Hans Vultink in het 47/1 met record van start km MONTREAL: FINANCIEEL DAGBLAD Koeperman mag Ton Sijbrands uitdagen Bescheiden zege voor veel sterker Katwijk "Wm zet licp Andreiko 111 6611 0116 zetten LOTTO EN TOTO Knobels selectie voor strijd tegen Italianen eTJe cee&- &ÜIAEI. VRIJDAG 15 NOVEMBER 1974 DEN HAAG „Markt of tem pel? De sport moet kiezen. Men kan ndet beide hebben". Met een dergelijk citaat heeft Pierre de Coubertin, de stichter van de mo derne Olympische Spelen, om streeks de eeuwwisseling de deel nemers aan de Olympische Spelen opgeschrikt. Sindsdien is er van een vrije keuze geen sprake meer geweest. De materialistische geest van de tijd heeft de ideële opzet plaitgewalst. De achtste uitgave van de Olym- pree 1976, het officiële bulletin van het organisatie-comité van de Olympische Spelen 1976 in Mon treal laat zich lezen als een finan cieel dagblad. De onderteke ning van een overeenkomst met de Canadese televisie CBC over de verslaggeving van de spelen. De keuze van de bever als embleem en mascotte voor de Spelen. De af sluiting van een contract voor de vervaardiging van de officiële film over de spelen met de National Film Board tegen de geschatte prijs van één miljoen dollar. Schat ting van de benodigde hoeveel heid levensmiddelen voor atleten en officials. Een contract met een drankenfirma, die voor de kostelo ze laving van alle deelnemers nog 1.3 miljoen dollar toe moet be talen om met deze geste reclam» te mogen maken. Ook de firma, die het papier gratis levert, moet voor de on derscheiding als „Olympisch leve rancier" 250.000 dollar betalen. En eo vergaat het ook de leverancier van chocolade (de firma levert ook limonade), de leverancier van de officiële Olympia fiets, en de fir ma die voor de Olympische kleu ren zorgt. Daarnaast berichten over een tweede serie Olympische munten, de uitbreiding van de Olympische loterij, nieuwe Olym pische postzegels. Dat alles neemt twintig pagina's van het bulletin in beslag. „De Olympische Spelen zijn een feest voor de wereld - dus moet ae wereld ook betalen," zo heeft de voorzitter van het organisatie-co mité Rousseau zyn opvattingen uiteen gezet- Hij moet wel van die stelling uitgaan, omdat noch de Canadese centrale overheid, noch de staat Quebeck willen steunen. Daarom ook werden de Ameri kaanse televisierechten voor 25 miljoen dollar aan de ABC ver kocht. Deze maatschappij heeft een groot deel van de attractieve zendtijd weer doorverkocht aan afnemers ten bedrage van 45 mil joen dollar. Deze afnemers mo gen tussen twee vertesprongen of bij de start van de 100 meter-fi nale reclame-boodschappen uit- Van Europa verlangt men even eens 25 miljoen dollar, hoewel men hier het televisiescherm tijdens de Olympische uitzendingen vrij van reclame wil houden. BERKHOUT Nationale ba lj art kampioen schappen ereklasse willen nog wel eens in erg kleine plaatsjes worden gehouden omdat daar meestal meer interesse voor de ridders van heit groene laken bestaat dan in de grote stad, waar men zoveel ander vertier heeft. De strijders om de hoogste nationale titel in het ankerkader 47/1 zijn ditmaal terechtge komen in het Westfriese lintdorp Berkhout, dat men op een pikdonkere avond met storm en regen nauwelijks kan vinden.. Berkhout is gekozen omdat ereklasser Piet Vet ook wel eens voor eigen publiek zijn prestaties wilde tonen. Door Piet Kienhuis Welnu. Piet heeft het op de eerste dag goed gedaan in het „tochtige dorp", maar hij zal in de komende dagen ook nog moeten optornen te gen titelverdediger Hans Vultink en coryfeeën als Jean Bessems ei> Lambert van Leur. Van Leur. die twee Jaar geleden in het even on vindbare Westfriese gehucht Julia- «ïadorp vriend en vijand