zo dicht mogelijk bij rijksweg Kleuterschool geen opleidingsinstituut voor lagere scholen Willekeurig Hearing gemeenteraad en NS vertegenwoordigers in KSA gebouw Integratie-experiment Schooladviesdienst een feit PAGINA 4 DINSDAG 5 NOVEMBER 1Ö74 Sassenheim Behandeling begroting wordt niet uitgesteld SASSENHEIM De behandeling van de begroting van de gemeente Sassenheim zal niet worden uitge steld. Op maandagavond 25 november zullen de algemene beschouwingen plaatsvinden en op woensdagmiddag 27 november zal de beantwoording door het college van burgemeester en wethouders plaatsvinden, alsme de de vaststelling van de begroting, 1975. Burgemeester A. J. Kret zag gis teravond tijdens de bijzondere ver gadering van de gemeenteraad geen aanleiding om op een verzoek tot uit stel van VVD-raadslid Horstman in te gaan. De heer Horstman had om dit uitstel gevraagd omdat hij de tijd voor de bestudering van de begro ting te kort oordeelde. "Op het ogen blik", zo stelde hij, "hebben van de gemeenteraadsleden alleen de leden van de financiële commissie de be schikking over de stukken. Hoe kun nen de overige leden van de raad dan tijdig met een gefundeerd voor stel komen". Het verzoek van de heer Horstman werd in de Sassenheimse raad niet verder ondersteund en tot een stem ming kwam het uiteindelijk ook niet. De gemeenteraad van Sassenheim was gisteravond overigens in een (spoed) zitting by eengeroepen, om de raad tijdig vóór de begrotingsb - handeling te completeren. In de vacature van Pim Hulsbergen (Pro gressief Sassenheim) werd drs. Ris benoemd en ook in de vacatures in de commissies voor financiële aan gelegenheden, strafverordeningen en georganiseerd overleg werd de heer Ris gekozen. De komende week reeds kan hij zich uitleven op de gemeentebegroting 1974. waarover de financiële commissie zich zal buigen en uitspreken. SASSENHEIM De Sassenheimse gemeenteraad zal bij minister Wes terterp van Verkeer en Waterstaat in een alternatief voorstel met betrek king tot het tracé van de Schiphol- spoorlijn aandringen op een "aange past model 2". Van de zes mogelij ke tracé's voor de Schipholspoorlijn komt nummer twee (het dichtst te gen de Rijksweg gelegen) het meest tegemoet aan de denkbeelden van de raad, terwijl met betrekking tot de uitvoering ervan zal worden aange drongen op een "verzonken tracé", d.w.z. een half-tunnelmodel met bij de Sassemer Vaart en de Ringvaart aquaducten. Hoewel er gisteravond in het KSA- gebouw in Sassenheim door de veel- vragende en langdurig sprekende men: "Het is de enig acceptabele tijdens de "hearing" met NS-verte- genwoordigers (N.S.-directeur Has- selman en vooral de "bouwman", Kruithoff waren de woordvoerders) niet tot een afgerond oordeel konden komen, is het zeker, dat de gemeen teraad tijdens een van de eerstkomen de bijeenkomsten met dit "alterna tief" voor de minister zullen aanko men. "Het is de enig acceptabrele oplossing", zegt Prot. Chr-woord- voerder Wim van Biezen. "Ik zie geen beter alternatief", geeft ook Pro gressief Sassenheim man Hans Mont- f oort toe. De hearing in Sassenheim kende gisteravond overigens wél een ander karakter dan een gelijksoortige bij eenkomst, die enkele maanden terug alweer in Warmond werd gehouden. In zijn inleiding stelde NS'er Kruit hof ook vast, dat "Sassenheim niet meer zo'n bijeenkomst hoefde". Van begin af aan heeft de Sassenheim se raad vastgehouden aan een dis cussie en niet alleen informa tie-avond. In dat opzicht konden de raadleden ongestoord hun gang gaan. Ruim 2 Ms uur lang. Basis voor de gesprekken vorm de de vorige week pas van de teken tafels gekomen kaart met zes moge lijke tracé's voor de Schipholspoor lijn. Een lijn waarvan onomstote lijk vaststaat dat deze er zal ko men (de minister heeft dit besluit genomen), maar waarvan verder