„Altijd snuffelend in het verleden van Hazerswoude" Woonschepen in Rijnsburg: 'n slecht op te lossen probleem 'GEENMOTEL IN DE DUINEN' Feest in Bowling Oostdam Amateur-historicus Cees Kroon: HAZERSWOUDE Oudheidkamer wellicht in oude pandjes LEIDEN/HAZERSWOUDE Er bestaat een goede kans, dat Hazerswoudes oudheidkamer, wordt ondergebracht in twee zestiende eeuwse pandjes aan de Dorpsstraat. Huisjes, die boven, dien voorkomen op de monumen tenlijst en waar antieke spul letjes, alle betrekking hebbende op het dorp. goed tot hun recht kunnen komen. "De gemeente zoekt al ander- half jaar naar een geschikte plaats", vertelt amateur-histo ricus Cees Kroon uit Leiden, die bezeten is op alles wat met Ha- zerswoude heeft te maken. "Als het doorgaat", mijmert de Leidenaar, "zou dat fantastisch zijn. De kerktoren, waarin nu al le spullen zijn ondergebracht, ls te nat en ook veel te klein. Maar de sfeer is er goed". Waarvan is het wel of niet door gaan afhankelijk? "Ach, de eigenaar moet zijn medewerking verlenen", laat Kroon geheimzinnig doorsche meren. "Als het aan ons ligt, trekken we er liever nog van daag dan morgen in. Of alles op korte termijn rond zon komen is moeilijk te zeggen". Een feit is in ieder geval wel, dat alles wat nu met de histo rie van Hazerswoude te maken heeft achter slot en grendel is opgeborgen. Werd voorheen de oudheidkamer nog wel eens voor belangstellend publiek opengesteld, nu moeten de deu ren gesloten blijven en zijn alle waardevolle, antieke dinge tjes naar een veiliger heenko men vervoerd. De natte kerk ruimte was funest. Plan Teylingen half '75 klaar SASSENHEIM Hoewel van het plan Teylingen nog geen woningen zijn opgeleverd de bouw ervan, verkeert wel in een vergevorderd sta dium en naar verwachting zullen nog dit Jaar de eerste van de 171 wo ningen kunnen worden opgeleverd: medio 1975 zal de bouw geheel zijn voltooid is het aantal woningzoe kenden in Sassenheim met 56 ge daald. Stonden er per 1 oktober 1973 in totaal 344 woningzoekenden geregistreerd, per 1 oktober jl. waren dit er nog slechts 288. Van hen be schikten er 212 (tegen 240 een Jaar ervoor) niet over zelfstandige woon ruimte. hadden er 48 (vj. 72) wél woonruimte, maar geen passende, ter beschikking en betrof het 27 (32 alleenstaanden en bejaarden. Van de 212 niet over woonruimte beschik kende woningzoekenden waren er 130 ongehuwd. Van de woningzoekenden zijn er nog 15 (33) woonachtig in een onbe woonbaar verklaarde woning. Uit deze laatste cijfers blijkt, dat er in de periode 1 oktober 1973 tot 1 ok tober 1974 achttien onbewoonbaar ver klaarde woningen zijn ontruimd. Sassenheim heeft aan de krotonitrui- ming hoge urgentie verleend. Het streven van het gemeentebestuur is de resterende vijftien woningen in het komende Jaar te ontruimen. Verwacht mag verder worden, dat er in de loop van 1975 in totaal trou wens zo'n veertig-tal woningen die voor de sloop zijn bestemd leeg zul len komen, voornamelijk in de Kerk- laan en Zuiderstraat. Ter voorko ming van allerlei vernielingen, brndstdchting e.d. heeft het college besloten deze woningen zo spoedig mogelijk na de ontruiming te slopen. De voor deze werkzaamheden be nodigde gelden (totaal 60.000 gulden) komen uit de reserve saneringsplan- Wat de woningsituatie in Sassen heim voor het komende Jaar betreft rekent het college op een krachtige aanzet van de doorstroming. Alleen al door het voltooien van de 99 pre miewoningen in plan Teylingen (67 in de koop en 32 in de huursec tor; in Teylingen wordt verder ge werkt aan 54 woningwetwoningen, waarvan 22 voor bejaarden en alleen staanden en 18 ongesubsidieerde wo ningen) zullen ongeveer 70 goedko pere huurwoningen beschikbaar ko men. Met de oplevering van de wo ningen in plan Teylingen zal naar verwachting ook het aantal geregi streerde woningzoekenden in Sassen heim fors kunnen dalen tot onder de 200. Noordwijkse