Export van bloemen steeg ondanks energiecrisis AALSMEERSE VEILING VOL BLOEMEN EN PLANTEN CPJ helgt boeren in Zeeland Twee weken cel voor negeren van rood licht Alpheuse militair tuigde sergeant af met twee collega's VRIJDAG 8 NOVEMBER 1974 AALSMEER 't Is beslist niet eenvou dig in woorden uit te drukken wat er tij dens een grootse bloemenexpositie alle maal te zien is. Aan veelheid van bloe men en soorten en aan kleuren variaties. Men moet er zelf hebben rondgedoold om onder de indruk te komen van wat onze Nederlandse kwekers presteren om tot een kwaliteitsprodukt te komen en om nieuwe kleurencreaties op de markt te brengen. Juist tijdens zo'n expositie ziet men de grote verscheidenheid. Zelfs van één soort. Bij rozen, chrysanten, tulpen, anjers, hya- <inten. freesia's, lelies en zo zouden we nog verder door kunnen gaan. Het is wel nodig er een paar uurtjes voor uit te trekken om zo'n gigantische Show als de nationale bloemenvaktentoon- •telling, die tot en met zondagavond zes uur wordt gehouden in de hallen van de V.B.A.-potplantenveiling aan de Van Cleeffkade in Aalsmeer, goed te kunnen bekijken en te genieten van die oneindige bloemen- en plantenpracht. Door bekwa me arrangeurs in stands verwerkt, die al lemaal samen als het ware één geheel Er zijn daar in het bloemencentrum Aalsmeer, dankzij de actieve afdeling van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, meer dan tachtig van die bloemen- en plantenin- zendingen te zien en daarnaast in het bijzonder voor de vakman zijn er nog zo'n dertig technische stands. Tentoonstellingscommissie-voorzitter Jel- le W. Atema was zeer verheugd over de grote belangstelling van het vak voor deze twaalfde expositie in successie. Met een beetje spijt zei hij: "Slechts tweederde van de aangevraagde tentoonstelingsop- pervlakte hebben we kunnen toewijzen. Meer ruimte hadden we niet. Helaas. Denk nu maar niet, dat het alleen kwekers uit Aalsmeer en omgeving zijn, die hier hun kweekprodukten komen tonen. Neen, deze vaktentoonstelling is uitgegroeid tot een nationale. Ze komen uit de Veenstreek, de Bollenstreek, het Westland en uit an dere tuinbouwgebieden van ons land. Vol gend Jaar zullen we naar een grotere ex positieruimte moeten uitzien. Die veran dering was toch ai nodig, omdat de pot plantenveiling wordt ondergebracht in het nieuwe veilingcomplex aan de Legmeer- kade. Nu op de openingsdag zijn er al veel buitenlanders: overwegend Duitsers. maar ook Fransen, Belgen, Engelsen." Nouveauté's zijn er in Aalsmeer vol doende te zien. Op allerlei gebied. De fir ma H. Verdegaal uit Sassenheim bijvoor beeld verrast de bezoekers op een uniek en verrassend goed assortiment tulpen en hyacinten. Wat die tulpen betreft hebben we bij ons weten in deze tijd van het jaar nog nooit een in bloei getroken witte par kiettulp luisterende naar de naam "Madonna" in bloei gezien. Van de tulpen willen we verder noemen Parade (rood). Albury (donkerrood), Golden Ox- fort (geel). Kees Nelis (rood met gele rand) en Don Quichotte (paars) en van de hyacinten America Beauty (paars) en Amsterdam (rose). De Sassenheimse kweker W. Moolenaar en Zn. verrast de kijkers met een, even eens voor deze tijd van het Jaar, verras send fraaie collectie irissen. Niet alleen de bekende prof. Blauw, maar ook de geel met licht violette vlag Oriental Beauty en de gele Lemon Queen, lofarendsveen is er met een grandioze col- Kwekerij P. v. d. Kamp en Zn. uit Roe- lectie chrysanten in herfsttinten, kweke rij Eliza B.V. uit Langeraar toont vele soorten freesia's en gladiolen, Gebr. Van Zanten uit Hillegom heeft een schitteren de stand vol anjers, irissen, chrysanten en lelies en Konynenburg en Mark B.V. uit Noordwijk is er met zijn welbekende assortiment gladiolen, waaraan weer eni ge nieuwe soorten zijn toegevoegd. De Boskoopse boomkwekers laten zich evenmin onbetuigd en ook niet de speci fieke plantenkwekers uit de Veenstreek, want wat er bijvoorbeeld te zien is aan cyclamen en begonia's (ook een fraaie