Kat-expo: zestienduizend bezoekers "Een dappere zoon van Leiden" Fusie Enkabé en DES Bizar gebeuren waar de honden geen brood van lusten F eestprogramma PIETER ADRIAANSZN VAN DER WERF: zei één van de exposanten. En dan die gebeurtenis achter een ge heimzinnig blauw scherm, waar keurmeesters uit Engeland, de Verenigde Staten, Duitsland en Nederland, gestoken in witte jas sen aan een lange tafel de ras katten aan inspectie onderwier pen, als chirurgen, die op het punt staan hun patiënt aan een ingrijpende operatie bloot te stel len. Maar de Dierenbescherming was ook met een stand in de hal. Dus het zal wel goed zitten. Reeds Reeds. Twaalf uur zondag. Sjef. („dat ben ik dus") van Oekel komt presentator Lauwers onder brak m: „Wat doet U hier? Ik zou toch beginnen? Gaat weg! Zie maar". Juist ja, Sjef van Oekel, waar je of van houdt of van walgt, een tussenweg is er waar schijnlijk niet. Daar was hij, weer volmaakt overspannen, reclame makend voor zijn plaat („in de winkel f13,95") voor zijn televi sieprogramma ,Dit is anderekoek dan.dandan..d an.) achter om blikkend naar de „orgaan..or- ganisita) organisatoren (pot- verdomme!)" en uitroepend: „Ik ben hier geheel gratis!" vertelt over het Belgisch belastingstelsel, de relatie mens-dier („maar ja, daar heeft Darwin al zo'n last mee gehad") en nog zo iets. „Waar hebt dat nou voor nodig? Heel fijn". Reikt prijzen uit aan win naressen, die niet goed weten of ze nu moeten lachen of niet als de beste huiskat-kastraat aan de beurt is: „Daar heb ik de ballen verstand van"), heeft het maar over glanzende bekers, die hij .op bekwaam onhandige wijze over handigt aan de „dames met de mooiste poezen," spreekt nog een wijs woord („een goede vraag is beter dan een slecht antwoord") constateert ten slotte, dat zijn re de weer mislukt is en wordt niet goed. Braken dus. Voorwaar een stormachtig begin van de tweede dag, l iteraard bijgewoond door kinderen, arbeiders en linkse in tellectuelen. Waarop het storm bleef lopen. Vader Abraham zonder zeven zo nen, kwam („hij is altijd wel te vastgehouden, moest voor leuke plaatjes zorgen. Maar 's avonds was er in geen enkel journaal iets van te zien. Het wereldnieuws was kennelijk omvangrijk en schok kend. En dat terwijl een team spe ciaal naar Leiden was gereisd. Met commentator Herman van der Spek. Maar ja. die moet je oo niet aan een kat binden. Naar schatting heeft dat vierduizend bezoekers gescheeld, Slapend Zaterdagochtend elf uur. Met een toch wat lichte trilling in haar stem opent mevrouw Lies- beth den Uyl, echtgenote van mi nister-president Joop, de Kat-ex- po '74. Staande op een podium ver telt ze, dat de familie Den Uyl thuis ook twee katten heeft. En ja hoor, de H.H. notabelen zijn er ook (waarom ook niit). Wethou der Van Dam, wethouder Ooster man en wethouder Van Aken, die gelijk een schildknaap bij een jonkvrouw aan de zijde van me vrouw Den Uyl vertoeft. Wethou der Ar ie Verboom kwam 's mid dags even kijken. Incognito. En nog vele anderen, die langs de eindeloze reeks hokken met voornamelijk slapende of in ieder geval duffe katten liepen, langs het terras, waar Je koffie, bier of sherry kon drinken, langs de fraaie Floraka (de naam zegt het), langs stands met informatie of kattevoer langs reclameborden ("de ideale bodemvulling") en langs elkaar liepen. En dat laat ste werd naarmate de middag vor derde en de avond nog niet nader de, steeds moeilijker. Zoals gezegd weinig pit in de katten. Dat kwam ook een beetje, vertelde een me vrouw die het kan wéten, door het reinigingsmiddel waarmee hun hokken waren schoonge maakt. Maar toch, Don Diego van Vollenhoven (of was het Douceur Libertas Sine Labore?), het geeft geen pas om te gaan slapen, als je in een hok vertoeft, die glanst van de opgepoetste bekers en zes tienduizend mensen daarnaar ko men kijken. Foei! Zo. Hoogtepunt zaterdagmiddag (sorry, Atje Keu len-Deelstra, Wim Rijsbergen, stu denten van Minerva, Liesbeth Vo gels en Paul Wolfswinkel, die alle Grote poes en kleine poes. maal prijswinnaars mochten uit zoeken) was de komst van Pipo de Clown, die te midden van een ze ven