Het kabinet overweegt een verdere belastingverlaging 6% blijft 6% Economische situatie slechter Broeder Mattheus was een echte vertrouwensman op gewone GWK-spaarboelges Beroep op gemeenten Uit in cle Randstad NIEUW Remiadieethalvarine met60-65% jïmxk DONDERDAG 7 NOVEMBER 1974 DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl overweegt een verdere belastingverlaging om de bestedingen in ons land te stimuleren. Eind volgende week legt de regering een pakket concrete voorstellen op tafel bij de Tweede Kamer, de vakbeweging en de ondernemers om de verscherpte dreiging van een economische inzinking af te wenden. De economische vooruitzichten voor 1975 zijn vooral onder invloed van internationale ontwikkelingen somberder dan enkele maanden geleden werd verwacht. Daarom wil de regering alles in het werk stellen de inflatiegraad zo laag moge lijk te houden, de teruglopende bedrijfsinveste ringen aan te wakkeren, te voorkomen dat de bestedin gen verder teruglopen, kwetsbare sectoren van het be drijfsleven te beschermen door extra steunmaatregelen. MinisterBoersma(Sociale Zaken), gistermiddag na afloop van het over leg van een kabinetsdelegatie met vakbeweging en werkgevers: "Met deze maatregelen wil de regering een grootscheepse tegenaanval inzetten, ook al om de dreigende crisisstem ming in ons land te bezweren." De bewindsman, in gezelschap van zijn collega's Duisenberg(Financiën) en Lubbers (Economische Zaken), zei dat er sprake is van een duidelijke verslechtering van de economische situatie ten opzichte van de progno ses bij het verschijnen van de Mil joenennota. enkele maanden gele den. Het door het Centraal Planbu reau verwachte lichte conjuncturele herstel voor de tweede helft van dit Jaar is achterwege gebleven. De we reldhandel ontwikkelt zich aanzien lijk ongunstiger dan was aangeno- De regering gaat zich in de komen de week uitvoerig beraden over <le maatregelen, die zullen worden ge nomen. Volgens NW-voorzitter Wim Kok kan de regering vakbeweging en werkgevers tevreden stellen door ver lichting van de belasting en/of pre miedruk. In dat geval is het mogelijk de loonkostenstijging op maximaal 13 procent te houden (zoals de werkge vers verlangen) en toch een koop krachtverbetering van 2,5 tot 3 pro cent (eis van de vakcentrales) te be reiken. De vakbeweging zal de aan gekondigde maatregelen van de re gering vooral kritisch bezien op de werkgelegenheid. De werkgevers denken ook verlaging van belastingen, maa leggen het accent op verlaging Kwalijk De VVD neemt het de regering buitengewoon kwalijk dat zij vier weken geleden, tijdens de algemene besohouwingen in de Tweede Kamer, de situatie waarin ons land verkeert veel te zonnig heeft voorgesteld. Dit zei VVD-fractievoorzitter Wie gel gisteravond in een commentaar op het aangekondigde pakket nieu we regeringsmaatregelen dat betrok ken zal worden in de onderhandelin gen over het centraal akkoord '75. Naar onze waarschuwing, dat die werkloosheid aanzienlijk zou toene men, dat velen er op achteruit zou den gaan en dat het bedrijfsleven in nog groter zorgen zou raken, werd niet geluisterd. Nu is, volgens Wiegel, de waarheid aan het licht gekomen. Velen zal dit een grote schok gegeven hebben. De onzekerheid van het bedrijfsleven zal erdoor vergroot zijn, de bezorgd heid van de burgers zal nog toene men. Een crisisstemming dreigt. Naar de mening van de VVD ls het nog niet te laat. De bakens kun nen nog worden verzet door belas tingverlaging voor iedereen, door steun