Weigeringsactie is breekijzer Recreatiesport stelt spelende mens centraal Kiem voor hartinfarct wordt in jeugd gelegd 1 In hoeverre is groep in Merenwijk oecumenisch? Huurderskomitee Merenwijk: vechten voor lagere huren Katja DONDERDAG 7 NOVEMBER 1974 DEFIBRILLATOR WELKOME AANWINST VOOR HARTPATIËNTEN LEIDEN "De defibrillator is er wiet omdat ik baog ben dat de men. sen onwel worden, maar omdat de kans dat ze het worden groter üs, dan bij andere mensen. Dat apparaat is dus gewoon nodig; het geeft een stuk veiligheid." Zo formuleert dr. J. Oudhof, cardioloog en hoofd van de afdeling coronary caTe in het Leidse Academisch Ziekenhuis, de beteke nis van de defribillator die gister avond door de afdeling Leiden van de Vereniging van Vrienden van de Hartstichting werd aangeboden aan de gehandicapten-sportvereniging "De Sleutels". Met de defibrillator, een apparaat van zo'n f 10.000. kan niet alleen een electro-cardiogram worden gemaakt, maar ook een elektrische schok wor den toegediend om een hart dat stil staat of dreigt te gaan stilstaan weer op gang te brengen. Het apparaat, dat ook wel in voetbalstadions kan worden aangetroffen werkt effectiever dan hartmassage en bete kent voor de groep van hartpatiënten die in Leiden recreatiesport bedre ven een welkome aanwinst. Unieke gedachte Achter de recreatiesport voor hart patiënten steekt trouwens een unieke gedachte. Niet de prestatie-mens staat centraal, maar de spelende mens. En het is dan ook niet zo ver wonderlijk dat, toen het initiatief voor deze recreatiesport by een hartpatiënt werd geboren, con tact wend opgenomen met de Stich ting Spel en Sport By de aanpak van de recreatie sport wordit grote aandacht besteed aan de angst van de hartpatiënt, zijn sociale rol in de maatschappij en zyn fysieke mogelykheden. Dr. Oud hof: "Onze basisfiflosofie is die din gen im te bouwen waar men in het gezin iets mee kaïn doen. Zodat de kinderen by een party tje badminton niet hoeven te zeggen; dat kan niet voor pa. Wainit pa biykt het badmin ton-racket itooh inog vaardig te kun nen hanteren" Volgens dr. Oudhof werd het ini tiatief om met hartpatiënten recrea tiesport te gaan bedreven leuk op gevangen door d e gehandicapten- sportvereniging "De Sleutels". En ook de Stichting Spel en Sport rea geerde positief. Inmiddels telt de re creatiespont, die één avond per week z'n beslag krygt in een gymlokaal m de Merenwyk, drie groepjes van in totaal vyftig deelnemers, onder wie twee sportleraren, een fysiotherapeut en drie artsen. Dat de recreatiesport aanslaat, il lustreert een steeds groter wordende wachtiyst en ook het feit dat twee deelnemers het er elke dinsdagavond opnieuw voor over hebben om uit Oud-Beyerland naa-r Leiden te ko men. De deelnemers zyn voorname- lyk patiënten die in het Rotterdams Zeehospitium te Katwyk een revali- datie-behandeling hebben ondergaan. Wed Is een voorwaar.de dat de ad viseurs die de recreatiesport bege leiden en er ook zelf aan meedoen kunnen beschikken over de me dische gegevens van de hartpatiën ten om hen te kunnen beoordelen op hun conditie. Daarbij wondt de 'trai ning dan aangepast. Sociale eenheid Nu, na anderhalf jaar ervaring, zegt dr. Oudhof: "Het leuke is dat er een sociale eenheid groeit, terwyi het soms heel verschillende mensen zyn die er aan meedoen." Mogeiyke reden: "Het enige wat we willen doen is het relativeren van prestatie. De mensen zyn vaak by zonder fel. En dat willen we niet. Daarom hebben we ook dat sped-element erin betrok ken. We zeggen ook niet: joh, je kan best een infarct krijgen, maar: ge niet van de dingen die er zyn. Ont spanning, dat is het. Dat is gewoon een policy of life". Gezien de belangstelling voor en het succes van de recreatiesport voor hartpatiënten is het volgens dr. Oud hof niet onwaarschyniyk dat het ini tiatief van anderhalf Jaar geleden zal uitmonden to de oprichting van sportleerkrachten en fysiotherapeu- neooen, speciaal voor ae recreatie een stichting. In elk geval is het de ten. "We willen in elk geval uitbred- sP0I"t voor hartpatiënten te gaan op- bedoehng om binnen afzienbare tyd den", aldus dr. Oudhof. 