Regio kan le weinig beslissen P R. IJ S U IT R EI KI N G v*n 10 tot 5 uur a.s. zaterdag op de LEIDSE MARKT (Hooglandse Kerkgracht). SINTERKLAAS en z'n PIET om 1 uur in Nederland gearriveerd, zijn persoonlijk OM 4 UUR getuigen van deze grcte gebeurtenis Weghalen emotionele stoornis staat in LOM-onderwijs voorop Begin '75 10.000ste telefoontje voor hulpdienst VRIJDAG 15 NOVEMBER 1974 LEIDEN De Telefonische Hulp dienst Leiden ("onder nummer 25202 dag en nacht bereikbaar voor allen die in moeilijkheden verkeren") ver wacht in het eerste kwartaal van 1975, als de stichting het eerste lus trum viert, het tienduizendste gesprek in haar bestaan te voeren. Dit zegt het bestuur van de Telefonische Hulpdienst (THD) in een toelichting op het uitvoerige jaarverslag over 1973, dat dezer dagen is uitgebracht. Toen de THD in 1970 werd opge richt, becijferde prof. Speyer dat een paar honderd gesprekken per jaar het bestaansrecht van de THD zouden rechtvaardigen. In 1973, toen de dienst alleen in het weekeinde en door de week 's avonds en 's nachts bereikbaar was, werd 2178 keer (1972: 1240) een beroep op de THD gedaan. Op 1 Januari 1974 werd overge gaan op een 24-uursdienst. De THD verwacht dat dit jaar de 4000 ge sprekken zal worden volgemaakt. Dat overdag nog niet zo vaak als de in avonduren wordt opgeheld, schrijft het stichtingsbestuur deels toe aan de onbekendheid nog van de 24-uurs dienst en deels aan het feit dat men sen overdag vermoedelijk wat ge makkelijker andere hulpbronnen tot hun beschikking hebben. Wat waren nu in 1-973 4e problemen waarvoor mensen het THD-numnier 25202 draaiden? Van de 2178 tele foontjes (waaronder mensen die meermalen voor hetzelfde probleem belden) ging: 10% over eenzaam heid, 9% over ernstige ziektegevallen, 8 %zo maar een praatje, 8% z.g. "si lent calls" (opbellen en daarna tele foon op de haak leggen) ,7% over se- xuele problemen, 6 contactproble men, 6% psychische problemen, 2% huisvesting, 2% financiële problemen, 2% ouder-kind relatie, 2% zelfmoord. Verder werden gesprekken gevoerd over homofilie, echtscheiding, liefdes problemen, artsen, Juridische hulp alcoholisme, arbeidsproblemen maatschappijkritiek, de THD zelf. Over abortus, zwangerschap, anti conceptie - onderwerpen waar de THD een paar jaar geleden nog vaak over werd gebeld - is het aantal tele foontjes tot een zeer gering aantal ge daald. De THD concludeert daaruit: "Kennelijk weet men voor deze pro blemen nu de weg". De trend van 1973 heeft zich, zo zegt het stichtingsbestuur, dit Jaar voortgezet. Dat wil zeggen dat de THD het meest geraadpleegd wordt door mensen die zich eenzaam voelen en door mensen die kampen met ernstige ziektes. In dit verband drukt de THD er nog eens op dat hij de wijsheid niet in pacht heeft. "Wij zijn in eerste instantie een luisterdienst en proberen waar wij kunnen mensen te helpen. Door men- seh-met-problemen aan te horen kun nen wij vaak al enige verlichting brengen. De ervaring leert ons dat er veel te weinig naar in moeilijk heden geraakte mensen wordt ge luisterd". Gestegen in 1974 is het aantal ge sprekken van mensen met alcohol problemen en van mensen die geen "huisvesting bezaten. "Wij worden •nog wel eens midden in de nacht gebeld door mensen die zeggen geen dak boven het hoofd te hebben. Dat stelt ons voor de grootst mogelijke problemen". Overigens wijst de THD er op dat men het z.g. "SOS-imago" gaarne wü laten vallen. "Wij zien ons zelf steeds meer als telefonisch hulp- én informatiecentrum. Wij bezitten een groot aantal gegevens om mensen met problemen de weg te wijzen. Het is bepaald niet zo, zoals we wel uit ge sprekken opmaken, dat mensen pas moeten bellen als zij in de groot ste nood zitten". (De THD kampt met een licht ge brek aan vrijwilligers, vooral voor de nachturen. Wie voor het werk in teresse heeft, kan een briefje schrij ven naar postbus 495 of nr. 25202 bel len). Het bestuur van de THD-Leiden, wijst er in zijn inleiding tot het jaar verslag op dat de grote groei van het werk "gepaard gaat met pijnen". De groei van de THD (een organi satie van nu 80 vrijwilligers, die ieder ongeveer 5 "uur per week be langeloos