Jacht op moordenaars van Duitse rechter Nederland wil „brug slaan" in Rome Europese top nog onzeker Grimmige stemming - verhoogde waakzaamheid PALESTIJNEN NU HEEL JORDANIË INPALMEN GEVANGENEN VERMOORD? Westduitse justitie wijst Nederlandse kritiek van de hand KISSINGER NAAR CHINA Nieuw geweld in Angola Chili laat 100 gevangenen vrij LEIDSE SPAARBANK y DINSDAG 12 NOVEMBER 1974 STUTTGART De politie in West-Berlijn is een grimmige jacht begonnen op de zes a zeven anarchisten die zondagavond om tien voor negen de Berlijnse rechtbankpresident Günter von Drenkmann in de deur van zijn huis hebben doodgeschoten. Tot nu toe ontbreekt nog elk spoor. Minister van Binnenlandse Zaken Maihofer en het Westberlijnse politiecommissariaat heb ben in totaal 55 000 DM uitgeloofd voor degenen die aanwijzin gen geven voor de arrestatie van de moordenaars. Zoals gisteren al gemeld, heeft een onbekende zondag in Dusseldorf het persbureau DPA opgebeld om na mens de „Rode Lager-Opbouworga- nisatie" te melden dat deze moord een wraakneming is voor de dood van de na een hongerstaking be zweken Holger Meins, een van de kernleden van de Baader-Meinhof- groep. „Wij zullen ze vangen, of het kort duurt of lang", verklaarde gisteren een verbeten Klaus Schütz, de bur gemeester van West-Berlijn. Gister middag waren bij de politie zestig tips binnengekomen. Zij hadden voor het grootste deel betrekking op de auto's waarmee de sluipmoorde naars zijn gevlucht. Eén van beide wagens was enkele dagen tevoren in de stadswijk Grünewald gestolen. Op Von Drenkmann was overigens ook al in 1970 een aanslag gepleegd. Veiligheid Een dikke laag modder stortte zich over de Zuidafrikaanse platinamijn Impala in Rustenburg 160 km van Johannesburg) toen als gevolg van de zware regenval een dijk (links achter) het be ga] Honderden tonnen modder stortten zich in een van de schachten, waarop dat moment werd gewerkt. Via andere schachten konden de meesten van de ongeveer 3000 negerarbeiders zich in veiligheid stellen, maar vijf negers en twee blanken zijn zeker om het leven gekomen. BEIROET De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO die krachtens het besluit van de Arabische landen op de topconfe rentie van Rabat de macht moet uitoefenen op de westelijke Jordaanoever als Israël zijn troepen teruggetrokken heeft, zou nu ook aanspraak maken op de oostelijke oever van de Jordaan. Faroek Kaddoemi, het hoofd van de afdeling politieke zaken van de PLO, liet gisteren namelijk in een bood schap aan een studenitenconferentae in Bagdad weten dat ook Jordan'.ë van de Palestynen is." Al dit land zal Palestijns gebied zijn als het een maal volledig bevrijd is van de zio nisten en de dictatuur van de reac tionaire koning Hoessein" Kaddoemi oefende ook felle kritiek uit op de recente grondwetswijzigingen in Jor danië op grond waarvan afstand wordt gedaan van de westelijke Jor daanoever. Kaddoemi noemde deze wijzigingen en alle andere maatrege len die de scheiding beogen van een en hetzelfde Palestijnse volk op bei de oevers van de Jordaan „bedrieg lijk en zinloos". Ook de leider van de PLO. Jasser Arafat, heeft voor het eerst te ken nen gegeven dat hij het hele Hasje- mietische koninkrijk van koning Hoessein wil opnemen in een toe komstige Palestijnse, staat, aldus heeft een dagblad in Beiroet gisteren gemeld. ADVERTENTIE Familie Hollander sr. gaat ook! Goed advies van de kinderen. Korte vakantie in Engeland met extra goedkope overtocht van Calais naar Ramsgate: f 81,- wintertarief auto 3.81 m Tot 7 passagiers gratis mee. tStuurt u mij s.v.p. gratis folder, dienstregeling en prijzen. De westelijke oever, een deel van het voormalige Palestina, werd door Hoessein in 1948 geannexeerd en maakte dfeel uit van