Natuurbescherming: NOORD WLJK De noord wijkse Natuur en Vogelbescher ming heeft met kracht geprotes teerd tegen de plannen, om in de Noordduinen bij manege Meeu- wenoord een motel te bouwen. Men vindt het bouwplan op zichzelf niet onaardig, maar maakt wel bezwaar tegen de plaats, omdat deze onmiddellijk grenst aan een natuurgebied. Het terrein waar het motel zou moeten komen, vormt nu een soort „buf fer-zóne" tussen de bebouwde kom en de natuurgebieden. De Na tuurbescherming is bang dat als deze zóne bebouwd wordt, het ge bied waar kinderen spelen en hon den warden uitgelaten opschuift naar het natuurgebied. In een schrijven aan de ge meenteraad heeft de vereniging haar standpunt uiteengezet. Ook over de bouw van een motel in de Ruigehoek. waar bijzonder veel broedvogels huizen. In overleg met de stichting Zuid-Hollands Landschap heeft de Natuurbescherming een brief aan de minister gericht, met het ver zoek de vergunning (die al verleend is) op te schorten en de plannen nog een keer te bezien. Geen zwembad in Voorhout VOORHOUT - B. en W. van Voorhout hebben bij het aanbie den van de ontwerp-begrofcing 1975 een toelichting gegeven bij het plan van de Stichting Be vordering van Zwemoniderricht in Voorhout. De stichting heeft informaties ingewonnen over de bouw van een open zwembad bü de Koninklijke Nederlandse Zwem bond. Deze adviseert de gemeente om een bad te bouwen dat in de behoefte voorziet maar waarbij zeker moet worden na gegaan of, gezien de accommo datie in de omgeving, een nieuw zwembad wel noodzakelijk is. Evenals de Vereniging voor Ne derlandse Gemeenten attendeer de de bond op de voordelen van een overdekt instructieb&d. B. en W. waarderen het stre ven, zo zeggen zy in de toelich ting. van de Stichting ter Be vordering van het Zwemonder- richt, maar wil dit plan als af gedaan beschouwen. De bouw is om financiële redenen voor lopig niet haalbaar voor de ge meente. aldus B en W Zij zul len wel blijven streven naar de voortzetting van het gebruik van het Columbiabad. DINSDAG 12 NOVEMBER 1074 Gedeputeerde Staten: Geen steun aan tuinders die op aardgas willen overschakelen DEN HAAG Gedeputeerde Sta ten zullen geen aanvullende bedra gen verstrekken aan tuinbouwbedrij ven. die willen overschakelen op het aardgasnet. Dit delen zij provinciale staten mee. In Zuid-Holland zijn ongeveer zes zevenhonderd tuinbouwbedrijven die nog van gas verstoken zijn vanwe ge de hoge kosten, die hieraan ver bonden zijn. Om de omschakeling te bevorderen heeft de Stichting Ont wikkeling- en Saneringsfonds voor de Landbouw een bijdrage regeling vastgesteld tot een maximum van ruim vijftienduizend gulden. Twee weken cel voor Katwijker KATWIJK Een dertigjari ge monteur uit Katwijk moest /oor de Haagse rechtbank ver schijnen, omdat hij een auto be stuurd had zonder de 1-novem ber wet (of welke wet dan ook op dit gebied) in acht te nemen. Hij werd door de politie aange houden op de Zeeweg, omdat de ze vond dat de man niet meer in staat was om min of meer rede lijk te sturen. De rechter veroordeelde de man tot twee weken gevangenis straf en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid, waarvan drie maanden voorwaardelijk en met een proeftijd van twee jaar. Een 24-Jarige bankbedien de uit Lisse werd vrijgesproken, toen hij voor dezelfde rechter verscheen in verband met een aanrijding, enige tijd geleden in Lisse. De rechter achtte de schuld van de man niet bewe zen en ontsloeg hem van verdere rechtsvervolging. Noordwijkerhout. In het Bowling centrum Oostdam aan de Kerkstraat stond gisteravond de Jeugdige Linda Kerkvliet even in de belangstelling. Dat kwam omdat zij zich afgelopen vrijdag had aangemeld als het 4000ste lid van de Nederlandse Bowling en Ken el Federatie. Van de NBKF was mevrouw Cle mens aanwezig om de gelukwensen over te brengen en om een op maat gemaakte bowlingbal aan te bieden. Van