VNO wil beleids ombuiging Eis vier jaar voor overval op boerderij in Alphen a. d. Rijn VVD PLEIT VOOR MEER RUST IN ONDERWIJSWERELD Amerika dreigt met eenzijdige actie tegen KLM Van kabinet Den Uyl Schakel werklozen in bij het welzijnswerk geen herverdeling van winsten aardgaswinning 'Anonieme getuige mag niet' WOENSDAG 13 NOVEMBER 1974 PAGINA 7 DEN HAAG Tijdens het be- gröttogsdiebaJt over onderwijs heeft de KVP-er Henmes gisteren aan gedrongen op een snellere invoe ring van twee les vrije schooltijden voor schoolhoofden van lagere scholen met zes klassen. Hermes wdl doorvoering hiervan met ingang van 't nieuwe school jaar. De planning is nu voor het leerjaar '76-'77. Verder wil de KVP-er van de minister een min der star vasthouden aan zijn ideeën rond de middenschool. "Waarom kan er geen midden school komen van 11 tot 13 Jari gen. Nu staart men teveel naar een school van 12 tot 15 Jarigen," merkte de KVP-er op. Neelie Smit-Kroes (WD) be pleitte wat meer rust in he t steeds veranderde onderwijs. "Moeten we nu werkelijk alle stucturen ver anderen om tot goed anderwijs te komen? Moeiten we daarvoor het hele onderwijs zo grondig over hoop hallen? Kan het huidige on derwijs niiet eens op haar waarde worden bekeken?" Nel Ginjaar-Maas (VVD) vindt dat er eerst uitvoerig moet wor den geëxperimenteerd met de middenscholen. Die proeven zou den bij herhaling tot dezelfde po sitieve resultaten moeten leiden voordat er verdere beslissingen worden genomen." Het PvdA-kajmenhd Konings meent dat door het huidige on derwijssysteem de sociale onge lijkheid van onze samenleving in stand wordt gehouden doordat het sterk selectief is gebleven. Het CH-kamarlid Van Leyen- horst wil van de minister weten of de geruchten juist zijn dat in 1976-'77 de MO-A opleiding zal gaan verdwijnen. Dan moet men wel klaar zijn met de nieuwe tweede- en derdegraads parttime/ opleidingen. Zowel de CH als de AR, KVP en VVD vinden de door de minister bij herhaling gepreekte vrijheid van onderwijs niet oprecht over komt. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer vraagt zich af, of de totale leerplicht voor 15-Jarigen niet ver sneld moet warden ingevoerd. Dit heeft het tweede-kamerlid Worell gisteravond gezegd tijdens het voortgezette debat over de onder wijsbegroting. Hij wees op het feit, dat het invoeren van de tweede dag leerplicht voor 15-jarigen ge leid heeft tot een grote werkloos heid bij de groep schoolverlaters. Bij de invoering van de tweede dag voor de 16-jarogen zal dan ook een herhaling van de moeilijk heden bij de 15-Jarig en moeten warden voorkomen. Worell vond het recente SER-advies over het onderwijs aan werkende jongeren sympathiek omdat dit advies slui tende wettelijke maatregelen voor 't verkrijgen van voldoende plaat sen in het bedrijfsleven niet uit sloot. De christen-democratische frac ties in de Tweede Kamer willen de subsidiëring van de Sbichting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelamde niet halverwege vol gend jaar stopzetten. Zij menen dat de stichting haar werkzaam heden gedurende het gehele Jaar 1975 moet kunnen voortzetten. Gisteren, tijdiens het debat ln de Tweede Kamer over de onder wijsbegroting-1975 heeft mevrouw Kraaijeveld-Wouters (ARP), met steun van de kamerleden Hermes (KVP), Van Leijenhorst (CHU), mevrouw Garde niers-Berends en (KVP) en mevrouw Van Leeuwen (ARP) een amendement inge diend om gedaan te krijgen dat de stichting f 1.450.000 meer subsidie krijgt. "Deze verhoging zal vol doende zijn voor het voortbestaan van de stichting gedurende het gehele jaar", aldus de toelichting bij het amendement. DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl moet in de allereerste plaats méér ruimte geven aan het bedrijfsleven. Dat betekent ook geen afroming van winsten, in welke