voor de dienst werken), kwam op vele wijzen tot stand: ster ke stijging van het aantal gesprek ken. de openstelling van de dienst voor de hele regio Leiden gedurende het gehele etmaal, de intrede van het ministerie van CRM en de ge meente Leiden als subsidiegevers, de aantrekking van een bureau-as sistente en een psychologe (in ge deeltelijke dienst) ter begeleiding van het THD-team. De THD is daardoor in de loop van dit jaar in ernstige financiële moeilijkheden geraakt. Want al verlenen de vrijwilligers hun diensten geheel kosteloos, er moet toch enig geld zijn voor huis vesting en wat faciliteiten voor de THD-mensen. Nadat daarover enke le alarmerende berichten in deze krant waren verschenen, verkreeg de THD de zo broodnodige steun. Het stichtingsbestuur is dankbaar voor de hulp die het van particulie ren, van het ministerie van CRM en vooral van de gemeente Leiden, heeft ondervonden. Er is nog wel een tekort op de begroting, maar men hoopt die te kunnen wegwerken door een nog iets grotere steun van de ge meente te krijgen. Pogingen om andere gemeenten uit de regio tot een bijdrage over te ha len. mislukten grotendeels. Katwijk (f500), Leiderdorp (f500) en Zoe- terwoude (f100) reikten de helpende hand, maar "tot diepe teleurstel ling" van de THD weigerde een ge meente als Oegstgeest een cent te geven, "ofschoon wij toch uit de te lefoongesprekken vaak kunnen af leiden, dat Oegstgeestenaren van onze dienst gebruik maken". Buffet „SPÉCIAL" f 25,- p.p. Reeds verkrijgbaar Beaujolais Primeur 1974 Prof. Lambooy voor Kamer van Koophandel in Leiden: LEIDEN Het Economisch Geografisch Instituut is bezig in samenwerking met de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Rijnland een regionaal economisch ontwikkelingsplan op te stellen op basis van een aantal uitgewogen modellen. Een voor Nederland uniek project, dat in de Amsterdamse prof. dr. J. G. Lambooy (economische geografie en regionale economie) een krachtig stimulator heeft. Voor de leden van de Kamer zette hij gisteren in Leiden het belang van een dergelijk plan uiteen. Daarom is er volgens prof. Lambooy behoefte aan een evenwichtig regio naal economisch plan. "Het ver groot de beïnvloedingsmogelijkheden belangrijk. Je geeft als bedrijf iets van Je vrijheid prijs, maar in ruil daarvoor krijg je als groep i Door Bram van Leeuwen "In Nederland bestaan tot dusver geen bruikbare regionale economi- sche modellen. Dat is links en rechts vloed op de beslissingen. Met wel geprobeerd, maar het gebeurde op punten die vroeger vrijwel veelal uit louter speelzucht van aca demici. Wij hebben die praktische bruikbaarheid juist voorop gesteld. nog verder verwijderd en daarom is ook het contact met waarden", de Kamer van Koophandel ontstaan" aldus prof. Lambooy. "We hebben ons werk niet in opdracht van iemand bereikbaar waren als bestaande wet- juridische maatregelen of Prof. Lambooy: "Met een regionaal economisch plan in de hand is het mogelijk zelf maatregelen voor te niet zexer atgllesn, waarvan je de consequenties zijn dat we er in slagen een der gelijk regionaal plan op tafel te bren gen. Zowel voor ons als voor de Ka mer van Koophandel gaat het om experimenten". lij constateerde dat regionale, economische plannen tot dusver, st ?ds op nationaal niveau worden gemaakt. De toedeüng gebeurt door de rijksoverheid en er bestaat geen overdreven voorstellingen eigen regionale inspraak. Bij het Cen dergelijk model. Het is traal Planbureau bijvoorbeeld staat steeds de werkgelegenheid centraal, met een grote mate van zekerheid weet. Ook van extern opgelegde maat regelen kun Je met behulp van het model nauwgezet de gevolgen be palen. Gebruiken Hij waarschuwde echter voor te Instru ment dat je moet gebruiken, het is geen waarzegster die exact kan 5e regio heeft weinig beslissings- voorspellen. Ten allen tijde zal bevoegdheden. Streekplannen zijn nog nooit goed economisch onder bouwd geweest. Ook bij bestem- mings- en structuurplannen is de economische poot meestal erg zwak. het gezonde verstand moeten ge bruiken om de uitkomsten kritisch te beoordelen. Je moet het model zien als een soort snuffelpaal. Wij kunnen