Abortus (3) Bescheiden zege jeugdschakers Rijnlands Lyceum Lugdunum Lezers schrijven KORTER WERKEN FASSON Gezamenlijke kerken in de Merenwijk wel degelijk oekumenisch Team van makelaars voor belasting op het onroerend goed Niemand weet waar de Leidse riolering ligt Stakingsgolf breidt zich uit in Frankrijk DINSDAG 5 NOVEMBER 1974 De heer J. H. M. Biesjot schrift in Paus onlangs met tranen in de stem zyn antwoord van 30 oktober jJ. „dat de essentie van de bood schap van de rlc. kerk van toen en vandaag is dezelfde gebleven, namelijk „eerbied vow het le- Dit kan voor hem wel zo zijn maar iik schrijf over de praktijk van de roomse kerfc door de eeuwen heen. Hierbij wil ak nog op twee puntten (ingaan. De spa&nse Dominicaan Las Casas moest getuigen, dat de roomse kerk door innerlijk verval te grande gaat. Miischien zou verootmoediging passend zijn over zoveel tevens welke door de roomse kerk vernietigd ge worden zijn af over hiet zwijgen bij hert zien van vernietiging van levens. Alvorens de roomse kerk verder gaat met zich uiit te spreken over de vemietagiing van leven lijkt schuldbelijdenis passend. Meneer Biesjot u zwijgt daarover, Man bekent brigadier te hebben overreden BEVERWIJK De 25-Jarige PB. uit Beverwijk heeft in de nacht van zondag op maandag tegenover de politie in zijn woonplaats bekend, brigadier A. Schoolmeester op vrij- dagavond met zijn auto te hebben het antwoord van de bonden "Pas- ovetTeden. De brigadier hield hem moet korter werken zelf beta- twi v len". Ik kan niet begrijpen dat b. gaf gas die later leed. Morgen zal P. B. worden voorgeleid de officier van Justitie bij de schuldbelijdenis niet nodig acht dak deze handelingen geen zonden waren van de roomse kerk als tosti- tuut? Het zou dus niet nodig zijn vol maakt berouw te tonen en het mijn, schuld, mijn schuld, mijn overgrote schuld uit te spreken? T. VAN DEN BERG, Keimedylaan 16, Leiden. s;eïde op Cuba ongeveer in hot jaar moet ik hieruit opmaken, dat 1510 op 35-jarige leeftijd voor (om dat de indianen toet goed genoeg kon-den werken) negers te importe ren als slaven. Hij vond het wel geooiüoafd (en naar ik aanneem ook niet onchristelijk) o mop de westkust van Afrika negers aan hun famdlie en stamverband te ontrukken, hen uit hun cultuur en religieus verband te halen onder de boodschap van: we komen heit evan gelie brengen en jou hallen. Daar de schepen overbevolkt werden en er niet voor ingericht waren zijn duizenden tevens door het transport vernietigd geworden en latex ook door de slavenarbeid. In de geestelijke liederen van de Amerikaanse negers valt nog U schrij nend leed te beluisteren (voor diege ne die 't horen will) over d"e venketi- g.ng zowel lichamelijk als geestelijk. De Dominicaan las Casas (hij is ook neg bisschop geweest) zag geduren de meer dan vijftig jaar de slaven handel opbloeien (hij werd twee en negentig jaar!) enzweeg en de roomse kerk zweeg de slavenhandelaren: stop Geen spijt, geen berouw, geen schuld belijdenis. De houding van de roomse kerk te- het adres durft te zeggen, want Fasson kan ook 350 man op straat gooien. Waar betaalt Fasson nu eigenlijk premie voor? J Ik vind dat Fasson recht heeft op rechtbank te Haarlem, dat geld, omdat er altijd nog beroeps- werklozen zijn die te lui zijn om te werken en die hun geld zo van de ge meenschap krijgen. Ik kan niet begrijpen dat een be stuurslid als de heer Van der Windt dat kan menen. Is de bond soms kwaad dat van het Fasson per soneel maar vijf procent georgani seerd is en dat Fasson het daarom niet de moeite vond om de bonden in te lichten?? (Ik ben zelf lid van de Industriebond NW) rdankcontrole. schepte de politieman, zijn verwondingen over- Rijkspersoneel geen verlof j. p.