Oecumene hoog genoteerd in de Merenwijk Rolschaatsen in Leidse Groenoordhal Bezwaren tegen huur verhoging Castellumweg AFSCHEIDSTOERNEt m KEULEN-DEELSTRA RAAD BIJEEN mom Ook in Leiden protest tegen milieubelasting MAANDAG 4 NOVEMBER 1974 oF'wEN De algeme"e kerkelijke Merenwijkraad in Leiden heeft in overleg met de St. WiMibrordveremiging, het officieel erkende orgaan voor de oecumene der r.k. bis schoppen,.met de kerncommissie van het hervormd beraad over de verhouding tot de roome-katholieke kerk en de taakgroep „reformatie-Rome" van de deputaten oecumene binnenland van de gereformeerde kerken zaterdag een regionale bijeenkomst gehouden in de Merenwijk. Centraal stond het intensiveren van gedachten, ervaringen en ideëen, die ten grondslag liggen aan een hechtere samenwerking binnen oecumenisch verband. Tijdens deze bijeenkomst, die lan delijk veel belangstelling trok, werd het woord gevoerd door prof. 'dr. F. Haarsma, voorzitter van de St. Willi- brord vefeniging die zich afvroeg, of In de vormgeving van het "avond- maal/eucharistie", zoals die tot be den wordt beleefd, duidelijk tot uit drukking wordt gebracht, dat de eu charistie de maaltijd des Heren is, waarin Hij de belofte vervult, dat Hü tegenwoordig zal zijn temidden van hen die samenkomen in Zijn naam. Voorts stelde prof. Haarsma de vraag of in de beleving en in de gestalte tot uitdrukking komt, dat het een dankzegging aan God en een offer van lof is voor Zijn naam. Neven geschikt aan deze problematiek, vroeg hij zich voorts af of tijdens de viering aan het licht komt, dat de eucharistie een zending inhoudt tot heil van de wereld. En het is daarbij belangrijk zich af te vragen, of het een anticipatie, een vooruit grijpen is op het feestmaal van het Koninkrijk Gods. Daarnaast kan men zich afvragen öf in de euoharistie tot uitdrukking komt, dat de voor ganger de persoon van Christus ver tegenwoordigt als de gastheer. Voorts sprak ds. N. Bouhuijs uit Leiden, die enige pastroaal-theologi- sche kanttekeningen plaatste. Ds. Bouhuijs stelde o.m„ dat de motive ring van de christelijke opdracht van de gezamenlijke kerken zoals ge formuleerd in het "Ontwerp Pasto raal Plan Merenwijk" een veelbelo vend uitgangspunt is voor de oecu menische gemeente. Ds. Bouhuijs is van mening, dat zolang de kinder doop in de roomskatholieke en re formatorische kerken bediend wordt, er in de oecumenische gemeente sprake is van, dat de doopouders, komend uit verschilende geloofstra dities, gezamenlijk een voorbereiden de catechese op de doop van hun kinderen volgen. Daarnaast is het zinvol zich af te vragen, of een "ka tholiek" aan de doop een andere ge loofsinhoud geeft dan een "protes tant", hoewel de eerste met betrek king tot de uitvoering van de doop "symboolgevoeliger" genoemd mag worden. Hierna volgde een gezamenlijk be raad, waarbij als gespreksleider op trad prof. dr. H. Berkhof, voorzitter van de Raad van Kerken in Neder land. Deze vroeg zich aan de hand van twee bijbelteksten af, wat het doel van God is en wat het doel van de kerk is. Het doel van God hele wereld onder een hoofd te bren gen (d.w.z. onder de vlag van de lief de) en het doel van de kerk is om op deze bedoeling vooruit te lopen. Deze twee aspecten bij elkaar opge teld zou als resultante de "Meren wijk" opleveren. Deze conclusie gaf aanleiding tot 'n interessante discus sie. Prof. Berkhof had het gevoel, dat de kerk in de Merenwijk als "eer steling" fungeert, als voorloper. Daarom moet men zich bewust zijn van het feit, dat dit geen 'vrijblij vend experiment" was, maar dat iedere stap er een moest zijn met op de achtergrond de gedachte "we kunnen niet anders". Daarnaast werd als bijzonder hinderlijk verschijnsel