Hendriks „stuurt" kamerlid naar de inspectie PROSTITUEE ZORGDE VOOR WAPENS RECHERCHETEAM VOOR AANPAK TERRORISME Geld lenen WÊÊÈMËË Abortuskliniek in Amsterdam gesloten Economie slechter maar VRIJDAG 8 NOVEMBER 1974 DEM HAAG Opnieuw is er op ver zoek van de Haagse recherche een arrestatie verricht in het onderzoek naar de leverantie van de vuurwa pens, die bij de gijzeling in de Scheveningse gevangenis zijn ge bruikt. Mede door de verklaringen van de onlangs gearresteerde monnik A. G. H. M. N. - die gistermiddag 'n volle dige bekentenis heeft afgelegd - werd woensdagavond in haar wo ning in Breda de 32-jarige prosti tuee Tineke B. aangehouden. Zij v «>- l ervan verdacht voor de beide omgebouwde alarmpistolen te heb ben gezorgd. Het onderzoek, dat - onder leiding van commissaris H. van Driel - wordt gevoerd naar de wijze waarop de bij de gijzeling gebruikte vuur wapens ooit binnen de Scheveningse gevangenismuren zijn kunnen ko men, heeft uiteindelijk geleid in een volledige bekentenis van de deze week gearresteerde broeder Mat- theus. Uit de verhoren is gebleken dat de man zowel Daan Denie als Jan Brouwers al sinds ruim zes Jaar kent. Hij kwam met het twee tal in contact door het soort re- classeringswerk, dat hij als celbe zoeker verricht. Vooral Jan Brou wers werd door hem veelvuldig be zocht. Zo ook nadat de laatstge noemde in Juli van dit Jaar vanuit de gevangenis in Den Bosch naar het Penitentiair Centrum in Sche- veningen werd gebracht. De monnik heeft bekend daar tij dens één van deze bezoeken door Jan Brouwers te zijn benaderd met het verzoek twee vuurwapens bin nen het gevangeniscomplex te smokkelen. Jan Brouwers zou hem hebben ge zegd deze wapens te willen gebrui ken „om via bedreiging zich uit de gevangenis te bevrijden". De Oos- terhoutse Benedictijn heeft ver klaard dat hij niet op de hoogte was dat dit zou ontaarden in een gijzeling. Voor het verkrijgen van de wapens moest de monnik contact opnemen met een kennis van Jan Brouwers, de Bredase prostituee Ti neke B.. Voor broeder Mattheus was dit ove rigens niets nieuws. Hij heeft gis termiddag eveneens bekend in okto ber '73 aan Jan Brouwers een ijzer zaagje te hebben geleverd, toen deze in Breda gevangen zat, en ook dat was via Tineke B. gelopen. De gedetineerden wist toen met het zaagje de tralies van zijn cel door te zagen, waarna hij op 2 november vorig jaar kon ontsnappen. Drie da gen later werd de vluchteling echter weer in Den Haag gepakt. Ondanks een uitgebreid onderzoek wist men toen niet te achterhalen hoe Jan Brouwers aan het ijzerzaagje was gekomen. Ook ditmaal zorgde de hulpvaardige prostituee voor het gevraagde. Keu rig verpakt bezorgde zij donderdag 24 oktober twee pakjes bij de mon nik in Oo6terhout. Volgens deze heeft hij niet in de pakjes gekeken, en weet dus ook niet of er munitie bij de pistolen zat. Nog diezelfde dag heeft hij 's avonds Jan Brou wers bezocht. De nog steeds ingepak te vuurwapens had hij verstopt on der zijn pij. Al die tijd heeft de ge vangene de wapens in zijn cel ver borgen weten te houden. Het is de Haagse recherche trou wens nog steeds een raadsel hoe Jan Brouwers de afspraak voor de gijzelingsactie met zijn drie mede daders Nuri, Denie en Kadouche heeft gemaakt, die op een andere etage van de gevangenis zaten. Evenmin weet men hoe één van de doorboorde alarmpistolen bij de Pa lestijn Nuri terecht is gekomen. Naar aanleiding van de verklarin gen van de Benedictijner monnik is ook Jan Brouwers over deze zaak gehoord. Volgens de recherche heeft hij niet ontkend dat alles is gegaan zoals broeder Mattheus nu heeft verklaard. Evenmin ontkent Tineke B. haar