- DEN HAAG Het rijkspersoneel krijgt op vrijdag 27 december aan staande geen extra verlof. De minis terraad heeft hiertoe besloten naar aanleiding van vragen aan het de- d. HOEK partement van Binnenlandse Zaken Kraaienhorst 26, of het rijkspersoneel op die dag vrij- Leiden. af zal krijgen, omdat de 27ste decem ber a-Is een zogenaamde brugdag valt tussen de kerstdagen en het daaropvolgende weekeinde. Minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken stelde de col leges van Gedeputeerde Staten en van burgemeesters en wethouders in kennis van de beslissing van de raad van ministers. De bewindsman wees e-r op, dat de normale mogelijkheid tot verlofverlening voor zover de dienst het toelaat aanwezig blijft. Wanneer iemand iets duide- het vandaar uit, mag ik zei mot tegen lijk wil maken dan is het nog steeds ook nagelaten om deze bijeenkomst meel de beste methode om dat te doen via als „onbetrouwbaar" te klassificeren. duidelijke en gefundeerde uitspraken. Wanneer de heer van Kempen aan Well de be- r blijk- i leven is ook schuldiging iging van zes iiVoor de miljoen levens van joden in gaska- blijfr, dan blijft dat - dat deze concentratiekampen. Hiervan waren drie miljoen vr< wen en hiervan waren ex honderd dertigduizend zwanger. als daar geen bewijzen kamen. En iets wat daarop lijkt ts in zijn Kerkelijke instanties denken baar anders Tenslotte nog dit. Wanneer de heer van Kempen niet is uitgenodigd dan .k. kerk komt dat, omdat wij niet wisten dat loze kreet hij lid was van een oekumenische r op tafel groep. Waarschijnlijk zijn mensen in Leiden en omgeving die oekumenisch denken, die niet zijn Politie lost moordzaak op nWwn vn^n hw— Rezonden stuk niet te vinden. En be- uitgenodigd. En om geen andere ongeboren vruchten hiervan zfjn grijpelijkerwijze. Want hij weet den dan de reeds genoemde: wij ken- is. En den hen niet. En wanneer de heer De paus, stedehouder die naar zijn mens-zijn een jood was, zweeg en er ia geen schulbelijdenis v-er het zwijgen. Christus «uwuww- tempen aaar xwaaa over is moet ruj iood was.' kende kerkeö 01 de Merenwijk er dat zeggen en geen onwaarheden sug- De Nederlanden bisschoppen mogen U>kfld (in ons staatsbestel) sproten over PMt°raat m hat abortus-vraagstuk, zij mogen - proberen het kerkelijk recht in het "at ae oeer wereldlijk recht onder te brengen, zodat ook niöt-roamsen er ander val- len, zij mogen trachten roomse ge zagsdragers onder druk te zetten om een ander vervolgingsbeleid dan tot ?a°, vmd lk het nu toe te gaan waarom doet de schuldbelijdenis over het verleden. Hterover ging het in mijn eerste stukje. juist op staan om verbonden te blij- gereren. Met eerlijkheid en openheid heeft de Amsterdamse recherche te met de kerken, die hen de moge- kom je nog altijd het verst. van Kempen het met zaken in de Merenwijk niet eens is is 'n heel andere zaak. Dat ls overigens zijn goed recht. Maar als hij dan kritiek wü spuien, unfaire zaak dit te doen op een van de pastores. Dan kerk geen moet 2:1 Jn het orgaan dat de verantwoordelijkheid draagt voor de wegen die op kerkelijk gebied in de Merenwijk bewandeld worden. De Al- Hat uitblijven van schuldbelijdenis gemene Kerkelijke Merenwijkraad het vernietigen van ketters (en daarvoor het adres. Dat is immers de is het grote be- beleidsbepalende instantie. Waarom De heer Van Kempen lijkt ook een slecht lezer te zijn. Want als hij het die redenen letsel voor de zg. zit Luther nog in de ban? Onophoudelijk stuurt Rome bood- genoemde artikel goed gelezen had, schappen die