Grandeur nature bizar een scenario ry BIEDT DE INTERNATIONALE OECUMENE PERSPECTIEF? Vragen over marteling gevangenen in Z.-Afrika Piccoli als poppeminaar Haanstra verfilmt roman van Koolhaas HttHtillHIWHIl Kerk en Vrede" viert vijftigjarig bestaan VRIJDAG 15 NOVEMBER 1974 PAGINA 17 De actrice Sophia Lorren krijgt, geknield voor regisseur Giorgio Capitani, de laatste aanwijzingen bij de in Rome verfilmde op namen van haar laatste film "La pupa del gangster" (Het liefje van de boef). Sophia speelt de rol van een voormalige prostituee, vriendinnetje van Marcello Mastrioanni, die de rol van de boef uitbeeldt. Een waardevol geschenfc^^. Een fraaie kleuren foto van uw kleuter of baby Wacht er niet te lang n en laat nu door onze Pixyfotografe een opname maken. VROOM DREESM ANN Theater: Studio. Titel: „Grandeur nature" (een levensgroot stuk). Hoofdrol: Michel Piocoli. Regie en scenario: Luis Berlanga. Ben levensgrote pop, zo beeld schoon en levensecht dat het werke lijk een vrouw schijnt, en een diep- gefrustreerde tandarts: dat zijn de hoofdfiguren in Luis Bertanga's film „Grandeur nature", die in Nederland onder de fantasieloze tdtel „Een levensgroot stuik" is uitgebracht. Michel lijkt in het begin nog de kleine jongen, die met poppen speelt. Het is allemaal nogal vermakelijk om te zien en er steekt nog weinig eigen aardigs in. Spoedig echter wordt he*" abnormaal: hij koestert de pop als een maitresse, koopt kleren voor haar en viert zijn sexuele frustraties op haar uit, daabij een sadistisch ge noegen scheppend in de afgunst van zijn vouw. die vemoedt dat hij ««en „levend" viendönnetje heeft. Als zijn vrouw hem op een dag met de pep verrast, betekent dót een crisis, waar het echtpaar niet uitkomt. De man gaat nu al zijn tijd aan de pop be steden, neemt haar mee uitlogeren bij zijn moeder, die het allemaal over zich heen laat komen, en begint zelfs een procedure tot echtscheiding. De ziekelijke geest van de man brengt hem zelfs zo ver, dat hij oa pop verwijten maakt, dat zij hem „be driegt" met de concierge van zijn huis. Hij maakt opnamen met een verborgen camera en als de bewijzen duidelijk zijn dat de concierge zich inderdaad aan de pop heeft „venne pen". laat hij haar op Japanse wijze zelfmoord plegen. Hij wordt dan zietc en verbergt het „lijk" onder zijn bed. Als tenslotte de pop wordt gestolen en tot plezier van de gasten in een logement voor gastarbeiders wordt gebracht, ls de dramatische ontkno ping nabij: het einde van een liefde in de Seine Een knappe film, vooral door het grote acteertalent van Piccoli. Boei end van begin tot eind, niet in het minst door het bizarre gegeven. Michel, die in zijn argwaan de pop "de biecht afneemt". ANNEMTFX RUYGROK Bert Haanstra keert weer terug naar de speelfilm. In het vollgend jaar zullen de opnamen gemaakt worden voor ,De nagdl achter het behang" naar de roman van Anton Koolhaas, die vertelt van twee studievrienden van wie de één een beroemde chirurg in Amsterdam en de ander een huis arts in een klein Stadje is geworden. Een confrontatie na vele Jaren zal worden gespeeld door Kees Rrusse en Ton Lensink. Koolhaas en HaanStra werken op het ogenlblok aan het sce nario, dat het veihaal aanpast bij de füimmogefltükheden. Na zjjn eerste speelfilms, „Fanfare" en „De zaak MP", schakelde Haan stra over op documentaires als „Alle