LEIDSCH DAGBLAD Z.-AFRIKA BUITENSPEL Brand in Alphen: vijf ton schade vandaag „Zelfstandigen leggen 't loodje" Vorster roept vertegenwoordiging terug na uitsluiting door de Algemene Vergadering Jo Nievaart toch in de Leiderdorpse raad overleden Geheim pleidooi voor een Amerikaanse jager LEIDSCH DAGBLAD Arafat in New York De Sica WOENSDAG 13 NOVEMBER 1974 OPGERICHT I MAART I860 34476 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN loofsbrieven van De Jong (prot. chr. comb.) af te keuren, heeft afgewezen. Eerder had het col lege van Gedeputeerde Staten dit al gedaan. Nievaart (61) werd bij de ver kiezingen in mei van dit Jaar niet herkozen als gevolg van. zo later bleek, een hapering in één van de stemmachines. Bij de hertelling kwam vast te staan dat hij wel voldoende stemmen had verworven. Formeel ging zijn zetel echter naar de Prot. Chr. Combinatie, wel nam de raad daarop het besluit de Ge loofsbrieven van de desbetref fende kandidaat van deze frac tie, De Jong, niet goed te keu ren. Om de schijn te vermijden dat de raad uit politieke overwe gingen zou handelen, besloot burgemeester v. d. Have daarop om tegen het besluit van de raad, hoe dat ook zou luiden, tot de hoogste instantie in beroep te gaan. De zetel van Nievaart bleef intussen onbezet. De geloofsbrieven van Nie vaart moeten nu alsnog onder zocht worden. Daar Is een voor geschreven termijn van acht da gen voor nodig, zodat hij aan staande maandag, wanneer de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. Vrolijk, op be zoek komt, nog geen zitting in de raad kan hebben. De eerstvol gende vergadering daarna is vastgesteld op 2 december. De wens van Nievaart, die in deze raadsperiode zijn zilveren jubi leum als raadslid kan gaan vie ren, is om voor die tijd een bij zondere raadsvergadering uit te schrijven, waarin hij geïnstal leerd zou kunnen worden. Literfles Klerks jonge dubbele graanjenever geen f 10,95 nu f 9,95 De echte Italiaanse CAMPARI geen f 13.15 nu f 10,50. Sandeman SHERRY (de man met de cape) Alleen bü ons f 6,95. Import whisky Old Digby Adviesprijs 11,95 bij ons 8,95 Beroemde Franse likeur Grand Marnier jaune Geen 15,95 nu 12,95 KLERKS Kennedylaan 7, telefoon 63123 Bevrijdingsplein 19, telefoon 66203. Leiden Z.W. 24 PAGINA'S De actrice Melina Mercouri is een van de velen, die door Grieken land zwermen um hun landgeno ten aan te sporen, deel te nemen aan de verkiezingen, de eerste in de bakermat van de democratie sinds zeven jaar PAGINA 9 KRO betreurt plutoniumverzinsel, maar na negatieve komen nü ook positieve reacties binnen PAGINA 5 Werkgevers willen een beleidsom buiging van het kabinet-Den Uyl PAGINA 7 Het Italiaanse voetbalpubliek geeft het Italiaanse nationale elf tal volgende week woensdag geen schijn van kans tegen de ver schrikkelijke Nederlanders PAGINA 13 De vrouwen zullen zich komende zomer veel internationaler gaan kleden, dat werd duidelijk tijdens de Parijse modebeurs waar nieuwe modelanden, waaronder Grieken land, hoge ogen gooiden ^AGIN^17 ROME (AP) De beroemde Itali aanse filmregisseur Vittorio de Sica Is in Parijs overleden. Dit heeft het bureau van filmproducent Carlo Ponti vanmiddag in Rome bekendgemaakt. De Sica, die 74 Jaar is geworden, verwierf faam als een van de op vallendste en produktiefste vertegen woordigers van de Italiaanse neorea listische stijl van filmen. Tot zijn bekendste films behoren "Fietsendie ven" en "Stazione Termini." Voor goed auto-onderhoud NIEUWE RIJN 49 LEIDEN Regen en wind tlge tot l ,-T harde wind zuid tot zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). 14 NOVEMBER Zon op 7.57 uur, onder 16.51 ui Maan op 8.32 uur, onder 16.K7 n Hoogwater te KatwUk te 2.55 i Voorlopig geen huiszoeking in Bloemenhove HAARLEM De raadkamer van de Haarlemse rechtbank heeft de rechter-commissaris niet het door de officier van Justitie gevorderde ver lof verleend om huiszoeking te doen in de abortuskliniek Bloemenhove te Heemstede om daar de medische ap paratuur in beslag te nemen. De Haarlemse hoofdofficier van Justitie, mr. J. L. Andreae, zal van deze be schikking in beroep gaan bij het ge rechtshof in Amsterdam. Pas als de raadkamer van het hof zUn beschik king heeft gegeven, kan de Justitie optreden tegen deze kliniek. De vier jaargetijden o.Lv. H. v. Karajan van 24.90 NU 17,50 PELTENBURG i Eigenaar woninginrichting slechts voor helft verzekerd LONDEN De tweede-kamerle den Dankerfc en Van Eisen hebben In rapporten aan NAVO-oommissies de ir, laagwater te 11.14 - 1 Q 1 j uür Nederlandse voorkeur laten blijken Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee vanaf 28 nov. 