Lisse: een oud dorpje dat steeds „groter groeide" Hillegom verrijkt met overdekte tennishal Mijmeringen rond de gemeentelijke begroting voor het komende jaar Tijgers uit andermans tank PAGINA 4 DONDERDAG 7 NOVEMBER 1974 Rechts: een nevelige en al bijna verouderde blik op de grote nieuwbouwwijk in Lis- se: de Poelpolder. Onder: het restaurant de Witte Zwaan, met de uiterst klassieke waranda. Nu voor veel Lissenaren een goede herinnering. zuidelijke richting het terrein van Pius in beslag nemen om een vloei ende aansluiting te krijgen op de Schoolstraat. Daar kan het verkeer vanuit het zuiden ook via de Heere- weg en de Schoolstraat het oude dorpscentrum bereiken. Ook kan via deze wegem 'n d'irecte aansluiting ge geven worden met het terrein Blok huis. De oplossing voor een goed func tionerende verkeerssituatie bij het gemeentehuis is niet eenvoudig te vinden. Men heeft rekening te hou den met 't drukke verkeer op de H?- reweg, met bruidsstoeten die bij het gemeentehuis aan moeten kunnen ko_ men, evenals aan de overkant bij de katholieke kerk, men moet rekening houden met het vergadergebouw. Welkom, terwijl ook de bushalte van de NZH ergens moet staan. Boven dien wil men proberen de bomen bij de kerk te sparen, hoewel dit geen gemakkelijke opgave zal zijn. als men de Heereweg inderdaad in een vloei ende lijn in de Schoolstraat wil laten overlopen. Alles bij elkaar kan wel gezegd worden, dat de ontwikkeling van het dorpje Lisse tot bloeiende ge meente. nog niet ten einde is. Veel vernieuwingen, die wellicht weer gepaard gaan met afscheid van oude, bekende plekjes en huizen, zullen nog komen en Lissenaren die nü uit het dorp weggaan en er over een jaar of vijf terugko men, zullen dan waarchijnlijk óók zeggen: ..Wat is het hier ver anderd hier ook aan de orde: het drukke kruispunt Heereweg. Berkhoutlaan, Kanaalstraat. Wanneer dit een hoofdkruispunt wordt, ligt het bij de Veldhorststraat wat eenvoudiger. Een verkeerslichteniinstallaitiie op één van beide punten zal dan onver mijdelijk zijn. Als de eerstgenoemde drie huizen gesloopt zijn. zal dit ook van belang zijn voor de aansluiting op c'te Wes. terdreef, die tweerichtingsverkeer zal krijgen. Volgend Jaar wordt deze straat vanaf de Berkhoutlaan door getrokken in zuidelijke richting, om langs de achterkant van de Heere weg (bij gebouw Rehoboth) de Ach terweg te kruisen en over het par keerterrein naar de Heereweg te lei den. Om dit te bereiken zal de ka tholieke Agatheschool (al eigendom vain de gemeente) afgebroken wor den. Nu heeft de MVO-school een paar lokalen van het oude gebouw in gebruik, maar dat is per 1 jan, niet meer mogelijk. De gemeente over weegt om ook het Agatha-klooster aan te kopen. Via die aansluiting van de Wes- terdreef op de Heereweg komt men vanzelf bij een voor het verkeer be langrijke zaak: het toekomstige kruispunt bij het gemeentehuis. Al twee jaar geleden werd Huize Plus aangekocht, toen het nieuwe RK-be- jaardenhuis in gebruik genomen kon worden. Het grote pand werd metsen gesloopt (Huize Pius, dus) en al6 tijdelijke maatregel werd er een plantsoen aangelegd. Op dit ver keerspunt zal de Heereweg vanuit woningen gesloopt moeten worden. Deze huizen vanaf bloemenmaga zijn Grimme tot "Laantje" van Van der Brug. Daardoor krijgt men een ruim zicht in de richting van Hille- gom. Een ander verkeersprobleem is LISSE Wanneer oud-Lissenaren na jaren in hun oude dorp terugkomen, is hun eerste reactie altijd: ,,Wat is er veel veranderd! Je kent het gewoon niet terug Een begrijpelijke reactie, want Lisse is in de loop der tijden zoveel keer van gedaante en aan zien verwisseld, dat zelfs de eigen inwoners het nauwelijks bij kunnen houden. De Pius is weg, het oude postkantoor is niet meer, van de Witte Zwaan is geen steen blijven staan, het statige huis Van Parijs met de hele omgeving erbij is niet meer terug te vinden, de "Gracht" is een herinnering geworden, een zoete herinnering voor de mensen die daar vroeger, in de pafetijd, druk bezig waren aan de haven. Op de plaats van vele oude plekjes is de Poelpolder opgetrok ken, een compleet nieuw dorp met flats en jongemensen, "import" Lisse is niet meer dezelfde. Misschien