Wat is de toekomst van de Stevens hof polder? Merenwijkers: maatregelen tegen wateroverlast SCHENKING VAN F 5000 Migranten in toon zalen Lichtfabriek DE KOOI PROEFTUIN Holiday Inn wordt op fiets bereikbaar LOUISE UIT RUIMTENOOD "UITERMATE SCHANDALIG" TE WEINIG VAN VOEDING B. en W. Leiden: NIET OP TREDEN TEGEN WEIGERAARS KALKAR HEFFING ZATERDAG 16 NOVEMBER 1974 LEIDEN In een brief aan de directeur van de Leidse Woningstichting, Streef- land, dringt een aantal bewoners van de bejaardenwoningen in de Kraaienhorst en omgeving aan op spoedige maatrege len tegen de wateroverlast, die zij gere geld ondervinden. Bij hevige regenval komen de tuinen van de Merenwijkbe- woners blank te staan en dringt het water tot onder de vloerbedekking de woningen binnen. 'Desgevraagd lichtten de bewoners hun klachten toe: „Als we de gemeente bellen, krijgen we te horen: U moet bij de wo ningbouwvereniging zijn en als we de LWS bellen, zeggen ze: wij kunnen er doodeenvoudig niets aan doen". Het pro bleem bij de Kraaienhorst en ook andere horsten is, dat de flatwoningen op de be gane grond lager liggen, dan het voetpad, dat er omheen is aangelegd. Het loopt bovendien schuin af in de richting van de tuintjes en de woningen. In het afgelo pen Jaar is het water regelmatig tot een onaanvaardbaar peil gestegen. „Van al mijn viooltjes heb ik er nog één over", zegt een bewoner. De benedenflats wor den bewoond door bejaarden, die geen trap meer mogen lopen. Op hun herhaal de klachten is weinig of niet gereageerd. „Hoe moet dat nu van de winter als er sneeuw gevallen is en de vorst komt er over heen?" vragen zij zich af. Zij doen de suggestie om langs de achterzijde van de woningen een kolk te graven, die aan de zijde van het voetpad om het flatge bouw heen zou moeten lopen en het water in de richting van de straat aan de voor zijde van de woning zou moeten afvoeren. Ophogen van de tuin heeft huns inziens geen zin, „want dan krijg Je alleen maar meer water naar binnen". De bejaarde Merenwijkbewoners zijn het wachten beu. Een standpunt, dat ze ook zullen laten blijken op de hearing, die de gemeente voor de twintigste van deze maand heeft toegezegd. In de brief aan de heer Streefland eisen de bewoners. dat ze „binnen veertien dagen zwart op wit zullen zien, welke goede oplossing er te bieden is". Zij willen vóór de winter van de wateroverlast bevrijd zijn en vra gen ook om vergoeding van de geleden schade. Wanneer niet aan hun wensen wordt voldaan, zullen ze een kort geding aanspannen of een deel van de huur gaan inhouden, aldus de brief. LEIDEN Schnitzler bv, de firma die vorige week een meu belzaak in de Haarlemmerstraat opende, heeft de gemeente Lei den een bedrag van 5000 gul dein geschonken. B en W heb ben deze schenking aanvaard en zijn van plan het geld te beste den aan een voorziening in de omgeving van de Haarlemmer straat. Gedacht wordt aan het maken van een speelgelegen- heid voor kinderen. Wethouder Tesselaar zal te zijner tijd met een voorstel komen. LEIDEN In de voormalige toonzalen van de Stedelijke Licht fabrieken aan de Hooigracht 12-16 zullen in de toekomst migranten gehuisvest worden. B. en W. hebben daartoe besloten mits van het rük een bedrag gekregen wordt om het gebouw geschikt te maken voor bewoning of een rijksbijdrage ter grootte van het exploitatie tekort. Het architecten en ingenieursbureau Van der Velde bna uit Leiden is verzocht het schetsplan met kostenraming nader uit te werken. Mochten de plannen de steun