wereld in hoe de room- dan had hij kunnen weten dat het i (maar ook de mensheid) zich be- niet pastor i regio- LEIDEN Er toomt als het niet nale oekumenische dag op touw zet, makelaars voor de vaststelling gezwegen- maar de Algemene Kerkelijke Meren- de waarde Van over de bergen komen de berioh- wijkraad, tesamen met de in de r.k. men ten bel ten naar de Nederlandse roomse kerk, in de N.H. kerk en In de gere- onroerend-goedbelastingen. De raad kerkprovincie; deze is daar niet zo formeerde kerken bestaande officiële besloot daartoe gisteravond op voor daar de Paus bij het Instanties ten aanzien van de oeku- waarde, dat: ders op nul te stellen, aldus Van uc t nimrTi-oDam. gebouwde eigendom- Hoeven bleek niet overtuigd en stem- verzwüat is Juist en denk er aan „Home is en blijft de baas". HBt is geen wonder, dat deze zelfde Spiritualiteit Kees v.d. Wereld van Charles wint veldrit de Foucauld LEIDEN Kees v. d. Wereld uit LEIDEN Op donderdag 7 no- Ni -uwkoop heeft de eerste veldrit in vember zal Karl Sala, Kleine Broe de boswachterij van Staatsbosbeheer der van Jezus, een lezing houden over in Noordwijk gewonnen. Cock v. d. de Spiritualiteit van Charles de Fou- Hulst, die rustig van start ging, cauld. De Kleine Broeders en Zus- werd tweede De Voorhouter Cor ters willen door hun gebed, met als Ëdnen verrichten. Kooloos werd kansloos voor die twee- middelpunt de eucharistie in de plaats na een botsing met e trimmer. De uitslag luidit: 1. Kees d. Wereld; 2. Cock v. d. Hulst; 3. Wim schap uitdragen, die geopenbaard zijn Dam. dat dit afhangt bij eigendommen betrokken taxa teurs; een verklaring van niet-betrokken- heid wordt ondertekend; de namen worden vermeld van de taxateurs. Doordat het college deze suggesties overnam was het onnodig een amen dement vanuit de raad in te die nen Du Gardijn (PPR/PSP/D66), zag hiervan af. Wethouder Van Dam stelde, dat over vijf jaar een "nieuwe ronde" ingaat en dat don wellicht eigen ta xateurs in gemeentedienst het werk Tegen Hoeven (CPN), die zich te- eniging met Jezus' werk als verlos- gen verklaarde, omdat de onroerend- Zijn liefde en de vredesbood- goedbelasting huurders treft, zei Van Looijestein (Noordwijkerhout)4. Cor in het mysterie van Kerstmis. Zij stelling door de raad. Door deze ta- twee activisten is zelfs mogelijk het tarief Kooloos (Voorhout)5. Bert v. d. hebben zich toegewijd aan de meest nefstelling kan men eigenaars Hulst (Zoeterwoude)6. Cees Valen- veriatenen, de kleinsten, de meest bruikers verschillend belasten. Het tijn (Voorschoten); 7. Cor van Tol misprezenen van de mensen door (Alphen); 8. Teun v. Duuren Oegst- met hen als gelijken te leven, hun geest). Bij de nieuwelingen werd werk en maatschappelijke omstan- Frans van Veen uit Noorden eerste digheden delend. Om zo als een mani- vóór George van Klink (Roelof- festatie van liefde de kerk dichter erendsveen) en Cees v. d. Tang bij de mensen te brengen en haar Noordwijkerhout)Beste veteraan bekend en bemind te maken, was de Leidenaar Gab Miereanet As. Charles de Foucauld kenmerkt het zondag wordt een aanvang gemaakt als het apostelaat van de goedheid, met de gezamenlijke veldritcompetitie zeggende: "Ik ben goed, omdat ik de van De Bollenstreek en Swift. Aan- dienaar ben van iemand die veel be vang 10.30 uur. In Rotterdam werd ter is dan ik. Als U eens wist, hoe Swift-renner Piet van Leeuwen vier- goed mijn meester Jezus is!" De le de in een af val wedstrijd op de Ahoy- zing zal worden gehouden in de Aca- baan. Winnaar werd Chris Kipping demie. Rapenburg 73, Leiden en is uit Den Haag. voor iedereen toegankelijk. Partij verbonden 1 