'Oude Hollandse kerken' is rond MIJNDERS MAGAZIJN VERKOOP MEI KORTINGEN VAN AO en 50% Sint Willibrord Vereniging bemiddelt aan de basis SALONKASTEN AANBOUWWANDEN BANKSTELLEN Profiteer nu! Van Mijnders magazijnverkoop. Eerste vergadering in Leiden Beroepingswerk 'Het groote missie-uur' boeiende speurtocht naar missiemotivatie OP ZATERDAG 9 NOVEMBER VAN 9.00 TOT 18.00 UUR AAN ONZE ZAAK LANGE GRACHT 5, LEIDEN VRIJDAG 8 NOVEMBER 1974 UTRECHT De Sint Willi brord Vereniging (SWV). het rJc. adviesorgaan en servicecentrum voor oecumene, gaat zich meer richten op de basis om zo moge lijk een bemiddelende rol te spe len tussen wat er aan het grond vlak spontaan ontstaat en het officiële oecumenische beleid van de kerk. Zo was de SWV vorige week zaterdag betrokken bij de regionale bijeen komst in Leiden over het interkerkelijke werk in de Marenwyk. Ook wil de ver eniging in het vervolg bijzondere aandacht geven aan de ontwik, kelingen binnen de Wereldraad van Kerken. Tevens worden de banden met het secretariaat voor de eenheid in Rome verstevigd. Dit deelde de nieuwe voorzit, ter van de vereniging, de Nij meegse pastoraail-theoloog prof. dr. P. Haairsma mee tijdens t. persbijeenkomst in Utrecht ter gelegenheid van Wtüibnordzomdag op 10 november. Die zondag staait in de r.k. kerken het oecumenisch werk centraal en wordt er een inzameling gehouden voor de vereniging (giro 801919 te Den Bosch), die in 1975 ongeveer 170.000 gulden nodig heeft en voor die rik. bijdrage aan de Raad van Kerken, ongeveer 80.000 gul. den. De eucharistievieringen, die zondag door radio en televisie worden uitgezonden, hebben ais thema Sint Willibrord en de oecu mene. Bisschop Simonis van Rot terdam heeft zijn maandbrief ge wijd aan „onze oecumenische op dracht". De vereniging, waarvan kardinaal WHebramds de eerste voorzitter was, heeft ais handrei king voor de kerkdiensten de pa stores een brochure aangeboden „maak één wat verdeeld is". Bij de benoeming van prof. Haarsma is een eind gemaakt aan de onduidelijke combinatie van de functie van voorzitter en van oecumenisch gedelegeerde van de bisschoppen. Overeenkomstig de Romeinse richtlijnen is nu ter be. hartiging van de oecumene een bisschoppelijke commissie samen gesteld. bestaande uit kardinaal Alfrdnk en mgr. Ernst, die zich laat adviseren door het hoofdbe stuur van de SWV. Gevraagd naar de activiteiten van de Raad voor Israël van de vereniging, zei voorzitter Haarsma dat er over het bijbelse funda ment van de staat Israël ook in katholieke kring vrij veel me ningsverschillen beslaan. Hier. over zal een studieraad worden gehouden. Omdat ook in andere kerken het contact met joden een moeilijke zaak is, wordt in fe bruari over dit thema een inter kerkelijke open dag belegd. Prof Haarsma vindt het ook be langrijk dat aandacht wordt ge geven aan die betrekkingen met moslims, met niet- kerkelijke en er tussen de humanisten kerk nog geen kanaal bestaat, dit leidt soms tot spanningen, zoals bij het abortusvraagstuk. De vereniging zal bij de rk. kerkprovincie blijven aandringen dat men zoveel mogelijk gezamen. lijk met andere kerken doet of minstens in onderling overleg. Een praktisch struikelblok hierbij is momenteel daitmen binnen de Raad van Kerken moeilijk tot een gezamenlijk standpunt komt, omdat de vertegenwoordigers van de verschillende kerken dlit lastig aan hun pluriforme achterban kunnen „verkopen". Bestuurslid dr. A. Hoetepen, verbonden aan het Interuniversi tair Instituut voor Missiiiologie en Oecumenica te Utrecht, zei het nisohe beweging in de afgelopen jaren aan internationale reputa tie en betekenis heeft ingeboet. De oorzaak zoekt hij behalve in het ingrijpen „van hogerhand" ook