Hongerdood voor duizenden tijdens voedselconferentie HOLLAND-ZIEKENHUIS OP WEG NAAR Z.-VIETNAM VS verhogen hun sterkte in Europa Fords concurrenten presidentschap ogen al naar van YS in 1976 5 LEIDSE SPAARBANK ALLENDES ZUSTER GEARRESTEERD Logischeoplossingen praktisch onhaalbaar cBuiterflands Israel blijft hopen op onderhandelingen met Koning Hoessein DINSDAG 5 NOVEMBER 1974 PAGINA 9 ROTTERDAM Op pier 2 van de Rotterdamse Waalhaven zijn gis teren de onderdelen van het Binh Viên Hè-Lan ziekenhuis ("Holand- ziekenhuls") voor Zuid-Vietnam Ingescheept. Minister Pronk (Ont wikkelingssamenwerking) droeg de in totaal 382 kisten tellende lading die verscheept wordt met het Oost- duitse schip "Gera", over aan de ambassadeur van de Voorlopige Re volutionaire Regering van Zuid- Vietnam in Parijs, Pham van Ba. Het Binh Viên Ha-Lam ziekenhuis een project van het Medisch Co mité Nederland-Vietnam kwam tot stand dank zij acties op plaat selijk en universitair niveau waar bij in totaal 3 miljoen gulden bij een werd gebracht. Het ministerie van Ontwikkelingssamenwerking legde daar nog eens één miljoen bovenop, waarmee de financiering was veiliggesteld. Ook in Leiden en in Leiderdorp, werd voor de bouw van het gepre fabriceerde ziekenhuis actie ge voerd. Hier werd resp. f 60.000 en f21.000 bijeen gebracht, waarvan in Leiden f 17.000 door de bevol king en f43.000 door de universi taire gemeenschap. De Leidse uni versiteit stelde bovendien een be drag van f84.000 beschikbaar voor de realisering van de afdelingen gy naecologie en verloskunde in het Zuidvietnamese ziekenhuis. Naast het "Holland-ziekenhuis", werden gisteren ook een tandheel kundige polikliniek voor Hanoi en een stuk inventaris voor het provin ciale ziekenhuis in Lang Son inge scheept. Het Binh Viên Ha-êan ziekenhuis zal worden gebouwd in één van de zwaarst getroffen gebieden van Zuid-Vietnam. De bouw wordt uitgevoerd op ver zoek van de voorlopige revolutionai re regering en moet over viermaan- den de "Gera" komt medio de cember in Zuid-Vietnam aan zijn voltooid. Tegen die tijd is dan, naar verwacht wordt, ook de in ventaris gearriveerd. De constructie van het zieken huis, dat werd ontworpen door prof. ir. Carel Weeber in Delft, heeft een flexibele opzet en een eenvou dige montage, waarvoor 3 Vietna- mezen momenteel een opleiding volgen in Dokkum. Het ziekenhuis telt in eerste aanleg 220 bedden, maar zal tot 450 bedden kunnen worden uitgebreid. Het beslaat een oppervlakte van ongeveer 7000 vier kante meter. Voor de (medische) inrichting van het ziekenhuis namen de uni versiteiten van Groningen, Utrecht, Leiden, Amsterdam-VU en Nijme gen en de hogescholen van Delft. Enschede, Eindhoven en Tilburg (samen goed voor f 450.000) elk een project voor hun rekening. In het kader van de actie groeide tus sen deze instellingen bovendien een onderling contact, dat inmiddels is uitgemond in het voornemen om bij de wederopbouw van het uni versitair onderwijs in de bevrijde gebieden van Vietnam inter-uni- versitaire hulp te verlenen. Eén van (te aspecten daarbij is enkele Viet namese specialisten in Nederland in de gedegenheid te stellen zich ge durende een half Jaar tot een Jaar naar eigen keuze op medisch ter rein te laten nascholen. De universiteit van Leiden heeft als eerste in den lande al een rela tie gelegd met Noord-Vietntam via het zg. lagere temperaiturenproject. Hierbij worden Vietnamese fysici van de universiteit in Hanoi in de gelegenheid gesteld zich in Leiden verder te specialiseren. Hoewel binnen afzienbare tijd me de bouw van het "Holland-zieken huis" kan worden begonnen, is er nog geen sprake van dat de acties voor hulpverlening in de medische sfeer kunnen worden afgesloten. Niet alleen wil het Medisch Comté actie gaan voeren voor de exploi tatie van het ziekenhuis, maar ook voor een project voor het boren van drinkwaterputten