aan het bedrijfsleven en door hulpprogramma's voor middenstand, boeren en tuinders. Het is nu drin gend noodzakelijk dat de socialisti sche ideologie van het kabinet-Den Uyl aan de kapstok wordt gehangen en dat de problemen met gezond veratand te lijf worden gegaan. Ook de CH-fractie kwam gister avond tot de constatering dat het Druk "beraad in Den Haag tussen een kabinetsdelegatie en leden i V.l.n.r. W. Spits (NKV), W. Kok (NVV), minister Boersma, mr. C. (CNV). kabinet in de miljoenennota veel te optimistisch is geweest over de ont wikkeling van de internationale eco nomische situatie. In een commen taar van de fractie wordt gewezen op de zorgelijke ontwikkeling in de verschillende sectoren van het be drijfsleven, met name van landbouw en middenstand. Mr. Andreessen, de fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer vindt het besluit om de besprekin gen over het centraal akkoord aan te houden, getuigen van wijsheid. Hij heeft dit gisteren in een verklaring gezegd. leiereen zal eerst de nieuwe ge gevens op zich moeten laten inwer- kn, het bedrijfsleven zowel als de politiek. Die gegevens zullen eventu eel moeten leiden tot nieuwe uit gangpunten voor de loon. en prijs- s:ijgingen irn 1975, aldus mr. Andries sen. ADVERTENTIE DEN HAAG De 45-jarige Be- al jaren lang Ijezig met hulp aan dan de ander. Broeder Mattheus zij nedictijner monnik A. G. H. M. N. vereenzaamde druggebruikers! van heeft tegenover de Haagse politie "fVn" J,ust"?e„t? hadden' ™J was vaak d« ««te met ZXZÏÏSSSfZ T irn": bekend dat hij twee vuurwapens wikten, intact ondeü*1 teringsaftrek. Minister Boersma ontkende dat er ©en nieuwe Machtigingswet op komst is. HU zei dat de regering over twee weken met vakbeweging en werkgevers over de kabinetsplannen N.lripr„ „p„„v.n„ „j, hen de laatste tijd ook zal praten. Hij hoopt dat het pakket meegedeeld. Nadere gegevens wil s^evenlnxen ouKezooht s maatregelen de basis zal zijn voor centrale afspraken over de lonen. In het licht van de nieuwe situatie is gisteren niet meer gesproken over de eerder aangesneden zaken in het verbonden overleg op centraal niveau. Werkge- met wie ze veel op as vaa" praten. HIJ Wonderlijk eigenlijk. De jongens heeft geleverd aan één van de ge- kwam dan ook regelmatig in het vertelden hem alles, zonder dat hij detineerden, die onlangs de gljze- buis van bewaring in Den Bosch of hen uitboorde. Bij de politie of ling uitvoerden in de Schevening- Koepelgevangenis !n Breda se gevangenis. Een woordvoerder uit die tijd van de Haagse politie heeft dit de rechtbank zeiden ze dan ook: we kunnen eigenlijk alleen maar met hij Jantje Brouwers broeder Mattheus praten. Nee, ik Daan Denie kennen. Hij heeft kan nog niet geloven dat hij wa- 'l in pens de gevangenis heeft binnenge- vakbeweging zetten volgen- tie of de de nolitie noe niet bekend ma- Scbeveningen opgezocht. Sinds de smokkeld. Daar doe Je niemand de de politie nog niet Dekend ma gijzelingsaffaire in Deil volgde hij melijk een dienst mee. Mattheu* ken- ook alle rechtzaken van het tweetal, al ruim twintig jaar hier. Hij moet De dinsdagmiddag in Ooster- Onder de gedetineerden is broeder gewoon misbruikt zijn. We vinden hout gearresteerde monnik is niet Maatheus beter bekend onder de het allemaal wel heel erg." aan een van de inrich- meecr wereldse naam Ome Jopie. - - - tingen van het ministerie vaal Justi- reclasseringsinstel- Volgens de abt van de St. Paulus- der. Tevens werkte hij in de pot- de week woensdag het gesprek over ling. Vanuit