Nieuwe opzet beantwoordt doel Mavo-scholieren helpen met het rooien van aardappelen Napraten over corso 1974 Hoe goed is de groente? Open bejaardenwerk functioneert goed in Sassenheim PROGRAMMA ZAALVOETBAL HAZERSWOUDE PAGINA 4 [STREEK WOENSDAG 20 NOVEMBER 1974 LEZERS SCHRIJVEN: „Biologisch dynamisch" "Dat er door de Consumenten bond een onderzoek is gedaan naar de kwaliteit van de groente, die tegenwoordig zoveel wordt aangeboden als "onbespoten" en "biologisch", is heel begrijpelijk en goed. En dat dit onderzoek niet erg positief is uitgevallen is niet verwonderlijk, want het is bekend, dat er in deze handel nogal wat kaf onder het koren zit. Het is ook heel erg moeilijk voor de con sument om zelf te bekijken of wat hij wil kopen werkelijk "bio logisch" is geteeld of niet. Het enige waar hij houvast aan heeft bij zijn inkopen, is de herkomst van het produkt, want aan de buitenkant is niets over de teelt wijze te zien. De Consumentenbond heeft het onderzoek gebaseerd op nitraat gehalte en residuën van bestrij_ dingsmidelen. En dat geeft na tuurlijk een zekere aanduiding, maar is helaas ook niet bruikbaar als werkelijke controle. De erva ring, die wij op ons biologisch-dy- namische bedrijf "De Vier Jaar getijden" in Nieuwe Wetering de laatste Jaren hebben opgedaan, maakt duidelijk dat een wat ho ger nitraatgehalte in een produkt geen bewijs is van het gebruik van kunstmest, zelfs niet van een overmatig gebruik van organische mest. De Keuringsdienst van wa ren heeft namelijk herhaaldelijk controlemonsters meegenomen en op nitraatgehalte onderzocht. In de meeste gevallen lag dit aan merkelijk lager dan bij het vei. lingprodukt van dezelfde datum, maar een enkele keer lag het hoger. Dit lag niet aan de bemes ting, want wij weten heel zeker dat wij altijd met vercomposteer- de stalmest werken. Het moet aan het weer hebben gelegen. Het is een vastgesteld feit, dat de weers omstandigheden (een tijd lang warm en daarna koud, donker weer) het nitraatgehalte kunnen verhogen. Door ongunstige om standigheden kunnen voor de plant noodzakelijke stoffen wor den vastgelegd, zoals bijvoorbeeld mangaan. Gebrek aan mangaan kan ook het nitraatgehalte doen stijgen. Het zou zeer belangrijk zijn, wanneer er onderzoek werd gedaan naar deze samenhangen. Het ai of niet vinden van resi duën van bestrijdingsmiddelen is eveneens een belangrijke aandui ding over de teeltwijze, maar kan geen controlemiddel zijn ,daar het ook voorkomt dat de bespuitingen van de buurman kunnen over waaien. Een sluitende rijks-controle op de "biologische" produkten lijkt mij daarom niet goed mogelijk en het betekent bovendien weer een kostbaar controle-apparaat. De bewuste consument, die wer kelijk een biologisch produkt wil hebben, zou zich moeten aanwen nen om naar de herkomst te vra gen bij de winkelier of hande laar en geen genoegen nemen met een onduidelijk antwoord. De biologisch-dynamische be drijven, die zich met recht zo noe men, zijn alle verenigd in een or ganisatie en staan onder controle van de Nederlandse Vereniging tot bevordering van de biologisch- dynamische landbouwmethode, die een consulent m dienst heeft, die de bedrijven bezoekt. Hij is geen controleur, maar een advi seur. En op grond van de bedrijfs voering, zoals bemesting, vrucht wisseling, het gebruik van de bio. logisch-dynamische preparaten enzovoorts wordt een certificaat uitgereikt, waarna het bedrijf ge rechtigd is het merk "Demeter of "Proserpina" te voeren, terwijl de eerste paar Jaar in de over gangsperiode het merk "Biodyn" gebruikt mag worden. De be trouwbare biologisch-dynamische produkten zijn merkartikelen de herkomst is bekend. Meestal