collectie hangende) grenst aan het onge looflijke. We zijn er ons van bewust met deze opsomming verre van volledig te zijn ge- weest. Het was maar een greep uit die meer dan tachtig inzendingen. Vast staat echter wei, dat daar in Aalsmeer het neus je van de zalm op bloemen-, planten- en boomkwekerygebied wordt getoond. Pro- dukten, waarmee ons land over de gehele wereld veel faam heeft verworven en die er mede toe bijdragen, dat de sierteeltex port nog steeds stijgt. Dat de bezoekers- 'stersi aan deze fraaie en kleurrijke show geen spijt behoeven te hebben van hun gang naar Aalsmeer staat al bij voor baat vast. Tot zondagavond zes uur heeft men gelegenheid al dat moois met eigen SASSENHEIM Een 19-ja- rige chauffeur uit Sassenheim verscheen voor de Haagse poli tierechter, omdat hij in Noord- wijk met een vaartje van 70 kilometer per uur door een rood stoplicht scheurde. Daar door kwam hij in hosting met een bromfietser, die met een dijbeenbreuk naar het zieken huis moest. De man was eerst doorgereden, maar kwam zich even later toch melden bij de politie. Volgens zijn verklaring had hij die avond vier glaasjes bier gedronken. Het alcohol- promilage in zijn bloed bedroeg 1,55, teveel dus. De officier van Justitie eiste vijf weken cel en voorwaarde lijk zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. De rechter maakte er twee weken gevangenisstraf van, ook zes maanórje ontzegging van de rijbevoegdheid met een proef tijd van een jaar. De firma H. Verdegaal uit Sassenheim is op de nationale bloemenvaktentoonstelling in Aalsmeer aanwezig met een unieke collectie tulpen en hyacinten. de eerder genoemde f 80 miljoen wordt gevormd doar produkten, die geen directe concurrentie voor Ne derland vormen, zoals Arachnis, Pro- tea, Heliconia e.a. Israël, de groot ste aanvoerder, levert vooral in de maanden december tot en met maart. Het is begrijpelijk, dat bij de hui dige kostenontwikkeling de kweker weinig behoefte heeft aan extra con currentie door importen uit derde landen en evenzeer is het duidelijk, dat wordt aangedrongen op bescher mende maatregelen. Hegemans: „De algemene gedach- tengang voor een derde landenbeleid zou feitelijk gericht moeten zijn op een zogenaamde papieren controle van de invoer, om zodoende gemak kelijker te kunnen ingrijpen bij ver storingen van de markt. Het is ech ter duidelijk, dat de handel niet staat te springen om nog meer papie ren en documenten. Daarom moet voorzichtig gemanoeuvreerd, daarbij lettende zowel op de handelsbelan gen als op de belangen van de eigen kweker. Resumerende heeft Neder land bij een eventueel in te voeren derde-landen-beleid in 1968 is het vastgelopen op de zogenaamde vrij waringsclausule slechts belang in dien dit beleid evenwichtig is". Overproduktie Tenslotte stond ir. Hegemans stil bij de niet onaanzienlijke produktie- verhoging, waarbij hij wees op het gevaar van overproduktie. Hij zei: „De vraag blijft recht overeind staan, wat wij met de steeds wassende stroom van produkten moeten be ginnen en ook de vraag of de han del nog in staat zal zijn qua omvang deze meerproduktie te verwerken. Er zal daarom flink gesleuteld moeten worden aan onze verkoopmethodie ken en gezocht moeten worden naar nieuwe afzetgebieden. De reeds be staande weerstanden in ons belang rijkste afzetgebied West-Duits- land - C. zullen bij het streven naar meer afzet alleen maar groter worden. Een grotere produktie be hoeft echter niet zonder meer tot onaangename gevolgen te leiden als wij maar in staat zijn te anticiperen op toekomstige ontwikkelingen". „De kennis van marktgebeuren in binnen- en buitenland zal moeten worden vergroot. In het buitenland zijn nog volop kansen aanwezig voor de export, gezien de veelal lagere consumptiecijfers. Zo'n ge richt marktonderzoek zal allereerst moeten worden begonnen in eigen RLJNSBURG De bevolking van Rijnsburg is sinds 1971 sterk ge groeid. Dit heeft er mede toe bijge dragen, dat de begrotingen in die Ja- Aan het eind van dit Jaar zal