de deails nog niet vastliggen. De juiste tracering is er zo n "detail" van, de uitvoering van de lijn een tweede. De bezwaren van Sassenheim neer gelegd in enige eerdere stukken ge richt aan het ministerie, richten zich voornamelijk tegen het tracé van rond drie kilometer lengte dat loopt vanaf de afbuiging na Warmond tot in de Haarlemmermeerpolder. Al ternatief twee (verschuivingen dicht naar de Rijksweg toe) is daarbij voor allen een acceptabel gegeven. Ook voor de NS, die liet doorschemeren ook het meest naar deze oplossing te lonken. Wanneer de uitvoering van dat tracé voorts nog verzonken zal zijn. is er wat de Sassenheimse raad betreft helemaal geen vuiltje meer aan de lucht. De 'verzonken uitvoering' (het gaat om een u-vormoge buis, waarvan al leen de bovenzijde de oppervlakte raakt, waardoor zowel gezichte- als geluidshinder tot een minimum be perkt blijven) is evenwel een kostba re zaak. Naar schatting 75 tot 100 miljoen gulden duurder dan in de normaal voorgestane uitvoering (op dam of anderzins verhoogd). 'Dié ex tra kosten," zo vieü gisteravond overi gens opnieuw te beluisteren, mogen het struikelblok niet zijn. Daarvoor is deze zaak te belangrijk.' De beslissing in dit veel (gespreks)- Stof opwaaiende Schiphollyngebeu- ren moet volgens de laatste gegevens voor 1 maart 1975 vallen. 'De minis ter beslist', riep NS-woordvoerder Kruithof daarbij diverse keren uit. Dat echter die da/tum niet als absolu te deadline geldt, suggereerde Kruit hof later overigens ook. Met de ver wijzing naar de nog niet eens goed afgewerkte tekeningen is de defini tieve beslissing op die termijn ook onwaarschijnlijk. Sassenheim, dat niet principieel tegen de lijn is, maar wél tegen de wijze waarop die zou worden uitge voerd, moet overigens met het door het ministerie gevraagde alternatief komen, voordat alle gegevens voor handen zijn. Of. zoals KVP-fractie- voorzitter Jo van Eisen stelde: 'Ik kan niet alleen oordelen over de bouw op zich. Ik wil graag een geïn tegreerd plan op tafel zien. Waarin de ruimtelijke ordening aan de orde komt, waarin de opritten bij de rijksweg zijn betrokken en ook alle andere zaken die 6pelen.' Van de raadsleden, die gisteravond aan het woord kwamen (na half elf kregen de overige, rond veertig be langstellenden de gelegenheid hun zegje over de Schipholspoorlijn en al les wat daarmee samenhangt te doen) was eigenlijk alleen KVP'er Theo van der Plas een fervènt te genstander van de komst van lijn. Financiering en aantasting van mi lieu- en agrarische gebieden werden daarbij door hem als vertolker van de agrarische seotor) opgevoerd. Hij voelde meer voor een verder active ren van de oude lijn via Leiden - Haarlem. Een standpunt, dat hij als enige innam. De mogelijkheid van een halte Sas senheim aan de nieuwe Schiphol spoorlijn kwam tenslotte ook nog naar boven. Een halte, die wanneer het aan NS-bouwman Kruithof ligt, er niet zal komen. 'Een stop kost Je al gauw twee minuten. Je krijgt dan de idee van een stoptrein en dat is beslist niet de bedoeling.' ALPHEN AAN DEN RIJN Vorige week organiseerde de stichting rooms-katholiek onder wijs in Alphen een bijeenkomst, voor al haar leerkrachten over de integratie van kleuter- en lager onderwijs. Hoofdspreker tijdens die bijeenkomst was K. R. C. Hes- selink van het Pedagogisch Cen trum in Enschede. Enschede kent sinds twee Jaar een integratie-ex periment waarbij vier scholen zijn betrokken. Hoewel Hesselink heel duidelijk stelde dat het hier om een typisch Enschedese si tuatie ging, ontbraken de lijnen voor Alphen, aldus inspecteur voor het lager onderwijs, J. W. Fonhof. "Het betoog was niet gericht op de mogelijkheden in Alphen. Dat werd door Hesselink ook nadruk kelijk verklaard, maar intussen blijft het feit: "Daar wel en hier niet", aldus inspecteur