wordt zelfs aan de winkelier mee gedeeld van welk bedrijf het pro. dukt dat hij gekocht heeft, af komstig is. De bonafide winkelier zal geen enkel bezwaar tegen hebben om de klanten duidelijk te ken, waar hy zijn produkten 1 daan haalt. W. T. SCHILTHUIS, Voorweg 26, Nieuwe Wetering, SASSENHEIM Sinds september vorig jaar functioneert de "bejaardenzorg-nieuwe-stijl" in Sassenheim. In samenwerking met de besturen van de plaatselijke verzorgingstehuizen voor be jaarden werd toen een Advies- en selectiecommissie (bestaande uit een arts, een maatschappelijk werkster, een wijkverpleegkundige en een secretaris) geformeerd en kwam tevens een "Advies commissie voor bejaarden in de gemeente Sassenheim" tot stand. Nu, na ruim een jaar func tioneren, blijkt dat de nieuwe opzet aan zijn doel beantwoordt. De doelstelling van de Advies selectiecommissie was (en is i steeds) in de eerste plaats de van personen, die zich in het verle den reeds voor een cpname in een bejaardenverzorgingstehuis hadden zorgingsbehoevende bejaarde (n) tot aangemeld niet minder dan 178 behoud van eigen zelfstandigheid te aanmeldingen moeten beoordelen, adviseren omtrent het optimaal ge- Aanmeldingen, zowel uit Sassen- bruik maken van de voorzieningen die ter plaatse door het zogenaam de "open bejaardenwerk" worden geboden. Daarnaast vindt de ALPHEN AAN DEN RIJN In het voorjaar van 1975 hopen burge meester en wethouders de gemeente raad het uitbreidingsplan voor zwem bad De Dillen voor te leggen Door het directoraat voor de Arbeidsvoor ziening is een bedrag van f 67.000 be schikbaar gesteld, maakte wethouder van sportzaken J. J. Goedhart gis teravond tijaens de begrotingsbehan deling voor 1975 bekend. Dit is 100 procent van de uitbreidingskosten. dat na een individueel gerichte voor lichting omdat de "noodzaak" van opname ook in hun ogen toen al niet meer aanwezig was. Van de 87 gevallen, waarin door de Advies- en selectiecommissie een heim als uit de omliggende gemeen- hebben er in het afgelopen jaar ove- ten. Uit die beoordeling bleek min- rigens maar 47 een plaatsje in één der dan de helft op dit moment aan van de tehuizen kunnen krijgen, een opname in een tehuis tóe te zijn. Plaatsgebrek is er de oorzaak van. Van de 178 aanmeldingen ging het Bij de volgorde van plaatsing is om 32 alleenstaande mannen, 102 al- door de commissie wél een urgentie Daarbij wordt rekening gehouden, leenstaande vrouwen en 22 echtpa- aangegeven, zodat de meest urgen- met alle omstandigheden van de be- ren (44 personen). Van die aanmel- te gevallen voorrang hebben gekre- dingen bleek na onderzoek dat er gen. Bij 52 alleenstaanden en echtpa - >n, waar een opname nog niet (18 personen) aan opname toe wa- noodzakelijk werd geoordeeld, heeft ren. Bü alleenstaande mannen, 27 de Advies- en selectiecommissie de alleenstaande vrouwen en 9 echtpa- betrokkenen doorgewezen naar de ren (18 personen) was opname niet voorzieningen van het open bejaar- noodzakelijk. Vier alleenstaan- denwerk, voorzover daar althans nog diegenen, die die plaatsen op dat de mannen, 16 alleenstaande vrouwen geen gebruik van werd gemaakt, ogenblik het meest dringend nodig en 3 echtparen (16 personen) trokken Dat "open bejaardenwerk" is het trokkenen en de mogelijkheden de tehuizen (naast de twee grote Hui- resp. 18 alleenstaande mannen, 51 ze St. Bernardus en De Schutse, resp leenstaande vrouwen en 9 echtparen van origine r.k. en prot. chr. getint, is er in Sassenheim ook Huize Vre- desteijn aan de Hoofdstraat). De be schikbare plaatsen worden door de commissie dan ook toegewezen aan hebben. Het afgelopen (eerste) Jaar van be staan heeft de commissie mede tengevolge van de