vorm dan ook, en geen verdere nivellering. VNO-voorzitter mr. C. van Veen, over dit werkgeversstandpunt: "wij willen dat er een ander beleid komt. Óu is gebleken dat de regering de economische ontwikkeling te optimis tisch heeft bekeken". De werkgevers ADVERTENTIE "Vrijheid van ondernemers inperken ROTTERDAM De PvdA vindt dat de regering in het kader van de werkloosheidsbestrijding moet komen met voorstellen om de ondernemers een stuk vrijheid af te nemen. Ge beurt dat niet dan zullen alle maat regelen niet kunnen voorkomen dat het weer mis gaat met de werkgele genheid. Dit heeft het socialistische kamerlid J. van den Doef gisteravond gezegd op een vergadering van het PvdA-gewest Rotterdam. Volgens v. d. Doef realiseert de PvdA zich, dat overheidsvoorstellen tot krachtig in grijpen in de economie veel verzet zulen oproepen. "Maar wij hebben liever dat rechtse partijen zulke op lossingen in de Kamer om zeep hel pen, dan dat er over een zo belang rijke problematiek binnen het kabi net gesjoemeld wordt. De regering moet gedwongen worden om harde maatregelen voor te stellen", aldus Van den Doef. De PvdA is er een voorstander van, zo zei Van den Doef dat er een re geling komt, waarbij bedrijven ver plicht worden om zich elk jaar te la ten doorlichten. Ook de banken zul len daaraan moeten meewerken, door regelmatig aan de overheid te rap porteren hoe een bepaalde onderne ming ervoor staat. brengen vanavond een kabinetsdele gatie op de hoogte van hun visie op het pakket economische maatrege len, waarmee het kabinet eind van deze week wil komen. Het VNO verlangt een verlichting aan de kostenkant door o.m. verla ging van de vennootschapsbelasting. Bovendien willen de werkgevers dat het kabinet althans voor het komend jaar afziet van een extra verhoging van het minimumloon. Minister Boersma (Sociale Zaken) heeft daar over Juist advies gevraagd aan de Sociaal-Economische Raad. Verder pleit het VNO voor een soepeler prijsbeleid. Vla gerichte maatregelen zal de re gering de investeringen moeten be vorderen. De werkgevers denken hierbij aan verhoging van de inves teringsaftrek, herstel van de vervroegde afschrijving over de ge hele linie en versnelling van de ver- gunningen-procedure. De werkgevers vinden de "wiebel- tax" een instrument om een aantal belastingen te verhogen of te ver lagen in samenhang met de conjunc turele ontwikkeling, een geschikt middel om tot belastingverlaging te komen. Om praktische redenen zal daarvan wel de omzetbelasting BTW moeten worden uitgezonderd. Het VNO denkt ook aan opvoering van de inflatiecorrectie van tachtig tot honderd procent. De Italiaanse schrijver en Journalist Guido Piovene is in een ziekenhuis te Londen aan een longembolie over leden. Hij was 67 Jaar. Hij schreef verscheidene romans, waa rondere "Lettere di una Novizia" (1941) die later door Alberto Lattua- da werd verfilmd. "Le Furie" (1963) en "Le stelle Fredde" (1970). Voorts verscheen van zijn hand in 1931 de novellenbundel "La Vedova Alle- gra". ADVERTENTIE Washington Er moet ernstig reke- nünig worden gehouden met 'n eenzij dig Amerikaans optreden als de KLM niet verder wil tegemoet komen aan de Amerikaanse eisen tot beperking van haar vluchten op de NoordMlan- tisohe route. Dit is gasteren duidelijk gesteld tijdens de voortzetting van de oniderhamidediinigein tussen de lucht- vaanbdeHegat-ies van de Verenigde Staten en Nederland ln Washington. Het Amerikaanse ingrijpen zou er uit kunnen bestaan, dat de lucht vaartmaatschappijen de hulp inroe pen van de Civil Aeronautics Board, de Amerikaanse Rijksluchtvaart dienst. Volgens een nieuwe wet kan deze dienst officieel de dienstrege ling van de KLM op de Noordat- lantische route opvragen en dan haar goedkeuring daaraan geheel of gedeeltelijk onthouden. De