waar nemen dat het op een bepaalde plaats stinkt, maar je hebt een snuf felpaal nodig, om je precies te ver tellen welke stoffen er in de lucht zit ten die de stank veroorzaken. Eerst Wil je als structureel zwakke regio iets bereiken dan zul je niet moeten afwachten wat Den Haag je oplegt" aldus prof. Lambooy. "In de prak tijk blijkt dat diegene die het eerst met een plan op tafel komt de mees te kans heeft dat het gerealiseerd wordt. Immers de andere partij moet bewijzen dat het niet deugt. Komt men nu regionaal als eerste aan bod dan heeft de rijksoverheid de be wijslast". Gevraagd naar de vorderingen van dit regionale ontwikkelingsplan zei prof. Lambooy: "Een aantal deel- modellen is klaar. De submodellen voor werkgelegenheid en woningac tiviteit zijn gereed en er wordt nu gewerkt aan een overheidsmodel. Zo dra iets gereed is gaat dat naar de Kamer van Koophandel om het in de praktijk uit te proberen. Het pro bleem is echter dat de regio de cij fers moet leveren om deze modellen te kunnen toetsen. En die zijn meest al nog niet beschikbaar". Informatiemiddag op De Twee Sleutels Doos- Wiin Wilrtz LEIDEN Jantje ia in de vierde klas van de lagere school tweemaal blijven zitten. Hdj is zwak in reke nen. Hij gaat naar de LOM-school. En na een paar maanden wordt er tegen hem gezegd: Je kaïn het best, dat heb je duidelijk bewezen. Je hebt alleen voor jezelf het idee dat je 't niet kan. Jantje zit dan no gsteeds op het zelfde niveau. Maar hdj kijkt er nu toch wat anders tegen aan. Juf heeft immers gezegd: je kan het best. Bovendien heeft hij het zelf bewezen. Na een weekend stapt hij op de juf af en zegt: Juf, ik heb het boekje uit, mag ik een controle-oefening? Ja, zegt Juf en geeft hem een controle oefening die enigszins boven het ni veau van Jantje uitgaat. Maar Jan tje heeft er geen erg in. Hij maakt de controle-oefening. En blijkt de stof, op vermenigvuldigen na, perfect te beheersen. Jantje krijgt er plezier in en haalt vervolgens in twee Jaar een achterstand in van vier Jaar. Dan krijgt de school de uitslag van een psychologische test die nodig was om te bekijken of Jantje geschikt was voor de mavo. Welnu, Jantje is geschikt. Maar wat minstens zo be langrijk is: hij ds er emotioneel bo venop gekomen. Deze ware gebeurtenis werd giste ren verteld door een onderwijzeres van de LOM-school "De Twee Sleu tels" aan de Rijnsburgersingel tij dens een informatiemiddag voor ge meenteraadsleden, B. en W. (alleen de W. was present) en een aantal ge nodigden. Waarom vertelde de on derwijzeres deze geschiedenis? Wel nu, eigenlijk om twee dingen duide lijk te maken. Punt één: kinderen die het LOM-onderwijs volgen, kun nen vaak net zulke goede resultaten behalen als kinderen op een gewone lagere school. Alleen (punt twee) hebben ze een ander onderwijssys teem nodig, omdat ze in het leerpro ces op de lagere school meestal be lemmerd worden door een emotionele stoornis. Twee factoren Die emotionele stoornis is globaal terug te voeren op twee factoren, die ook met elkaar kunnen samenhan gen: de sociale achtergrond van het kind en een "anderszins georiën teerd zijn". Dit kan op een lagere school tot gevolg hebben dat het kind in een isolement terecht komt, zich die si tuatie bewust wordt en vervolgens door die emotionele stoornis belem merd wordt in het leerproces. De on derwijzeres van de LOM-school: Heel vaak ontstaan de moeilijkheden door opmerkingen in de omgeving van het kind als: „ach, jij kan 't toch niet." Het LOM-onderwijs (onderwijs voor kinderen met Leer- en Opvoe- dings-Moeilijkheden) kan in een dergelijk geval uitkomst bieden. Want een LOM-school is geen op vangcentrum voor „debielen," maar een school waar de individuele be nadering en persoonlijkheidsvorming van het kind sterker het accent krijg dan op een lagere school. Het kwe ken van zelfvertrouwen of, zoals de LOM-onderwijzeres het uitdrukte, het weghalen van de emotionele stoor nis, is dan ook één van de eerste doelstellingen in het LOM-onderwijs. Dit duidelijk te maken was slechts een stukje van het uiteindelijke doel van de informatiemiddag gisteren: de genodigden zo ruim mogelijk te informeren