bijdrage. Een volledige be kentenis heeft zij echter nog niet afgelegd. Volgens de Haagse politie is uit niets gebleken dat broeder Mattheus intieme contacten met de prostituee heeft gehad. De monnik zelf zegt zich te zeer te hebben ingeleefd in de problemen van de gedetineerden. Hij had derhalve geen weerstand kunnen bieden aan de nijging Jan Brouwers te helpen bij deze poging tot ontsnapping. Broeder Mattheus verklaarde bovendien op geen enke le wijze ooit door Jan Brouwers te zijn gechanteerd. Na afloop van zijn bekentenis zei hij zich opge lucht te voelen, nu hij alles verteld had. Overigens is uit niets gebleken dat de monnik ook verantwoordelijk is geweest voor de levering van de drie stiletto's, die eveneens tot de wapenuitrusting van het gijzelend viertal behoorden. De politie acht het uitgesloten dat deze in de pak jes bij de vuurwapens zaten. De Haagse recherche kwam de Oos- terhoutse monnik begin deze week op het spoor, na een uitgebreid on derzoek aan de hand van de bezoe- kerslijsten van de vier gedetineer den. Zijn verklaringen, gerugge- steund door anonieme tips, wezen in de richting van de Bredase pros tituee. Het tweetal zal medeplichtig heid aan wederrechtelijke vrijheids beroving ten laste worden gelegd. Eveneens zullen zij worden vervolgd voor de ijzerzaagaffaire, wegens het verlenen van hulp bij een ontvluch ting. Broeder Mattheus wordt van daag voorgeleid aan de officier van justitie in Den Haag. De echtenote van een in de Scheve ningse gevangenis gedetineerde ver klaarde ons gisteravond dat de monnik vrijwillig de schuld op zich moet hebben genomen. Ze zei er getuige van geweest te zijn, dat de Bredase vriendin van Jan Brouwers de pistolen drie maanden geleden overhandigde. Ze zouden verpakt zijn geweest in plastic zakken en gewikkeld in het Eindhovens Dag blad. „Ik zei tegen mijn man: wat gebeurt daar nu? Maar hij vond dat ik me er niet mee moest be moeien." De kloostergemeenschap in Ooster hout heeft via een advocaat laten weten dat „met verslagenheid is vernomen dat een van haar mede broeders heeft bekend dat hij wa pens heeft geleverd aan een ge detineerde". „De kloostergemeen schap is nu meer reeds dan voor heen begaan met de benarde erva ringen en de droeve nasleep voor alle betrokkenen", aldus de raadsman de kloostergemeenschap. DEN HAAG Staatssecretris Hendriks van Volksgzondheid wil dat dat het tweede-kamerlid Beekmans (D'66) met zijn be schuldigende informatie over frauduleuze handelingen van artsen naar de Inspectie van de Volksgezondheid stapt. Bij de behandeling van de begroting van Volksgezondheid zei hij gis teren dat "wanneer er zulke ernstige feiten aan de orde worden gesteld deze ook moeten worden gemeld aan de Inspectie, zo dat er maatregelen kunnen worden genomen". Lange tijd heeft het verkeer op de rijksweg tussen Rotterdam en Den Haag gisteren vertraging ondervonden van een ongeval dat zich op het weggedeelte richting Den Haag voordeed. Een vracht wagen kantelde en blokkeerde het verkeer waardoor er een füe ont stond. Op een gegeven moment had de file zelfs een lengte van ruim 3 kilometer. Kamerlid en keel- i oorarts De door velen gewenste wijkge- Beekmans, die zegt zijn informatie te zondheidscentra zullen voorlopig niet hebben verkregen uit de zieken- van de grond komen. Staatssecretaris ken en ziekenhuizen frauduleuze zulke centra op korte termijn moet handelingen plegen bij verstrekkin- bevorderen. gen, declaraties en opnameduur, tien procent van de onderzochte'ge vallen zou volgens hem sprake van fraude zijn. Hoewel Hendriks toegaf dat ook hem bekend is dat er wel eens zaken de begroting aan de orde zijn die niet door