He bouw staat op instorten ...EN HET HELE BEDRIJFSLEVEN TRILT MEE... ZATERDAG 2 NOVEMBER 1974 De bouwwereld kraakt in zijn voegen. De ene onheil spellende tijding na de an dere beukt op de bouw in. Vakbondsleiders en onderne mers zien de toekomst voor de bouw somber in. Geen prettig vooruitzicht. Maar waarschijnlijk een realis tischer visie dan die van bouwminister Gruijters. Die wil maaT volhouden, dat het allemaal zo'n vaairt niet loopt. De bouw raakt steeds meer in het nauw. Bouwbond- CNV-voorziltter D. van Com mence rekent voor de ko mende winter op minstens veertigduizend werkloze bouwvakkers. En bij de Fe deratie van Bouwbonden NW-NKV verwacht men zélfs dat binnenkort in totaal vijftigduizend bouwvakkers op straat zullen staan. Een na-oorlogs dieptepunt, aldus Bouwbond-NVV-voor- ziltter Buys. De bouwmarkt wankelt. De «gouden tijd van ongebreideld uitbreiden is voorbij. Het kwantitatieve wo ningtekort in ons land is op enkele knelpunten na opgeheven. De bevolking groeit minder snel dan werd4- voorspeld. Er zijn minder nieuwe huizen nodig dan we dachten. Bovendien raakt eens de beperkte ruimte in ons land opgesoupeerd. Eind september van dit jaar waren er bijna vijfendertigduizend huizen minder in aanbouw dan een jaar geleden, volgens cijfers van het CBS. Niet alleen de woning bouw loopt scherp terug. Ook bij het bedrijfsleven lijkt een geringere neiging tot nieuwbouw te bestaan. Voor een deel houdt een en ander verband met elkaar. Voor een totaalbedrag van 19 miljard gulden aan bouwopdrachten ligt bij architectenbureaus en projectontwikkelaars te wachten op een vergunning van de overheid. Dat bleek onlangs uit een onderzoek door het blad Cobouw-Magazine. Voor 3 miljard gulden daarvan wordt die vergunning onnodig opge houden door ambtelijke procedures, zo lieten de architecten weten. Zou den die vergunningen nu direct af komen, dan zou dat werk betekenen voor 20 duizend werkloze bouwvak kers gedurende een jaar. Voor VVD-leider Wiegel was dat de ze week aanleiding tot een scherpe aanval op „de gigantische bureau cratische rompslomp van het over heidsapparaat". Hij verzweeg daarbij wel dat het huidige inspraakproces voor een deel verantwoordelijk is. Bovendien: er zou ook wel eens minder behoefte aan nieuwe wonin gen kunnen zijn. Bouwen om maar mensen aan het werk te houden is dan ook geen oplossing voor het werkloosheidsprobleem. Om de ellende op de arbeidsmarkt, nog te vergroten klapte de Duitse bouwmarkt in een tijdsbestek van vier maanden totaal in elkaar. De woningproduktie viel terug van 750 duizend stuks tot 450 duizend. Grote scharen in de Bondsrepubliek werk loos geworden Nederlandse bouw vakkers keren weer terug en vergro ten daarmee de misere op de ar beidsmarkt. Uitstraling Kortom, de jaren des overvloeds ivoor de bouw zijn allang voorbij. fNog ernstiger is dat de teruggang in ide bouwnijverheid een uitstralipgs- feffect heeft tot in alle hoeken en ■gaten van het bedrijfsleven. tDat grote bouwconcerns, zoals de •Verenigde Bedrijven Nederhorst en •de Ballast-Nedam Groep dit Jaar verliezen verwachten in de orde van grootte van 20 tot 30 miljoen gul den, is voor een deel een direct ge volg van het instorten van de bouw markt. Het effect dringt echter veel dieper door. Als er minder wordt gebouwd, betekent dat minder werk voor... om maar een greep te doen...: steenfabrieken, metaalbedrijven, tim merfabrieken, meubelbedrijven, ver warmingsmonteurs, elektromon- teurs, radiatorenfabrieken, schilders, vrachtwagenchauffeurs, tegelfabrie ken, architecten maar ook voor ad ministratief personeel bij dit soort bedrijven. Dan wordt plotseling