LEIDSCH DAGBLAD DE SPINOLA AFGETREDEN m STRAFRECHTER IN NOOD „Portugal naar chaos" vandaag Terroristen in Santo Domingo: „Wi] zijn ziek... Leidse studenten voor de rechter in Israel? Korpschef bestolen Ex-generaal Chili gedood bij aanslag LEIDSCH DAGBLAD Méééëstal lopen horloges gelijk voor dezekertijd OPGERICHT I MAART I860 34438 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Generaal De Spinola JERUZALEM De drie Leid se studenten, die zich nu al ruim twee weken in een gevangenis bevinden op verdenking van hulpverlening aan de Palestijnse commando-organisaties, zullen zich waarschijnlijk voor een Israë lische rechtbank moeten verant woorden. Dat zal gebeuren na af loop van hun dertig dagen duren de voorlopige hechtenis. Paula Witkam, Margot Heyns- broek en Paul Thierens worden er, zoals we zaterdag kort meld den, van beschuldigd explosieven, alsmede gedetailleerde aanwijzin gen voor het in elkaar zetten van springstoffen en voor het gebrui ken van sabotage-materiaal via de Allenbeybrug naar de bezette westelijke Jordaan-oever te heb ben meegenomen. Nog meer ar restaties worden in Israël niet on waarschijnlijk geacht. Na twee weken van intensieve verhoren hebben de twee Leidse studentes, die al op 13 septem ber werden gearresteerd, een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. De meeste beschuldigingen blij ven ze edhter ontkennen. De Leid se bekentenissen zijn ten dele in het hebreeuws opgesteld, of schoon alleen Paula Witkam deze taal enigszins spreekt. Bovendien zijn de bekentenissen zonder tussenkomst van een advo caat of van een Nederlandse di plomatieke vertegenwoordiger tot stand gekomen, terwijl de Lei- denaars niet op hun recht om te mogen zwijgen, is gewezen. Vol gens hun advocaat, Felicia Langer Margot Heijnsbroek zijn de bekentenissen mede onder druk tot stand gekomen. "Wij zul len niet slaan, want Jullie zijn meisjes. Teken alleen maar!", zouden de Israëlische onder vragers hebben gezegd. Vo'gens advocaat Langer is tot nu toe alleen bewezen dat de Leid se ftudentes iets in een Arabisch land van een lid van een Pales tijnse commando-organisatie hebben ontvangen, om dit aan 'n vertegenwoordiger van diezelfde organisatie in de bezette gebieden te overhandigen. "Er kan in feite inlets meer ten laste worden ge legd dan het uitvoeren van een koeriersdienst", aldus advocaat Langer. De meisjes zouden op de advocaat een even intelligente als naïeve indruk hebben gemaakt. De derde verdachte, Paul Thie rens, zou helemaal niet bij de zaak betr-kicken zijn. Hoewel de arres tatie van de vrouwelijke verdach ten 00 13 september plaatsvond werd de Nederlandse ambassade daarvan pas drie dagen later op zeer summiere wijze op de hoog te gesteld. "Na bijzonder c"eel aand ang werd ik pas op 2^ ,ep- tember voor het eerst bij hen toe gelaten", aldus de Neder lands consul in Jeruzalem, mr. H. Everaars. Inmiddels is de Is raëlische regering over deze hoo?« ongebruikelijke handel wijze om opheldering gevraagd. De hygiënische toestand in de Jeruzalemse gevangenis laat te wensen over. Via de consul kon voor ;,eep en toiletpapier worden gezorgd, omdat deze artikelen in Israëlische gevangenissen niet worden verstrekt. Consul Eve- raarc heeft de Leidse arrestanten gisteren nog een bezoek gebracht: "Ze maken het zeer goed en krij gen een goede behandeling". LISSABON (AP, UPI, AFP) Generaal De Spinola is vanmorgen afgetreden als president van Portugal. De 64- jariige generaal kondigde zijn heengaan aan tijdens een lan delijke t.v.