Geheim overleg over opening voor Israël Portugees communist vormt lek in Navo Resultaat Rome mager Vijf gasbellen van Slochteren in Siberie Luns waarschuwt voor groeiende Russische kracht Contacten in Belgrado en Boekarest Kissinger roept op tot internationale energiesamenwerking Loeanda een vulkaan VRIJDAG 15 NOVEMBER 1974 LONDEN Secretaris-generaal mr De secretaris-generaal zei dat de litaire macht van de Sowjet-Unie 'n tijd. zijn veiligheid koste wat zij kost van confrontatie Joseph Luns van de Noordatlanti- oost-westbetrekkingen van het sta- nieuwe dimensie krijgen en in be- in het oog houdt. 'n voortgaande ei sche Verdragsorganisatie, heeft de dium van confrontatie in dat van de langrijkheid toenemen, ik moge u bare dialoog, lid-staten gisteren voorgehouden onderhandelingen waren getreden, alleen al herinneren aan de nieuwe. "Dit betekent", aldus de secretaris- De Britse premier deelde zijn bond- dat als de post Westbetreikkingen maar dat het gevaar bepaald niet omvangrijke marine van de Sow- generaal, "dat we voldoende geld genoten mee dat Engeland zijn finan- opnieuw zouden verslechteren, de geweken was. Jet-Unie. Een zeemacht die onze be- aan de defensie moeten blijven ge- ciële bijdrage aan de Navo zal in- sterk toegenomen militaire macht "De betrekkingen kunnen verslech- voorrading zou kunnen bedreigen en, ven, ook als dat er toe leidt dat el- krimpen tot een aandeel "dat rede- de Sowjet-Unie een bedreiging teren zowel als verbeteren. Wij zijn als zij niet in toom gehouden zou ders offers moeten worden gebracht", lijk moet zijn, en niet, zoals nu, bui- vitale be- niet alleen meester van ons lot. Wij worden, ons vermogen tot conventio- De huidige periode van economische ten proportie in vergelijking met de de keus zijn het niet die de samenstelling, nele versterking verlammen en ons teruggang maakt het noodzakelijk, andere geallieerden". nmu- zo dwingen (tot een keus tussen over- dat de Navo aan groter kosteneffi- gave en een atoomoatastrofe", aldus ciency doet en doelmatiger omspringt Engeland is zijn defensie aan het niet mr. Luns. met haar middelen. herzien, maar zal zijn uiteindelijke ver- Het is volgens de secretaris-gene- Premier Harold Wilson van Enge- beslissingen niet nemen alvorens zou kunnen vormen voorrading "en ons z> van overgave of een atoomoatastro- van de Sowjetregering fe stellen". nistdsche politiek bepalen. Mr. Luns sprak op de openingsver- "Zouden wij en ik hoop gadering van de Noordatlantische as- te maken krijgen met Bemkldö»r hot onofficiële parlement slechtering in de oost-westbetrekkin- raai daarom zaak dat het Westen, land verklaarde op zijn beurt dat zijn bondgenoten te raadplegen, zei gen. dan zou de zeer toegenomen mi- zelfs in deze moeilijke economische onderhandeling in de plaats komt Wilson. van de Navo. PARIJS Persoonlijkheden die bevriend zijn met respec- Joego-Slavië en Roemenië, alvorens landse Zaken Yigal Allon verklaard. tievelijk Arabische en Israëlische zijde, hebben onlangs in gesprekken de mogelijkheid onderzocht voor onderhandelingen tussen Israëliërs en Palestijnen. Dit is in de Franse hoofdstad uit welingelichte buitenlandse bron vernomen. tief derde partijen, werden ge- de bestudeerde oplossing enkele dagen in Jeruzalem te blijven waar hij met Israëlische lei ders sprak. Andere besprekingen over de mo gelijkheid van de deelneming van *n Palestijnse delegatie aan Israëlisch- Sil sprekingen zouden verschillende Is- Arabische onderhandelingen zouden de minister. mening zijn dat gevoerd zijn in Arabische hoofdste- Allon doelde hiermee duidelijk op de 'Arafat's doel is om iedere gelegen heid om een politieke oplossing voor het Israëlisch-Arabische conflict te bereiken in de weg te staan, dit ter wijl de eerste mogelijkheden voor 'n oplossing in zicht zijn", zo meende raëlische leiders voerd, waren geen Israëliërs en Pa lestijnen aanwezig. Verschillende hypothesen kwamen ter sprake wi i de belangrijkste betrof de de weg" zou kunnen openen, gezien het feit dat Koning Hoessein van Jordanië zich niet meer verantwoor delijk acht