de Bowling Bond Noordwijker hout ontving Linda een feestelijke taart en van de eigenaar van Bowling Oostdam mag zij tien games gratis bowlen. LISSE De Spartaan orgaiiseert voor zondag 17 november voor haar leden een Klaverblad/Orientatieloop Het vertrek is bepaald om half tien. Met deze loop opent De Spartaan baar wintertrainingseizoen. VOORHOUT B. en W. van Voor hout zijn met de stedebouwkundige aan het overleggen over de plannen om de beide begraafplaatsen rond de twee kerkgebouwen uit te brei den. Voor deze plannen moet een wij ziging komen in heit bestemmings plan Dorpsplein. Het karakter van het gebied moet zoveel mogelijk on aangetast blijven. B. en W. wil eerst nog met de raad van gedachten wisselen over de vraag of uitbreiding de voorkeur ver dient boven verplaatsing. De kerkbe sturen geven de voorkeur aan uit breiding. RIJNSBURG Het probleem, van woonschepen in Rijnsburg is niet één, twee, drie op te lossen. De com missie tot onderzoek van de ge meentebegroting heeft deze 'zaak op nieuw aangekaart en gevraagd of het mogelijk is ook financieel een stimulans te geven tot het opruimen van woonschepen. Ruim vier Jaar geleden stelde de raad een aantal richtlijnen vast, die inhouden: voor andere plaatsen, dan waar thans een ark ligt, wordt geen lig plaatsvergunning verleend; er wordit geen ligplaatsvergun ning verleend voor een woonschip, voor de vervanging van een aanwe zige ark; na verkoop van het woonschip, wordt aan de nieuwe eigenaar, op zijn verzoek een vergunning afgege ven met een geldigheidsduur van drie Jaar, welke termijn met twee Jaar kan worden verlengd. Dit laatste punt blijkt in de prak tijk veel moeilijkheden op te leve ren. Voor het innemen van een lig plaats moet men in het bezit zijn van vergunningen van het hoogheemraad schap van Rijnland en Gedeputeerde Staten en van de commissaris der koningin. "Voor het gemeentebestuur is het vrijwel onmogelijk iemand een ver gunning te weigeren, als hij er twee of drie andere bezit. Bovendien is in heel wat gevallen het woonschip al weer geruime tijd bewoond door de nieuwe eigenaar, voordat wij daar van op de hoogte worden gebracht of voordat dit ons toevallig ter ore komt. Er zou waarschijnlijk een stap in de goede richting gezet wor den als alle instanties in deze één lijn zouden trekken", aldus B. en W. B. en W. zijn dar. ook voornemens, om zowel bij Gedeputeerde Staten, als WJ het hoogheemraadschap aan te dringen op een meer op eikaars belangen afgestemd beleid. Wat de financiële aspecten betreft wijzen B. en W. op de verordening geldelijke steun krotopruiming. Hier in wordt bepaald, dat daarvoor in aanmerking komende gevallen met een krot kunnen worden gelijkge steld: noodwoningen, woonwagens, woonschepen en woonketen. B en W: "Dit artikel is nog nooit toegepast; zeker niet bij woonsche pen. Ep dat zal niemand verbazen. De eigenaar van een ark zal niet gauw bereid zijn voor vijfentwintig honderd gulden zijn schip op te rui men, wanneer hij dit voor twintig duizend gulden of meer heeft ge kocht." "Het wordt daarom een vrijwel on mogelijk financiële opgave om door middel van aankoop tot oplossing van het woonschepenprobleem te ko men. Uitgaande van de gemiddelde waarde van f. 20.000 is voor de aan koop van dertig thans in Rijnsburg liggende arken een bedrag nodig van zo'n zeshonderdduizend gulden. Bo- In veel gevallen is een woonschip al er van op de hoogte is. bewoond door een nieuwe eigenaar voordat B en W vendien blijft het huidige vergun- fende ligplaats niet door ningenbeleid zeer vaag of, indien er wordt ingenomen. De mogelijkheid het afgeven van de diverse vergun- een schip wordt verwijderd de betref- om daartegen succesvol op te treden ningen kan tot succes leiden," aldus ander is minimaal. Meev unifromite.it in B en W. Door Jan Wester laken LEIDEN/HAZERSWOUDE Waarom Cees Kroon bezeten ls op alles wat met Hazerswoude