Beroering in Frankrijk over kraken Mirage onweer staanbaar nerts CONGRES MACHTIGER DAN OOIT TEVOREN Argentinië kondigt staat van beleg af HetSpaarpapier aan toonder van de NMB. Aanude keuze! Nederlanders waren stomverwonderd Sadat acht vredespogingen van Kissinger noodzakelijk blijven 00 4000- Jaar gevangenis voor knoeierijen met wijn DONDERDAG 7 NOVEMBER 1974 PARIJS (AP) In Frankrijk is gisteren een politieke rel losgebarsten bij de onthulling dat een voormalige chef van de luchtmachtstaf, generaal Paul Stehlin, nu voorzitter van het Franse parlement, Amerikaanse plannen heeft gesteund die waren gericht tegen de Franse Miragestraaljager die een gooi wil doen naar een aantal Europese NAVO-landen. Stehlin heeft zijn oordeel doorgezonden aan de betrokken buitenlandse rege ringen. Woedende Gaullistische afgevaar digden eisten het ontslag van de 67- jaiige Stehlin uit heit par Jemen. "cm redenen van eer". Ex-premier en minister vam Defensie Piierre Mess- is met de militaire erecode" en hij voor de opperste luchtmachtraad zou kunnen worden gedaagd. Stehlin gaf volmondig toe dat hij een oordeel over de Mirage had ge- ral Dynamics en de Northorp YF-17 Cobra straaljagers en dat die beoor deling zeer ongunstig was uitgeval len voor het Franse Jachtvliegtuig. Hij had het rapport toegestuurd aan president Valery Giscard dTSstaing, andere Franse leiders en aan 'ver schillende personen die belangstelling hebben voor het Atlantisch bondge nootschap.' Het dagblad Le Figaro, dat het nieuws gisteren als eerste publi ceerde, meldde dat de Nederlandse en andere Europese regeringen ko pieën van de studie ontvingen. De Nederlanders waren er zo verwon dend over diait zij Pairys hadden ge- De echtgenote van de Chinese partijleider Mao tse-Toeng, Tsjiang Tsjing, begroette onlangs de Deense premier Poul Hartling en diens vrouw tijdens hun bezoek aan Peking. Deze foto werd nu pas vrijgegeven door de Chinese regering. Er doen geruchten de ronde, dat Mao zich zou willen terugtrekken en de weg zou willen vrijmaken voor zijn echtgenote om hem op te volgen. Vuurgevecht Gistermiddag zijn tijdens een vuurgevecht in Cross- maglen bij de grens tussen Ierland en Ulster twee Britse soldaten ge dood. De IRA heeft direct daarna verklaard voor de aanval op deze Britse militairen verantwoordelijk te Dronken De vrouw van de Ameri kaanse Democratische senator Ed ward Kennedy heeft gisteren toege geven dat zij dronken achter het stuur heeft gezeten en is veroordeeld tot een boete van 200 dollar en intrek king van haar rijbewijs voor zes maanden. Op 9 oktober had zij een zware aanrijding veroorzaakt met een auto die voor rood licht stond. Niemand liep letsel op. CAIRO Kissingers pogingen i het conflict in het Midden-Oos- Oosten zijn veel meer dan ooit te voren noodzakelijk. Dit heeft de rende inspanningen Egyptische president, Anwar Sadat, rechtvaardige en duurzame vrede tot verklaard na een tweede onderhoud stand te brengen, aldus Sadat. „Wij geloven dat de VB. een actieve rol Het Egyptische staatshoofd zei dat len' r verdere voortgang kunnen spe- ajg i vreedzame regeling Sadat vond niet dat de Arabische ADVERTENTIE Spaanvinstbiljct^^% A/ met vaste looptijd. Byw Rente tot Jlv/U Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm speciaal voor hen die van te voren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 71/2%of zes jaar vast met een rente van 10%. Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. u stort spaartermijn rente u ontvangt f 865,33 f 4.326,66 f 564,48 f2.822,37 2 jaar 2 jaar 6 jaar 6 jaar 71/2% 71/2% 10 .10 f I.OOO,- f5.000,- f I.OOO,- f5.000,- Premie Spaar Biljet 1 f)/ met variabele \MVg. looptijd. Rente tot 2/U De flexibele tussenvorm. Vindt u twee jaar vast wat kort en 6 jaar vast te lang, dan is het Premie Spaar Biljet een winstgevend alternatief. Premie Spaar Biljetten kunnen namelijk na twee jaar jaarlijks worden uitbe- taald.U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 6% rente op rente, een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nu f1.000.