de abdij houdt hij zich abdij, de 57-jarige pater H, Cranenburgh, was broeder Mattheus eergisteren voor velen een echte vertrouwens- middaggebed ADVERTENTIE Uie extra hoge rente van maar liefst 6% geeft GWK op spaarboekjes en -rekeningen voor direkt opvraagbaar spaargeld. Voor gewoon goed sparen zonder opzegtermijn. Bovendien krijgt elke nieuwe GWK-spaarder tot en met 15 november a.s. een welkomstpremie van f 7,50 bij opening van een spaarboekje of -rekening. Dat is toch mooi meegenomen! Vraag even naar de precieze voorwaarden bij het dichtstbijzijnde GWK-kantoor. GWK biedt u méér spaarmogelijkheden: sparen met 3 mnd. opzegtermijn 6V4%; met 6 mnd. 6'/2%; met 12 mnd. 7%. Sparen op vaste termijn 2 jaar - 8%; 3 jaar - 83/4%; 4 jaar - 9'/2% (wés 10%) en 5 jaar 10V2% (wés 11V2%). GWK heeft voor u ook tussentijds verzilverbare rente- spaarbrieven aan toonder f 500,- en f 1.000,-, tegen 10V4% samengestelde rente (wés 11%). En voor slimme spaarders: 2-jaars spaarbewijzen tegen 8% en 5-jaars spaarbewijzen tegen 10V4% rente (wés 11%), die naar f 100,- groeien. De gewijzigde rentepercentages gelden per! november 1974. Hij vertelde tijd is ons klooster vaak vluchtsoord voor moeilijke gevallen, We krijgen veel Jongelui die in de put zitten. Die vinden dan bij een monnik kunnen luchten. tenbakkerij. De politie hield hem terwijl hij na het wandelingetje bui- De laatste ten het klooster maakte. toe- Sommige gedetineerden in de Sche- veningse strafgevangenis hielden er de laatste tijd een fors aquarium op na in de cel. Justitie houdt re kening met de mogelijkheid dat er hun hart bij het binnendringen van de aqua- monnik ria wapens verstopt zaten in het DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. (samenwerking van N.V. Nederlandse Spoorwegen QANK N.V. AMEV en Pierson. Heldring Pierson) wekt natuurlijk sneller vertrouwen zand op de bodem van de bakken. Onze adressen? Zie ook de Gouden Gids. DEN HAAG Nederland zal Suri- namers ook geen belemmeringen in de weg leggen hier te komen nadat Suriname onafhankelijk is gewor den, uiterlijk eind volgend jaar. Mi nister De Gaay Fortman heeft dit gezegd in een bijeenkomst met ver tegenwoordigers van 108 gemeenten. De regering doet een beroep op ge meenten buiten de Randstad om Su- rinamers huisvesting te verlenen. Men denkt aan 5000 tot 10.000 men sen te spreiden over vijftig gemeen ten. Staatssecretaris Van Dam deel de mee dat de regering er aan denkt vijf procent van de woningwetwonin gen te reserveren voor rijksgenoten. Jongen (14 jaar) pleegt overval SCHIEDAM De politie van Schiedam heeft gisteren de veertien- Jarige J. M. van S. gearresteerd, na dat hij kort tevoren een overval had gepleegd op de eigenaresse van een .boekhandel aan de Lange Kerkstraat, de 60-jarige mevrouw Niemandsver driet. De jongen kwaim de winkel binnen en vroeg een bepaald boekje te koop. De vrouw moest dat uit de ruimte achter de winkel halen. Toen zij daarmee bezig was bleek de Jon gen haar te hebben gevolgd. Hij sloeg haar met een stenen vaas hard op het hoofd waardoor het slachtoffer een ernstige hoofdwond opliep. Daar na stal hij enig geld. Taxichauffeurs akkoord met bus ROTTERDAM In een gesprek met de Rotterdamse wethouder voor verkeer, mr. J. Mentink, hebben de taxichauffeurs gisteren toegezegd de borrelbus tijdens de proefperiode on gemoeid te laten. De wethouder ziet thans geen aanleiding maatregelen te nemen tegen taxichauffeurs, die het afgelopen weekeinde de nachte lijke bussen blokkeerden. Het