voor de westelijke Jor- tuele vorming van een voorlopige, daanoever en de Israëlische regering geen 24 Palestijnse regering in ballingschap weigert met de PLO te onderhande- weest m len. De besprekingen zijn gevoerd in Belgrado en Boekarest, der- den die goede diplomatieke betrek door de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO die uitsluitend zou be staan uit bewoners van de westelij ke Jordaanoever en bewoners van het gebied van Gaza. Palestijnse delegatie onder PLO-lei- mene Vergadering der Jasser Arafat kort geleden Deze regering zou onder leiding officieel bezoek heeft gebracht -de Kort na het vertrek van die delega de Naties heeft gehouden was gericht op de blokkering van het streven, i politieke oplossing voor he r die "bekend tie bezocht dr. Nahum Goldman, pre- Midden-Oosten probleem, ls om zijn Palestijns patriottisme" maar die geen enkele officiële band heeft met de verzetsbewegingen die lid zijn van de PLO. Deze hypothese, zo onderstreepte men van dezelfde zijde, zou het for mele verzet van de Israëlische lei ders kunnen overwinnen tegen onder handelingen met "terroristen wier officiële doelstelling is de vernieti ging van de staat Israël". Op de hoogte gesteld van deze be- Bankoverval Gisteren hebben drie gewapende bandieten een over val gepleegd op een bank te Brios- co, een dorp 30 kilometer ten noord westen van Milaan. Toen de bandie ten het gebouwtje verlieten kwam de politie aanzetten. Er ontspon zich een vuurgevecht waarbij een 20-Ja- rige agent dodelijk werd getroffen, en een rover ter plaatse werd ge raakt en overleed. De twee andere bandieten konden ontkomen. Hun aai to. waarin de wapens waren ach tergelaten, is al ergens aangetrof fen. Aardschokken De bevolking van west- en centraal-Griekenland is gis teren opgeschrikt door een aantal krachtige aardschokken. Hoewel de paniek in veel steden en dorpen groot was hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan. Mate riële schade is gering. Drie aard schokken deden zich voor in de hoodstad Athene. i het Joods Wereldcongres de Israëlische minister partiële akkoorden met Egypte Syrië die de afgelopen 13 maanden contact zijn bereikt na bemiddeling door de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Henry Kissinger. De Libanese politie heeft vier per sonen gearresteerd die in opdracht Arabisch land een plan had- de Amerikaanse de Alge- ambassade in Beiroet met dynamiet de Verenig- op te blazen. Zij zouden hiervoor cir ca 900.000 dollar krijgen. De groep bestond uit drie Palestij nen en een Fransman zo is uit goed- ingelichte bron in Beiroet verno- kingenhebben met westelijke gendheden welke in nauw staan met Israël. Jasser Arafat is inmiddels na nog r in New York te zijn ge- Cuba vertrokken, waar hij drie dagen zal verblijven. De redevoering die de Palestijnse den beraamd leider Jasser Arafat AMSTERDAM In het 800 000 vierkante kilometer grote gebied van Jakoetsk in Siberie bevinden zich aardgasreserves, die naar ïaar Japan en de Verenigde Sta- en zal worden gebracht. Dit Jakoetsk-project maakt deel lit van het miljarden dollars be- Baranosky, voorzitter van Soju- tium, dat de distributie van het gazexport, medegedeeld op het in- gas ?n de Verenigde Staten zal ternationale congres over vloei- verzorgen, baar petroleumgas en vloeibaar aardgas "Gastech 74" te Amster dam. De Sowjet-Unie van Amerikaans e taal een project uitvoeren voor de denkt het levering van jaarlijks 30 a 35 mil- baar gas met Jard kubieke meter aards; vloeibare vorm aan de Verenig de Staten durende e te doen. heeft men voldoende Aan de monding van de Wolga. zullen de Russen een fabriek voor [li met behulp bet vloeibaar maken van het aard- Japans kapi- gas en een haven bouwen. Men van het vloei- aaatal specia le schepen van 160.000 tot 200.000 kubieke meter capaciteit te zul- Japan. Om dit ge- len verrichten. De helft van deze periode van 20 jaar schepen zullen naar het Russische oordeel Russische schepen moe duizend miljard ten zijn. Er zijn met de betrokken Amerikaanse en Japanse maat schappijen onderhandelingen