het Hasjemle- tisoh koninkrijk tot 1967 toen heit ge bied door Israël, werd veroverd. Israël heeft gisteren te kennen gege ven dat het mogelijk andere alterna tieven dan de Palestijnse bevrijdings beweging zal vinden bij het streven naar een vredesregeling op de wes telijke oever van de Jordaan. De minister van Buitenlandse Zaken, Ylgal Allon, zette in een persconfe rentie de positie van Israël uiiteen, twee dagen voordat de algemene ver gadering van de VN de Palestijnse kwestie zal bespreken. „Israël zal niet onderhandelen met de zogenoemde Padest-ynse bevrij dingsorganisatie", aldus Allon, „niet omdat zij zeggen Palestijnen te zijn, maar ondanks dat". Hat standpunt van Israël in deze kwestie is vastberaden ondanks de topconferentie van Rabat waarop de Arabische leiders de PLO in plaats van Jordanië machtigden door Israël op te geven gebied op de westelijke Jordaanoever over te nemen. Een Arabische voorhoede waarin le- Onrust in Cabinda Soldaten uit Cabiinda, de Angolese enclave in Zaire, hebben zich meester gemaakt van een legerbasis in Massabi, het noorden van Cabinda. De soldaten zouden het Portugese garnizoen en leden van de MPLA, de volksbewe ging voor de bevrijding van Angola, ontwapend hebben. Volgens deze berichten sympathiseren de solda ten met het FLEC, een beweging die het olierijke Cabinda wil afscheiden van Angola. den van Jasser Arafats Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO zitten, is gisteren onder strenge veiligheids maatregelen in New York aangeko men voor het debat in de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Arafat wordt vanavond of in de loop van morgen in New York verwacht. Direct na zijn redevoering in de VN vertrekt hij naar Cuba. De Israëlische luchtmacht heeft gis teren aanvallen gedaan op Zuid-Li- ba non. Volgens ©en Israëlische mili taire woordvoerder was de actie ge richt op vestigingen van Palestijnse guerrillastrijders in het zogenoemde „Patach-land". AMe toestellen keer den op hun basis terug. RIO DE JANEIRO De verbo den Braziliaanse communistische par tij meent dat 19 politieke gevange nen, die meer dan zeven maanden geleden verdwenen, waarschijn lijk zijn vermoord. Het ondergrond se partijblad "Voz Operaria" (Stem van de Arbeider) schrijft dat men, gezien de weigering van de autoritei ten mee te delen waar de vermisten zich bevinden, wel tot de conclusie moet komen dat ze vermoord zijn. Ook kerkelijke autoriteiten hebben genformeerd naar het lot van de 19, die in handen van de veiligheidspoli tie zouden zijn geweest. In Juli be loofde een hoge ambtenaar aan bis schop Paulo Evaristo Arns van Sao Paulo dat de zaak onderzocht zou worden maar in september zei de bisschop dat de regering niet in staat was gebleken iets mee te delen over de verblijfplaats van de vermiste gevangenen. Intussen zijn met name in Stutt gart scherpe veiligheidsmaatregelen getroffen, vooral voor de rechtbank president Prinzing, die volgend jaar voorjaar in die stad het grote pro ces tegen de belangrijkste leden van de Baader Meinhof-groep zal leiden. Voor zijn woning patrouilleren poli tiemensen met honden. Het stoffelijk overschot van Holger Meins is gisteren voor de ter aarde bestelling vrijgegeven. Volgens de officier van justitie in Trier ver toonde het lichaam geen sporen van verwondingen. Er gaan overigens steeds meer stemmen op. die zich afvragen of de gevangenis-directie in Wittlich-Eifel wel voldoende heeft gedaan om Meins in leven te houden. Daar tegenover stelt de Ju stitie dat het slachtoffer mede daaroe aangespoord door plichtver- geten advocaten zelf bewust de dood heeft geriskeerd, zo niet ge zocht. „Het zinloze van zyn daad" aldus een woordvoerder", wordt des te duidelijker omdat de omstandig