DE OM SPINOLA VOCHT LANG STAANDE TE BLIJVEN Ford kondigt sober uitgavenbeleid aan werneke wonen IRA bombardeert Britse legerpost OLGA springboXj'n superbed NEDERLAAG VOOR PRESIDENT Gaullisten verliezen Schmidt bezweert onrust binnen EG Nixon zou van gratie hebben willen afzien een miljoen gulden aan prijzen MAANDAG 30 SEPTEMBER 1974 LISSABON (Reuter - UPI) De linksgeoriënteerde Be weging van de Strijdkrachten in Portugal heeft gisteren haar vertegenwoardigers naar de nu afgetreden president gestuurd om de „logische politieke consequenties" van de situatie te bespreken. Dat gebeurde na een da-g van troepen bewegingen, arrestaties en verklaringen dat een rechtse staatsgreep was verijdeld. Kringen die in nauw contact met de regering in Lissabon staan zeggen dat de politiek gematigde De Spimola te vergeefs worstelde om zijn greep te behouden op het land, dat zich zo plotseling geplaatst ziet voor verdeeldheid. Zaterdag moest De Spinola een ge voelige nederlaag incasseren toen hij op het laatste moment een beto ging afgelastte die door een zioh "de zwijgende meerderheid" noemende beweging ten gunste van hem was georganiseerd. Linkse partijen, vak bonden en studentengroeperingen kwamen met de beschuldiging de betoging op touw was gezet door aanhangers van het bewind van Cae- tano. De beweging van de strijd krachten en premier Goncalves. de ieider van de staatsgreep van 25 april, zouden hevige druk op de pre sident hebben uitgeoefend de beto ging af te gelasten. waren weer in de lucht en de bij het presidentiële paleis opgestelde pant serwagens waren verdwenen. Welke rol de "zwijgende meerderheid" in de toekmast zal gaan spelen is nog niet te overzien. Het evenwicht in de leiding van het land schijnt ech ter intussen te zijn hersteld. In de nacht van vrijdag op zaterdag heb- de regering de generale staf tweemaal In het pa leis van de president vergaderd. De Portugese minister van Bui tenlandse Zaken, de socialist Soares, verklaar tc zaterdag op een perscon ferentie in Straatsburg dat de Portu gese democratie versterkt te voor- De Splnote hield aanvankelijk voet aniS^wien's bij stuk en vrijdag gaf hij er officeel toestemming voor. Binnen enkele uren stond links Portugal op de ach- bewt>2in_ terste benen. Socialisten en commu- 8 nisten wierpen op de toegangswegen tot Lissabon barricaden op en door zochten naar de stad rijdende auto's op waipens De regering sloot kranten en de ra dio. Op dat moment kwam de beweging van de strijdkrachten in actie en nam de officiële radiozen der onder haar controle om een ver oordeling uit te spreken over de "groeiende activiteit van personen die relaties onderhouden met de meest reactionaire kringen". Zij maakte de arrestatie van 238 perso nen bekend en troepen kwamen de burgers op de controleposten bij de invalswegen assisteren. Na een ochtend van spoedverga deringen bleek De Spinola door de knieën gegaan te zijn en deelde hij mee dat de betoging was verboden "teneinde confrontaties te voorko- mDe radio zond daarna voortdurend verklaringen van de beweging van de strijdkrachten uit waarin deze mee deelde de 6iituatie volkomen meester te zijn en dat grote hoeveelheden wapens in beslag waren genomen "die bestemd waren om door vijan den van de vrijheid tegen de demo cratische orde te worden gebruikt". Volgens een communistisch pam- dienst, decia. bij het komplot betrok- flet was de Amerikaanse geheime ken. De genele zondag bleven de weg versperringen door burgers en mili tairen bemand, hoewel de bewe ging van de strijdkrachten had la ten wewn dat de militairen het nu best zelf aan konden, n de loop van zondag bleef in Lissa bon alles rustig. De radiozenders, sis. Dat president De Spinola "wiens benadering en taktiek niet altijd de zelfde zijn als die van een deel van de strijdkrachten" tenslotte demonstratie heeft verbo den "is een overwinning voor de de mooratie", aldus Soares. Golden Hinde9 uitgevaren PLYMOUT H(AP) Een ko pie van de „Golden