LEIDSCH DAGBLAD Scherpe kritiek op de huurnota m Fasson moet korter werken zelf betalen" V half jaar oorlog in het Midden- Oosten Feyenoord kampt met nogal wat problemen Koningshuis betrokken bij financiële debacle? Mééeestal lopen horloges gelijk LEIDSCH DAGBLAD Blaastest: maar 0,39% positief TRANSA VIA-BEMANNING EIST DEEL VAN voor dezekertijd MAANDAG 4 NOVEMBER 1974 OPGERICHT I MAART I860 34468 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bonden LEIDEN De Industriebonden van NW, CNV en NKV en de Unie BLHP vinden dat Fasson de kosten van de werktijdverkorting die in middels is begonnen voor 350 man personeel in de bedrijven in Lelden (Lammenschansweg) en Hazerswou- de (Hoge Rijndijk) zelf moet beta len. De directie van Fasson Neder land heeft daarvoor een beroep ge daan op de wachtgeld- en werkloos heidsfondsen. De uiteindelijke be slissing over deze aanvraag zal wor den genomen door de Arbeidsinspec tie. Volgens de vakbonden heeft de di rectie van het bedrijf tijdens een ge sprek niet voldoende aangetoond, dat hier sprake is v»n een „nood" zaak, maar eerder van een normaal be drijfsrisico. Districtsbestuurder van de Industriebond CNV, de heer J. van der Windt, zei vanochtend dat Fasson geen enkel cijfer op papier heeft gegeven. De afgelopen vijf Jaar heeft het bedrijf steeds de omzetstij ging van 25 prooent, die was gepland, gehaald. Inmiddels is ook dit Jaar al weer die forse omzetstijging bereikt". De directie van Fasson heeft, vol gens de vakbonden, benadrukt dat hier sprake is van een incidenteel ge val, en dat ook voor 1975 op een stij gend bedrijfsresultaat wordt gere kend. Dat de omzetgroei van 25 pro cent nu al is bereikt schrijft men toe aan paniekverkopen in het voorjaar als gevolg van de energiecrisis. Door een gunstiger gebruik van de pro- duktiemiddelen is "de voorraad nu op gelopen. Vandaar dat een deel van de produktie is stopgezet. De geruchten dat de werktijdver korting in Leiden en Hazerswoude zouden samenhangen met het begin van de produktie in de nieuwe Fas- son-fabrie'r in het Franse Grenoble zijn volgens CNV-districtsbestuurder Van der Windt door de directie ont zenuwd. Overigens is een afwijzing door de vakbonden van een aanvraag tot werktijdverkorting een zaak, die slechts hoogstzelden voorkomt. Weinig verandering YrU veel bewolklrfg met plaatselijk wat regen. Overwegend matige wind olt noordelijke richtingen. Mlnfmumtem- Kissinger en zijn vrouw hebben af en toe wat tijd voor een toeristisch uitstapje, terwijl zij in het Mid den-Oosten en Zuidoost-Europa rondhollen. Hier zijn zij in Perzië. Ondanks de pogingen van de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken om de partijen in het Midden-Oosten bij elkaar te brengen neemt de spanning daar hand over hand toe. Jasser Arafat heeft al voorspeld, dat de oorlog binnen zes maanden weer zal uit breken PAGINA 4 18 PAGINA'S Scheidsrechter Jan Keizer uit Vissersdorp Volendam dreigde gisteren bij WageningenPSV in een netten-affaire verstrikt te raken. Draaide een schot van Wil ly van der Kuylen rakelings langs het Wageningen-doel of was het zo hard dat het nylon scheurde? Er zat een gat in het net en na ampele discussie besliste Keizer resoluut doelpunt. Het betekende voor PSV de gelijkmaker... I Wim Rijsbergen, natuurlijk ook vandaag weer aan het woord in zijn eigen rubriek in Vrij Spel, was zaterdagavond het enige licht in de (defensieve) duisternis rond Feyenoord. Rijsbergen straalde tij dens zijn eerste heroptreden in het Rotterdamse team aan alle kanten zelfvertrouwen uit. Daar- door werden de zorgen van Wiel Coerver, zo vlak voor de return tegen Barcelona, tenminste nog enigszins verlicht. Want problemen heeft die trainer, vooral omdat FC Den Haag nog eens benadrukte hoe kwetsbaar zijn team is zonder Ramljak. Bo vendien zijn De Jong en Steen OI- sen ook geblesseerd en werd Wim van Hanegem aan het scheenbeen verwond (door Feyenoord-collega Vosin het duel tegen FC Den Haag, dat overigens nog in 33 eindigde, nadat de Hage naars verrassend met 20 en 31 hadden voor gestaan. Er waren trouwens meer verras singen in de vaderlandse voetbal competitie. Wat bijvoorbeeld te zeggen van de prestaties van Wa geningen, dat periodekampioen PSV 't eerste punt afnam? Of van die stunt van Excelsior dat het bestond FC Twente met 31 te- terug te wijzen. De 30 uitslag van AjaxGA Eagles kon wel als normaal wor den beschouwd in De Meer, waar een mini-actie werd gevoerd met als motto: „Pietje moet blijven". Maar willen de andere Ajacieden ook dat Keizer blijft? Cruijff wist in Barcelona: ..Het lijkt op die kwestie die ik destijds bU Ajax heb gehad. Het óude verhaaltje van de vedette, die niet meer wordt geaccepteerd". Op regionaal niveau reikte ama teur-hoofdklasser UVS eindelijk weer eens naar het "normale" ni veau. Het spel tegen Unitas (waarvan met 1—0'werd gewon nen bood weer perspectief. Roo- denburg zette de traditie voort aan uit-wedstrijden geen punten te kunnen overhouden en de an dere eersteklasser LFC kwam niet verder dan 00 tegen VUC. Vrij spel ook voor de korfballers van de Danaïden, en de basket ballers van BS Leiden, die weer van zich deden spreken. PAGINA'S 11—18 DEN HAAG Vertegenwoordigers vam een kleine veer tig organisaties, actiegroepen ein gemeenten hebben van daag bij de hoorzitting van de Vaste Commissie voor Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening in de Tweede Kamer felle kritiek geuit op de Nota Huur- en Subsidiebeleid van minister Gruijters. Die kritiek betrof vooral de indeling van huurwoningen in kwaliteitsklassen en de huurverhoging van acht procent. peraturen van graden plaatselijk In het binnenland, graden. temperaturen ongeveer 8 (Opgemaakt om 11.15 i 5 NOVEMBER Maan op: 22.03 uur; onder 12.53 i Hoogwater te Katwijk te G.20 uur, laagwater te 2.08 en 1< Een grote uitslaande brand heeft de afgelopen nacht een bar- complex aan de Mauritsstraat in Rotterdam geheel verwoest. In het pand was voorheen het cabaret van Tom Manders gevestigd. De schade bedraagt f200.000. Bij de bestrijding van de brand werd een brandwacht licht gewond. De brand brak om tien voor twee uit door nog onbekende oorzaak. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de brandweer er met groot materieel aan te pas moest komen om het vuur te bedwingen. Er be vonden zich geen mensen in de bars toen de brand uitbrak. Om half vier was de brandweer het vuur meester. De hoorzitting, die morgenavond nog wordt voortgezet, vindt zijn ver volg in een openbare commissie-ver gadering op 18 november, waarop volgende maand de behandeling van de nota in de Tweede Kamer volgt. Het Nederlands Verbond van Huurders Organisaties ging wel het meest ver in zijn kritiek: het drong noemde het beleid van het minis te- ming rie van volkshuisvesting en ruimte- lijke ordening onaanvaardbaar. Kri tiek had het Verbond vooral op het feit, dat de regering de positie van de, wat het noemt, werkelijke veroorza kers van de hoge huurlasten, name lijk de kapitaalverschaffers, niet aan tast. Ook had het Verbond er be zwaar tegëh, dat in de nota met geen woord wordt gesproken over het tegengaan van grondspeculatie. Men vond het noodzakelijk, dat er een aparte kapitaalmarkt komt voor de financiering van woningen met een gefixeerd rente-percentage al of niet in een stelsel van gedwongen lenin- wing. Leiden kampt met een aanzien lijk woningtekort: er zijn ruim 1900 woningzoekenden. De Leidse delegatie, onder aanvoe ring van wethouder A. Verboom, op spoedige totstandko- n wet op de stadsvernieu- Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee vanaf 19 nov. 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee adres: plaats: gironummer: Hok|e zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. Volgens de correspondent,it, het Israëlische dagblad Haarets dat wederzijdse bezoeken'werden nige vriendschap zijn gegroeid. het Nederlandse koningshuis betrokken zijn bU het financiële debacle van dr. Tibor Rosenbaum de Israëlische bankier wiens In ternational Credit Bank in Genè- ve, op de rand van een faillisse ment staat met een schuld van 385 miljoen gulden. Omtrent de aard van de zakelijke contacten, tussen dr. Rosenbaum en de Ne derlandse koninklijke familie is tot dusver niets bekend. De Is raëlische bankier, die ee dox-religieuze Jood is zoi diep religieuze gevoelens van wij len koningin Wilhelmina de weg tot haar hebben weten te vinden afgelegd. Dr. Rosenbaum in paleis Soestdijk te gast zijn geweest, terwijl prins Bernhard in Genève een tegenbezoek heeft gebracht. Of dit laatste bezoek verband hield met de hachelijke financiële toestand van de bank, is niet bekend. Indien de konink lijke familie een tegoed bij de praktisch failliete bank zou blij ken te hebben, bevindt zij zich in ieder geval niet in slecht ge- i ortho- zeischap. Behalve Israëlische re- door de geringsinstanties en belangrijke ondernemingen hebben onder an dere ook de Engelse premier Ha rold Wilson en de Franse baron Via zijn schoonmoeder heeft ook Edmund de Rothschild gelden Prns Bernhard met dr. Rosen baum kennis kunnen maken. Uit deze kennismaking zou een zoda- Ambassade in Beiroet