meer mensen Nog verkeerde bestraling van VREDELING: STEUN WINNEN VOOR DE DEFENSIEPLANNEN Staat rekent op stijging inkomsten uit de boetes mm AZU in vier gevallen aansprakelijk gesteld Uit in de Randstad Geen ontslagen bij troepenvermindering 't Karrewiel f/efotvmfer PPR: Een ijselijk verhaal Raming voor '75: 92 miljoen DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1974 UTRECHT Nog acht patiënten hebben vermoedelijk ernstig letsel opgelopen door verkeerde bestraling in het Academisch Ziekenhuis Utrecht in de periode 1969-1972. ingelicht toen eind augustus van dit jaar opnieuw twee patiënten het zie kenhuis aansprakelijk stelden. Over de schadeloosstelling van de saohtoffers wilde de directie van het ziekenhuis geen uitspraken doen. De advocaat van het ziekenhuis, de heer Van Nleveld, deelde wel mee, dat het ziekenhuis verzekerd is tegen wettelijke aansprakelijkheid voor een maximumbedrag van een miljoen per geval. Deze verzekering zou zyn on dergebracht bdj een Zwitserse maat schappij. Het onderzoek van de inspectie en justitie wordt bijgestaan door prof. dr. P. Thomas, hoofd radiotherapie van het Academisch Ziekenhuis in Leidén. Tot nu toe hébben vier andere patiënten het ziekenhuis aansprake lijk gesteld vanwege schadelijke ge- bestraling. De acht geval len een patiënt is inmiddels over leden zijn door het ziekenhuis zelf gemeld bij de inspectie voor de volksgezondheid. Deze onderzoekt nu 5 iektegeschiedenissen en de foto's Ivan de patiënten. De gevolgen van de bestraling zijn Beer ernstig: enkele mensen hebben verlammingen door aantasting van het ruggeonsrg. Ook kunnen afwij kingen ontstaan aan longen, darm, lever of milt. I Risico s In totaal zijn 154 mensen in de ja ren 1969—1972 in het ziekenhuis be straald volgens de methode waarvan is gebleken dat die grote risico's met zich meedroeg. Volgens het hoofd van de afdeling radiotherapie van |het ziekenhuis, prof. dr. H. A. van IPeperzeel, hebben de overige 142 pa tiënten geen nadelige gevolgen on dervonden. Op een met spoed beleg de persconferentie in Utrecht zei ze gistermiddag: "Ik ben er zeker van Ida t deze mensen geen schade hebben opgelopen. Schade door bestraling DEN HAAG Met enkele kleine van de PvdA. Deze heeft Jongstleden Idoet zich namelijk voor in een perlo- toezeggingen heeft minister ir. H. zaterdag zich uitgesproken voc een half jaar tot twee jaar Vredeling de steun proberen te win- doorvoeren nen voor zijn defensieplannen var de drie christen-democratische fraa ties. De terugtrekking van de Hawk- Het AZU-bestuur heeft gisteren een toelichting gegeven op de stralingsfouten die zijn gemaakt. Vl.n.r. ir. P. J. de Lint (voorzitter bestuurmevr. prof. dr. H. A. van Peperzeel (hoogleraar radio-therapie) en D. G. A. Kuyken medisch- directeur LEIDEN Sylwin, Breestraat 49 27 september 22.30 uur Optreden van The Equals; 3 okt. 20.00 Sjef van Oekel's rijdende Discohoek. AMSTERDAM Westerkerk: 29 sept. 19.30 uur Westerkerkkoor met Cantate 95 "Christus, der ist mein Leben" van J. S. Bach. Shaffytheater: 27 sept. 20.30 uur Ivan Heylen; 20.30 uur Resistentie tussen de zuüen; 27 en 28 sept. 20.30 uur De belevenis van de heilige Stefanus; 27 en 28 sept. 24.00 uur Katheater met "De monnik"; 28 sept. 20.30 uur Wannes van de Velde; 20.30 uur Peter en Adriaan; 14.30 uur Kindertheater Pssst; 29 sept. 14.30 uur Studio Laren; 20.30 uur Vuile Mong en zijn vieze gasten; 20.30 uur Peter en Adriaan. Concertgebouw: 27 sept. 20.15 uur Amst. Phil. Ork. o.l.v. Anton Kersjes; 20.15 uur Spaanse avond in het kader van de kunst- tiendaagse m.m.v. Cora Canne Meijer; 28 sept. 20.15 uur Ned. Kamerorkest o.l.v. David Zinman m.m.v. Maurice