Huren Haagweg heet hangijzer ASC en natuur Endegeest Komt er ook woningbouw in Bewoners „roden" grotendeels uit flats afkomstig Elke koninginnedag nationaal majorette concours in Leiden 45 miljoen de beste achteras- constructie: de De Dion-asvoor een veilig weggedrag 1 gebouwd uit veiligheid Leiderswisseling op techn. school Haagweg ABORTUS (4) VRIJDAG 8 NOVEMBER 1974 LEIDEN De mogelijkheid be staat om in de Leeuwenhoek (het gebied bussen rijksweg 44, Wassc- naarseweg, Plesmanlaan en het hui dige Academisch Ziekenhuis) naast een aantal universitaire complexen drie- tot vierhonderd woningen te bouwen. Zij zouden gesitueerd kun nen worden nabij de aan te leggen weg tussen de Wassenaarseweg en ae Plesmanlaan, die veel smaller wordt dan oorspronkelijk in de bedoeling lag. Naar de mening van ir. F. E. Kuy- ken van het adviesbureau voor ruim telijke ordening Stad en Landschap, dat de universiteit ten dienste staal bij het ontwerpen van haar nieuw bouwplannen, zouden de woningen niet alleen als huisvesting kunnen dienen voor degenen die op een of andere wijze aan de universiteit zijn gerelateerd, maar ook voor andere groepen van de Leidse bevolking. Dit in het kader van het streven stad en universiteit waar mogelijk te integre ren. Hij vertelde dat gisteravond in de vergadering van de naadscommissies voor ruimtelijke ordening en interne organisatie en beheer, die zich met cie grondoverdraoht in de Leeuwenhoek van gemeente aan universiteit en de nieuwbouwplannen van het AZL bezig hielden. Zoals bekend hebben B. en W. en de universiteit na vele" jaren van onderhandelen overeenstemming bereikt over de grondprijs. De raad moet daar spoedig (het voorstel staat gepland op de agenda van de raads vergadering van 18 november) een besluit over nemen. De plannen, zoals ze nu ontwikkeld zijn, bevatten nog twee nieuwe ele menten: er zullen in 't unrXsitaire gebied drie openbare fietsroutes wor den aangelegd en de ingang van het nieuwe ziekenhuis komt niet aan de zijde van de verlengde Warmonder- weg, maar aan de stadszijde. Het geen wethouder Waal deed opmer ken. „Ik heb de neiging te zeggm dat een d oor ge trokken Warm onder weg wellicht niet nodig is'. Ir. J. van Zwet, directeur van het projectbureau voor de nieuwbouw vertelde verder, dat zich in het uni versitaire „dorp' straks zo'n tiendui zend mensen tegelijkertijd kunnen bevinden. Hij bevestigde nog eens. dat de bestaande gebouwen van het AZL waarschijnlijk een universitaire bestemming krijgen. De noodgebou wen zullen wel spoedig afgebroken woraen. Hij toonde zich tenslotte bereid om van de zijde van het pro jectbureau „een strenge aanbeveling" te doen uitgaan voor het zoveel mo gelijk inschakelen van Leidse werk nemers bij de bouwplannen, die ove rigens door het rijk al over een aan tal aannemers zijn verdeeld. LEIDEN „Ofschoon de problemen die de impasse veroorzaakten, zijn opgelost, dit bete kent niet dat daarmee alle overige moeilijkheden als sneeuw voor de zon zijn verdwenen. Inte gendeel. Een van de hete hangijzers is nog altijd de huurprijsvastelling na de renovatie", beleid laat alles open), Dit schrijft een aantal leden de bewonerscontactcommissde en het resultaten toch zonder Haagwegtoomitee in 'n nog te verstu- culair kunnen worden genoemd, ren brief aan staatssecr Schaeffer Volgens deze berekeningen zouden xi&shUiövesbing en Ruimtemate de huren in het Haagwegkwartier Ordening. Met impasse doelen zij op het conflict dat heeft bestaan tussen h:-t bestuur van de Leidse Woning- s;.enting en leden van