Rijns burg ongeveer 10.375 inwoners tellen. Ten opzichte van 31 december 1973 is dit een groei van 1,38 procent. Opmerkelijk is echter wel, dat in 1974 de groei het minst snel is ge gaan. land, omdat ik er nog niet zo van overtuigd ben, dat we hier met onze bloemenconsumptie aan de top zit ten. De directie A.V.B. zal met de landbouwattaché's die 23 zelfstan dige posten bezetten en in ruim zes- ARNHEM ALPHEN E;n vechtpartij, waarbij een sergeant door drie soldtatsn wand afgetuigd en een van de belagers een pink ver loor, deed zich in de nacht va<n 28 Juni voor in de kazerne in Den Hei- dier. Het drietal, Johannes van den B. (21) uit Alphnn, Adri M. (21) ui: IJmuiden en Johan van de H. (21) ui't Den Haa.g. keerde na een avondje uit in Den Helder om kwart voor één in de kazerne terug en vond de poort gesloten. Dit tot groot onge- Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Krishnan zn. v. K. San- kara Narayanan en K. Sankar. Getrouwd: S. Flink en G. van der Kraan; C. Hartevelt en A. J N. Lan- gezaal; A. Brussee en E. Stikkelorum; A. Riethoven A. W. de Ridder; D. Voorzaat en Y. I. Y. Kuneken; B. Schultz en G. J. de la Rie; J. C. Spies en S. I. C A. Verver; J. J. Kerkvliet en C. Profijt. Overleden: A. Kamphues (59) man; J. Rietkerken (75) gehuwd geweest met A. Kroesemeijer; D. Schaap (66) Zoeterwoude Geboren: Marissa M. d. v. A. H. Zwetsloot en M. C. Zonderop; Caro line B. d. v. A. C. van den Akker en M. J. de Regt; Leonardus G. M. zn. v. L. L. W. van Es en C. M. G. Kuljf. Ondertrouwd: W. F. Olsthoorn en A. Opdam. Getrouwd: J. van Dijk en L. M. van der Poel; A. de Groot en M. Pieterse; H. w. Rodermond en M. Lengton; J. M. Volwater en P. Su- vaal;G. M. Loomans en E. van Els- wijk; J. N. J. Berg en H. M. den Eisen. Overleden: J L. Dobbe 69; P. C. Paardekooper 81; H. Th. van der Geest 76. tig landen de Nederlandse agrari* sche belangen behartigen, de sier teeltsector graag bij die exportbe vordering en dat marktonderzoek in het buitenland van dienst zijn", 10 besloot ir. Hegemans. noe gen varn de soldaden, die voort durend c>p heit belletje drukten e<n de wachthebbende sergeant voor alles wat mooi en lelijk was uit scholden. „We klimmen zo over het hek als je niet gauw opendoet", dreigden ze. Zo gezegd zo gedaan en Johan klom met behulp van zijn vrienden over het hek, waarbij zijn ring bleef ha ken Pas toen zijn vrienden een pink vonden merkte Johan dat het de zijne wa6 en woedend wierp het drie tal zich op de sergeant die de nodige klappen en schoppen ontving. „W? raakten door die pink erg va» streek", vertelde het drietal gisteren voor de Arnhemse krijgsraad. De audi'teur-militaiir mr. P. M. Roelse vond het een héle kwalijke zaak en eiste drie weken Nieuwer- s'.uis. Daar hadden Johannes, Adrt en Johan niet op gerekend. Tot hun op luchting werden ze ieder veroordeeld tot een geheel voorwaardelijke oel- soraf van drie weken en f 400. Bevolkings onderzoek Oegstgeest OEGSTGEEST In Oegstgeest van 14 tot en met 21 november a.s. een röntgenologisch borstonderzoek voor de hele bevolking van 30 Jaar en ouder gehouden. Dit onderzoek vindt plaats in het Gezondheidscentrum, Lijtweg 7 op: donderdag 14 november 14.00 uur tot 1630 uur, 17.30 tot 20.00 uur; vrijdag 15 november 1730 tot 20.00 uur; maandag 18 november 9.00 uur tot 12.00 uur, 14.00 uur tot 1630 uur; dinsdag 19 november 17.30 uur tot 20.00 uur: woensdag 20 november 9.00 tot 12.00 uur, 14.00 uur tot 16.30 uur. donderdag 21 november 14.00 tot 1630. bod minder, dan nemen de Zeeuwse plattelands Jongeren zelf de organisa tie in handen. Dat betekent dat er dan in de omgeving van Souburg ge werkt gaat worden. Huisvesting, voe ding en vervoer zijn gratis. Belang stellenden kunnen zich opgeven bij het secretariaat van de Christelijke Plattelandsjongerenorganisatie. Prins Hendrikstraat 111, Alphen aan den Rijn (tel. 01720—75215). bij Dick Hulstijn, Préludeweg 642 Alphen aan den Rijn (tel. 01720-93255) of Elly van Leeuwen, Louise de Colignystraat 13, Leiderdorp, (tel. 