van het rijk krijgen dan zal het bureau de volledige opdracht krijgen voor ontwerp, aanbesteding en directievoering. De krakers die op dit ogenblik in het pand zitten zullen er vol gens het besluit van B en W mogen blijven wonen tot het tijdstip dat de verbouwing rond is. Zij hoeven de gemeente ook geen huur te betalen. LEIDEN— Drie Leidse wet houders en een aantal amb tenaren gaan op 22 november praten met staatssecretaris Schaefer (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening). Aanleiding daartoe is een brief van de staatssecretaris om de Kooi aan te wijzen als een van de zes proeftui nen in Nederland. Proeftuin zijn betekent, dat alle activi teiten betreffende de voor bereiding en uitvoering van de rehabilitatie gevolgd en geanalyseerd zullen worden. LEIDEN B en W van Leiden hebben de dienst Gemeente werken opgedragen een plan te ontwerpen voor een fietsverbinding tussen het fietspad langs de Haagse Schouwweg en de ten noorden van de Plesmanlaan gelegen weg op het terrein van de universi teit. In het plan zal tevens worden opgenomen een fietspad naar het terrein van Holiday Inn. Dit motel is tot dusver slechts per auto bereikbaar. Ondanks het feit dat het fietspad over het terrein van de uni versiteit loopt streeft het college ernaar het pad open te stellen voor alle bromfietsers en fietsers. In het plan zal ook opgenomen moeten worden de verkeerslichtinstallatie op het kruispunt Haagse Schouw weg Plesmanlaan. Al in juni 1972 nam de Leidse gemeenteraad een besluit tot plaatsing van deze verkeerslichten, maar tot nu toe is dat niet gebeurd. B en W willen van de Dienst Gmeentewerken we ten waarom niet. LEIDEN B en W van Lei den hebben een voorlopige op lossing gevonden voor het ruim teprobleem waarmee de Louise de Coligny-scholengemeenschap kampt. De noodschool aan de Sumatrastraat 205 zal worden vrijgemaakt. Op het ogenblik is daar nog een dependance van de Bedirijfs Technische School aar die zal verhui- ander gebouw. ADVERTENTIE MODELWONING Bosrode 28, Merenwijk Geopend: zaterdags 10.00—5.00 uur; dinsdags 10.005.00 uur INTERIEURVERZORGING W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden - Telefoon 42627 LEZERS SCHRIJVEN Omdat het toevallig niet in de krant stond, maar wél in het PSP afde lingsblad Links Af, en omdat het heel erg belangrijk en principieel is, even het volgende: Er zfjn in Leiden raadsvergaderin gen, commissievergaderingen, werk groepsvergaderingen en project- groepsvergaderingen. De eerste twee zijn wél openbaar, maar de laatste twee niet. Dat laatste is natuurlijk te gek. Parlementaire demokratie wil nu eenmaal zeggen: openbaarheid is regel en beslotenheid is uitzondering, nl. wanneer het persé niet anders kan. Eén van die (niet openbare) project groepen is die over het Waardeiland. weet nog wel: daar was de Grof smederij voor een deel en daar gaat een projectontwikkelaar IBB Kondor luxe woningen bouwen voor rijke mensen. Het was een ware deal, want IBB Kondor kon de grond van de Grof krijgen en dan kon de Grof een nieuwe fabriek van IBB Kondor krij gen. De gemeenteraad zou er vast wel in trappen als gedreigd kon wor den met: „anders loopt de Grof uit Leiden weg en dan is er weer werk gelegenheid minder". Dit gebeurde ook, en zodoende kreeg IBB Kondor zijn zin en zijn landschapsarchitect met Venetiaanse voorouders kon gaan tekenen. Binnenkort gaat per art. 19-expres voor 188 van die hui zen de bouwvergunning afgegeven worden (als GS dit zomaar laten gaan). De