Dapper spelend Excelsior laat kansen onbenut Bang Haarlem inspireert niet "I'"'* LOTTO EASTHAM ZAG „HETZELFDE" AJAX SPELEN Superieur Feyenoord speelt tweede helft plichtmatig PAGINA 14 MAANDAG 30 SEPTEMBER 1974 Nijdig; stapte tribuneklant Jan van Beveren gisteren Woudenstein af. „Ik word ziek van al die journalisten die maar steeds over mijn blessure komen ouwehoeren en dan tot overmaat van ramp nog zeggen: „Het is weer de oude. he". Maar dat kan niet eens. Want op die plek zit niets meer. Daar is alles weggehaald". Waarop Jan van Beveren een glimlach trachtte te forceren en opmerkte: „Volgens mij is alles oke. Morgen komt de dokter er naar kijken en ik verwacht dan dat hij zegt: je kunt de wei weer in". Rinus Israel mag op eigen helft vlakbij de overdekte tribune een vrije trap nemen. „Denk er om, het is een indirecte", zegt arbiter Beek. De reactie van IJzeren Rinus: „Ben je soms bang dat ik hem er ineens inknal?" Eddy Achterberg stapte zaterdag na de partij tegen Ajax met een rode kaart in de hand de kleedkamer uit en riep met een gemeen grijnsje cm de mond tot de journalisten: „Die is voor Arie van Gemert. Als er eentje hem verdient, is hij het". Jaja, Arie van de WK (weet u nog wel: in het prachtige wijnrode kostuum) had het aardig verbruid bij FC Twente, dat vooral pisnijdig was omdat hij de op het oog puntgave gelijkmaker van Johan Zuidema wegens „hands" het Olym pisch stadion uitfloot. Een verontwaardigde Johan Zui dema: „Toen Van Gemert dat doelpunt van me afkeurde, dacht ik: allemachtig, dat is je ware broodroof. Ik ben toen als een haas op de man af gesprint en heb hem de modderafdruk van de bal op mijn shirt getoond. Die zat op borsthoogte. Dus kon het onmogelijk hands zijn geweest. Maar ja, er viel met Van Gemert niet te praten". Aldus de man wiens shirt overigens na negentig minuten wonder boven wonder nog heel was, ondanks het feit dat vriend Dusbaba er herhaaldelijk krachtig aan had getrokken. Ajax-doelman Piet Schrijvers: „Ik wil echt niet lullig zijn ten opzichte van mijn oude club, maar het was verdorie hands. En die modderaf druk op het shirt van Zuidema? Ach, die vlek zat er natuurlijk nog op van de vorige week". O Hans Kraay in de bestuurskamer van het Olympisch stadion tegen de Twente voorzitter Masman: „Ik neem het, geloof ik, als enige op voor Van Gemert. Want die man is beslist altijd één ding: goudeerlijk". Waarop Masman met een vertwij feld gebaar zijn glas sherry omhoog bracht en bromde: „Maar ik beweer ook niet dat hij partijdig was. Zijn beslissingen vielen alleen voor ons steeds rot uit". 0 Leo Horn na Ajax-FC Twente: „De wedstrijd is grondig verpest door Van Gemert, die het gewoon niet aan kon. Het was vreselijk. Voor de elftallen, voor de toeschou wers. De bond zou Van Gemert na vanavond ook maar het beste voor twee maanden op non-actief kunnen zetten". Waarop vlotte prater Horn een diepe zucht slaakte en mompelde: „Het is onvoorstelbaar wat voor zakkenwassers er tegenwoordig in de eredivisie fluiten. Er moet hoognodig wat aan worden gedaan. Waar schijnlijk wil Hogewoning het daar komende woensdag met me over hebben. Jaja, ik heb dan een afspraak met hem. In Amsterdam, in Americain". Nog even Leo Horn: „Maar ik hoef heus niet zo broodnodig in het scheidsrechterswereldje