'Want er is leiden. Want het is gewoon belang- een dependance te openen in Zoeter- ontzettend weinig know-how op dit rÜk dat een dergelyke vorm van ant- behoef- gebied. We hebben ook het plan om spanning er is." met de kennis die we KIJK EN VERGELIJK SANGRIA puur Spaans plezier A- literfles Ï1U 4.95 BACARDI de wereldbe roemde rum - fles nu 13.95 VIEUX extra zacht - literfles nU 9.98 GILDE PILSENER 12 halve liters nu 6.95 STEENSTR 8 TEL 21341 HERENSTR 6 - TEL 3006» HAARLSTR 204 TEL 21611 en gratis thuisbezorgd in Leiden en omgeving. Donderdagavond koopavond tot 9 uur geopend. Op korte termyn is i m de medewerking van artsen, WIM WIRTZ Voorzitter H. W. H. Weeda van de Vereniging van Vrienden van de Hartstichting derde van links) biedt aan het bestuur van de gehandicapten-sportvereniging "De Sleutels", de heren Menken en Kromhout (rechts), de defi brillator aan. Geheel links twee bestuursleden van de Stichting Interkruis aan wie een zg. PIP- toestel werd aangeboden. Dit toe stel wordt gebruikt bij controle van de hartfunctie. ADVERTENTIE Door John Kroon LEIDEN Een ingezonden brief in deze krant, op 16 oktober. Een inwo ner van Voorschoten deelt mede, dat een huur van vierhonderd guide# per maand eigenlijk helemaal niet schunnig is. Wil de huisbaas er ten minste nog iets aan verdienen. De reacties op deze brief volgen al spoe dig, uit de Merenwijk, maar ook daar buiten. Een reeks van verontwaar digde pennevruchten. maar opmer kelijk zwygzaam biyft het toch zo militante Huurderskomitee Meren wijk. Eén van de achttien leden van dit comité. Ad van Winden, verklaart: "Waarom zouden we reageren als an deren dat voor ons doen?" De boze brieven in de krant waren eens te meer het bewys, dat de acties van- bet huunderscomité aanslaan, zoals ook de tweede uitgave van een huur- darskrant, speciaal voor de Meren wyk in een oplage van vyfhanderd stuks vervaardigd, in korte tyd uit verkocht was. Een huur van 380 gulden gemid deld per maand voor een flat (eigen dom van hetzij de Leidse Woning stichting, hetzij de Protestant Chris telijke Won in®bouwverenigingto de Merenwijk. Het is concreet dat bedrag waartegen het comité en zijn sympathisanten ageren, omdat hier sprake is (zou moeten zijn) van so ciale woningbouw. Dat gebeurde door middel van een weigeringsactie. Een kern van dertig gezinnen trok maan delijks een bedrag van de huur af. Er was een groep die een bedrag van 75 gulden weigerde te betalen en daarmee wilde laten blijken wel ke kale huur wel als redelijk wordt ervaren er is een groep die wei gert de zestien gulden als verhoging van de stookkosten (in PCW-flats) te voldoen en er is een groep die bei de bedragen inhoudt. Tegen tien ge zinnen loopt inmiddels een gerechte lijke procedure. Andere weigeraars zijn schriftelijk gemaand, maar er zijn ook huurders die nog niets heb ben gehoord. Het systeem, waarbij een gezin de ene maand wel en de andere maand niet een bepaald be drag aan huur weigerde wordt inmid dels niet meer gehanteerd, als gevolg van "intimidatie", zo zegt het huur derskomitee, vooral van de zyde van de PCW. W eerstaindskas Verwacht wordit, dat de rechter in december of Januari tot een uit spraak zal komen. Van Winden: wet is wet. Maar van die zestien gul den is het nog maar de vraag of de PCW de rechtsgeldigheid daarvan kan aantonen." Uit een gesprek met een aantal le- d envan het Huurderskomitee Me renwijk, Hulb en Erna de Kreek, Bram en