en vooral voor de strijd tegen de tuberculose in Vietnam, die steeds grotere vormen aanneemt. Voor wat het laatste doel heeft de Nederlandse regering al een kwart miljoen gulden beschikbaar gesteld. Het Medisch Comité verwacht ech ter dat er voor ziekenhuis, drinkwa terbronnen en tuberculosebestrij ding in totaal nog zo'n tien miljoen gulden nodig zal zijn. ADVERTENTIE ROME De wereldvoedselconferentie in Rome die met toespraken van VN-secretaris Wald'heim en de Ita liaanse president Leone is geopend, zal waarschijnlijk niet het rendement opleveren dat de landen, die het met de voedselvoorziening moeilijk hebben, er van hopen. En zo gaat de voedselconferentie onder tergend protocolair vertoon start. Een dag gaat voorbij met procedurele .eer talloze slachtoffers in andere werelddelen vergt. Maar zo moet het mu een maal. De algemene overtuiging is dat lan den als India en Bangladesj, die voor een ongekende hongersnood staan, er maar moeilijk in zullen de behandeling slagen de weldoorvoede staten op kwesties, een dag die het westelijk halfrond er van te overtuigen dat een acuut noodpro- gramma geboden is. Eigenlijk kost deze conferentie, die tot 16 november zal duren, duizen den doden. Immer, akademisch is er geen oplossing te vinden voor de el lendige waarheid, dat miljoenen Aziaten de oogst i waarschijnlijk niet len. Het enige zou zijn, dat De komst van Kissinger in Rome heeft uiteindelijk toch vrij weinig beroering gewekt. Er was wel overal bewapende politie aanwezig, vooral volgend" jaar °P het Piazza Venezia. waar in ïr zullen ha- vroeger tijden Mussolini zijn toe spraken placht te houden. Maar gisteren werd alleen op de Piazza 111 de Navone door de communisten geza pig onder de rode vlag gedemon- overvloedlanden met ingang heden drastisch beperkt wordt in de gtreercl graanverspilling. Theoretiseren over een voedselstrategie, waarbij de ontwikkelingslanden te zijner tijd hun produkties moeten verbeteren, is feitelijk van later zorg en kost nu alleen maar tijd en doden. Tot soortgelijke conclusies kwam Via Appia naar het Quirinaal, ook het forum van het Internatte- president Leone hem ontving, nale Instituut voor Milieu- en Ont- De bewindslieden spraken tijdens Kissinger kwam gisteravond aan op het vliegveld Ciampino en reed on der escorte van een 200 veiligheids functionarissen, waaronder een vijf tigtal scherpschutters, over de oude tie in Rome hield. Het instituut, wereld. Vanmorgen om elf uur had dat bestaat uit .geïnteresseerde Kissinger een audiëntie bij de paus burgers" (waaronder veel interna- in het Vatikaan. Om acht uur van- tionaal befaamde wetenschapsmen- avond vertrekt hij naar Kaïro. sen) lanceerde een aantal voorstel- Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor Henry Kissinger bij zijn aankomst op de militaire luchthaven Ciampino bij Romewt verwelkomd door zijn Italiaanse ambtgenoot en premier-in-spé Aldo Moro (rechts). len. die door de deelnemers de „echte" conferentie als „niet nieuw" werden afgedaan. Vooral de verspilling van granen aan voor de consumptie bestemd vee (kippen bijvoorbeeld) werd door de geïnteresseerde burgers in een communiqué op de hak genomen. C^de^antropolo^TItorgaret Mead veJZaC?t h^t ^A^rikaa^ zelfde doen. Dit heeft de Amerikaan- één-der de van alle graan door hat éen-derde van alle braan door het se minister vee wordt opgegeten, terwijl er in Azië mensen door gebrek aan dat zelfde graan kreperen. Maar ga er maar aanstaan: ook de kippenfokkerij moet leven en dus is een ingreep van hogerhand in deze branche, hoe noodzakelijk ook, poli tiek een schier onmogelijke zaak. Daarnaast stelde het instituut, dat de Arabische landen nu eindelijk eens hun oliedollars in ontwikke lingshulp zouden moeten investeren, in plaats van hun geld te beleggen in goed renderende Londense stads wijken, zoals nu gebeurt. Gespierde taal. die een ingrijpende