Hinde." het sohlp van de beroemde Engelse zeevaarder Sir Francis Drake (1543—1596) is zondag uit Ply mouth vertrokken voor een reis van vijf maanden naar San Francisco. Het schip, dat 1 mil joen dollar heeft gekost en dat voor rekening van consortium van zakenlieden in San Francis co is gebouwd, heeft een beman ning van 16 koppen aan boord en "aart eerst naar Lissabon en zal vandaar de oceaan overste ken voor een tocht die in febru ari in San Franoiseo zal eindi gen. Voor het vertrek werden schip en bemanning gezegend door de bisschop van Plymouth, die het zelfde gebed gebruikte, dat ruim 300 jaar geleden bij het vertrek van Drake werd gezegd. Drake stelle zich destijds ten doel de Spaanse heerschappij in de Nieuwe Wereld te vernietigen. De kopie van de „Golden Hi,ide" werd gebouwd in het dorp Appledore op de noordkust van Devon in westelijk En gel ind. De arbeiders gebruikten 16-cte eeuwse technieken en ma terialen. Het schip is echter ook uitgerust met een moderne stujrinstalltie, een radio en 50 pk hulpmotor, die in nood gevallen zal worden gebruikt. Grensgevecht Rhodesische troe pen hebben zaterdag in het noord oostelijk grensgebied vijftien Afri kaanse guerrillastrijders en drie vrouwen in hun gezelschap gedood, aldus een officiële bekendmaking in Salisbury. Sinds het begin van de guerrilla-acties in december 1972 zijn volgens Rhodesische opgave in to taal 398 terroristen gesneuveld. Stukgevaren Een Uslands pa trouillevaartuig heeft gisterochtend vroeg de kabels van het sleepnet van een Westduitse treiler stukge varen en vijf andere Westduitse vis- Svrië. maakte sersboten verjaagd, die visten binnen bureau bekend, de omstreden zone van 50 mijl rond- PARUS (DPA) Bij tussentijd se verkiezingen voor zes zetels in de Franse Nationale Vergadering blijkt de aanhang van de Gaullisten weer te zijn erminderd, terwijl de link se partijen en vooral de socialisten winst heoben geboekt. Overeenkom stig de verwachtingen heeft de gaul listische oud-premier Pierre Mess- mer, zijn zetel voor Sarrebourg in het deoartement Moselle in de eer ste ron le heroverd. Behalve de 58-Jarige voormalige, eerste minister onder president Pompid pi werd ook Olivier Guichard oud-minister van staat en vroegere naaste medewerker van president ae Gaulle herkozen. Vier andere leden van de regerlng- Pompidoa slaagden er zondag niet in de absolute meerderheid te krij gen. Over bun lot wordt volgende week zouaag beslist in de tweede ron de. Dan if een eenvoudige meerder heid voldoende om gekozen te wor den. Hoewel het de eerste maal was da', de leeftijdsgroep tussen 21 en 18 Jaar kon stemmen, lag de opkomst siechts tussen de 50 en de 60 pet. De Gaullisten zijn met hun 180 ze tels nog de grootste partij in de 490 zetels tellende nationale verga dering. Bom ontploft in bus Israël JERUZALEM (DPA/UPI) Zon dagmorgen vroeg is een bom ontploft in een autobus die Arabische arbei ders uit de bezette strook van Gaza naar Tel Aviv bracht. Volgens Is raëlische gegevens werd een passa gier gedood, terwill verscheidene inzittenden werden gewond. Militairen doorzoeken hier de bagage v wilde binnenrijden. Bij de strubbelingen in Portugal zijn twee ringen wilden doorbreken. automobilist, die zaterdag de Portugese hoofdstad gedood toen zij wegversper- IJshand. Weet-Duitsland erkent commando's In Damascus, de hoofdstad van n Palestijns ners- dat deze getokte aanslag het werk van Palestilnse het IJslandse besluit van september 1972 om de visserijgrens van 12 tot 50 mijl uit te breiden niet. Zij hadden Griekse premier richt partij op ATHtSNE (DPA) De Griekse premier Karamanlis heeft zaterdag de oprtenting bekendgemaakt van een politieke beweging die de naam „nieuwe democratie" draagt. Kara manlis belast zichzelf met de lei ding van de partij. De beweging, zo als het officieel heet, moet zich uit strekken over de traditionele par ti Jgrenzen heen en moet een verza melbakken worden voor „ervaren gezonde en nieuwe vooruitstreven