projectgroep die déze materie behandelt is NIET openbaar. Anne van de Zande (PSP), Bert Ooster man (D'66), Laurens Beyen (PPR), Hoeven (CPN) en de VVD fractie wilden hier een eind aan maken: zij stemden vóór een motie die open baarheid voor projectgroepen (deze projectgroep) wilde garanderen. Het CDA wilde dit niet (mi fout maar niet vreemd), de PvdA ook niet, wat ik èrg fout vind, en Kees du Car- dfjn (PPR) stemde mee met de niet- openbaarhedd-wensenden! Van een raadslid van de „kleine 3" vind ik dit uitermate schandalig! Eén keer zo'n principiële blunder is eigenlijk al te veel! „Dit is meer dan een mens kan ver dragen" (vrij naar de Heer O. B. Bommel) A. L. BOSSEN. Oude Rijn 100, Leiden. LEIDEN Van de agenda van de raad van a.s. maandag (half acht) zijn afgevoerd de voorstellen inzake de verkoop van gronden in het Morskwar- tier aan de universiteit en de toepassing van artikel 19 voor dit gebied. Op de agenda prij ken nu geen of weinig spectacu laire voorstellen. CDA-er Bosch heeft gevraagd een interpella tie te mogen houden over „het miljoen voor het wijkcentrum Merenwijk". MEDISCH COMITÉ NEDERLAND- VIETNAM Giro 1090400 m.v.v. „Leiden voor Vietnam" LEIDSE KOLLEKTE 18-23 november onder het motto: „MEDICIJNEN VOOR VIETNAM" COMITÉ VAN AANBEVELING: H. van Andel, Secretaris X-Y; J. G. Bergmeyer, Directeur St.- Elisabeth Ziekenhuis; J. M. v. d. Blom-Vijlbrief, Oud-gemeente- raadslfd CPN; J. de Bruijwe, Huisarts; J. A. Eekhof, Ned. Herv. Stud, predikant; C. H. du Gardijn, Fraktievooratter PPR, PSP, D'66; L. S. Go, Apotheker; E. V. van Hall, Hoogleraar Gy naecologie; D. Hbeven, Fractie voorzitter CPN; J. v. d. Hoeven, R. K. studentenpastorA. P. J. Höppener, Gemeenteraadslid PvdA; A. J. Lamping Ned. Herv. predikant, L. F. Meijer, Frak- tievoorzitter P.v.d.A.; H. J. Mid delkoop, Med. Secr. Raad van de Zending; L. G. A. v. Noort, Deken; A. Quispel, Hoogleraar Biologie; R. Reniers, Hoofd Heilig Hart Scholengem. sch.; H. Scholte, Apotheker; F. P. A. Verlaan, Kapelaan; P. Wolfs winkel, Journalist Leldsch Dag blad; A. v. d Zande, Gemeen teraadslid PPR,, PSP, D'66; De wethouders van de Gemeente Leiden; H. van Dam, M. van Aken, D. J. Tesselaar, C. J. D. Waal, A. Verboom, B. D Óoster- Inl. telefoon: 23928 en 51477. Ham: snel beginnen Door John Kroon Arm en rijk Afgezien daarvan is er het pro bleem, dat de grond in de Stevenshof net zo moeilijk te bebouwen is als die in de Merenwijk. De gevolgen daar van zijn uiteindelijk terug te zien in de huren of koopprijzen die voor de woningen worden gevraagd. Daarom kozen Kret cjs. voor een wijk die bij voorkeur voor 54 procent uit duur dere woningen en voor 46 procent uit goedkopere woningen zou moeten bestaan. Waarmee in de Leidse no den op het gebied van de huisves ting Slechts voor een deel zou wor den voorzien, zoals dat ook al in de Merenwijk het geval is. Tegen die visie kwam een andere wethouder in het geweer. In mei van dit Jaar werd de nota inzake het volkshuisvestings beleid, die onder leiding van (ex-) wethouder Ham tot stand kwam, openbaar gemaakt. Het toenmalige college van B. en W. wenste er toen geen unaniem standpunt over naar buiten te brengen en heeft dat ook nimmer gedaan. In de nota werd ex pliciet gesteld: „Voor de Stevenshof moet warden uitgegaan van de doel stelling om te bouwen ten behoeve van de eigen bevolking". Ham cs. kozen daarmee voor een alternatief in het rapport van de werkgroep Kret dan deze werkgroep zelf: een verdeling van zeventig procent goed