korea te beoordelen. Daar komt nog bij dait wü het onredelijk vinden dat nooit wordt gerept over de dictatuur in Noord-Korea." De persattaché van de Zuidko reaanse ambassade in Den Haag, Soo-Joeng Lee, voegt daar aan toe: „Er is geen enkel land, ook in het Westen niet, waar ondermijnende activiteit toegestaan wordt. In Zuid-Korea wordt niemand vervolgd op grond van geloof of politieke overtuiging. De mensen die veroor deeld worden, wilden de regering omverwerpen of een chaos in het land scheppen die Noord-Korea in de kaart moet spelen." De laatste maanden constateren buitenlandse waarnemers in Seoel enige verzachting van het regime in Zuid-Korea. Dit wordt vooral in varband gebracht met het bezoek van Ford. Park is er zich volgens deze waar nemers terdege van bewust dat de kritiek op zijn doen en laten hem geen goed doet. En dat zint hem niet met een debat over Korea in de VN- Assemblee voor de deur en met een Amerikaans Congres dat steeds minder geneigd blijkt goed keuring te verlenen aan hulppro gramma's voor Zuid-Korea. De verzachting van zijn beleid is Park volgens welingelichte kringen ook in Seoel ingegeven door de tra gische gebeurtenissen op 15 augus tus toen een in Japan wonende Ko- reaan het vuur op hem opende waarbij Parks echtgenote dodelijk werd getroffen. In een vraaggesprek met het Ame rikaanse blad Newsweek deze maand zette Park uiteen wat er naar zijn mening moet gebeuren op internationaal terrein. De VS, Chi na, Japan en Rusland beschouwt hij als de landen, die de stabiliteit van de situatie op het Koreaanse schiereiland kunnen handhaven. „Het huidige machtsevenwicht en de voortzetting van een status- quo-politiek, het handhaven van Amerikaanse en VN-troepen in Zuid-Korea, dient niet te worden verstoord, wat de communistische landen ook zeggen onder het voor wendsel van ontspanningspolitiek". Volgens Park voelen de Koreanen ten opzichte van Noord-Korea de zelfde dreiging als die welke de Amerikanen voelden toen ze ont dekten dat op Cuba Russische ra ketten waren geinstalleerd. Het Zuidkoreaanse standpunt is, dat hereniging dient te worden be reikt in fasen. Eerst moeten de ge wone contacten tussen Noord en Zuid worden hersteld, vervolgens moet onderling begrip en vriend schap gekweekt worden door uitwis selingen van allerlei aard om ten slotte de sfeer rijp te maken voor verkiezingen en samen voering. Oppositie is volgens Park in Korea toegestaan „binnen de grenzen van de wet". Men kan zich dan echter afvragen of die wet niet zo streng is, dat in de praktijk elke oppositie buiten de wet valt. Volgens velen is dat het geval en verwacht wordt dan ook dat Parks tegenstanders, onder wie de studen ten en vele katholieken en protes tanten in Z.-Korea, t bezoek van Ford aan zullen grijpen om hem hun grieven kenbaar te maken en er bij hem op aan te dringen van Park een democratischer regime te eisen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9