Lakenhal-expositie laat Leidens wel en wee zien 'ARS' STELDE ZIJN HISTORIE TE BOEK ...e/7 gisteren t/flfflBl PIQgramma 'DIT TERWILLE VAN DE VRIJHEID' Burgemeester ontving exemplaar Leids Kunstlegaat S^A',WTjeV-iSS- TVmorgërA DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1974 LEIDEN De tentoonstelling "Leiden '74, leven in oorlogs tijd in de tweede helft van de 16e eeuw" in het stedelijk mu seum 'De Lakenhal' ziet er piekfijn uit Deze tentoonstelling wil in de eerste plaats laten zien hoe het dagelijks leven er in die tijd uitzag, zonder alle aandacht op het ontzet, de hutspot en de heldenmoed van Van der Werf te richten. De samen stellers, onder wie drs.Ingrid Moerman en drs. R. E. O. Ekkart, hebben zich de vraag gesteld wat was er in Leiden in die tijd belangrijk, en zijn vandaar uit gaan werken. Zo kwamen zij tot een indeling in rubrieken die afzonderlijk de volgende on derwerpen behandelen: de tachtigjarige oorlog, beleg en ontzet van Leiden, familieleven en recreatie, bestuur, rechtspraak en openbare orde, handel en nijverheid, godsdienst en armenzorg, onderwijs, kunsten en letteren, rederijkers en boekdrukkers. De verschillende onderdelen worden door 'blikvangers', die een indruk geven van het te behandelen gegeven, van elkaar ge scheiden- Een zeer belangrijke plaats is na tuurlijk gegeven aan het beleg en ontzet van Leiden, of liever gezegd de twee belegeringen van Leiden. De Spanjaarden immers zijn in maart 1574 al weggetrokken, maar onmid dellijk na de slag op de Mokerhei weer naar Leiden teruggekeerd, zo dat zij in mei 1574 geheel onver- waohts voor de Leidse bevolking hun schansen weer bemanden. De bekende noodmunten met het opschrift "haec libertatis ergo" (Dit terwille van de vrijheid) zijn op de tentoonstelling te zien. Deze nood munten waren van papier gemaakt, iets ongekends in een tijd. waarin de waarde die een munt aangaf, onge veer gelijk was aan de waarde van het edele metaal waaruit deze munt vervaardigd was. Omdat tijdens het beleg edel metaal schaars was. gaf men deze papieren munt uit, met ais excuus het, opschrift "haec libertatis ergo". Een groot schilderij geeft een uit val van de Leidse bevolking op de Boshuyerschans weer. De Leidse be volking is herkenbaar aan het wit te hemd of aan de om hun aim gebonden witte doek. De ijzeren kookpot, die volgens de legende ge vonden is bij de schans Lammen, (de hutspot was nog warm) heeft haast de functie van een relikwie gekregen, en onübreekt uiteraard niet op deze boeiende tentoonstelling. Het kaartspel met 33 kaarten van Jehan Bresson uit 1570, volgens de overlevering bij het ontzet in een schans in Leiderdorp gevonden* Heel erg aardig is de rubriek on derwijs. Men heeft vermeden veel over de Universiteit, die immers na het beleg gesticht werd, te laten zien, omdat over ongeveer een half jaar in Amsterdam een aparte ten toonstelling toomt met de Leidse uni versiteit ais onderwerp. Op de ten- toonsteling in "De Lakenhal" wil men vooral het "gewone" onderwijs laten zien, door middel van leien, griffels, aardrijkskunde- en ABC- boekjes. Het ABC uit een dergelijk boekje te moeten leren lijtot overi gens geen eenvoudige zaak. De ambtelijke stuktoen in hun zwierige 16de eeuwse schrift zijn ge lukkig. dank zij een getypte tekst ernaast, goed leesbaar. Iets heel bijzonders is een loterij- prent uit 1595, een