-toespraak na een weekeinde dat Portugal door een omstreden en te elfder ure afgelaste pro-rechtse demon stratie in een crisissfeer bracht. Met een stem die door de emotie herhaaldelijk brak, zei De Spinola dat hij aftrad omdat het land afgleed naar "chaos en anarchie", iets dat hij niet bij machte was te stuiten. Het aftreden van de president kwam als een schok. Algemeen was aangenomen dat hij de crisis had overleefd, hoewel sinds zaterdag zijn positie sterk ver zwakt werd geacht. Door het ver trek van De Spinola heeft conserva tief Portugal geen enkele prominen te vertegenwoordiger in het regeren de comité van de strijdkrach ten over. De Spinola verklaarde in zijn 15 minuten durende toespraak dat naar zijn mening het niet mogelijk is om in het huidige klimaat een echte de mocratie op te bouwen die de vrede en de vooruitgang dient. Hij waar schuwde ook dat Portugal zich in KATWIJK Anitiefcdieven heb ben dit weekeinde een Friese staart klok en een koperen "knip" met daarin ongeveer honderd gulden ge stolen uit de warning van de Katwijk- se korpschef van politie. De familie, die in een pand aan de Zeeweg woont, sliep toen de inbrekers hun slag sloegen. De diefstal moet 's nachts na half twee zijn ge pleegd. Op dit tijdstip kwam de po litieman thuis en trof een norma le situatie aam. Kennelijk zijn de am- tiekdieven met z'n tweeën geweest, want onder het raampje, waardoor zij naar binnendrongen, was men de gewichten vergeten, die bij de klok horen een economische crisis bevindt die volkomen uit de hand is gelopen. De president besloot zijn toe spraak met de woorden: "Ik trek mij terug in de overtuiging dat ik alles heb gedaan om de geest van 25 april (de militaire staatsgreep), in stand te houden, waarvan ik mij de verdediger en een waarachtige borg heb gemaakt". Daarna werd het volkslied gespeeld. De junta van nationale redding heeft vanmiddag generaal Costa Gomez aangewezen als opvolger voor de afgetreden president. Generaal Gomez wordt beschouwd als De Spinola's rechterhand in de militaire junta die het land sinds de staatsgreep van april heeft ge- De hier hoog zwevende Ruud Geels maakte een overtreding voor Piet Keizer tegen Twente het enige getelde doelpunt kon scoren. Maar dat zag Arie van Gemert niet. Bij andere doel punten zag hij wel iets. 20 PAGINA'S De voetbaltopper Ajax FC Twente is duidelijk beïnvloed door de zwakke leiding van Arie van Gemert. Aan het Ajax-doelpunt van Piet Keizer was een overtre ding van Ruud Geels tegen Twente-doelman Gross voorafge gaan; een glaszuivere treffer van de Twent Johan Zuidema werd afgekeurd en Johnny_.Rep werd een strafschop onthouden. Ajax won daardoor met 10. Feyenoord „speelde" wat met een wel zeer pover Haarlem, dat de nederlaag tot 30 beperkt zag, omdat de Rotterdammers de twee de helft als een verplicht num mer beschouwden. PSV daaren tegen mocht blij zijn met de 13 winst bij Excelsior dat tal van kansen onbenut liet. In Leiden en omgeving werd uitsluitend vriend schappelijk gevoetbald. Opvallend feit: ook in de vader landse voetbalwereld speelt nu een zaak rond geluidsbanden Jaap v. d. Leek, secretaris-gene raal van de vereniging van oefenmeesters is uit de gratie. Omdat hjj telefoongesprekken met o.a. officials heeft vastgelegd door middel van bandopname-appara- Andere bandjes, die onder de fiets van wielrenner Gerben Kar stens, bezorgden de Nederlandse sportwereld veel meer vreugde. Karstens won de najaarsklassie- ker ToursParijs, negen jaar na dat hij had gezegevierd in de race in de omgekeerde richting. „Vrij Spel" gold dit weekeinde niet voor Wibo