tot groot leed van de ouderen, die met het oude Lisse vertrouwd warenAlleen al het feit dat in het oude centrum de Witte Zwaan weg is. Dat toen al vierhonderd jaar oude dorpshotel met zijn typische ouderwetse veranda. Het was uit de tijd, natuurlijk, maar het had zijn plaats in het dorpsbeeld (zie foto). Als de drie woningen er niet meer staan, komt er op het kruispunt een belangrijke verandering in de ver keerssituatie. Het verkeersprobleem daar is in studie en men denkt dat er, als men een geheel ideale oplos sing wil hebben, nog eens tien oude Heden Van de nostalgische mijmering te rug naar het heden. Lisse vandaag. Hoe ziet het eruit en wie zijn de mensen die er wonen en leven? "Niet bij het verleden stilstaan," zegt de man die niet wil omzien, maar die de blik naar de toekomst richt. En ook deze man heeft stof genoeg om over te mijmeren. Want hoe gaat Lisse er in de toekomst uitzien en w&t gaat er in de komende jaren nog al lemaal veranderen? De gemeentebegroting voor 1975 geeft de aandachtige lezer al stof ge noeg tot het ontwikkelen van ge dachten over die toekomst. In de nota van toelichting, die bij de begroting hoort, staan vele cijfers en bedragen genoemd, keurig in kolommetjes en zonder een woord van toelichting. Cijfermateriaal, ambtelijk opgesteld. Achter die kolommen met cijfers verschuilen zich echter veel zaken die naar voren komen, als men na gaat denken over de toekomst. Ge noeg om te kunnen veronderstellen, dat Lisse nog lang naeit klaar is met veranderen. De Engel Een belangrijke post van de begro ting is bestemd voor De Engel. Deze buurt lijkt soms in een vergeten hoek te zitten, maar nu met het verschijnen van de nieuwe begroting blijkt dat toch niet helemaal waar te zijn. Er is een half miljoen uitge trokken om in de Engel langs de Heereweg voorzieningen te treffen in de omgeving van restaurant Juffer mans, in zuidelijke richting tot de Engelenbrug. Daar staan een paar zeer oude huisjes, arbeiderswoningen zonder voordeur, die voor de sloop rijp zijn. Als ze met de grond gelijk zijn ge maakt .wil de gemeente de rooilijn een meter of acht terugbrengen en er een goede bushalte neerzetten, een veilig fietspad maken en de vrijko mende grond bestemmen voor de bouw van ongeveer twaalf nieuwe huizen. Men betreurt het wel dat er in de Engel niet verder uitgebreid kan worden. Mag wonden eigenlijk, want er is wel ruimte. "Den Haag" heeft gesproken en daar zei men "nee", te gen bouwplannen van de gemeen te. Voorlopig tenminste, want wie weet waar men over een Jaar of tien aan toe is. Dan gaat het met een fikse sprong naar de nieuwe Poelpolder, een te genpool van De Engel. Deze nieuwe woonwijk van Lisse raakt bijna vol. Voor de laatste bouwplannen voor meer dan honderd woningen in hot verlengde van de Poelwaaidreeg, zijn bezwaarschriften binnengekomen. Vanuit de patio-woonwijk aan de Poelwaaidreef wilde men de nog on bebouwde hoek langs de Ruishorn- laan volbouwen met hetzelfde type huizen. De ideeën van de erkende "plannenmakers" luiden anders. Die wil in deze hoek "gewone" huizenbouw zij het in een wat duurder type. Men is het nog niet eens, zodat de uitvoe ring op zich laat wachten. Wel heeft de gemeente al een bedrag van twee honderdduizend gulden genoteerd voor het bouwrijp maken van de grond. Aan de Meer en Houtstraat moe ten nog een vijftal woningen gesa neerd worden. Dit is voor de ontslui ting van het terrein Blokhuis (tegen over de Kapelstraat) met de aanleg van een parkeerterrein. Voor de be woners zal vermoedelijk woonruimte vrij komen wanneer de koophuizen in Poelpolder-west klaar zijn. Dan zullen er weer een hoop andere wo ningen vrij komen, waardoor er ook wel een plaatsje ontstaat voor de be woners van de Meer en Houtstraat. Verkeer Ook het verkeer neemt een grote plaats in op de begroting voor 1975. Langs de Poellaan wordt een fiets pad aangelegd voor fietsers die van Sassenheim direct via de tweede Poellaan de Poelpolder willen berei ken. Het fietspad langs de derde Poellaan is er voor de echte lief hebbers, d'ie via döt aan te leggen pad naar Warmond en de Kaag kunnen gaan. Een heel belangrijke reorganisatie gaat worden het kruispunt Veldhorst- straat