man". „De stem van het water" en ,3ü de beesten af". Hü werkte ook nog samen melt TaJbi. Na vele pogingen met Nederlandse en buitenlandse scenarioschrijvers om tot een korrueddescript te komen, werd zijn keuze tenslotte bepaald op een boek vam de door Haanstra zeer be wonderde Anton Koolhaas, die eerder aan zijn documentaires meewerkte en die met „De dijk is dicht" eerder zelf een fillm realiseerde. Anton van Mun ster, die al betrokken was bij ver scheidene Haanstra-films zal de foto grafie doen. ADVERTENTIE Haagse bioscopen APOLLO: „Pas op... of we slaan d'r op", dag. 12.15, 2.30, 7,00 en 9.15 uur, za. en zo. ook 4.45 uur. 14 jaar. APOLLO 2: „Confessions of a police captain", dag. 2.00, 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur. 18 Jaar. AST A: „The great Gatsby", dag. 2.00 en 8.15 uur. 14 jaar. BUOU: .JEmmanueQle", dag. 2.00, 7.30 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur. J8 jaar. CAMERA: „The good, the bad and the ugly", dag. 2.00 en 8.00 uur. 18 Jaar. CINEAC: „The killere". dag. 5.30, 730 en 930 uur. 18 Jaar. Kindermatinee: .Lekker op avon tuur met Donald, Pluto en Mic key", dag. 9.30, 1130, 1.30 en 330 uur, zo. vanaf 1130 uur. AL. CORSO: „The Sting". dag. 2.00, 7.00 en 930 uur. zo. ook 4.30 uur. 14 Jaar. DU MIDI: „The way we were", dag. 8.15 uur. za. 7.00 en 930 uur. 14 jaar. Kindienmatinee: .Pinoochio", za., zo. en woe. 2.00. AL. EURO: „Irma la Douce", dag. 2.00 en 8.00 uur., za., zo. en woe. 4.00 en 8.00 uur. 14 Jaar. Kinidermatinee: „Het land der reuzen", za., zo. en woe. 130 uur. AL. FLORA: „Erotisch speelgoed", dag. 2XX), 7.00 en 9.15 uur. zo. ook 430 uur. 18 Jaar. KRITERION„Tout le monde est beau, tout le monde il est gentel", dag. 3XX). 7.00 en 930 uur. 14 Jaar. METROPOLE: „Juggernaut", dag. 2.00 en 8.00 uur. 14 Jaar. ODEON: ,Les valseuses", dag. 2.00, 6.45 en 9.15 uur, zo. 145, 4.15, 6.45 en 9-15 uur. 18 Jaar. OLYMPIA: „Spartacus", dag. 2.00 en 8.00 uur (dinsdagavond geen voorstelling)14 Jaar. PASSAGE: „Les couples du Boos de Boulogne", dag. 230, 7.00 en 930 uur, zo. 130, 4XX), 7.00 en 9.30 uur. 18 Jaar. REX: „Vol gas met Herbie", dag. 930, 1130, 130, 3.30, 5.30, 7.30, en 930 uur, zo. vanaf 130 uur. AL ROYAL *70: „De vechtjassen van Trinity", ma. t/m woe. 215 en 8.00 uur, do. t/m zo. 2.15, 7.00 en 930 uur. 14 Jaar. ROYAL: „Chem slaat er op los", ma. t/m woe. 2.15 en 8.00 uur, do. t/m zo. 2.15, 7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. STUDIO: „Alicia", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, za 130, 4.00, 7.15 en 9.30 uur. 18 Jaar. STUDIO 2000: „Cabaret", dag. 7.00 en 930 uur, zo. 1.00, 7.00 en 930 uur (dinsdagavond besloten voorstelling). 18 Jaar. Kindermatenee: „Winnetou tegen Witte Buffel", za. en woe. 2.00 uur. AL. DE UITKIJK: ,Les enfants du paradis", dag. 2.00 en 8.00 uur. 18 Jaar. Blijvers LUXOR „The Great Gatsby", de rolprent die de confectie-dn- dustrie op de been moet helpen door een nieuwe mode te propa geren. Mooie fotografie en Robert Bedford en Mia Farrow in de hoofdrollen. TRIANON ,De vijf van de vierdaagse", waarin Johnny Kraaykamp triomfen viert als de meesmuilenige boef. Terug in Leiden CAMERA „Tora, tora, tora", over de aanval op Pearl Harbor. LIDO „The good, the bad and the ugly", met Clint Eastwood in de hoofdrol. Een film van Ser gio Leone. Kindermatinee CAMERA „SJors en SJimmie