Fonhof. Over de situatie "hier" had on ze Alphense redactie een gesprek met hem. ALPHEN AAN DEN RIJN In 1975 gaat de gezamenlijke schooladviesdienst van de regio's Alphen en Gouda sterten. Giste ren is de stichting bij de notaris een officieel feit geworden. Er gaat nu naar een directeur wor den gezocht. Inspecteur J. W. Fonhof over de dienst: „Ik hoop dat de dienst praktisch gaat werken en het we tenschappelijk onderzoek aan an deren overlaat. Het gaat erom het wetenschappelijk onderzoek naar de praktfjk toe te vertalen. Het zou heel mooi zijn als dot zou luk ken." De gekozen opzet binnen de dienst zullen een aantel didac tische medewerkers werken gaat in de goede richting. Een an der punt is dat de regio Alphen- Gouda nogal groot is. „Hoe zal de betrokkenheid zijn bij de dienst die geografisch gezien nogal veraf staat," zo vraagt Fonhof zien af. Verder zegt hij te hopen dat ook de scholen ingeschakeld zullen worden en dat het systeem van een meerjarenplan zal worden gehanteerd. Een opzet waarbij op verschillende scholen één as pect zal worden aangepakt. Het geringe aantal medewerkers zal voor elkaar een voedingsbodem moeten zijn. „Wanneer Je op ver schillende scholen er één aspect uitlioht, is het mogelijk eikaars ervaringen uit te wisselen." aldus inspecteur Fonhof. Alphense LO-inspecteur J. W. Fonhof ALPHEN AAN DEN RIJN „Bij de integratie van kleuter- en lager onderwijs moe ten we werken met de mogelijkheden binnen de huidige wetgeving". Dat betekent vol gens de Alphense inspecteur van het lager onderwijs, J. W. Fonhof: beginnen binnen de eigen school, samen met de kleuterschool dichtbij. Een eerste vereiste daarbij is een goed overleg tussen de beide hoofden en de kleuterleidster en onderwijzeres van de eer ste klas. Voor Alphen betekent dat voorlopig heel concreet, het zeer bewust kennis ne men van eikaars programma's en het elkaar toespelen van zoveel mogelijk informatie, is inspecteur Fonhof van mening. Door Christa van Hees Foto's Wim Dijkman Een erg plezierige bijkomstigheid ls dat de opleiding van de kleuter leidster duidelijk gericht is op het observeren van kinderen. Het is be langrijk dat die observaties worden doorgespeeld naar de lagere school, aldus inspecteur Fonhof. Dat lukt overigens 't beste wanneer kleuter- en lagere school onder één dak zitten, vindt hij. Geïntegreerd bouwen is dan ook ons streven, voegt Fonhof daar aan toe. Dat bebekent niet dat het wanneer de scholen niet onder één dak zit ten, niet kan. Een aantal scholen in Alphen ligt zo dicht bij elkaar dat er heel goede mogelijkheden zijn, ge looft Fonhof: "als de bereidheid er maar is. Het ls natuurlijk gemak kelijker wanneer de twee scholen in één gebouw zitten. Het contact is dan informeler dan op twee verschillen de scholen waar de contacten altijd volgens een georganiseerd stramien moeten verlopen". De lagere school mag geen eisen aan de kleuters stellen. De kleuter leeft in een heel eigen wereld, en dat moet zo blijven, verklaart inspec teur Fonhof zeer nadrukkelijk. Een kleuterschool mag een kleuter- wereld zijn. "Ik ben een beetje bang voor de situatie waarin de kleuter school opleidingsschool wordt voor de lagere school. Wanneer een kleu terschool 30% van haar leerlingen eerder naar de lagere school kan stu ren, vind ik dat een slechte kleu terschool", aldus Fonhof, "behalve wanneer dat tóevallig is". Potlood Vanuit het kind ontwikkelen zich spelenderwijs elementen die kunnen worden ingepast op het leergebeuren van de lagere schooL "De kleuter heeft een grove motoriek, die zich bijvoorbeeld uit in het tekenen met een grote zwaai vanuit de schouder" zo maakt Fonhof duidelijk. "Wan neer Je nu spelenderwijs komt tot de ontwikkeling van 'n fijnere moto riek is het op een gegeven moment voor 'n leidster een klein kunstje