verraste Ja, ook Hans Vultink door het kampioenschap te grijpen. Hans Vultink gaf gisteravond echter in Berkhout, na een stroef begin tegen Piet Dekker van elf beurten, weer eens zyn visitekaartje af door een late revanche op deze Van Leur, de goedmoedige slager uit Oss. Vultink haalde na 9 en 23 uit voor een glanzende slotserie van 268, waarmee hij het nationale re cord particulier gemiddelde even aarde, dat voordien al was gevestigd door Henk Scholte (in 1967) en twee keer door hemzelf in 1971 en 1973. Van Leur kon temidden van dat geweld niet verder komen dan 85. En dat terwijl de andere deelne mers hier nogal uitputtend klaag den over springende ballen, in ver band met het vele vocht in de zaal. Naast Hans Vultink bleven op de eerste dag Jean Bessems, Bert van Nijnatten en Piet Vet ongeslagen .Dat ging ten koste van Dekker, Rijvers, Sundquest en Van Leur. die allen op nul bleven staan. Het zal raar moeten lopen zal Hans Vultink ook in Berkhout niet zijn zoveelste titel in dit moeilijke een- 6tootskader kunnen veroveren. Want Bessems doet dan al Jaren verwoede pogingen in het 47/1 naar de top door te stoten, maar Vultink speelt dit „opgejaagde" kader toch nog al- tijd het meest compact op de rand van lijnen. Uitslagen Bessems 300 11 122 27,27 Sundquest 134 11 45 12,18 Dekker 201 11 78 18,27 Vultink 300 11 128 27,27 Van Leur 144 22 30 6,54 Vet 300 22 116 13,63 Rijvers 232 18 50 12,88 Van Nijnatten 300 18 46 16,66 Van Nijnatten 300 15 64 20.00 Sundquest 158 15 73 10,53 In Leidse schaakbond LEIDEN Hoewel Katwijk I stuk ken sterker was, heeft dit team de strijd tegen Noordwijk I in de eerste klasse van de Leidse schaakbond met slechts 5^24% gewonnen, zodat nu als LSG II en Katwijk I in deze klasse nog zonder puntenverlies zijn. Noordwijk boekte slechts twee winstpartijen. Roschar strafte een foutieve combinatie van De Jong in tijdnood af en Staats tructe Admiraal van het bord. Katwijk kwam tot drie overwinningen. Edeling won vrij re gelmatig. Dick van de Plas nam Bi- zot, die zijn ontwikkeling verwaar loosde, in de tang. Den Hollander wikkelde simpeltjes af naar een ge wonnen pionneneindspel. Derhalve eindigde maar liefst de helft van de partijen in remise. De Raad en De TIFLIS Oud-wereldkampioen gewonnen. De Rus verwierf daarmee Iser Koeperman (Sov.) heeft giste- het recht de wereldkampioen dam- ren ln Tiflis het kandidatentoernooi men, Ton Sijbrands (Ned), uit te da- gen. Koeperman won in de laatste ronde verrassend van zijn landge- noot Andris Andreiko. Volgens insi- ders in Tiflis had de partij weinig W&mmet 6611 echte wedstrijd te maken. h Andreiko kwam acht minuten te laat geïnteresseerde indruk. Op de 22ste BH diepe combinatie. Koeperman kreeg daardoor zoveel voordeel dat hij de frMjm partij niet meer kon verliezen. Koe- perman kwam op een totaal van 17 m punten, eenzelfde aantal werd ook door Harm Wiersma (Ned) en Ana- toll Gantwarg (Sov) bereikt. Koeper- JéËI man werd winnaar van het toer- Jnooi na toepassing van het Sonnen- born-Berger puntensysteem, waarin de partijen worden gewaardeerd die de spelers die gelijk eindigen tegen elkaar gespeeld hebben. De uitslagen van de elfde en laat ste ronde zijn: Don Kandane (Cey lon)—Kaderabek (TsJ) 0—2; Lep- sic (Joe)—Gagnon (Can) 0—2; Ba- ddali (It.)