de politiike krachten". In de proclamatie zegt Karaman lis dat er nog steeds gevaren drei gen voor de democratie in Grieken land. Daarom zijn waakzaamheid en verzameling van het volk in sterke politieke groeperingen geboden. De ze moe'en in staat zijn de democra tie niet alleen te beschermen tegen het communisme en het fascisme, maar ook tegen de oorzaken die in het verleden tot de neergang van de democrvtle hebben geleid. Over de pilitike doeleinden is de proclama tie niet bijzonder duidelijk. Ook de vraag naar republiek of monarchie wordt niet gesteld. PARIJS (AP) Bondskanselier Helmut Schmidt heeft de Franse pre sident Giscard d'Estaing laten we ten dat West-Duitsland niet tegen 't landbouwbeleid van de EG is gekant, zo is in Parijs bekend gemaakt. Schmidt heeft dit te kennen gege ven in een brief aan d^ Franse pre sident. Hij zei onder meer dat er geen reden is om de dingen te dramatise- In plaits van het gemeenschap pelijke landbouwbeleid in twijfel te trekken heeft de federale regering 't bevestigd, zo meent Schmidt. De re gering in Bonn heeft vorige week voor flinke beroering binnen de EG gezorgd door een veto uit te spreken over de verhoging van de landbouw prijzen met vijf procent. Sohmiat heeft op het congres van de sociaal-democratische partij in West-Berlijn voorspeld dat het reeël inkomen van de Westduitse werkne mers volgend jaar zal blijven stij gen. Terwijl het reële inkomen van de Wea.duitsers dit jaar nog bijna 2 procent ,s gestegen heeft de inflatie in de Verenigde Staten bijvoorbeeld vier procent van het inkomen tildbom in de autobus geplaatst die bi.1 aankomst in Tel Aviv had moe ten ontnloffen. Doordat dp bus D^ch kreeg, exblodeerde de hds*> machi ne onderweg. Volgens het Palestiln se bericht kwamen daarbil verschei dene Israëliërs om het leven. In Jenizale.m is in een autobus een bom ontdekt, die bijtiids onschade lijk kon worden gemaakt, zo heeft een woordvoerder van de Israëlische politie bekendgemaakt. Eerder had het "democratische volksfront voor de bevrijding van Palestina" meegedeeld dat leden van deze organisatie zaterdag een volgend Israëlische patrouille in het bezette deel van Svrië in een hinderlaag grote financiële reserves en het hadden gelokt, waarbij vijf Israë- laagste werkloosheidspercentage liërs sneuvelden. Voor de Israëli- de hele EG Het werkloosheidsper- radio sprak minister centage in West-Duitsland is 2.3 pro- uchting Jariv van een "nieuwe golf cent. van terreur activiteit". Britse legerpost in Noord-Ierland te ten, probeerden de kapers i bombarderen. het zich zaterdagavond meester Kardinaal Alfrink gefotografeerd met de aartsbisschop van Semarang, Justinus Darmojuwono bij hun aankomst in het Vatikaan waar zij de vierde bisschoppensynode bijwonen. sportvliegtuig tevergeefs een bom op het kamp te gooien. Het projectiel Vier gemaskerde mannen maakten kwam echter ergens in een weiland het terecht. Van de mortiergranaten raakte er slechts een de legerpost, overigens zonder dat iemand werd getroffen. Het sportvliegtuig maak te later een noodlanding aan de gend jaar "een góede drie~prooent zijn, maakte bommen bij zich hadden, Ierse kant van de grens, toen de brandstof opraakte. De twee kapers verdwenen daarop. ADVERTENTIE de Amerikaanse werknemers af ge- foortel dat op een v'legveldnaMJde Het stijgingspercentage zal vol- grens stond. De piloot, een voormalig RAF-vlieger werd gedwongen met twee van de mannen die vier zelfge- Washington - President Ford zal binnen tien dagen het congres een samenhangend en naar hij zegt uit voerbaar principe-programma aan bieden voor het economisch beleid. Dat heeft hij zaterdag beloofd aan het eind van de tweedaagse economi sche topconferentie in Washington. "U heeft uw huiswerk gedaan, nu ben ik aan de beurt", zei Ford. Hoofdthema van dat programma is een zo zuinig mogelijk overheidsbe leid. De president stelde een voorstel in het vooruitzicht, waarmee opnieuw minstens 5,4 miljard dollar