Caroline Kershof. Wim van der Broek en Ad van Winden blijkt, dat het komitee de actie nog niet als geëindigd wenst te beschouwen op het moment, dat de rechter een uit spraak heeft gedaan. Bram Kershof „De actie is afgelopen al6 er goede huizen worden gebouwd, die betaal baar en voor iedereen toegankelijk zijn. Aan het probleem van de Me renwijk is misschien weinig meer te doen. Maar er worden nog steeds nieuwe wijken gebouwd". Wat niet wegneemt, dat de weigeraars zich aan de beslissing van de rechter zullen houden. De proceskosten worden be taald uit de weerstandskas, waar ve le bewoners van de Merenwijk een bijdrage aan hebben afgestaan. De weigering is feitelijk maar een deel van de actie, die verder bestaat uit het voortdurend confronteren van politiek en bestuurlijk kader met de sociale wantoestanden, die het ge volg zijn van een onbetaalbare huur. Waartoe ook de bezetting van de ka mer van staatssecretaris Marcel van Dam in Den Haag gerekend moet worden. Over de contacten met de politieke partyen is het Huurderskomitee Merenwijk weinig te spreken. De fractie van PPR/PSP/D'66 heeft zich met de acties solidair verklaard, toen hy nog raadslid was heeft PSP- er Herman Amptmeijer de gemeente raad tevergeefs een keer proberen te verleiden tot het doen van een uit spraak van „begrip" en daar is het bij gebleven. Andere partijen wijzen de weigeringsactie af, inclusief de PvdA, die, aldus Van Winden „niet begrepen heeft wat de functie is ge weest van de huuractie. Ze erkennen dat de huren te hoog zijn, maar zien niet in dat weigering van een deel van de huur het breekijzer is. waar mee Je er iets tegen kan doen". De relatie met het huidige college van B. en W. is al niet beter dan het vorige. Van Winden„Bij Ham (oud- wethouder van volkshuisvesting) kre gen we regelmatig de mooiste dingen te horen. Het college steunde steeds onze eisen, maar deed er alleen niets aan". Met de huidige wethouder Ver boom is een gesprek gevoerd, dat er uiteindelijk alleen maar toe heeft ge leid dat er een conflict is ontstaan tussen wethouder en Huurdersko mitee. Van Winden: „Hij is gevallen over een eenvoudig briefje, dat we hem hebben gestuurd". Kershof„Een van ons zei op een gegeven moment: we vinden U maar een zielig man. Waarop Verboom zei: „dat geeft niks, als het college dat maar niet vindt". Van Winden: „Toen de Merenwijk werd gebouwd heeft hij als raadslid wel eens opgeroepen tot een huur dersopstand. Als hij dergelijke din gen gezegd heeft, dan moet hij dat maar eens nakomen. Maar tegen de krakers van de Hooigracht zegt hij: met Jullie heb ik geen moer te ma ken en de huurders van t Haag weg kwam tier heeft hy ook al tegen zich ingenomen. Als hij zo doorgaat, gaan de huurders in Leiden elkaar weer vinden en zich tegen hem verzetten". Erna de Kreek: „Met Ham konden we tenminste nog een behoorlijk ge sprek hebben, maar Verboom ketst het gewoon af". Inmiddels is er ook contact ge weest met staatssecretaris Van Dam. Een gesprek, dat evenmin soepel verliep. Maar toch, als de huurnota van het ministerie wet wordt, zullen de nieuwbouwhuren worden aange past aan het inkomen. Een belangrijk winstpunt. Maar dan moet wel de Tweede Kamer achter die visie gaan staan en als dat al gebeurt, duurt het nog tot juli van het volgend jaar. Voor het overige acht het Huurderskomitee de nota ryp voor het vuilnisvat. Van Winden: „Van Dam is niet bereid om tussentijds voor de Merenwijk een regeling te treffen. Hij noemt dat knoeien". Huib de Kreek: „Als Je dan ziet wat er hier leegstaat.X>at er wisselwonin gen zijn voor de mensen uit noord is terecht, maar daarnaast staan er nog zo'n 250 leeg. Dat is 100.000 gulden per maand wat niet wordt binnenge haald". Het Huurderskomitee heeft verder van ambtenaren vernomen, dat er