experiment met de borrelbus duurt tot 1 januari as. Halverwege de proefperiode, op 2 december, zal de wethouder opnieuw overleg ple gen met de taxichauffeura Progressieven: 25 wijkcentra Den Haag De progressieven in de Tweede Kamer (PvdA, D'66 en PPR) willen dat op korte termijn 25 wijkcentra worden gesticht met het oog op de gezondheidszorg. Daar voor zullen 150 tot 200 jonge artsen beschikbaar moeten komen, in dienst van de overheid. Met uitbouw van de gezondheidszorg in de wijken, dicht bij de mensen, menen zij, dat de behoefte aan ziekenhuisbedden zal verminderen. De christen-democraten reageer den gisteren bij de behandeling van de begroting volksgezondheid in de Tweede Kamer niet afwijzend. Het raadsdebat over de metro is gisteravond in een hermetisch afgegrendeld stadhuis van Amsterdam begonnen. Rondom het stadhuis posteerde zich het parate peloton van de politie ter wijl bewoners van de Nieuwmarktbuurt, die onder de aanleg van de metro dreigt te moeten verdwijnen, vanuit een perceel aan de overzijde van O.Z. Voorburgwal uit een zeer krachtige geluidsinstallatie propagandistische leuzen over de gracht lie ten schallen. Om de rust te herstellen drongen politiemannen dit perceel binnen waarbij er rake klappen vielen. Overigens kon de Amsterdamse gemeenteraad door een staking van stemmen niet beslissen over de verdere aanleg van het metro tracé. Op de foto strandt wethouder Polak met zijn auto tus sen demonstrerende Nieuwmarkt-bewoners. AMSTERDAM Stadsschouwburg: 8 en 9 nov., 20.15 uur. "Het Koffiehuis"; 10 i 1330 uur. Nationaal Ballet met "Het Zwanenmeer"; 10 n 20.15 uur. Henk van Ulsen in "Het Fenomeen"; 11 nov.. 20.00 i "Un Ballo in Maschera"; 14 met "Agon, Ramifications, Le Concertgebouw: 8 nov., 20.15 uu het Concertgebouworkest o.l.i Krebbers (grote zaal), 20.15 u (kleine zaal); 9 nov., 15.00 uur, 20.15 uur. Ned. Kamerorkest o.l. 20.15 uur, Nationaal Ballet icre du printemps en Balletab". Romantisch Vioolconcert door Mario Rossi, met o.a. Herman iur, Frans Beeldsnijder, piano Matinee op de vrije zaterdag, r. David Zinman (grote zaal); 10 nov., 20.15 uur, int. pianoserie mm.v. Alfred Brendel (grote zaal». 11.00 uur. Koffieconcert door het Amsterdams Nonet (kleine zaal). 20.15 uur, David Ward en Noël Skinner, piano f kleine zaal); 12 nov. 20.15 uur, Renata Tebaldi, sopraan en Marin Ketz. piano (grote zaal); 13 nov.. 20.15 uur, Abonne mentsconcert serie b, door het Concertgebouworkest o.l.v. Kirill Kondrasjin (grote zaal), 20.15 uur. Alban Berg Kwartet (kleine zaal)14 nov., 20.15 uur, Andrés von Tószeghi altviool en Jan- tyna de Smidt piano (kleine zaal). Shaffytheater: 8. 9, 12.13 en 14 nov.. 2030 uur toneelgroep Baal met "Rit over het Bodenmeer" en Proef theater met "Grote Wolf"; 8 en 9 nov., 24.00 uur, Amsterdamse Mimeliga Otto B. Wust; 8 en 9 nov., 24.00 uur. Beeldtheater met o.a. Herman Tieman; 9 nov., 14.30 uur, "Tombola", liedjesgrabbelton van Tom de Graaf; 10 nov., 14.30 uur, Stampconcert o.l.v. Theo Loevendie; 12 nov.. 22.00 uur, Zigeunerkapel Kabani; 13 nov., 1430 uur, Popstudio Hinderik met "De avonturen van Bombazijn; 13 nov., 22.00 uur. Boy Edgar Sound en Gerrïe van der Klei; 14 nov., 20.30 uur, "Huize Achterom", mimegrafieën van Will Spoor m.m.v. Jaap Hoogstra en Will Spoor; 14 nov., 22.00 uur Jazz'o Matic five. ROTTERDAM Groote Schouwburg: 8 nov., 20.15 uur, het Stadstoneel Rotterdam met "De Bruiloft van Figaro" van Turrini/Beaumarchais; 9 nov., 20.15 u., Operagezelschap Forum met 'Jenufa' van