Israël stelt federatie voor op westelijke Jordaanoever Rockefellers kans stijgt PEKING VERWACHT POLITIEKE WIJZIGINGEN OOK IN BELGIE CATASTROFALE WATEROVERLAST Nog geen Europees standpunt CHAOS IN DUITSE GEHEIME DIENST Moro toch in zee met minderheidskabinet Sartre mag niet naar Baader DINSDAG 19 NOVEMBER 1974 ADVERTENTIE BRUSSEL (AP) Na anderhalve maand van schier onafgebroken re gen zijn de Belgische rivieren sterk gestegen. In het noorden van het land heeft het water al veel overlast en schade aan de landbouw berok kend en gevreesd wordt dat de over stromingen zich nog kunnen uitbrei den. In oktober heeft het 29 dagen ge regend. Vlaanderen heeft het meest over last van het water. Alhoewel een aantal boerderijen is geïsoleerd zijn nog geen meldingen binnengekomen van slachtoffers. De schade toegebracht aan de te velde staande aardappelen, suikerbie ten en andere gewassen is, aldus deel de een woordvoerder van een land bouwers organisatie mede „ramp oogsten, dat met de hand moet ge schieden omdat, evenals in Zeeland, zware werktuigen wegzakken in de modder. In Yperen 6taan de wilgen tot aan het midden van hun stam in het water, in Menin zijn 40 huizen ge- evacueer d. Hier en daar in Vlaande ren werken de mensen van de hulp diensten. zo hard zij kunnen met het plaatsen van zandzakken voor deu ren en andere openingen van boerde rijen. Iemand van waterstaat in Kortrijk zei gisteren: „Als het in november net zo erg regent als in oktober, dan wordt het hier ronduit een catastro fe". In Kortrijk zou de brandweer zon dag het jaarfeest vieren, maar het werd een dag van hard werken met karweitjes als het leegzuigen van kei- ders en andere laaggelegen plaatsen. De brandweer te Menin moest de eigen kazerne uit, omdat die blank was komen te staan. In het zuiden van het land maakt men zich geen zorgen. De Maas is er wel gezwollen, maar daar kan nog meer bijkomen zonder dat het ge vaarlijk wordt. Als het maar niet in eens zo warm wordt dat de elders royaal gevallen sneeuw gaat smelten, aldus vrezen de deskundigen. TEL AVI V/NEW YORK (AP) De Israëlische minister van Defensie Sjimon Peres - - - heeft verklaard voorstander te zijn van een federatie tussen Israël en de Arabieren op de. nu door Israël bezette westelijke oever van de Jordaam, met uitsluiting van de Palestijnse bed'rijdingsorganisaitde PLO. Zijn opmerkingen werden uitgelegd als een mogelijke aanduiding voor een Israëlisch alternatief voor de eis van de PLO dait een multiraciaile Palestijnse staat wordt gevestigd daaT waaT nu Israël ligt. Huilen is voor jou te laat. Of niet? Direkte Hulpverlening NVSH, Den Haag. Van Bevemiagkstraat iWGroot Herroginnclaan 49. Voor kankeronderzoek van de baarmoedennond, sterilisatie van mannen en vrouwen, menstrua tie-regelingj overti j d-behandeling, en alles wat soms nog meer nodig kan zijn. Bel 070 512341 of399850 maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur. "Ik geloof in een federatie tussen ons en de Arabieren die wonen op dezelfde grond, onder hetzelfde dak: in het verleden is het mogelijk ge weest en de huidige politiek gebiedt dat wij in eerbied en vrede met el kaar samenleven", aldus Peres. Israël heeft als alternatief voor de PLO van Jasser Arafat slecht«s de keuze tussen twee dingen, verklaarde Peres: een regeling met Koning Hoessein van Jordanië of een ak koord met de bewoners van de wes telijke oever. Koning Hoessein is als onderhan delaar namens de Palestijnen op de westelijke oever verleden maand uitgeschakeld door de Arabische top- conferetntie in Marokko. Deze erken- dn het recht van de PLO op het be stuur over door Israël ontruimd be- ze: gebied. Peres zei terzake dat de PLO geen belang stelt in de vestiging van een Palestijnse staat op de westelijke oever van de Jordaan, maar vastbe sloten is een