van Gennip. Vei ligheidshalve was de tafeltennis ser in het duel tegen Delta Lloyd vervangen door Ed Fallaux. Hockyer Frans Spits speelde wel (met Europa tegen Azië), maar hij heeft dat dan ook wel geweten. Hij raakte diverse tanden kwijt. PAGINA'S 13—19 PAGINA 5 Protest i Kalkar 's Maandags in BAR-DANCING 'T FUST in verband met de 3 oktober feesten, levende muziek. Geopend van 20.00 uur. Nieuwstraat 31 - Leiden t.o. Hooglandse kerk. Gijzeling duurt nog voort W *1 T> Weinig verandering Wisselend bewolkt met plaatselijk en kele buien. In de nacht en ochtend hier en daar mistbanken. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. "mum temperaturen van 7 graden zee tot 2 graden plaatselijk in het binnenland. Maxima morgen omstreeks (Opgemaakt om 12.40 uur) 1 OKTOBER Maan op: 17.51 r; onder: 18.19 Hoogwater te Katwijk te 3.04 BUENOS AIRES (AFP, AP) Generaal Carlos Prats, opperbevel hebber van het Chileense leger en minister vaai Defensie onder de rege ring van Allende, is vandaag in Bue nos Aires om het leven gekomen. Dat gebeurde bij een bomaanslag. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee vanaf 15 okt. 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. Volgens de politie vond de aanslag plaats bij de woning van Prats in de hoofdstad van Argentinië. Volgens ooggetuigen openden onbekenden 't vuur op de generaal en wierpen zij een granaat in zijn richting toen hij bezig was zijn auto voor zijn woning te parkeren. De explosie was zo he vig dat het dak van de auto op het balkon van een appartement op de Politiemannen en een dieren arts hebben zaterdagmorgen in een huisje in de buurtschap De Zilk, gemeente Noordwijkerhout, waar een oude alleenstaande vrouw woonde 27 honden en enkele tientallen katten aange troffen. Veertien honden moesten ter plaatse worden afgemaakt. De gewonde dieren zijn naar een asiel overgebracht. Het huisje was volkomen vervuild. Hier een foto van het woon-slaapvertrek van de bejaarde vrouw. De beiooonster ligt al enige weken met een ge broken knie in het ziekenhuis. Haar plaatsvervangster kon niet alle dieren de baas en de woning onderhouden. Politie durfde niet AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse politie heeft gisteravond net zo lang gewacht met het aan houden van de 21-jarige Surinamer tot hij de voornamelijk door rijksge noten bezochte sociëteit in het Bijl merhuis had verlaiten. De jongeman had eerder op de avond, naar aan leiding van een familievete zijn 42- Jarige neef een messteek onder de oksel in de arm toegebracht. Al vrij kort daarna wist de politie wie men moest hebben. De politie wachtte lie ver dan het Bijlmerhuis binnen te gaan: „Als Je daar naar binnen gaat om iemand op te pakken mag Je het parate peloton wel SANTO DOMINGO (AP) De terroristen die zes gijzelaars vast houden in het Venezolaanse consu laat in Santo Domingo hebben van morgen geëist, dat de politie en de militairen zich uit de buurt van het gebouw terugtrekken hetgeen bin nen twee uur geschied moet zijn. Iets tevoren was door een vracht wagen een aantal zandzakken aange voerd waarmee aan weerszijden van het pand barricades werden opge bouwd. Een kwartier later verscheen een man voor een raam en schreeuwde: „Attentie attentie, Wij hebben tot nu toe de gegijzelden niets gedaan. Wij zijn ziek. Als Jullie dit gebied niet binnen twee uur verlaten zijn wij niet voor de gevolgen ver antwoordelijk". Volgens verslaggevers was de man de leider der terroristen, Mendez Vargas. De onderhandelingen over het vrijlaten van de Amerikaanse vrou