- en wij betalen u terug: spaar- termijn hoofdsom 6% basisrente premie waardoor u ontvangt totaal* rente 2 jaar f x.123,60 f 10,- x.133,60 6Va% 3 jaar f x. 191,02 f 50,- 1.241,02 7V2% 4 jaar f 1.262,48 f 125,- 1.387,48 81/2% 5 jaar f1.338,23 f 240,- 1.578,23 91/2% Geeft loon naar sparen. *De percentages vermeld onder „totaal rente" zijn afgerond en berekend op basis van rente op rente. Er zijn ook Premie Spaar Biljetten van f 5.000,-. Met Premies van f 50,-na 2 jaar. tot f 1200,-na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. ADVERTENTIE viraagd of h.i ge211 falsificatie was, bedoeld om de betrekkingen tussen Parijs en D ertHaag te traineren, al dus Le Figaro. Stehlin verwierp suggesties over "handelsbelangen* van zijn kant. Een Gaullistische afgevaardigde deed een aanval op hem als zou hij geli eerd zijn geweest aan een Ameri kaans vliegtuigindustrie (Hughes) Stehlins rapport had betrekking op wat is genoemd "het contract van de eeuw." De Nederlandse, Belgische, Noorse en Deense regeringen moeten spoe dig beslissen welk vliegtuig ze voor hun luchtmaohten zullen aanschaf fen, de Mirage, de beide Amerikaan se toestellen of de Zweedse Saab- Viggen. Het eerste contract gaat om 350 toestellen maar uiteindelijk kan in het in de komende Jaren om een tweeduizend straaljagers uitlopen, ter waarde van 30 35 miljard gul den. Stehlin zei dat als wordt beslist op uitsluitend technologische overwe gingen, de keus duidelijk zal zijn. Volgens hem zijn de Amerikaanse toestellen 'onbetwistbaar superieur aan de Mirage F-l.' Stehlin deed ook een aanval op Marcel Dassault, stichter van de on derneming die de Mirage maakt, de kern van het Franse luchtwapen. Hij zei daft als Dassault t Europese con tract zou krijgen, dat de in moeilijk heden verkerende Franse vliegtuig industrie niet zou helpen, noch de Franse belastingbetaler maar "ge woon weer een goed zaakje voor de heer Dassault" zou zijn. Het aanbod van Northorp^ om de produktie met Europa te delen, zou een bijdrage zijn tot bestrijding van de werkloos heid. Hij zei dat toen hij chef-staf van de luchtmacht was, hij "te lijden had bij de opbouw van zijn strijdkrach ten onder de beslissingen die de heer Dassault bij de regering wist door te «Snikken, tegen mijn advies en dat van de generale staf in." Voor de vrouw die uiterst stijlvol gekleed wil gaan heeft Lambert de Jong een begeerlijke kollektie heel veilige nertsen. Bijvoorbeeld een echte nertsjas in een mooie pastelkleur en geheel athankelijk van de afwerking, is er al Iets grotere maten 10% meer. Wel zo interessant om gauw te komen kijken en passen. Donkersteeg 3, Leiden, tel. 071-21406 •topconferentie verdere vorderingen zou hebben geblokkeerd. Het topover- n een vluchtelingenvraagstuk tot n politieke kwestie te maken. Minister Kissinger noemde zijn be sprekingen nuttig en constructief „Ik heb er bij vele gelegenheden de nadruk op gelegd dat dit het doel matigst kan geschieden door een stapsgewijze benadering. Ik ben net begonnen aan een reis door het Mid den-Oosten. Wij zullen actief nauw diplomatiek contact met alle partijen onderhouden om te zien welke moge lijkheden er zijn en zullen vol moed voortgaan waar mogelijkheden be staan". Op een vraag of Egypte bereid zou zijn met Israël een overeenkomst te sluiten over een verdere Israëlische gedeeltelijke terugtrekking uit bezet gebied zei president Sadat: r.WiJ zijn steeds bereid mee te doen aan elke stap tot terugwinning van ons land". WASHINGTON Ruknte- vmrder John OJenm heelt tóch im Ohio nog sterteer waar gemaakt dam was