Arabische staat te ves tigen daar waar nu Israël is. De Arabische landen zijn het gis- PARIJS De ministers van Buitenlandse Zaken van de ne gen EG-landen zijn het gisteren niet eens geworden over de vraag of er eqn waarnemer van de Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO kan worden toegelaten bij de Europees-Arabische dia loog, die volgende week in Pa rijs begint. Het verzoek hiertoe was uitgegaan Van de 20 Arabi sche landen die aan de dialoog met de EG deelnemen. De ministers van Buitenlandse Zaken hebben ook nog geen officieel standpunt in genomen ten aanzien van de re solutie over de Palestijnen die bij de Algemene Veregaderlng van de Verenigde Naties zal wor den ingediend. Minister mr. M. van der Stoel (PvdA), zei na het beraad dat men van mening bleef dat de oude resolutie 242 nog steeds van kracht blijft. Hierin wordt het recht van de bestaande en veili ge grenzen van Israël gegaran deerd. Evenzo hield men vast aan de verklaring van 6 november 1973 waarin de rechten van de Palestijnen worden erkend. teren eens geworden over de tekst van een ontwerp-resolutie in de Al gemene Vergadering der Verenigde Naties waarin de réchten van de Palestijnen in het Midden-Oosten worden erkend. De resolutie bestaat uit acht hoofd punten en wordt gesteund door alle twintig Arabische VN-leden. In het stük wordt het recht van de Palestijnen erkend op zelfbeschik king en nationale zelfstandigheid in pen eigen vaderland en het recht van sinds 1947 verdreven Palestijnen on middellijk naar hun land terug te keren met teruggave van hun bzit- tmge-n. Westeuropese VN-delegaties IJver den gisteren om gedaan te kriijgen dat de Arabische ontwerp-resolutie garanties voor de toekomstige status van Israël zal bevatten. Naar ver luidt hebben de VN-delegaties van de negen EG-landen deze kwestie on der leiding van de Franse gedele geerde besproken. De Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO heeft verklaard te mikken op 120 stemmen van de 138 in de Al gemene Vergadering voor deze reso lutie. De samenstelling van de Algemene Vergadering garandeert een ruime meerderheid voor elke Palestijnse resolutie. Maar de 120 stemmen zul len waarschijnlijk niet worden ge haald, tenzij in de tekst van de re solutie 'te recht op gewapende Strijd voor het bereiken van de doelstellin gen aanzienlijk wordt afgezwakt. Op 14 oktober stemde de Algemene Vergadering met 105 stemmen voor, 4 tegen en 20 onthoudingen voor toe lating van de PLO tot het debat over de Palestijnse kwestie. Jasser Arafat heft de Palestijnen in Israël opgeroepen hun verzet tegen de Israëlische autoriteiten te verho gen. Hij sprak tevens de vrees uit dat Israël wellicht kernwapens zal ge bruiken in een nieuw conflict met de Arabieren. De verklaring van Arafat dreigt nieuw voedsel te gven aan de explo sieve situatie in de door Israël bezet te westelijke Jordaanoever waar Jeugdige Palestijnen al dagenlang felle anti-Israëlische demonstraties houden. Israëlische kanonneerboten hebben gisteren 'n Palestijnse guertLllaba. sis in Libanon beschoten, zo is door het Israëlische militaire opperbevel Papoea's gedood Zondag en maan dag zijn gevechten tussen Papoea- stammen in de buurt van de berg Hagen, ongeveer 500 kilometer ten noordwesten van Port Moresby, weer opgelaaid, aldus de politie. Het aan tal doden in een week tijds bedraagt thans 13. Tientallen stamleden zijn gewond, veel huizen en akkers zijn verwoest en een aantal varkens is omgekomen in branden. De geweld plegingen waren begonnen nadat er ruzie was ontstaan over het eigen dom van een varken. bekendgemaakt. In een communique werd gezegd, dat de actie succesvol is verlopen en dat alle vaartuigen veilig naar hun basis zijn teruggekeerd. Deze Israëlische actie maakte deel uiüe van een sariiet iiwaMen die 't le