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee* naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. voor een Amerikaanse straaljager ter vervanging van de Starfighter. Deze commissies bereiden de debatten voor in de Jaarlijkse NAVO-assemblé, die morgen in Londen begint. De rapporten behoren vertrouwe lijk te zijn, maar de inhoud Is in grote lijnen uitgelekt. Dankert, voor zitter van de commissie buitenlandse zaken van de Kamer, en Van Eisen, voorzitter van de defensie-commissie zouden van mening zijn dat de vier landen die een opvolger voor hun Starfighters zoeken absoluut één ty pe moeten kiezen. Behalve Nederland zijn dat België, Denemarken en Noor wegen. Uit de balans van voor- en nadelen van de Jager-kandidaten zou blijken dat in Nederlandse ogen de neutrale Zweden toch niet voldoende waarbor gen kunnen bieden voor levering van onderdelen voor hun Eurofigihter (de verbeterde Viggen) in geval van een conflict. De Franse Mirage zou de laatste en enige kans kunnen zijn om in Europa in de loop van de komende twintig Jaar een capaciteit te be houden voor onderzoek en ontwikke ling van militaire vliegtuigen. Aan de andere kant zouden de rapporteurs van mening zijn dat het isolement van Frankrijk ten opzichte vaai de NAVO daar ernstig afbreide aan doet. Als kandidaten blijven daardoor over de Amerikaanse YF-16 van Ge neral Dynamios en de YF-17 (Co bra) van Northrop. De Amerikaanse luchtmacht moet zelf nog een keus maken uit deze twee types. ALPHEN AAN DEN RIJN Bin nen een uur ls gistermiddag het be drijf van woninginrichting Bok aan de Raadhuisstraat volledig afge brand. De totale schade bedraagt on geveer een half miljoen gulden. Eige naar Bok is slechts voor de helft verzekerd. Een op de bovenverdie ping slapende man. die wakker werd van de rook, kon nog net ontvluchten. "Het enige dat ik kon waren een fiets en een oude de", vertelde een geschrokken heer Raaphorst, die ternauwernood aan het snel om zich heen grijpende vuur kon ontsnappen. Zijn vrouw was juiist twee kinderen naar sohool aan het brengen. Eigenaar Bok en zijn echtgenote hadden een half uur voor de brand uitbrak de zaak ver laten. Het vuur werd door overbu ren ontdekt, die vlammen zagen in hun eigen etalage. De Alpheuse brandweer (35 man), geassisteerd door de korpsen uit Aar- landerveen en Zwammerdam, be streed de brand met groot materieel. (12 stralen). Het duurde even voor de brandweer water kon geven door dat de druk van de waterleiding. NEW YORK (AP) De Palestijn se leider Jasser Arafat is hedenmor gen op de Newyarkse Kennedy-lucht- haven aangekomen. Zijn machine reed naar een afge legen hangar terwijl twee helikopters van het leger in de buurt rondvlogen. Toen Arafat uitstapte waren ter plaatse slechts Newyorkse politie mensen, leden van het personeel van de luchthaven, een paar vertegen woordigers van de Amerikaanse rege ring plus enige Journalisten aan wezig. waarop de slangen wa: ten. te gering was. Toen eenmaal de motorwagens waren ingeschakeld, had men voldoende water uit de Rijn en was het vuur snel bedwon gen. Uit een naastgelegen pand werd een zieke, die rustig lag te eten, per ambulance naar het ziekenhuis over gebracht. De brand is uitgebroken in een hoek waar een heteluchtkachel stond.Ver- der waren er in het pand geen vuur bronnen aanwezig. Volgens de heer Bok is kortsluiting uitgesloten, om dat de bedrading nog niet zo heel erg lang geleden was vernieuwd. Middenstanders uit de Raadhuis straat hebben woninginrichter Bok spontaan hulp aangeboden. Binnen tien dagen willen zij een (lege) op slagplaats van de Graauw zodanig inrichten, dat de gedupeerde Alphe- naar de verkoop van meubelen kan hervatten. Foto Will Dijkman. Kritiek ir. C. S. Knottnerus: DEN HAAG „Blijkbaar weet op dit ogenblik niemand hoe men de inflatie moet bestrijden. Dit betekent dat de zelfstandigen het loodje moeten leggen. In flatie en een vermogenswinstbelas ting, waaraan wordt gedacht, zul len zeer snel leiden tot volledige na tionalisatie". Deze scherpe kritiek op het kabinet Den Uyl leverde vanmiddag ir. C.S. Knottnerus, voorzitter van het Ko ninklijk Nederland» Landbouw-Comi te, tijdens de algemene vergadering van dit samenwerkingsorgaan van de landbouworganisaties. Knottnerus herhaalde dat het in komen 7an een