om te zeggen: hou nu Je potlood zó vast. dan kleur Je beter. En daarmee geef Je de eerste aan zet voor het werken met potloden en pennen, zoals dat op de lagere sihool gebeurt". Andere spelvormen die kunnen wor den ingepast in de mogelijkheden voor het lager onderwijs zijn de vorm- en richtingsspelletjes. "Voor u is het heel normaal om, wanneer u schrijft links bovenaan te beginnen", stelt inspecteur Fonhof. De kleuter heeft daar nog geen benul van. Maar ln spelvorm kan de klauter al veel van die onontbeerlijke begrippen zo als klein en groot, links en rechte, etc. leren, waarvan het lager onderwijs veel nut heeft. „Ik geloof echter niet dat het mo gelijk is het lezen en schrijven over te brengen naar de kleuterschool. Dat zou ook verregaande consequenties voor de leerstofverdeling hebben. In de praktijk is het onmogelijk voor n onderwijzer, om 6-Jarigen in zoveel verschillende fasen van ontwikkeling te krijgen. De grens om op de lagere school te worden toegelaten ligt nu eenmaal op de leeftijd van zes Jaar. vóór 1 oktober. Zomerk indere n „Elk Jaar opnieuw krijg ik weer aanvragen van ouders, wier kind op 6 oktober Jarig is en dat ze schoolrijp vinden, met de vraag: mag het nou niet? Nou dat mag niet, aldus Fon hof. Daarbij het onlangs verschenen proefschrift van dr. Doornbos „Ge boortemaand en schoolsucces" aan halend. Doornbos toont hierin op grond Hoe gaat het er nu wat de integratie kleuterschool-lagere school betreft in de praktijk aan toe. We kozen een wille- keuirge school in Alphende Heliconschool. Hoofd D. Bui- ning: De meest ideale situatie zou zijn wanneer drie keer per jaar kleuters die daar aan toe zijn, in de eerste klas zouden kunnen worden opgenomen. Dat betekent wél dat je je eigen klassikale systeem hele maal overboord zou gooien. Bovendien is het binnen de huidige wetgeving in de prak tijk niet haalbaar. Minderideaal, maar zeker wel haalbaar zijn de volgende punten: Overleg tussen kleuter- en lagere school over het speel leermateriaal. Het voorkomen van materiaaldoublures en het gébruiken van materiaal waar zen duidelijke opbouw in zit. „We zijn daar op onze school mee bezig, maar het is nog lang niet zover", aldus Buining. Het op de kleuterschool doen van de voorbereidende oefenin gen voor lezen, schrijven en te kenen. „Eisen stellen hoeft niet", vindt Buining, „maar je kunt op de kleuterschool al wel heel gericht werken aan een aantal taalbegrippen in spel vorm". rapportering van de kleuter leidster aan de onderwijzer (es) op de lagere school. Het bezoek van de onder wijzerfes) van de eerste klas aan de kleuterschool, om daar een paar ochtenden te werken met zijn of haar toekomstige leerlingen. Tenslotte: kleuters en eer steklassers die samen een ten toonstelling houden, samen een creatieve middag hebben, iets voor elkaar doen. ben van „leesmoeders", moeders voor het documentatiecentrum of voor de bibliotheek, aldus Fonhof. „Ouder participatie begint echter veel eerder gewoon in het gezin. Waar ouders naar hun kind moeten luisteren en belangstelling op moeten brengen voor zUn activiteiten. Dat is een eer ste vereiste. Daarnaast kunnen moe ders op het praktische vlak natuur lijk heel goed assisteren in de bi bliotheek, bij het lezen in het do cumentatiecentrum of bij de expres sievakken". van gegevens van 120.000 leerlingen aan dat „ongelukkig" Jarig zijn een groot voordeel is. Want. zo zegt hij, de Jongsten in een klas, de zoge naamde zomerkinderen, blijven vaker zitten en lopen groter risico te wor den doorverwezen naar een school voor buitengewoon onderwijs. In LOM-scholen worden zelfs bijna tweemaal zoveel in de zomer geboren Voorzichtig Hier en daar wordt ook al gehol pen bij het rekenen. "Maar daarmee moeten we uiterst voorzichtig zijn", gelooft inspecteur Fonhof. Ouders