enige, ADVERTENTIE Minister-president Den Uyl vermaakte zich, zo te zien, giste ren in het Catshuis opperbest tij dens de installatie van het Natio naal Comité Internationaal Jaar van de Vrouw 1975. Omdat er niet voldoende stoelen aanwezig waren nam de premier maar plaats op de grond. Rechts de voorzitster van het comité, mevrouw Nelly de Ruiter uit Voorschoten. Het co mité heeft twee miljoen gulden ter beschikking waarvan bijna de helft besteed zal worden aan een drie weken durende manifestatie in de Jaarbeurshallen in Utrecht ADVERTENTIE 7>r> NOORD WIJKERHOUT Werk lozen en arbeidsongeschikten moeten niet het gevoel hebben dat ze uitge stotenen zijn. Hun dagelijkse leven moet ook zinvol zijn. Dat zou kunnen gebeuren door ze bijvoorbeeld in te schakelen op het terrein van het welzijnswerk. Bij SOS-hulpdiensten, reclassering, wijkhuiswerk. gezins zorg, medisch-opvoedkundige bu reaus, kinderbescherming en dergelij ke. Deze suggestie deed Ton Bas tiaansen, voorzitter van de NKV- voedingsbond AVG, vanochtend bij de opening van de tweedaagse alge mene vergadering van deze bond in Noordwijkerhout. De heer Bastiaan- sen meent, dat het mes aan twee kanten snijdt als zijn idee wordt uit gevoerd: werklozen en arbeidsonge schikten komen uit hun éigen wel- zijnsnood door actief te zijn met wel zijnsproblemen van anderen. Er bestaan volgens hem best in stellingen, die ze kunnen gebruiken. „Ze zullen vaak meer dan de be roepskracht zich betrokken kunnen voelen bij de welzijnsnood van ande ren. De noodzakelijke technische be geleiding kan altijd nog van de be roepskrachten komen," aldus de heer Bastiaansen. De voorzitter van de voedingsbond NKV pleitte voorts voor een „groot verbond" tussen regering en vakbe weging. Hij bedoelde daarmee, dat de vakbeweging gezien de halsstarrige opstelling van de verschillende onder - nemersgroepen zou moeten proberen de regering als bondgenoot te krij gen. Een eenzijdig loondictaat van de regering wil de NKV-bond niet. Met dat „grote verbond" mag de overheid volgens de heer Bastiaansen dwingend een aantal zaken aan het bedrijfsleven opleggen. Daarbij zou het dan moeten gaan om de verbete ring van de directe arbeidsvoorwaar den, in samenhang met een recht vaardiger herverdeling van het in komen en een grondige bestrijding van de werkloosheid. Voorlopig geen loonbelasting op aow en aww DEN HAAG (ANP) De nood maatregel, die voor dift Jaar was ge troffen om te voorkomen dat loon belasting zou worden ingehouden op aow - (of aww-) uitkeringen, zal niet met zes maanden maar met één jaax worden verlengd. Minister Duisenberg( Financiën) heeft dit besluit gisteravond aan de Tweede Kamer meegedeeld. De voorgestelde voorziening zal nu voor geheel 1975 gelden. De maatregel heeft betrek king op hen, die uitsluitend of vrij wel uitsluitend aow- of aww-uitke- rlng ontvangen. die aan een dergelijk ingrijpen zijn fiat moet geven is president Ford. Deze mogelijkheid üs gisteren ter ta fel gebracht. Minister Westerterp. die de Neder landse delegatie leidt, wil niet zover gaan de Amerikaanse hint een di- rekte dreiging te noemen, maar ge looft dat men wel degelijk rekening moet houden met de ernst die er achter steekt. De minister ken schetst de besprekingen in vorm als uitermate zakelijk en in toon hard maar correct. Opnieuw is van Nederlandse zijde benadrukt, dat de KLM door de toezegging tot 1978 de stoelcapaci- teit op de Amerikaanse route niet uit te breiden verder is gegaan dan welke andere Europese luchtvaart maatschappij ook. De Amerikanen is dit niet genoeg. Zij zeggen dat deze bevriezing niet in voldoende mate aal opgaan mest de grote terug loop van het passagiensaanbod die wordt verwacht. De Nederlanders achten deze ver wachting moeilijk te rijmen met het feit, dat een van de twee grote Amerikaanse