affiche voor een loterij die geld bijeen moest brengen voor het pest- en dolhuis van Leiden. Op deze affiche is het interieur van deze inrichting te zien. Een catalogus begeleidt de ten toonstelling. Daarnaast is onder de titel "Leiden '74" een bundel opstel len, van diverse auteurs verschenen, die de verschillende aspecten van het Leiden van toen belichten. Een stijlkamertje van toen dat te zien is-op de grote tentoonstelling 'Leiden'74' in 'De Lakenhal'. Foto Jan Holvast) Saldchit Leyden Het familieleven wordt vooral door een speciaal voor deze tentoonstel ling ingericht stijlkamertje aan schouwelijk gemaakt. In het midden staat een gedelete tafel met tinnen en aardewerken schotels, de eet- plankjes en de teljoren, en een enkel mes. Bestek gebruikte men toen nog nauwelijks, met een mes sneed men een stuk vlees af, en verder at men met zijn vingers. Alleen dunne pap at men met een lepel. Achter in de kamer is de bedstee te zien, en rechts een schouw met kookpotten en dergelijke. Twee poppen geven een idee van de kleding uit de tweede helft van de 16d eeeuw. Bij de tentoonstelling wordft de filim "Salicht Leyden", vervaardigd door Leidenaar Hans van Oosterom, vertoond. Deze film trekt- de lijn van, het oude Leiden door naar het Lei den van nu, en wisselt voortdurend moderne opnamen af met opnamen van schilderijen uit de 16de eeuw. Ook de werkgelegenheid rond 1574 wordt met die in 1974 vergeleken. De tentoonstelling "Leiden '74, le ven in oorlogstijd in de tweede helft van de 16de eeuw" omvat 320 cata logusnummers, en neemt bijna de helft van het museum "De Laken hal" in beslag. Ondanks haar grote omvang een interessante expositie, met een duidelijke indeling, waar men niet doodmoe uit komt. Tot 1 december is het wel en wee van onze stad in die moeilijke tijd te zien in ons eigen stedelijk museum. Op 3 oktober is de toegang gratis. HANNY RENEMAN Bij gelegenheid van de opening van de tentoonstelling 'Leiden '74' is gisteravond een schilderij uit 1568 aangeboden, dat een zelfportret van de zestiende-eeuwse Leidse schilder Swanenburgh voorstelt. Sanenburgh is behalve een zeer bekend schilder ook een aantal jaren burgemeester van Leiden geweest. Het in de Ver. Staten aangekochte schilderij is een gezamenlijk geschenk van de Vereniging 'Rembrandt', de Leidse industriëlen en het Leidse Universiteitsfonds, waarvan de vertegenwoordigers hier bij het kunstwerk bijeen staan. (Foto Jan Holvast' "Leids Kunstlegaat, Kunst en his torie rondom "Ars Aemula Na turae". Auteurs: drs. R. E. O. Ekkart, mr. Annie J. Versprille, P. Herfst. Elsbeth R. Herfst, H. M. de Meijere-Huizinga en Jan Wolkers. Formaat: 19x26 cm. 63 afbeeldingen. Uitgave: Ars Aemu la Naturae, Leiden. Verkrijgbaar voor f 18,50 in de boekhandel in het museum "De Lakenhal" en het gemeentearchief op de Boisot- kade. De plannen voor dit boek zijn min of meer bij toeval ontstaan, toen mevrouw H. van Traa-van der Burg in 1972 als secretaresse van Ars het archief van de vereniging eens doorsnuffelde en ontdekte hoeveel interessant materiaal daar nog aan wezig was, dat om bewerking vroeg. De mogelijkheid tot subsidie bleek voldoende aanwezig, namelijk in het fonds voor culturele uitgaven die be trekking hebben op de stad Leiden. Eind september begon men serieus aan het boek te werken, met als streefdatum 3 oktober "74, de viering van 400 jaar