Jasser Arafat laat Egypte praten over Jordaanoever Nederland twijfelt aan de verbetering van Rijnwater STEHLIN TREEDT AF NA MIRAGE-REL Boliviaanse opstand snel „onder controle" gebracht Sirica: Nixon op beeldband Henry Kissinger niet naar Ankara Van der Stee verwacht geen direct resultaat voedselconferentie NAAR EINDE VAN ISOLEMENT CUBA Junckers deens, parket daanoever, steunde. Dit betekende een tegenslag voor Kissinger's strategie, die geridht is op rechtstreekse on derhandelingen tussen Israël ener. zifdls en Egypte en Jordanië ander zijds. De demissionaire premier van Tur kije. Bulent Ecevit, heeft aangekon digd dat het bezoek van Henry Kis singer aan Ankara is geannuleerd. Dit bezoek had vandaag moeten plaatsvinden. Ecevit vertélde de pers dat de an nulering het gevolg is van de Turkse regeringscrisis. „Ik heb de president van de republiek gevraagd me te ont heffen van de opdracht een nieuwe regering te vormen en onder deze omstandigheden moest het bezoek van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken helaas worden geannuleerd". Kissinger had naar Turkije willen gaan met de hoop een overeenkomst te bereiken over een „vredespakket" voor Cyprus dat door hem in oktober in New York is uitgewerkt na be sprekingen tussen de Turkse minis ter van Buitenlandse Zaken Turan Gun es en diens Griekse collega Geor ge Mia/vtros. WASHINGTON (AP) Rech ter John Sirica heeft gezegd dat oud-president Nixon een getui genverklaring in het proces te gen zijn voormalige onderge schikten mogelijk via beeldband zal moeten afleggen. Sirica zei dit nadat Nixon's advocaat, Herbert Miller, hem ervan op de hoogte had gebracht dat het zeker twee drie maan den zal duren voordat zijn cliënt mag worden blootgesteld aan belangrijke fysieke of geestelijke inspanning". VRIJDAG 8 NOVEMBER 1974 PARIJS (AP) Paul Stehlin, de voormalige stafchef van de Franse luchtmacht, die heeft gezegd dat de Amerikaanse Jagers beter zijn dan de Franse is gisteren afgetreden als vice- voorzitter van de nationale assemblee. Stehlin, die de afgelopen dagen heel wat knitiek te verwerken heeft ge kregen, blijft echter lid van het par lement. Hij heeft zijn functie als viee- voorzitter opgegeven om „mijn gehele persoonlijke vrijheid van handelen terug te krijgen". Stehlin wilde hier mee kennelijk laten doorschemeren dat hij van plan is een tegenaanval te beginnen en de kritiek te weerleg gen. Stehlin, die stafchef in het begin der jaren zestig was, bracht heel wat beroering teweeg toen deze week aau het licht kwam dat hij in een rapport heeft geschreven dat de Amerikaan se gevechtsvliegtuigen technisch beter zijn dan de Franse. De twee Amerikaanse vliegtuig typen de YF-17 Cobra en de YF-16 dingen met de Franse Mirage F-l en de Zweedse Viggen naar de gunst van Nederland, Noorwegen, België en De nemarken, die binnenkort hun keuze bekend zullen maken. In deze gespannen situatie sloeg Stehlin's rapport in als een bom. Nationalistische afgevaardigden in de assemblee eisten zijn aftreden en de minister van defensie liet doorsche meren dat hij overweegt om Stehlin zijn rang als recerve-generaal af te Marcel Dassault, de Franse vlieg tuigbouwer, verklaarde gisteren in 'n interview voor de televisie dat het rapport van Stehlin „niet politiek, noch technisch, maar commercieel was". Hij liet doorschemeren dat Stehlin de voorkeur gaf aan de Ame rikaanse vliegtuigen omdat hij eens de functie bekleedde van directeur van een Amerikaanse electronica- fiirma, die onderdelen voor de YF-17 leevrt. Stehlin verklaarde dat de Europese landen de technologische