en de gorilla", het vermawehjke tweetal wordt bijgestaan door een griezelige aap, die toch best aar dig kan zjjn. REX „Tarzan en de Jungle boy", de slingerende oerwoudheid krijgt gezelschap van een oer woudjongetje. Nachtfilms CAMERA „La grande bouf- fe", de vreetpartij wordt nog een week vertoond. Voor mensen met een sterke maag. REX ,De maagdelijke heks", een situatie die niet lang zal voortduren, die reputatie van sex- films in aanmerking genomen. Rex „Dolle avonturen in de vakan tie" Een verslag van een va kantie van een groene platte- lanldsjomgen, die twee meisjes bij les moet geven. Hét komt er na tuurlijk: op neer, dat de twee meisjes hem bijles geven, maar dan op heel ander gebied. Een maal weer op school is het ont groende schooljongetje niet meer te houden, hetgeen duidelijk aan zijn schoolresultaten te zien ls. Goede films in andere steden „The Stingr" (Paul Newman. Robert Bedford, Corso, Den Haag). „Tout le monde il est beau. tout le monde il est gentil" (Jean Yanne), Kriterion, Den Haag. .JRebecca" «Alfred Hitchcock). Biaüfco, Amsterdam. „Cabaret" (Liza MineUii), Rivo- ló, Amsterdam. „De langste dag", Colosseum. Rottendam. 1974: in Belfast (Noord-Ierland) wordt de verantwoordelijkheid voor de moord op een 20-jarige protes tantse jangen opgeëist door een (ex treme) katholieke groepering! 1974: een katholiek doodt een protestant, en andersom! Naturulijk zijn dit uit zonderingen. De oecumene laat zien in haar opmars niet de pas afsnijden door 'medegelovigen', die zich menen te kunnen permitteren om nota bene vanuit hetzelfde geloof elkaar te ver moorden. Ik zei het al: deze extre miteiten houden de oecumene geluk kig niet tegen. Sinds 1517 de op komst van Luther mogen katho lieken en protestanten dan niet meer één zijn, in de praktijk van het ge loven scheelt het zo langzamerhand niet veel meer. Tot zo n 25 jaar gele/en - in 19 W werd de St Will ibrordvereniging op gericht. die vanuit de katholieken de oecumene poogt te bewerkstelligen was het haat en nijd tussen protes tanten en katholieken. Vanuit Chris tus' gebod dat allen die in Hem ge loven, één dienen te zijn, is men van beide zijden hard bezig om er wat aan te doen. Het is alleen Jammei-, dat de toenadering tussen protestan ten en katholieken vaak gepaard gaat met een verwijdering van elkaar ia de eigen gelederen. De hoofdverschil len- eucharistie en Paus (over Maria wordt niet of nauwelijks meer gerept) blijven voorlopig nog wel, maar ze zijn bespreekbaar, en dat is al hc-el wat. Verflauwing Rond de feestdag van de H. Willi- brord, de patroonheilige van de her eniging, lijkt het mij dienstig om de stand van zaken m.b.t. de oecumene te schilderen. We mogen dan stap pen hebebn gedaan mJb.t. de doop- erkenning en 't gemengde huwelijk, toch ds de belangstelling de laatste jaren in ons land voor wat aan het verflauwen. "Daarom heeft de oecumene in ons land de laatste tijd aan internationale repu tatie en betekenis ingeboet." Dit zegt een deskundige op dit terrein, dr. A. Houtepen, oecumenisch gedelegeerde van het bisdom Breda, die dezer da gen een staidie over de internationale oecumene het licht heeft doen zien onder de titel: "Biedt de internatio nale oecumene perspectief?" Hij con stateert dater vooral de laatste Jaren middels internationale bijeenkomsten, studiecommissies en studieraporten