in een verflauwde belangstel, ling aan de basis voor de sterk groeiende overeenstemming van de 'theologen uit verschillende kerken. Men koos de richbing van een „ervarimgs- of belevings- oeoumene". Dr. Houtepen, die deze reactie tegen theologische haarkloverij overigens begrijpelijk vindt, wijst erop dat juist in de laatste vier jaar sinds wij in Nederland van een oecumenische impasse zijn gaan spreken er een toenemend aantal theologi sche akkoorden is bereikt over belangrijke programma-onderde len, zoals bijbel, overlevering en dogma, doop, eucharistie en ambt. Een aantal Reformatorische Kerken concludeerde tot de eucharistische werkelijkheid. Volgens dr. Houtepen' heeft de erkenning door Rome van deze reformatdsche opvatting over eucharistie hoge voorrang. Zelfs op het uiterst moeilijke vraagstuk van het primaat van de paus beginnen nu de eerste positieve gespreksresu Itaten bin nen te komen. Najaarszi tting herv. synode DRIEBERGEN De synode van de Nederlands Hervormde Kerk komt op 18, 19 en 20 november bijeen op Hyde- park in Driebergen. Op de agenda staat het abortusvraagstuk, het IKON, de geboorteleden en enige kerfcordelfjke aangelegenheden. Over de abortus heeft de synode in juni al gesproken. Er is nu ge werkt aan een eindrapport, getiteld "Leven en helpen leven". De synode hoopt de statuten te kunnen goed keuren van de op te richten stichting IK.OJT. (Interkerkelijke Omro°p Ne derland).) Op dinsdag 19 november ontvangt de synode dr. C. Beyers Naudé, de directeur van het Christelijk Insti tuut in Zuid-Afrika. "Oude Hollandse kerken" rond In Leiden is de eerste vergadering gehouden van het algemeen bestuur van de stichting "Oude Hollandse Kerken" in oprichting. Het initiatief ls uitgegaan van het ministerie van c.rm. en van de Vereniging van Nederlands Hervormde Kerk Beroepen te Katwijk aan Zee (wijk Hoornes-west)J. den Besten te Hui* zen. Aangeboden naar HaU (Old)D. R. Jonker te Akkerwoude, c.a.; Aangenomen naar Polsbroek: J. R. Volk, kandidaat te Bunnik. Gereformeerde Kerken Beroepen te Goes: W. Stolte te Aal ten. Gereformeerden Gemeenten Tweetal te Middelburg, tweede pre- dikantspaats: Chr. van der Poel te Yerseke en J. van Vliet te Aagte- kerke. Kerkvoogdijen. Aanleiding was de sluiting van de Leidse Pieterskerk door de hervormde kerkvoogdij. Voorbeelden zijn soortgelijke stich tingen in het noorden en oosten van het land. Deze stichtingen nemen oude waardevolle kerken over van kerkvoogdijen en kerkbesturen die de inkomsten van him vaak zeer kleine gemeenten en parochies niet meer kunnen steken in het onderhoud van kerken. Eigen deskundigheid en een grote kring van contribuanten stellen de Gro ninger en Friese stichtingen reeds in staat een aantal waardevolle kerken te behouden. In westelijk Nederland is het probleem urgent voor het Noordhol landse platteland en de Zuidhol- landse steden. In de steden van Noord-Holland heeft men al eigen wegen betreden en de plattelandsge meenten in Zuid-Holland zijn in het algemeen redelijk draagkrachtig. Ver moedelijk zal binnenkort een derge lijke stichting voor Zeeland worden gevormd. De Hollandse stichting bezit nog geen voorzitter; de functie wordt waargenomen door de heer H.W. Herwig uit Delft, adjunct-directeur van de provinciale planologische dienst, die ook de voorbereidings commissie voorzat. Vice-voorzitters zijn vanuit Zuid-Holland oud-wet houder P.C. Elfferich uit Delft en vanuit Noord-Holland de heer E. G. Duyvis uit Hedlo. Secretaris is mevrouw C. Chavannes - Mazel uit Warmond en penningmeester mr. H. Weiland uit Leiden. Het algemeen bestuur bestaat uit een aantal bij monumentenzorg betrok kenen (van hun vak of door hun interesse) alsmede de