huur- La Plata. DEN HAAG/LEIDEN In Leiden weten we niet hoe het rioleringssys teem onder de stad loopt. De gege vens daarover zijn verbrand. We weten alleen dat het erg oud moet zijn. Dit zei gisteren wethouder A. Verboom tijdens de hoorzitting in de Tweede Kamer door de Vaste com missie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening over de Nota huur- en subsidiebeleid. Wethouder Verboom zei, dat er geen subsidiemogeHJkheid is om te zien wat onder de grond ligt, terwijl we de woningen op die grond wel subsidie- ren. Eerst, zei hij, moeten we in Lei den de rioleringen aanpakken. Voor een evenwichtige opbouw van de wijken achtte hij doorstroming van mensen uit goedkope naar duur dere woningen niet gunstig. De heer Verboom bepleitte vernieuwbouw. Wethouder Verboom constateerde, dat de woningverbetering in de oude wijken bijzonder stroef van de grond komt. Vooral de "zelfdoeners" krigjen te weinig financiële steun. Hij vond het een groot goed, dat de mensen in de oude wijken hun wo ning verbeteren, zonder geld te le- LEIDEN Twee ronden van de schoolschaakcompetitie van de Leid se schaakbond zijn er in de afgelo pen week gespeeld. In afwijking tot voorgaande Jaren wordt nu een soort Zwitsers systeem gevolgd met elf deelnemende ploegen van middelba re scholen uit de Leidse regio. De voor- en nadelen t.o.v. het oude sy steem lijken elkaar nauwelijks te ont lopen. Na zes ronden worden de beste vier teams in een finalepoule geplaatst, waarna allen elkaar nog eens bekampen. De eindstand wordt dan bepaald aan de hand van 't eind resultaat van de dubbelrondige com petitie. De eerste ronde leverde wei nig opzienbarende resultaten op. De tweede serie ontmoetingen bracht en kele favorieten echter wel in moei lijkheden. Landskampioen Rijnland Lyceum kreeg het met het verlies ,JHijn ministerie is verdwenen", luidde het commentaar van de Surinaamse minister Karamat Ali, nadat een felle brand het ministerie van Openbare Werken en Verkeer in anderhalf uur tijd met de grond gelijk had gemaakt. De brand is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting in het com putercentrum. De financiële schade wordt op 12 tot 15 miljoen gulden geschat. AMSTERDAM De 25-jarige Ma- leisiër C. H. L. heeft bekend in au gustus de to Amsterdam wonende Chinese heroinehan.delaar Yang Fatt n°8 Tang te hebben doodgeschoten. Het lijk van de Chinees werd op 31 augus tus uit het IJ opgehaald. De Maleisiër, die eveneens in he roine handelt, heeft Yang Fatt Tang vermoord omdat deze hem voor vele - Kempen daar kwaad over is moet hij tonnen aan heroine van slechte kwa liteit had geleverd. Bij het onderzoek heroine-lijn ontdekt waarbij dertigtal handelaren in Zweden, nieuwbouwwijk op Voorzitter A. K. M. Canada en Nederland betrokken was. Condorhorst 12 De politie hoopt binnenkort nog meer Leiden, arrestaties te kunnen verrichten. PARIJS De stakingen ln Frank rijk, die het post- en telegramver keer al in de war hadden gestuurd, hebben zich gisteren uitgebreid tot de spoorwegen, het gas- en elektrici teitsbedrijf, de televisie en leverantie van huisbrandolie. In Parijs bleven 15.000 leveranciers van huisbrand olie gesloten uit protest tegen de rantsoenering van brandstof wegens de hoge olieprijzen. Daardoor is hun verkoop met 20 procent gedaald. In Lyon en Marseille blokkeerden olie- Weer gesprek tussen Brox en Hartmann leveranciers met 60 vrachtwagens de olieraffinaderijen in Lyon. De spoorwegverbinding met het mid den van Frankrijk is met ingang van vandaag verstoord door twee. en driedaagse stakingen. De arbeiders van hat gas- en elektriciteitsbedrijf willen