kopere woningen tegenover dertig procent duurdere woningen. Opge merkt kon nog worden, dat Kret cs. er veel meer voor voelden om aan de zg. .sociaal-economische doelstel ling" te voldoen. Die doelstelling houdt in dat Ledden min of meer kapitaalkrachtige inwoners van bui tenaf moet zien aan te trekken, om de schaal tussen „arme" en .rijke" Leid ena ars meer in evenwicht te brengen. Daar stelt de nota van Ham een kwantitatief woningtekort van circa duizend woningen voor de Leidse bevolking tegenover, gevoegd bij de zeshonderd nieuwe woningen, die jaarlijks nodig zullen zijn om de bevolkingsaanwas op te vangen. De PvdA, die in het huidige col lege vijf van de zes wethouders levert, liet destijds blijken zich grotendeels met de door Ham cs. ontwikkelde visie te kunnen verenigen. De oud CDA-wethouder verklaarde desge vraagd nog volledig achter de inhoud van zijn nota te staan. „Over twee Jaar is de Merenwijk volgebouwd. Dus we moeten opschieten met de ontwikkeling van de Stevenshof". Waarmee hij aangeeft, dat er zeer verschillend over de toekomst van deze polder wordt gedacht. Want ook is bekend, dat in de hoek van PPR, PSP en D'66 de voorkeur bestaat om de polder te laten zoals hij is: onge rept. Wethouder Cees Waal denkt LEIDEN De medicus heeft krach tens zijn opleiding te weinig kennis van toegepaste voedingsleer om ade quaat antwoord te geven op vragen van zijn patiënten over hun voeding en die van hun gezinnen. Dat is in zekere zin zijn onmacht naast de macht die de algemeen medicus of specialist heeft door zijn gezag of persoonlijkheid als geneesheer. Al dus prof. dr. J. F. de Wijn gisteren in het academiegebouw, waar hij met het uitspreken van een oratie, geti teld "Macht en onmacht", het ambt aanvaardde van bijzonder hoogle raar dn de voedingsleer aan de Leid se universiteit. Deze bijzondere leerstoel werd in Leiden gevestigd op initiatief van de Stichting tot Wetenschappelijke Voorlichting op Voedingsgebied. Het is de eerste leerstoel binnen de me dische faculteit in Nederland die aan de algemene voedingsleer gewijd is. In zijn oratie ging prof. De Wijn uitvoerig in op de communicatie en informatie rond de voedingsproble men. HIJ stelde daarbij vast dat het opvangen van informatie, ook al is die afkomstig van deskundigen, vaak berust op communicatiestoornissen. "Bovendien "weet" ieder mens al zoveel en Js hij soms gebiologeerd door zijn traditie of door onderwijs zg. macht van de ontkenning, d.w.z. gevestigde normen t.a.v. voedingsbe- de categorische ontkenning van een hoeften en voedingsgewoonten. Bij aantal problemen rond de voeding, anderen, ook onder deskundigen, be- Dat die ontkenning een belangrijke staat of overtrokken vrees voor te rol kan spelen in de moderne genees- korten of voor te veel, naast onver- kunde illustreerde prof. De Wijn aan schilligheld en een al te zeer vol- de hand van opvattingen over oorza- daan zijn. Door gebrekkige kennis en ken van vetzucht, waarbij volgens onvoldoende begrip bij artsen of de hoogleraar zowel bij het publiek als bij medici de neiging bestaat te ontkennen dat hier ook psychische fact<>ren de oorzaak kunnen zijn. Prof. De Wijn pleitte ten slotte voor de vestiging van een In ter-uni versitair Instituut voor Voedingswe tenschap en een doelmatiger aanpak in de surveillance van de voedings toestand van de bevolking. Ook acht te hij het noodzakelijk dat provincia le geneeskundige inspecties, genees- kundige diensten van grote steden tandartsen komt goede