ondervonden, dat, wanneer je iets nieuws introduceert, je daarvan de bewijslast hebt, terwijl een verkondi ging van het oude, hoe contradictio- neel op zich dat ook mag zijn, veel sneller wordt aanvaard. Tijdens de discussie vroeg drs. Stol- ker zich af, of er in de theologie niet twee aspecten onderscheiden dienen te worden, theologie als controle-apparaat" en een inspire rende en vertalende rol van de theo logie. Volgens Berkhof was dit de kernvraag van de discussie. Volgens hem bestaat de rol van de theo loog uit een vooral op de eerste plaats bemiddelende rol, d.w.z.: "uitleggen wat je bedoelt' zich met deze stellingname volkomen verenigen. Vervolgens verkondigde vicaris Van der Ende (optredend namens mgr. Simonis), dat hij tijdens deze dag "geloof" had gevonden en dat men dit geloof diende <te beschermen. Daarnaast stelde vicaris Van der En- de, dat men dit goed- noch afkeurt en' men er het beste aan doet af te wachten om te zien, wat er gebeurt. Op deze stellingname werd vrij fel gereageerd door prof. Haarsma en Tine Govaert-Halkes, die van mening waren, dat een "bemoedigend optre den" gewenst was. De heer Sleddens deed tenslotte versiag van een onuerzoek onaer een aantal vergelijkbare nieuwbouwwij ken in Nederland. Nergens had men zo hoog durven grijpen als juist hier in de Merenwijk en hij vond hét tevens opvallend, dat in de Meren wijk de ontwikkeling zo spontaan plaatsvindt. Overigens was kenmer kend voor het niveau van de discus sie, dat men de dag niet wilde af sluiten met de vrij kritische geluiden van vicaris Van der Ende. De alge mene kerkelijke Merenwijkraad gaf aan het einde van de dag als zijn mening te kennen, dat de resultaten van de inleidingen en discussie de verwachtingen verre hadden over troffen. Afscheidstournee van Atje Keulen-Deelstra LEIDEN Bijna honderdvijftig jeugdigen hadden zich via voorronden geplaatst voor de "Nederlandse kampioenschappen hardrijden op de rolschaats" die zaterdagmiddag verreden wer den in de Groenoordhal. Bij de senioren was er één deelnemer, Wim Stols, die dus al verzekerd was van zijn titel. Het was overigens de zevende keer dat hij Nederlands kampioen werd. Het geheel werd opgeluisterd door de komst van drie Belgische gastrijders en de aanwezigheid van Atje Keulen-Deelstra. De rolschaatssport is to Nederland nog weinig bekend, en er zijn dan ook geen officiële banen. Met de baan die uitgezet was in de Groen oordhal was het behelpen: de smalle, vlakke bochten maakten hoge snel heden onmogelijk en moesten voor zichtig genomen worden. Voor de Junioren was dat echter geen al te groot bezwaar, zij konden meestal wel voluit rijden en hun soms op merkelijke prestaties tonen. Bij de junioren werden eerst kwali ficatiewedstrijden gehouden, waarbij degenen met de beste' tijden in de fi nale kwamen. De finalisten reden wederom een ronde, waarbij de beste tijd de winnaar aanwees. By de jon gens van 6 tot 8 jaar was dat Hans Verschueren uit Veldhoven, bij de meisjes Ingrid Köpp uit Valkens- waard. Pramkie van Engelen uit Veldhoven en Sylvia Spijker uit Kampen wonnen bij de negen- en tienjarigen. Ook uit Kampen kwa men Yvonne Spijker en Henry Brands die in de categorie 11 tot 13 jaar als winnaars uit de bus kwamen. Senior Tussen de wedstrijden van de Ju nioren reed Wim Stols zijn verplichte rondes. Hij reed ook enkele malen tegen de Belgische rijders, welke wedstrijden hij alle won. Hoewel twee van de Belgen tot Europees ni veau behoren wist hij ze allen de baas te blijven in een wedstrijd over acht ronden door zeer taktisch rij den. Als Nederlands kampioen zal hij in 1975 naar de wereldkampioen, schappen in Argentinië gaan. Hoewel hij daar alte dertigjarige één van de oudste deelnemers zal