„Centrum '45" grote financiële problemen Beekmans praatte met ziekenfondsen Volgende week verplicht oogsten 8000 militairen NIEUW Remiadieethalvarine met60-65%m.o.v. "Chemisch reinigen straten beperken" Komt u straks of kijkt u ook boven al langer uit naar de loongrens van een ervaren geen winstmakende ziektekosten verzekeraar? DONDERDAG 21 NOVEMBER 1974 Anti-therapeutischsoms traumatiserend effect OEGSTGEEST De exploitatie-financiering is knelpunt nummer één voor Centrum '45, zo blijkt uit het jaarverslag over 1973, dat onlangs door de stichting is uitgebracht. Alleen dank zij een door de Algemene Bank Nederland verstrekt krediet van één miljoen gulden is voorkomen, dat het centrum voor medisch-psychologische begeleiding van verzets- en oorlogsslachtoffers niet ook nog met liqui diteitsproblemen forstelt. Het exploitatietekort over 1973 be- door 't onbetaald blijven onzer reke- droeg f 106.442. In totaal zfjn er in ningen de bron van een oplopend dit jaar 291 behandelingen begonnen, exploitatietekort", schrijven direc- Daaronder ook 63 echtgenoten (s) teur W. L. Meijering en stichtings van patiënten, die in de zin van voorzitter P. Muntendam in het Jaar- de wet echter niet als oorlogsslacht- verslag. Zij wijzen erop, dat het ka binet-De Jong de oprichting Centrum '45 destijds als het inlos- de ziekenfondsbureaucra- sen van een ereschuld hebben gepre- daarmede misschien tevens senteerd, "waarmede dus is erkend dat hier een taak en plicht voor de gemeenschap is weggelegd". Op het departement van Volksgezondheid is echter ten tijde van het kabinet-Bies heuvel geen rekening gehouden met het bijzonder karakter van het cen trum, aldus het Jaarverslag. Welis waar is Centrum '45 binnen korte tijd DEN HAAG ^)nder druk van de erkend als psychiatrisch (dag)zieken- offer kunnen worden aangemerkt. "Zij zijn helaas de steen des stoots Veranderingen in belastingplannen? Tweede Kamer kamt de regering huis, Ziekenfonds AWBZ, waarschijnlijk niet onderuit enkele geven geen voldoende basis i veranderingen aan te brengen in de kosteloze behandeling. De niet-ver- belastlngplannen voor 1975, zoals die plicht verzekerde heeft vrijwel in de miljoenennota zijn voorgesteld. De plannen worden vanaf vandaag steeds een onvoldoende dekking 1 o psychotherapeutisch georiënteerde, de volksvertegenwoordiging bel hulp. Ook reiskosten zijn niet of on voldoende verhaalbaar. Het streven van Centrum '45 om de kamermeerder- patiënt ongeconfronteerd te laten, met de financiële perikelen wordt sproken. Er zijn reeds tal van wijzi gingen voorgesteld. Drie voorstellen maken kans op heid verdubbeling van de minimale doorkruist door de omstandigheid, reiskostenaftrek bij de inkomstenbe- dat in het systeem van de particu- lasting (voorgesteld door de vijf rege- liere ziektekostenverzekering de ringspartijen en de CHU) patiënt de verzekeraar moet i onder het verlaagde btw-tarief spreken. Ook elke aanvrage, die ge- van 4f brengen van invalide-kruk- richt wordt tot de Buitengewone Pen- kenen het herstel gens, krukken er (voorgesteld door KVP en ARP onder het verlaagde btw-tarief invalidewa- sioenraad of Uitkeringsraad vraagt kunstledematen de actieve medewerking van de pa tiënt. "Dit alles heeft soms een anti- therapeutisch, soms zelfs traumati- brengen van de toegangsprijzen *an serend effect", aldus het Jaarver sportwedstrijden en -demonstraties slag. (voorgesteld door de PvdA). Ulrike Meinhof BONN Ulrike Meinhof heeft in de We6tberlijnse gevangenis aange kondigd dat zij weer in dorststaking gaat. Al enige tijd weigert zij een deel van de kunstmatige voeding die haar wordt toegediend sinds de hon gerstaking die zij, evenals de meeste andere gevangen zittende leden van de Baader Meinhof-groep, twee maanden geleden begon. Op 10 no vember besloot Ulrike Meinhof tot een dorststaking van enige dagen. Oefening vertraagd Een moord In de SChotse haven Rosyth heeft gisteren het begin van een NAVO- oefening op de Noordzee vertraagd. De twintig marineschepen van En geland. West-Duitsland. Frankrijk, Noorwegen en Nederland