de elektriciteit afsnijden en de gasdruk verminderen om kracht bij te zetten aan hun looneisen. De staking op de postkantoren, waar de telefoonverbindingen van Parijs met de buitenwereld worden be moeilijkt, is zijn derde week inge gaan. De loononderhandelingen wor den voortgezet. De mijnwerkers in Lotharingen staken sinds 30 oktober. Rond 7.000 andere werknemers in de kolen-industrie hebben gedreigd, een solidariteitsstaklng te houden. de tegen, evenals Anne v. d. Zande (PPR,PSP/D'66) De raad koos oud-wethouder Ham (CDA) als lid van de commissie van advies als bedoeld in artikel 8 woonruimteweg 1947 met ke ervaring in sociale aangelegen heden in het algemeen (vacature mevr. Kerling. PvdA). Ham ver wierf 21 stemmen tegen Anne v. d. Zande 14. Eén stem was blanco. Zeeroof Vorige maand is het Ita liaanse vrachtschip Nico A van 449 ton voor de kust van Libië gekaapt. De negen bemanningsleden werden naar eigen zeggen in een roeibootje gezet, waarna de kapers .in de rich ting van Turkije wegvoeren. Een Grieks patrouillevaartuig heeft maan dag de negen bij het eiland Karys- tos in de Aegeïsche zee opgepikt. Moorden De politie van Buenos Aires heeft zondag de met kogels de tarief- doorzeefde lichamen gevonden ultra-linkse dag van een aantal topspelers erg zwaar tegen het Bonaventura en won uit eindelijk magertjes met 32. Baart klopte in "vliegende tijdnood" van uit remisestand John van der Wiel. Het met Leon Konings versterkte Louise de Coligny had verrassend veel moeite in de uitwedstrijd tegen het Katwijkse Chr. Lyceum. Tijd noodroutine bracht uiteindelijk toch nog 4%—% bordpunten op. Outsider Visser *t Hooft miste de krachtme ting tegen Alphen en werd op re glementair verlies gezet. Het "Schu bert" verloor met het nog onerva ren team met 23 van de Pedagogi sche Academie; het Lissese Fioretti College had volgens verwachting geen moeite met de Chr. MTS <4te De beste twee Leidse ploegen mogen aan de landelijke competitie gaan deelnemen. Den Haag FC Den Haags ger Eddy Hartmann praat, Feyenoord terug is uit Barcelona, nogmaals met Guus Brox over Lex Schoenmaker. „Maar wanneer Feyenoord niet bereid is iets van het bedrag te laten vallen, is het de allerlaatste keer geweest", zegt hij. „Iets anders is dat we, ook wanneer Feyenoord bereid zou zijn om met minder genoegen te nemen, nog steeds niet anders dan in termijnen zullen kunnen betalen. Dat wil zeg gen, vier jaar lang 125.000 gulden. Daarbij komt, dat we de eerste ter mijn waarmee we Schoenmaker af hadden willen betalen, in Van Leeuwen hebben geïnvesteerd". Guus Brox, die zich in een eerder stadium op het standpunt heeft ge steld dat FC Den Haag er beter aan zou doen gewoon een bankle ning van een half miljoen aan te vragen, verklaart desgevraagd dat Feyenoord te allen tijde bereid is om weer een gesprek met Eddy Hartmann over Lex Schoenmaker te hebben. ZEGE WIERSMA TIFLIS Harm Wiersma heeft in zijn tweede partij van het kandida tentoernooi in Tiflis de verwachte overwinning op de Canadese verte genwoordiger Gagnon behaald. De verrassing van de derde wedstrijd- het winstpunt dat ir. Iser Koeperman moest prijsgeven aan de Italiaanse kampioen Badiali. Uitslagen derde ronde: Gagnon - Wiersma 0-2, Kaderabek - Konsvet- ski 2-0, Koeperman - Badiali 1-1, Andreiko - Kandane 2-0. Stand na drie speeldagen: 1. Koe perman (Sov) 3-5, 2. Bidiali (Ita) 3- 4. 