Leiden ontzet. De geschiedenis van een Leidse te kenacademie begint al vroeg: ra 1699 scheidde een groepje kunst schilders, onder wie W. van Mieris, C. de Moor en J. van Toorenvliet zich af van het St. Lucas-gilde. Zij richtten een eigen academie op, die na 1760 ernstig in verval raakte. In 1799 werd de tekenacademie herop-i gericht, nu onder de naam "Ars Aemula Naturae". Men kwam op Ars meerdere avonden per week bij een om naar de natuur of een mo del te tekenen, maar vooral ook om uitgebreid te discussieren over de kunst. Ars was toen nog een typi sche society-aangelegenheid en de le den moest men hoofdzakelijk zoeken onder de notabelen van de stad en onder de studenten en professoren van de universiteit. Het onderricht werd gegeven op de Rijnsburger- poort, een ruimte die al spoedig te krap werd. Een oplossing voor het knellende ruimteprobleem werd ge vonden in 1885, toen de inmiddels af gestudeerde J. Kneppelhout, beter bekend onder zijn pseudoniem "Klikspaan", ruimte in zijn huis aan de Pieterskerkgracht 9 beschik baar stelde, het gebouw waarin de tekenakademie tot op heden geves tigd is. Kort daarop kreeg Ars met nieuwe problemen te kampen. Het impres sionisme met zijn vrijere toets kwam steeds meer in zwang, ook in Lei den. Het kwam tot een botsing tus sen de mensen die deze nieuwe stijl en het vrije l'art pour l'art princi pe aanhingen, en het conservatieve re Ars, dat de laatste Jaren eigenlijk nauwelijks veranderd was. Als .een nieuwe vereniging, "De kunst om de kunst", scheidden zij zich in 1896 af, en Ars, die dat niet zo zeer als een aantasting van zijn waarde als dè tekenacademie zagt maar zich eerder bevrijd voelde van die last posten, kon echter niet het hoofd bo ven water houden. Tijdens de Twee de Wereldoorlog bereikte de teken academie een absoluut dieptepunt ia Burgemeester Vis heeft het eerste exemplaar van het boek 'Leids Kunstlegaat' ontvangen. Dit boek, dat de geschiedenis van de Leidse schilder- en tekenacademie 'Ars Aemula Naturae' behan delt, werd gistermiddag tijdens een korte plechtigheid in het stadhuis aangeboden door de voor zitter van 'Ars', dr. W. J. Maan. (Foto Jan Holvast) NEDERLAND I 18.45 Brigadier Dog (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Beertje Colargol (VPRO) 19.20 Don Kirshner's Rock Concerts (VPRO) Vanavond het tweede gedeelte uit de show met The Eagles. Enkele nummers „James Dean" en „Doolin' Dalton". Speciale gast is Jackson Brown („Looking into you" en „Take it easy"). 19.45 Popey (VPRO) >0.00 —Journaal (NOS) 20.21 Berichten uit de samenleving (VPRO) 20.35 All in the family, tv-serie (VPRO) 21.00 De vernieuwers: opkomst en ondergang van D'66 (VPRO) 21.40 Trotski, speelfilm van Joseph Losey (VPRO) 23.20 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.15 Flexibele school, les 1 (TELEAC) 18.45 Brigadier Dog (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 EO-Zomerkrant (EO) 19.30 Vergane Glorie, dokumentaire serie (EO) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Muziek-Motief: licht muziekprogramma (EO) Eerste aflevering van een serie lichte-muziekprogram- ma's met pianist-presentator Carel Heinsius. Hieraan werken mee het Amerikaans-Noorse zangeresje Evie Tornquist, de Zweedse zanger/piloot Pelie Carlsson, Nando van Essen en zijn „ingeblikte violen" en Gert en Hermien Timmerman. Het programma vermeldt onder andere „Protest alt?rnatief" van Carel Heinsius en „Een nieuw begin" (gezongen door Gert en Her mien). 