ger de afgelopen tijd in zuidelijk Libanon heeft gedaan. Theodorakis en Mercouri niet in parlement ATHENE (AP) Gisteravond zijn de officiële resultaten bekendge maakt van de verkiezingen van zon dag voor zover deze de voornaamste partijen betreffen. De Nieuwe Demokratische Partij, van Constantine Karamanlis heeft 54,5 percent der stemmen vergaard en zal in het parlement 214 zetels krijgen. Het parlement bestaat uit een enkele kamer met 300 zetels. De Centrum Unie Nieuwe Krach ten van George Mavros kreeg 20,41 percent der stemmen, hetgeen goed is voor 64 zetels. Mavros' groepe ring wordt de voornaamste oppositie partij. De communisten gecombineerd in „Verenigd Links" vergaardein slechts 9,2 percent; dat komt neer op 10 ze tels. Kandidaten die het niet hebben ge haald, zijn o.a. de bekende compo nist Mikis Theodorakis en de film ster Melina Mercouri die resp. kan didaat stonden voor het communisti sche Verenigde Links en de Pan hel lenistische Beweging van George Pa- pandreoe. Een historisch moment in Tokio: voor het eerst in de geschie denis begroet de Japanse keizer op eisen grond een president van de Verenigde Staten. Keizer Hirohito verwelkomde presi dent Ford op het voorplein van het paleis voor hoge gasten, waar Ford zijn intrek heelt genomen. President en keizer heb ben slechts korte tijd met elkaar gesproken. ROME (AP) De Christen-Demo- den (totaal 616 zetels) en over 142 cratische Partij in Italië heeft giste- zetels in de senaat (totaal 308) be- bekendgemaakt samen met de kleine Republikeinse Partij een min derheidsregering te gaan vormen on der ^elding van Aldo Moro. Eveneens gisteren werd bekend dat de communisten blijkens de eerste resultaten va«n de gemeenteraadsver kiezingen flinke successen had den behaald, zulks ten koste van de Christen-Democraten. De secretaris der Christen-Demo craten, Amintore Fanfani, heeft ge zegd dat het vormen van de twee- partijenregering "de best moge lijke oplossing vormde voor de Ita liaanse crisis". "Zij biedt garanties voor een even wichtige regering en vermijdt het ge vaar van vroegtijdige verkiezingen" aldus Fanfani. "De huidige kloof tussen de socia listen en de sociaal-democraten zal er niet door worden verwijd, en even min de splitsing die bestaat over het economische beleid alsmede de kans dat de communisten de macht moch ten overnemen". De nieuwe combinatie zal over 275 letels in de kamer van afgevaardig- De vroegere Duitse stu dentenleider Rudi Dutschke werpt een handje aarde in de groeve, waarin het na 'n hon gerstaking overleden lid van de Baader-Meinhofgroep Hol- ger Meins gisteren ter aarde werd besteld. De begrafenis werd door ongeveer duizend mensen bijgewoond. BONN De vele tekortkomingen van de geheime diensten in West- Duitsland hebben ertoe geleid dat de DDR-spion Günther Guillaume als persoonlijk medewerker in de om geving van de toenmalige bondskan selier Willy Brandt kan worden aan gesteld. Dit is een van de belangrijk ste conclusies van een commissie van wijze mannen, die sinds mei in op dracht van de Bonner regering een onderzoek heeft ingesteld naar de werkwijze van de geheime diensten. De commissie, onder leiding van de Tübbinger hoogleraar Theodor Eschenburg, stelt vast dat de dienst ter bescherming van de grondwet (te vergelijken met onze binnenlandse veiligheidsdienst) en de inlichtingen dienst (BND, belast met het verza melen van inlichtingen in het bui tenland) elkaar vaak meer hebben beconcurreerd dan geholpen. De diensten waren vooral op eigen suc cessen bedacht, schermden zich af, voor de rivaal en hielden belangrij ke inlichtingen voor zichzelf. In het rapport dat gisteren de Bondsregering is aangeboden, heet het dat de affaire-Guülaume, nooit zou zijn ontstaan als alle over deze spion bekende gegevens in een centrale karthoteek