man sterke lijfwacht naar het podium schreed. Met honder den kinderen aan zijn zijde. Hier deed zich ongetwijfeld gelden, dat op de Leidato liefst zevenduizend gratis kaarten waren uitgereikt aan jongelui onder de twaalf jaar. Tegen de klok van zes uur voor spelde Rob Lauwers dat het zon dag drie maal zo druk zou wor den. Eigenlijk een bizar gebeuren, zo'n Kat-expo. Honderden dieren achter tralies, waarlangs duizen den mensen lopen. Twee dagen lang. "Wij gaan nooit uit, nooit naar cabaret. Dit is onze hobby", Hartelijk welkom en wel kom gefeliciteerd. (Foto's Jan Holvast) porren voor 'n publiciteitsstunt- je", sprak Sjef), zong 2 liederen, oogsre succes en reikte prijzen uit. Burgemeester Vis kwam, zong niet, maar reikte wel prijzen uit. Jan'en Hanneke Louwman kwa men, met een paar leeuwenwelpen uit het dierenpark in Wassenaar, ook om 'n. paar prijzen uit te rei ken. En het publiek stroomde toe. Tot slot was er dan een sterren parade, waarbij alle winnaars nog eens gehuldigd werden. Doek, ein de, afgelopen. En m de avonduren werden de kattenhokken opgeruimd, de hal schoongemaakt en voorbereidin gen getroffen voor de veemarkt. Want vandaag was de Groenoord- hal weer het domein van de nuch tere Kalf. nifestatie waar de honden geen brood v. lusten. En om maar met de deur in huis te vallen: zestien duizend betalende bezoekers trok ken langs de kassa's. (Kassa!). Fijn voor de Nederlandse Kat tenfokkers Vereniging, die voor de negende maal in totaal en voor de derde achtereenvolgende maal in Leiden de organisatie voor haar rekening nam. Ter vergelijking: twee jaar geleden, toen de Kat- expö nog in de Stadsgehoorzaal werd gehouden kwamen er 3500 mensen kijken, vorig jaar, even eens in de Gehoorzaal 8600 (en dat was te veel van het goede) en nu in de Groenoordhal dus zes tienduizend. Leiden: katstad. Aan het einde van zondagmiddag riep organisator alles-versierder Rob Lauwers dan ook tot de meute: "Tot volgend jaar". Waarvan ac te. Toch was er één teleurstelling. Drie uur lang filmden mensen van de NOS zaterdagmiddag in de Groenoordhal. Een kat, die aan een onzichtbaar touwtje werd Door John Kroon Mevrouw Den Uyl, temidden van poezen en meisjes. LEIDEN Daar waren ze dan: Lord Capri de Toscanni of the new Bread, Sir Jasper of Pursua- sion, Black Squire du petit Serail, Tanja van het Scheldeland, Don kere nacht van Colchis, Indiana de mon Plaisir, Gracieuse van Hoog-Moersbergen, Felix Mor genstond. Jasperina van het Bin nenhof, Mister M. van de Anc- karberg, Kalom Chem-Chem Ye- tu, Nanouna van Batn el Bakarah Mickey-Tureluurs, Dondersteen, Pluis. En Sjef van Oekel (maar daarover straks meer) 1100 langharige, kortharige, bon te, zwarte, witte, gekastreerde, ge steriliseerde katers en poezen. Kat' m dus. Twee dagen lang en twee lange dagen (en voor wat vijftig exemplaren betreft: ook nog de nacht) in de Groen oordhal. Kat-expo '74, een ma Maandag Stertocht muziekkorpsen van de buiten wijken naar de binnenstad. Finale van alle korpsen in de Breestraat. Dinsdag Stads- 14.0017.00 uur Klaverjastoernooi voor bejaarden gehoorzaal. 20.00—22.45 uur Showavond voor bejaarden in Stadsgehoor zaal. 20.00—21.30 uur Concert Marinierskapel op Stadhuisplein. 21.00 uur Anton Geesink-show in Groenoordhal LEIDEN De Coöperatieve in- en verkoopvereniging van levensmidde len detaillisten Enkabé-Leidein is een fusie aangegaan met de inkoop- vereniging Door Eendracht Sterk (DES) in Den Haag. Het Leidse be drijf wordt midden oktober gesloten en de detaillisten zullen dan vanuit Den Haag worden bevoorraad. Het overleg met de vakbonden over de po sitie van het personeel van zestien personen heeft tot volledige overeen stemming geleid. De verwachting is, dat de fusie voor de werkgelegenheid geen gevolgen zal hebben. DES-Den Haag zal na de fusie 115 man personeel tellen en verwacht in het boekjaar 1974/75 een groothan- delsomzet van ongeveer 60 miljoen te bereiken. De 290 aangesloten detail listen zijn goed voor een verkoop aan consumenten tot een bedrag van cir ca 140 miljoen gulden per jaar. De prachtige unieke LEIDSE ORGELPLAAT is verkrijgbaar a f 