André; 20.15 uur Han de Vries, hobo, en Rudolf Jansen, piano, kunsttien- daagse; 29 sept. 20.15 uur Demis Roussos; 29 sept. 11.30 uur Theo Olof, viool, in het kader van de kunsttiendaagse; 15.00 uur Collegium Musicum Judaicum, Henk van Ulsen, de mens heet mens. kunsttfendaagse; 20.15 uur Tibor de Machula, violoncel, kunsttiendaagse. ROTTERDAM De Doelen: 28 sept. 15.00 uur Arie Keijzer, orgelconcert; 20.15 uur Opera Italiana, aria's en duetten; 29 sept. 14.30 uur Rot. Phil. Ork. o.l.v. Edo de Waart; 20.15 uur Ned. Kamerork. o.l.v. André Trompet Rotterdamse Schouwburg: 27 en 28 sept. 20.15 uur Publiekstheater met "Het koffiehuis"; 30 sept. 20.00 uur Ned. Operastichting "Cosi fan Tutte" Hofpleintheater: 25 t/m 29 sept. 20.15 uur Katrijn bv met "Het Hemelbed". DEN HAAG Konkinkliike Schouwburg: 28 en 29 sept. 20.15 uur Haagse Comedie met "Begeerte onder de olmen" van Eugene O'Neill: 30 sept. 20.15 uur Publiekstheater met "Het koffiehuis" van Carlo Col- doni; 1 okt. 20.15 uur Toneelgroep Theater met "President op drift" van F Scott Fitzgerald: 2 okt. 20.15 uur Kitty Janssen en André van den Heuvel met "Het Hemelbed" van Jan de Hartog; 3 oktober 20.15 uur Haagse Comedie met "Potverteren" van Eugène Labiche. HOT Theater: 27 en 28 sept. en 1 t/m 3 okt. 20.30 uur Nieuwe Ko medie met de musical "Jungle Opera" van Jaap van de Merwe. Theater Aan de Haven: 27, en 28 sept. 20.15 uur Toneelgroep De Appel met "Tafels". Congresgebouw: 27 en 28 sept. 20.30 uur Residentie-Orkest o.l.v. Jean Martinon; 29 sept. 20.15 uur Maranathakoor o.l.v. Walther Leerdam m.m.v. Magda van Oorschot (sopraan); 30 sept. 20.30 uur Ned. Kamerork. oJ.v. David Zinman; 2 en 3 okt. 20.30 uur Residentie-Orkest o.l.v. Gufdo Ajmone-Marsan m.m.v. Zino Francescatti (viool). Diligentia: 27 en 28 sept. 20.15 uur Cabaretgroep Funhouse Classics; 29 sept. 14.30 uur Janine Dacosta, plano, werken van Mozart, Beethoven en Brahms; 1 okt. 20.15 uur Florence Soonhin Wong (piano); 2 okt. 12.4513.15 urn* lunchprogramma: koor Edith Stein College oJ.v. Ruud van der Meer; 3 okt. 20.15 uur Michael Davidson, piano, werken van Schubert. Theater In de Steeg: 27 en 28 sept. 21.00 uur Riet Henfus met "Fly- a-way"; 29 sept. 14.30 uur Haagse Sprookjestoneel met "Spotje en Klaas Vaak"; 20.30 uur Blues-avond met Theo van der Graaf. Ina de laatste bestraling. Daarna (niet meer." i Volgens mevrouw Van Peperzeel, die in november 1972 de toenmalige hoogleraar radiotherapie prof. Ham raketten uit V.-Duitsland wordt Tegen de wens van de christen-de' het mocratdsche fracties van ARP van CHU bezuinigingen als de besprekingen den r tussen NAVO en Warschaupakt niets den, opleveren. ging Ook 'kantte de partijraad PvdA zich bij voorbaat tegen het Zich' met lijk had gevraagd. Minister mr. M. van der Stoel van 1978 150 miljoen gul- buitenlandse zaken zei over de onder investeringen te beste- handelingen over troepenverminde ring, dat hij "een stroomversnelling in het onderhandelingsproces niet door een vroegere i de S-frega/tten van de rine. verweerde minister Vredeling uitsloot". Hij dacht, dat de tweede ingewikkeld verhaal fase van de onderhandelingen (over der belleken, vertraging van de uit- vr^mwvatL.aan™'ien;(?e Z5!!?86',4?1} over taakverdeling en standaardisatie troepenvermindering van Europese dunning van de luchtverdedigings- op de I?' v5ed?u°f binnen de NAVO. Het kwam erop bondgenoten) snel kan aansluiten (Straling werd uitgevoerd al voor haar gordel kost In de jaren M 1978 elk weten, dat hij daartoe desnoods wel jkomst in het ziekenhuis veranderd, Daarna zouden zich geen beschadi gingen aan ruggemerg meer hebben Ivoorgedaan. Het apparaat vereiste