moeten nooit assisteren in het leer proces. Ze mogen alleen maar obser veren, signaleren en hun gegevens doorspelen naar de onderwijzer. Maar van het onderwijs moeten ze afblijven", meent Fonhof. Daarnaast spelen voor Fonhof an dere overwegingen mee. "Want wan neer een onderwijzer WJ een kind be paalde moeilijkheden waarneemt doet hij dat ambtshalve, en houdt dat voor zich", zo zegt Fonhof. "Ik zou me echter voor kunnen stellen, dat ouders die moeilijkheden uitspe len, die dan tot weer conficten kun nen leiden Bovendien is de oomtinlïteit niet altijd even groot. En daar moet op gerekend kunnen worden, stelt Fon hof." Een ouder heeft geen enkele verplichting dan een morele, en die is niet altijd zo sterk." Dat wil echter niet zeggen dat in specteur Fonhof daarmee voorbij wil gaan aan de vele nuttige vormen van ouderhulp, die in heel Alphen en omgeving te vinden zijn. Zo is hij on der andere zeer positief over de hulp bij het zwemonderwijs. Burgerlijke stand van Leiden Jong, Adiiuanus Johannes André zn v A. C. van Werkhoven en H. van der Voorn. Armand Raoel GUbert zn v.S. F. J. N. Huljbers en C. P.MelJer. Do- kinderen opgenomen, is de conclusie. Inspecteur Fonhof over ouderparti cipatie: „Bestaat er niet alleen maar moederhulp?" Een vader zul Je, merkt hij op onder schooltijd niet aantreffen. Alleen de moeder krijgt het beeld van een volle school, mèt de kinderen. Velen denken dat ouderparticipatie zich moet manifesteren in het heb- r N V. W.' L Kurz en M. F. Soesan. Dirk Cornells Richard Duijn en M C. van der Meli. Jacks v P. T. Honsbeek en C. C. J. Vogel, zang. Erik zn v. C. Slijkhuis en M. J. .„.6- -J..,Stanley -. S. B. J. C. Boender. Thérèse Jan- Duljvenbode en H. Duijn, Ferry zn v. P. van Tonge- X in 't Padje, Ray- v. C. J. de BlaeiJ en M. M. L. R. T. S. Beljaars. Overleden: J. Burger 62 J. m. L. C. Ravesloot 1 J dochter. C. Schijf 67 J m., Jonkheer R. J. M. von Martels 55 J. m., J. Heemskerk 80 1 m„ F. A C J. Tet teroo 18 J zoon, C P M gen 52 j echtg. van: D. A. L. \R%Tn- Tenslotte wil hij nog één misver stand in het spraakgebruik uit de weg helpen. Ten onrechte noemen veel lagere scholen zich „basisscho len". Dat is volgens Fonhof echter een term die gebruikt gaat worden voor het onderwijs aan de leeftijds groep van vier- tot twaalfjarigen, wanneer de geïntegreerde onderwijs wet in werking treedt.' Tot dan toe spreken we alleen maar van kleuter- en lager onder wijs, aldus inspecteur voor het lager onderwijs J. W. Fonhof. Treinstremming Boskoop-Gouda BOSKOOP Het treinverkeer tus sen Boskoop en Gouda is vanmor gen bijna drie uur gestremd ge weest. Een draadbreuk in de boven leiding was de oorzaak hiervan. Pas sagiers met bestemming Waddinx- veen en Gouda werden met autobus sen van de spoorwegen vervoerd. Na elf uur reden de treinen weer vol gens de dienstregeling. TWEE MEISJES VERONGELUKT BODEGRAVEN WADDINXVEEN Twee zesjarige meisjes zijn gis termiddag bij verkeersongeval len om het leven gekomen. In Bo degraven verongelukte Ellis Mulder op de Goudseweg toen zij bij het oversteken door een auto werd ge schept. Angeline Kalis kwam om het leven toen zij door een vrachtwagen werd aangereden. Het meisje stak plotseling de weg over tussen twee geparkeerde auto's. Middenstand in één organisatie UTRECHT De drie centrale mid denstandsorganisaties gaan onder zoeken of zij in elkaar kunnen op gaan. Dit heeft voorzitter Wouter Perquin van de katholieke midden standsbond (NKOV) gisteren op de bondsvergadering gezegd. Lukt de vorming van één orgaan niet dan moet er in elk geval een zo groot mogelijke samenwerking komen. De heer Perquin stelde zich scherp op tegenover de regering-Den Uyl, die zijns inziens veel meer voor het midden- en kleinbedrijf zou kunnen doen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4