-Gantwarg (Sov.) 0-2, Kon- /enski (Pol)—Wiersma (Ned) 0—2 Andreiko (Sov)—Koeperman (Sov) 0—2, Waldring (Sur) was vrij. De eindstand is: 1. Koeperman 11 pnt., 2/3 Gantwarg en Wiersma 17 4. Andreiko 15, 5/6 Waldring en Gag non 10, 7/8. Badiali en Kaderabek 7 9. Konvenski 6, 10. Lepslc 4 n ^n Isar Koeperman Kandane 0. Boer namen het zekere zekere. Verschoor moest eeuwig schaak geven. Bethe gaf de winst weg. Hoewel de beide resterende par tijen voor Katwijk waarschijnlijk ge wonnen stonden, werden deze toch remise gegeven om te voorkomen dat de wedstrijd nog door blunders ver loren ging. Uitslagen: Haasnoot (Katwijk I) Turk (Noordwijk I) De Raad De Boer *4; D v. d. Plas Bi- zot 10; M. v. d. Plas Verschoor Edeling Van Rijn 1—0; De Jong Roschar 01; Admiraal Staats 0—1; Den Hollander Lindhout 10; Van Duyvenbode Bethe De Mol Van Duin tt. Doordat Van den Berg zijn hang- partij tegen Geertsema vlekkeloos uitspeelde en won kon Philidor IV de smadelijke nederlaag tegen LSG m een nog enigszins draaglijk aanzien geven: 6^—3^4. De topper in de derde klasse D tussen de beide titelkandidaten Phi lidor vn en Alphen H eindigde on beslist (55), zodat wanneer beide teams de overige ronden zonder kleerscheuren doorkomen, de bord- punten de beslissing moeten bren gen. Philidor en Alphen sloten de eerste zitting met 4—4 af. Alphen gaf spoedig daarna één van beide hangpartijen op. In de andere heeft de speler van Philidor nog geprobeerd remise te forceren, maar die vlieger ging niet op. Concurrent Koudekerk I raakte in een spannend duel tegen het toch vrij zwakke Alphen IV nogal wat bordpunten kwijt: 4—6. Alphen IV had zelfs een gelijkspel in handen, maar de tiende bordspeler liet de winst glippen. Aarlanderveen I her stelde zich knap van de gevoelige 2—8 dreun, die Philidor vn in de vorige ronde had uitgedeeld. Boskoop II werd in een soort "vluggertjes- toernooi" (binnen drieëneenhalf uur was het afgelopen) genadeloos onder de voet gelopen: 1—9. Vier maanden op een droogje BOEDAPEST In Hongarije is het niet raadzaam tijdens een voetbalwedstrijd met flessen te gooien. Een rechter in Boeda pest veroordeelde de 27-jarige Joszef Geleta tot een gevange nisstraf van vier maanden, om dat hij tijdens de achtste finales van de Europa Cup n tussen Ferencvaros Boedapest en PC Liverpool op 5 november (0—0) in de 88ste minuut een cognac- fles op het veld had geworpen. Niemand werd geraakt. Maar de dader kon door de politie worden gegrepen. Geleta had kennelijk eerst de inhoud gecon sumeerd, voordat hij zidh van de fles ontdeed. Hij was dan ook bij zijn arrestatie totaal be schonken. Vet 300 19 71 15,78 Dekker 201 19 34 10,57 Van Leur 85 3 40 28,33 Vultink 300 3 268 100,00 Bessems 300 20 61 15,00 Rijvers 230 20 49 11,50 De stand na de eerste dag is: 1. Vul tink 4 punten, 268 hoogste serie, 42,86 algemeen gemiddelde; 2. Bessems 4 122 19.35; 3. Van Nijnatten 4 64 18.18 4. Vet 4 116 14.63; 5. Dekker 0 78 13.60, 6. Rijvers 0 50 12.31; 7. Sund quest 0 73 11.23; 8. Van Leur 0 40 9.16. Terwijl hun concurrenten de eerste biljartpartijen afwikkelen vermaken Dekker, Bessemj, Sund quest en Vultink (vlnr) zich op de Kolfbaan in Berkhout. Zuidamerikaanse voetballers genaturaliseerd BARCELONA Drie Zuidameri kaanse topvoetballers Mario Marinho, Ladislao Mazurkievics en Juan Carlos Perroni mogen, zo heeft de Spaanse voetbalbond beslist, contracten aan gegaan met Spaanse clubs. Marinho, de Braziliaanse verdediger tijdens het wereldkampioenschap, is onder con tract genomen door Barcelona. Ma zurkievics, de beste doelman van Uruguay en waarschijnlijk van ge heel Zuid Amerika, gaat naar Gra nada en Perrond van Paraguay naar Tenerife. Alle drie de spelers zijn in het bezit van een of andere Spaanse voorouder en als gevolg daarvan tot Spanjaard genaturaliseerd. Anders Boksen Karl MSHenhem-or rte LEIDEN Morgen worden op de zouden zij niet mogen spelen, omdat kampioenen bij de heren. De Itotter- njgTffi S", d/SSSTS Atletiek Het Amerikaanse prof atletiek circus heeft gisteren in Chi cago plannen ontvouwd voor een wedstrijd over een mijl tussen prof- en amateuratleten. De