heden waaronder Meins gevangen zat, zich gunstig onderscheidden van die van andere leden van de Baader-Meinhof-groep". Artsen Zeker is over de verantwoordelijk heid van Meins' dood het laatste woord nog niet gesproken. Met name klinkt in de Bondsrepubliek steeds veelvuldiger de vraag, of de gedwongen voeding van de honger stakende Baader-Meinhof-gevange- nen niet gecontroleerd zou moeten worden door onafhankelijke artsen die los van de gevangenissen staan. Proces President Nimeiry van Soedan is een proces begonnen te gen een aantal legerofficieren wegens samenzwering tegen zijn regering. In zijn maandelijkse radiotoespraak verklaarde Nimeiry dat de vier offi cieren de leiders waren geweest van een beweging die zich "de Vrije Negers" noemde. Zij werd volgens hem gesteund door het verboden Na tionaal Front, een groep oppositie partijen die sinds 1969 buiten de wet staan. Uit de verschillende steden waar de circa 35 leden van de Baader-Mein- hof-groep gevangen zitten, kwam gisteren ook al het bericht dat de betrokkenen zich ondanks een hon gerstaking in redelijke gezondheids toestand bevinden. Waarop die vaststelling precies be rust, ls niet duidelijk. Alle gevange nen weigeren een arts een onder zoek te laten verrichten, zoals in Stuttgart, waar gisteren onafhanke lijke artsen alleen van enige af stand Andreas Baader, Gudrun Ennslin en Carmen Roll hebben kunnen bekijken. Overigens had de voorlichter van Justitie in Stuttgart gisteren zyn twijfels over de hongerstaking van Baader. Deze is enige dagen geleden van Schwalmstadt in Hessen naar Stuttgart overgebracht. Toen hij kort na aankomst in zijn cel moest overgeven, bleek zich in zijn braak sel kippevlees te bevinden, dat niet door de gevangenis was verstrekt. „Kennelijk heeft er tussen de docu menten van Baaders verdedigers er gens een kip verstopt gezeten", al dus de woordvoerder in Stuttgart. HANNOVER Het Ministerie van Justitie van de Westduitse deelstaat Nedersaksen heeft gis teren de kritiek van een Neder landse commissie (de commis- sie-Rüter) op de omstandigheden waaronder de24-jarige Nederlan der Ronald Augustïnin Hanno ver gevangen wordt gehouden, met nadruk van de hand gewe- Ronald Augustin die lid zou zijn van de anarchistische Baader - Meinhofgroep, zit al zestien maanden in voorarrest wegens poging tot moord. Een woordvoerder van het mi nisterie verklaarde dat de Neder landse commissie de omstandig heden die "voor de Duitse Justi tie met betrekking tot het gehele Baader-Meinhof-complex van belang zijn", niet voldoende kent. Niet alleen de eerder ge pleegde aanslagen, maar ook de jongste "tragische gebeurtenis sen in Berlijn" tonen aan met welke "misdadige intensiteit de leden van sympathisanten van de Baader-Meinhof-groep" op treden. De gteroffen veiligheids maatregelen zijn het resultaat van deze feiten. Als de commis sie vreest, aldus de woordvoerder van het ministerie, dat de situa tie waarin Augustin zich nu be vindt, binnen afzienbare tijd moet leiden tot blokkering van de "elementaire menselijke con tacten" miskent zij het feit dat Augustin geen aparte behande ling ondergaat en dat de om standigheden waaronder hij ge vangen zit. zoals gebruikelijk "t beperking van de ervaringswe reld" leiden. Augustin. aldus de woordvoerder, heeft tot dusver geen gebruik van zijn recht ge maakt om met een ander die in voorarrest zit, samengebracht te worden. Inzake de verklaring van de Nederlandse commissie dat de Westduitse justitie" geen be grip heeft voor de bijzondere mentaliteit en ideologie" van Augustin, merkte de woordvoer der op dat "het geen taak van de justitie kan zijn" voor de ideo logie van iemand die in voorar rest zit, begrip op te brengen. Voor de situatie waarin Augustin zich