middelen missen om met de VS te concurreren op het gebied van de vliegtuigbouw. Alleen een nauwe band met de VS op defensiegebied zou de verdediging van Europa kunnen garanderen. De ge neraal is een groot voorstander van een terugkeer van Frankrijk in het militaire verband van de Navo. Pre sident De Gaulle trok in 1967 de Franse strijdkrachten terug uit de Navo, omdat hij vrijheid van hande len wilde hebben. Namens het Belgische ministerie van defensie is inmiddels bekend gemaakt, dat er een besluit is ge nomen over welk vliegtuig de Star- fighter F104G-jager zal opvolgen, „en dat de verklaringen van een vroegere chef van de Franse luchtmacht ten voordele van Amerikaanse hierop geen invloed zal hebben". Er is niet meegdeeld hoe het be sluit is uitgevallen. In de Belgische mededeling is gezegd dat technïci alle machines die voor de opvolging van de Starfighter in aanmerking komen hebben bestudeerd al voordat generaal Stehlin zyn verklaring had afgege ven Vermoedelijk zal de keuze tegen het einde van het jaar bekend wor den gemaakt. CAIRO/JERUZALEM De leider van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie, PLO, Jasser Arafat, heeft in een interview gezegd dat hij de Egyptische minister van Oorlog, veldmaar schalk Achm Ismail, machtiging geeft om namens de Palestij- nen met Israël te onderhandelen over ontruiming van de wes telijke oever van de Jordaan. ROME (ANP) Minister mr. A. van der Stee van Landbouw en Visserij, leze week ledder van de Nederlandse delegatie naar de we r eldvoedselco-nferentie in Ro ne. heeft in een interview ge waarschuwd tegen de hooggespan nen verwachtingen met betrek king tot een onmiddellijk resul taat van de bijeenkomst. De con ferentie moet volgens hem het institutionele kader scheppen waarbinnen de problemen Later opgelost moeten worden en hU heeft een "kleine hoop" dat men daarmee in Rome verder zal ko- Volgende week, denkt de minis ter, zullen er wel beslissingen val len, maar een "machtige concep tie" verwacht hij niet, gezien de tegen elkaar ingaande stromingen die hier aan het daglicht komen, Maar alleen al het samenzijn van vertegenwoordigers van 120 landen die, in de wandelgangen misschien nog wel meer dan in de vergaderzalen, brachten elkaar van hun standpunten te overtuigen, vindt hU van groot belang. Hoe denkt de Nederlandse mi nister van Landbouw over de sug gesties inzake een inperking van de vleesconsumptie in de westerse landen en van een heffing op Vlees, zoals voorgesteld door de "progressieve drie" in Nederland? Terugdraaien van consumptie patronen acht de minister niet goed mogelijk. Zélf eet hij een biefstuk zonder gewetensbezwaar. Zo'n vleesheffing zou hij wél eens technisch uitgewerkt willen zien. De graan- en veevoedersituatie, waardoor Amerika zijn export van granen moet beperken, dwingt ons in Europa trouwens al automa tisch tot een beperking van onze dierlijke produktie, zo heeft mi nister Van der Stee nog onlangs de Nederlandse pluimveehouders voorgehouden. We zitten nu in de EG trou wens wél met het wonderlijke feit dat er, ondanks de grondstoffen- schaarste, toch een overschot is aan rund- en varkensvlees en slachtkuikens. Die overschotsituatie wordt wel teruggedraaid, maar van de ene dag op de andere kan dat niet. Er wordt al gepraat over af schaffing van de EG-exportrestl- tuties op vlees om zo de dierliike produktie wat in te doen binden, maar zouden we die restituties nu ail weg doen. dan zou het overtol lige Vlees verdwijnen. De totale vleesconsumptie in de EG gaat niet omhoog, aldus mi nister Van der Stee. In West- Duitsland gaat