lange wachtljsten hun aanvraag in. Voor in totaal 13 afgelopen Jaar "gecoördineerd" door personen is de aanvraag nog in be- de nieuw ingesteld "Adviescommis- handeling. De in totaal 26 personen, sie voor bejaarden in de gemeente die hun aanvraag introkken, deden Sassenheim". Als taak had (en heeft) deze commissie onderzoeken in hoeverre in Sassenheim optimaal is voorzien in de behoeften van be jaarden en het college van burge meester en wethouders dienaan gaande te adviseren. Acht keer is deze commissie blijkens een ver slag van september 1973 tot Juli 1974 mslag van september 1973 tot Juli 1974 enige tijd besteed aan algemene oriëntatie; daarna zijn ook advie zen uitgebracht. Zo heeft de com missie de voorlichting over de voorzieningen voor bejaarden en anderen samengesteld en in overleg met de betrokken organisaties ge formuleerd. Ook is advies uitge bracht over het alarmeringssys teem, dat in de 22 bejaardenwo ningen in het plan Teylingen aan gebracht zal worden. Om de moge lijkheden en behoefte tot een nau were samenwerking van de plaat selijke organisaties op het gebied van het bejaardenwerk te onderzoe ken. heeft de commissie inmiddels met al deze organisaties contact opgenomen. De kosten voor de bejaardenzorg zullen in Sassenheim overigens het komende jaar verder (sterk) stij gen. De bijstand aan in Inrichtin gen verblijvende personen, die in '73 nog Juist geen 650.000 gulden be droeg, zal volgend Jaar naar schat ting bijna 1.2 miljoen gulden ver gen. De verzorging»- en bijkomen de kosten belopen al rond 1000 gul den per maand per persoon. Koe ten overigens, waarvan het Rijk het overgrote gedeelte (90 pet.) voor haar rekening neemt, maar die de gemeente toch met zorg volgt. Overigens: de twee plaatselijke bejaardensociëteiten zullen het ko mende Jaar op een wat hogere ge meentelijke subsidie mogen reke nen. De sociëteiten, die het afgelo pen Jaar nog voor «00 gulden per sociëteit op de begroting stonden, zullen maximum 1150 gulden gaan ontvangen. Een verhoogde zaalhuur en een uitbreiding van het aantal bijeenkomsten is voor het gemeen tebestuur aanleiding geweest de bedragen op te trekken. NOORDWIJK - Het wordt van avond in de Noordwij kse Northahal een spannende wedstrijd. Nummer een en twee van de ranglijst zullen tegen elkaar in het strijdperk tre den, nl. het team van Menken-Land bouw en Beach-club. Het belooft een spannende strijd te worden tus sen de gebroeders Mühren en Map Marijt cs. Aan deze wedstrijd gaat het treffen tussen Rolly Golf StLppie Bar en Driehoek-Piet Hein vooraf, waarin RG Stippie Bar met het fenomeen Rudi als coach zal proberen de eer ste wedstrijdpuniten te pakken. Ge makkelijk zullen bedde ploegen het echter niet krijgen. De derde wedstrijd die op het pro gramma staat is de thuiswedstrijd van D.SJS.V. dat het zal moeten op nemen tegen Ledden. Door het weg vallen van PC Estec kan D.S.S.V, haar thuiswedstrijden in de Nor- thago-ha! sped en De laatste party gaat tussen PC Nachtegaal en Augustinus/Vleespa leis. Belde piloegen zullen er hard voor moeten knokken om aansluiting te willen houden by de top. Het volledige programma luidt: acht uur: Rolly Golf/Stlppie Bar—Drie hoek Piet Hein; 855: Menken/Land- bouw—Beach Club; 9.50 DS.S.V.