nu bevindt is alleen de be schuldiging beslissend dat hü misdrijven heeft begaan. Het ministerie vam Justitie in Neder- saksen stamt in met t verlangen van de Nederlandse commissie diat Amnesty Int/erniaitiioraal de orgainisa'tae die zich om X ldt van politieke gevangenen be kommert, bij *t onderzoek naar August-ins situatie wordt inge schakeld. Het ministerie zal dan ook het verzoek hiertoe steunen en wel om de publieke opinie de gele genheid te bieden "zelf tot de er kenning te komen dat de gevolg de procadure die van 'n rechts staat is". BRUSSEL (ANP) De ministers van Buitenlandse Zaken van de ne gen EG-landen komen zowel op 18 (Parijs) als op 25 november (Brus sel) opnieuw bijeen voor voorberei dende besprekingen in verband met de Europese topconferentie. Dat is no dig omdat gisteren in Brussel weinig vorderingen met die voorbereiding zijn gemaakt. Er zijn weinig spijkers met koppen geslagen. Op veel pun ten lopen de meningen nog ver uit een, zo zei de Nederlandse minister, WASHINGTON (AP) Minis ter Henry Kissinger zal van 25 tot en met 29 november een be zoek brengen aan de Chinese volksrepubliek zo heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bekendge maakt. Het bezoek, waarover reeds lang werd gesproken, is bedoeld om de dooi tussen Washington en Pe king te laten voortduren en zal volgen op de ^kleine' topconfe rentie die president Ford en de Russische partijleider Leonid Brezjnew in Wladiwostok zul len voeren. Kissinger krijgt daardoor de gelegenheid om de Chinese leider uit de eerste hand in te lichten over hetgeen Ford en Brezjnew hebben besproken. LOEANDA Bij een nieuwe uit barsting van geweld in de buitenwij ken van Loeanda (Angola) zijn 48. mensen gedood en meer dan 100 ge wond. zo blijkt uit een overzicht dat de plaatselijke ziekenhuizen gisteren hebben verstrekt. De oproerbrigade van het Portugese leger wordt bij het herstellen van de openbare orde geholpen door solda ten van het nationale front voor de bevrijding van Angola (FNLA). Een FNLA-strijder werd bij het oproer gedood. Zeker één Portugese soldaat en drie blanke burgers hebben even eens het leven verloren. De opnameafdeling van Loeanda's grootste ziekenhuis kon de toevloed van gewonden niet verwerken en ve len werden overgebracht naar ande re burger- en militaire hospitalen. Plaatselijke waarnemers zijn van mening, dat deze nieuwe uitbarsting van geweld het sedn zou kunnen wor den voor ernstige conflicten tussen de rivaliserende Angolese bevrijdingsbe wegingen. Deze zouden zich alle drie een zo goed mogelijke politieke uit gangspositie voor de komende be- stuursoverdinacht willen verwerven. Volgens het nieuws in die kranten en de ooggetuigenverslagen droegen de gevechten geen racistische stempel. Kaderleden van de drie bevrijdings bewegingen hebben zondag overleg gepleegd met admiraal Rosa Coutin- ho, voorzitter van de huidige inte rim-junta, maar over de inhoud van deze gesprekken, die gescheiden plaatsvonden, is niets meegedeeld. mr. Max van der Stoel, na afloop van het ministeriële overleg in het Brus selse Egmontpaleis. Gisteren is er geen zekerheid over de Europese topconferentie gekomen, noch wat data, noch wat het karak ter van deze bijeenkomst betreft. Ve len houden rekening met een top op 9 en 10 december in Parijs. Die data worden veel genoemd, aldus mr. Van der Stoel, „en gaandeweg komen er meer en meer stemmen voor een top. We zullen er geen halszaak van ma ken en op pruilend In een hoekje zet ten als de topconferentie doorgaat. Er is niemand bij gebaat als iemand wegblijft, maar niemand is ook ge baat bij een bijeenkomst die geen concrete resultaten oplevert", aldus de Nederlandse bewindsman, die de mogelijkheid van een .informeel praatje bij de