de bewoners- cnlactcommissie (die ndrnaal met 55 en maxiimaafl met hon derd gulden per maand omhoog gaan. Dit betekent d)at ze na renovatie zul len variëren van 115 gulden tot 225 de be- gulden. "Het behoeft eigenlijk geen ners de renovatie begeleidt) over samenstelling van deze commissie, voorbereidingen op de renovatie huren in het Haagwegkwartier veel dat de gaan die zeggen: voor mij hoeft het snecta- niet meer op deze manier." Haag- wegkomitee en bewonerscontactcom missie zijn die mening nog niet toe gedaan; wel willen zij op korte ter mijn inzicht in de financiële conse quenties van renovatie. De consulent stadsvernieuwing van het ministerie, Revet, heeft gisteren bezoek aan het Haagwegkwar- betoog dat dergelrke huren voor de tier gebracht. Hij zei "blij te zün bewoners absoluut onaanvaardbaar met dit soort lastige comité's" De van de huren volgens hem tweetal complexen in het te hoog zijn", aldus bewonerscontact- een zaak van voortdurend overleg Haagwegkwartier hebben daardoor oommissie en Haagwegkomitee. tussen bewonerscontactcommissie, ge- vertraging ondervonden, maar inmid- n meente, de hoofdingenieur-directeur dels lp het geschil door bemiddeling vjver.eg Volkshuis-vesting bil de provincie en van de heer Revet, consulent stads- zy vinden tie huidige huren al het ministerie. "Daarom komt deze vernieuwing op het ministerie, uitge- "schrikbarend, schandelijk hoog" en brief eigenlijk te vroeg. We gaan praat. Het probleem richt zich nu wijeen ero op de onzekerheid die er bestaat de hoogte van de huren tussen Hang over de huren die nadat de woningen wegkwartier en bv. Van Hogendorp- hoog de huren zullen worden. Hoe- vernieuwd zijn, zullen worden ge- straat al sinds mensenheugenis be- véél willen de bewoners betalen en vraagd. staat. "Is het een wonder dat er in buurt steeds meer stemmen op- Jan Pen van het Haagwegkomitee zegt: "Wij zien de renovatie nog wel zitten. Maar de bewoners zijn bang g- vorden". Hy wyst op de situatie dat er in het Haagwegkwartier nog niet gerenoveerde woningen zyn. die een hogere huur hebben dan de «tl wel gerenoveerde woningen in het Noorderkwartier (Van Hogendorp- straat e.o.: 145 gulden). Onmogelijk Inmiddels zyn er in het Haagweg- k artier bijeenkomsten belegd waar op de bewoners door de architect zijp voorgelicht over de renovatieplannen voor de wyk. In de brief aan Schae- fr- wijzen bewonerscontaotcommissip en Haagwegkomitee er echter op, dat hei "totaal ontbreken van inzicht in zake de toekomstige huren een wer kelijk vrije en weloverwogen keuze van de bewoners voor of tegen reno- v- 's onmogelijk maakt." 3e afdeling volkshuisvesting van de gemeente heeft op verzoek van de L VS nu een berekening gemaakt, waarbij als leidraad het. zg. "gewij zigd puntenstelsel 1973 van het mi- n.vterie" is gehanteerd. Pen c.s s? ïrijven de staatssecretaris, dat de r: k:naars weliswaar uitdrukkelijk e n slag om de arm hebben gehou- d n (een nieuw huur- en subsidie- z n." schrijven de bewonerscontact- ennmissie en het Haagwegkomitee aan Sohaefer. "Er is sprake van grote onredelijkheid" zeggen de briefschrij vers bovendien. Tot die conclusie zijn ze gekomen na een bezoek aan de g r moveerde woniaigen van de Leid se Woningstichting in de Van Hogen- dorpstraat (Noorderkwartier) woningbouwvereniging De Eendracht in de Driftstraat (De Kooi). Aan de hand van het bovengenoemd pun- zouden de "°rsrlhi''len in huurprijs met een willekeurige n.ng in het Haagwegkwartier respec tievelijk f49 60 en f25.60 bedragen (na renovatie). En dat terwijl