bewaakt BEIROET (AP) De Libanese politie heeft de veüigheidsmaatrege- worden tekeurd'ontóat"zij'dronl ROTTERDAM De afgelopen nacht is er geen landelijke actie met het blaaspijpje geweest. Zater dagnacht was dat wel het geval maar hoefden maar weinig autorijders len rondom de Nederlandse ambas- ken ^^5, het 2at€n. 16 sade in Beiroet verscherpt nadat de precies te zijn. Arabische Jeugdorganisatie voor In totaal zijn er vrijdag en zater- bevrljding van Palestina had ge- dagnacht 35955 voertuigen aangehou- dreigd een aanval te zullen onderne- den. In 317 gevallen moesten de be- men. Dit is vandaag door de auto- stuiirders het ballonnetje opblazen, riteiten bekendgemaakt. BIJ 92 van hen (0.25 prooent) wer- De Jeugdorganisatie, een Pales- den de gastallen groen maar bleef tijnse splintergroepering, heeft ge- .'het groen" beneden de streep wat zegd represailles te zullen onderne.- een rijverbod betekende. Eenenvijf- men tenzij alle Arabische gevange- tig bestuurdere (0.14 procent) gingen nen in Nederland op vrije voeten wel over de streep, wat een proces- worden gesteld. verbaal wegens auto-rijden onder In- Het dreigement stond in een brief vloed van alcohol tot gevolg had. die gericht. 1 de ambassade in Beiroet DEN HAAG Gezagvoerder Pim Sierks van Transavia en zijn beide bemanningsleden Ruud v. d. Zwaai en Barry Knight zouden recht heb ben op tien procent van de losprijs van 300.000 dollar, waarmee de Ja panse kapers vorige maand naar Sy rië zijn vertrokken. Een raadsman van de Transavia-bemanning zal binnenkort 30.000 dollar (ruim 75.000 gulden) van de Franse regering eisen, op grond van een Frans wets artikel. Het losgeld (ruim driekwart miljoen gulden) is tijdens de gijzeling op de Franse ambassade in Den Haag voorgeschoten aan de Franse rege ring. De Fransen konden namelijk op korte termijn niet over een der gelijk bedragjbeschikken in ons land. Tijdens de vlucht naar Damascus praatte de Boeing-bemanning het geld van de kapers los. Het bedrag werd na de landing overgedragen aan de Syrische regering, waarvoor mi nister Van der Sto#»1 tenslotte een of ficieel ontvangstbewijs kreeg. Inmiddels heeft de Syrische rege ring nog steeds geen aanstalten ge maakt het bedrag terug te geven. Frankrijk heeft hierop wel bij Syrië aangedrongen. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft men overigens "het volste ver trouwen" dat het geld uiteindelijk zal worden terugbetaald. "Maar", zo geeft men toe, "de situatie is inder daad een beetje vaag". Transavia-directeur Block mengt zich liever helemaal niet in de zaak. "Wij hebben daar als Transavia niets mee te maken of de bemanning tien nrocent van de losprijs krijgt. Dat is een zaak voor henzelf". Het experiment met de late "bor relbussen" zal ii Rotterdam niet worden gestaakt. Wethouder J. Men- tink van Verkeer is nie«t van plan te zwichten voor de taxichauffeurs die ook de afgelopen nacht de bussen bij het Centraal Station klem pro beerden te rijden en daarbij met de politie te maken kregen. De actie van de taxichauffeurs was tevoren: georganiseerd wat zaterdag nacht nog niet het geval was. On danks de waarschuwing van de poli tie dat hard zou worden opgetreden, besloten de chauffeurs door te zet ten. Op een hèrhaalde oproep van de po litie om de nachtbussen door te la ten werd geen gehoor gegeven. Pas toen de politie met een door een pe loton van de mobiele eenheid be schermde takelwagen verscheen, haalden de chauffeurs hun wagens weg. De gehelmde en van schilden en lange latter voorziene agenten, zorgden er voor dat de situatie niet verder uit de hand liep. Duizenden uitgaanders in Rotter dam moester intussen tot rond half drie maar zien hoe ze thuis fcwa- UDEN (ANP) Drie jongemannen zijn vannacht bij een verkeersonge val in Uden om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 19-Jarige M. Heeren, zijn 16-Jarige broer en de 19-jarige Th. Snoeks. allen afkom stig uit Uden. Het ongeluk gebeurde doordat de auto waarin de drie Jongens zaten waarschijnlijk door te grote snelheid uit de bocht vloog, tegen een boom botste en daarna in een sloot beland de. De bestuurder van de auto M. Heeren overleed enige tijd na het ongeluk in het ziekenhuis van Oss. Beide andere slachtoffers werden op slag gedood. ADVERTENTIE Wilt u uw avond volbrengen in een gezellige tropische sfeer. Kom dan a.s. maandag 4 november naar Bar-dancing ■t FUST Daar treden voor u op het bekende RITMICO ESPECIAL Vanaf 20 uur geopend. Toegang boven 18 Jaar. Nieuwstraat 31 t/o Hooglandse kerk, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1