zijn, voelt Wim Stols, derde bij de Europese kam pioenschappen, zich nog sterk en niet geheel kansloos. Omdat de rol- HORLOGES De beste Wereldmerken hebben wy voor U. Seiko, Eteraa, Certina, Prisma, Junghans, Citizen, AEW-Ancre Voor f 39,50 heeft U by ons al een echt 17 st. Anker uurwerk, schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dameshorloge voor slechts f 79,50. Eigen ateliers, dus le klas vakservice. UW HORLOGER V. d. WATER Haarlemmerstraat 181. schaatsbond waarschijnlijk geen geld heeft om een begeleider mee te stu ren naar Argentinië, zal Wim Stols proberen mee te gaan met de Bel gische équipe. Voor Atje Keulen—Deelstra, <fie yverig de tijden klokte, aas dit kam pioenschap de afsluiting van een tournee door heel Nederland. Onder gejuich van het publiek kwam zij de Groenoordhal binnenrijden, gezeten op een antieke brandweerwagen. Op deze wagen weren ook de bekers en truien die zij na afloop uitreikte aan de winnaars. Atje dacht dat het rol schaatsen bij de Jeugd nog veel toe komst heeft. Bij de ouderen ziet zij het nog niet gebeuren. Hoewel haar heit rolschaatsen niet zo bevallen was, zij vond het zwaarder dan het schaatsen op ijs, meende zij dat het toch een geschikte training kon zijn. Voor het komende schaatsseizoen hoeft Atje zich niet meer druk te maken. Zij denkt het schaatsen te zulten missen, maar het zou wel snel wennen. Of er deze winter nog veel publiek naar de wedstrijden zal ko men hangt af van de kwaliteit. „Het pubfjlek wil een kampioen". Bij de da mes ziet zij nog geen kampioen. De organisatie was professioneel en door het vlotte verloop kreeg het pu bliek een enerverende middag. Het enthousiasme onder de Jeugd was zeer groot en biedt dan ook perspec tief -vooi* de toekomst. LEIDEN Aan de agenda van de raad van hedenavond (half acht) zijn toegevoegd voorstellen tot het aan gaan van 'n geldlening van f 1.470.000 en tot het verlenen van eervol ont slag aan H. A. Visser als directeur van de dienst financiën (hy wordt gemeentesecretaris van Zaanstad). Verder staan o.m. op de agenda de Interpellatie van Beyen over de on gewenste activiteiten van autoslopers in Noord en een voorstel inzake het aangaan van een overeenkomst voor het doen verrichten door een team van makelaars van werkzaamheden, verbonden aan de vaststelling van de waarde van de gebouwde eigendom men ten behoeve van de heffing van onroerend-goedbelasting. In verband met de voetbal wedstrijd Barcelona-Feyenoord op televisie begint de vergadering van de AKRA morgenavond niet om 8, maar om 7 uur. ADVERTENTIE Atje Keulen-Deelstra applaudiseert voor de winnaars van de rolschaatskampioenschappen. LEIDEN Het BHW-actiecomi- té voor de Castellumweg maakt in een brief aan minister Gruyters van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening bezwaar tegen een huur verhoging van f28,25, die nodig is, omdat de stichtingskosten van de woningen aan de Castellumweg ho ger zijn uitgevallen, dan was ge pland. De bewoners hebben ook al de jaarlijkse huurverhoging van drie procent per 1 april moeten betalen. Het actiecomité heeft met het be stuur van de Protestant Christelij ke Woningbouwvereniging, eigena resse van de woningen, een gesprek gehad. De PCW bleek niet bereid ver dere stappen te ondernemen om de hu irverhoging ongedaan te maken. Wel is afgesproken, aldus het ac tiecomité dat de verhoging niet met terugwerkende kracht betaald hoeft te worden. De huurverhoging zou overigens nog groter uitgevallen zijn, als de PCW er niet in geslaagd was een hogere rijkssubsidie te krij gen. Op verzoek van het actiecomité, heeft de woningbouwvereniging be- kenfd gemaakt hoe de kale huren van de woningen zijn gespecificeerd. Ge bleken is dat de