wordt beveiligd Gevaarlijk punt in Sassenheim Laura: in '75 maar één afstand Boek over Duizend jaar Rijnsburg: fraai en bijzonder boeiend PAGINA 4 DINSDAG 19 NOVEMBER 1974 Duizend Jaar Rijnsburg samen te vatten in een lees- en prentenboek van 150 tekst pagina's en ruim honderd foto's betekent te hooi en te gras stukken pakken uit een bijzonder hechte samenleving. Twee geboren Rijnsburgers: J. B. Glas bergen (39 Jaar), een personeelschef in Friesland en S. C. H. Leenheer (56 Jaar), een heel bekende warme bakker in Rijns burg, zijn speurend door de duizend Jaar gegaan. Ze zochten de alledaagse zaken op, hoewel ze natuurlijk niet om de mach tigen van vroeger, de Hollandse graven, heen konden. Ze besloten bekende historische gege vens in het kort te vermelden waardoor de echte 'familie Rijnsburg" een grote plaats kon krijgen. Ze zijn daar in ge slaagd. Het is een kostbaar boek gewor den voor iedereen. De echte historisch ingestelde Rijnsburger weet inmiddels toch allang de bekende gebeurtenissen rondom een kerk, een abdij waarmede het allemaal is begonnen. Wapengekletter levert kerkje op. Graaf Dirk II loste in 975 een verschil van mening op met de West-Friezen door hen een vernietigende slag toe te brengen bij Rijnsburg. Op 10 augustus hadden de West-Friezen alleen nog maar haast om weg te vluchten en uit dankbaarheid stichtte Dirk H een kapel, gewijd aan de heilige van die dag: St. Laurentius. Die dag wordt gezien als de stichting van een zelfstandige leefgemeenschap en daarom zal volgend Jaar op de 10e augus tus het duizend jarigbestaansfeest los barsten. In 1133 werden bij de oude kleine kapel kloostergebouwen neergezet en toe gewijd aan de H. Maagd Maria en dat be tekende het ontstaan van de abdij van Rijn^burg. Een klooster voor adellijke da mes, die naast geestelijke waarden ook macht vergaarden zodat Rijnsburg onder beheer kwam van de abdil en de abdissen Vrouwe van Rijnsburg werden. Kerkelijke twisten. Op zeker moment werd het met de vroomheid van de nonnen iets minder. Er werd meer aan geld dan aan het hier namaals gedacht. In 1559 beliepen de ont vangsten van de abdij zelfs 18.476 ponden. Het Jaarloon van een arbeider op de klooster schuur was toen 16 pond. Toch zorgde de abdij goed voor het horige Rijnsburg, want er werd in de 16e eeuw veel graan uitgedeeld wegens het misluk ken van de oogst. Het einde van de abdij kwam in 1572. Al in 1529 is er een protestantisme in Rijnsburg. Dat staat te lezen in een brief van 2 december 1529 van Karei V. In het begin van de 17e eeuw zijn er de Rtfns- burgse Collegianten. Zij wilden vooral geen kerk zijn. Men kon vrij aan een kerk verbonden blijven en toch aan hun avondmaal deelnemen. Tot aan de dag van vandaag nemen de kerken nog steeds een zeer belangrijke en voorname plaats in in het dorpsleven. Het h°ek staat dan ook vol allerlei religieuze twisten en natuurlijk wordt ook Baruoh Spinoza, de wijsgeer, op zijn wan del door Rijnsburg gevolgd. Broodwinning en heete sieckte. Naast veeboeren waren de groente- en fruittelers de steunpilaren van de vroe gere eeuwen. In 1514 waren er 650 inwo ners en in 1849 waren dat er pas 1600. Het leven in Rijnsburg ging allerminst over rozen. Pestepidemieën in de 17e eeuw en vooral in 1635 was die "heete sieckte" bijna vernietigend voor Rijnsburg. Het boek zal door de gemiddelde lezer het meest aantrekkelijk zijn daar waar het de laatste eeuw beschrijft, want dan heeft Rijnsburg tal van ondefinieerbare ziekten overleefd en de cholera. In 1860 komt de eerste openbare school en wordt de kin derarbeid aan de kaak gesteld. In 1864 worden besprekingen gevoerd over een railverbinding, maar nog heel lang kon men de Rijnsburger langs de wegen vin den met zijn hondekar. De grote vlucht naar bekendheid buiten de landsgrenzen is gekomen na de oprich ting van de