terug, hoor. Ik zit lekker rustig op de tribune en schrijf met plezier mijn stukje voor Tele vizier. Maar als ze me nu vragen, ja dan. Kick van der Vall: „Ajax is een elftal van trekkers en knijpers geworden". Zou de Fair Play Cup over tien jaar worden bijgezet in het kader van het jeugdsentiment? Vdgens Henk Terlingen gaat Ajax volgende maand met 21 van Feyenoord winnen. Een geruststel ling voor Rotterdam-Zuid: Henkie kleunt er wel eens meer naast. Over naar het Zuiderpark. Daar slaagde FC Den Haag er eindelijk in om onder de leiding van Gerrit Berrevoets tot winst te komen. In de voorgaande acht partijen onder Gerrit was dit niet gelukt. 0 Simon van Vliet stapte gisteren nijdig door het Zuiderpark, omdat hij kort voor de tweekamp tegen Telstar hoorde dat hij er naast stond. Een uitleg verstrekte Boskov hem niet. Toen heeft Voetbal Extra 't maar aan Boskov gevraagd. De Joegoslaaf: „Simon is wat langzaam. Ik wil meer snelheid op het middenveld. De bedoeling was overigens dat Kila daar vandaag op zou terugkeren". 0 Zo Simon, dan weet je dat ook Aadje Kila met „aangetrouwd kroost" op de tribune: „Hoe komen jullie er toch allemaal bij dat er iets mis is met m'n achillespees? Mijn binnen-enkelband is verrekt". 0 Ton Thie zwaait voor de wedstrijd naar vrouw Ada op de tribune. Reserve-doelman Woody Louwerens na de partij naar zijn Wil. We wilden u dit nieuws in geen geval onthouden. Stef Walbeek raakt tijdens Sparta—NAC aan het hoofd gebles seerd en blijft daarop lange tijd met het oor op de grond liggen. Stem op de tribune: „Hij luistert zeker of er soms aardgas in de grond zit". Na de overwinning tegen NAC kregen de ereleden die Sparta rijk is, een nieuw insigne. Voorzitter drs. Cor van Rijn speldde een gloednieu we „S" op de revers van: Henk Hendriks, Tonny van Ede, Jos Coler, Plet Hunter en Jan Salters. De door ziekte verhinderde Jan de Winter en Gerrie Kleingeld houden hun nieuwe insigne tegoed. Sylvia Venneker is in de verrukkelijke Spartaanse Ridderzaal niet alleen een vakkundig barkeep- ster, maar zü danst nog vederlicht ook. Oh ja, u had nog een Fin te goed, die dankzij oranje een rood hoofd kreeg. Wel, dat was de eigenaar van een muziekwinkel in hartje Helsinki. Tot zijn opperste verbazing bemerk te de man op een gegeven ogenblik dat iemand in een trainingspak gestoken languit in zijn etalage lag en uit alle macht op het mondstuk van een tuba blies. Na zijn daad te hebben verricht, verliet de man (Johan Neeskens was zijn naam) zonder een woord te zeggen de winkel! Hoe dat zat? Toen oranje in Helsinki aan het winkelen was en voor een muziekwinkel belandde, zei Johan Cruyff met pretoogjes tot Johan II: „Wedden om vijftig van die Finse marken dat je geen geluid krijgt uit die joekel van een tuba die daar in de etalage staat?". Onze vaste medewerker, de heer W.v.H. uit H.I.A., verdubbelde onmiddellijk het aanbod, waarop Nees kordaat naar binnen stapte, de etalage inklom en verwoede pogingen ging doen om zijn premie te verdienen. Nadat Nees de eigenaar van de muziekwinkel perplex had laten staan, stapte hij met opgeheven hand de winkel weer uit. „Ik heb er geluid uit gekregen. Mijn poen graag, heren". Maar Johan I en de heer W.v.H. schudden mistroostig het hoofd. „Het was hier buiten door