071—49470). ALPHEN AAN DEN RIJN De Christelijke Plattelands Jongeren uit Zuid-Holland vertrekken op vrijdagavond 15 no vember naar Zeeland, om de dag daarop de Zeeuwse boeren te helpen bij het rooien. Het besluit voor deze landelijke actie werd deze week genomen toen bleek dat er vanuit Duitsland te weinig belangstelling was voor het jaarlijks congres. Het congres dat van 14 tot en met 17 november in Zeeland zou worden gehouden is een onderdeel uit het uitwisselingspro gramma met de zusterorganisatie, in het Duitse Beieren. Secretaris van de Zuidhol landse christelijke plattelandsjon geren Dick Hulstetfn: „Het moet tnu maar eens uit zijn met al het gepraat en geschrijf, we moeten iets doen". Deze actie moet ook een graadmeter worden voor de solidariteit van onze leden vindt Hulstetin. Het streven is in Zuid-Holland zeker 100 leden (van de 1300) te mobiliserenn .Dat moet als we ons werk goed doen een peuleschilletje zijn," meent Dick Hulstijn. Want de grootste groep moet toch echt wel uit deze streken komen. „Onze leden in Groningen en Friesland bijvoorbeeld hebben ook hun moeilijkheden, al zijn ze dan niet zo zwaar getroffen als de Zeeuwen". „Wij zijn overigens beslist geen agrarische club," voegt Dick Hul stijn daar aan toe. De leden zijn grof weg in drie categoriën te verdelen: agrariërs, werkende Jongeren en scholieren, in de leeftijd van 16 tot 30 jaar. Met opzet zijn ook het Ge reformeerd en hervormd Jeugdwerk aangeschreven, omdat deze organisa ties veel stadsjeugd onder hun leden herbergen. „Want," zo verduidelijkt Dick Hulstijn, „een stedeling wil wel elke dag eten, maar weet nauwelijks waar het vandaan komt. Nu heb Je als stedeling de kans ook eens te zien wat er allemaal voor komt kijken". Vooraan Dick die gisteren Juist een telefoon tje kreeg van zijn Zeeuwse collega wijst op het verschil in gemotiveerd heid. Vooraan op de akker loopt de boer en zijn gezin, daarachter volgen de leerlingen van de Sociale Acade mie De Jelburg uit Baarn („Ze zwe ten zich rot en zijn erg gemotiveerd") en een heel stuk naar achteren de militairen waarvan velen dit als een verzetje tegenover het saaie ka zerneleven zien. Vooral de uien, peulvruchten en aardappelen hebben voorrang bij het oogsten. Van de aardappelen is nu al vijftien procent verrot. De suiker bieten kunnen het volgens Dick HuL Stijn nog wel even volhouden, zij het dan dat het suikergehalte wel daalt. Vakmanschap is voor het rooien niet nodig. „Je moet alleen bestand zijn tegen een hoop nattigheid, modder en kou," vindt Dick Hulstijn. Ieder een mag meedoen; ook niet leden dus. „Graag zelfs," verklaart Hul stijn enthousiast. Gratis Wtór in Zeeland gewerkt gaat wor den hangt af van het aantal deelne mers. Bij deelname van zo'n vijf- zeshonderd leden wordt het land bouwcentrum in Goes ingeschakeld, dat de hulp coördineert en ook voor Slaapplaatsen zorgt. Is het aan- AALSMEER ..Ondanks de energie-crisis is dit jaar voor wat de sierteeltsector betreft redelijk goed op ons afgekomen- Geconstateerd kan worden, dat eind oktober Aalsmeer met het Westland evenveel hebben omgezet als gedurende geheel 1973. De totale export van snijbloemen en potplanten had eind sep tember een waarde van f 667 miljoen, terwijl dit eind septem ber 1973 nog maar f509 miljoen bedroeg". Dat deelde ir. G. J. Hegemans, directeur agrarische vertegenwoordiging buitenland van het ministerie van Lanbouw en Visserij, gisteren mee toen hij de opening verrichtte van de grandioze twaalfde nationale bloemenvaktentoonstelling, die tot en met zondag wordt gehou den in de V.B.A.