te maken heeft is duidelijk en simpel: „ik ben ia het dorp geboren", vertelt de in Leiden wonende amateur-historicus nuchter. .Altijd heb ik gesnuffeld in het verleden van Hazerswoude. Daar om dus die belangstelling voor de historie". Het gesprek met Kroon vindt plaats in de slaapkamer van zijn flat. Cees zit op de rand van het bed. ik in een gemakkelijke stoel. Zijn vrouw en twee kinderen zijn in de kamer. Zij eten. De „rust" in het Slaapka mertje duurt niet lang. Nauwelijks vijf minuten zijn verstreken als de deur piept (een oliespuitje zou dat kunnen verhelpen) en één van de kleuters z"n hoofdje voorzichting om de hoek steekt. Direct trekt hij hem weer terug en roept aan z"n moeder: gezien. Hij „heb" Overal in de flat kom Je „Hazers woude" tegen: in de slaapkamer, in de huiskamer en vermoedelijk ook wel elders in de woning. Het is dui delijk: Cees barst aan alle kanten uit de ruimte. Een nieuw onderkomen voor zijn oudheidkamer zal dus geen overbodige luxe zijn. Geen subsidie Werkt Kroon met gemeentelijke subsidie? Cees Kroon: Hazerswoudse pijp uit 1590 Is dat wei aantrekkelijk? .Zeer aantrekkelijk zelfs", vertélt Kroon enthousiast. „In de eerste plaats is het een veilig onderkomen, ten tweede komen er ontzettend veel mensen in een gemeentehuis en ten derde kost het niks om daar je spul len te exposeren. Volgens mij moet er best een mogelijkheid kunnen worden gevonden om hieraan tegemoet te komen. De oudheidkamer heeft echt wel bestaansrecht. Maar zoals het nu is. zijn het maar dode dingen waar mee niets wordt gedaan KOUDEKERK Koudekerkse plattelands-dames kunnen morgen avond kennismaken met de interna tionale volksdans. Mevrouw Thiele- mans uit Scherpenzeel, volksdans- pedagoge, houdt hier een lezing over in de Ridderhof. De avond, die ook bedoeld is voor de Hazerswoudse af deling, begint om acht uur- Een blosje verschijnt op de bleke wangen van de Leidenaar. Dan ver ontschuldigend: „Nee, helaas niet. De inboedel van de kerk wed en zo. Maar ieder apart dingetje niet. Dat zou ook niet te betalen zijn. Bovendien: als bijvoorbeeld de hele boel zou af branden, krijg Je die spullen toch nooit weer terug. Ook al dekt de ver zekering te kosten". Het is echter niet uitgesloten, dat er binnen niet al te lange tdjd in het gemeentehuis enkele vitrines zullen worden opgesteld, waarin al „het moois" uit Hazerswoude te bewonde ren zal zijn. „Een paar weken geleden heb ik de gemeente gevraagd wat ruimte in het raadhuis beschikbaar te stellen. Ik heb tot op heden niets gehoord, maar je kunt nooit weten. Belangstelling Kroon onderhandelt thans met de Als ik vijf jaar mag exposeren, kan ik om de zes weken een ander on derwerp tentoonstellen." „Nee", zegt hij prompt, .daar heb ik nog nooit over gepraat. Ik heb er ook geen behoefte aan. Tot nog toe heb ik alles zelf kunnen betalen. Zo blijft het mijn eigendom en kan ik doen wat ik wil. Natuurlijk krijg ik wel eens wat toegestopt. Pas nog gaf een bedrijf uit het dorp vijfhonderd gulden. Daarvoor héb ik een zeer zeldzaam boekje over Hazerswoude gekocht". Is er al enige kijk op wanneer de oudheidkamer weer opengaat voor het publiek? «Moeilijk te zeggen. Dat is afhan kelijk wanneer er een geschikte ruimte vrijkomt. Dat moet wel een goed pand zijn want er wordt nogal eens ingebroken. Dieven, die precies weten wat ze willen hebben". Zijn Kroon's spullen verzekerd? gemeente Hazerswoude of er ergens een mogelijkheid kan worden gevon den waar hij een deel van de antieke spullen kan tentoonstellen. „Er ls duidelijk belangstelling voor," weet Cees te vertellen. .Diverse gemeente raadsfracties hebben er al bij bur gemeester en wethouder op aange drongen zo snel mogelijk een goede ruimte beschikbaar te stellen. Dat dit aandringen tot nog toe geen resulta ten heeft opgeleverd vind ik zonder meer erg Jammer

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4