op het ministerie nog altijd een miljoen onbenut ligt te wachten voor de Merenwijk.. De acties worden derhalve de ko mende maanden voortgezet in deze wijk, waar behalve de huren ook het water inmiddels hoog gerezen is. Een probleem voor het komitee is daarbij hoe voeling te houden met de overige bewoners. Men gaat langs de deur, de huurderskrant wordt verkocht, maar de mogelijkheid om een vergadering te beleggen in de wijk zelf, bestaat niet meer. De aula van het scholen complex aan het Valkenpad mag voor dat soort doeleinden niet meer gebruikt worden en een ander gebouw is er eenvoudig niet. Van Winden: „En dat in een wijk, waar de mensen al drie Jaar wonen". Bram Kershof: „Het lijkt op een poging van de ge meente om de wijk monddood te ma ken". Het cassette huis De ruimste keuze Pleet, Edelstaal en Vlekvrij. In de beste merken. Grote keuze verzilverde geschenkartikelen. Uw Juwelier V. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Culturele Raad LEIDEN De opzet van de Cultu rele Raad in Leiden zal worden ge- wyzigd. In een vanavond te houden vergadering zal worden gepraat over de suggesties die werden gedaan door een werkgroep en die inmiddels door het dagelyks bestuur zyn overgeno men. Gaat de raad daarmee akkoord dan zullen daarin zestien leden zit ting krygen. Dat zyn vyf zetels voor de grote instellingen: Leidse Volks universiteit K en O. de Stichting Openbare Bibliotheken, de Leidse Schouwburg, de Streekmuziekschool Leiden en omstreken, en museum De Lakenhal. Verder bestaan er zes sec ties die elk een vertegenwoordiger naar de Culturele Raad afvaardigen. Die secties zyn Vorming, Theater, Muziek, Beeldende Kunst, Accomoda- tie en Leidse Historie. Ter complete ring van de Culturele Raad zal nog een vyftal personen worden aange trokken, dfe op grond van hun des kundigheid zitting zullen nemen. Leidse cardioloog: meer studie en voorlichting Door Wim Wirtz LEIDEN Kinderen van wie de ouders of naaste familieleden lijden of zijn overleden aan coronaire hart zieken (hartinfarct) komen in aan merking voor een regelmatig preven tief onderzoek. Ook verdient het aan beveling om bij schoolkinderen eens per jaar onder deskundige leiding de bloeddruk te controleren. Dit conclu deert de Leidse cardioloog S. C. Up- pal, wetenschappelijk hoofdmedewer ker in het Academisch Ziekenhuis, in een proefschrift over risicofactoren voor coronaire hartziekten bij school kinderen, waarop hij gisteren promo veerde tot doctor in de geneeskunde. Volgens dr. Uppal hebben verschil lende studies erop gewezen dat de kiem voor het hartinfarct gelegd wordt im de jeugd. Zyn promotie onderzoek heeft dat nog eens op grote schaal bevestigd. Het is pas op 40-50-Jarige leef tyd, zo stelt de pro movendus, dat het eerste hartinfarct een vernauwing in de kransslagader signaleert. „Dit komt in de meeste ADVERTENTIE Lekkere drop van Langenberg (25 soorten!) gevallen onverwacht voor de patiënt, zyn familie en zyn huisarts. Het is soms te laat om in zulk een eind stadium te kunnen ingrypen". Dr. Uppal stelde op grond van deze overwegingen een onderzoek in naar de risicofactoren voor coronaire hartziekten (verhoogd cholesterol in het bloed, verhoogde bloeddruk, roken, vetzucht en weinig lichaams beweging) by 2400 schoolkinderen tussen 9 en 12 Jaar in het Westland. Uit dit onderzoek kwam naar voren dat het cholesterolgehalte by 32 pro cent van de jongens en 26 procent van de meisjes gezien him leeftyd te hoog was en dat 11 tot 14 procent van de kinderen verhoogde bloeddruk had. Verder had zes procent van de kinderen te weinig lichaamsbewe ging. bedroeg het percentage vet zucht 25 tot 5 pet en werd er door twee procent gerookt (volgens de ouders), wat volgens dr. Uppal in de praktyk een onderschatting bleek. Een belangrijke