X (HtS Buitenshuis werken is goed voor het huwelijk 'X. Speelgoed en maatschappij Gezond koken Slapend vermageren Lekker eten, toch vermageren DINSDAG 5 NOVEMBER 1974 „Gebruik kleine borden, dan lijkt het alsof er veel meer eten op ligt. Neem een appel of een sinaasappel in plaats van een groot overdadig nagerecht. Moeder natuur maakt ook geweldige desserts". Dit soort boodschappen, gefluisterd door een geoliede mannelijke stem, is 's nachts tussen een en vijf uur te beluiste- i via een aantal Californisohe ra diostations. Ze maken deel uit van programma „slapend leren" en volgens maandblad McCalls's stellen duizenden mensen in Californië 's- avonds voor het slapen gaan hun klokradio op dit programma af. Tus- een en vijf uur 's nachts wordt hun slaap begeleid door „zachte kal merende muziek", ieder kwartier on derbroken door een niet-commerciële „boodschap". Dat kunnen tips zijn t te vermageren, maar ook om van roken, slapeloosheid of spanningen af te komen. Kort na de start van het program- aa kregen de makers dagelijks al en kleine honderd telefoontjes van 6lapers-met-radiobegeleiding, die opgewonden beweerden dat de bood schappen die 's nachts naast hun hoofdkussen worden gefluisterd, zich inderdaad in het onderbewustzijn hebben vastgehaakt. Een vrouw riep: „Wat hebben Jullie vannacht met me gedaan? Ik werd vanochtend wakker en had geen zin in een ontbijt". Andere luisteraars berichten dat ze dank zij het programma na jaren van hun rookverslaving genezen zijn, of in enkele weken aanzienlijk zijn afgevallen. Een van de grote mannen achter het programma zegt nuchter: „Als Je erin gelooft helpt het. Als Je er niet in gelooft, helpt toet niet". Monster-(vis)diner Dertigduizend oesters, driehonderd vijftig (grote) kreeften en honderd vijftig kilogram garnalen zijn on langs in Sydney geconsumeerd tij dens het omvangrijkste diner dat ooit in Australië is gehouden. Dat de bijna duizend gasten zich uitsluitend bezighielden met he nuttigen van zeebanket mag op rekening worden geschreven van het feit dat het me rendeel van de gasten „in de vis" werkzaam was. Het ging om het Jaarlijkse dinertje van de vereniging van Australische oesterkwekers, al dus maandblad hotel Revue. DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRAATI08a-ll2 LEIDEN Van de Italiaanse ontiverper Emilio Pucci is dit avondensemble, dat bestaat uit een zwarte rok van zijden-jersey en een bedrukte blouse in rose en bruin GRONINGEN Het is niet uitge goten dat door de veranderde op- vaJÜtiangeai over man-vrouw ver houdingen in de toekomst verande ringen zullen optreden in het speel goed dat aan Jongens en meisjes wordt aangeboden. Deze mogelijkheid wordt in een proefschrift geopperd door dr. R. van der Kooij. die aan de rijks universiteit in Groningen pro moveerde op een studie over .spelen met spel" tot doctor in de sociale wetenschappen. De heer Van der Kooi verichtte een spelonderzoek, waarbij 390 kinderen van 2 t/m 9 jaar in hun spel wer den geobserveerd. Dat leidde o.a. tot de conclusie dat er een duidelijk verschil in spelgedrag is tussen Jon gens en meisjes op verschillende leeftijden. Een duidelijke verklaring voor die verschillen is er niet. „Het zou gevaarlijk zijn te zeggen, dat het spel van de Jongens beter is dan dat van de meisjes. In ieder geval is het anders. De meisjes spe len duidelijk vaker een imitatiespel dan de Jongens en minder vaak een combinatiespel. Het spelge drag van de meisjes is ook stabie ler". Verband Volgens dr. Van der Kooij kan voor de verklaring van de verschillen zo wel aan een opvoedings- als aan een aanlegfactor worden gedacht. De door aanleg bepaalde biologi sche functies van man en vrouw zijn verschillend, wat zich ook in het spelgedrag zou kunnen uiten. Maar ook de opvoeidingsfaotoren kunnen een belangrijke rol