de beu- deze te gel kunnen, distantieerde hij zich van een algemene beschuldiging aan het adres van de medici. Hij zei meer aandacht te zullen besteden aan de controleerbaarheid van de over eenkomsten met de ziekenfondsen. Het controle-apparaat zal worden uitgebreid met mensen uit sectoren, zoals economie, psychologie en wijk verpleging. Hoewel hij de gedachte hierover, neergelegd in een motie van het tweede kamerlid Lamberts (PvdA) sympathiek vond, raadde hij de Ka- gisteren bij de behandeling van volksgezondheid af Muizeninvasie in Gelderland Hendriks, die het verwijt kreeg dat hij te weinig doet om de eerste lijn6- gezondheidszorg (om. gezondheids centra) te bevorderen, zei dat een centrum voor hem niet de enige vorm van samenwerking is in de gezond heidszorg. Volgens de staatssecretaris moeten bovendien eerst nog de er varingen met de experimentele ge zondheidscentra worden beoordeeld. En binnenkort komt er een begellei- dinsoommissie van onder andere art sen, ziekenfondsen en kruisverenigin gen, die zich met het vraagstuk zullen bezighouden. De staatssecretaris zegde toe dat hij het aantal consultatiebureaus voor hart- en vaatziekten zal uit breiden. Over het probleem van de tandheelkundige zorg zei hij„Ik ben bereid om de zaak te bekijken, wan neer de activiteiten van de maat- WIEGEL TIKT VAN HULTEN OP VINGERS DEN HAAG Fractieleider H. Wiegel (WD) vindt dat de kennis van staatssecretaris Van Huiten (Verkeer) van ons staatsrecht nodig moet worden verbeterd. Volgens Wie gel druist de verklaring van Van Huiten, dat hij door zijn partij op zijn huidige post is gezet, in tegen het staatsrecht. Van Huiten kwam tot zijn uit spraak in verband met een mogelijke afsluiting van de Oosterschelde. De staatssecretaris is daar tegen en heeft gedreigd op te stappen als de af sluiting doorgaat. Maar eerst wil hij dan met zijn partijbestuur overleg plegen. Wiegel wil van minister-president Den Uyl weten of Van Huiten inder daad door zijn partij naar voren is geschoven. Ook wil hij weten of dat voor nog meer bewindslieden geldt. AMSTERDAM In opdracht van de Amsterdamse hoofdofficier van justitie heeft de zedenpolitie gister middag in de op 1 november weer ge opende abortuskliniek aan de Sar- phatistr&at in Amsterdam de appa- Garantieloon broodbezorgers DEN HAAG Broodbezorgers, een slinkende beroepsgroep, krijgen het beter. Uit een heffing van 6 cent per 100 kilo broodbloem wordt een ge deeltelijk garantieloon gevormd. De broodprijs zal hierdoor echter niet omhoog gaan. In 1969 werd nog 64 procent van het brood thuis bezorgd, maar in 1973 was dit nog maar 40 procent en dit jaar loopt de bezorging verder terug naar 30 procent. Bij de bezorging van "dagverse" waren gaat het ook bergafwaarts: de groenteboer bracht vorig jaar nog maar 16 procent van z*n groenten aan huis, de kruidenier 14 procent en de slager 4 procent. De betrokken produktschappen willen in deze situatie veihetering brengen. ratuur in beslag genomen en de spreekkamer verzegeld. Op 1 Juli J.l. sloten de twee doctoren van de kli niek deze zelf nadat de hoofdofficier van Justitie, mr. J. F. Hartsuiker, hen had meegedeeld dat als zij dit niet vrijwillig zouden doen, hij zou ingrij pen. In mei j.l. werd in deze kliniek toen het Sarphatihuis geheten een 37-jarige Belgische vrouw ge aborteerd, die aan een tijdens de be handeling opgetreden bloeding is overleden. De raadsman van een der doctoren deelde de officier eind oktober mee, dat de kliniek op 1 nov. door zijn cliënt zou worden heropend. Op 31 oktober heeft mr. Hartsuiker aan de advocaat meegedeeld als de kliniek weer openging er ernstig rekening moest worden gehouden met een op treden van zijn kant. 