Castellumwegbewo- ners per Jaar een bedrag van f2.783,18 betalen voor "huurverlies door leegstand". Dat is ongeveer vier gulden per gezin per maand. Het BHW-actiecomité wijst erop, dat er aan de Castellumweg nog nooit een flat heeft leeg gestaan. "Betalen wij soms voor de leegstand van de on betaalbare nieuwbouw?" Het comi té stelt voor de vier gulden van de maandelijkse huur af te trekken. Een bedrag van f13.200 wordt be taald voor het onderhoud van de wo ningen, bijna twintig gulden per ge zin per maand. Volgens het actieco mité zijn er echter vele klachten en is de kwaliteit van de woningen veel slechter dan op de eerste bewonfings- dag. Ook wordt f 13.915,87 per jaar aan "risicoreserve" betaald, waar mee tegenslagen voor de woning bouwvereniging kunnen worden op gevangen. Het comité stelt voor om de tegenvallende stichtingskosten dan uit deze pot te betalen, of de huur met twintig gulden te verlagen. Van de bruto huur wordt f 1,10 per gezin per maand aan contributie aan de PCW betaald. De bewoners Pieter, Els, Koos en Mevrouw Boon hebben hun b.b.h. Ze waren het thuis-zitten moe. Daarom zochten ze een baantje. Een uitzendbaantje. Vanwege de vrijheid. Luba heeft ook voor u diverse b.bJi. Als u slim bent komt u morgen even. Leiden: Nieuwe Ryn 35. Telefoon 071 40341. Alphen a/d Ryn: Winkelcentrum De Aarhof 67. Telefoon 01720— 94645. krijgen echter geen statuten, geen uitnodiging voor vergaderingen en hebben geen stemrecht. „Wy stellen TJ voor de PCW te verbieden f 1,10 per maand contributie te heffen," schrijft het actiecomité «g-n de minis ter. Er wordt maandelijks door elk gezin f 2,75 als ..liftbijdrage" betaald. Aanleg- en onderhoudskosten zijn echter al in de kale huur verdiscon teerd. Het bedrag bldjkt de elektrid- teitskosten te dekken. De bewoners betalen dus 1980 gulden per jaar aan elektriciteit voor één lift. „Wij stel len U daarom voor de PCW op te dragen slechts de werkelijke kosten van de elektriciteit in rekening te brengen." schrijft het actiecomité tot Gruyters. Verder wordt nog bezwaar gemaakt dat drie gulden per gezin per maand voor beheers- en administra tiekosten moet worden betaald, om dat daar in de kale huur ook al een post voor is opgenomen. „Op grond van bovenstaande punten zijn wij van mening dat de huren omlaag moeten en dat de verhoging van f 28,25 uit de verlaging van de andere posten moet worden opgevangen," al dus het BHW-actiecomité voor de Castellumweg. LEIDEN In een pamflet protes teert het Milieu Aktiecentrum Ne derland afdeling Leiden tegen de V. d. Aardweg verrast schaak grootheden LEIDEN Het derde Zoldertoer- nooi heeft een volledige sensatie be leefd met een uiterst overtuigende zege van Lissenaar R. v. d. Aard weg. Met een score van 8% uit 9, bleef hij de bijna complete Philidor- top (alleen de gebroeders Piket ont braken) ver vóór, terwijl de zwak kere LSG delegatie ook niet bijster veel presteerde. Na heit startsein van wedstrijdlei ders Schüering en Heyloo van de Leidse Jeugdschaaksocdëteit gingen 45 deelnemers (een recordaantal) in het sfeervolle Jeugdhonk 'De Zol der" er in de snelschaakpartijen met een vol tegenaan. Al sDoedig werd duidelijk dat v. d. Aardweg wel eens voor een verrassing zou kunnen gaan zorgen, daar hij ongestoord, punt na punt bleef scoren. Vreemd genoeg bleven sleohts outsiders als Ossewaarde (L3G), Pols (Phüidor) en Wetselaar (Leithen) enige tijd In zijn voetsporen, maar ook zij moesten afhaken. Pas later in het nezenrondige Zwitserse systeem be gonnen de zwaardere Jongens zich in de strijd te roeren. Oud Nederlands enelschaaikkampioen Ad v. d. Berg moest echter een nul tegen de Lis senaar incasseren, Piet Bakker kwam niet verder dan remise, Kuypers (Spangen) had