welijke diplomaat en de vijf andere personen zijn vastgelopen, terroristen noch overheid zouden bereid zijn die onderhandelingen weer op gang te brengen. Aartsbisschop Polanco, de enige persoon die gisteren het consulaat mocht betreden, heeft na afloop mee gedeeld dat de linkse guerrillastrij ders in het gebouw wilden dat de re gering van de Dominicaanse Repu bliek een commissie zou aanwijzen om te onderhandelen, maar dat de regering dit had geweigerd. De terroristen hebben gezegd de gevangenen te zullen loslaten als zij een miljoen dollar krijgen plus vrij geleide naar Cuba of Mexico, en als 37 mannen die in plaatselijke ge vangenissen zitten worden vrijgela ten. Een zevende persoon, een Vene zolaan, is zaterdag ontkomen door via een wc-raampje te vluchten. De gijzelaars en de gegijzelden kre gen zondag hun eerste eten en drin ken, in de vorm van belegde boter hammen en limonade, die door bis schop Polanco waren meegenomen. Volgens de politie was de over heid bereid tweemaal per dag voedsel te laten aanrukken. Straffen worden anders en te laat ten uitvoer gelegd ROTTERDAM De strafrechter in Neder land krijgt het steeds moeilijker. Hij kan in vol komen vrijheid die straf of maatregel opleggen, die hem het meest gepast voorkomt. Maar hij weet lang niet altijd zeker of die straf ook wordt uitgevoerd. In toenemende mate wordt de opge legde strafmaatregel niet of op andere wijze ten uitvoer gebracht dan de rechter voorschreef. Hierdoor ontstaat een situatie, waarbij de on afhankelijkheid van de strafrechter en zijn ver antwoordelijkheid tegenover de gemeenschap in het gedrang komt. Dit zei mr. J. G. L. Reuder president van de rechtbank in Rotterdam, vanmorgen tijdens de installatie van mr. J. M. G. van Loo als rechter. Hij was blij iemand gevonden te hebben, die de "uiterst ondankbare taak" van strafrechter op zijn schouders wilde neinen. De rechter kan er moeilijk vrede mee hebben, dat de tenuitvoerlegging van zijn vonnis in be langrijke mate afhankelijk is van de bereidheid van de administratie om daaraan gevolg te ge ven, zei de heer Reuder. Ook de veroordeelde zelf onttrekt zich steeds meer aan de straf door ontvluchting. De rechter kan hiermee onvoldoen de rekening houden. Dit verklaart volgens de president waarom het zo moeilijk is strafrechters te vinden. De hoofdofficier van Justitie, mr. J. D. de Jong, meende dat de geloofwaardigheid van de huidige strafrechtspleging in ernstige mate Is aangetast. Dit komt volgens hem, omdat de aandacht bij de straftoemeting te zeer gericht is op de persoonlijke omstandigheden van de dader en zijn aanpassing aan de samenleving. Tegelijker tijd wordt er te weinig aandacht besteed aan de slachtoffers. Vele mensen zijn zJ. terecht ongerust over de te lichte straffen. Ook de politie raakt verbit terd, omdat zij met een onderbezet recherche apparaat de stijgende criminaliteit moet bestrij den. Door de in 1973 beperkte bevoegdheden met betrekking tot de opsporing is een sluitende bewijslevering in bepaalde gevallen niet meer mogelijk. Ook de manier waarop de straffen ten uitvoer worden gelegd maakt de strafrechtspleging min der geloofwaardig. Het duurt thans gemiddeld tien maanden voordat de straf wordt ondergaan. De officier noemde het een "bespottelijke" situa tie, dat terwijl er 4.000 vonnissen nog moeten worden uitgevoerd een aantal strafinrichtingen als gevolg van bezuiniging leeg staan en gedeel ten van andere gestichten bij gebrek aan perso neel niet gebruikt kunnen worden.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1