kregen 24 24 uur "havenarrest" nadat in de buurt van de haven het naakte lijk van een meisje was gevonden. De Britse Justitie aohtte het toen niet in het belang van haar onder zoek de schepen te laten vertrekken. Tot dusver ajn geen aanwijzingen omtrent de dader gevonden. ADVERTENTIE Lactose vrij Voorzijnhart enhaarlijn. Voor de tweede keer in veertien dagen is in Amsterdam een dode gevallen bij brand. Een 54-jarige vrouw kwam gister middag om het leven toen brand uitbrak in een woonhuis aan de Breeuwersstraat. Het volkomen verkoolde lichaam werd op de hoogste etage van het huis gevonden. Waarschijnlijk heeft de vrouw via het dak willen ontkomen. Twee andere be woners sprongen uit het raam. Een 22-jarige jongen die boven op een geparkeerde volkswagen sprong, moest met ernstige brandwonden en verwondingen naar het ziekenhuis worden gebracht. Een 52-jarige vrouw liep licht letsel op. Raad voor Milieuhygiëne: .LEIDEN De Raad voor Milieuhy giëne zal er bij het college van B. en W. op aandringen om het werken met chemische middelen bij het reinigen van straten zoveel moge lijk te beperken. B. en W. hebben voorgesteld om de reinigingsdienst weer toe te staan met chemische middelen te werken. De commissie voor Economische Zaken is in meer derheid achter dit voorstel gaan staan; wel moet de gemeenteraad er nog een besluit over bemen. De Raad voor Milieuhygiëne toon de zich teleurgesteld over het besluit en over het feit, dat hij niet van te voren in het overleg hierover was betrokken. Volgens directeur Van Overmelre van de reinigingsdienst was echter het oude advies van de raad nog van kracht niet spuiten. Dat heeft er echter toe geleid, dat tussen de Leidse straatstenen zoveel gras en ander groen groeiden, dat er geen houden meer aan was. Er DEN HAAG "Ik ben geschrok ken van de reacties. Zowel de Twee de Kamer als de artsenwereld praat ten over de centen, de verschrijvin gen of frauderingen. Of hoe je t ook noemen wilt. Men vindt, dat ik de medische stand in discrediet heb gebracht. Maar die medische stand, heeft dat zelf gedaan door alleen dit centendetail eruit te lichten". Dokter Jan Beekmans, net terug van het wereldvoedselcongres in Rome, staat verstomd van de reacties, die volgden op zijn toespraak tijdens het begrotingsdebat volksgezondheid in de Tweede Kamer. "Ik heb gehoord, dat artsen mij voor het tuchtcollege willen bren gen. Dat moeten ze maar doen. Ik zal die happening met genoegen te gemoet zien, maar dan wil ik wel ge lijk met de Eindhovense röntgen- ploegen en de frauderende Friese huisarts worden gedagvaard", zegt het tweede-kamerlid voor D'66, die gisteren twee uur heeft gesproken, met vertegenwoordigers van het ge meenschappelijk overleg van zie kenfondsorganisaties. De heer Beek mans heeft daarbij gezegd, dat alle gevallen van frauduleus of onjuist handelen door artsen en instellingen op het gebied van de gezondheids zorg bij de ziekenfondsraad bekend zijn. De ziekenfondsen zullen nu con tact opnemen met die raad. De heer Beekmans heeft zich bereid ver klaard om na overleg met en met toestemming van zijn informanten te bewijzen over mogelijke frauduleu ze handelingen op tafel te leggen. Het door de heer Beekmans in de Kamer gesignaleerde geval van een huisarts die de apotheek medicijnen bij hem thuis liet brengen, is door het betrok ken ziekenfonds onder de aandacht van de Justitie gebracht. Overigens heeft het secretariaat van de ziekenfondsraad gezegd, dat de heer Beekmans geen contact met de raad heeft gehad. Een aantal van de hem genoemde gevallen is wel bekend, maar de informaties daar over kwamen van de kant van de ziekenfondsen. Dr. Beekman: "Mijn informaties, heb ik van goedwillende adviseren de artsen, die hun neus permanent stoten bij de raad of het ziekenfonds- bestuur. Zij hebben op een gegeven moment gezegd: nu moet die zaak maar eens politiek worden aange pakt, waardoor er betere garanties komen en fraude minder gemakke lijk gaat en wordt aangepakt". Hij wil geen getallen noemen. En geen namen. "Ik wil alleen, dat de boel eens goed