Plannen van regering kritisch beoordelen CDA wil alleen nog kiesdrempel Gefrustreerde kelner schoot op echtgenote in tegen militaire arts Soldaten dienen een klacht Borrel wordt duurder Arts uitoefening van beroep ontzegd NVV-voorzitter Wim Kok Baarnse bewoner schiet met scherp VEEL MINDER ANIMO VOOR ANDER STAATSBESTEL Kelner Otto (37) had zijn neefje uit Suriname in huis gehaald toen het ventje dertien jaar was. Vijf Jaar later had Otto in zijn eigen huis niets meer in te brengen. Neef De lano was uitgegroeid tot een gespier de karate-expert, die in de veelvul dige echtelijke ruzies onveranderlijk de zijde koos van Otto's echtgenote. De timiede kleine kelner kreeg re gelmatig alle hoeken van de kamer te zien als neef Delano de vloer met hem aanveegde. Toen Otto zich een keer trachtte te verdedigen met een mes, werd het wapen hem afge pakt en zette Delano hem eenvoudig buiten de deur. Op 27 mei bereikte het drama zijn hoogtepunt toen de uit huis gezette kelner zijn vrouw opwachtte op het Belgisch Plein. Otto zou later te genover politie en justitie stijf en strak volhouden dat hij geen kwade bedoelingen had gehad. Hij wilde al leen maar praten over de kinderen. Maar Cornelia was weer in gezel schap van de onafscheidelijke neef Delano. Het gezelschap waarin Otto zelf verkeerde was nog veel ge vaarlijker: hdj had een gammele re volver bij zich. De meningen zijn verdeeld over de vraag wat er pre cies gebeurde. Otto meent dat Dela no de karatehouding aannam. De lano zegt dat MJ met Cornelia door liep toen hij opeens een klikkend ge luid achter zich hoorde. De klik was afkomstig van Otto's defecte vuurwapen. Met de loop ge richt op Delano haalde hij een paar keer de trekker over. Delano koo6 het hazenpad. Toen richtte Otto op Cornelia. Weer klonk een klik. Ook de vrouw holde weg. Zij kwam niet ver. Op hetzelfde moment dat zij de knal hoorde, voelde zij een verlam mende pijn in haar rug. Terwijl Cor nelia steun zocht tegen een gepar keerd staande auto, kleurde haar jas rood van het bloed. De vrouw was niet levensgevaarlijk gewond. In het ziekenhuis werd de kogel verwijderd; zij is thans ge heel genezen. Otto. voor zijn daad verminderd toerekeningsvatbaar ver klaard, werd door de rechtbank ver oordeeld tot twaalf maanden gevan genisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, met psychiatrische behandeling gedurende de proeftijd. De officier van Justitie tekende ho ger beroep aan tegen het vonnis. Hij had twee en een half Jaar en voor waardelijke TBR geëist. Tijdens de behandeling van deze zaak voor het Haagse gerechtshof herhaalt Otto weer dat hij buiten zichzelf was ge weest en niet wist wat hij deed toen hij het schot loste. President mr. R. Prins: "Wel merk waardig dat u eerst een revolver koopt en dan uw vrouw gaat zoe ken. Dat wijst niet op goede voor- Otto: "Ik wou m"n kinderen zien". President: "Daar hebt u geen re volver voor nodig". Otto: "Die had ik gekocht om me zo nodig te kunnen verdedigen tegen Delano. Ik wou er alleen maar mee dreigen". Procureur-generaal mr. P. A. H. Bos gelooft er niets van dat Otto "mata glap" is geweest, zoals wordt gemeld in een voorlichtingsrapport. "Mata glap is een spontane uitbar sting, door een toevalligheid ont staan", aldus mr. Bos, "maar deze ontmoeting was bepaald niet toeval lig, want hil was de hele dag al naar haar op zoek. En de revolver had hij ook niet toevallig bij zich". Mr. Bos stelt dezelfde eis die de of ficier van justitie bij de rechtbank heeft laten horen: tweeëneenh? f jaar gevangenisstraf met aftrek en voorwaardelijke