nogal het een en ander aan de oecumene is gedaan. Vrijwel ieder jaar en dat zal de eerste jaren nog wel voortduren wordt er er gens op de wereld een groot congres gehouden. Helaas wordt een derge lijk congres alleen in eigen gelederen gehouden. "Wat alsmaar niet wil lukken is de totstandkoming van een pan- orthodoxe synode, waaraan ove rigens nog wel stug wordt gewerkt", aldus tfr. Houtepen. "Eu wat jammer is, is het uitblijven van het lidmaat schap van de RH. Kerk van de We reldraad van kerken." Naast een aantal beraadsvormen is er ook een toenemend aantal ak koorden over belangrijke onderdelen van evangelie-beleving. Dr. Houte pen beperkt zich in zijn studie tot de laatste vier jaar: vanaf 1971, let wel: dat is precies de periode waarin wij in Nederland van een oecume nische impasse zijn gaan spreken. En dr. Houtepen beperkt zich tot enkele hoofdpunten, die hij «toelicht aan de hand van de volgende teksten: a. de vraag naar de fundamenten van het belijden: schrift, traditie en dogma; b. de vraag naar de kernstructuren van de geloofsgemeenschap: doop, eucharistie, ambt; c. de verhouding van kerk en wereld, evangelie en geschiedenis: de opdracht tot 'heil' in onze «tijd. De ontwikkelingen in de reforma torische en RH.-beantwoording van de vraag naar de fundamenten van het belijden de verhouding schrift, traditie en dogma hebben de laatste Jaren tot steeds grotere over eenstemming geleid. Vaticanum H heeft 'a belangrijke stoot in de goede richting gegeven en een en ander werd markant onder woorden ge bracht in het rapport van de evan- gelisch-lutherse/R.K. studiecommis sie 'het evangelie en de kerk' van 1972. Er zijn in de loop der Jaren ook tal van internationale akkoorden om trent de betekenis van de kernstruc turen doop. eucharistie en ambt tot stand gekomen, al is nog niet de hele weg afgelegd. 'In alle rapporten wordt uitge gaan van en geconcludeerd tot de onontkoombare erkenning van de eucharistische realiteit, d.wi de fundamentele trouw aan de bedoelin gen van de Heer, in de vieringen van de andere kerk, waarmee overeen stemming werd bereikt. Er groeit een voldoende gelijkgezindheid in zake de eucharistie, waarnaar het beleid der kerken zich wel zal moe ten gaan richten", aldus dr. Houte pen. En dan een uitgesproken wens: "Een erkenning door Rome van de realitas eucharistioa in een aantal reformatorische kerken moet daarbij hoge prioriteit hebben." Pausschap Over het ambt zijn ook enkele ui terst belangrijke rapporten gepubli ceerd. Zelfs op het uiterst moeilijke vraagstuk van het Pausschap begin nen nu de eerste gespreksresultaten binnen te komen. "Als de principes van pluraliteit, collegialiteit en sub sidiariteit (meervoudigheid, collegiale gezindheid en het zo nodig in de plaats treden van hetgeen in de eerste plaats wordt verlangd) in acht zouden worden genomen, zou den de lutherse gesprekspartners geen bezwaar hebben tegen een of andere vorm van een Petrinisch ambt (Pausschap) in de kerk", aldus dr. Houtepen. Tot slot van zijn studie beant woordt dr. Houtepen de vraag of de internationale oecumene perspectief biedt bevestigend ook voor de oecu mene Rome Reformatie in Neder land, mits voldaan wordt aan twee voorwaarden: er moet in ons land aan een programmatische oecumene d.wz aan de inhoud van belijden, be leven en vormgeving van het gelo ven meer aandacht