wedstrijd, die in de komende zomer in het Astro dome in Houston wordt gehouden, is LONDEN Transol-RZ heeft zich „met, een Pniaaiseld EC-SUCCESSEN BASKETBAL gisteravond in Londen geplaatst d^ tweede ronde van het toernooi de Europa Cup basketbal voor lands- ROEIEN IN NAJAAR OP BOSBAAN 87—65 (48—36). Het eerste duel eveneens door Transol gewonnen: 10755. Het duel in Londen werd bij gewoond door 1.000 toeschouwers. In de tweede ronde speelt Transol-RZ tegen de kampioen van Turkije. Ook de dames van Gerard de Lange BC plaatsten zich voor de tweede ronde. De tweede wedstrijd tegen het Zweedse Kfum Vaster as werd gister avond in Amsterdam gewonnen met 9144. Bij de rust was de stand reeds 5321 in het voordeel van de Op de autobahn Aschaffenburg (Beieren) botste"Mil- denberger met zijn auto op vrachtwagen. training hervat er veel geexperimenteerd worden door de "ouderejaars". Okker verslaat Ashe in Londen IJshockey Duivestein W. heeft Voor de "eerstejaars" geldt hetzelf- gisteravond in Den Haag de eerste de. Voor hen betekenen de Najaars- overwinning in de^oompetitie_be- wedsrtijden een eerste kennismaking met de roeisport op de Bosbaan. Er zullen een honderdtwintigtal overnaadse vieren van 10.00 tot 17.00 uur in een niet aflatende wa terfontein om de hoogste eer gaan strijden. Op "oorlogssterkte!!" haald. HIJS werd met 8—7 versla gen. Tennis Rolf Thung heeft gister avond in de tweede ronde van het internationale toernooi in Bombay verloren van de Indiër Anand Am- ritraj6—7, 7—6, 6—2. de tweede ronde is het Tsjechische de kwartfinales won de Nederlander Sparta CKD uit Praag de tegenstan- in drie sets van de Amerikaan Arthur d€r- Ashe: 6—7, 6—4 en 6—4. De Argen- tijn Guillermo Vilas versloeg de Boksen Joe Bugner, de Europese Spanjaard Manuel Orantes eveneens kampioen in het zwaargewicht zal in drie sets: 6—1, 6—7 en 7—6. Jim- op 9 januari zijn titel moeten ver- my Connors won in de tweede ronde dedigen tegen zijn Italiaanse uitda- zijn partij tegen de Fransman Jauf- der Dante Cane. fret met 6-2 en 6—2. LOTTO: le prijs: geen winnaar, 2e prijs: winnaars, die elk bruto fl. 167.233,- 10.487 winnaars, die elk per kolom fl. 49,- ontvangen. Naar de Jackpot van lotto 12 gaat een bedrag van fl. 150.423,-. Toto: le prijs: 3 winnaars, die elk bruto DEN HAAG Bondscoach George Knobel heeft gisteren de zestien geselecteerden bekendge maakt, waaruit het Nederlands elftal zal worden samengesteld, voor de wedstrijd van woensdag as. in het Feyenoordstadion van Rotterdam tegen Italië. Deze ont moeting geldt voor groep 5 van het Europees kampioenschap. Bij de zestien geselecteerden bevinden zich voor het eerst in het nieuwe seizoen ook twee PSV-ers, name lijk Willy van de Kerkhof en Wil ly van der Kuylen. De zestien geselecteerden zijn: Jongbloed (FC Amsterdam). Schrijvers, Haan, Suurbier, Krol en Rep (allen Ajax), Van Hane- gem, Jansen en Rijsbergen (allen Feyenoord), Willy van de Kerk hof en Willy van der Kuylen (bei den PSV): Cruijff en Neeskens (beiden Barcelona), Rensenbrink (Anderleoht), Notten (FC Twen te) en Peters (NEC). In vergelijking met de selectie, voor de ontmoeting tegen Finland (die Nederland met 3—1 won) zijn er vijf veranderingen. De Jong, Ressel, Schneider, Van Ierssel en Geels hebben moeten plaatsma ken voor Suurbier, Rijsbergen, Willy van de Kerkhof, Willy van der Kuylen en Jansen. ontvangen, 3e prijs: 219 winnaars, die fl. 56.597,- ontvangen, 2e prijs: elk bruto fl. 1.947,- ontvangen, 4e winnaars, die elk bruto fl. 1.326,- ont- prijs: 9.790 winnaars, die elk per ko- vangen, 3e prijs: 1.339 winnaars, die lom fl. 52,- ontvangen, 5e prijs: elk per kolom fl. 110.- ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13