constatering vindt de promovendus het sterke verband tussen vetzucht en verhoogde bloed druk en ook tussen vetzucht en een verhoogd cholesterol in het bloed. Consequenties Eén van de stellingen bij het proefschrift van dr. Uppal luidt als volgt: „Liefde voor de vrouw houdt voor de man een risico factor in wanneer deze door de maag gaat". Deze resultaten van het onderzoek heben volgens de cardioloog bepaal de consequenties voor de gezond heidszorg en met name voor diege nen die zich bezighouden met de Jeugdgezondheidszorg. Toch vindt hy de tyd nog niet ryp om. zoals voor volwassenen gebeurt, massaal pre ventief onderzoek te propageren. Dr. Uppal: „Daar zyn verschillende re denen voor. In de eerste plaats is het preventieve terrein een volkomen nieuw terrein voor de gezondheids zorg. Het onderzoek naar risicofac toren by volwassenen is by voorbeeld vry recent, hoewel daar wel eens anders over gedacht wordt. En de kennis van risico-factoren bij kin deren is nog onvoldoende. Daarom zou het een beetje voorbarig zyn om nu zo'n massaal preventief on derzoek op de kinderen los te laten. Een andere reden is dat je niet zo maar kunt beginnen omdat het een enorme organisatorische en tech nische voorbereiding vergt. En dat kost veel tyd". der Stee. Met andere woorden: Ne- Wel vindt dx. Uppal het gewenst dat er meer onderzoek wordt ver richt naar de mogelyke erfelyk- heóKLsfactoren van het hartinfarct. „We weten natnelyk al van vroeger en dat 4s ook by dit onderzoek gebleken dat er by kinderen een relatie bestaat tussen hartinfarcten in de familie en het cholesterolge halte by die kinderen. By jongens is die relatie sterker dan by meisjes, maar hoe dat komt is mij niet dui- delyk. Dat zou nog nader moeten worden onderzoch". In elk geval is het de cardioloog wel duidedyk dat er op preventief gebied nog heel wat kan worden ge. diaan om te voorkomen dat de kiem voor een hartinfarct by kinderen ruimschoots de kans krygt zich te ontplooien, met alle gevolgen van dien op latere leeftyd. Zo vindt hy dat niet alleen het onderzoek naar de bloeddruk by schoolkinderen verbeterd kan worden „Dat wordt niet regelmatig ge daan en is bovendien onvoldoende". Maar ook de voorlichting aan ouder» en kinderen over voeding. Om vet zucht en hoog cholesterol by de kin deren tegen te gaan. „Er te te weinig voorlichting. Daar zou onder leiding van deskundige mensen veel meer aan gedaan moeten worden. Eu dan LEZERS SCHRIJVEN XJppal: te weinig voorlichting. niet de voorlichting die de fabrikan ten geven over hun produkten. Want die hebben heel andere doelstellin gen. Nee, goede voorlichting. Het ls Jammer dat dit niet van de overheid kamt. Want er is grote behoefte aan. Er waren mensen in het Westland die zeiden: we hadden dit onderzoek veel eerder verwacht. Vanuit de uni versitaire klinieken wordt het nu een beetje op gang gebracht Maar er zou op dit terrein veel meer moeten gebeuren". Zeer geachte heer Kemperman, Vriendelyk dank voor uw reactie op myn ingezonden brief. Na onze ingezonden stukken en na het ver slag in deze krant over de door u georganiseerde bijeenkomst in de Merenwyk, zullen velen zich afvra gen ,in hoeverre uw groep nu wél of niet oecumenisch is. Iedere vertegenwoordiger van een kerk binnen een oecumenische groep behoort volgens Vaticanum II de leer van zyn gemeenschap scherp uiteen te zetten en het karakter er van duidelyk te belichten (Decreet over het oecumenisme nr. 4). Be antwoordt de heer Van Well aan deze r.k. opdracht? Volgens één van zyn medestanders, die my vorige week opbelde, niet: er waren andere, belangryker zaken. Ten aanzien van zyn werk in de studentenecclesia is my hetzelfde gebleken: op funda mentele geloofspunten wordt de rk.