gaat functioneren". werden vele klachten bij de reini gingsdienst gedeponeerd. Voorzover die op esthetische gronden werden gedaan, werden en worden ze niet als ernstig beschouwd; wel wanneer het gladde straten betreft of wan neer stenen omhoog geduwd zijn, waardoor het wegdek slecht wordt en soms grote plassen ontstaan. "De ben bijzonder gelukkig met dit be sluit", aldus Van Overmeire. "Dit ooilege neemt ten minste be sluiten. Het was één van de vele za ken van mijn dienst die bij het vo rige college waren blijven liggen". Hij vertelde dat de wens van de raad, om het gebruik van chemische middelen zoveel mogelijk te beper ken, geheel overeenkomstig de be doelingen van de reinigingsdienst Vonnis tegen twee Leidse slopers bevestigd DEN HAAG Het Haags ge rechtshof heeft bevestigd het vonnis van de rechtbank, waarbij een 46-Ja- rige en een 50-Jarige sloper, beiden uit Leiden, werden veroordeeld ieder tot tien weken gevangenisstraf waar van vier weken voorwaardelijk met proeftijd van een Jaar wegens open lijke geweldpleging en vernieling. Het betrof hier de moeilijkheden, die zich hébben voorgedaan tussen Marokkanen en Nederlanders in een pand aan de Janvossensteeg, waarbij grote vernielingen werden aangericht. ADVERTENTIE f1.27.550, De Stichting Het Zilveren Krofc biedt k k Zowel indh/idueet ala collectief een nagenoeg volledige dekking van kosten van ziekenhuisverpleging en specialistische hulp, al dan niet aangevuld met 80% vergoeding van kosten voor hulsarts er» apotheek ★Volledig geautomatiseerde schade afwikkeling Ruime risicodekking in het buitenland bg vakantie of zakenreis Lage premie - met ingang van 1 januari a.s. vanaf 44,30 per maand Bij toetreding boven de leeftijd van 50 jaar alsmede voor verzekerden In het gebied van Haarlem is premie-toeslag verschuldigd Geen leeftijdstoeslagen voor reeds verzekerden en voor hen die de loongrens NU overschrijden Directe aansluiting bij overschrijding van loongrens door ziekenfondsverzekerden IA Volledige informatie ontvangt o als o de bon in een ongefrankeerde enveloppe zendt aan stichting Het Zilveren Kruis Machtiging nr. 1 Noordwijk Bon Stichting Het Zilveren Kruis Ziektekosten verzekering Hoofdkantoor te Noordwijk, Gooweg 51, telefoon 0171S56 41 Bijkantoren te Alphen aan den Rijn, Delff, Dordrecht, Gorinchem, Gouda, Middelburg, Mijdrecht, Schiedam, Temeuzen, Woerden, Zaandam, Zeist, Zierikzee en ZwlJndrechL k Een goede keuze met maximale zekerheid tegen minimale premie. Opperman op gewelddadige wijze gedood AMSTERDAM Vermoedend dat zij van de dood van de 57- Jarige opperman Cornells Mari- nus de Feber, die gisterochtend levenloos in het gangportaal van zijn woning aan de Kleine Wittenburgersfcraat te Amster dam werd aangetroffen, lang niet alles heeft verteld wat zij er van weet, heeft de recherche de 54-Jarige mevrouw H. E., met wie het slachtoffer samen woonde, in voorlopige hechte nis genomen. Sectie op het stoffelijk over schot heeft uitgewezen, dat haar verklaringen niet Juifct kunnen zijn. De vrouw beweer de tegenover de politie, dat de opperman waarschijnlijk 's nachts dronken thuis was geko men en in de gang een dode lijke val had gemaakt. Een die pe snijwond aan zijn gelaat en tegenstrijdigheden in de ver klaringen van de vrouw, die langdurig werd verhoord, gaven de recherche de indruk, dat er wel degelijk misdrijf in het spel is geweest en dat de opperman het slachtoffer is geworden van moord, dan wel doodslag. De opperman woonde met de vrouw samen op de derde etage van het pand aan de Kleine W ittenburgerstraat. De man maakte volgens de politie vaak misbruik van sterke drank en de verhouding met de vrouw was daardoor de laatste tijd zeer gespannen. GOES Volgende week worden 8000 militairen van de ko ninklijke landmacht ingezet voor het binnenhalen van de oogst in Zeeland, Zuid-West Brabant en op de Zuidhollandse eilan den. De militairen, allen van het eerste legerkorps, worden de komende dagen aangewezen. Er is duidelijk sprake van ver plichting. „Want als de noodklok wordt geluid, dan moeten de militairen