12, bij de kosterij van de Lutherse kerk. MIDDELWEG 36 - LEIDEN LEIDEN In den Haag zijn voor het examen M. O. LichameUjke Oefe ning geslaagd M. A. G. van Blerk (Leiderdorp), C. J. M. Strijk (was senaar). en A. O. Jong A Tai (Lei den). Van der Werf Wie ook ondankbaar zij, wij waken voor de eer van Leydens redder van den besten burgerheer. Blijf immer, nageslacht een burgemeester achten wiens weerga gij altijd maar steeds vergeefs zult wachten. (Liedeke uit 1823) om als burgemeester terug, in t vol gende jaar als voorzitter van burge meesters, in 1531 als schepen en la ter herhaaldelijk in één van de beide functies, het laatst als burgemeester in 1598. Pieter Adriaanszn van der Werf, die op 5 januari 1604 is overleden en in de Hooglandse Kerk is begra ven, is drie maal getrouwd geweest, eerst met Aafje Laurensdochter en daarna met Ida von Tol en Maria Duyst van Voorhout. Bi'J zijn eerste vrouw had hij drie kinderen, van wie Adriaan herhaaldelijk schepen en na 1610 burgemeester is geweest. Zijn derde vrouw schonk hem nog het le ven aan zes kinderen., Standbeeld Hst heeft ruim drie eeuwen ge duurd voordat op de toenmalige ruï ne (het huidige Van der WerfparkV voor deze „dappere zoon van Leiden" naar een ontwerp van Koelman een standbeeld werd onthuld. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling om dit huldeblijk op 3 okober 1874 ter gelegenheid van het derde eeuwfeest van het ontzet te onthullen. Het is toen eohiter bij een plan ge bleven. De medewerking bleef te zeer beneden de verwachtingen. Na lang gesukkel, gebedel en gepraat (breedvoerige discussies ontstonden over de vormgeving van het beeld, en naar welke zijde het front moest komen) vond tien jaar later op 3 oktober 1884 de onthulling plaats. Het werd een groots opgezet feest, een voorloper van de huidige, jaarlijkse herdenking, 's Morgens om half acht (en nu citeren wij de onlangs overleden Han de Wilde in zijn boekje "75 Jaar 3 okober vie ren") werd het feest ingeluid door salvo's van 't geschut en door klok gelui. Om 8 uur koraalmuziek op de toren van het stadhuis. Dank- en bid stonden in de kerken. Om 12 .uur ge kostumeerde optocht door werklie denverenigingen, voorstellende "Lei- dens wording èn vergroting". Om half één onthulling van het stand beeld op de Ruïne, waarbij prof. dr. M. de Vries, voorzitter van het standbeeldcomité, een feestrede hield. Burgemeester L. M. de Laat de Kanter aanvaardde het namens de gemeente. Mannen -en kinderkoren, onder begeleiding van koperinstru menten, lieten zich op welluidende wijze horen. Vervolgens voortzetting van de optocht; om half zes een feestmaaltijd door de gemeenteraad aangeboden aan de standbeeldcom missie en verdere genodigden in het lokaal van Wijttenburg op het Steen- schuur. Om zeven uur bood diezelf de gulle gemeenteraad een concert aan voor de deelnemers aan de op tocht en hunne dames. Dit vond plaats in de Gehoorzaal, waar de schutterij musiceerde, 's Avonds, werd het stadhuis met gastoestellen verlicht, terwijl op de Beestenmarkt en op de Ruïne door militaire orkes- Met een paar druppels Klassikol op een schone zachte doek krijgt' u een geweldig resultaat. En het geeft een langdurige bescherming aan uw kost bare meubilair. Ook geschikt voor gelakte eiken meubelen. Kleine het standbeeld van Van der Werf een prachtig park aangelegd. Zijn herinnering leeft nog ieder Jaar op de derde oktober in de herinnering voort. Pieter Adriaanszn van der Werf was één van de mannen waar van ons volkslied zegt: "de tyrannie verdrijven, die mij mijn hart door wondt". Klassikol is goed voor LEIDEN Pieter A.driiaainiszn van der Werf geboren', over- ledlen en begraven in de stad, d!ie hij tij deins het beleg ails burge meester trouw diende werd Sn al zijn handelingen en beslis singen gedreven door de gedachte: medewer ken aan de verlossing uit Spaanse tirannie. HU heeft dit ndet al leen gedaan oip piaait- seHU'k niveau zijn grootste inspanning was daarbij in Leiden het heldhaftig verzet tegen de Spaanse dwitngefemd, hetgeen Door Sam Platiteel uitatadelijk tot het ontzet van de Stad Mdde doch vooral ook op