over duizenden kilometers lange pijp- de u-itvoering van het project gaan leiding naar de Siberische oostkust de. die volgens de Russische spre- waar het vloeibaar ser verlopen in een sfeer i sail worden gemaakt en per schip structieve samenwerking. De 23-jarige Ronald DeFoe werd gisteren in New York gear resteerd. Hij wordt er van ver- WASHINGTON De Amerikaanse ting dacht zijn vader, moeder, twee Henry Kissinger, wil dat West-Euro- zusters en twee broers in hun wo- pa en Japan samen met de Verenig- Bleek, vermagerd en met één been uitgestrekt op een steuntje werd Richard Nixon gisteren in een rolstoel uit het ziekenhuis in Long Beach naar zijn auto gereden, die hem naar zijn huis in San Clemente vervoerde. Daar zullen 3 door rechter Sirica aangewezen doktoren zijn ge zondheidstoestand in ogen- shouw nemen om te zien, of hij kan getuigen in de Water gate-affaire. ning te hebben doodgeschoten, de Staten voorlopig Het motief voor de moorden is van 1975 nog .niet bekend. gemeenschappelijk fi- buitenlandse zaken, nacieringsinatltuut dat volgend Jaar een bedrag tot 25 miljard dollar, te putten uit de reserves der oliecrodu- de periode cerende landen, moet uitkeren or gemeen- herbelegging in de industrielanden Kissinger waarschuwde de olieprn- schappelijk actieprogramma opstel len dat primair gericht is op een be- ducerende landen voor verdere prijs- perking van het energieverbruik. Kis- verhogingen gedurende het proces singer hield gisteravond een toe- van éénwording binnen de groep in- Doodvonnissen Een militair tri- spraak tot de Universiteit van Chica- dustrielanden. omdat de gevol- bunaal in Manilla heeft gisteren 37 g0- w*arin hij verder onder meer gen daarvan niet alleen "storend" mannen, onder wie 7 militairen, ter stelde dat de dialoog tussen oliever- maar ook "gevaarlijk" zouden zijn. dood veroordeeld omdat zij in'mei duikende en olieproducerende lan- 1970 in het noorden van de Philip- den van start gaAQ. met kans van pijnen twee dorpen in brand hebben sla«en- Verder moet volgens de Ame- gestoken, waarbij een vrouw de dood rikaanse bewindsman in gemeen- vond. Van de 37 veroordeelden zijn schappeliJk verband worden gezocht r tien bij verstek gevonnist. LOEANDA (AP) Volgens of- santen van de volksbeweging vooi ficiële cijfers hebben in de Angolese bevrijding van Angola de blanke.. hoofdstad loeanda sinds zondag ze- het multi-raoiale Catambor-district ker 35 mensen het leven verloren bij in Loeanda. ZIJ hebben de blanke in- Polsky mag weg MOSKOU Viktor Polsky, die Kissinger onderstreepte dat de olie- vaak wordt genoemd als leader van crisis "zeer gevaarlijke gevolgen kan de Joodse dissidenten in Moskou, uitreisvisum Israël gekregen. Hij heeft er vier jaar op Japan anderzijds", moeten wachten en moet nu binnen zes dagen de Sowjet-Unie verlate hebben voor de betrekkingen tussen heeft de Verenigde Staten enerzijds West-Europa Een verlaging van de olieprijzen niet alleen door middel van een dia- Aan die voorwaarde wil hij niet vol- w de loog tussen verbruiks- en produktie- doen omdat hij naar zijn zeggen Angola de blanken in landen kunnen worden bereikt. Tot de "objectieve voorwaarden" voor een dergelijke dialoog rekent Kissinger afspraak tijd nodig heeft om zijn zaken te regelen. Polsky, een 44-Jarige elektronisch gemeenschappelijke expert, is de laatste jaren herhaalde- de geïndustrialiseerde lijk gearresteerd. De toekenning van draagt het aantal doden zeker 100. dat het gebied in brand wordt gesto- landen over een beperking van het het visum wordt door sommagen De Amerikaanse maatschappij Gulf ken. In het Catambor-district brand- energieverbruik. De Verenigde Sta- verband gebracht met de Russisch- Oil heeft een begin gemaakt met de den woensdagavond zes woningen uit. ten. West-Europa en Japan zouden Amerikaanse afspraak in Terwijl de blanke bewoners i gezamenlijke beperking van drie re emigratie voor Joden in ruil Loeanda wonende personeelsleden. Dit huizen zioh te voet evacueerden sta- miljoen vaten olie per dag moeten handelsvoordelen. De Russische mi- in verband met de