veiling "Flora", in 1914 ge start in café Coster en natuurlijk wordt het bestuur gevormd door Van Egmond, Zandbergen, Den Heyer en De Mooy. Na men die thans nog steeds te vinden zijn in Rijnsburg, al zijn het dan de kinderen en kindskinderen van de zwoegers uit het begin van de 20ate eeuw. Rijnsburgse uien niet opgebulsemd. Hoewel de officiële voertaal in Rijnsburg Nederlands is, moet aan de plaatselijke uitdrukkingen toch recht worden gedaan. "Rijnsburgse uien zijn niet opgebulsemd" oftewel in algemeen beschaafd Nederlands gezegd: 'Rijnsburgse ingezetenen hebben zich niet bedriegelijk mooi gemaakt". Het boek geeft een Rijnsburgse woordenlijst en een brok echte Rijnsburgse humor. ,.'t Is niet hest in Rijnsburg", vertelden de Noordwijkers, wanneer ze van Leiden naar Noordwyk door Rijnsburg waren ge komen. "Ze zijn aan het werk." De Kat- wijkers zeggen: Wat een Rijnsburger het, dat het ie an (mooie kleren). De Rijns burgse uien is de bijnaam voor de Rijns burger in de buurdorpen. Hun produkt werd hun bijnaam. Rijnsburg heeft veel armoede gkend. maar dat is grotendeels verleden tijd. Een bekende uitroep op de veiling Flora is: "Jij kan ook arm wor den." Rijnsburgse jongetjes die aan het voetballen zijn, willen elkander wel eens het volgende toeroepen zodra de keeper een bal mist: "Let op Je vreten". Een Rijnsburger gaat niet over een nacht ijs en is zeer voorzichtig. Het is o.a. af te leiden uit het versje: "Als Je een autootje hebt dat niet veel koet, een vrachtje kan laden voor niet duur, een wijk weet te vinden waar niemand komt, een zuinige vrouw hebt, zelf niet teveel uitgeeft, en de belasting Je niet weet te wonen, kun je er de eerste 25 jaar nog niks van zeggen." Dt kracht van het boek "Duizend Jaar Rynsburg" zit in de beschrijving van de gewone hardwerkende Rijnsburger. Of dat nu burgemeester Meijboom was, die zo kwaad kon worden dat hij zelfs zijn stoe- nen pijp kapot sloeg of het kind dat voor 2 centen kaantjes moest halen bij de slager. Bloed, zweet en tranen, de geschie denis van een thans welvarend en gezond dorp. Rijnsburgers zullen het vreten, want het boek is een familie-album over toen en een beetje over nu. HONDERD KILOMETER ALPHEN AAN DEN RIJN De Laura, de Alphense "wielerklas sieker" die elke zomer weer hon derd enfietslustigen trekt, onder gaat in *75 een belangrijke wijzi ging in de opzet. Het Laura-be- stuur heeft besloten om af te stappen van twee afstanden. Voorheen kon men kiezen uit vier dagritten van 80, of van 125 kilo meter. Nu wordt het 100 kilome ter voor iedereen. Het Laura-bestuur heeft die knoop doorgehakt omdat voor de betrekkelijk weinig 125 km rijders (dit Jaar 120 op het totaal van ruim 1200) toch een volledige con trole-organisatie moest worden opgebouwd. Het bestuur meent, dat de 80 km rijders geen be zwaar zullen hebben tegen 20 km méér. Ode de politie was gepor teerd voor één klassement, omdat die hopelijk zal resulteren in een langgerekter, makkelijker te ver- erken "lint" van fietsers. De Laura wordt in '75 gehou den op 1, 2, 3 en 4 Juli. De avond- Laura is gepland op 2, 3, 4 en 5 Juni. De traditionele Laura-reli- nie, voor de deelnemers van '74, vindt plaats op 11 april In Avifau na. Het bestuur is er verheugd over, dat de "grote" Laura toene mende belangstelling geniet en dat het er meer en meer naar uit gaat zien dat rondom het fietsge- beuren een echte Alphense feest- week wordt opgebouwd. Het komend Jaar komt bijvoor beeld de Hilversumse showband Beatrix de Laura-opening verzor gen. Dit muziekkorps werd eerste onder de showbands op het mu ziekfestival in Kerkrade en der de op de "wereldranglijst". De be langenvereniging van Aarhof en City promenade betalen deze. Maximum Het Laura-bestuur heeft nu al een laatste inschrijftermijn voor de komende wielervierdaagse vast gesteld: 28 juni. Verwacht