de consumptie van slachtphiimvee omlaag. In de situatie van voederschaar- ste en daardoor noodzakelijke be perking van dierlijke produHie zou vcflgens de heer Van der weieens een doorbraak kun worden veroorzaakt door de syn thetisch (uit bv. petroleum of aardgas) te vervaardigen eiwitten. Wïeheeft er gelijk? Inbreken mag nietVrouwen aanranden en doorrijden na een aanrijding evenmin. Geen zinnig mens die bezwaar maakt als de politie daartegen optreedt 'n Universiteit bezetten, parkeren op de stoep en vissen zonder acte, mag ook niet Als de politie daar iets tegen doet, klinken er nogal eens protesten. Misschien wel begrijpelijk. Maar het is onredelijk als de politieman mikpunt van die protesten wordt Hij heeft de wetten niet bedacht Hij moet er wel voor zorgen dat ze worden nageleefcLDat is een deel van z'n taak. I Soms leidt die taak tot het aanhouden van een automobilist die te hard heeft gereden. Soms tot zomaar een praatje op een bank in het park. Daarom zal de een de politieman "j aden als een boeman. En de ander als een soort weldoener. Ze hebben allebei ongelijk. BRUSSEL - Nederland heeft gisteren in de EEG-ministerraad in Brussel belet dat er een ontwerp-richtlijn werd aangenomen over de kwaliteit van het oppervlaktewatere, dat be stemd is om er drinkwater van te maken. Aan het eind van de langdurige zit ting verklaarde staatssecretaris Brinkhorst van Buitenlandse Zaken als enige, dat hij geen instemming kon betuigen met de voorliggende tekst. Hij en minister Vorrink (Mi lieu) hadden er behoefte aan de kwestie eerst vanavond in het Ne derlandse kabinet ter sprake te brengen alvorens een definitief standpunt in te nemen. Waar het bij de discussie in de raad om ging was of de tekst van de richtlijn Nederland voldoende garantie bood dat er in de komende Jaren een „wezenlijke verbetering" van de kwaliteit van het Rijnwater tot stand zal komen. Brinkhorst en Vorrink wilden graag een zo con creet mogelijke omschrijving van dit begrip, maar kregen daarbij te maken met terughoudendheid aan Duitse kant. Nederland neemt bovendien ook buiten EG-kaider deel aan het Rijnoverleg, en het moet oppassen dat het zich in de gemeenschap niet bindt aan een richtlijn die de Nederlandse onderhandelingspositie in het bilaterale overleg met Bonn en in het Multilaterale Rijnoverleg kunnen ondermijnen. Volgens Brinkhorst is de Duitse te rughoudendheid niet uitsluitend een kwestie van geld, maar heeft zij ook te maken met de positie die de Bondsregering ten opzichte van de deelstaten heeft. De richting waarin het overleg in de raad zich had be wogen was volgens de staatssecreta ris positief, „maar wij vinden het resultaat nog niet goed genoeg". Brinkhorst vond het onjuist om te stellen dat de verdere ontwikkeling van het milieubeleid van de EEG nu stagneert door de Nederlandse houding. De Rijn is van vitaal belang voor de drinkwatervoorziening van ons iand omdat de hele Randstad Rijn water drinkt. Ook het zogenaamde duinwater is in feite Rijnwater, dat wordt gereinigd door de filtercapa-. citelt van de duinen te benutten. De helft van de totale drinkwater- behoefte van ons land wordt ont trokken aan rivieren die uit het buitenland komen. Met België zijn er problemen over het Maas- en Scheldewater, maar die zijn volgens deskundigen in Be nelux-verband wel tot een oplossing te brengen. De raad ging wel akkoord met de aanbeveling om in de hele EG het principe van de vervuiler betaalt" te hanteren. Dit geldt ook vervui ling die over de grenzen heenreikt. Sommige mensen hebben dit beeld van de politie: Anderen weer dit: In het in het Egyptische blad Al Achram gepubliceerde vraaggesprek zegt Arafat dat hij bereid is minister Kissinger te ontmoeten als de Ver enigde Staten bereid zijn de PLO te erkennen. Amerika staat echter nog steeds onder Israëlische invloed en zal pro beren de solidariteit tussen de Ara bische staten te saboteren, zei Ara fat. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken dr Henry Kissin ger, is gisteravond uit de Syrische hoofdstad Damascus in Jeruzalem voor aangekomen het laatste bezoek van zijn huidige reis door het Mid den-Oosten om de vredesonderhande lingen nieuw leven in te blazen. Kissinger had eerder Egypte, Sa- oedi-Anatoië. Jordanië en Syrië be zocht waar hij uitsluitsel kreeg over de Arabische topconferentie van Ra bat waar de Palestijnse bevrijdings organisatie verd erkend als enige vertegenwoordigster van het Pales tijns volk. Kissinger heeft Israël gisteravond verzekerd dat liet Amerikaanse beleid ten aanzien van een oplossing voor het Middenoosten-probleem niet is gewijzigd. Volgens een belangrijke Ameri kaanse functionaris heeft de Syrische president Hafez Assad zijn bezwaren tegen onderhandelingen tussen Egyp te en Israël afgezwakt. Assad zou het licht echter ook niet op groen hebben gezet. Op de Arabische topconferentie in Rabat was de Syrische president een van de eersten die de erkenning van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie als enige vertegenwoordiger van de PalestUnen de westelijke Jor- Stijfing Heta aantal Nederlanders dat de Zuidafrikaanse Republiek be zoekt, vertoont een voortdurende stij ging. In de afgelopen vier Jaar is het bijna verdubbeld: van 6.492 in 1970 tot 12.601 in 1973. Nederland heeft hiermee op de Eeuropese lijst de derde plaats bereikt achter Engeland en Duitsland. De Londense King's Arms, een café vlakbij de legerkazerne in Woolwich, waar veel militairen na diensttijd een biertje plegen te drinken, veranderde gisteravond in een ruïne toen er een bom ontplofte die waarschijnlijk door de IRA was geplaatst. Een man is om het leven gekomen, achttien werden gewond van wie enigen er ernstig aan toe zijn. Het was de 170ste bomaanslag van de IRA in Engeland in de afgelopen twee jaar, waarbij in totaal 21 mensen het leven ver loren. LA PAZ Dissidenten van de na tionalistische revolutionaire beweging (MNR) en de Boliviaanse socialisti sche falange (FSB) zijn, kennelijk met steun van enkele legereenheden in opstand gekomen tegen president Hugo Banzer. De nationale radio van La Paz maakte van zijn kant bekend dat de poging tot militaire opstand tegen het bewind van generaal Banzer "on der controle" was gebracht. Volgens deze radio had een groep opstandigen geprobeerd de bevolking in Santa Cruz in opstand te brengen. Zij had zich meester gemaakt van een radio station en had oproepen tot de be woners gericht. In het departement Santa Cruz heerst, evenals in de rest van het land, rust, zo werd gezegd. De staat van beleg is afgekondigd en er is censuur ingesteld. De rechtse en fel anti-communisti sche Banzer werd drie Jaar geleden president na de bloedige omverwer ping van een links regime onder pre sident Juan José Torres. Bolivia is het armste land van Zuid-Amerika. Het inkomen per hoofd van de bevolking bedraagt er slechts 234 dollar per Jaar. In de 148 Jaren dat het land onafhankelijk is heeft het 180 regeringen gekend. In Januari van dit jaar ontstond grote economische chaos en kwam het tot gewelddaden toen werknemers in staking gingen uit protest tegen de schrikbarende inflatie wélke de prijzen van de levensbehoeften meer dan