gegeven worden. En ten tweede: er moet in Rome, door het secretariaat voor de een heid, wellicht iets bijgestuurd wor den in de policy (politiek) van de laatste Jaren, dus niet alleen streven naar eenheid met de kerken, die de R.K. Kerk het meest nabij zijn." THEO KROON, Hervormde Kerk schrijft open brief Atheïsme in Engeland neemt af LONDEN Het zuivere athe ïsme in Engeland neemt af. Het aantal "ongelovigen" is de laatste elf jaar gedaald van 9 naar 6 procent. Het percentage dat gelooft in een persoonlijke God zakte van 38 naar 29 pro cent. Maar liefst 35 procent ver klaart niet te geloven in 'n per soonlijke God zoals christenen en joden, maar wel in een soort geest of levenskracht. Deze cijfers blijken uit een opi nieonderzoek van de BBC on der ruim duizend personen. Er bestaat een wijde kloof tus sen uitdrukkelijk godsdienstig ge drag, zoals lidmaatschap van 'n kerk en regelmatig kerkbezoek en een zeker godsdienstig levens gevoel. Terwijl het zuivere athe- isme afneemt, groeit het aantal Britten dat een soort geloof heeft, dat echter niet kerkelijk gebonden is. DEN HAAG In een open brief aan het moderamen van de Neder duitse Gereformeerde kerk in Zuid- Af rika hebben de praeses en de se cretaris-generaal van de generale sy node van de Nederlandse Hervorm de Kerk om antwoord gevraagd op vier vragen over het gevangen hou den en behandelen van een aantal mensen, die betrokken waren bij 'n bijeenkomst in het stadion van Dur ban op 25 september. De gevange nen worden naar het oordeel van de briefschrijvers ten onrechte in af zondering gehouden en worden bo vendien hevig gemarteld. De bijeenkomst, die belegd werd, door leiders van de zogenoemde be wustwordingsbeweging (South Afri can Student. Organisation, Black People's Convention en de Black Al- lid Workers Union) had tot doel soli dariteit te betuigen met de nieuwe, voorlopige regering van Mozambique (Frelimo). Dergelijke bijeenkomsten werden door de minister van Binnen landse Zaken van Zuid-Afrika verbo den. Toch verzamelden zich vier- tot vijfduizend mensen. De politie sloot de menigte in en viel aan met wa penstok en honden. Vele mensen, on der wie vrouwen, moesten met diepe hondebeten in het ziekenhuis wor den opgenomen. Veertien mensen, werden gearresteerd, zij vertegen woordigden zo goed als de gehele leiding van de drie groepen. In de brief worden de gevangenen met naam en toenaam genoemd. Praeses ds. J. C. H. Jörg en secre taris-generaal A. H. van den Heuvel, zeggen dat deze details op verre af stand moeilijk te verifiëren zijn maar dat zij geschokt zijn naar aanleiding van uit Zuid-Afrika verkregen mate riaal. Fotokopieën van hospitaallijs- ten vermelden bovendien arrestaties van patiënten. Uit Amerikaanse en Engelse bron nen is het moderamen van de syno de ter ore gekomen, dat de aanklacht tegen de gearresteerden twee maal werd gewijzigd en vervolgens onder niet minder dan de wet tegen het terrorisme gebracht werd. Daar door kunnen de gearresteerden in communicado, d.w.z. in afzondering gehouden worden. Blijkbaar hebben zij tot op heden him familie, noch een advocaat mogen ontvangen. Te gen deze laatste maatregelen, zo schrijven Jörg en Van den Heuvel, heerst in Nederland en in onze kerk grote verontwaardiging. Hun zorg, zo vervolgen rij, wordt nog eens verdiept door herhaalde berichten, dat de in de