— Lelden: 10.46: Nachtegaal—Augusfei- nus/Vleespaleis. HAZERSWOUDE Ook landbouwers in Hazerswoude zitten met de vraag: hoe krijgen we alles op tijd uit de grond, voordat het gaat vriezen? Boer Knibbe van het Westeinde boft enigszins, want hij kan de laatste dagen tussen één en vijf uur rekenen op de steun van ongeveer dertig leerlingen uit de hoogste klas van de Prot. Chr. Mavo uit Hazerswoude. Knibbe: 'De kinderen hebben goed hun best gedaan. Er wordt gepro beerd om te redden wat er nog te redden valt.' Dus rooien de Mavo-scholieren de aardappelen met de hand, want mei de machine is dat niet meer mogelijk. By Knibbe moest ruim twaalf hectare aardappelvelden worden gerooid. Als het allemaai mee zit, zou vanmiddag de helft gereed kunnen komen. Voor de scholieren is het een leuk? afwisseling met de dagelijkse schooi - sleur en boer Knibbe is biy dat ztfn jonge dorpsgenoten hem de helpende hand hebben toegestoken. Op de foto: koffiepauze voor de jonge aardappel-rooiers -stersIn het midden (met pet op en bril) boer G. Knibbe, die al een stuk vroiyker ky.kt dan een poosje geleden. Wethouder Van Leeuwen: Tegenwoordig doet men gemakkelijker een beroep op de bijstand ALPHEN AAN DEN RIJN Wet houder D. van Leeuwen heeft gister avond in de Alphense raad een toe lichting gegeven op ds opmerking in de gemeentebegroting voor '75 over het feit dat men tegenwoordig ge makkelijker een beroep op de bij standswet lijkt te doen. Progressief Alphen noemde die opmerking vori ge week "denigrerend" en de PvdA vertaalde de opmerking met "Jut en Jul vraagt tegenwoordig maar bij stand aan". Op de vraag i "bewijzen" zei t In de Rudolf Steinerschool wordt zaterdag 23 november van 10 tot 5 uur een bazaar gehouden t.b.v. de „Vrije pedagogische academie". De bazaar krijgt als thema mee „De Ver telstof," de basis van het leerprogram van deze school aan de César Franck straat in Leiden Zuidwest. Er zijn o.a. stands met Sisrstenen, Spèelgoed, kaarsenmaker, batikken, potbenbakke enz. Er worden ook poppenspelen opgevoerd. Om half 11 en 3 uur Sprookjes en om 12 en 1 uur een Fins Heldenepos. in beide fracties Leeuwen o.m.: meer dan voorheen nemen werknemers tegenwoordig om een kleinigheid ontslag meer dan voorheen weigeren werknemers tegenwoordig om een kleinigheid ontslag meer dan voorheen worden men sen met uithuiszetting bedreigd die een te grote (onnodige) achterstand in de huur hebben meer dan voorheen vraagt één van belde partners van een concubi naat, die toch een economische ge meenschap vormen, bijstand aan. "Wij hebben met deze opmerking in de begroting beslist niet willen mo raliseren," maakte wethouder Van Leeuwen duidelijk. Maar de verho ging van de post onder andere ook door rapportering en uitgebreidere beoordeling, heeft zijn weerslag op de begroting, zei hij. Wat de sociale werkplaatsen betreft, vertelde Van Leeuwen nog dat spoe dig een advies van de rapporterings commissie kan worden verwacht over de nieuwbouw van Spoorhaven. I RIJNSBURG In Flora-Rijns- I burg door deel- bij praten, omdat de Leidse film- amateurs, bijzonder geslaagde film. ||L dat dit jaar ook in Den Haag te zienes geweest. Het wordt echter |f sierteeltprodukten, die via de vei- wordt naar Duitsland, zijn er don- V kere wolken omdat Duitsland meent dat Nederland niet ongestraft de L vn \^rjtr*v aardgasprijzen kan verhogen zonder f dat Duitsland als tegenzet de im- port van sierprodukten zal afrem- Voorzitter Leeuwenburg meende -stf dat waakzaamheid geboden is mede in verband met de kostenstijgingen, VI - JP jMfaf 1 die niet gedekt worden door de s jJOP' prijsvorming. Hoe het ook is, de beste reclame voor de sierprodukten is volgens corso-voorzitter Leeuwen- burg het corso van dit jaar geweest. Een bijzonder corso in verband met ff het 60-jarig bestaan van veiling "Flora", de grote sponsor van het corso. In zijn dankwoord aan alle Voorzitter van veiling Flora de heer P. van Delft (links) overhandigt een prijs aanD. van de Guy ten medewerkers legde hij vooral de nadruk op de werkzaamheden ver- Onder de aanwezigen bevond zich leden van de veilingvereniging "Flo- de veiling "Flora" en lijkt bijzonder richt door de heer N. Hemmes, de ook burgemeester Eysinga van ra". Na de film "Flora's Kleuren- geschikt voor bejaardensociëten en vraagbaak voor iedereen in de vei- Oegstgeest, wethouder Van der praoht 1974" volgde de prijsuitrei- verenigingen, ling. Gugten van Rijnsburg en bestuurs- king. De corso-film fs "te leen" by LOM-school in Katwijk KATWIJK De vraag of er ten westen van Lelden in de regio Duin en Bollenstreek een bijzondere school voor leerlingen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden, een zogenaamde LOM-school komt, is de laatste maand weer volop in de belangstel ling gekomen. Indirecte aanleiding van deze niet nieuwe vraag stelling ls het contact dat de Stich ting Bestuursraad Protestants Christ. Onderwys heeft gehad met de Protestants Christelijke Scholen- dienst Katwijk. Tijdens een bezoek werd gesteld dat er in de Katwijkse regio zeker een voedingsgebied bestaat voor een der gelijke school, buiten de op dit mo ment al in Leiden functionerende drie LOM-scholen. Zoals gezegd, een indirecte aanlei ding, omdat ook de Rayon-school raad „Dufn- en Bollenstreek" voor Protestants Christelijke Scholen eer der dan het in Voorburg zetelende overkoepelende orgaan 't probleem al ln een vroeger stadium had aange kaart. Hoewel de ministeriële visie in deze zaak sinds kort een duideiyke wijziging heeft ondergaan in te genstelling tot vroeger wordt nu zo veel mogelijk getracht ook de moei lijk lerende kinderen op de „normale" scholen te laten meedraaien: mede om deze doelstelling is in Katwijk het schooladvieswerk ingesteld ziet het er toch naar uit dat de LOM-school in de regio Katwijk, Noordwijk, Val- kenburg en Rijnsburg zal worden ge plaatst. De behoefte daartoe ls aan wezig. Nu al blijken de drie Leidse LOM-soholen niet alle aanmeldingen, waaronder die uit de streek, te kun nen honoreren. Een eerste stap om te komen tot de stichting van een dergelijke school zal binnenkort door het bestuur van de BLO-school worden gezet. Daar de statuten van deze school tot, nu toe slechts zijn ingesteld op zwakzinni ge leerlingen, en de meest eenvoudige oplossing is dat de „LOM" bij, een al bestaande organisatie zal worden in gedeeld, zal op korte termijn een statutenwijziging tot stand worden gebracht waardoor het mogelijk wordt in samenwerking met de Ray on-schoolraad in „Den Haag" aan to kloppen met een verzoek tot stichting. Een verzoek dat overigens een goe de kans heeft gunstig te worden be oordeeld. Juist omdat Katwyk al een jaar schooladvieswerk achter de rug heeft in het kader waarvan „re medial teachers" (hulponderwijzers) zoveel mogelijk trachten moeilijk le rende kinderen op de „normale" scho len te houden kan met het verzoek ook het nodige feiten-materiaal (om trent de behoefte) op tafel worden gelegd. STUDENTEN HELPEN Bü OOGSTEN DEN HAAG (ANP) Het ligt m de bedoeling, dat de komende week einden studenten gaan helpen de oogst in Zeeland binnen te halen. Het coördinatiecentrum voor de landbouw in Zeeland heeft hiertoe aan de studenten arbeidsveriening ASA gevraagd een oproep te richten aan de 30.000 by de ASA aangeslo ten studenten. In de zestien kanto ren van het studentenbureau worden thans voorbereidingen getroffen om nog voor het komende weekeinde vervoer, logies en voedselvoorzienin gen voor de eerste honderden helper» te regelen. De studenten, die meehelpen oog sten. zullen per uur belastingvrij worden betaaJld. Hiervoor hebben de ministeries van Sociale Zaken en van Landbouw hun toestemming ge geven in het kader van de specials oogstbelastoingregeling.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4