- leer t.a.v. priesterschap en H. Eucha ristie niet aanvaard noch door hem uitgedragen. De vraag die zich na Vaticanum II voordoet is of men binnen de r.k. kerk nog wel vaste geloofswaarheden heeft. Welnu: de r.k. kerk heeft ui teraard haar geloofswaarheden be houden. Dat men dit vaak wil ont kennen komt door een miskenning van het onderscheid dat men binnen de r.k. kerk aantreft, n.l. tussen de eenheid van de onveranderlyke leer en de pluriformiteit in de uitwerking ervan, wy geloven dat Christus is ge storven en verrezen; dat Hy is opge stegen ten hemel; wy aanvaarden de 7 sacramenten; de onfeilbaarheid van ADVERTENTIE PEPERZAK beheerst't vak! Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN de Paus (door Vat. n opnieuw be krachtigd en verbreed) enz. Aan deze waarheden kan men niet tornen, noch kan men ze qua cultuur of qua tijd vrij interpreteren: "Het zal immers gevaarlijk zijn om te spreken van verschillende theologieën, die naar de continenten of culturen verdeeld zou den zjjn: of de inhoud van het geloof is katholiek, of het katholiek geloof verdwijnt" (Paus Paulus, toespraak bij de sluiting van de laatste bis schoppensynode). Naast deze onver anderlijke geloofswaarheden bestaat ook de uitwerking van dit geloof, het er aan vorm geven, het tot uitdruk king brengen binnen de vele culturen. Deze onderscheidene vormgevingen binnen de soms zo van elkaar afwij kende culturen was een centraal thema in de laatste bisschoppensy node. Men was zich op de synode te Ho- me terdege bewust van de vele moei lijkheden, die ontstaan door de snel le en diepgaande veranderingen in de omstandigheden en van de problemen die dit met zich meebrengt, om de evangelische boodschap begrypelyk te maken voor de mensen van onze ttyd. Daar werd dan ook gesteld dat men in de uitdraging van het Evan gelie rekening moet houden met vele factoren "die verschillen naar plaats en tyd en die de lokale kerken aan zetten tot een "vertaling" van de evangelische boodschap" (nr. 9 v. d. Verklaring). Geen wegcyferen van geloofswaarheden du3, maar een voor ieder begrypelyk maken en dit "in vertrouwvolle eenheid met Paus Paulus VI, opvolger van Petrus" (Verklaring nr. 1). Wanneer men dit onderscheid voor ogen houdt, (tussen uniforme leer en pluriforme uitwerking), geachte heer Kemperman, dan is het voor de eerw. heer Van Well zeer eenvoudig om my openiyk in dit dagblad in het ongelyk te stellen. Hy behoeft hier immers alleen maar weer te geven, dat hy de leer van de rk. kerk on- derschryft; dat hy zyn opvatting over priesterschap en Eucharistie, zo als hy deze weergaf in de dekenale raad (sept. JJL) terugtrekt; dat hy tenslotte niet langer meewerkt aan welke vorm van intercommunie dan, ook, die door de r.k. kerk is afgewe zen (kard. Willebrands, verklaring 16 Jan. 1970; instructie 1 Juni 1972 e.a.). Het één of het ander: <5f de eerw. heer Van Well richt zich naar de leer van de rk. kerk, zoals deze gegeven is in de geloofsbeiydenis van Paus Paulus (1968) voor iedere belang stellende gratis by mij verkrygbaar óf hy verlaat de rk. kerk. In beide gevallen kan men respect voor hem hebben. Echter, het als rooms-katho- liek uitdragen van een niet-rooms- katholieke leer, geachte heer Kem perman, verdient dit respect niet. Het ontneemt tevens de oecumenische ba sis aan uw groep: by u is de r.k. kerk niet dan naar de schijn vertegen woordigd. P. M. C. VAN KEMPEN, Lammenschans weg 71, Leiden. ADVERTENTIE SPUI 149-151 DEN HAAG-CENTRUM TELEFOON 070 - 60 48 95 Geachte Zetter, Ook u kunt van de geneugten des levens genieten. Werken wan neer u wilt. Afwisselend werk doen. By uitzendbureau Luba, Nieuwe Ryn 35 kunt u nü inli Leiden: Nieuwe Ryn 35. Telefoon 071 40341. Alphen aan den Rijn: Winkelcentrum De Aarhof 67. Telefoon 01720 94645.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3