er sprake is van woningen met gelijke kwaliteit. "Natuurlijk luidt de conclusie van ons onderzoek niet dat de woningen aan de Driftstraat en de Van Ho- g^i-'orpstraat een lage huur bobben, •wèl beweren wij dat de becijferde LEIDEN Morgenavond om 7 uur verzorgt de jongerengroep The Lord's Folks een eucharistieviering in de Jozefkerk aan de Herensingel. Cele brant: kapelaan F. Verlaan. Thema: Oecumenisch: wanneer O.Q. LEIDEN Het internationaal ma jorette concours, gehouden op 4 ok tober in de Breestraat, dat als gevolg van de barre weersomstandigheden, weinig belangsteling trok is voor de besturen van harmoniekkpel Werk- mans Wilskracht en wijk vereniging Aktief aanleiding geweest rond de ta fel te gaan zitten. Dit heeft tot re sultaat gehad, dat beide besturen be sloten hebben voortaan elk jaar op Koninginnedag (30 april) een natio naal majoretteconcours te organise ren in Leiden (zuidwest). Koninginnedag is gekozen omdat de werkende bevolking op deze dag vrij heeft, zodat de te verwachten deelneming én publieke belangstelling dan optimaal kunnen zijn. Het concours zal worden gehouden me inachtneming van het reglement en bepalingen van de Algemene Ne derlandse Unie van Muziekvereni gingen (A.N.UM.), wat inhoudt dat uitsluitend gewerkt zal worden met een erkende jury. Dit betekent dus een offieïeel concours. De besturen hebben het te houden concours in middels op de z.g. "concourskalender" laten plaatsen. Burgemeester Vis heeft zich bereid verklaard het be schermheerschap van h aanvaarden. Naast dit officiële er tevens een open inschrijving zijn voor majorettepelotons van niet-mu- ziekverenigingen (o.a. van buurt- en speeltuinverenigingen), die afzonder lijk gejureerd worden. Gezien het karakter van de dag, waarop het concours zal worden ge houden. zal met name het bestuur van wijkvereniging Aktief hier mede haar traditie hooghoudend voor een aantrekkelijk bij programma in het kader van haar festiviteiten zorgen. Het besluit van de besturen van Werkmans Wilskracht en wijkvereni ging Aktief om een dergelijk groots concours te organiseren, is tevens voortgevloeid uit de gedachte hier mede een bijdrage te leveren de naam van Leiden ook in dit. opzicht naar buiten uit te dragen. Voor nadere in lichtingen Van 's-Gravensandestraat 19. Leiden. LEIDEN De verkoopprijs de grond in de Leeuwenhoek die de gemeente zal o verdrag rn aan de rijksuniversiteit van Leiden bedraagt 45 miljoen gulden. Dit hebban wij uit betrouwbare bron vernomen Het oorspronkelijke aanbod van de uni versiteit bedroeg 17 miljoen en de vraagprijs van de gemeente 35 mil joen. Daarbij moet wel bedacht wor den, dot die bedrogen gebaseerd zijn op een kostprijsberekening, die da teert uit 1966 De Leeuwenhoek is bijna 63 li hectare groot. Ruim acht hectare was al in hst bezit van het rijk. i Officieel DAF-dealer voor Voor schoten en Zoeterwoude GARAGE VUETWIJK Gerard Douplantsoen 22, VOORSCHOTEN, telefoon 01717—4455 LEIDEN Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zad de heer D. Hanlog zijn functie van directeur van de Techn. School aan de Haagweg met ingang van 1 februari 1975 neerleggen. Hy ward met ingang van 1 augustus 1958 be noemd tot directeur van de dag. en avondscholen van de LTS aan de Haagweg. Hy had vooraf de am bachtschool te Leeuwarden in dezelf de functie 5 jaar gediend Tot zijn opvolger is benoemd die heer K. H. de Bruyn, thans adjurot- directeur van de school aan de Haagweg. Hij wend op 5 oktober 1928 ge Dar en in Gouda Na zijn opleiding heeft hij enige jaren by