iextora voorzorgsmaatregelen omdat de risico's zeer hoog waren. In zie- jkenhuizen in Groningen, Nijmegen, Arnhem en Heerlen wordt weliswaar iderzelfde methode toegepast; maar daar gebruikt men andere appara tuur tele-kobalt die minder met zich meedraagt. geval 40 miljoen gulden. Het kabinet wil overgaan is bereid dit bedrag extra tor be schikking te stellen. Het achterwege blijvën van ver mindering van de troepenmacht van de landmacht in 1975 zou 46 miljoen gulden kosten. Het.kabinet is bereid dit geld extra uit te trekken als inder daad mocht blijken, dat het overleg tussen NAVO en Warschaupakt over wederzijdse evenwichtige troepen- dat hij bij het in de tijd uit schuiven van overigens noodza- kelijke vervanging van materieel de pen). H^w Vl5 Peperzee^kon niet Ibeamen dat de zeeverschijnselen S^nde resultaatth<eeffc^ ririgen in materieel voor de krijgs macht die na 1978 zijn gepland "naar S"* S ven te baleiV\ als blijlrt dat taves- bij de patiënten het gevolg zyn i onvoldoende ervaring van de radio- therapeuten met het indertijd ge- dat moeten uitwijzen. Da geneesheer-directeur van het eiekenihuis, G. D. A. Kuyken, die Juli vorig jaar in dienst trad, werd dadelijk op de hoogte gesteld van Itwae aansprakelijkheidsstellingen. "Ik zag boen geen aanleiding om de inperking teringen die in de periode daarvoor waren voorzien, zijn gerealiseerd kun nen worden. Voorts gaf minister Vredeling één en andermaal de verzekering, dat het kabinet niet uit Is op éénzijdige de gevechtskracht lizCt VC1Ü11UCMUC UÏVb 11171/ V/111 CCU öjö- 77 A J l tematische fout ging in de bestra- het debat nadrukkelijk vast, dat de togibehandeling", zei hy. Het be- minister met zijn toezeggingen uit- I stuur Van dit ziekenhuis werd pas spraken negeert van de partijraad Staatssecretaris Van Lent: 55 DEN HAAG De door de rege- jring voorgestelde troepenverminde- jring zal niet leiden tot massale ont- wel regerings- als oppositiepartijen, slagen. In het regeringskamp werden de Staatssecretaris Van Lent, die zich bezwaren aangedragen door ARP- pezighoudt met het personeelsbeleid, woordvoerdster Van Leeuwen. Vol- verklaarde gisteren tijdens het de- gens haar zouden de plannen wel- fensiedebat, datj er geen sprake zal rijn van reorganisatie-ontslagen. Hij wees ér met nadruk op, dat de reor ganisatie in de pas zal lopen (personeelsvermindering, moet worden gedacht ai verloop. Het door de regering voorgestelde de grenzen van een onverant woord beleid kunnen bereiken. Even als CHU'er Wisselink noemde zij het personeelsbeleid de "sluitpost" van waarbij de defensienota. Wisselink sprak zelfs natuurlijk zijn teleurstelling over het beleid 1 uit. HOTEL-CAFE-RESTAURANT STEENSTRAAT 55 LEIDEN 2 25 09 Op aanvraag zenden wij u graag suggesties voor menu's Van Lent was het in het geheel niet men hen eens. Volgens hem zal er zich op korte termijn wel enige on rust en spanning voordoen onder 't personeel, maar zal op langere ter mijn de rust onder het personeel te rugkeren en krijgt hèt personeel te maken met een organisatie, die voor haar taak geschikt is. Over het door VVD'er Keja ge uite bezwaar, dat de belangengroe pen niet zijn betrokken in het vooor- overleg over de nota zei Van Lent, dat in de nota beleidsvoornemens zijn neergelegd, waarover iedereen, dus ook de belangengroepen in een later stadium heeft kunnen meepra-- ten. Minister Vredeling is niet van plan de diensttijd automatisch te verkor ten tot twaalf maanden. Voorlopig mikt hij op veertien maanden. Daar na wordt opnieuw bekeken hoe het verder moet, in overleg met de de fensiecommissie van de Tweede Ka- DEN HAAG Tijdens een de bat in de Tweede Kamer over