predikant M. L. W. Schoch van de Kloosterkerk in Den Haag en pastor J. I. M. van Adrichem van de Josephparochie (vroeger aan de West-Kruiskade) te Rotterdam. Begin volgend Jaar (het Monumen tenjaar 1975) denkt de stichting zich tot de bevolking te wenden. In verband met de restauratie van de Engelse kerk op de Begijnhof in Amsterdam, die gisteren is begonnen, zullen de diensten tijdelijk worden gehouden in de Nieuwezijds kapel. Op de foto krijgt de verhuizing z'n beslag. De stoet, waarin dominee C. R. M. Bell de bijbel draagt, wordt vooraf gegaan door een doedelzakspeler. Ook de vlaggen gingen mee. "De reden waarom Nederland een eerste plaats inneemt in mijn Vader hart, is diens grote liefde en offer vaardigheid voor de missies. Want met alleen offert Nederland zijn geld en veel geflJd voor de missies, het geeft bovendien, en dit is nog van groter waarde, zijn kinderen." Paus Pius XI in de dertiger Jaren over de katholieken van Nederland. Woorden van lof, en terecht. Dat kleine Nederland, diat toen 1 procent van alle katholieken van de wereld herbergde, leverde maar liefst 10 pro cent van alle missionarissen over de hele wereld! Het St. Petrus-Mefde- werk en de H. Kindsheid bloedde als nergens anders. Als het maar voor de missie was dan was de Nederiandse katholiek niets teveel. Die periode tussen de beide wereld oorlogen geldt als de eigenlijke bloei periode uit de missiegeschiedenis van katholiek Nederland. De periode werd dan ook door tijdgenoten en historici in latere jaren geschetst als "het grote missie-uur." Onder deze titel heeft de directeur van het katholiek documentatie centrum, dr. Jan Roes, deeer dagen een boek gepubliceerd (AMBO, 223 blz. f 17,50), op zoek naar de missiematrvatie van die Ne derlandse katholieken. En het werd tijd, want met aMie respect voor prof. Rogier, maar dit aspect is niet of naaiwelijks behandeld in zijn werken over het Nederlands katholicisme. En het werd tijd, want het is al een hele tijd "in" om met alle respect te spreken over het ontwikkelings werk en wat denigrerend en afstan delijk over missie en zending. Die zouden alleen maar negertjes heb ben bekeerd! De pas gepromoveerde dr. Roes heeft alles eens precies op een rijtje geeet. Natuurlijk is hierbij niet voor bijgegaan aan de positie van onze (eerste)kardinaal Van Rossum die in Rome de grote "baas" was over de missie en de missionarissen. De au teur zegt het zelf heel nadrukkelijk en ik hoef hem dus alleen maar te herhalen, dat er in dit boek voorbije gegaan wordt aan de internationale verhoudingen, de theologische aspec ten, de missiewerkzaamheid op zich zelf zoals missieactiviteiten "hier" alls missionering "ginds". Dat wordit min of meer als bekend veronder steld en dat is nogal wat. Maar goed het onderwerp van het boek ging alleen over de missiemoti- vartrte. Nou, diat heeft Jan Roes ge geven. Erg veel bronnen en verwij zingen geven duidelijk aan dat we hier te doen hebben met een disser tatie, zij het met weglating van de stellingen en met een andere kaft. Voor de liefhebbers een interessant boek. THEO KROON. grote magazijnverkoop van licht beschadigde 200 en 250 cm wengé en palissander 250, 270 en 320 cm zwart en wengé Als u een mooie salonkast zoekt is dit de kans van uw leven om voor een spotkoopje, een mooie SALONKAST aan te schaffen Voor handige doe-het-zelvers enorme extra koopjes in licht beschadigde salonkasten. I LiSSeKanaalstraat-Heereweg. Wm Leiden: Lange Gracht5 'i*. ^B 5 min. van het station. t.o. de zaak parkeerplaats voor 1000 auto bij molenDE VALK 11 Wil ini—1 1 DONDERDAGAVOND KOOPAVOND TOT 9 UUR, I W| Ym\ J Ijl" 1^ MAANDAGMIDDAG GEOPEND!

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 17