het verkeer zo'n herrie, dat we er «een barst van hebben gehoor-'" De lopende Feyenoord-patiënten Jörgen Kristensen en Wim Rosber gen maakten afgelopen donder'ag een vlotte schijnbeweging ten opzichte van de eigen medische staf en legden een bezoek af bij dokter Strikwerda. Feyenoord riep ditmaal geen „nee" toen beiden buiten de deur naar *">nezin«r zochten De TROS-camera's volgden tijdens de interland tegen Finland lo er onze vaste medewerker, omdat 'e heer W.v.H. de hoofdrolspeler wo* 't in het programma „Sterrenkijken", dat op zaterdagavond 19 oktober op het scherm komt. De camera's hadden na de rust niets te doen. Het optreden van de beroemde artiest uit H.I.A. duurde namelijk ook ditmaal slechts 45 minuten. Benieuwd of de heer W.v.H. bü „Sterrenkijken" ook in de pauze afhaakt. 0 Tot slot wat dorre cijfers. Bij de negen eredivisieduels waren dit weekeinde in totaal 106.100 toe schouwers, wat neerkomt op een gemiddelde van bijna 12.000. Er werden 25 doelpunten gescoord. Geweldig Het ontnam Excelsior het initiatief, wat al na een kwartier tot de onverwachte 0—1 leidde. Veelvuldig opkomende Gerrie Deijkers vond Willy van der Kuijlen, die loeihard Vri| spel Exeelsior-PSV E Sparta-NAC H MVV-Wageningen :Q| FC Den Haag-Telstar ,H|; Ajax-FC Twente Graafsch.-Amsterdam B AZ'67-Roda JC Haarlem-Feyenoord j B Utrecht-G. A. Eagles BI D. Bosch-Amersfoort HI I Helmond Sp.-Volend.|BI I FSC-Willem II Vitesse-Groningen BI NEDERLAND: De winnende cijfers van lotto no. 5 zijn: 12 - 13 - 14 28 - 30 - 36. Reservegefcal 31 Het aantal deelnemers bedroeg 782.011, die voor een Inleg zorgden van 2.682.235 gulden. Het prijzen- bedrag Is f 1555.165,-. DUITSLAND: De winnende getallen in de Duitse lotto zijn: 3-4-6 - 16 - 23 - 46. Reserve- g&UL i*. uithaalde. Jacques Roggeveen: „Dit PSV speelt geweldig. Zoals die beide vleugelverdedigers opkomen is niet tegen te houden. En dan kan ik er wel achteraan blijven rennen, maar dan verwaarloos je weer je aanvallende rol". PSV had zijn ritme hervonden. Het daverde door en Excelsior kreeg het moeilijk, ondanks de mogelijkheid op de gelijkmaker na 22 minuten, toen Aad den Butter zijn vrije trap door Van G erven juist zag overgetikt. Na een half uur resulteerde het overwicht in 0—2. Rene van de Kerkhoff snelde langs Jaap van den Berg en Rinus Israel (beiden uitblinkers bij Excelsior) maar leek op Ton Wickel te stranden. Excelsiors voors.opper raakte de bal evenwel dermate ongelukkig, dat verbouwereerde Van de Roer even later voor de tweede maal naar het net moest. „Toch", vond Kees Rijvers, „toch speelt PSV nog niet naar mijn zin. Niet alle spelers zijn in vorm vanwege een gebrek aan zelfvertrou wen. Maar als Je blijft winnen, is dat weer met zo erg". Waarna de kleine PSV-train er bekende: „Excel sior speelde tegen MW meer verdedigend. Wanneer het op die manier tegen PSV had gevoetbald, zouden we het moeilijker hebben gekregen". Gemak De 0—2 ruststand duidde op het gemak waarmee PSV scoort, maar niet op de moeite die de Eindhoven aren toch hadden met dapper Excelsior. „En daarom vind ik dat we goed hebben gespeeld", sprak Ben Peetere naderhand. Hij overdreef niet, want ook in de tweede helft zocht Excelsior de aanval als de mogelijkheid daartoe was. Vooral Aad den Bu-ter penetreerde