de aanwezigheid van kernwapens in Europa is minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken scherp aangevallen door de fractievoor zitter van de PPR, een regerings partij. Fractievoorzitter De Gaay Fort man noemde Van der Stoels ver haal „een ijselijk verhaal" en stel de hem moreel verantwoordelijk voor het aanwezig zijn van kernwapens. Van der Stoel verzette zich te gen het denkbeeld van de PPR, dat Nederland zich eenzijdig van kernwapens moet ontdoen. „Het geïsoleerd verdwijnen van atoom wapens uit Nederland is geen bij drage tot vrede en veiligheid," zei hij. Hij vond het wel zinvol om in bondgenootschappelijk verband tot het beperken van atoom- wapengebruik te komen. Maar hij hechte nog niet veel waarde aan berichten uit Amerika, dat de Verenigde Staten overweg en het aantal van zevenduizend tactische nucleaire wapens in Centraal Eu ropa te verminderen, onder meer omdat ze niet goed beveiligd zou den kunnen worden. De uitrusting met atoomwapens van de opvolger van het ge vechtsvliegtuig de Starfighter on dervond scherpe kritiek van de PvdA-fractie. Minister Vredeling hield nadrukkelijk vast aan dit plan, wel spiegelde hij zijn partij genoten voor, dat de feitelijke be slissing of het nieuwe vliegtuig atoomwapens zal vervoeren pas in de jaren tachtig genomen behoeft te worden. De eerste serie Starfighters die vervangen worden zijn ook nu niet belast met nucleaire taken. Hun vervangers zouden die taken ook niet krijgen. Pas in de jaren tachtig komt de vervanging aan de orde van de Starfighters die wel een nucleaire taak hebben. Minister Vredeling ging niet in op de PvdA-suggestie om uit te kijken naar goedkopere typen vliegtuigen, die alleen voor grond- steun geschikt zijn. Hij zei, dat Nederland in overleg met België, Denemarken en Noorwegen de keuze beperkt houdt tot 2 Ame rikaanse toestellen, de Franse Mi- rage en de Zweedse Saab-Viggen, Van de PvdA-opmerking dat het nieuwe vliegtuig geen taak bij de luchtverdediging zou moeten krij gen, liet Vredeling blijken dat hij dat 'n onzinnige gedachtengang vond. kans groot achtte, dat "iets verdiend" kan worden door standaardisatie'. "Als dat maar voor één procent ge lukt," beoogde hy, "hoeven we al 150 miljoen minder uit te geven." De mi nister wilde niet bij voorbaat de kans verspelen, dait die verdienste wordt binnengehaald. "We moeten waken tegen een soort moedeloosheid van: we komen er niet uit," zei Van der Stoel. Ter te gemoetkoming aan een wens van vooral de PvdA-fractie beloofde Van der Stoel, dat Nederland op een ge geven moment ook de beperking van de tactische nucleaire wapens in Cen traal Europa in de onderhandelingen wil inbrengen. De ministers Vredeling en Van der diging van het voorschot, dat het ka- Stoel verzette zich met klem tegen de binet heeft genomen op het mogelij- de ondeihandelingen zijn om nu al te rekenen met een nul-resulitaat in 1975. Daarom leek het hem niet verstandig om de be grotingscijfers voor 1975 bij te stel len, zoals vooral de CHU nadrukke- structurering, van de defensie (ver schuiving van kwantiteit naar kwa liteit) niet voor zijn aandeel in de gemeenschappelijke verdediging zou behoeven te schamen. ADVERTENTIE ronde draaibare RUIMTE KEUKEN r IN HUIS TAN DE TOEKOMST in 1 dag compleet geïnstalleerd op 102e DAMESBEUSS met internationale meubelexpositle van 20 tot en met 29 september 150 gezellige stands met vele NOVITEITEN meer dan 100 unieke modelkamers BADKAMERS en ANTIEK uit Italië aardige tips voor DOE HET ZELF en HOBBY LEKKERNIJEN en DRANKEN te kust en te keur reserveer een middag of een avond op zondagen geopend van 11-18 uur Trein-Toegang-Biljetten aan vele stations