maatschappijen Trans World Airlines in haar dienstregeling voor 1975 een zeer grote uitbreiding van de capaciteit op de Noordatlantische route heeft opgenomen. Westerterp vreest echter dat de toespeling op een ingrijpen van de VAB wel eens werkelijkheid kan worden als aan het einde van deze week de besprekingen niet tot een resultaat hebben geleid dat de Amerikanen zint. De Nederlandse regering wil in dit stadium echter nog niet denken aan tegensancties. Minister Westerterp wil ook niet loslaten wat dergelijke tegenmaatre gelen eventueel zouden kunnen in houden. ADVERTENTIE Niet zo lang nadat hij wegens gebrek aan bewijs is losgelaten als verdach te inzake de roofoverval op juweliers- bedrijf Het Gouden Molentje aan het Spui, wordt in Alphen aan den Rijn de 24-jarige koopman Emile „Epde" M. opnieuw aangehouden in verband met de roofoverval op een boerenge zin aan de Landlustweg in Alphen. Twee gemaskerde onverlaten hebben hier op 25 Juli onder bedreiging me<t pistolen boerin Adriana Kraan (62) DEN HAAG Minister Lubbers (Economische Zaken) heeft in een nota aan de Tweede Kamer meege deeld dat hij niet van plan is om tot een herverdeling van de winsten van de aardgaswinning over te gaan. De nota, die mede werd ondertekend door zijn collega van Justitie en de staatssecretarissen van Binnen- en Buitenlandse Zaken negeert hiermee de wens van de PvdA en de PPR. ADVERTENTIE Een dergelijke herverdeling zou volgens de bewindsman afbreuk doen aan het algemeen belang. Hij ge looft niet in de gedachte van de socialisten en radicalen dat er voor de winst een verdeelsleutel van 95-5 moet gelden. De financiële voorwaarden voor nieuw te verlenen winningsrechten zijn nu aan te pas sen aan de sinds de energiecrisis er kende hogere waarde van aardgas en aardolie. De aanpassing kan zodanig worden dat bij een deelneming van 40% het aandeel van de staat in de winst tot 80 kan oplopen. In de nota spreekt Lubbers "ern stige twijfel" uit over de suggestie van PvdA en PPR om via een studi§> de mogelijkheden te bestuderen om de oliemaatschappijen uit te kopen bij de winning van bodemschatten. De bewindsman verwacht geen fi nancieel voordeel van een dergelijke uitkoop. Het staatsaandeel in de aardgas opbrengsten was over 1970—1973 on geveer 70%. Dit jaax zal het nog iets hoger liggen. gedwongen haar geldkist te openen. Haar zoon Johannes (33) die tijdens de overval toevallig binnenkwam om koffie te drinken, werd zonder waar schuwing een kogel in het lijf ge schoten. De rovers verdwenen in een auto die naast de boerderij gepaxkeerd stond met medeneming van ongeveer acht tienduizend gulden en een hoeveel heid waardepapieren. Bij zijn arrestatie op 2 augustus vindt de Alphense recherche in een gehei me bergplaats in Epie's auto twee pistolen, die ijlings worden opge stuurd naar het gerechtelijk labora torium te Rijswijk. Hier stelt men vast dat de kogel die uit het lichaam van Johannes Kraan is verwijderd moet zijn afgevuurd door een van deze twee wapens. Auto Een getuige die uit angst voor repre sailles anoniem wenst te blijven heeft buitendien aan de politie verteld op de dag van de overval een groene Opel Ascona naast de boerderij te hebben zien staan, waarvan het ken teken de lettercombinatie XU of XR bevatte. Nasporingen van de recherche bren gen aan het licht dat „Epie" enkele dagen tevoren bij de Haagse Tramp garage een groene Opel Ascona heeft gehuurd met het kenteken 88-90-XR. Hij bracht deze auto anderhalf uur na de overval terug in de garage. Zo staan de zaken als Epie terecht staat voor de Haagse rechtbank op verdenking van diefstal met geweld pleging. Hij ontkent. Hij zegt de twee pistolen op 30 Juli vijf dagen na de overval van een onbekende Surinamer te hebben gekocht op de automarkt in Utrecht. ADVERTENTIE De