spelen. Van der Kooij wijst op speelgoed enquêtes, waaruit we weten dat meisjes ander speelgoed aangeboden krijgen dan Jongens. Juist speel goed. waarmee gemakkelijk lmi a- tiespelen gespeeld kunnen worden treft men dikwijls aan bij meisjes. Op grond daarvan legt de Groninger opvoedkundige een verband tussen de zich wijzigende opvattingen over de man-vrouw verhoudingen en het toekomstige spelgedrag van kin deren omdat uit die gewijzigde op vattingen een ander speelgoedaan bod zou kunnen voortkomen. De voornaamste reden voor het spel onderzoek was „de algemene onge rustheid over hei huidige spelge drag, waarbij de algemene klacht is, dat relatief zo weinig kinderen een constructief- of wereldspel spe len en dat er betrekkelijk veel be wegingsspel zou plaatsvinden. Herhaling Het onderzoek wees o.a. uit dat het spelgedrag bij de driejarigen voor bilna tweederde deel. bestaat uit hëthalingsspel. Ook op latere leef tijd blijft dit hoog (het komt niet benenden de 25 procent). Het con structieve spel komt relatief weinig voor. Het bewegingsspel (is herha- lingsspel en imitatiespel) blijft in vergelijking met het combinatie spel (is constructie- en groepe- ringsspel) overheersen. V. d. Kooij vond geen verschil in spelgedrag bij drie groepen negenjarige kinderen van resp. de basis-, lom- en de- bielenschool, voor wat betreft de •stabiliteit. Wel is er een duideb'k verschil in het spelgedrag (inhouie lijk tussen leerlingen van een basis school en die van een debielen- school. Tussen leerlingen van een basis school en die van een LOM-sohool (school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden) werd dat verschil weer niet gevonden. Het vrij lage spel moet een gevolg znn, mede gezien de goede voorziening van speelgoed van de meeste kinde ren, van pedagogische factoren, al dus dr. Van der Kooij. Hij pleit ten slotte voor een voortgezet onder zoek naar de verschillen in spelge drag tussen Jongens en meisjes. Titel: 1000 calorieënboek. Schrijfster Bonnie Buurke. Uit geverij luiitingh, Laren. Prijs f 18,90. Diëtiste Bonnie Buurke is hoofd van de afdeling Schriftelijke Voorlichting van het Voorlich tingsbureau voor de Voeding in Den Haag. Zij groeide op in het hotelbedrijf en is dus deskundig zowel op het gebied van gezond als van lekker eten. Zij werkt als voedseldeskundige regelmatig mee aan radio en tv-programma's en publiceert in verscheidene tijdschriften artikelen, diëten en Te dik worden ls een moderne „welvaartsziekte" die maar moei lijk te bestrijden is. In haar voor woord zegt Bonnie Buurke: „Dik zijn heeft maar weinig met er felijkheid te maken. Wat wel er felijk is, is de manier van koken". En dat zal eigenlijk iedereen met haar eens zijn. Want hoe vaak hoor Je niet, „Zo deed oma het ook." Ieder gezin en eigenlijk ieder mens heeft fz'n eigenaardigheden op eet- en drinkgebied. Daarom moet bij het samenstellen van 00'® dieetmenu, vindt Boinnie Buurke, met alle gewoonten re kening worden gehouden. Daar om heeft ze haar boek ook als ondertitel meegegeven: .Lekker eten en toch vermagen. Er van uitgaande dat 1000 calorieën no dig zijn om gezond te blijven geeft ze een aantal recepten en me nuutjes die er echt smakelijk uit zien. Je moet alleen even het ge duld opbrengen een uurtje in het boek te puzzelen. Ze geeft suggesties voor ontbijt, lunch en diner. En wat eigen lijk het alleraardigste in het boek is, ze wijst de vermageraar de weg voor het buitenhuis eten, want „etentjes" zijn vaak de grootste boosdoener of het beste excuus je niet aan je dieetplannen te houdenZe geeft tien diners voor „uit eten gaan", elk van 400 calorieën (dan blijven er toch al tijd nog 600 over voor ontbijt, lunch en een glaasje wijn). Een voorbeeldje: Heldere ossestaartsoep Boeuff Stroganoff (met 2 eet lepels saus) Doperwten (twee flinke lepels) Titel: Gezond Koken. Schrijf ster Marguerite Patten. Uitgeverij Helmond. Helmond. PrUs f 12.50 „Gezond koken" laat ons een kijkje nemen in de vegetarische keuken, die helemaal niet zo exentriek is als men weieens denkt. Het boek gaat er vanuit dat verse aan de natuur ontleen de ingrediënten het beste zijn voor de mens. In 77 bladzijden probeert de schrijfster daar ook meteen lalekker eten van te maken. Na een uiteenzetting over vita minen, eiwitten, vetten, koolhy draten en mineralen doet dit boek tal van manieren aan de hand om het duur geworden rundvlees (en natuurlijk ook ander vlees) op een smakelijke wijze te ver vangen. Onder de recepten is aan gegeven voor hoeveel personen de samenstelling ls. Aan het eind van het boek worden menu's samen gesteld voor de vier seizoenen, wat dacht u van dit wintermenu: Tomatendrank Champignons met aardappel in schil Kaasschotel met volkorenbrood Van dezelfde uitgeverij komt het boek Sausen en sausjes. Schrijfster Sonia ALLISON. Prijs f 12,50. Sausen maken is een kunst. Goede hotels hebben er een spe ciale sausmaker voor in dienst, maar dat kan een huisvrouw zich nu eenmaal niet Veroorloven. Daarom verzamelde Sonia Allison recepten van de meest uiteenlo pende sausen met een goede handleiding waarin zowel de at tributen als de wijze van saus- maken duidelijk naar voren komt. Zo kan eigenlijk iedereen een goe de saus leren maken. En natuur lijk geldt ook voor sausen: begin eenvoudig. Voor liefhebbers van de Italiaanse keuken is er een speciaal hoofdstuk met beroemde sausen uit dit land. Flamberen Titel: Flam in de pan. Schrij ver Arne van Onck. Uitgeverij Van Dishoeck, Bussum. Prijs: f 4,90. Nee, geen drukfout, dat flam, maar een boekje over flamberen. Flamberen is een klein maar be langrijk onderdeeltje van het ko ken en het geeft het diner zo'n extra gezellig accent. Op een over zichtelijke manier brengt Arne Onck zijn lezers flamberen bij. Een boekje dat keukenpieten wel te pas zal komen. In dezelfde serie verscheen ook het soepenboekje. Schrijfster Ria Holleman. Uit alle landen verzamelde de schrijfster recepten voor haar boek. Recepten voor dunne, dikke, vette, heldere, donkere kant- en klaar en zelfgemaakte soepen. Erg aardig is het hoodstukje met soepvulsels want wie was er nu op het idee gekomen eierflensjes in de soep te doenEn ook het proberen waard is een koude soep. Je kijkt er natuurlijk een beetje raar tegen aan als Je altijd is ge leerd „De soep wordt niet zo heet gegeten als ze wordt opgediend", maar voor een warme zomerdag lijkt het me een aardige oplossing als er dan toch in en uit soep op tagel moet komen. By Zomer enKeiming toWa. geningen verschenen weer twee deeltjes van de hand van Wina Bom. Ook zij stelde een boekje samen met 50 recepten voor men sen die slank willen blijven en toch lekker eten. Er zitten relfs enkele recepten uit het Caraibisch gebied bij. In dezelfde serie (die f 3,50 per deeltje koet) 50 nieuwe grill en barbecue-recepten met in het woord vooraf tips voor die hiermee willen begin- de wijn die bij zo'n fes tijn gedronken moet worden. aardappelpureè (een eetlepel) Koffie (zonder suiker en melk). Ook voor mensen die verslin gerd zijn aan ijs en voor wie een etentje niet compleet is zonder dit koude toetje, is er een menu te vinden. Die zullen echter wel hun voorafje laten schieten zoals bij: Tournedos au polvre verse groente (twee eetlepels) vanille-ijs (een bolletje met twee schijven ananas) Het boek bevat verder diëten voor as. moeders, de te dikke za kenman, degene die maar een of twee kilo wil verliezen en de tie ner. „De tiener op dieet heeft" schrijft Bonnie Buurke, „een goe de begeleiding nodig. Om zich niet buitengesloten te voelen bij leef tijdgenoten moet de tiener af en toe eens *n patat of een ijsje mee kunnen gaan eten, dat moet in het dieet worden ingebouwd. Dat kan, wanneer de uitvoerige calorielist, die het boek bevat goed bestudeerd wordt. Naast de menu's en recepten geeft het boek bovendien wat praktische advie zen voor mensen die willen ver mageren. Voor mensen die serieus willen vermageren met of zon der de hulp van een afslankclub een werkje om zeker eens door te bladeren. 