mentali teitsverandering vereist. Maar of de Romeinse Verenigde Natiesconferen- zelfde defensie James Schle singer bekendgemaakt in Bonn. Zijn Westduitse collega Georg Leber heeft dit plan van Washington toegejuicht en zei dat zijn regering begrip heeft Amerika dat brigades in te stellen door het terug- woord over besprekingen over troe- flink stuk zuidelijker in de Bondsre- trekking van 18.000 man aan Ameri- penvermindering tussen Oost en West publiek. kaan se ondersteuningseenheden. „Dit die, weliswaar op een laag pitje, in Schlesinger kondigde tevens aan dat zal onze gevechtskracht aanzienlijk Wenen voortduren. De lokatie van de Amerika het aantal kernraketten het type Lance in West-Duits- i gesprek geweest met zijn West- land zal uitbreiden. Andere wijzigin gen in de Amerikaanse kernuitrusting militaire in Europa staan volgens de bewinds- niet op stapel. Ook deze wijzi- verhogen, in die zin dat hij wordt te- twee i ruggebracht op het niveau van 1966, voordat begin 1967 de terugtrekking van twee brigades plaatsvond. Het bondgenootschap als geheel moet kringen komt minstens - zijn conventionele strijdkrachten uit- twee brigades in Noord-Duitsland, in ging is volgens hem noodzakelijk Europeanen eveneens hun oonventio- breiden als antwoord op de toenemen- nele strijdkrachten uitbreiden. Maar de kracht van het Warschau-pact" Hannover, wat in de pas te blijven lopen met de ge- hij sprak wel de hoop uit dat uitbreiding van de Europese con ventionele strijdkrachten de Ameri kanen niet zal aanmoedigen een be paald deel van hun kernwapens van het continent terug te trekken. Schlesinger ging in het openbaar op deze bezorgdheid van Leber in toen hij verslaggevers vertelde dat „wij in deze fase niet van plan zijn wijzingen te brengen in onze kernuit- Schlesinger. Hij repte met geen van het Amerikaanse leger 1 „Brits" gebied is. De rest leidelijke verhoging van de militaire kracht van het Warschau-pact. JERUZALEM Israël is van me ning dat onderhandelingen met ko ning Hoessein over de door Israël bezette westelijke oever van de Jor- daan nog steeds mogelijk zijn, on danks het feit dat de recente Ara bische topconferentie in Rabat de Palestijnse bevrijdingsorganisatie heeft aangewezen als de enige wetti ge vertegenwoordigster van dit ge bied wanneer Israël zich daaruit te rugtrekt. De Israëlische premier Yitzhak Ra bin, die dit verklaarde in een gesprek met leden van zijn socialistische par tij in het parlement, zei dat er een gevaarlijke situatie kan ontstaan als op Israël druk zou worden uitgeoe fend om zich neer te leggen bij een algemene regeling van het conflict in het Midden-Oosten. Ook na de conferentie van Rabat blijft Israël bij zijn standpunt dat hot Palestijnse vraagstuk door on derhandelingen met Jordanië moet worden opgelost. Slechts de praktijk kan uitwijzen of Jordanië niet lan ger een kandidaat voor dergelijke on derhandelingen is, aldus de premier, die verder verklaarde dat 'in dit sta dium de weg niet geblokkeerd is voor een of andere regeling met Egypte of andere landen'. In Washington verklaarde een ho ge Egyptische functionaris dat de be sluiten in Rabat over de Palestijnen nieuwe onderhandelingen tussen Egypte en Israël over de ontruiming van de Sinai niet uitsluiten. Een voor waarde hiervoor was volgens hem echter dat deze onderhandelingen d'seü zullen uitmaken van hst gehele Palestijnse vraagstuk. De functionaris die niet genoemd wenste te worden, sprak met journa listen ter gelegenheid van het be zoek van minister Kissinger aan Cai ro. Hij zei dat Egypte van mening blijft dat een door de Verenigde Sta ten nagestreefde oplossing van het Israëlisch-Arabische conflict in etap pes nog steeds tot de mogelijkheden behoort. Egypte zal echter nooit ak koord gaan met *n afzonderlijke vre de met Israël en andeThfundeflingen over de Sinai zullen onmogelijk zijn als