een te slechte start, titelverdediger Rex van Dijken kampte met vormverlies. terwijl Mieremet weer de dupe werd van de gezellige sfeer. In de slotronde. mocht de opgerukte Tollenaar het nog eens proberen, maar ook zyn op treden werd een fiasco. Al met al een uitstekende presta tie van de jeugdige v. d. Aardweg. Opvallend en tekenend voor de ster ke bezetting was nog het feit dat de eerste Zolderkampioen Sikkel van het Haarlemse VHS niet meer dan 414 punt scoorde. De prijs voor de beste Jeugdspeler tot 16 Jaar ging naar SJoerd van Leiden uit Voorscho ten, die 314 punt wist te bemachti gen. De wissel- en vaste beker wer den door het soepel draaiende wed strijdleidersduo overhandigd. Eind stand: 1. R. v. d. Aardweg 814 punt: 2. P. Bakker 714; 3. A. M. J. v. d. Berg 614; 52 w p.; 4. R. A. G. de Graaff 614—45¥j; 5. J. Tolenaar 6— 4714; 6. C. Kuypers 6—4514; 7. R. v. Dijken (Moerwijk) 6—44; 7-8. J. Bakker (LSG) 6—44 In het Venduhuis der Notairis sen werd geveild t.o.v. notaris Kar stens het bedrijfspand c.a. Sophia- straat 88 te Leiden, voor 24.400,—. Koper v. d. Hoogt q.q. milieubelasting, die in Januari van het volgend Jaar ook in Leiden en omstreken wordt Ingevoerd. Het MAN vindt de belasting, waarvan de opbrengst bestemd is voor de bouw van rioolwaterzuiveringsinstallaties, verwerpelijk omdat het "een poging is de gewone man op te laten draai en voor de vervuiling die door de in dustrie uit winstbejag wordt veroor zaakt". Het actiecentrum wijst erop, dat al bijna twee Jaar lang honderd duizenden gezinnen in vele steden van het land weigeren de belasting te betalen. "Deze actie is uitgegroeid tot de meest massale burgerlijke on gehoorzaamheid, die ons land ooit gekend heeft". De leus "de vervuiler betaalt", gaat volgens het MAN niet op, omdat de vervuiling van het wa ter op de eerste plaats veroorzaakt wordt door fabrikanten en niet door de negen miljoen mensen, wier ont lasting ongezuiverd in het opper vlaktewater terecht komt. "In "72 stroomden door de Rijn 2000 ton olie. 750 ton nikkel, 3000 ton chroom en 2200 ton lood. Kunt U zich herinne ren dat één van deze stoffen ooit in uw ontlasting zat?", schrijft het MAN. Het aktiecentrum zegt ver der dat fabrikanten weliswaar ook be talen, maar uitsluitend voor biolo gisch afval en niet voor giflozingen, terwtfl degene, die zuiveringsm- stallaties laten bouwen fiks van ons belastinggeld worden gesubsi dieerd. Het MAN vindt dat de lande lijke actie ook in Leiden e.o. moet worden gevoerd, onder het motto "Geen belasting op onze poep; rei nig eerst die andere troep". Ir. H. W. Dunnewolt, voorzitter van de Wassenaarse oranjevereniging "Koningto Wilhelmina" heeft de leef tijd van 70 jaar bereikt. Zaterdag is dat gevierd. Bij die gelegenheid heeft de heer V. Wensveen, die behalve be stuurslid is van de oranjevereniging ook bestuurslid is van de Federatie van Oranjeverenigingen in ons land de heer Dunmewolt namens die fede ratie de legpenning uitgereikt Die Leythe verslaat Njord LEIDEN Tijdens de jaarlijkse ontmoeting tussen de studenten- en "burger"-roeiers van Njord resp. Die Leythe in de race om de "Koperen Ploert" zijn tegenstander verslagen. Die Leithe had uft zijn beste roeiers een vier samengesteld. De junioren Eggink en Atsma, die voor Nederland in augustus op de WK. uitkwamen, bezetten het middenschip, op slag zat sculler Robbers en het geheel werd gecompleteerd door lichte roeier Klerks. Het tweede hoofdnummer, de Be- stuursvier, werd bijna traditie ge trouw een overwinning voor het meestal jongere Njord-bestuur. Over winningen in de dames- en heren acht gingen ook naar Njord. evenals de twee zonder stuurman en de lichte vier.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3