haard, van regerings chefs", als alternatief voor een top bijeenkomst nog openliet. De Franse delegatie is gistermiddag tydens het ministerberaad in Brus sel met het voorstel gekomen om een conferentie te houden van olie producerende en -consumerende landen. Minister Van der Stoel staat daar, blijkens zijn uitlatingen, niet afwijzend tegenover. Wel acht hij van groot belang dat alle belangrijke pro ducenten en consumenten daar dan Kompels staken Vanochtend om zes uur Nederlandse tijd zijn in de Verenigde Staten 120.000 mijnwer kers in staking gegaan om een aan vaardbare cao af te dwingen. Vak bondsleider Arnold" Miller zei dat men niet eerder weer aan het werk zou gaan vooraleer het contract er was. Miller zei dat de staking in elk geval tenminste twee weken zou du ren omdat een nieuwe cao tussen de United Mine Workers Union en de mijndirecties in het gunstigste geval pas over tien dagen of twee weken haar beslag zou kunnen krijgen. Ontvoering mislukt Gisteren is in Rome de ontvoering mislukt van de 16-jarige Angela Armellini, de dochter van een rijke aannemer. Drie met pistolen gewapende Jon gemannen trachtten haar, toen zij te voet op weg was naar school, in de buurt van het centraal station te overweldigen en hun auto in te sleu ren. Angela verzette zich hevig, en zette zo'n keel op dat voorbijgangers toeschoten, waarop de aanvallers in hun auto wegvluchtten. Oproer Bijna 2000 bewoners van twee gevangenissen in de Thailand- se hoofdstad zijn gisteren in opstand gekomen en eisen amnestie. De ci piers openden het vuur op hen en verwondden tenminste dertig gevan genen. hij. De algemene indruk over het minis- tersberaad wad dat het weinig vor deringen had opgeleverd, noch bij de bespreking van institutionele zaken, noch bij de bespreking van proble men als inflatie, energie en werk loosheidsbestrijding. Bij de discussie over institutionele vraagstukken blijkt het Verenigd Koninkrijk zich uiterst negatief te hebben opgesteld. De Britten wilden niets weten van uitbreiding van de bevoegdheden van het Europees pariement, van het vaststellen van een datum voor alge mene verkiezingen voor het parle ment. van het laten verdwijnen van het vetorecht uit de raad en van de Europese Unie. Ford wil haast met Rockefeller WASHINGTON President Ge rald Ford van de Verenigde Staten heeft er bij het Congres op aange drongen de grootst mogelijke voor rang te verlenen aan goedkeuring van de benoeming van Nelson Rockefeller tot vice-president. Ford zei dat de natie niet gediend was met langdu rige vacatie van het vice-president- schap. Onder de aanhang van de regering in het Congres is de vrees toege nomen dat een definitieve stem ming over Rockefellers benoeming door Ford pas in Januari door het Congres in nieuwe samenstelling zal worden gehouden. De president wil, dat de stemming aan de orde komt direct wanneer het Congres volgen de maand terugkeert van reces van een maand. SANTIAGO Chili laat een hon derdtal politieke gevangenen vrij zo verklaarde gisteravond voor ra dio en televisie minister van Binnen landse Zaken generaal Cesar Bena- vides. Bovendien zullen tussen nu en het einde van het jaar nog eens zeshon derd andere politieke gevangenen in vrijheid worden gesteld. De vrij te laten gedetineerden "zul len Chili verlaten", verklaarde Be- navides, zonder te specificeren waar ze dan wel naartoe zouden gaan. versturen als brief aan: Hoverlloyd Reservations, ^Calais - France. j ROME De tweede en laatste week van de Wereldvoedselconferentie in Rome is begonnen zonder dat er in feite een eind is gekomen aan de tegenstellingen tussen de geïndu strialiseerde en de ontwikkelingslan den, waardoor een effektieve be sluitvorming verhinderd wordt. Dat de 120 vergaderende