TBR, met toezicht van de reclassering en van een psy chiater gedurende de 3 laar lange proeftijd. Advocaat mr. W. J. Weifort distil leert uit getuigenverklaringen dat Otto zich ook ditmaal alleen maar heeft verdedigd tegen een dreigen de aanval van Delano. Verder be nadrukt pleiter dat de gefrustreerde kelner tot het uiterste getergd is ge weest. Verwijzend naar het psycha- trische rapport bepleit mr. Weifort voor zijn cliënt een psychiatrische be handeling zonder oplegging van straf of eventueel een straf gelijk aan het vonnis van de rechtbank. Het Hof zal uitspraak doen op 25 november. UTRECHT Twee dienstplichti ge soldaten, Nico Luiks en Johnny ten Have, en de Vereniging van Den Haag De Nederlandse drank fabrikanten mogen wegens gestegen kosten de prijzen van hun (binnen landse) sterke drank verhogen. Of de borrel daardoor ook in de winkel duur der zal worden hangt af van de wijze van doorberekening: de detailhandel heeft op dit punt sinds Juli de han den vrij. Verwacht wordt echter dat de prijs per liter hoogstens 35 cent omhoog zal gaan voor Jonge en oude Jenever, brandewijn en vieux en 40 cent voor citroenjenever. Dammen Harm Wiersma heeft gisteren in de negende ronde van het kandidaten-damtoemooi in Tiflis ge wonnen van de Joegoslaviër Lepsöc. De Nederlandse grootmeester had hiervoor slechts twintig minuten no dig. Hij staat nu met Andrelko, die de Canadees Gagnon versloeg, op de derde plaats met 12 punten uit 7 par tijen. De Russen Gantwarg en Koe- perman hebben de leiding met 13 uit 8. Dienstplichtige Militairen gaan we gens onachtzaamheid bij het medisch tuchtcollege een klacht indienen te gen een eveneens dienstplichtige mi litaire arts, dr Wolvekamp. Nico zegt dat deze arts, die overi gens inmiddels vorige week is afge zwaaid, hem twee weken lang rond heeft laten lopen met een gebroken been en Johnny zou vier weken met een gebroken pols hebben gelopen, voordat de arts bereid was foto's te laten maken. Nico en Johnny, gelegerd in de pontonnierskazerne in het Brabant se Keizersveer, hadden de kwetsuren respectievelijk in september en ok tober opgelopen tijdens sportoefenin- gen, aldus een woordvoerder van de WDM. Ondanks herhaalde klachten van de jongens over aanhoudende pijn zou de dokter volstaan hebben met het geven van pilletjes en zalf jes. Na twee weken ging Nico naar zUn eigen huisarts en nadat foto's wa ren gemaakt, bleek dat zijn been wel degelijk gebroken was en dat dokter Wolvekamp het al die tijd op een kneuzing gehouden had. Johnny had pas na vier bezoeken aan dokter Wolvekamp de arts ertoe kunnen be wegen foto's te laten maken waarna de breuk aan het licht kwam. Volgens de WDM staat dit geval niet op zichzelf, maar zijn er nog wed meer zij het "minder ernsti ge" gevallen gesignaleerd, waar bij er sprake was van fouten van de kant van de militair geneeskundi ge dienst (MGD). Dat dfeze dienst niet goed functioneert is volgens de WDM te wijten aan het feit dat de meeste dienstplichtige militaire art sen "zo van hun studie de praktijk in gaan, terwijl ze de praktijk-ervaring in feite missen. Het wordt hoog tijd dat de MGD grondig wordt doorge licht. Daar zullen wij dan ook bij de minister van Defensie op aandrin gen". De betrokken arts, dr. Wolvekamp, wenste gisteravond geen commen taar te geven op de klachten aan zijn adres. "Ik laat deze geheel voor re kening van de WDM en de twee dienstplichtige soldaten", zei hij des gevraagd. Herten zetten Ede op stelten ARNHEM Twee onfcvduchlte dam herten hebben gistermiddag de bin nenstad van Ede langdurig op stel ten gezet. Twee en een half uur lang heeft de politie verwoed Jacht gemaakt op het uiterst agressieve mannetje, tot er eindelijk iemand kwam met een verdovingsspuit. Op dat zelfde moment kwam de eigenaar, het S.G.P.