Heereweg. Op de noordelijke hoek van dit kruispunt. Het pand van de dames Reeuwijk is al door de gemeente aangekocht, met de bedoeling het af te breken. De twee daarnaast gelegen huizen aain de Heereweg zijn al eigendom van de gemeente en ook deze huizen zullen worden gesloopt. NOORDWIJK Het politie rapport van Noomd wijk meldt vandaag weer een paar sterke staaltjes. Zo werden er gister nacht op het parkeerterrein van een motel van de Duindamseweg een paar schimmige figuren ge signaleerd, dóe zich op verdachte wyze ophielden bü een paar ge parkeerde auto's. De politie kwam net eventjes te laat, maar zette de achtervolging terstond in. In Noordwijkerhout kon het tweetal warden aangehouden. De beide jongemannen, 20 en 18 jaar oud en afkomstig uit Noordwijkerhout werden naar het bureau gebracht. Daar bleek dat zij een Jerrican met benzine in hun auto haididen en een complete uitrusting om zonder veel moeite benzine te tappen uit andermans auto. De arrestanten bekenden en daar het halen van „tijgers uit andermans tank" strafbaar is, kregen zij een proces-verbaal. Een andere Jongeman werd aangehouden. Hij had in een boe. taek een leren jasje gepast en hield het doodleuk aan, toen hij zander betalen de mak verliet. Tot grote verbazing van het win kelpersoneel, dat de politie waar schuwde. Aan de politie verklaar. de de jongeman, een 19-jarige kok uit Den Haag, dat hij hat jasje had gestolen voor een vriend die niet zon mooie jas had als hijzelf.... Een ware slachtpartij werd aangericht in het kippenhok van een groentenhandelaar uit Noord- wijk, aan de Van Berekelweg, bij het viaduct Van de twintig kriel kippetjes werden er achttien op gruwelijke wijze om het leven ge bracht. De politie vond honde sporen en vermoedt, dat een paar bloeddorstige en hongerige dieren deze slachting op hun geweten hebben. Op woensdag- en zondagmid dag maakt de jeugd gebruik van de nieuwe overdekte tennisbanen op de grens van Hillegom en Lisse. Links van het midden trainer Ferry Holster met een paar jonge lui, die de kunst van het tennis sen onder de knie proberen te krijgen. LEIDEN De Leidse Vereniging van Postzegelverzamelaars houdt op zaterdag 16 november a.s. in 't Par lement, Nieuwe Rijn 52 een grote ruil en veilingdag in het kader van het 7de lustrum, als t.g.v. het 400-jarig bestaan van de universiteit. De vereniging die momenteel 576 leden telt en hiermede één van de grootste postzegelverenigingen in het land is, heeft ongeveer 300 leden, die buiten Leiden wonen. De zalen gaan om 10 uur open. De veiling zal om 1 uur aanvangen t.o.v. deurwaarder Zeegers. HILLEGOM/LISSE Op de grens van Hillegom en Lisse, midden tussen de onmete lijke bloembollenvelden en een kilometer of twee, drie van Keukenhof, staat een unieke nieuwe tennishal met twee banen. Er wordt druk gebruik van gemaakt door tennislief- hebbers en -hebsters uit „de streek". Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Er zijn overdag nog wel wat uurtjes vrij, in het bij zonder op maandag en dinsdag, maar de avonden zijn overbezet. De woensdag- en zondagmiddag zijn speciaal voor de jeugd. Zo'n tachtig jongeren komen op die middagen naar de Frederikslaan in Hillegom om zich dan onder leiding van tennisleraar Ferry Holster hij geeft ook les aan ouderen te bekwamen in het tennisspel. Door Cees Combee Het brein achter het realiseren van deze tennishal is de Warmonder Maurice van Trigt (45, onder ande re directeur van de Hillegomse bloembollenexportbedrijven Veenen- burgh B.V. en Bulbhome B.V. en van de Holland Handicraft Market). Van Trigt wil het bij deze ene hal niet laten. Hij hoopt er in de toe komst aan de Frederikslaan nog één bij te kunnen laten bouwen met plannen rond om op de grens van Sassenheim en Warmond zo'n hal te bouwen om zodoende zijn vele Leidse, Oegstgeester en Warmonder tennis)vrienden in de gelegenheid te stellen gedurende de wintermaan den door te kunnen blijven tennis- Vol ideeën Van Trigt, een gewaardeerde gast in Amerikaanse societywereld en daar alom bekend door zijn activi teiten op bollengebied en het stichten van tuincentra, is een man die boor devol ideeën zit. Het deed hem als za kenman pijn, dat zijn