landen tot een unanieme beslissing zullen komen om de honger krachtig te bestrij den, moet dan ook uitgesloten wor den geacht. Het sterkst komt die tegenstelling tot uiting in commissie III, die de wereldmarkt aan de nijpende voed selsituatie moet aanpassen. De „77", zoals de onderontwikkelde landen in de wandeling genoemd worden, zijn met een plan op tafel gekomen dat hun positie op die wereldmarkt ra dicaal moet verbeteren. Prijsverla ging voor granen en vermindering van de consumptie in de rijke lan den zijn twee van hun voorstellen. Daarnaast vragen zij om aflossing van hun schulden en en voor keursbehandeling voor hun eigen exportprodukten. Eisen, die bij de rijke landen op onoverkomelijke be zwaren zullen stuiten. De Derde Wereld wil echter compensatie voor haar verleden. De Nederlandse delegatie, één van de grootste en tegelijkertijd rustig ste van deze conferentie, probeert een brug te slaan tussen de rijke en de arme landen. Minister van Ontwikkelingszaken Pronk, die voor deze tweede week de leiding van de delegatie van zijn landbouwcollega 'Van der Stee heeft overgenomen, zei dit op een persbijeenkomst. Ge vraagd, wat hij een belangrijk re sultaat van deze VN-bijeenkomst zou vinden, zei de minister: „Als de olielanden bereidheid zouden tonen in internationaal kader mee te wer ken aan de oplossing van de voed selproblemen". Opmerkelijk ls in dit verband, dat diverse oliesjeiks in de wandelgan gen bij herhaling officieus hebben verklaard veel geld in voedselpro- jecten te willen stoppen. Pronk zei tenslotte ook nog dat de hulpverlening van de EEG naar zijn smaak grandioos tekort heeft geschoten, maar dat daarover in Brussel verder gepraat moet wor den. In het protocolaire circus dat dit soort conferenties altijd schijnt te moeten omgeven, vermeldde het programma gisteren een tegenzet op de heisa rond Kissinger een week geleden tijdens de opening. Met evenveel eerbetoon, dus: een volle zaal. staande ovatie, erewacht van carabinieri, aparte toespraak van de verder volstrekt onbelangrijke president van de plenaire zitting, werd de Mexicaanse president Ec- cheverria het congrespaleis binnen gehaald. Ecoheverrla is de voorzitter van de organisatie van niet-gebon- den landen, en dus een voldoende tegenwicht voor Kissinger, die de kapitalistische belangen heet te ver tegenwoordigen. In zijn redevoering pleitte de Maxi- caanse president voor de oprichting van een wereldvoedselbank, wat be paald geen nieuwe gedachte is. „De hongersnood vraagt om maatrege len, hoe absurd of anti-economisch ze ook zijn", was één van zijn op merkingen. In een latere conferen tie stelde hij dat de huidige wereld voedselorganisatie (FAO) beslist nieuw bloed nodig heeft en dat, als deze conferentie geen resultaat heeft, de niet-gebonden landen met een eigen fonds zullen komen, voor al om him markt te beschermen. In grote trekken is het verdere ver loop van de conferentie als volgt: uit de drie werkcommissies, die res pectievelijk de produktie. de opslag en de markt van voedsel onder de loep hebben genomen, komen rap port en voorstellen die in de alge mene vergadering zullen worden be handeld, Dat duurt tot zaterdag aanstaande. Maar inmiddels is het maanden te bestrijden worden in de echte werk, zoals reeds eerder ver- - beperkte kring van een paar top- meld, al gedaan in de zogenaamde landen, zoals Rusland en Amerika, geheime besprekingen, die feitelijk genomen. publiek geheim zijn. Urgentiemaat- De massale conferentie is te traag, regelen, zoals het vrijmaken van te verdeeld en te onhandelbaar om twee miljard dollar om de acute dat soort dringende zaken snel af hongersnood van de komende te handelen. ADVERTENTIE Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13