88 Salade In de serie Praktika Paperback Kleur, eveneens van de uitgeve rij Helmond zijn uitgekomen „88 salades om van te smullen" (schrijfster Christine Schonherr) en „Bont Diepvries A-B-C" pracht). In het eerste boekje is een hele boel informatie te vinden over wat wij zo kortweg sla noemen. Naast de eenvoudige saüades iedere dag zijn er ook suggesties voor iets feestelijks, of iets dat aan de vakantie of ver land her innert. Uit dit hoofdstuk een Ox- fordsalade. De Engelsen hebben nu niet de naam een fantastische keuken te hebben maar hun sa lades zijn doorgaans erg goed. Snij 550 gram kippevlees in reepjes. Snij 4 augurken in plakjes •en 3 tomaten in stukjes. Meng 'in een kom voorzichtig de kip, de augurken en de stukjes tomaat. Verdeel het voor kleine, met een blaadje sla belegde bordjes en doe er een eiersaus over. Bestrooi het met dille en garneer het geheel met plakjes ei. De recepten voor de sausen zijn ook in het boekje te vinden, want de schrijfster vindt dat saus en salade bij elkaar horen. Iedereen heeft weieens zin in een groente- of fruitschotel, die niet te maken is in een bepaald seizoen. Vroeger was daar niets aan te doen, het enige dat Je kon doen was wachten. De techniek staat echter voor niets, alles is in diepvries te krijgen. Je kunt met kerst verse aardbeien eten. In het bonte diepvries A-B-C is bijna alles over diepvries te vin den tot tips voor het dopen van diepvriesprodukten tot een lesje zelf invriezen. Bij het doorblade ren van het receptengedaelte ook heerlijke tips om ijstoetjes te ma ken en iets over de brunch, een idee voor langslaapsters die ont- Door Henriëtte v. d. Hoeven :EN HAAG „Buitenshuis wer ken heeft mijn huwelijk verbetend". Dat is de mening va® ruim 30 pro cent van een groot aantal werkende Amerikaanse vrouwen, die gerea geerd hebben op een enquête van een groot Amerikaans vrouwentijd schrift. Doel: een beeld te krijgen van „de typische werkende vrouw- van-vandaag" in de Verenigde Sta ten. Vijftig Jaar geleden was die ge middelde werkende Vrouw in Ame rika ongeveer 28 Jaar oud, vrijge zel, en een beroep kantoorbediende of fabrieksmeisje. Anno 1974 is ze ongeveer 36 Jaar, getrouwd, moeder, en werkzaam in de meest uiteenlopende beroepen. Niet alle werkende vrouwen die him er varingen op schrift hebben gezet en ingestuurd, zijn even positief over de invloed die het buitenshuis wer ken van de vrouw op haar huwelijk heeft. Ongeveer 10 procent denkt dat het huwelijk heeft geleden onder de baan buitenshuis, een argument dat vooral door gescheiden vrouwen wordt gehanteerd. Ongeveer de helft van de briefschrijfsters heeft het ge voel dat er in het huwelijk niets veranderd is, afgezien van „een sterk gegroeid gevoel van zelfvertrouwen". MoitiefGelei Waarom werkt deze gemiddelde Amerikaanse vrouw (in acht van de tien gevallen getrouwd) buitenshuls? „Om het geld", zegt de overgrote meerderheid (namelijk ruim 80 pro cent) zonder aarzelen. Twee -van de drie zeggen dat het door de vrouw verdiende geld zowel voor noodzake lijke gezinsbehoeften als voor „ex tra's" wordt gebruikt. Waarbij de meesten zich wel blijken te realise ren dat die extra's van vandaag in de praktijk de neiging hebben uit te groeien tot de „onmisbare" dingen van morgen. „Eerst hadden we het geld nodig. Toen ontdekte ik het geweldige ge voel van vooruitgang en onafhan kelijkheid. Het is het geld dat me aan de gang houdt", aldus een brief schrijfster. „Mijn inkomen betekent