21.20 Nader bekeken (EO) 21.50 Liefde was het: vraaggesprek (EO) 22.30 en Harry ging (EO) Documentaire over het Bantoe-thuisland Transkei in Zuid-Afrika. 23.15 Den Haag vandaag (NOS) 23.30Journaal (NOS) Ik heb met veel plezier de Tsjechische füm „Hori, ma Pa- nenko" teruggezien, die met be grip voor de situatie de overi gens weinigzeggende titel „Die nacht liep alles uit de hand" meekreeg, terwijl de film toch letterlijk vertaald in de biosco pen is geweest onder de prach tige titel „Het brandt, mijn lief- Je" een titel die ik, onder 'allerlei omstandigheden, nog wel eens citeer, maar die natuurlijk weer niet goed genoeg was voor onze afgeplatte bioscoop-titelvertalers „Het brandt, mijn liefje" is een soort Tsjechische „Fanfare" maar dan beduidend leuker, aandoenlijker en tegelijk cyni scher. Als je zo'n film ziet. besef Je weer eens hoe eenvoudig het in wezen is om iets te maken waar Je om kunt lachen zonder Je af te hoeven vragen waarom je eigenlijk ladht. Op de andere zender was „Ed win alleen": een goed, smaakvol programma, dat er netjes uiitzag en waarin Edwin Rutten er blijk van gaf een goede stem te heb ben, zonder dat Je nu meteen het verlangen in Je voelde opko men iedere maand zo'n pro gramma te zien. Daarna kre gen we, omdat het Frelimo pre cies tien Jaar geleden zijn strijd begon, een film van Rene Coelho over Mozambique, met enerzijds arbeiders aan wie het Frelimo voorbij leek te gaan (de een wist er eigenlijk niets van. de ander wachtte wel af wat het zou wor den), en anderzijds bewust en daardoor zelfbewuste leden van het Frelimo, die wel degelijk wisten waar het om ging. Hier en daar werd ook nog een tipje opgelicht van de sluier waar onder veel armoede, halve hon ger en Portugese willekeur ver borgen gingen. In Kenmerk trof me vooral het interview met een groepje teleurgestelde Russische Joden, die van Israël in België waren beland. Waarom waren ze uit Israël weggegaan? Vanwege de hitte, zeiden enkelen, maar een vrouw zei: waarom zou ik er omheen draaien. In Odessa kon ik overal naar toe, naar toneel, naar theater, maar in dat ach- telijke Israël waar Ik zat was niets te beleven. En een 55-jari- ge arbeider beklaagde zioh er over, dat hij al die Jaren als Jood in Rusland had moeten le ven, en het daarna als Rus in Is raël niet beter kreeg. NICO SCHEEPMAKER Politieke Partijen. Leger des Heilskwaruer. - vandaag. 19.35 (S) Veel 8.36 Moeders wil j dio. 10.00 Afscheii wet, met om 10.30 delingen. 12.00 (S) Van t met om 12.30 Nieuws en om 12.41 Echo 4.00 (S) Licht orkest. 14.15 Schoolra- vrljdag uu_ „lu-.c. .„oó ,si Einzen: rubriek JSP licht muzlekprogram- SiSfjJ7,',0JSJ ,C2ïn,tP,,,"5d, Het boek Leids Kunstlegaat vertelt de geschiedenis van Ars, met al zijn hoogte- en dieptepunten, en geeft veel aandacht aan de maatschappe lijke betekenis van de academie in de loop van de eeuwen. Aan een aan tal van de belangrijkste leden wordt apart aandacht geschonken, en de schrijver Jan* Wolkers, die de oor logsjaren in de academie door bracht, geeft een persoonlijke im pressie van deze periode in het hoofdstukje "Mijn Leidse tijd", zijn bestaan. Na de oorlog gingen worden is wat het nu is, een spring- De 63 illustraties brengen het wel "Ars" en "De kunst om de kunst" levende schilder- en tekenakademie, en wee van Ars in beeld, en geven weer samen, en dat werd een perio- die uit het culturele leven van Lei-, vaak nog nooit gepubliceerde werken de van gestage bloei, waarin Ars ge- den niet meer weg te denken is. van bekende kunstenaars. ma. 21.56 (S) Kerkorgelconcert: oude en hedendaagse muziek. 