informatie en van bedrijven (alsook van de slecht over", aldus de hoogleraar. strijdkrachten, voedingsdeskundi- Volgens prof. De Wijn ls objectie- gen in hun staf opnemen, die een op ve voorlichting een noodzakelijk gang te brengen lokaal en regionaal gegeven moeilijker ui$ te dragen onderzoek en de daaruit volgende dan spectaculaire voorlichting door dienstverlening zouden moeten ver- misleidende reclame of informatie zorgen. Volgens de hoogleraar zou er door volgelingen van "gezondheids- verder tussen de medische beroeps- voedsel", hoewel de hoogleraar toe- organisaties en de voedingsmidde- geeft dat deze laatste groep tenmin- lenindustrie een gesprek op gang ste aandacht vraagt voor goede voe- moeten worden gebracht om na te ding. gaan waar precies de problemen Ook ging de hoogleraar in op de rond de voeding liggen. LEIDEN Sinds geruime tijd wordt er van de zijde van de ge meente niets meer vernomen over de toekomstplannen voor 145 hec tare maagdelijk groen tussen de rijksweg Amsterdam-Den Haag, de Rijndijk en de gemeentegrens met Voorschoten en Wassenaar. Het gebied van de jonge zeeklei grond. van de iep, de Spaanse aak, de oude knotwilgen, de brandne tel, de sleedoorn, de Italiaanse po pulier, de enkele boerderij en de luttele kerk, topografisch aange duid met Stevenshof of Stevens hof jespolder, in de volksmond met "Rijndijk". Hoe zit het met Lei- dens volgende Merenwijk? In een gemeenteraadsvergadering op 23 oktober trok het Voorschotense D'66-raadslid Joop Goosens aan de bel. De raad van Voorschoten stond- voor de vaststelling van het bestem mingsplan Noord-Hofland, de nieuw ste dependance van de Haagse wo ningmarkt, van de Stevenshof ge scheiden door een spoorlijn. Goosems sloeg alarm door te melden dat er in Leidse kringen plannen bestonden LEIDEN Er zal vooralsnog niet opgetreden worden tegen elektrici teitsverbruikers die weigeren de zo genaamde Kalkarheffing te betalen. Het college van B. en W. van Lei den heeft dat besloten in afwachting van nadere mededelingen van het ministerie van Economische Zaken. De bewindsman heeft schriftelijk la ten weten dat er gezocht wordt naar een mogelijkheid om deze Kalkar- weigeraars op 'n andere manier aan hun financiële verplichtingen te laten voldoen. De Vereniging van Exploi tanten van Elektriciteitsbedrijven in Nederland zal daarover binnen af zienbare tijd advies uitbrengen. De Kalkarheffing is bedoeld om de bouw van een snelle kweekreactor te financieren. om van de Stevenhof jespolder in na volging van de Zoeterwoudse Grote Polder industriegebied te maken. En dat zou verregaande consequenties voor Noord-Hofland inhouden. Bij navraag blijkt dat het woord plan veel te beladen is om de gedachte die in de door Goosens geschetste richting is geopperd, te kunnen kwa lificeren. Het Voorschotense raadslid refereerde aan een werkstuk dat het produkt was van de werkgroep eco nomie van de samenwerkende linkse partijen in Ledden. Daarin werd na gegaan welke mogelijkheden tot in dustrievestiging er in Leiden nog resten en daarbij is ook de naam Stevenshof gevallen. Maar Goosens rilt bij elke gedachte daaraan: „Al6 dat industrieterrein wordt dan over mijn lijk", zegt hij nu. Zijn angst is verklaarbaar voor wie de historie kent. Tot 1 Juli 1966 was de Stevens hof nog Voorsóhotens grondgebied. Met ingang van deze datum werd de polder door Leiden geannexeerd, waarbij het argument was dat Leiden dringend behoefte had aan grond om woningen te kunnen bouwen. Een si tuatie