'Tk wens de verantwoording niet te dragen van 'n herhaling van een gebeurtenis zoals deze zich in mei jl. in deze kliniek heeft voorgedaan", aldus de officier. De betrokken arts en zijn collega, die indertijd in de kliniek werkten, zullen op 21 november voor de Amsterdam se rechtbank terecht moeten staan terzake van het plegen van abortus en het medeplegen van h« ken van dood door sohuld. RUURLO Gelderland wordt ge plaagd door de muis in huis. De aan- S2?Na over* zo groot, dat diverse zaken hun voor- flenste resultaten leiden Na over paden muizenvallen al hebben uit- leg met hen zal ik bekijken of verkocht. De muizeninvasie wordt voldoende grond^ tej - geweten aan het slechte weer. Ge- woonlijk verlaten de spitsmuizen de artsen te komen velden pas in december als 't te koud begint te worden. Vermoedelijk wor den zij nu verdreven door het water Staatssecretaris Hendriks zei in z'n betoog dat in de gezondheidszorg meer aandacht moet worden besteed in sommige delen van oost-Gelder- liggen op preventie het voorkomen land ernstig bemoeilijkt. van ziekten. DEN HAAG Een landelijk re chercheteam gaat het terrorisme in Nederland bestrijden. Het team zal bestaan uit politiemensen van rijks- en gemeentepolitie. In een later sta dium zal het team vermoedelijk ook de georganiseerde misdaad, zoals drug- en wapenhandel, aanpakken. Minister Van Agt (Justitie) deelde dit gisteren mee aan de Tweede Ka- Tengevolge van het feit, dat de gesprekken publieke bekendheid kre gen, is geen optimaal gebruik gemaak van de portofoonverbinding met de 4 gevangenen. 'Er kon daarom niet alles gezegd worden. Daarbij kwam dat de overvallers bijzonder weinig animo gevoelden om de veldtelefoon te gebruiken." ADVERTENTIE ADVERTENTIE Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB. Voor alle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. voor uw auto voor uw boot voor uw meubilair voor uw keuken voor uw caravan mer tijdens de behandeling van het hoofdstuk politie van de begroting 1975. De bewindsman verklaarde, dat de voorbereidingen voor het team, voorzover het de bestrijding van het terrorisme betreft praktisch zijn voltooid. In afwachting van de verdeling van Nederland in gewesten streven Van Agt en zijn collega De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken naar een tijdelijke regionale samen werking van rijks- en gemeentepoli tie. Minister Van Agt wil de rijkspoli tie zo snel mogelijk "kryptofoons' aanbieden, moderne verbindingsap- paratuur, die niet kan worden afge luisterd. Hij hoopt, dat de gemeen telijke politiekorpsen gelijksoortige apparaten zullen aanschaffen. Hij vond het afluisteren van de politie- mobilofoon- en - portofoon gesprek ken ernstig. "Ten tijde van het gij zelingsdrama in de Scheveningse strafgevangenis was het des te erns tiger, omdat sommige gesprekken via radio, tv en kranten gepubliceerd Wie Spanje kent,kent Osborne sherry werden" JHï JPlWÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊ De economie verslechtert. De werkloosheid neemt toe. Het beeld versombert aanzienlijk sneller dan werd verwacht. Minister Boersma van Sociale Zaken heeft het deze week allemaal zelf toe gegeven. Om een paniekstemming te voorkomen, heeft hij een groot scheepse tegenaanval aangekon digd. Toch zien steeds meer men sen met angst en beven de vi sioenen voor zich opduiken van de vooroorlogse crisisdagen. Glijdt ons land werkelijk in snel tempo af naar de schijnbaar ho peloze economische situatie van de jaren dertig? Nee, zeggen de deskundigen vrijwel unaniem. De situatie is ernstig. Maar van een crisis is vooralsnog