brief genoem de gevangenen zouden worden ge marteld in de gevangenis van Pre toria, waarbij methoden worden ge bruikt, waarbij vooral de gewrichten van handen en benen zouden worden Wol, O 5? Bij de United Parish-kerk in het Amerikaanse Brookline heeft het bijbelse woord in een originele variant een uiterst prak tische betekenis gekregen. Op het bovenste bord staat te lezen: Gij zult niet parkeren zonder toestemming; het onderste bord vertelt dat zondaren zullen worden weggesleept.... "Christus breekt het geweer in stukken". Dat bijschrift gaf Otto Pankok aan zijn houtsnede uit 1950, die de voorpagina vult van Militia Christi, het maandblad van het jubilerende "Kerk en Vrede'. Deze geloofsgemeenschap van chris ten- antimilitair isten bestaat een halve eeuw. "Jubileren" is natuurlijk een Slecht woord voor dit gedenken: "ieder Jaar dat deze vereniging nog bestaans recht heeft, is er een te veel". In het najaar van 1924 werd "Kerk en Vrede" opgericht, de "Groep van godsdienstige Voorgangers en Ge meenteleden tegen Oorlog en Oorlogstoerusting". Voorzitter was prof. dr. G. J. Heering die eerder het bekende boek "De zondeval van het christendom" had gepubliceerd. Andere namen: de evangelist Hilbrandt Boschma en de onlangs overleden dominee van Ammerstol, J. B. Th. Hugeniholtz. Uitgangspunt was het verzoenend handelen van God. Op grond daarvan werd een appèl gedaan op het christelijk geweten. Niet weer loosheid, maar geweldloze weerbaar heid was en is het punt waar het "Kerk en Vrede" om gaat. Hoeveel aanhang zo'n beginsel verkrijgt, blijkt sterk afhankelijk te zijn van de omstandigheden. Het ledental had in de afgelopen halve eeuw hoogte- en dieptepunten. De Tweede Wereldoorlog bracht velen aan het twijfelen omtrent de juistheid van het pacifisme. (Overi gens was "Kerk en Vrede" een van de weinige groepen die elke concessie aan de bezetter hebben geweigerd). Geweldloosheid betekent voor "Kerk en Vrede" niet: probleemloosheid. Vooral omdat de beweging van meet af aan de vrede in verband heeft gebracht met gerechtigheid, en dus niet alleen tegen militairisme maar ook tegen kapitalisme en imperialis me gekant was, zit zij met de vraag: kan vrijheid desnoods door middel van geweld bereikt worden? Nooit heeft 'Kerk en Vrede" hen veroordeeld die zich inzetten voor de vrijheid en daarbij geweld als laatste middel zagen. Nooit heeft 'Kerk en Vrede" hen veroordeeld die zich inzetten voor de vrijheid en daarbij geweld als aatste middel zagen. De laatste jaren heeft de beweging: steun verleend aan Vietnamese boeddhisten die geweldloos vrede en recht nastreven zonder zich met Saigon of het bevrijdingsfront te vereenzelvigen en daardoor van twee kanten onder druk staan: voorlichting en begeleiding gege ven aan dienstweigeraars: steun verleend aan, en voorlich ting gegeven over de geweldloze strijd voor verandering van de structuren in Latijns-Amerika. In de eerste Jaren heetten de aanhangers van 'Kerk en Vrede" kerkelijk- en theologisch-'links' (links begon al met mensen als de toch flink orthodoxe Buskes). Dat hierin verandering is gekomen kan blijken uit het feit dat de huidige studiesecretaris drs. H. J. Zeldenrust gereformeerd predikant is. Zaterdag 16 november wordt de halve eeuw gevierd in de Johannes- kerk te Amersfoort.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 17