-raadslid N. van Wijk, naar de Jagers toe met de me dedeling dat ze het dier maar moes ten afschieten. 'Ik ben hem liever kwijt, het geeft me veel te veel last". Het dier is kort daarop af gemaakt. De kosten daarvan weiger de Van Wijk te betalen. Het andere dier was nadat het door een hondje uit zijn afrastering was gejaagd in een volière van het raadslid terecht gekomen. Hij liet het daar afschieten omdat de vogel tjes zenuwachtig werden. Ondanks het slechte weer trokken gisteravond weer duizenden kinderen al zingend en met lampionnetjes uitgerust langs de deuren in vele delen van het land om Sint Maarten te vieren. Na het ten gehore brengen van een liedje volgde dan meestal, zoals ook hier, de beloning waarop vurig gehoopt werd: een handje snoepgoed. DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft gisteren de uitspraak be vestigd van het medisch tuchtcollege waarbij de 27 Jarige uit Suriname af komstige huisarts L. E. C. (Couveur) uit Hoogvliet voor het leven werd ontzet uit de uitoefening van zijn be roep. Drie patiënten hebben vorig jaar klachten ingediend bij het medisch tuchtcollege omdat de arts op de be- handeltafel ontuchtige handelingen met zijn vrouwelijke patiënten zou Dixieland met accordeonist DEN HAAG Voor het eerst in de geschiedenis van de jazzmuziek heeft een dixielandformatie een plaat ge maakt samen met een accordeonist. Het experiment is door de Dutch Swing College Band uitgevoerd met Johnny Meijer. De laatste wordt door de band „als *s werelds beste en meest Jazzmatige accordeonist" be schouwd. Voor Johnny Meijer betekende de samenwerking met 't dixielamd-orkest de vervulling van een hartewens. Voor deze gelegenheid componeerde hij een blues „Johnny's habits". De langspeelplaat „Johnny goes dixie" wordt in de loop van volgende week in de handel gebracht onder het eigen merk van de Dutch Swing Col lege Band. hebben gepleegd. Na een Justitieel onderzoek kwam de zaak voor het tuchtcollege in Den Haag dat tot ge noemde uitspraak kwam. Hangende het ingestelde beroep mocht hij zijn beroep blijven uitoefenen. Het ge rechtshof grondde de uitspraak on der andere op het rapport van de in specteur in Zuid-Holland van het me disch tuchtcollege en bevestigde met verbetering van gronden het vonnis van het tuchtcollege. De arts heeft een maand de tijd in cassatie te ko men van het vonnis bij de hoge raad. modieus krulpruikje Het pakket economische maat regelen waarmee de regering bin nenkort voor de dag komt zal door de vakbeweging zeer kritisch wor den bekeken. Dat zei NVV-voorzit ter Wim Kok gisteren in Utrecht. Kok had ook enkele pittige op merkingen aan het adres van de ondernemers: „Zij moeten van hun voetstuk af. Wanneer zij blij ven weigeren om met de vakbe weging over correcties op het pro- duktiestelsel te praten, dan vra gen zij om conflicten". Voorts toonde Kok zich ook een felle voorstander van een vrije zater dagmiddag voor winkelpersoneel. UTRECHT NVV-voorzitter Wim Kok heeft gisteren op het congres van de NW-bond Mercurius (handel, banken, vrije beroepen) scherp uitgehaald tegen de ondernemers. „De onder nemers moeten van hun voetstuk af. Wanneer zij blijven bij hun weigering om met de vakbeweging, de politiek, de gemeenschap te praten over correcties op het produktiestelsel, dan vragen zij om conflicten", zo zei hij. De NW-vooraitter kondigde