gebouwen, waarin bollen voor de export worden klaargemaakt en verpakt, maar vier maanden van het Jaar gebruikt wor den. Daarom zocht hij naar moge lijkheden die kostbare bouwsels een meer multi-functioneel karakter te geven. Een jaar of drie geleden liet hij een voor zijn bollenbedrijf zo broodnodige hal bouwen, die hij ge durende het bolbloemenseizoen in richtte als Holland Handicraft Mar ket om zodoende de buitenlandse be zoekers (sters) iets te kunnen laten zien van het aloude Hollandse hand werk. Belangrijke uitbreiding van de ex portactiviteiten, onder andere naar Amerika, maakten het nodig zijn be drijf nogmaals uit te vergroten met een hal. Dat vergde een investering van zo'n vier ton. Van Trigt: "Voor mijn bollenbedrijf heb ik deze hal, zoals gezegd, maar vier maanden no dig, namelijk van Juni tot en met sep tember. Het gevolg zou dus zijn, dat dit bouwwerk maar liefst acht maan den leegstaat. Twee maanden daarvan zouden in mindering kunnen worden gebracht door uitbreiding van de Holland Handicraft Market. Dan nog zou de zaak zes maanden renteloos taan. Toen ben ik aan het denken gesla gen. Ineens had ik het. Van vrienden hoorde ik, dat ze in de wintermaan den, door gebrek aan overdekte zalen of hallen, de tennissport niet kon den beoefenen. Dat knoopte ik goed in mijn oren. Het bleek, dat ik voor zo'n tachtigduizend gulden de hal ge schikt kon laten maken voor tennis. Dat heb ik gedaan. Met gevolg, dat er sinds enkele weken op twee banen kan worden gespeeld en dat de Jeugd commissie van het district Haarlem van de Kon. Ned. Lawn Tennis Bond de baan voor de woensdag- en zon dagmiddag heeft gehuurd om jon geren zich te laten bekwamen in het tennisspel. De belangstelling is enorm. Zij overtreft verre mijn ver wachtingen. Natuurlijk zijn de ba nen nog wel enkele uren per week vrij, maar ook daar zie ik wel 'n gat in. Ik verwacht namelijk, dat deze uren snel bezet zullen zijn. Voor een uur tennis per week betaalt men van het begin tot het einde van het over dekte seizoen 1 oktober tot 23 maar afhankelijk van het tijdstip waarop wordt gespeeld van f 275,-tot f 325,- en de kosten voor een kind zijn voor het hele seizoen met een lesuur per week slechts f 50.-." Prachtige banen Met Henk Smit, de bedrijfsleider van Veenenburgh B.V. en de man die zorgt, dat de banen perfect in orde zijn en blijven hebben we een kijkje genomen in de hol. Op dat moment waren acht dames bezig partijtjes du bel te spelen op twee banen. Ze zijn keurig ingericht. De vloer heeft een verende toplaag, waarop een groen tapijt is aangebracht, dat speciaal is gemaakt voor tennishallen, omdat de bal er iets door wordt afgeremd. De verwarming geschiedt door een centrale warmwaterinstallatie, die is aangebracht in het plafond. Ook de verlichting is dusdanig, dat men 's avonds ongehinderd z'n partijtje kan spelen. Verder is de hal ingericht met kleedkamers voor dames en he ren, elk voorzien zijn van twee dou ches en een toilet. Bovendien zijn er een bar met zitgelegenheid en een zeer ruim parkeerterrein. Smit lachend: 'De tennissers (sters) komen overal vandaan. Uit Hillegom, Heemstede, Haarlem, Lis se, Sassenheim, Rijnsburg, Warmond en ga zo maar door. We zijn heel goed bezet. Alleen op de maandag en de dinsdag zijn er, vooral In de mor genuren, nog wel 'n paar uurtjes vrij. We hebben de Hillegomimer Ferry Holster aangetrokken als leraar. Hij doet het erg leuk. Je moet hem bezig zien met de jeugd. Dat is 'n lust Op speelse wijze brengt hij hen de eer ste beginselen van het tennisspel bij. Ook vele ouderen, die pas begin nen. instrueert hij voortreffelijk. Van juni tot eind september gaan de netten eruit en ook de vloerbedekking en dan doen we er een plastic ".a- pijt" overheen om zodoende de hal weer geschikt te maken voor het ver- zendklaar maken van onze bollenex- portorders en om in te richten voor de Holland Handicraft Market. Het idee om deze exporthal om te „tur nen" tot een goed geoutilleerde sport hal in dit geval tennishal is de tenniswereld met veel enthousias me ontvangen. Dat blijkt wel uit het feit, dat we bijna volgeboekt zijn. Zeven dagen per week".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4