voortdurend, maar bleek na zes minuten te traag toen hij op doelman Van Gerven afstormde. Even later vermorste hij een andere kans na eau voorzet van Hans Bassant en een mistrap van Nordqvist. Waarna Ben Peetere Hans Bassant inruilde voor John van Diggele. „Om voorin meer lengte te krijgen", verklaarde Peetere zijn onverwachte wissel. „De aanval len eindigden s eeds met een hoge voorzet, daarom gokte ik op Van Diggele". Het antwoord viel aan de „andere kant". Willy van der Kuijlen draaide zioh na 21 minuten in zijn geliefde schietpositie0—3. En nog bleek Excelsior niet geïmponeerd. Het volhardde to het scheppen van kansen, maar eveneens in het missen daarvan. Ook to de 35e minuut, waarin de voorbereiding plaatsvond voor de uiteindelijke 1—3. Zwoegende Thijs Kwakkernaat trok de bal fraai op het hoofd van Aad den Butter, die opnieuw Van Gerven zag redden. Uit de hoekschop van Roggeveen die hierop volgde, lukte het Aad den Butter eindelijk wel. Laag kopte hij langs Van Gerven in de „verste" hoek. Beperkt Ben Peetere: „Kansen genoeg, maar ze worden nier. benut. En dat doet PSV wel. De manier waarop we echter partij hebben gegeven bewijst dat de stijgende lijn er nog steeds inzit. Ondanks de toch beperkte kwaliteiten to de ploeg, wordt er goed gevoetbald". Kees Rijvers: „Excelsior deed het ROTTERDAM Eddie van de Roer gaf het juist weer met de woorden: „In zo'n wedstrijd komt het verschil tussen Excelsior en PSV tot uiting. Het verschil tussen profs en semi-profs. PSV was steeds iets sneller, berekender en benutte wèl de kansen, die wij lieten liggen". Kan sen, Excelsior creëerde er voldoende. Zoveel zelfs, dat het niemand van de 11.000 kijkers op Woudestein zou hebben verbaasd wanneers nietig Excelsior al na elf minuten de leiding zou hebben genomen. Door Piet Odes Het verweerde zich dapper, het durfde aan te vallen en drukte in de beginfase brutaal het verblufte PSV terug. Met mogelijkheden als gevoflg. Zoals van Gerrit den Butter, die in de bewuste elfde minuut werd weggestuurd door Bertram Tabber- nee om volkomen vrij voor doelman Andre van Gerven te arriveren. „Met zijn vingertoppen duwde hij de bal naast" treurde de Excelsior- aanvoerder nog na. goed. Het is alleen Jammer dat Aad den Butter niet zo'n snelle sprint heeft. Ik geloof daarom dat wanneer Kwakkernaat op zijn plaats loopt, Excelsior gevaarlijker wordt". Desondanks straalde de tevreden heid van Excelsior af. „Want PSV is toch niet de cerate de beste ploeg", bedacht Peeters. Kees Rijvers weer: „De waarde van Rinus Israel is natuurlijk enorm groot voor Excel sior. Verdedigend is het meer Eindelijk raak. Aad den Butter (rechts) slaagt er in één van de vele kansen van Excelsior te 'verzilveren'. PSV-doelman André van Gerven en zijn ploeggenoten Adrie van Kraay en Willy v. d. Kuylen (op de achtergrond) kijken verbouwereerd toe. een voorsprong nemen. Dan moet van ons moest komen". en Roggeveen. PSV komen en krijgen wij nog meer Excelsior: v.d. Roer, Tabbernee, PSV: v. Gerven, Krijgh, Van Kraay, mogelijkheden. Nu kreeg PSV te Wickel, Israel en G. den Butter, v.d. Nordqvist en Deykers, W. v.d. vroeg de gelegenheid om .te Berg, A. den Butter en v.d. Heide, Kerkhof, Strik en Lubse (Dahlq- freewheelen, waardoor het te veel Bassant (v. Diggele), Kwakkernaat