opgeslagen wa ren geweest, ln plaats van verborgen te blijven in de gebrekkig aangeleg de archieven der afzonderlijke dien sten. Doordat samenwerking en coördina tie achterwege bleven, werd de ont maskering van Guillaume een pure gelukszaak, aldus de commissie-Es- chenburg. De laatste verantwoorde lijke figuur in de lange reeks van personen die ernstige fouten hebben gemaakt, is volgens de commissie de toenmalige minister van de bonds- kansselarij Horst Ehmke geweest. Deze was er zo op gebrand Guillau me (lid van de Sociaal-Democrati sche Partij, evenals Ehmke zelf) aan te stellen, dat "de spoed vóór de zorgvuldigheid 16 gekomen". De vreugde bij de Christen-Demo cratische oppositie over de krachti ge tilk die Ehmke op de vingers krijgt zal niet onvermengd zijn. Want de desolate toestand van de Westduitse BVD en de inlichtingendienst is ont staan en gegroeid toen de Christen- Democratische CDU het in de Bon ner regering nog voor het zeggen had em de huidige oppositie is in 't rap port daarom evenzeer terechtgewe zen als de Sociaal-Liberale regering. STUTTGART (AP) De West-Duit se Justitie heeft gisteren doen weten bezwaar te hebben tegen een onder houd dat de Franse schrijver en fi losoof Jean-Paul Sartre had aange vraagd met Andreas Baader. een van de leiders van de beruchte Baader- Meinhofbende. Een woordvoerder van de recht bank te Stuttgart heeft meegedeeld dat men een dergelijk bezoek "op dit ogenblik" niet zou kunnen overwe gen. Dit sloeg op de dood, als gevolg van een langdurige hongerstaking, van de 33-Jarige Holger Meins die samen met Andreas Baader in Juni 1972 te Frankfort was gearresteerd. Sartre ahd op 4 november verzocht met Baader te mogen preken en voorgesteld om "een vriend" daar bij aanwezig te laten zijn als tolk. Die vriend was de Westduitse voor malige studentenleider Daniel Cohn- Bendit, die vele Jaren in Parijs heeft gewoond. Kort nadat het verzoek van Sartre was ontvangen had de Stutt- garter rechter Prinzing nog gezegd dat het volgens hem wel zou worden goedgekeurd. - Washington Het wordt steeds waarschijnlijker dat de Amerikaan se Senaat de benoeming van Nelson A. Rockefeller tot vice-president zal goedkeuren. De twee senatoren, die Rockefeller bij de hoorzitting van de bestuurlijke commissie van de Senaar het felst op de huis hebben gezeten, hebben verklaard dat zij vermoedelijk voor de benoeming te zullen stemmen. Het zijn de voor zitter van de commissie Howard W. Cannon van Nevada en senator Ro bert C. Byrd van West-Virginia, al lebei Democraten. Zij hebben ook gezegd te verwachten dat de Senaat achter Rockefeller zal gaan staan. Vooral senator Byrd heeft Rockefel ler het vuur na aan de schenen ge legd. Hij vertelt nu, dat hij meteen heeft voorgesteld Rockefeller te kie zen toen president Ford hem in au gustus om een suggestie voor het vice-presidentscha pvroeg. Hij slaat de ervaring en bekwaamheden van Rockefeller als bestuurder zeer hoog „Ik heb hem een paar harde vragen gesteld over zijn geld, omdat die vragen nu eenmaal een antwoord nodig hadden", zo zegt Byrd. „Al geef ik hem niet de volmaakte 100 procent, ik ben nu van plan op hem te stemmen". Senator Cannon, die ook vol lof ls over Rockefellers bestuurscapacitei- ten, zegt dat hij de affaire met het boek tegen Goldberg, Rockefleers tegenkandidaat bij de New Yorkse gouverneursverkiezing, dan wel on der de afdeling „vuile streken" vindt vallen, maar dat dit geen re den is tot diskwalificatie. Ook is hem niet gebleken, dat Rockefeller bijna drie miljoen gulden heeft weggegeven om daarmee invloed en macht te kopen. De hoorzittingen voor de Senaats commissie zijn gisteren afgesloten. Het Congres is gisteren weer aan de slag gegaan, na het reces voor de verkiezingscampagnes. Men hoopt dat het Congres voor de kerstvakantie kan beslissen