Leos Janacék. Rotterdamse Schouwburg: 8 nov., 20.15 uur, Nationaal Ballet met "Het Zwanenmeer"; 9 nov., 20.15 uur. het Stadstoneel Rotter dam met "De Bruiloft van Figaro" van Turrini/Beaumarchais; 10 nov., 14.30 uur. Familiematinee van het Scapino Ballet met de première van Czarny's "Concerto Grosso": 11 nov., 20.15 uur, het Russisch Poppentheater Obraztsow met "Een buitengewoon concert"; 12 nov., 20.15 uur, Toneelgroep Theater met 'Emilia Garlotti" van G. E. Lessing; 13 nov., 20.15 uur. "Das Dreima- derlhaus", operette van Franz Schubert met o.a. Rudolph Schock; 14 nov., 20.15 uur, Zuidelijk Toneel Globe met "de Col lectie" van Harold Pinter en "Loop toch niet zo naakt rond" van Georges Feydeau. De Doelen: 8 nov.. 20.15 uur. Jubileumconcert van het jeugdkoor Abbandono uit Hoogvliet o.l.v. Margaret de Kievit-de Swart; 9 nov., 20.15 uur. Promenadeconcert door het Rotterdams Phil harmonisch Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; 8 nov.. 24.15 uur, "The musical Life of Charley Parker", jazzconc.; 12 nov. 20.15 u. Alban Berg Kwartet; 13 nov., 12.45 uur. Koffieconcert door het Tedesco Trio uit Hannover; 14 nov., 20.15 uur, Fiësta Gitana; 14 nov., 20.15 uur, Concert door het Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Edo de Waart. Hofpleintheater: 8. 9, 10, 12. 13 en 14 novM 20.15 uur. "Ik slaap wel op de bank", blijspel van Ray Cooney en Gene Stone. De Lantaren: 8 nov., 20.30 uur, Indiase muziek door Ustad Munir Khan en Zamir Ahmed Khan; 8 nov., 24 u. Nachtjazzconc. door George Coleman Quartet; 9, 10 en 11 nov.. 20.30 uur, de Amster damse Mime-lga met "Funeral"; 9 november 20.30 uur. Neeltje Maria Min in het Literair Café; 12 nov. 20.30 uur, Herman de Man-avond; 13 en 14 nov., 2030 uur, Hauser Orkater met een Muzikale Show. Luxor Theater: 8, 9, 12. 13 en 14 nov., 20.00 uur. Paul van Vliets One Man Show. DEN HAAG Concertgebouw: 8 nov., 20.30 uur, het Residentieorkest speelt Mo zart, Beethoven en Tsjaikowsky; 9 en 14 nov., 20.15 uur, "Das Dreimaderlhaus", operette van Franz Schubert; 10 nov., 20.15 uur, Het "Union Internationale des amis du Belcanto" koor; 13 nov. 20.15 uur, "West Side Story", musical. Circustheater: 12 nov., 20.15 uur, "Judas Maccabaus". concert van De Stem des Volks. Hot Theater: 8 en 10 nov., 20.30 uur De Haagse Comedie met "Ati- ka, Atika"; 9 en 14 nov.. 2030 uur. De Haagse Comedie met "De stok"; 9 nov., 24.00 uur, Nachtjazzconcert door Lee Konitz; 10 nov., 14.00 uur. Kindertheater PSSssst met "Piccolo en de On- derstebovenbaas". Koninklijke Schouwburg: 8 nov., 20.15 uur, Haagse Comedie met "De Venetiaanse Tweeling"; 9 en 14 nov., 20.15 uur. De Haagse Co medie met "Don Juan"; 10 nov., 14.00 uur. De Haagse Comedie met "Potverteren", 20.15 uur, "Begeerte onder de olmen" door De Haagse Comedie; 11 nov.. 20.15 uur, "Galasz Karsentij Her- bert", "Are de Triomphe"; 12 en 13 nov., 20.15 uur. De Hoofd stad Operette met "Gr af in Maritza". LEIDEN Stadsgehoorzaal: 8 nov. 8.15 uur, Het Rotterdams Philharmonisch Orkest o-l.v. Yuri Ahronovitch. Dorpskerk Leiderdorp: 10 nov., 15.00 uur. Pianotrio Tedesco. Rijnlands Lyceum: 9 nov., 8.15 uur. "Het Hemelbed" van Jan de Hartog; 12 nov. 8.15 uur. Henk Elsink "Totenemetnu": 13 nov.. 8.15 uur. Het Nationaal Folkloristisch Ensemble "Balkanska Mladost". Dorpskerk Wassenaar: 7 nov.. 8.15 uur, concert door het Gewestelijk Orkest oJ.v. Ad de Groot. ADVERTENTIE Lactose vrij Voor zijn hart enhaar lijn. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7