de N-ed. Spoorwegen gewerkt en vervolgens bij de Koninklijke Marine en het Mi nisterie van Defensie in Den Helder. In 1961 kwam hij in cfemst bij het technisch enderwys als leraar aan de LTS aan de Haagw:g. In 1971 volgde zijn benoeming tot adjunct- diireoöeiur. LEIDEN Bijna alle bewoners van Peppelrode, Essenrode, Plata nen-rode. Wilgenrode en Olmenrodie in de Meren wijk zijn afkomstig uct ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN Je beste voegloze 14 k. ringen o.a. 1 paar met geslepen zijkant 190j— Dit model met briljant 265,— Met 2 briljanten 340,— Gratis graveren. Blijvende service. Desgewenst handgraveren. Ruime keuze In de beste merken. Desiree - Anker - Constant - A. S. - Martinshof. UW JUWELIER v. d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 181 LEIDEN Opnieuw is een brug over het Rapenburg uitgevallen voor het verkeer, behalve voor fietsers en voet gangers. Na de Nonnenbrug bij de Academie is gisteren, zoals gemeld, de Doelenbrug (dichter bij het Kort Rapen burg) gesloten. Voor onbe paalde tijd, want er moet geld op tafel komen om de historische brug weer berijd baar te maken voor alle ver keer. Voor de Nonnebrug is dat geld er wel. De gemeente raad sloot er fuist deze week een lening voor. (Foto Jan Holvast) LEIDEN Op uitnodiging van de pinkstergemeenten zal evangelist G. Tjong van a.s. maandag tot en met donderdag een opwekkingscampagne in Leiden houden. Evangelist Tjong, geboren in Indo nesië uit Chinese ouders, was aan vankelijk van plan bouwkundige te worden. Toen hij echter op 28-jarige leeftijd het evangelie hoorde en tot bekering kwam hield dit tevens in dat hy uit de familiekring werd ge stoten. Na de beslissing zich geheel fn dienst te stellen van de evangelie verkondiging. volgde zyn vorming tot evangelist. Veel heeft hy in deze dienst mogen doen voor de verbrei ding van het evangelie. Eerst in In donesië later in Amerika. Canada en andere landen heeft hy in vele ker ken en kringen van alleref denomi naties campagnes en opwekkings diensten gehouden. De campagne in Leiden wordt ge houden in het kerkgebouw Oude Ryn 3, 's avonds om half acht. LEZERS SCHRIJVEN: Lang hadden wy gevreesd dat het mooie landschap tussen Endegeest en de Nachtegaallaan zou worden opge offerd aan een vierbaans verlengde Warmonderweg. Deze plannen Ujken nu gelukkig van die baan, maar die, er hebben al anderen nun vingers naar cut unieke stukje grond uitgestrekt. A.S.C. wenst daar voetbalvelden aan te leggen. De beslissing hierover moet door Leiden snel genomen worden; natuuriyk is er by de gemeente niemand op het idee gekomen de mening va in de omgeving te peilen. Woensdagavond zyn er op eigen initiatief al vier Vogelwykers naar de fractievergadering van de pro- gresieve partyen geweest om him standpunt weer te geven. Dit stand punt komt hier op neer: Dit stukje open grond is van land schappelijk. noge waarde; wy zyn niet zozeer tegen voetbal velden, maar wel op deze plek. De mensen die in de gemeenteraad de beslissing moeten nemen zouden eens op een zomeravond de son ach ter de bomen van Endegeest moeten zien ondergaan, terwyl op de voor grond de koeien in de dampende wei staan. Waar vind Je dat nog in Leiden? Laat niet één van de eerste daden van het nieuwe college zyn: opoffe ring van dit laatste stukje landschap- lij ke schoonheid ten behoeve van een voetbalclub die over alternatieven be schikt. Namens bewoners Vogelwijk, MAARTEN VAN DER PLAS, Leeuwerikstraat 4, Leiden. Na lezing van de wederom "vurig" anti Roomse uitlatingen van