-potplantenveiling aan de Van Cleefkade in Aalsmeer. Ir. Hegemans stelde verder vast, dat het glasareaal van de Neder landse bloemisterij dit Jaar met 300 hectare werd uitgebreid tot 2800 hec tare. Daardoor wordt de groei, die zich reeds enige jaren manifesteert, voortgezet. Dit resulteert, zei Hege mans, in een te verwachten export waarde van de totale sierteeltsector in 1974 van f1500 miljoen, waarvan de bloemkwekerij met f900 miljoen niet minder dan zestig procent uit maakt. In 1962 waren deze cijfers nog slechts f420 miljoen en f100 miljoen. Kosten Hoewel de ontwikkeling van de sierteeltsector in het afgelopen Jaar, ondanks de sombere prognoses, als redelijk positief kan worden beoor deeld is er nu toch veel minder reden optimistische te blijven, constateer de ir. Hegemans. „Die positieve be oordeling werd gunstig beïnvloed door de extreem zachte winter en door het feit, dat de nadelige gevol gen van de olieboycot en de daarop volgende prijsverhogingen met een zekere vertraging ons land bereikten. Nu wij deze effecten in volle omgang voelen is er aanzienlijk minder reden voor optimisme. De zeer grote kos tenstijgingen, als gevolg van de ener gie-crisis en de daardoor sterk ver snelde inflatie, manen ons tot be zinning. Maatregelen zijn noodzake lijk om deze kostenstijgingen het hoofd te bieden. Over de aard van die maatregelen lopen uiteraard de meningen uiteen". Hegemans wees erop, dat het ge bruikelijk is in penibele situaties als de onderhavige een beroep te doen op de overheid. Deze zal, merkte hü op, bij de beoordeling van dit be roep zondermeer tot de conclusie komen, dat meerdere bedrijfstakken met hetzelfde probleem worstelen. Aannemende, dat nationale maatre gelen genomen kunnen worden, dan zal blijken, dat hi) het hanteren van één maatstaf en dat dient de overheid in principe te doen de zaak financieel onhaalbaar zal zal zijn. Veel belangrijker in dit verband is de constatering, dat Nederland lid is van de E.E.G. en daardoor gebon den aan de Brusselse besluiten. „Laten we ons geen illuises ma ken", zei de directeur A.B.V., „want nationale steunmaatregelen worden doer Brussel niet aanvaard, ze roe pen elders in de E.E.G. reacties op en het zou het begin kunnen zijn van de desintegratie van de E.E.G., hetgeen vele Nederlandse bedrijfs takken onherstelbare schade zal toe brengen. Nederland kan niet zonder E.G.. hoe krakemikkerig het sy steem soms in elkaar mag zitten. Het exporteert vijftig procent van het bruto nationaal produkt en van die totale export is éénkwart agrarisch. Wij allen hebben behoefte aan een vrij verkeer van goederen; nationale steunmaatregelen zullen uiteindelijk dit vrije verkeer belemmeren". Derde landen Nadat Hegemans had vastgesteld, dat Nederland op het gebied van het kweken van bloemen en planten een kwaliteitsvoorsprong heeft opge bouwd en dat het handhaven van die voorsprong een duidelijk natio naal belang is. stapte hij over naar de derde-landen produkten. Produ centen uit Israël, Colombia, Thai land, Singapore e.d. exporteerden in 1973 voor een waarde van f80 mil joen aan snijbloemen naar de E.G. Het Nederlandse exportcijfer voor dit produkt was in dat Jaar f600 miljoen. Nadrukkelijk wees Hegemans erop, dat de exporten van de derde landen een duidelijke groei vertonen, maar dat ongeveer 25 tot 35 procent van KATWIJK Sinds vanmiddag drie uur is Katwijk (officieel) een zogenaamde "Postin'richting" rijker. In de Baljuwstraat is in veertien maanden tijd een nieuw Postkantoor verrezen, dat de postza ken in dit dorp voor het grootste gedeelte zal gaan behartigen. Op de begane grond van dit geheel uit gasbeton-stenen opgetrokken gebouw zijn de volgende "dien sten" ondergebracht: een zelfbedieningsruimte, de hal voor het publiek, de administratieruimte en de besteldienst. De verdieping erboven bevat onder meer een ruime kantine (erg belangrijk) en ruimten voor opberging van materiaal en natuurlijk het archief. Na de officiële opening, die is verricht door burgemeester Vermeulen van Katwijk, kunnen de inwoners van Katwijk vanavond tussen half acht en half tien in het postkantoor terecht. Om op hun beurt een kijkje te gaan nemen in het fraaie gebouw. De dienstverlening aan het publiek begint overigens "pas" komende maandag. Omdat het Leidsch Dagblad nieuwsgierige mensen graag tevreden stelt, namen wij alvast voor u een WW*

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4