het verschil tussen bestaan en le ven. Sinds ik ben gaan werken heb ben we alle dingen gekocht waar we vroeger op beknibbelden of die we helemaal niet hadden". Beber onderwijs Een veelgehoord motief is de mo gelijkheid om dank zij de extra in komsten van de vrouw een hoger onderwijsniveau voor de kinderen te bekostigen. Sommige vrouwen geven die studiemogelijkheden voor de kin deren als het enige motief voor het werken op. Jonge getrouwde vrouwen blijken het verdiende geld voorname lijk te besteden aan dingen die ze voor het huis willen kopen en aan het optrekken van de levensstan daard in het Jonge gezin. Als de kinderen groter worden en het in komen van de echtgenoot stijgt, word het door de vrouw verdiende geld besteer aan universitaire scholing voor de kinderen en voor de recrea tie van het hele gezin. Reactie van een oudere getrouwde vrouw met volwassen kinderen „Oorspronkelijk ging ik werken om zuiver financiële redenen. Nu blijf ik werken omdat ik daardoor voor het eerst in mijn leven reisjes kan ma ken, en dingen kan kopen die ik niet echt nodig heb. maar alleen maar wil hebben". Meer dam geld Andere motieven om te blijven werken zijn het gevoel van voldoe ning, grotere onafhankelijkheid, en het omzeilen van de (blijkbaar on vermijdelijke) verveling. Want naast de grote drijfveer van een ruimere financiële armslag blijken zulke niet- materiële motieven op zeker ogen blik toch een belangrijke rol te gaan spelen. Vijfenzestig procent van de werkende vrouwen zegt, dat ze zeker zullen blijven werken als het om wille van het geld niet meer nodig zou zijn. Slechts een derde zou er mee stoppen. Een ander geluid komt van de ge scheiden vrouwen en weduwen: on geveer de helft zegt dat ze bhj zou den zijn als ze thuis konden blijven. De vrouwen die htm baan in de meest letterlijke zin van het woord „broodnodig" hebben, voelen zich (vooral als ze kinderen moeten groot brengen) gevangene van hun werk en zijn weinig positief over dat werk. Huishoudelijk werk De kwaliteit van het huishoudelijk werk lijdt het meest onder het bui tenshuis werken. Dat is de mening van zes van de tien gehuwde wer kende vrouwen, maar slechts weini gen liggen er wakker van. Veel wer kende vrouwen met kinderen gelo ven dat kinderen van werkende moe ders onafhankelijker en met meer ver antwoordelijkheidsgevoel opgroeien. Negen van de tien Jonge werkende moeders (en acht van de tien in de leeftijdsgroep boven de 35) beschik ken niet over betaalde huishoudelijke hulp en houden de huishoudelijke za ken drijvend met „veel, weinig of helemaal geen assistentie" van man en-of kinderen op dit terrein. Zevenenveertig procent van de full time werksters uit deze groep erkent dan ook, dat het oververmoeid raken een van de grootste nadelen van de dubbele taak is. Desondanks doet zich ook hier het wonderlijke feit voor, dat de buitenhuis werkende moeders altijd kans zien om nog meer te doen, bijvoorbeeld het ver richten van allerlei vrijwilligerswerk- zaamheden. De waardering die de Amerikaan se mannen aan de dag leggen voor het buitenshuis door hun vrouwen verrichte werk, stijgt duidelijk met het inkomen van de man. In de inkomensgroepen waar de vrouw meewerkt om de financiële situa ie van het gezin te verruimen zodat het totale gezinsinkomen zo'n 10.000 dol lar bedraagt, blijken nog geen drie van de tien mannen werkelijk prijs te stellen op het meewerken van de vrouw. Bij een totaalinkomen dat on geveer anderhalf maal zo hoog ligt, praat ongeveer de helft van de man nen met waardering over het werk van de vrouw. Bijna 70 procent uit de groep die het tot 25.000 dollar per jaar brengt staat positief tegen over de werkkring van de vrouw, en dat percentage mannen stijgt tot over de 80 als het inkomen nog hoger ligt.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11