22.20 (S) Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 i Nu. 22.50 Kommunes en Russische klassieke balletmuz. 23.5 24.00 Nieuws. 17.30 Niei Hilversum III Ieder heel uur nieuws. EO: 7.02 (S) Gospelsound. 8.02 (S) assen thee en koffie. 10.03 (S) De uzikale Fruitmand: verzoekpl. van zieken. NCRV: 11.03 Drie AVRO: 18.00 (S) Tijd vrij voor mu ziek in vrije tijd. 18.30 Nieuws. 18.41 WereUdpanorama. 18.53 Zojuist 20.00 Nieuws. 20.05 Radiojournaal. 20.1 (S) Wiener Festwochen: Dresdner Staatskapelle klassieke r Meurders Methode. AVRO: 15.03 Pop- «V.—W TT De Hitmeesters I. l. 17.03 Radloj Hitmeesters II, 21.46 2.10 Dat t goed fout. een korte ludieke-cultu- (S) Klassieke TV DUITSLAND rele happening. 22.30 (S) Uit de Mu- ziekpers (V). 22.55 (S) Dichter bij de muziek: nieuwe liedjes, ohansons of I songs. 23.20 (S) Essay een program kunst wordt doorge- DOXDERDAG 26 SEPTEMBER Duitsland 1 17.55 (K) Journaal. (Regionaal pro gramma: NDR: 9.30-10.00 (K) i *"00 (K) Informatief ~prc_ I (K) Aktualltelten. 18.45 18.55 (K) Nord- NOS: 18.02 Joost mag niet TROS: 19.02 (S) Drie loopt achter. 20.02 (8) Poster. (S) Sesjun i Blues Live. 22.02 (S) De Hugo van Gelderen show met o.a. de Ne derlandstalige Top-Tien. 23.02JS) T Tros-Sport-Tijd sport i De Nachtwacht. NOS: muziek, quiz en recepten. EO: 6.02-7.00 Matlnata: gevarieerde grammofoonmuziek. VRIJDAG 27 SEPTEMBER Hilversum I AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 (S) Dag met een -- 7.55 Verkeersinformatie. "8.00 8.11 Radiojournaal. 8.30 De man). 9.00 Schoolra 9.20 Wat heeft dat kind?: samstrasse. 18.00 (K) Informatief gramma. 18.30 <K) (K) Zandmannetje. schau-Magazin. 19.26 (K) De familie Partridge, jeugdserie. 19.59 (Z/W) pro- grammaoverzicht. WDR: 8.05-11.45 (K) Schooltelevisie. (9.30-10.00 <K) Sesam- strasse). 18.05 (K) Dr. med. Marcus Welby. tv-serte, 18.35 (K) Kleuterpro gramma. 18.40 (K) Aktualltelten. 19.20 (K) Dr. med. Marcus Welby( tv-serie. 19.45 (K) Zang). 20.00 (K) Journaal misd.film. 21.45 (K) Discus- (K) Aktualltelten Dlscussleprogn .00 (K) Journaal. 19.30 (K) (S) Radio Kamerorkest: klassie- Portret. 23.00 (K) Journaal. 22 15 (K) Pilm- minen: popul. verzoekplaten progrtm- ma. (11.00 Nieuws. 11.03-11.05 Radio journaal). 11.30 (S) Horlepiep: volks- **.55 Beursberichten. XT^°- Nederland I NOS: JHHH (K) Journaal. TROS: (K) De Waltons (K) Brigadier Dog. Nieuws. VARA: 13 11 Dingen dag. NOS: 13.25 Spiegel van jseigie. 13.50 (S) Internationaal Spectrum: klassieke en moderne orkestmuziek. 14.30 Blik tp de Derde Wereld. 14.45 Blik op Europa. 15.00 Zoeklicht op Ne derland: reportages, commentaren en veèl muziek. (16.00 Nieuws.) HUMA- tief programma. 23.00 Interview de Sahellanden. NOS: 23.50-23.55 (K) NOS: 18.45 (K) Brigadier Dog. 18.55 (Ki Journaal. AVRO: 19.05 (K) De mens Churchill, documentaire. NOS: 20.00 (K) Journaal. AVRO: 20.21 (K) Cannon, tv-serle. 21.10 (K) Liza met een Z: muzikale show. 22.00 (K) Mash, tv-eerie. NOS: 22.25-22.30 (K) Jour-

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 5