over het al dan niet aanvaarden van Rocke feller als vice-president. PEKING Op een moment dat zich grote wijzigingen lijken aan te dienen in de binnenlandse en wel licht ook de buitenlandse politiek van China, heeft premier Tsjoe en-Lai een vertrouweling neergezet op het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het gaat om Tsjiao koeang-Hoea, een man die al meer dan 25 jaar fun geerde als de rechterhand van Tsjoe, zelfs al voor de stichting van de volksrepubliek. Zijn benoeming wordt gezien in het licht van de ziekte die de huidige premier heeft getroffen en waardoor deze noeste werker nu al vyf maan den lang de politieke gang van za ken aan anderen heeft moeten over laten. Bovendien wordt de laatste weken in Peking opnieuw de moge lijkheid geopperd van een spoedige bijeenkomst van de volksassamblee, het Chinese parlement dat de gele genheid kan aangrijpen een wijzi ging aan te brengen in de belang rijkste staatsorganen. Volgens be paalde geruchten, die afkomstig he ten te zijn van gezaghebbende Chine se kringen, kunnen tijdens die bij eenkomst verscheidene benoemingen worden verwacht voor hoge rege ringsposten. Het Chinese parlement was voor het laatst bijeen in de winter van 1964-1965. Hoewel er al vaker ,met name eind vorig jaar, geruchten zijn geweest dat een zitting van het par lement de tiende) aanstaande was lijken de voorboden nu wat concre ter. In diplomatieke kringen wordt al gesproken van een zitting die eind deze week zou beginnen en kort voor de komst van Henry Kissinger zou eindigen. In enkele geruchten werd overigens ook melding gemaakt van een periode rond de jaarwisseling. Al dagenlang wordt in de Chinese hoofdstad gespeculeerd over de mo gelijkheid dat tijdens de parlements- bijeenkomst zal worden besloten vi ce-premier Teng hsiao-Ping te be noemen tot premier ad interim ter verlichting van premier Tsjoe en-Lai. Deze oplossing zou Tsjoe de eer en de bevoegdheden van zijn functie Het wekt bepaald geen verrassing dat de huidige premier ervoor wil waken dat de belangrijkste funkties in handen zijn van mensen die zich verbonden voelen met een bepaalde politieke koers. Dat geldt met name op een moment dat de betrekkingen tussen het leger en de party in een moeilijke fase, zo niet in een crisis verkeren. In een tot nu toe ongeken. de actie riep het Volksdagblad in zijn editie van 13 november het leger uitdrukkelijk op zich te onderwer pen aan het gezag van de partij. "Wij kunnen absoluut niet toestaan dat het leger een instrument wordt in de handen van baantjesjagers", zo schreef het blad, waarbij het onmis kenbaar liet weten dat de invloed van Lin Piao binnen het leger nog niet geheel verdwenen is. Deze twist tus sen de party en het leger, waarvan het effect op binnenlands gebied overduidelijk is, kan evenzeer gevol gen hebben voor de buitenlandse po litiek. Van belang in dit verband is vooral dat het probleem van de Chinees- Russische betrekkingen sinds kort weer aan de orde is gesteld. De bood schap van de Chinese leiders aan het Kremlin, ter gelegenheid van de verjaardag van de oktoberrevolutie op 7 november, leek een streven naar ontspanning te verwoorden. In dit kader wordt de benoeming van Tsjiao koeang-Hoea getzien, om dat deze gedurende zijn oarriëre veel contacten heeft gehad, zowel met de Westerse wereld als met de leiders van Oost-Europa. Of dit ook betekent dat een ontspanning tus sen Peking en Moskou niet uitgeslo ten moet worden geacht valt nog niet te overzien. De gedachte Ujkt echter niet voorbarig dat Tsjoe en-Lai, mocht hy tot een zodanige ontspan ning hebben besloten, deze ln ieder geval in alle rust wil laten verlopen, zonder een volledige omwenteling van de binnenlandse en buitenlandse situatie te riskeren.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9