verdubbeld had. Bolivia is het land waar de Cubaan se revolutionair Ernesto „Che" Gue vara in 1967 werd gedood. Hij pro beerde in Bolivia de boeren tot op stand te bewegen. QUITO —In Quito, de hoofdstad van Equador, begon vandaag een be langrijk debat dat een eind kan maken aan het isolement van het regime-Castro en dat kan leidei tot verbeterde betrekkingen met het eiland. Tijdens een bijeenkomst van vijf dagen zulllen de ministers van Buitenlandse Zaken van de Organi satie van Amerikaanse staten (deze OAS telt 23 leden) een besluit nemen of de sancties inzake de handel cn oe diplomatie zulen worden opgeheven die een tiental jaren geleden tegen Cuba werden ingesteld. De OAS ging in 1962 tot uitstoting van Cuba over na 'n klacht van enke le leden, en met name Venezuela, dat de regering van Fidel Castro de hand had in gewelddadige ondermijnende acties van links in hun landen. Twee jaar later legde de OAS aan Cuba een handels-embargo op. In de tien Jaar die inmiddels zijn verlopen zijn de omstandigheden zoveel veranderd dat Venezuela, de belangrijkste La- tijnsamerikaanse opponent van Cu ba in de jaren zestig, nu met Colum bia en Costa Rica de bijeenkomst heeft georganiseerd en het voorstel zal indienen om de sancties op te heffen. Enkele van de politieke ar gumenten die daarvoor worden ge bruikt zijn dat sancties tegen Cuba misplaatst zijn in een tijd van ont spanning tussen de grote mogendhe den en dat een voortdurende econo mische boycot van het eiland rv°t passen bij een tijdperk na de koude oorlog. Voorstanders van de resolutie wijzen er tevens op dat de Latijns- amerikaanse regeringen algemeen het principe aanvaarden van' ideolo gische veelvormigheid en dat zij niets tegen hebben om Cuba te laten deel nemen in een nieuwe Latijnsameri- kaanse organisatie van advies en economische samenwerking waar van Venezuela en Mexico voorstan der zijn. Onder de economische argu menten valt onder meer de belang stelling van Cuba voor Venezolaanse olie en de bereidheid van Caracas 't te verkopen om Cuba's afhankelijk heid van de Sowjet-Unie te verklei- Verder speelt ook een rol de mogelij ke uitbreiding van de handel tussen Cuba en enkele andere landen van Zuid Amerika. Landmijn In het afgelegen dorp Stewartstown, 56 km ten westen van Belfast, zijn drie Britse militairen, vermoedelijk door het ontploffen van een landmijn, om het leven ge komen. Een politieman en vijf mili tairen werden gewond. De militai ren waren op weg gegaan om een onderzoek in te stellen na een bom alarm. Majoor vermoord Eén dag nadat president Maria Estela Peron voor het hele land de staat van beleg af kondigde, is gisteren in de Argentijn se stad Santa Fe weer een legerof ficier door linkse revolutionairen ver moord. Het was majoor Hector Lo pez die vanuit een hinderlaag werd beschoten toen hij een gebouw ver liet. Een van zijn twee lijfwachten raakte gewond. Ten noorden van de hoofdstad Buenos Aires staken terroristen een tiental legerbussen en zes chassis in brand in een as semblagefabriek van automobielen. Geen uitvoer De Philippijnen, een van de grootste suikerleveranciers van de wereld, hebben de uitvoer van suiker bevroren met het oog op de schade die zes achtereenvolgende tropische stormen aan de rietvel den hebben aangericht. BEUKEN, EIKEN, ESSEN. SYLVAKET 20 SOORTEN EN PATRONEN LEIDEN: Houtwerf Keukens B.V. Haarlemmerweg 49a, tel. 071 - 3 45 44 LEIDEN: Vereenigde Houthandel Hoge Morsweg 152, tel. 071 - 6 92 02 VOORSCHOTEN: Muys Roggeband B.V. Rouwkooplaan 7, tel. 01717 - 49 93

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9