in de bres springen", aldus een woordvoerder van de legerleiding. De 'nieuwe lichting' van 8000 ver vangt de 2800 man, die momenteel op vrijwillige basis hulp verleent. De groep wordt maximaal drie weken te werk gesteld en krijgt evenals de vrij willigere f 12,50 boven de normale wedde. De nieuwe maatregel is het gevolg van telefonisch contact tussen de ministers van Landbouw en Defensie en een gistermiddag gehouden be spreking met vertegenwoordigers van landbouw. Het ligt tevens in de bedoeling, dat Losgeld betaald De 34-Jarige Newyorkse zakenman Jack T. Teich, mede-eigenaar van de AMCE-Steel Partition Company in Brooklyn, Is dinsdagavond door zijn ontvoerders vrijgelaten, nadat de familie een los geld van 750.000 dollar had betaald. 90 heeft de FBI gisteren bekendge- gemaakt. Teich was op 12 november onder omstandigheden die de FBI niet kan onthullen omdat het onder soek nog gaande is, ontvoerd. Maar de losgeldeis werd een dag later ge steld en de betaling had dinsdag plaats. Dure penny Een zilveren penny uit het Jaar 948 is gisteren op een veiling in Londen door een Scandina vische handelaar gekocht voor 9.000 pond sterling (f 55.000). De munt was gangbaar tijdens de regering van Eric de Noorman, koning van Noord- Hum brië in net noorden van Enge land. de komende weekeinden studenten in Zeeland gaan helpen. Er is hiertoe, vanuit het coördinatiecentrum voor de landbouw, een verzoek gericht aan de ASA, de studenten arbeidsverle- ning. Er worden op de zestien kanto ren van het studentenbureau al voor bereidingen getroffen voor de eerste helpers. Zij zullen per uur, belas tingvrij, worden betaald. In Boreele zijn gisteren, op Inita- tief van burgemeester G. van Waes, 80 man gemeentepersoneel uitgerust met rieken het land opgegaan om met oogsten te helpen. Docent Ned. Herv Kerk aan RUL LEIDEN De Hervormde Synode heeft in haar najaarszitting in Drie bergen drs. W. E. Verdonk (46). her vormd predikant te Oegstgeest, be noemd tot docent vanwege de Ne derlandse Hervormde Kerk aan de Theologische faculteit van de Rijks universiteit te Leiden in de rang aan wetenschappelijk hoofdmedewerker. Zijn benoeming hangt samen met de emeritering per 1 oktober 1974 van prof. dr. A. J. Rasker te Leiden, die werd opgevolgd door prof. dr. M. H. Bolkerstein, voorheen lector in Leiden. Diens lectoraat droeg een persoonlijk karakter zodat nu een taakverschuiving plaats vindt. Bomaanslag In Savona in Ita lië zijn gisteren negen mensen ge wond, van wie drie ernstig, toen in de hal van een flatgebouw een bom ontplofte. De schade is groot. Het was de vijfde bomaanslag van de afgelopen dagen in Savona. Overstromingen Bij overstro mingen in en bij de in het zuidoos ten van Turkije gelegen stad Silopi zijn dinsdagavond 33 personen ver dronken. De meeste doden behoorden tot 'n stam van nomaden die de tenten had opgeslagen in de buurt van 'n rivier die, als gevolg van hevige re genval, plotseling buiten de oevers was getreden. Doden in Ulster In Coalisland in Noord-Ierlaind zijn gisteravond een cafébezoeker gedood en een ander gewond toen twee mannen een ca fé binnendrongen en daar hun ma chinegeweren leegschoten. De daders ontkwamen. Het café is eigendom van een rooms-katholiekEnkele uren eerder kwam in Gr&ig&von in het graafschap Armagh een poli tieman om het leven toen bij een routine-onderzoek een bom ontplof- Chilimiddag bij "Troef" LEIDEN Zondagmiddag om half drie organiseert vormingscen trum Troef. Hogewoerd 57 in Leiden, samen met enkele Chileense vluch telingen een middag die gewijd is aan de situatie in Chili. Er zullen 2 films vertoond worden: "Ze zullen ons niet tegenhouden" over de strijd van de Chileense boeren en "Jonge- renjournaal, alle macht aan het Chi leense Volk", een film over solidari teitsacties in Nederland van scholie ren, werkende Jongeren en studen ten. Verder zullen enige Chileense vluchtelingen vertellen over hun er varingen, de huidige situatie enigs zins toelichten en proberen een dis cussie op te zetten. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19