die nog onveranderd is. Wegennet In 1972 werd de volgende stap ge zet in de ontwikkeling van de Ste venshof. Onder leiding van de toen- pland (in Noord-Hofland) is woning bouw bij voorbaat ongewenst. genuanceerd over de ontwikkeling van de Stevenshof. In tegenstelling tot Ham wenst hij er in ieder geval geen haast mee te maken: „Het pro bleem is, dat Leiden nog zo weinig grond over heeft, dot Je eenvoudig weg niet mag miskleunen". Hij noemt drie concurrerende factoren, die zich bij bestemming van de gronden in de polder aandienen: woningbouw, industrievestiging en aanleg van sportvelden (afgezien van de moge lijkheid om de polder maagdelijk te laten): „Ik vind dat er eerst maar eens diepgaand onderzoek moet wor den verricht hoe groot onze behoefte in die richtingen is". Zijn belangstel ling gaat in eerste instantie meer uit naar de onverwachte mogelijk heid om in de Leeuwenhoek, naast universitaire vestigingen, ook circa vierhonderd woningen te bouwen. Ook acht hij het niet uitgesloten, dat eerst de Meerburgerpolder, ge bied tussen Kanaaliweg, Hoge Rijn dijk en Zoeterwoude als bouwplaats aan de beurt komt, voordat in de Ste venshof de eerste paal wordt gesla- De SfcevenshofpoiLder is omklemd door een intensief wegenverkeerenet. Dat heeft consequenties voor de op zet van een eventuele woonwijk in de polder, maar ook voor de leefbaar heid hl Noord-Hofland. Vandaar, dat Goosens eja. zich fel wensen te ver zetten tegen die aanleg van een vier- baans-Trompweg, naast de Admiraal de Ruytersingel, die Noord-Hofland en het dorp Voorschoten verbindt, een Noord-Hoflandbrug over de Korte Vliet en... de Leidse Baan? Bestemming tot industrieterrein van de Stevenshof jespolder zou bovendien zwaar vrachtverkeer in Noord-Hof land tot gevolg kunnen hebben. In het rapport van Stad en Landschap wordt gekozen voor een woonwijk, waar verder industrievestigingen in de tertiaire sector en voorzieningen als sportvelden mogelijk zijn. Langs de spoorlijn, waar de Nederlandse Spoorwegen een halte hebben ge- het gebied van de jonge zeekleigrond gen. „En dan weet Je natuurlijk nooit, of zich nog onverwachte ontwikke lingen, zoals bij het Waardeiland (dat jarenlang een industriële bestem ming had, maar nu een luxe woon wijk in aanbouw is) voordoen. Bo vendien vind ik het belangrijker, dat we de komende Jaren eerst zoveel mogelijk woningen terugkrijgen in de binnenstad". Onherroepelijk Waal verwacht dat op de lange duur de Stevenshof polder toch een woonbestemming zal krijgen, naast industrievestigingen langs de spoor lijn en enkele sportvoorzleningn. Hij kiest voor sociale woningbouw, die alleen mogelijk is, als er van de kant van het rijk een forse financiële bij drage komt. Maar nogmaals: hij wil geen haast maken. Het Voorschotense raadslid Goosens, is daarentegen van mening dat „liever wel" al met de ontwikkeling van de polder moet worden begonnen. „Het is voor mij een uitgemaakte zaak, dat Leiden en Voorschoten zo spoedig mogelijk om de tafel moeten gaan zitten. De en kan niet zonder de ander allerijl onherroepelijke dingen gaan doen". malige wethouder en stadsontwikke laar Kret werd een werkgroep ge vormd, die verdere voorbereidingen ging treffen. In oktober 1973 werd het resultaat daarvan zichtbaar: een rapport van het adviesbureau voor ruimtelijke ordening Stad en Land schap. Vast stond al, dat voor welke ontwikkeling er ook gekozen zou woeden, de problemen legio zouden zijn.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3