geen sprake. We gaan een moeilijk Jaar tegemoet, maar de zaken zullen niet uit de hand lopen. Zeggen deskundigen. -Jk Prof. dr. Schouten Prof. dr. D. J. W. Schouten, hoogleraar, lid van de SER, zegt: „Het is niet zo moeilijk om de zaak weer een beetje op te pep pen. Een heel klein beetje loon matiging helpt al snel. Je zit zo weer snor. Nee, ik dacht niet dat we terugkeren naar de crisis tijd van de jaren dertig. De ver borgen werkloosheid is natuurlijk wel erg hoog. Wat dat betreft is er enige overeenkomst". De SER heeft vorige maand al gepleit voor een lastenverlichting voor het bedrijfsleven. „Dat rapport is toen door de regering in de prul- lebak gegooid, maar het bleek toch uit te komen". A. Prins De heer A. Prins, voorzitter van de Vereniging voor de Metaal- en Elektrotechnische Industrie (FME)„Wü kijken van de som bere uitspraken van minister Boersma helemaal niet op. Wij waren er al een hele tijd van overtuigd dat er een moeilijke periode zou aanbreken. De toe komst is uitermate moeilijk te voorspellen. Op korte termijn zul len er nogal wat bedrijven zijn die korter zullen moeten gaan werken of nog erger. Maar ik merk ook, dat er bedrijven zijn die mensen nodig hebben. En dat is iets wat we een paar maanden geleden nog niet zagen. Het zou gunstig zijn als die tendens door getrokken werd". Mr.H. van Veen Mr. H. van Veen, voorzitter van het Verbond van Nederlandse On dernemingen (VNO)„We moe ten elkaar geen crisis aanpraten. Maar we moeten ook niet met het hoofd in de wolken gaan lopen. Het kabinet heeft de toe komst aanvankelijk veel te roos kleurig ingezien. De voorspellin gen uit ondernemerskringen heeft zij aanvankelijk volstrekt niet wil len geloven. Daarom zitten we nu in de moeilijkheden. Maar ik geloof zeer beslist niet in een depressie. Wel is er duidelijk stagnatie. 1975 wordt een slecht jaar. Maar daarna zie ik toch wel herstel optreden". W.Spit Voorzitter W. J. Spit van het NKV: „We moeten elkaar niet in zware crisis-stemming brengen. Het is beslist niet zo, dat we af zakken naar de crisis van de jaren dertig. We kunnen natuurlijk niet voorbijgaan aan de mededelingen van minister Boersma. Maar er zijn wel degelijk mogelijkheden voor een oplossing. We kunnen er met elkaar wat aan doen. Je kunt de problemen ook als een uitda ging zien. Ik onderschat de pro blemen niet, maar we staan niet machteloos". Prof. A. Heertje Prof. A. Heertje, hoogleraar aan de Universiteit van Amster dam: „De slechte situatie, waar in we nu verkeren, is vooral een gevolg van de ondernemers-vijan dige politiek van deze regering. Er zou nog niets aan de hand zijn, als de regering maar inzag dat het roer radicaal om moet. Men blijft echter doorgaan het bedrijfsleven aan te vallen. Ja, dan glijd je snel af. Lange tijd heeft men botweg ontkend dat er zoveel vermogen en investeringen over de grens gaan. Nu pas be gint ook de regering dat in te zien. Het lijkt er op of het kabi net nu schoorvoetend door de bocht gaat. Dan kan nog veel worden gered". J. Lanser Voorzitter J. Lanser van het CNV: „Ik geloof er niets van dat we naar een crisissituatie afglij den. De omstandigheden zijn trouwens nu heel anders dan in de jaren dertig. Bovendien heb ben we meer inzicht in de wijze, waarop we de problemen kunnen bestrijden. Er is daarom geen reden voor crisisgevoelens en pa niek. Het is in het gemeenschap pelijk belang, van zowel bedrijfs leven, als van de vakbonden, om de problemen gezamenlijk te lijf te gaan. We zullen ook bij de loonontwikkeling behoedzaam te werk moeten gaan. Rekening hou den met de effecten op langere termijn".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7