de Palestijnse kwestie in de ijs kast blijft als gevolg van de weige ring van Israël met de organisatie voor de bevrijding van Palestina te praten, aldus de functionaris. Staatsgarantie voor minimum inkomen in VS WASHINGTON President Ford wil het hele systeem van de sociale voorzieningen op de helling zetten en het vervangen door een garantie-in komen. Het idee is uitgewerkt door het Ministerie van Gezondheids zorg, Onderwijs en Sociale Zaken. Ford zou minister Caspar W. Wein berger al in augustus opdracht heb ben gegeven met een plan te komen dat de president in Januari in zijn "State of the Union" (vergelijkbaar met de Troonrede), of kort daarna bekend zou kunnen maken. Het nieuwe plan garandeert een federaal inkomen voor elk Ameri kaans gezin, dat beneden een bepaal de verdienste blijft. Zo zou Ti gezin van vier personen, dat geen andere inkomsten heeft, van regeringswe ge per jaar 3600 dollar contant krij gen. Als iemand in zo'n gezin werk vindt gaat de staatsuitkering door tot het totale inkomen van het gezin op 7200 dollar is gekomen. tie die zal kunnen bewerkstelligen rusting" .Schlesinger ontvouwde zijn is zeer te betwijfelen. Een andere woordvoerder alternatieve instituut stelde zoveelste maal, dat er op de wereld jaarlijks 350 miljard dollar aan wa pens wordt uitgegeven, een bedrag dat de voedselproblematiek in één keer zou kunnen oplossen. Ook deze drie vragen te stellen, open deur wordt in het congrespaleis met een vermoeide glimlach afge daan. Iedereen weet dit wel, je kunt er toch niets aan doen. plannen tijdens besprekingen het dag met Leber, die slechts werden onderbroken voor een bezoek aan bondskanselier Helmut Schmidt en een korte ontmoeting met twee ver slaggevers van de Westduitse televisie die in staat werden gesteld in totaal Washington - De onzekerheden in doet zelfs de de Amerikaanse Repiblikeimse par- een afsplitsing. Daarbij herleven met de dag toe Desgevraagd verklaarde Schlesin- zijn nog niet eens de uitslagen ger dat hij van plan is in de komen de twee Jaar twee de verkiezingen bekend, die gerechte- alle verwachtingen rampzalig zullen Uelwt kunnen meetrdckêa zijn voor de Republikeinen. De duidelijke onmin tussen presi- doet naar het presidentschap. Een tweede bedreiging voor een Reagan zijn collega uit prolongatie van het optreden van George Wallace, Demo- Ford liJkt Elliot Lee Richardson, de oer-conservatief, in zijn door Nixon ontslagen minister van uien meetrekken naar Justitie. Waar hij gaat of staat zelfstandig conservatief blok en hij heeft campagne-toespraken door het met het beproefde twee- het hele land gehouden behalve dent Ford en de conservatieve gou- partijenstelsel in de Amerikaanse het zuiden wordt hem gevraagd verneur Ronald Reagan van Call- politiek gedaan kunnen zym. Zoiets wat zijn kansen voor 1976 zijn. Ri- foraië, die zich niet voor een derde wordt vooral door de Republikeinen chardson wordt gezien als het sym- termijn herkiesbaar heeft gesteld, als ramp beschouwd. Hoe dit h™1 van de integriteit binnen de ook moge lopen, de onrust binnen Republikeinse partij, een symbool de partij maakt het steeds minder dat hard nodig is zeker dat Gerald Ford ook in 1976 in de Republikeinse kandidaat het presidentschap zal worden. president Salvodor Allende. Laura zoon Andres Pasoal Allende. die door Allende-Pascal, in haar woning ge- de junta gezocht wordt, en via MIR- arresteerd op beschuldiging uiterst linkse "terroristische" actlvi- maand is gedood. leider Miguel Enriquez, die vorige heeft ee.. hoge regeringsfunc tionaris in Santiago meegedeeld. Een communiqué zegt dait Laura Laura verkoos in Chili te blijven nadat haar broer bij de staatsgreep gedood. Zij mocht in haar zaterdag bij een vuurgevecht is ge- ning blijven recht tegenover de hui- de dige zetel van de junta, op i revolutionair de dat zij geen politiek zou bedrijven. links (MIR) dodelijk werd gewond. s zij onder huisar- In haar woning werden vierhand- rest geplaatst nadat zij betrapt granaten aangetroffen. Uit in haar op het smokkelen van pakketjes bezit zijnde documenten en brieven bleek dat zij steun verleende aan le den van de MIR. aldus het communi qué. Niet vermeld wordt lende wordt vastgehouden en in hoe verre zij betrokken was by de schiet partij van zaterdag. naar haar zoon Gaston die de bassade van Ecuador was binnen gevlucht. Desondanks werd zij dikwijls op Laura Al- straat gezien. Regeringsfunctionaris sen zeiden dat de autoriteiten veel van haar door de vingers zagen om dat zij aan kanker lijdt. de schandalen de Nixon-periode. Richardson lacht alle eer mild weg, zegt «fat hij ralleen maar zoveel erkenning heeft Er zijn kapers op de kust- In de gevonden door iets dat hij niet eerste plaats Ronald Reagan zelf. heeft gedaan het ontslaan, van In de campagnes, die hij heeft ge- <*e speciale aanklager in de Water- voerd voor zijn collega's werd er gate-zaak Archibald Cox, op bevel door derden bij herhaling op gezin- van Nixon. Maar iedereen gelooft speeld, dat Reagan de handschoen dat achter die bescheidenheid de zal opnemen die hem in 1976 wordt man zit die op eventuele kansen toegeworpen. In South Carolina, wacht. Reagan de gou verneur skandi- Dan wordt nog genoemd senator datuur van Jack Edwards kwam Charles Har ting Percy ondersteunen, sprak de Republikein- Hij is zich al se senator Strom Thurmond onder Illinois, campag- het presidentschap gaan luide toejuichingen de hoop uit dat voorbereiden toen Nixon nog in het Reagan de nieuwe president van de Witte Huis zat. Nadat Ford presi dent was geworden, zette hij zijn de ambities op een laag pitje, maar aakvlam die blijft Verenigde Staten zal worden. Tommy Thomas, voorzitter Republikeinse partij in Florida, het is waar de rebellerende Californische branden, onderkoning zijn naamgenoot Jerry Vorige week gaf Percy openlijk toe Thomas het gouverneurshuis pro- dat hij best vice-president wil wor- beerde in te helpen, voorspelt dat den als men Rockefeller in zijn Reagan heel Florida als één moeizame kandidatuur beentje Elliot L. Richardson achter zich krijgt als hij een gooi lichten. En in Philadelphia hield hij een daverende toespraak tegen het soort conservatieve Republikein se ideaal dat Reagan voor ogen staat. Percy wil de gewone man naar de partij lokken, klanten en fabrikanten onder één dak bij hem. "Wij zijn gek op dokters", zegt Per cy heel oprecht, "maar wij willen de patiënten hebben. Daar zijn er veel meer van". Al deze mogelijke kandidaturen voor het presidentschap zijn gebo ren uit een steeds groeiende wrevel tegen het ongeïnspireerde beleid van de regering-Ford, waarbij steeds meer de vrees naar voren komt dat het beoordelingsvermogen en de kunde van de president over schat zijn. Maar misschien wordt het niet eens deze zwakheid die Gerald Ford in 1976 zal nopen de sleutel van het Witte Huis over te dragen. In Republikeinse kring geloven ve len dat het juist Fords sterkte zal zijn die hem in 1976 eventueel uit de race zal halen. Gerald Ford wordt beschouwd als een van de weinige politici die genoeg karakter heeft om afstand te doen van zijn macht als hij dat in het belang van zijn gezin acht. De niet zo roos kleurige gezondheidstoestand van First Lady Betty zou al zo'n belang kunnen zijn. Met dat alles heeft ongemerkt een nieuw element zijn intrede gedaan v in het Amerikaanse politieke leven: het is niet meer vanzelfsprekend dat een zittende president de par tij-kandidaat wordt voor een vol gende ambtstermijn en ook wordt herbenoemd. De Washington Post heeft er een heel mooi beeld voor: "In de schoot van het nog zo Jonge bewind van Ford ontwikkelen zich langzaam de embryo's van de kan didatuur van andere Republikei- Ronald Reagan

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9