zelfstandige heel wat anders is dan het loon van een werk nemer. Eigenlijk valt het inkomen van de zelfstandige in drie delen uit een, want hij is directeur van een onderneming, ook werknemer in die onderneming en verder kapitaalver schaffer. Voorzover het salaris 1» voor geleverde arbeid is het gelijk waardig aan een salaris in het overi ge bedrijfsleven. Voor die andere in- komensdelen doet de fiscus echter ook alsof het loon ls. De voorzitter van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf, de heer S. J. van Eijkelenburg, heeft in Rotter dam woensdag tijdens de algemene vergadering opgemerkt tegen een ge zonde geleidelijke democratisering van de onderneming over het alge meen geen bezwaar te hebben, maar hij wenst geen vervuiling van het ondernemingsklimaat. Het leek de voorzitter het oeste dat de ondernemer in de bouw, als inves teringsindustrie bij uitstek, verant woordelijk te laten blijven voor in vesteringsbeslissingen. Men mag het de ondernemer bij zijn besluitvor ming, inclusief het rekening houden met anderen, niet zo moeilijk maken dat hij aan beslissingen niet eens toekomt. PRETORIA/ NEW YORK Zuid-Afrika heeft zijn ambassadeur bij de Verenigde Naties, Roelof Botha, voor onbepaalde tijd teruggeroepen voor overleg over het van nacht door de Algemene Vergadering der Verenigde Naties genomen besluit de Zuidafrikaanse delegatie van deelne ming aan de lopende zitting uit de sluiten. Bovendien heeft premier Vorster de betaling van de financiële bijdrage van zijn land aan de VN (2,7 miljoen gulden per jaar) stopge zet. Deze stap van de regering in Pretoria geeft voedsel aan steeds sterker wordende geruchten dat Zuid-Afrika zich nu geheel uit de volkerenorganisatie zal terugtrekken. Het om zijn apartheidspolitiek he vig gekritiseerde land is in feite nog slechts in naam lid van de Verenig de Naties nu de Algemene Vergade ring met 91 stemmen voor en 22 te gen 't besluit heeft bekrachtigd van haar voorzitter, de Algerijnse minis ter van Buitenlandse Zaken Abdela- ziz Bouteflika, dat Zuid-Afrika van deelneming aan de lopende zitting die tot 17 december duurt, wordt uitge sloten. Krachtige oppositie kwam van de kant van o.a. de Verenigde Staten Engeland en Frankrijk. Deze landen hebben op 30 oktober een ontwerp- Portugal, Spanje, Turkije en Vene zuela. De afgevaardigden van de Baha ma's, Honduras, de Maladiven, Sa- oedi-Arabië, Uruguay en tenslotte van Zuid-Afrika zelf waren niet aan wezig. De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk bestempelden het besluit als in strijd met het handvest der Verenigde Naties, met de procedu reregels van de Assemblee en met de gangbare praktijk van de volke renorganisatie. Van de kant van de Afrikaanse de legaties werd bij monde van de Tan resolutie in de Veiligheidsraad om zaniaanse gedelegeerde Salim A. Sa- Zuid-Afrika officieel uit de volke- lim echter gesteld dat Zuid-Afrika ren organisatie te stoten met hun ve- voortdurend VN-resoluties, het Hand- to's getorpedeerd, De 22 landen die tegen het vannacht genomen besluit stemden zijn: Australië, Oostenrijk, België, Enge land, Canada, Costa Rica, Denemar ken, El Salvador, Finland, Frankrijk West-Duitsland, IJsland, Ierland, Is raël, Italië, Luxemburg, Nederland, vest en de Verklaring van de rech ten van de Mens heeft geschonden. Het besluit van de Algemene Vergadering is niet van Invloed op het VN-lidmaatschap van Zuid-Afri ka. Tot beëindiging daarvan kan al leen door de Veiligheidsraad beslo ten worden. Gezien het vetorecht i Nleuw-Zeeland, Nicaragua, Noorwe- de permanente leden, waaronder de gen. Zweden en de Verenigde Sta- Verenigde Staten, Frankrijk geland, is daar weinig kans op. De Zuidafrikaanse gedelegeerde, Roelof Botha was niet op de En- li. Columbia, de Dominicaanse Re- gadering aanwezig. Hij verklaarde publiek, Ecuador, de Fiji's, Grieken land, Guatemala, Iran, Japan, Le sotho, Malawi, Mexico, Paraguay, tegenover de pers dat voorzitter Bou teflika hem had laten weten dat hij niet zou worden toegelaten. Botha zei in zijn verklaring voorts dat zijn land zal blijven streven naar een goede verstandhouding met de ande re landen en volkeren van Afrika. LEIDERDORP Jo Nievaart (DS'70) komt alsnog in de ge meenteraad van Leiderdorp. Vanmorgen is bekend geworden dat de Kroon na advies van de Raad van State het beroep van burgemeester Van der Have te gen het raadsbesluit om de ge-

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1