HOUTRUSTHALLEN DEN HAAG DEN HAAG De opbrengst van de gerecitelijke boetes en van de be taalde geldsommen ter voorkoming f88 miljoen tot f92 miljoen. In *73 was de opbrengst f 82 miljoen. Dit blijkt uit de toelichting, welke school voor vrouwen te Rotterdam wordt verhoogd. de in 1975 in werking tredende de keuringsgelden van de veeart- senijkundige dienst worden aange past aan de kostenstijgingen. cultuurtechnische dienst minister Duisenberg van Financiën worden de tarieven van de verzorgde de Tweede Kamer gegeven heeft by 't voorstel de,inkomsten voor 't rijk in het komend Jaar te regelen, hogere opbrengst is onder meer een gevolg van de te verwachten invoe ring van een nieuwe regeling voor de Januari 1975. publikaties, persoverzichten werkzaamheden voor derden ver- De hoogd. bij het, IJkwezen worden diverse tarieven gewijzigd met ingang van 1 vermogensstraffen. het De ontvangsten betreffende testaimentenregister stijgen f 200.000 m 1974 tot f 1.2 miljoen 1975. De hogere opbrengst van miljoen wordt verkregen door invoeren van 'n nieuw stelsel van hef fing, dat wil zeggen per opgemaakt testament i.p.v. pe inlichting, aldus de bewindsman, als gevolg van de verhoging van de tabaksaccijns dit najaar zal deze accijns volgend Jaar f170 miljoen an meer opbrengen, in door de toeneming van het ge- fl bruik van frisdranken zal de fris- drankiuaccijns in 1975 15 miljoen meer opleveren. bij de raming van de opbrengst de bijzondere verbruiksbelasting Minister Duisenberg Oostelijk Felvoland te kunnen kopen. verwacht wordt dat de Neder- op auto r is rekening gehouden met jandsche Bank volgend jaar f510 een prijsstijging van nieuwe perso- miljoen van haar winst over 1974 aan Dit de toelichting bij het voorstel nenauto's in 1974 en 1975 van circa de gtaai kan uitkeren (raming van (de ontwerp-wet op de middelen) 24 procent ten opzichte 1973. De 'eges voor het verkrijgen van inlichtingen uit het kentekenregister wordt verhoogd van f 5 tot f 7.50. geraamd Is dat volgend Jaar 4000 joen) buitenlandse arbeidskrachten ge- worven zullen worden. de opbrengst van dragen stijgt, als gevolg de uitkering in dit Jaar f 103.5 mil- geraamd worden de volgende winstuitkeringen aan het Rijk: van de Nationale Investeringsbank f2.2 miljoen, van de Nederlandse Mid- denstandsbank f4,8 miljoen, van de Bank voor Nederlandse Gemeenten f2.9 mil.oen en van de Hollandse Signaal apparaten f 400.000. ig%™tb£ Vijf jaar cel voor gifmoord bij de verplichte periodieke keu- neming «-au het aantal betalende ARNHEM Het gerechtshof in ring het leven gebracht door hem motorvoertuigen zullen de kijkers, van f 358 miljoen in 1974 tot Arnhem heeft de 35-jarige Gerarda thallium, een sterk rattengiftoe te in rekening gebrachte keuringskos ten gemiddeld f 50 bedragen. diverse examengelden op terrein van de volksgezondheid den verhoogd. de verpleegprijs zowel bij d< rijks-psychiatrische inrichting te Eindhoven en bij de rijkskweek- f 364 miljoen in 1975. O.T. uit Raalite wegens moord dienen. de STER-reclame zal als gevolg haar echtgenoot veroordeeld tot vijf Het hor te Arnhem vindt een lan ge gevangenisstraf noodzakelijk als een strjnge correctie op haar ge drag, en sloot zich ook aan bij het die door de rechtbank oordeel van de psychiater, dat een vas veroordeeld tot zes kans op herhaling bij haar niet uit- in 1975 ongeveer 1100 woningen in jaar gevangenisstraf, heeft haar gesloten is. het van de stijging van de verkoop /or- beschikbare zendtijd volgend Jaar naar schatting f117 miljoen opbren gen, tegen f 95 miljoen in dit Jaar. De vr< de dienst der domeinen verwacht in Zutp:

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7