een zeer kritische beoordeling aan van het pakket economische maatregelen, waarmee-het kabinet eind van deze maand komt. De vakbeweging zal de maatregelen vooral op de volgende punten bekijken een koopkrachtverbetering van 2,5 tot 3 procent, de nivellering moet overeind blijven; de lager betaalden moeten er meer op vooruit gaan dan de werk nemers met hogere inkomens, verlichting van de belasting en/of premiedruk kan niet steeds een tijdelijk karakter hebben omdat er anders voor 1976 weinig of geen ver betering van de lonen mogelijk is. het effect van de maatregelen op de werkloosheid. Kok: „Als er niets gebeurt dan kan de werkloos heid deze winter oplopen tot 200.000 man. Zo'n cijfer vraagt om daden. Komen die er niet dan zijn acties te verwachten. Oók tegen dit kabinet". Op verzoek van de samenwerkende bonden in de sector van de handel, banken en vrije beroepen zullen de vakcentrales zich spoedig beraden over de kwestie van de vrije zater dagmiddag voor het winkelpersoneel. „Persoonlijk vind ik dat het uiter- ste moet worden gedaan bij de par lementaire behandeling van de voor gestelde wijziging van de Winkelslui tingswet om het verlangen naar *n vrije zaterdagmiddag te steunen," al dus Kok. Wiebeltax Het is voor de opstelling van de vakbeweging van bijzonder belang, welke maatregelen de overheid exact gaat nemen. In ieder geval gaat het in het vlak van de directe inkomsten om een verlaging van de sociale pre mies en/of de belastingen met onge veer een miljard gulden. Dit zei de vice-voorzitter van het NVV, de heer F. Drabbe, gistermid dag in Utrecht op de ledenvergadering van de agrarische en voedingsbond NW. Hij merkte in dit verband op, dat een tijdelijke invoering van een „negatieve wiebeltax" van veel kan ten als de oplossing naar voren wordt geschoven. Volgens hem is een naar de btw gerichte verlaging van de wie beltax echter een bijzonder gevaarlijk instrument, omdat het onzeker is of de verlaging direct zal doorwerken in de prezen. Als dat niet gebeurt, is niet een verbetering van de koopkracht maar een stijging van de bedrijfs winsten het gevolg. BAARN Dr. Tom de Booy, berg beklimmer en wetenschappelijk hoofd medewerker aan de universiteit van Amsterdam, doch thans actievoerende anarchist in Baarn. is thans zelf het doelwit van acties geworden. Nadat hij vorige week vrijdag op de Brink in Baarn een volkstribunaal leidde, dait 3 personen (de burgemeester, de gemeente-arts en de directeur van sociale zaken), tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf veroordeeld, zijn bij zijn woning in een villawijk in Baarn een paar ruiten stukgegooid. Ook worden hij en zijn gezin telefo nisch bedreigd. Dit en het feit, dat de politie volgens De Booy geweigerd heeft om zijn woning te bewaken („onvoldoende mensen beschikbaar") is voor hem aanleiding geweest om zich gewapend terug te trekken in een caravan in zijn tuin. Een bord aan het tuinhek waarschuwt de be zoekers met „Hier wordt met scherp geschoten". ADVERTENTIE Huilen is voor jou te laat. Of niet? Direkte Hulpverlening NVSH, Den Haag. Voor kankeronderzoek van de baannoedermond, sterilisatie van mannen en vrouwen, en alles wat soms nog meer nodig kan zijn. Bel 070 512341 of39 9850 maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur. De dicussies over vernieuwin gen in het Nederlandse staatsbe stel kunnen gevoegelijk als geslo ten worden beschouwd. Met de neergang van D'66, dat destijds Door Peter Riemersma veel furore heeft gemaakt met "de gekozen minister-president" en "een districtenstelsel", is de be langstelling