wordt NEW YORK (AP) Volgens het Amerikaanse weekblad Time heeft oud-president Nixon president Ford opgebeld en hem gezegd dat hij zijn gratieverlening kon intrekken. Ford heeft dit aanbod geweigerd. Ni xon zou Ford, aldus Time. twee we ken geleden nadat een storm van protesten was ontstaan over Ford's gratieverlening aan Nixon, hebben opgebeld. „Nixon zei dat het hem Bpeet dat de zaak van de gratiever lening zoveel moeilijkheden had op geleverd," aldus Time redacteur Si- dey. .Daarop bood hij aan de gratie verlening terug te sturen indien dit zou helpen. Ford wilde dat echter niet. Hij vertelde de oud-president moedig stand te houden. De bui zou wel overwaaien". Ford zou tegen Nixon hebben ge zegd dat hij bij zijn besluit zou blij ven omdat hij het een goed besluit vond. gesneden uit de begroting, die daar mee op ten hoogste 300 miljard dol lar wordt gebracht. Verder zal er werkverschaffing ko men als de werkloosheid, zoals wordt verwacht, nog blijft stijgen. Uit de federale subsidies zouden staten en steden de werklozen dan kunnen In schakelen voor projecten van open baar belang. Ook staat in het land een belastingverlaging op stapel voor de mensen met de lagere inkomens, die het zwaarst worden getroffen door de prijsstijgingen ten gevolge van de inflatie. Om de tekorten die er hierdoor vallen aan te vullen wordt in de eerste plaats gedacht aan verhoging van de accijns op de benzine. Met een prijs stijging van tien dollarcent per gal lon (3,7 liter) zou deze tien miljard dollar meer in de regeringskas bren gen. Bovendien zal het mes aan twee kanten snijden doordat men zuiniger zal gaan rijden, wat meer meewerkt aan de zo hoognodige besparing van energie. Daarnaast zullen de topinkomens waarschijnlijk zwaarder worden be last en zal naar middelen gezocht worden om de gaten te dichten in het net van het belastingsysteem, waar door onder meer de olie-industrie nog al eens weet weg te zwemmen. Nu echter al wordt de vrees uitgespro ken dat verhoging van de benzine prijs de hardste klap zal geven aan de kleine man en vooral de huisvrouw Duurdere transportkosten zullen de kostprijs van de elementaire levens behoefte nog verder omhoog Jagen. De topconferentie had overigens niet zo*n vriendelijke sfeer. De de mocratische senator Mike Mansfield pleitte onder meer opnieuw voor een controle op lanen, prijzen en winsten, maatregelen die president Ford be slist van de hand wijst. Nu al ver hoogt de handel overal de prijzen omdat men bang is dat het in de naaste toekomst toch op een prijzen- stop zal uitdraaien. Brand bij t.v. In het weekeinde is door enkele branden een groot deel van de installaties van de "Ba varia Fernsehproduktion" in de film- stad Geiselgasteig bij Mtinchen ver woest. Volgens de politie is er spra ke van brandstichting. Asiel gevraagd Een Russische schrijver, de 59-jarige AnatoliJ Levi- tin, heeft in het weekeinde op een persconferentie in Luzern meege deeld dat hij politiek asiel in Zwit serland heeft gevraagd. Levitin die bekend is geworden voor publika- ties op politiek en religieus gebied, is door bemiddeling van de organi satie "Glaube in der Zweiten Welt" naar Zwitserland gekomen. In de Sowjet-Unie heeft hij verscheide ne jaren gevangen gezeten. Wie de gelukkige winnaars zullen worden, weten we nog niet... maar het staatwel vast dat zij binnenkort met meer plezier aan hun bed denken dan ooit tevorenl Wat een luxe, wat een komfort, wat een ruimte. Een Olga springbox domineert de hele slaapkamer. Prachtig om te zien, heerlijk om op te sla pen. Kompleet met matras, hoofdbord, sluimerrol en 2 sieikussens. Een fantas tische prijs om te winnen! Verkoopprijs f. 1100,-. j Brochures en inlich- tingen: Olga L.M.F. I b.v. Leiden, postbus I 16, tel. 01710-42341 Alle mogelijkheden van Het Rijke Slapen van Olga laten wij, als Rijnsstreekdealer, u graag zien, JULIANASTRAAT 24—27—32 ALPHEN AAN DEN RIJN (01720) 72222*

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7