ook duidelijk waarom allerlei bedrijven de laatste tijd moesten inkrimpen, reorganise ren en zelfs sluiten. Het lijstje bedrijfsberlchten in okto ber vermeldt ondermeer: keuken- en deurenfabrikant Bruynzeel moet als gevolg van de teruggang in de Westeuropese bouwnijverheid 150 tot 200 man kwijt en vraagt later voor nog eens 700 man werktijdverkor ting aan. De radiatorenfabrieken in ons land vinden dat zij hun produk- tie moeten inkrimpen als gevolg van de daling van het woningbouwvolu me. Braat in Delft stopt met de produktie van stalen ramen en ont- Door Jain Kees Koikke slaat 84 man. Het betonbedrijf Loe- vestein heeft met de vakbonden overeenstemming bereikt over een sociaal plan voor 113 ontslagen werknemers. Als gevolg van de ver minderde activiteiten in de bouw gaat de kunststoffenfabriek Wavln in Hardenberg met 1200 man korter werken. Meerdere houtbedrijven blijken deze maand over de kop te zijn gegaan. Minstens de hdl Ft Drs. Adri Buur, economisch adviseur van de Federatie van Bouwbonden NVV-NKV, vertelt ons dat volgens zijii berekeningen minstens 800000 werknemers direct van de bouw le ven, inclusief mensen bij toelever ingsbedrijven, Vervoersbedrijven, ar chitectenbureaus en dergelijke. Het uitstralingseffect is ongetwijfeld nog veel groter. Denk bijvoorbeeld aan de woninginrichters, aan bedrijven als Philips. Minstens de helft van de huidige werkloosheid wordt daarom veroorzaakt door de stagnatie in de bouw, zo meent Buur. Dit Jaar waren er gemiddeld 32 33.000 bouwvakkers werkloos. Er zouden dit jaar in totaal 135.000 - ten", schrijft De Bouwer, het blad van de Bouwbond-NVV. „Een derge lijk beleid zou toch stuk lopen. Om dat de bestaande tekorten aan bouwwerken zijn ingehaald. Geen oplossing Maar ook hier treffen we geen pas klare oplossing. Die zal uiteindelijk ook van de regering moeten komen. Niet alleen de vakbonden willen eindelijk wel eens een duidelijke uitspraak over de toekomst van de bouw, met name van bouwminister Gruijters. Ook de ondernemerswe reld heeft genoeg van de onzeker heid. Het Algemeen Verbond Bouwbedrijf: „Houdt de minister ondanks alles zijn uitspraak staande, dat het to taal beroep op de bouwcapaciteit de komende jaren wel stabiel zal zijn? De bouwwereld heeft er recht op dat te weten. Zij moet het weten voor haar inspelen op de toekomst". De Nederlandse Vereniging van We genbouwers: „We hebben duidelijk heid nodig. De onzekerheid over de wegenbouw alleen al betekent een toename van de werkloosheid met 1 a 2 procent." De Bond van Nederlandse Architec ten bij monde van voorzitter ir. C. de Wit: „Het valt ons op dat minis ter Gruijters eigenlijk niet veel ver der denkt dan op korte termijn. De lange termijnplanning blijft helaas achterwege. Het programma voor de bouwproduktie tot 1980 van minister Gruijters blijkt trouwens 25 tot 30 procent te hoog. Gruijters denkt verder nog overwegend aan de werkgelegenheid bij het uitvoerende bouwbedrijf en niet aan de voorbe reidingsfase. Hij heeft dan ook geen oog voor de architecten". „De gulden tijd voor de architecten is voorbij", weet voorzitter De Wit maar al te goed. „Er heerst nu een vrij grote werkloosheid in de archi tectenwereld. Ook een groot aantal architecten zien de komende tijd met spanning tegemoet". 