voorspeld. Hij gaat als Democratische senator naar Washington. Zijn Republikeinse tegenspeler Ralph Perk. burge meester vam Cleveland, wend ver pletterend verslagen'. Glenn, die eigenlijk tot veler verbazing lm de voarveririezingen de Democrati sche kandidatuur afsnoepte van de zittende senator Howard H. Metzenibaum haalde één miljoen stemmen meer dan Perk Hij kreeg 68 procent van de kiezers achter tóch en bat de overige 32 prooemt grootmoedig aan zijn te genstander. John Glenn bleef tot het laatst toe die voorzichtige man spelen, die geen „bed" roept voor hij over de brug is. Totdat ten slotte de voortekenen van zijn grote triomf inliet meer te looohe- Hy bleef er zo nuchter onder als een ruimtevaarder, wilde zich zelf geen etiket geven van „libe raal" at „conservatief", herhaalde, dat hij alleen maar „de beste senator wil worden die Ohio ooit naar Washing Don heeft gestuurd". Glenn hield tóch ook au verre van elke ambitie voor het Witte Huis in 1976. Maar in dergelijke zaken is het met de wil van Glenn, die de doorslag geeft. Men kan zich tal de Amerikaanse politiek au een maal nóet een zo onbehoorlijk grote overwinning veroorloven zonder in de gaten te lopen. En daarom wordt in de kring der Democraten John Glenn wel de gelijk beschouwd als een van die voormannen, die zander meer op de weegschaal kunnen komen als het straks gaat om het aanwijzen van een presidentskandidaat, of als het niet zo ver komt, ten- mtiaste als gegadigde voor het vice- presddienitschap Glenn bekijkt op de televisie de binnenkomende uitslagen nogal nuchter ongelovig, maar zijn echtgenote schijnt al wat meer te gaan vermoeden van de gigantische overwinning van de ruimtevaarder. BUENOS AIRES (AP) De Argen tijnse presidente Isabel Peron heeft gisteren haar regering opdracht ge geven in heel het land de staat van beleg af te kondigen. Het is nog maar 17 maandien geleden dat de ge kozen regeringsvorm na zeven jaar militair bewind werd hersteld. Minister van Binnenlandse Zaken Al berto Rocamora zei dat een drasti sche maatregel nodig was omdat de golf van geweld, die Argentinië over spoelt, ook de schoolgaande jeugd en daarmee het gezinsleven heeft be reikt. Krachtens de staat van beleg, die met onmiddellijke ingang van kracht is geworden, zijn alle grondwettelij ke beschermingen voor het individu opgeschort. Openbare vergaderingen zijn verboden. De politie of andere veiligheidsdiensten kunnen iedereen die van misdaden of terrorisme wordt verdacht zonder arrestatiebevel op pakken. Het recht om voor een be paald tijdstip te worden gehoord geldt niet langer. Daarnaast heeft de regering in theo rie de macht om hele bevolkingsgroe pen te verplaatsen en elders te huis vesten. Presidente Isabel Peron, de weduwe van wijlen grote man Juan D. Peron, tekende het decreet op de 129ste dag na het overlijden van haar echtge noot. Zij kan de staat van beleg la- Sinds de dood van Peron zijn er ten minste 136 mensen gedood bij bom aanslagen, sluipmoorden, ontvoerin gen van zowel linkse als rechtse guer rillagroepen en bij acties van de po litie. De explosie van geweld heeft onder de 25 miljoen Argentijnen een ware angstpsychose teweeg ge bracht. Gisteren hielden duizenden ouders hun schoolgaande kinderen thuis na anonieme waarschuwingen dat er bomaanslagen zouden worden gepleegd op klaslokalen. De motieven voor deze bedreigingen, die niet zijn toegeschreven aan een bepaalde politieke groepering, zijn vooralsnog duister. WASHINGTON President Ge rald Ford. de eerste niet door het volk gekozen president van de Ver enigde Staten, krijgt het de reste rende twee jaar van zijn ambtster mijn zeer moeilijk met het Congres. De uitvoerende macht, die ander de presidenten Johnson en Nixon steeds sterker was geworden, is na de ver kiezingen van dinsdag waarbij de Democraten in