vist), R. v.d. Kerkhof, v.d. Kuylen AMSTERDAM George Easth?m, Stoke City's assistent-manager, 's zaterdagavond weinig wijzer gewon den van Ajax tijdens het bezoek dat hij met Gordon Banks aam >mt Olympisch stadion bracht. "Ik heb hetzelfde Ajax gezien als twee ~e- ken gek'len tegen Wageninge^ n als bij oru in Stoke. Een ploe-* vergelijkbare kwaliteiten en deze'" 'e problemen na een goede eerste he L". Eastham voorspelde min of v r dat Ajax woensdagavond een en >- zins ander Stoke zal zl'en "Wy ?''a gedwongen hier in Amsterdam del- punten te maken en daarom zullen wij waarschijnlijk met meer dan twee spitsen spelen, zoals wij de eer ste wedstrijd zijn begonnen. Ajax blijftd^t zonder moeilijkheden als de anftre partij aanvalt. Wij zullen vanaf h*fc begin meer aanvallers ge bruiken dan we to de eerste wed strijd hehben gedaan". De rechterhand van Tony Wad- dington meende niet dat de been breuk die Ritschie vorige week heeft opgelopen tegen Ipswich, van invloed zal zijn op de ploeg. "Ten eerste hadden wij hem hier toch niet kunnen gebruiken en ten tweede is hij een man die te vervangen is. Wanneer hij de speler zou zijn om wie het hele elftal draait, had de ze kerheid nat hij voor een lange perio de afwezig is de andere spelers erns tig kunnen raken. Nu niet, denk ik". HAARLEM De galgenhumor drupte van sommige tribunes. Tegen een suppoost van de FC Haarlem na afloop van de teleur stellende match FC Haarlem-Feyenoord (0-3): "Kijk ze maar goed na je klanten want ze zijn voor het laatst geweest". Wat best wel eens waar zou kunnen zijn gezien de plaats van FC Haarlem op de ranglijst (onderste) en gezien het vertoonde spel tegen de Rotterdammers. Door Piim Stoel Evenzeer waar is dat het feno meen Barry Hughes zolangzamer- hand xan dienen tot onderwerp voor een pr>motie. Immers welke trainer in Nede-land kan in een thuiswed strijd het zijn publiek aan doen het team mït een absoluut negatieve en verdedi jende instelling de wei in te sturen tenslotte wanneer in twee mi nuten twee tegengoals vallen woe dend hec veld opsprinten uit protest tegen de arbitrale leiding, terwijl hij daarbij toch nog hartstochtelijk v/ordt rxjegejuicht door datzelfde pu bliek. Hughes na afloop: "Die grensrech ter liet duidelijk blijken dat hij dat doelpunt van Kreuz wilde afkeuren. Corver besteedde er geen aandacht aan en toen ben ik hem even op een en ander attent gaan maken. Nou is die Corver een goeie vent dus hij ging keurig naar die grensrechter om een verklaring. Zegt die man: niets aan de hand, een geldig doelpunt". Kwaad: "Van zoiets zakt Je broek toch gewoon af. Ik stond gewoon voor gek Dit nog afgezien van het feit dat die grensrechter heÜemaM met had gevlagd toen Kreuz een slim tikje van Van Hanegem bekwaam afrond de en Feyenoord op 2-0 bracht! Hughes: "OK, dan heb ik me een keer vergist Mag dat soms eens. maar ik blijf er bij dat hét probleem momenteel de verhouding grensrech- ter-sch udsreohter is. Wie is nou eigenlijk d< baas vandaag de dag, laten ze zich op de eerstkomende vergadering daar maar eens over be zinnen." Maatregelen En de FC Haarlem zal zich onge twijfeld gaan bezinnen op maatre gelen die de huidige malaise binnen het team moeten opheffen. Hughes mag dan voornamelijk inzet van zijn pupillen eisen, hij