140.000 nieuwe woningen in aanbouw worden genomen, maar ik geloof dat we al blij mogen zijn als het er 115-000 zijn, zegt Buur. De daling van de produktie is echter veel gro ter. Want de woningbouw sleept al lerlei andere sectoren mee. Als er minder woningen worden gebouwd, betekent dat minder uitbreidings plannen, dus minder wegen, minder winkels enzovoort. Daar komt nog bij dat de vernieuwbouw lang niet zo snel van de grond komt als men heeft voorspelt en bovendien dat de produktie van bedrijfspanden met 20 procent is teruggevallen. „Alles bij elkaar schat; ik op grond van deze ontwikkelingen, dat de werkloosheid deze winter onder bouwvakkers tot vijftigduizend zal toenemen," aldus het economisch brein van de bouwbonden. De zoveelste misrekening van Gruij ters, die al eerder samen met zijn paladijnen Schaefer en Van Dam met meer enthousiasme dan kennis van zaken de omschakeling van nieuwbouw naar woningverbetering en stadsvernieuwing als snel te rea liseren had aangeprezen. CNV-Bouwbond-voorzitter Van Commenee meent dat het werkloos heidsprobleem in de bouw niet op korte termijn is op te lossen. „Het effect van de maatregel, die nu ge nomen wordt, is pas volgend voor- Jaar merkbaar. Maar ik dacht dat op lange termijn de problemen voor de goed geschoolde vaklieden wel zullen worden opgelost. Er zal ech ter minder behoefte zijn aan onvol doende geschoold personeel. Het lo pende bandwerk in de bouw wordt steeds minder, er zal minder in se ries worden gebouwd, minder in grote hoeveelheden". „Bouwwerkloosheid zal ook op Ian gere termijn niet kunnen worden bestreden door extra bouwopdrach Van gisteren De enorme werkloosheid onder de bouwvakkers is overigens niet van vandaag of gisteren. Begin dit Jaar bouwvakkers werkloos. Sinds 1971 is waren er ook ai veertigduizend er eigenlijk al iets aan de hand met de bouwmarkt. In de zomer van dat jaar liepen er nog maar een kleine zevenduizend bouwvakkers werkloos rond; de daaropvolgende winter was dat aantal plotsklaps gestegen tot niet minder dan 40 duizend. Boers- ma, toen minister van sociale zaken in het kabinet-Biesheuvel, pompte in 1972 zo'n 800 miljoen gulden in de bouw, het Jaar daarop, in het kabi net-Den Uyl, nog eens 700 miljoen en dit Jaar tot nu toe al weer bijna 600 miljoen. Maar de werkloosheid in de bouw neemt allerminst af, en blijft gemiddeld rond de vijfentwin tigduizend man per Jaar schomme len. Toch had men wel degelijk beter kunnen weten. De stagnatie in de groei van de bouw is ten slotte al in 1968 voorspeld door professor Hen driks, directeur van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid. Maar noch vakbonden, noch onder nemers noch het ministerie van Volkshuisvesting hechtten enige waarde aan het rapport van Hen driks, die zelf ten slotte ook op dood spoor werd gerangeerd. Geen uiltzifcht Is er ten slotte enig uitzicht op ver betering van de situatie in de bouw? Minister Gruijters van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening ziet het, met een misplaatst gevoel voor optimisme, allemaal nogal zonnig in. „De bouw staat volgend Jaar een lichte opleving te wachten, die zich tot in 1978 kan voortzetten", zei hij in' zijn „verkennende nota" aan de Tweede Kamer eind Juli van dit jaar. Tot op de dag van vandaag bleef Gruyters deze redenering vol houden. „Ik ben nog steeds van me ning, dat ik mijn handtekening on der het stuk terecht gezet heb", zo zei Gruijters kort geleden nog. Een topambtenaar van zijn ministe rie liet niet lang na deze uitspraak een heel ander geluid horen. „Ook het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening is er nu wel van overtuigd dat de bouwpro duktie tot in 1975 zal afnemen", sprak drs. R. Harms, hoofd van de afdeling bouweconomie van Gruij ters' ministerie op de Jaarvergade ring van tlmmerfabrikanten. Als we Harms deze week om nadere uitleg willen vragen, verwijst hij ons iet wat kribbig naar de afdeling voor lichting.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13