het Huis van Afge vaardigden een tweederde meerder heid behaalden en hl de Senaat krachtiger terug kwamen, inge- schrompeld. Na jaren van klagen dat het Congres als onmondig werd be handeld, is de wetgevende macht weer een factor waarmee de rege ring rekening dient te houden en ernstig rekening. Hadden de Demo craten bij de jongste verkiezingen ook in de Senaat een tweederde meerderheid behaald, dan had het Congres elk veto van de president zander meer kunnen wegstemmen. Een tweederde meerderheid hebben de Democraten nu slechts in het Huis, maar in de Senaat zijn zij zo sterk dat zij maar de medewerking van slechts enkele Republikeinen nodig hebben om ook daar een veto te kunnen wegstemmen. Gezien het feit dat sands het be gin van deze eeuw de partij die de tussentijdse verkiezingen met grote cijfers wint, twee jaar later ook de strijd om het presidentschap in haar voordeel beslist, is het van groot belang te weten wat de Democraten de komende twee Jaar gaan doen. Wat de kandidatuur voor 1976 be treft hoorde men tot dusver vooral de namen van senator Henry Jack son uit de staat Washington, sena tor Walter Mondale uit Minnesota, gouverneur George Wallace van Alabama en senator Lloyl uiit Texas. Na de verkiezingen is het beeld in grijpend gewijzigd. Senator George Mc Govern zal mogelijk een nieuwe gooi naar het presidentschap doen, nu hij zeer gemakkelijk is herkozen in Zuid-Dakota. De conservatieve kiezers hebben hem kennelijk zyn liberale escapades van 1972 vergeven, toen hij in Richard Nixon zijn meer dere moest erkennen. Sinds senator Edward Kennedy heeft laten weten dat hij in 1976 niet van de partij zal zijn, staat gouverneur Wallace bij de Democra ten het best genoteerd. Bij het laat ste opinie-onderzoek kreeg hij 27 pet. De spectaculaire overwinning die hij dinsdag in Alabama heeft behaald, maakt hem tot een pretendent die nog moeilijker te elimineren zal zijn. Om een keuze tussen Wallace en McGovern te vermijden zullen de af gevaardigden naar de Democratische part ij conventie niet alleen maar de beschikking hebben over Henry Jackson. Er zijn talrijke nieuwe ge matigden op het toneel verschenen, zoals Hugh Carey, de nieuwe gouver neur van New York, de voormalige ruimtevaarder John Glenn, die met ruime meerderheid de Republikeinse burgemeester van Cleveland heeft verslagen in de strijd om een se naatszetel van Ohio, de gouverneur van Florida, Reubin Askew, en Dale Bumpers die senator William Ful- bright in Arkansas is opgevolgd. Isabel Peron BORDEAUX (AP) In het proces tegen de groothandelaar in wijn die zijn wijnstreek Bordeaux voor bedrog in disorediet zou hebben gebracht is gisteren een jaar gevangenisstraf en een maximale boete van 27.000 francs geëist. Pierre Bert, een man met 30 jaar er varing in de wijnhandel, is de hoofd«- verdachte van het proces waarin 18 mens enwegens fraude terecht staan. De officier van justitie betreurde het dat de 70 jaar oude wet die hier kracht is geen hogere eis toelaat. Tegen de andere verdochten eiste hij voorwaardelijke vrijheidsstraffen en In een civiele procedure hebben de personen en instanties waaronder de Franse accijnzen die door het 18-tal zijn benadeeld schadevergoe dingen en achterstallige heffingen van in totaal 88 miljoen francs ge- eist. Yariv: complot tegen Hoessein JERUZALEM De Israëlische minister van Voorlichting Aaron Yariv, heeft gezegd bewijzen te hebben dat een naaste medewer ker van PLO-leider Jas6er Ara fat een moordaanslag op Ko ning Hoessein van Jordanië heeft beraamd. De man, Aby Ayad, bleek be trokken te zijn bij een complot tegen Hoessein en andere Ara bische leiders dat tijdens de top conferentie in Rabat zou moeten worden uitgevoerd. Ayad is ver dwenen nadat dit was uitgelekt, aldus Yariv.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9