wordt, dat 't aantal deelnemers de 1500 zal naderen. Dit wordt dan wel het maximum genoemd, omdat er ander6 onoverzlenHJke verkeers problemen zouden rijzen. Het in schrijfgeld blijft gelijk aan de prijs van dit jaar. Bij deze massa-organisatie zie>t het Laura-bestuur zich overi gens genoodzaakt zich uit te breiden. Belangstellenden voor 'n bestuursfunctie kunnen zich aan melden bij secretaris Piet Koren, Toussaintstraat 30 in Alphen. SASSENHEIM Het inmiddels gereconstrueerde kruispunt Park laanWillem Warn aarlaan in Sas senheim zal binnenkort ook met ver keerslichten worden beveiligd. Het kruispunt, dat met het inmiddels wél van verkeerslichten voorziene kruis punt Noord tot de gevaarlijkste van Sassenheim mocht worden gerekend zal dan optimaal zijn beveiligd. Provinciale Waterstaat heeft de ge meente Sassenheim bericht, dat uit oogpunt van verkeersveiligheid het zaak is, dat op het gereconstrueer de kruispunt Parklaan-Van Pailandt- laan-Willem Warnaarlaan so spoe dig mogelijk een verkeerslichtenin- Collecte voor gehandicapten enorm succes BOLLENSTREEK De gemeen ten Hdllegom (De Zilk), Lisse, Sas senheim, Noordwijk, Noordwijker- hout en Voorhout hebben bij elkaar gezorgd voor meer dan 30.000 gulden in de collecte voor geestelijk gehan dicapten. Deze enorme opbrengst is een stuk hoger dan in voorgaande Jaren. Vooral in Hillegom, Lisse en Noord- wijk werden enorme bedragen opge haald, terwijl Noordwijkerhout (in verhouding) zéér gul was. Het totale bedrag was precies f31.692,67 stallatie in werking dient te worden gesteld. Zowel de plaatsing als het beheer en de exploitatie van de In stallatie zal van provindewege ge schieden. De nieuwe installatie op het kruis punt zal in verband met de geringe afstand tot het inmiddels wel met verkeerslichten geregelde kruispunt Noord in combinatie daarmee wor den aangelegd. Aan de bestaande in stallatie zullen enige kleine wijzigin gen moeten worden aangebracht. Tevens is in het ontwerp voor de. (gecamibineetxie) installatie reke ning gehouden met het openbaar bus vervoer dat de kruisingen regelma tig passeert. Voor deze categorie zal in de verkeersregeling de nodige prio riteit worden gerealiseerd. De kosten van aanschaf en plaat sing van de verkeerslichteninstalla tie zullen met inbegrip van de wijzi gingen van de installatie aan de Hoofdstraat (krudspunt Noord) rond Voorzitter De vereniging tot stichting van Christelijke scholen in Voorhout heeft als voorzitter be noemd G. de Wit. Het bestuur be steedde tijdens de algemene leden vergadering aandacht aan de vernie lingen van dit jaar aan het houten schoolgebouw. Deze hebben een schade van tweeduizend gulden opge leverd. Het postkantoor aan de Lange Kerkdam in Wassenaar kent sinds kort een nieuwe service voor het publiek: in de lokettenhal is een fo tokopieerapparaat geplaatst. Het is een "zelfbedieningsapparaat"; ieder kan het zelf bedienen na inworp van een kwartje. 200.000 gulden bedragen. Van dat be drag komt de helft voor rekening van de gemeente Sassenheim. De kosten van exploitatie en onderhoud bedra gen ongeveer 6.000 gulden per Jaar. In een schrijven aan de gemeen teraad, die volgende week maandag wordt gevraagd de financiële mede werking voor de plaatsing van de verkeerslichten te verlenen, zegt burgemeester Kret namens het col lege, "dat wij doordrongen zijn van de wenselijkheid van de plaatsing". De verkeersveiligheid komt trou wens ook ter sprake bij de recon- Sassenheim kiest voor tracé twee SASSENHEIM De Sassenheim- se gemeenteraad zal Gedeputeerde Staten officieel meedelen, dat zij met betrekking tot het tracé van de Schipholspoorlijn kiest voor "tracé 2, met dien verstande dat de baan over het gedeelte van de gemeente langs de Kagerplassen tussen de Ringvaart van de Haarlemmermeer- polder en de Menneweg een verdiep te