over het LOM-onderwijs. Volgens het hoofd van „De Twee Sleutels," de heer Schrikkema., bood het feit dat Leiden nog niet zo lang over een nieuw college van B. en W. en een hernieuwde gemeenteraad be schikt, een goede gelegenheid daar toe. Bovendien: „Men weet in het al gemeen vrij weinig van het LOM-on- derwijs. Daarom is het goed dat men daarover eens geïnformeerd wordt". Huiswerk De door de medewerkers van „De Twee Sleutels" en ouders op touw gezette informatiemiddag, die van één tot vijf uur duurde, werd ruim schoots aangegrepen om de genodig den een flink stuk huiswerk op te ge ven onder het ïnotto: als jullie over het LOM-onderwijs gaan praten, dan moet je ook weten waarover je praat. Het informatiepakket, dat zowel door medewerkers als door ouders werd gepresenteerd, viel in vier blok ken uiteen. Eén blok betrof de meer algemene aspecten van het LOM- onderwijs, zoals de plaatsing op een LOM-school, de aanmelding en de begeleiding. Een ander blok bevatte informatie over de contacten tussen de ouders van het LOM-kind en de school. Mevrouw Prins, voorzitter van de oudercommissie van „De Twee Sleu tels' stelde dat ouders van LOM-kin- deren zich op één of andere manier sterk betrokken voelen bij het onder wijs dat hun kind volgt. Ze zijn zich er vaak erg goed van bewust dat hun kind een intensieve begeleiding no dig heeft. En dat maakt het contact tussen ouders en medewerkers van de LOM-school veelal tamelijk hecht. Dit komt o.a. sterk tot uitdrukking in het feit dat er ouders zijn die bepaal de hulpmiddelen vervaardigen om de leerkrachten in staat te stellen nog meer te doen voor het kind. "De Twee Sleutels" beschikt ook over een zg. S.O.S.-dienst, waar van eveqeens ouders deel uitmaken. Deze dienst stelt zich ten doel de nood te lenigen in het milieu van het moeilijk lerende kind en ook bepaalde diensten te verlenen ten behoeve van de school. Wat de onderwijstechnische kant betreft werden de genodigden o.m. geïnformeerd door een zg. remedial teacher (die met simpele hulpmid delen op een bepaald gebied aan het kind extra aandacht besteed) een vakleerkracht handenarbeid ('"Wer ken aan een gevoel van eigenwaar de") en een speltherapeute ("Je moet het kind in contact brengen met zichzelf") Kritische geluiden doken op toen een onderwijskundige van de Schoolad viesdienst het onderwerp integratie van buitengewoon onderwijs (o.a. LOM) en basisonderwijs beroerde. Daar is nauwelijks sprake van. zei hij. Het gesprek tussen deze twee onderwijssectoren moet nog begin nen. Waarbij centraal moet staan: "Hoe gaan wij in de toekomst sa menwerken?" Ten slotte (maar er was nog veel meer) hield het schoolhoofd Schrik kema een korte verhandeling over de toekomstplannen van "De Twee Sleutels", waarbij hij o.a. voorspel de dat er ongetwijfeld meer begelei ding zou komen en dat de scholen van buitengewoon onderwijs kleiner en meer gespecialiseerd zouden wor den. Belangrijk vond hij de situering van zo'n school in het centrum (zo als "De Twèe Sleutels"), tussen de basisscholen in. In dit verband her innerde hij eraan dat nog onder het vorige college van B. en W. was be sloten het gebouw van zijn school, voorlopig nog drie jaar te laten staan "Maar dan?", vroeg Schrikkema. die best aan de Rijnsburgersingel wil blijven zitten, zich af. Wie zal 't zeggen. Haarlemmerstraat 181 (hoek Hooglandse Kerksteegis het adres van juwelier-horloger v. d. Water, waar U de grootste collectie in de beste merken vindt en zoals U weet "altijd voor deliger". Gouden sieraden - horloges - klokken - Gero cassettes - briljant. Eigen ateliers, waardoor prima vakservice. Doet er uw voordeel mee. Ook met de a.s. feestdagen. Tussen de informatieverstrekking in brachten de genodigden, zoals hier (v.l.n.r.) de raadsleden De Geus, Bosch, Schoute en Hoeven, een bezoekje aan de klaslokalen. Prof. J. G. Lambooy meer invloed Fred Henzen (23), onderwijzer aan de chr. lagere Timotheusschool, in Alphen aan den Rijn trouwde gistermiddag in de Vredeskerk met de 20-jarige ziekenverzorgster Loes Beljacvrs. Er kwam een hele bus met kinderen om een haag te vormen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3