landelijk terrein. HU was een trouw aanhanger van Üle Briiins van Oranje in wiens onmiddellijke omgeving (o.a. op de Dillenburg) hU een zeer ge waardeerde figuur was. De vertrouwetUkste opdrachten werden door hem uitgevoerd; lange ■reizen werden vanuit Duiteland waar de Prins en zijn volgelingen vertoefden gemaakt. Meestal moesten deze kostbare reizen door hem zelf worden betaald omdat de financiën van die Prins er weinig rooskleurig voorstonden. Pieter Adriaanszn. van der Werf (een later door hem aangenomen naam, afgeleid van de Werf waar z'm zeemtoirwerU was gevestigd, werd op 14 juni 1529 in Leiden geboren als zoon vin Adriaan Pieterszn. Ver meer, een Leidse zeemtouwer en voorganger van de in de Sleutelstad gevestigde Anabaptisten, die in 1537 op grond van zijn sympathieën voor deze bevolkingsgroep in Haarlem ter dood werd gebracht. Na diens dood zette hij de zeemtouwerij, die in la ter jaren aan de Marendorpse Ach tergracht (omgeving huidige Van der Werfstraat) was gevestigd, voort. Pieter Adrianszn. behoorde tot de Leidse calvinistische gemeente en vluchtte als "hoofdauteur van deze nieuwe religie" naar Oostfriesland en later naar Wezel. Van hieruit werd hU één der voornaamste agenten van Oranje bij de voorbereiding van de veldtocht v. 1568 en kwam als zo danig in de zomer van dat Jaar in het geheim naar Holland terug. Na de mislukking van deze veldtocht week hij wederom uit en zette in 1570 en 1571 zUn activiteiten ten behoeve van de i rins voort onder de uitgewe kenen aan de beneden-RUn, in Oost friesland en ook in Engeland. Werk zaamheden, die voornamelijk beston den uit het verzamelen van gelden, die bestemd waren om hpt krijgsvolk van de Pr'ns te betalen (soldij). Gel den, die steeds persoonlijk door hem ten werd gespeeld. Aldaar werd om tien uur een vuurwerk ontstoken. Di verse straten en grachten waren fees telijk versierd. Op deze dag werd aan "armen van de gemeente" een extra-bedeling in het Huiszittenhuis aan de Oude RUn verstrekt. Tot zover Han de Wilde in Zijn proza over de ze dag. In de loop der Jaren is rond gen. Toen Pieter Adriaanszn. na vijf Jaren van ballingschap in Leiden te rugkeerde, wenste hij niets liever dan zien alleen aan zijn zeemtouwe rij en zijn gezin te wijden. Maar dit liep anders, want de Prins, die voor al in deze moeilijke tijden goede, be- trouwba.^e mannen broodnodig had, liet niet van hem af. Nog in datzelfde Jaar (juli 1572) werd hij in de nieuwe vroedschap benoemd. Tussentijds tot burgemeester ge kozen (17 mei 1573), was 'hij sedert november van dat jaar presiderend burgemeester en als zodanig één der mannen, die de leiding hadden bU de verdediging van Leiden in 1574. In die functie nam hij maatregelen, die erop uit waren om 'n eventueel lang durig beleg te weerstaan. Als enthou siast en vurig aanhanger van Oran je wist hij de twijfelaars en de Bpaansgezinden in toom te houden. Bij onze beschrijving (in mei j.l.)j over het tweede beleg, dat Val- dez voor Leiden sloeg, schonken wU reeds uitvoerig aandacht aan de rol, die Pieter Adriaanszn tijdens dit be leg heeft gespeeld. Honger en ellende waren in die tijd schering en inslag. Maar Van der Werf hield vol.... Bekend zijn uit die tijd zijn woor den het volk liep te hoop en eiste overgave van de stad „Siet, lieve medeborghers, ick hebbe eedt ghe- daen, dat iok verhoope door den ghe- ver aider goeden ghaen standvaste- lijck te houden: soo ghy met mi'Jn doot beholpen zijt, ick moet eens sterven en het is my even veele oft ghijt doet op alsucker mate ofte de vlamt, want mijn sake is goet, Sijt ghy dan met mijn doot behol pen, neemt mijn lichaem, snydet dat ontótuoken ende deylt daer van soo vele als streckeu mach, lek bens ghe- troost". Door Van Hout en Van de* Does bemoedigd, hield Pieter Adriaanszn en met hem een groot deel der bur- gerU ot het gelukkig einde van het beleg dapper vol. In de vroege och tend van de derde oktober 1574 was het onzet een feit. Na de reorganisatie van het stads bestuur keert Van der Werf eerst als vroedschap en later .(in 1577), weder-

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3