ligging krijgt". "Tracé 2", zoals dat op de tekening van de Schiphol- lijn d.d. 29 oktober 1974 is aangege ven, buigt voorbij Warmond nabij de Warmonderdam van de "oude" lijn Leiden—Haarlem af en loopt zo dicht mogelijk langs de Rijksweg. In een brief vam 30 augustus had de minis- ster van Verkeer en Waterstaat de Sassenheimse gemeenteraad in over weging gegeven eventuele alterna tieven voor het tracé van de lijn langs de Kagerplassen ter kennis te brengen aan Gedeputeerde Staten. De raad had zich daarvoor reeds enkele keren kritisch uitgelaten over de komst en vooral het tracé van de lijn. Tijdens een raadsvergadering van 15 oktober besloot de raad het structle ven de Julianalaan. waar- le®e wU 8»™ 'f™0" voor het college een aanvullend kre- ">en <!e eerder door de gemeen de van 62.000 gulden vraagt .Het col- Tot voor enige tijd was het niet mogelijk de brug te verwijderen ln verband met de geldende vaarrech- ten. Deze belemmering is thans vol gens het college niet meer aanwe zig. Burgemeester Kret: "Uit een oogpunt van verkeersveiligheid voor het gemotoriseerd verkeer kan een verlaging van de brug gewenst wor den geacht. Daarnaast blijkt het Kruispunt Parklaan-Van Pallandtlaan-Willem Warnaarlaan, één van de gevaarlijkste punten in Sassenheim, wordt binnen kort met verkeerslichten beveiligd. =-ss ssss^nsiKs door de goedkeuring spoediger kan standpunt in een later stadium (d.w. z. na een informatieve bijeenkomst met vertegenwoordigers van de Ne derlandse Spoorwegen) te zullen be palen. Tijdens die bijeenkomst met ae NS op 4 november koos de raad (informeel) reeds voor het nu offi cieel ook door het college voorgestel de alternatief. De verdiepte ligging an de lijn (méérkosten zo'n 75 tot 100 miljoen gulden) heeft in Sassen heimse ogen verreweg de voorkeur omdat de milieubezwaren tot een minimum zullen worden terugge bracht en het aanzien van het land schap het minst wordt geschaad. De lijn op dè voorgestelde aarden wal zou het unieke landschap (compleet met stiltegebied van de eendenkooi) volledig verpesten en ook meer ge luidsoverlast geven dan het in de grond verzonken tracé. Daar waar de lijn de Sassenheimer Vaart en de Ringvaart passeert zouden aquaduc ten moeten worden aangelegd, zo dat ook de bestaande jachthaven (var. Jonkman) kan blijven bestaan. In de oorspronkelijke NS-plannen zou deze Jachthaven op palen worden doorsneden. Een jaar geleden werd Ne derland geconfronteerd met de energiecrisis, wat resulteerde in autoloze zondagen en het uit schakelen van feest- en etalage verlichting. Maar nu, met het na derende Sint Nicolaas- en kerst feest, branden de lampjes weer volop wat op deze foto van de Amsterdamse Javastraat goed te den op te leveren voetgangers". Verwacht mag worden, dat wan neer de gemeenteraad met het col legevoorstel (is feitelijk het eigen raadsvoorstel) akkoord gaat, dat met de uitvoering van het werk in het tweede kwartaal van 1975 kan worden begonnen. Vorig jaar decem ber reeds stelde de raad reeds een krediet beschikbaar voor het herstra ten van o.m. het westelijk gedeelte van de Julianalaan (waarin de brug). Omdat zowel het gas- en wa tervoor - zieningsbedrijf als de PTT hun bui- zen-, c.q. kabelnet in dit gedeelte van Sassenheim wensten te vernieuwen, besloot het college de werkzaamhe den uit te stellen en alles in één keer te realiseren. Om geen verdere vertraging op te lopen wordt het aanvullende krediet Postbode kreeg onderscheiding NIEUWKOOP De heer G. J. van de Pijl. die vijfentwin tig jaar lang brieven heeft rond gebracht in Nieuwkoop, vierde zijn jubileum. Van de directeur van het Alphense postkantoor de heer J. T. Edens, kreeg hij de zilveren speld van de PTT. Be halve de onderscheiding kreeg de jubilerende postbode nog een enveloppe met inhoud.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4