zich verslechteren- ken de troepen in de omgeving geen nastreven. Die hoeveelheid zou over- nister van binnenlandse zaken Niko- eenkomen met ongeveer tien procent lad Sjcholokov heeft de Amerikaanse hun totale olie-invoer. senator James Buckley toegezegd dat Volgens een woordvoerder van Gulf ge gespannen situatie explosief zal Het actieprogramma, dat Kissin- beweringen over het lastigvallen Oil gaat het hier tijdelijke worden de blanken gaan ger voor ogen staat, omvat tevens dissidenten en gelovigen dat de We- een vergroting van de post ontwik- weer een indruk van grote nobel - is mislukt, kelingsgelden politiek allerminst een heid op, wat voor een komende ver maarhet resultaat" vind ik toch haalbare kaart lijkt. Dit ondanks kiezïng nooit weg is. mager", aldus ontwikkelingsminister de mooie woorden van een man als Pronk in Rome, gisteravond vlak McGovern. die even Rome en de Ben positieve geluiden: er voor hij weer naar Nederland te- conferentie aandeed en daar meteen k(jmt 2eker m wereldwiJd de vergadering van maar het planopperde de Amerl- tóuwingMysteem> zinsleden naar Zuid-Afrika over te handhaven. brengen. Sinds maandag bedreigen gewapen de groepen Afrikanen en sympathi- heeft reageren op de provocaties en de au- een uitbreiding van het gebruik i de ge- toriteiten niets doen om de orde te "alternatieve" energiebronnen (in het werkkampen onderzocht zullen bijzonder kernenergie) en de stich- den. ADVERTENTIE Honger in Assam In het weste lijke deel van de Indiase staat As sam zijn honderden, misschien wel duizenden van honger of ondervoe- dreigendë dlng gestorven. Oppositieleden de ministerraad. De minister voegde kaanse defensiebegroting drastisch voetfeeirampen tijdig zal lokaliseren. den dat tussen J1"11 er aan toe dat hij voor de defini- te besnoeien ten bate van de voed- voeoseirampen x,yoig zaï xo^auseren. 1RftnA tieve beoordeling van de resultaten selhulp. natuurlijk tot zaterdag moet wach- Dat kan hij als niet betrokkene Er komt waarschijnlijk ook ten, wanneer de conferentie wordt zonder veel problemen zeggen na- meerjarig plan om tien miljoen ton dit tegen. Zij zegt dat september 15.000 mensen die door overstromin gen hun land en oogst verloren, om kwamen, maar de regering spreekt afgesloten. i.Maar voorlopig ziet het er naar uit dat er weliswaar enkele stappen voorwaarts zijn gedaan, bijvoorbeeld met het meerjarig project voor voedselhulp, de aanleg van voorra den en de stichting van een agra risch hulpfonds, maar dat het in het licht van de bestaande proble men toch niet voldoende is", aldus de bewindsman. Zelfs het meest vergaande voorstel, het landbouwfonds, dat door de Arabieren ter tafel is gebracht zwijgt in alle talen als het om con crete cijfers gaat. Dat betekent dat er na deze conferentie waarschijn lijk nog een zogenaamde ..stortings bijeenkomst" door VN-secretaris Waldheim op touw zal moeten wor den gezet, waarbij de grootte van de bedragen moet worden bepaald. Onnodig te zeggen dat daar in di verse landen nog hard over gedubd zal worden, vooral in Amerika waar het levert bij een groot graan per Jaar beschikbaar te stel- honderd doden als gevolg het Amerikaanse publiek len. dervoeding zijn. LISSABON-BRUSSEL Een Por tugese politicus heeft de Noordatlan- tische-Verdragsorganisatie in ernsti ge verlegenheid gebracht. Hij is Al- varo Cunhal, leider van de Portugese communistische partij en sinds mei minister zonder portefeuille in het van zijn dictators bevrijde Portugal. Daardoor moet de NAVO nu be slissen hoe te handelen met een bond genoot die een communist in zijn re gering heeft. Een van de eerste ge volgen is al geweest dat een verga dering van de nucleaire planning- groep (NPG) van de NAVO op aan dringen van die Amerikanen is afge last omdat wordt gevreesd dat een regering met een dergelijk „lek" in haar gelederen niet kan voorkomen dat atoomgeheimen in handen van de Russen vallen. In Westerse defensiekringen geeft men toe dat de afgelasting van de NPG-bijeenkomst, die op 8 novem ber in Rome zou plaatsvinden, haas tig en slecht behandeld is, hoofdza