de heer v. d. Bey zou ik het volgende willen mededelen. Allereerst kan men niet alleen de schuld schuiven op de R.K. kerk van vandaag. De tydgeest van weleer, de toen bestaande structuren, maakten deze ontwikkelingen moge lijk, zonder dat er in feite enige te genspraak was. De macht van de kerk, ls inderdaad in vroegere perioden erg groot ge weest. En het was inderdaad zo, dat "toen" alléén het "instituut" kerk telde. Ik erken hierby, dat er grote fouten zyn gemaakt en tekortkomin gen geweest. Maar vergeet niet, dat "wy" de kerk maken, en dat "wy" als mensen nu eenmaal ook fouten maken! Dus niet alleen de .roomsen"! Dat gold toen, dat gelat nu, en dat geldt ook voor morgen! Kerk en politiek zyn altyd nauw met elkaar verweven ge weest. Ten aanzien van de Tweede We* reldoorlogdit is óók niet alléén een kerkelykp aangelegenheid geweest. Deze ont/zikkeling was een ingewik kelde procedure, waarby er veel sa menloop is geweest, van allerlei po litieke beïnvloeding, intriges, met daar aan vastgesmolten &erkelyke autoriteitsgevoelens- of gedachten. Dit is voor alle mensen een onaan vaardbare mensonterende aangele genheid geweest. Graag zou u een schuldbekentenis horen, doch ook als u de moeite nam, oir. één enkele keei. een eucharistie viering via de radio of tv te volgen, zult u kunnen ervaren dat die schuld- belydenis wel degehjk wordt geuit. Duideiyk, en voor een ieder hoorbaar, erkennen wy onze "menseüyke" te kortkomingen t.o.v. God, au yab li- kaar. In deze beiydenis wordt schulc beleden, van het (toen) geleden kwaad, van het huidige en van het toekomstige kwaad. Dit is géén afschuiven van de verantwoordelyk- heid, maar een duideiyk weten van ons eigen onvolmaaktheid, omdat we maar 'mens" zyn. Bovendien is er, naar ik meen, in 1963 by de sluiting van het 2e Vati caans Concilie, openlyk een schuld- beUjdenis gedaan, voor de manier waarop de reformatie tegemoet werd getreden. Iedere dag, ieder uur byna wordt elders in de wereld de schuld- beiydenis uitgesproken! Ik wil deze discussie afsluiten met de hoop uit te spreken, dat u wat meer in het nu en naar de toe komst wilt werken. Op dat we trachten wat minder fouten te maken als die, welke voor ons gemaakt zyn. We staan voor een moeilijke, doch ook boeiende taak om een "ander" klimaat te scheppen. We moeten een weg vinden waarop, in ieder geval, onze kinderen "samen" kunnen door gaan! Van myn kant is deze discus sie met u gesloten. flat- of etagewanmgen. Dat blijkt uit een enquete die het Bureau Sta tistiek van de gemeente Leidien heeft ingesteld. Opvallend is dat de her komst van de 115 gezinnen 'n sterke concentratie te zien geeft Veertig gezinnen die nu in de „roden" wo nen zyn afkomstig uit zes Leidse straten te weten de VaJeriusstraat. de Agaat-, Topaas- en Opaalstraat, en de Ar ends- en Condortior. Het gaat hier steeds om het achterlaten van flatwoningen die de afgelopen tien jaar zyn opgeleverd Van de 115 gezinnen kwamen er 13 van buiten Leiden. Deze verhou ding komt wanneer het complex van üe stichting „E.gen Huis" eind van dit jaa- helemaal bewoond is. duide lijk anders te liggen. Dan is ruim een kwart voor de bewoners afkom stig van buiten de sleutelstad. Op- vallend is venter de lage leeftyd van de 531 personen die de „roden" be wonen. Meer dan de helft namelijk 51.7%, is Jonger dan 20 jaar. Van de gezinshoofden is 77% la gere of middelbare employé. Daar van werkt 31 procent in de admini stratieve en 22 procent in de tech nische sector. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3