3. Garot/warg (Sov), Andreiko (Sov) Wiersma (Ned) en Waldring (Sur) 2-3, 7. Gagnon (Can) en Kandara- bek (Tsj) 3-3, 9. Lepsjitsj (JSL) 2-1, 10. Konsvetski en Kandane 3-0. y. d. Giessen bijna kansloos voor schaaktitel OOSTERBEEK In de vijfde ronde van het Nederlands Schaak kampioenschap hebben Alexandra van der Mjje en Ellis de Graaf haar achterstand op Corrie Vreeken, die in twintig zetten van Mieke van Eist won, op een half punt gehou den. Alexandra van der Mije en El- lis de Graaf wonnen in twee zittin gen van respectievelijk Hanneke van Pareren en Anneke Schol. Kam pioene Ada van der Giessen 16 door haar puntendeling van gisteren met Erica Belle zo goed als uitgescha keld voor de titel. De Rotterdam se schaakster heeft anderhalve punt achterstand op mevrouw Vreeken. Stand 1. Vreeken 4 pnt., 2. Van der Mije en De Graaf 3*6 pnt., 4. Bel le 3 pnt., 5. Mulder en Van der Gies sen 21/2 pnt., 7. Heemskerk 2 pnt., 8. Van Pareren en Schol ltë pnt., 10. Van Eist 1 pnt. Dertig jaar De 25-jarige Judith Theresa Ward is maandag in het Engese Wakefield tot tussen de 30 jaar en levenslang veroordeeld. Voor het Ierse Republikeinse Leger heeft zij op 4 februari mét anderen een bomaanslag gepleegd op een bus met militaire verlofgangers, waarbij ne gen militairen, twee kinderen en een vrouw gedood werden. Zij is boven dien medeplichtig bevonden aan nog enkele aanslagen. Bescherming vrouwen De Mos- kouse politie vormt speciale surveil lance-ploegen. die tot taak hebben vrouwen te beschermen nadat zich in Moskou een golf van aanvallen heeft voorgedaan, waarbij vrouwen het le ven lieten. Volgens geruchten zijn in de afgelopen maand veertien vrou wen gedood. Zondagavond heeft de Moskouse politiechef generaal Sa- mochavalow bevestigd, dat er vrouwen zijn vermoord. Nieuwe Kosmos De Sowjet-Unie heeft gisteren de Kosmos693 ge lanceerd, de jongste ruimtesonde in de reeks onbemande Russische satel lieten. Het Russische persbureau Tass meldt dat de Spoetnik in een baan is gebracht met een hoogste punt van 271 en een laagste punt van 215 km. MEINEED BEKEND BREDA (ANP) Twee vrou welijke getuigen bij een zaak voor de rechtbank in Breda heb ben tegenover de politie bekend, dat zij meineed hebben gepleegd. De beide meisjes (19 en 17 Jaar) werden onmiddellijk na de zitting op last van de officier van justitie, mr. Huigen, gearres teerd. Hetzelfde lot onderging 'n 20-jarige jongeman uitSprun del. maar die ontkent meineed te hebben gepleegd. In de rechtszaak stonden twee Jongelui (19 en 18) ult St. Wile- brord terecht wegens bedrei ging met een mes. roekeloos autorijden, het veroorzaken van een ongeluk en het doorrijden daarna en mishandeling. Er wer den gevangenisstraffen van bij na een half jaar geëist, al of niet gedeeltelijk voorwaarde lijk. Een van de verdachten zou tij dens de wielerronde "De nacht van Etten" met 'n auto een con troleur van de wedstrijd omver hebben gereden. Toen de man zich ertegen verzette, dat de wa gen het parcours opreed stak de ander hem met een mes in zijn buik. zo bekende deze tijdens de zitting. De auto reed daarna de wielrenners op het parcours te gemoet: een wielrenner werd door de auto geraakt en bleef gewond liggen. Zelf gestookt In Karatsji zijn de afgelopen twee dagen vijfendertig mensen overleden aan de gevolgen van overmatig gebruik van zelf ge stookte whisky. Schotse whisky is in de café's van Karatsji erg duur: drie Amerikaanse dollar per glas. De eigengemaakte drank kost niet meer dan dertig dollarcent per glas. De slachtoffers werden dood aangetrof fen. enkele uren nadat zij de klan- destlen gestookte drank hadden ge kocht Er zijn zeventien arrestaties verricht. HANDELSDRUKKERIJ LEIDSCH DAGBLAD B.V. HANDELSDRUKWERK FAMILIEDRUKWERK FORMULIEREN PERIODIEKEN Witte Singel 1, Leiden. Telefoon 071—25041, toestel 33.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 10