bij andere politieke partijen voor staatsrechtelijke veranderingen weggeëbd. Alleen de PvdA draagt de ideeën van D'66 nog verder, maar bijvoor beeld de christen-democratische partijen zijn bezig op hun ver- nieuwingsschreden terug te keren. In een discussie in de Tweede Ka mer gisteren over kiesstelsel en re geringvorming hebben de christen democraten min of meer hun eigen programma gelogenstraft. In dit programma, behorend tot de pro gramgrondslag van het kabinet-Den Uyl, staat: "De invloed van de kiezer op de sa menstelling van het kabinet vergro ten en verdergaande verbrokkeling in het parlement door te veel kleine partijen tegengaan. Het land inde len in een beperkt aan tal kiesdistric ten. Elk van deze districten levert een aantal leden voor de Tweede Kamer. Binnen de districten wor den de zetels naar regels van even redige vertegenwoordiging toegewe- Bijna letterlijk heeft het kabinet deze zinnen overgenomen in een nota over de herziening van grond wet en kiesstelsel. Op uitdrukkelijke aandrang van de "progressieve drie"; PvdA, D'66 en PPR, werd er bij gezegd, dait de rechtstreekse ver kiezing van een kabinetsformateur de invloed van de kiezer nog meer zou vergroten op de regeringsvor ming. Voor de PdvA is de koppeling een halszaak. Alleen een combinatie van formateur en districtenstelsel kan ervoor zorgen, dat twee blokken ontstaan van samenwerkende par tijen, die om de meerderheid strij den. PvdA-fractdeledder Van Thijn licht te nog eens toe: "Er moet geen partij of partijtje de wip komen te zitten. Niet een groep kamerleden in het centrum moet - achter ge sloten deuren - bepalen of er een regering komt met PvdA of met VVD. Dat moeten de kiezers bepa len." Het was altijd al onoverkomelijk voor de christen-democraten om voor verkiezingen zich vast te leg gen op regeringssamenwerking met anderen. Al gebiedt de eerlijkheid te melden, dat althans de "KVP eóod 1972 een voorkeur voor samen werking met de PvdA heeft uitge sproken. Gisteren hebben woordvoerders van de christen-democratische fracties de opdeling in twee blokken afge wezen. Zij wensen hun eigen identi teit te behouden. Anders gezegd, zij willen hun sleutelpositie in de Ne derlandse politiek niet opgeven. De KVP-er Van der Sanden wees er nadrukkelijk op, dat de KVP thans de voorkeur geeft aan een kiesdrempel boven een districten stelsel. En CHU-woordivoerder mr. W. Scholten Liet weten, dat het chs- brictensbedsell wat de CHU betreft per ongeluk in het christen-demo cratische programma terecht is ge komen. Niettemin bestond er in de Kamer wel eenstemmigheid over het doel: het vermijden van maandenlange, ondoorzichtige kabinetsformaties en vergroting van de Invloed van de kiezers. Over de middelen was er volstrekt geen eenstemmigheid. Oppositieleider Wiegel van de WD vond gemorrel aan het kiesstelsel onaanvaardbaar en meende, dat de politieke partijen maar uit zichzelf voor de zo gewenste duidelijkheid moeten zorgen. Een standpunt, dat de communist Bakker deelde. Het kabinet staat nu voor de opga ve toch nog iets te redden van de voorstellen. Al heeft het daar nog een ruime bedenktijd voor. Want de discussie gaat voorlopig in de Twee de Kamer door. En ook de Eerste Kamer krijgt nog de kans er wat van te zeggen. Het lijkt een wat onwezenlijke discussie, nu de stand punten vrij scherp aangeven, dat voor geen enkele gedachte een meerderheid in de volksvertegen woordiging is te vinden Laat staan een tweederde meerderheid, zoafc een wijziging van de grondwet vereist.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7