kelijk door de plotselinge Amerikaan se bezorgdheid met betrekking tot Portugal. In deze zelfde kringen wordt verklaard dat men er bij de ADVERTENTIE NAVO nog niet achter is hoe men zal handelen wanneer het probleem zich opnieuw voordoet, hetgeen zeker vroeg of laat zal gebeuren. Cunhal is niet de eerste commu nistische minister in een NAVO-re- gering. Ook IJsland heeft er een. Maar dat land speelt zo'n onderge schikte rol in de westerse defensie dat de communist in Reykjavik tot dus ver geen problemen heeft gegeven. Wat Portugal betreft ligt de zaak echter anders. Het land is goed be wapend; een actieve NAVO-partner en in de afgelopen vier maanden lid van de nucleaire planninggroep. Acht van de vijftien lidstaten van de NAVO zitten in deze groep, die in 1966 in het leven is geroepen om de nucleaire strategie te bespreken en om de Europeanen de kans te bie den commentaar op de atoomplan nen van de Amerikanen te leveren. Het dominerende Amerika is per manent lid van de groep, evenals West-Duitsland, Groot Brittannië en Italië De andere landen zijn roule rend lid. Op het ogenblik zijn dat België, Denemarken, Griekenlanden Portugal, De bijeenkomst in Rome zou de eerste zijn met deelneming van Por tugal. Washington hield dit tegen, maar volgens defensiekringen is de bijeenkomst slechts 'uitgesteld' en zou zij kunnen plaatsvinden wan neer volgende maand de ministers van defensie van de NAVO-landen in Brussel vergaderen. In elk geval steekt het probleem dan weer de kop op, en vermoedelijk nog vele malen gedurende het nog anderhalf jaar durende lidmaatschap van Portugal. De NAVO, zo wordt in Brussel ge zegd, houdt zich thans bezig met het zoeken van een oplossing hoe voor komen kan worden dat geheiemen tot minister Cunhal doordringen zon der Portugal voor het hoofd te sto ten. Het probleem is niet nieuw. In het verleden hebben de meeste NAVO-re- geringen ministers gehad die 'n vei ligheidsrisico vormden. De redenen waren gevarieerd: politiek, drank, een losse tong, een 'levendig sociaal le ven'. Het komt maar zelden voor dat üe NAVO de regeringen moet waar schuwen. Zij onderkennen meestal zelf het risico wel en verkleinen dit dan door de betrokken 'risico-minis ter' te isoleren van geheime informa-. ties. Een vaak toegepaste methode is de vorming van een speciale ministe riële defensiecommissie waarin een beperkt aantal ministers zitting heeft. Dat Portugal herhaaldelijk heeft verzekerd trouw aan het bondge nootschap te zullen blijven geeft in NAVO-kringen voedsel aan de ver wachting dat de regering in Lissabon bereid is de kwestie-Cunhal langs deze weg op te lossen. Dat behoeft niet zo moeilijk te zijn, want Cun- hal's specialiteit is sociale zaken en niet defensie. Het alternatief, de planninggroep te laten vallen en deze te vervangen door bilateraal overleg tussen Was hington en de geen risico's opleve rende regeringen, vindt men in NA VO-kringen onaantrekkelijk aange zien daardoor een regering gekwetst zou worden, in dit geval Portugal, dat zichzelf als een betrouwbaar bond genoot beschouwt. Daarom zijn het voornamelijk de Portugezen zelf die een oplossing zouden moeten aanvoeren. De meeste Europese lidstaten de len niet de grote angst van de Vere nigde Staten dat Portugal weieens geheel communistisch zou kunnen worden. Ze zijn er huiverig voor, ce regering in Lissabon voor 't hoofd os stoten, die een eind heeft gemaakt aan een voor het bondgenootschap bijzonder hinderlijke dictatuur in haar land. Ook de Amerikaanse vrees voor een 'domino-effect' in Zuid-Europa leeft bij de Europese bondgenoten niet zo sterk. Onder het 'domino-ef fect' verstaat men dat als Portugal vandaag communistisch zou worden, Italië en Frankrijk morgen zullen volgen. Niettemin erkent men in Europa wel dat Frankrijk en Italië eens com munistische ministers zouden kun nen krijgen die dan een gevaar voor de nucleaire geheiemen zouden vor men. Zij geloven dat de wijze aarop de kwestie in Prtugal wordt opgelost een patroon voor de toekomst kan betekenen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9