Opel Ascona had hij gehuurd omdat zijn eigen auto in reparatie was. In de morgen dat de overval werd gepleegd lag hij in zijn woon wagen in WaddinxVeen zijn roes uit te slapen. Daarna is hij de huurauto gaan terugbrengen. Kaaa De rechtbank hoort boerin Johanna Kraan als getuige. Zij vertelt de dag voor de overval bezoek te hebben ge had van de roemruchte crimineel Jantje van W., die zij echter alleen kent als scharensliep en liefhebber van haar zelfgemaakte boerenkaas. Terwijl zij in de kelder een stuk kaas voor hem afwoog hoorde zij de deur van haar slaapkamer piepen. Na Jantjes vertrek ging zij controleren. Maar zij vermiste niets. De dag daarop, om half elf 's mor gens, drongen twee gemaskerde en met pistolen bewapende mannen haar kaasmakerij bdmnen. Terwijl de ene man haar onder schot hield ging de andere in haar slaapkamer de geldkist halen. Het gevaarte bleek te zwaar voor hem. Toen eisten de rovers haar sleutels. Terwijl de boerin met haar gezicht muur moest staan, haalden de rovers de kist leeg. Opeens klonk een schot. Daarna holden de rovers weg en vond de boerin haar zoon Johannes met een kogel in de lies. Goeiedag Johannes zelf getuigt dat hij op weg naar de achterdeur van zijn boerderij nog welgemoed goeie dag heeft ge roepen naar een figuur, die naast de boerderij stond te rommelen in de kofferbak van een groene auto. Een kaaskoper, dacht Johannes. Maar eenmaal in de kaasmakerij kreeg hij argwaan. Hij hoorde moeders ang stige stemgeluid en twee vreemde stemmen en hij greep voor alle zeker heid een flinke bezem. Door de deuropening van de slaap kamer zag hij twee gemaskerde man nen over de geldkist gebogen. „Kijk uit", riep de een, waarop de ander zich omdraaide en meteen raak schoot. Johannes dook de kelder in om dekking te zoeken. Later heeft de politie hem Epie's groene Opel Asco na getoond. Maar Johannes herkende de auto niet. Zijn moeder wel. Zij heeft door het voorkamerraam een auto zien wegrijden die er precies zo uitzag. Zenuwachtig „Wat hebt u op deze verklaringen te zeggen?", vraagt rechtbankpresident mr. Stolk aan Epie. „Het klopt niet", zegt de verdachte. „Wat klopt er don niet?", vraagt de rechter losjes. Advocaat mr. H. Brandsma fluistert zijn cliënt iets toe. ADVERTENTIE „Ik ben er helemaal niet geweest", zegt Epie. In de zaak klinkt enig ge- gniffel. „Meneer is een beetje zenuw achtig", legt mr. Brandsma uit. Officier van Justitie mr. E. van der Schans acht het bewijs van Epie's mededaderschap aan de beroving ge leverd. Epie is aangetroffen in het bezit van het pistool waarmee de ko gel in het lichaam van Johannes is geschoten. En Epie was de huurder van de auto waarmee de overval ge pleegd moet zijn. De politie heeft alle eigenaars van groene Ascona's met kenteken XU of XR opgespoord: 89 mensen, van wie niemand die dag in Alphen is geweest. De officier eist dat de reeds herhaal delijk eerder gestrafte koopman zal worden veroordeeld tot vier Jaar ge vangenisstraf met aftrek. Rechtsstaat Advocaat mr. H. Brandsma bepleit vrijspraak. Het feit dat het bij de overval gebruikte pistool in Epie's bezit is aangetroffen bewijst niet dat Epie een de overvallers is geweest, aldus mr. Brandsma. De verdediger is hevig verontwaardigd dat hij niet aanwezig is geweest bij het verhoor van de anonieme getuige door de rechter-commissaris. In een rechtsstaat mag men geen be wijs ontlenen aan een anonieme ge- tuigeverklartng, zegt hij. Dus mag de rechtbank er ook niet van uitgaan dat de overvallers een groene Opel Ascona gebruikt hebben met kente ken XU of XR. zeker niet nu boe renzoon Johannes deze auto niet heeft herkend. Pleiters verzoek om Epie onmiddellijk in vrijheid te stellen wordt door de rechtbank afgewezen. Uitspraak 26 november.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7