zou er goed aan doe 1 ook stevig te gaan oefenen op het plaatsen van de bal. Want als er in twee maal drie kwartier voet bal door de Haarlemmers in totaal 20 goede passes zijn gegeven is dat een optunistisohe schatting. Hughes verontschuldigend"In derdaad, ook dat ging allemaal zeer matig. Maar Je moet niet vergeten we hebben in vijf wedstrijden vijftien goals tegen. Daardoor zijn onze Jon gens ui/erst onzeker en nerveus. De enige remedie daar tegen is winnen, liefst een keer of wat achter el kaar". Een op papier simpele oplossing. Alleen. welk team moet momen teel gekiopt kunnen worden door de Hughes-équlipe? Tegen een beslist niet briljant opererend Feyenoord had FC Haarlem in ieder geval geen schijn van kans. Van de eerste se conde af hadden de Haarlemmers maar een doel voor ogende score op nul nul houden. Dat betekende vaak Cor Pot als eenzaam dolende spits over de middellijn en daarachter een woud /an FC Haarlem benen waar tussen door Feyenoord begrijpelijker wijs maar zeer moeizaam naar ope ningen Kon speuren. De Rotterdam mers tie"en zich niet nerveus maken. Zelfs ni'-t toen na 35 minuten de stand nog steeds nul nul was omdat schoten van de ijverige De Jong en van Kre-iz net over of naast waren gegaan. FC Haarlem had daar tegen over weinig meer dan een niet al te lastig 9Chot van Sadek kunnen stel len. Hughes royaal: "Natuurlijk was Feyenoord een paar klassen beter. Ze speelden snel, officiënt, misschien nog niet zoals van een titelkandi daat verwacht mag worden, maar toch lang niet slecht. Daarom: toen Feyenoorder Harrie Vos (rechts) in duel met Piet Huyg van Haarlem. het zo lang gelijk bleef dacht ik, he, we gaan de rust halen zonder achter- teretand. Als dat gebeurd was, was 't allemaal heel anders gelopen. Nu kon ik de lo igens alleen nog maar een beetje moed to spreken, meer niet. En dat dan was het gevolg van twee bril jante Feyenoordmomenten, binnen één min uit. Eerst verscheen Wim Jansen in de 39ste mtouut op rechts na een Aiblieme pass van Kristensen. De Fyenoorder schoot niet zelf uit deze moedllijkie posübie maar legde de bal maginiifiek terug op de aanstor mende Harrie Vos de geeai enkelle mooite had Haanf.am op 'n 1-0 achter stand te zetten. Nauwelijks zestig se conden l9ter terwijl de Haarlem mers de tegenslag nog niet verwe-kt leken te hebben tikte Van Hanegem tijdens een doelscrimmage de bal door naar Kreuz die snel scoorde (2 0). Feyenoord vond het daarna eigen lijk welletjes. Vandaar dat de twee de helft een uiterst langdradige en sombere vertoning werd. FC Haar lem probeerde het nog wel maar kon gewoon niet en die Rotterdammers beperkten zich tot het plichtmatig uitspelen van de match. Behoudens een enkel moment. Dat was vlak voor tijd toen Poldervaart wat al te ver voor zijn doel stond en door een be keken schot van Kreuz subliem werd gepasseerd 0—3). Wielrennen Gerrie van Gerwen heeft zaterdag de laatste grote weg wedstrijd van het seizoen 1974 voor amateurs in Nederland gewonnen. Van Gerwen werd in Utrecht win naar van de Trofee Peugeot, een tijdrit over 39,1 kilometer. Tweede werd de Zeeuw Peter Gödde. ADVERTENTIE Ga voor occasions liever I naar de V W-dealer I I j ^garantie - ANWB-keuring- ©-«rvkepajpoort.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 14