Sluiting dreigt voor 2 dagverblijven Ministerie geeft subsidie voor Alphens vormingswerk Geloof op zware proef gesteld in Bangladesj flSüEBSBI ERNSTIGE BEDREIGING WAS EEN G BVO NAAR TWEEDE BEKERRONDE ALPHENSE MAJOOR EVA DEN HARTOG: Leegstaand pand van Rijnstroom biedt ruimte PAGINA 4 DONDERDAG 26 SEPTEMBER 19"' Het gloednieuwe gebouw van de Zonnehof aan de Maasstraat in Aphen. De Woutershof ligt kampen met een onderbezetting(Foto Wim Dijkman) naast. Beide dagverblijven ALPHEN AAN DEN RIJN Wat is in een dagverblijf zoals de Zonnehof? Hoofdleider H. Luinstra zegt daarover: "wij kunnen kinderen van 3—15 Jaar plaatsen (voor de ouderen is er de Woutershof, red.) die op enigerlei wijze een ontwik kelingsachterstand hebben, intel lectueel achter zijn bij hun leef- ti j dsgenoo t jes" Oorzaken van die achterstand kunnen zijnopvoedkundige moei lijkheden 'thuis, emotionele pro blemen en liohamelyk-geesftèlU- ke oorzaken (mongoloïden, spas tic!, zintuiglijk gehandicap ten). Verder is er sprake van een combinatie van deee oorzaken. De pupil woont gewoon thuis en bezoekt het dagverblijf van kwart voor negen tot kwart voor vier. voor vier. Het dagverblijf streeft naar een maximale ontwikkeling van de pupil en wil daarbij gezinsonder- nemend zijn. In de Zonnehof zijn mongoloï- de kinderen, maar ook is er een groepje dat wordt voorbereid voor de overgang naar een aangepaste school. Gewerkt wordt in (niveau) groepen van hoogstens 8 pupillen met 2 leidsters per groep. Het geheel wordt begeleid door een staf van deskundigen, zoals een arts, psycholoog, orthopedagoog, logopediste enz. Zowel de Zonnehof als de Wou tershof zijn zeer fraai ingericht, met o.m. een zwembad en gym- zaaltje. De kosten per pupil voor het bezoeken van een dagverblijf zijn er voor de verzorgers niet, aangezien die geheel door het pakket sociale verzekeringen wor den gedekt. Zonnehof en Woutershof in Alphen iverden zeven maanden geleden geopend Zonnehof-leider H. Luinstra: niet genoeg pupillen volgens CRM. (Foto Wim Dijkman) ALPHEN AAN DEN RIJN "De soep wordt nooit zo heet gegeten." Dat is de eerste reactie van direc teur W. van Geest van de stichting „Dagverblijven West Zuid-Holland" op de circulerende berichten dat de Alphense dagverblijven van de stich ting de "Zonnehof" en de "Wou tershof" in de Maasstraat de kans lopen te worden gesloten. Het op het luxueze af uitgevoerde complex, dat f 3.5 miljoen heeft gekost, is pas ze ven maanden geleden geopend. Het aantal dagverblijvers is sindsdien aan de teleurstellend lage kant ge bleven. Het ministerie van CRM, geeft Van Geest toe, heeft laten we ten dat sluiting wordt overwogen als niet op 1 maart 1975 bepaalde mini mum aantal pupillen zijn bereikt. Volgens hoofdleider H. Luinstra van de "Zonnehof" zou CRM daar bij deze criteria hanteren: de aan 45 kinderen plaats biedende "Zon nehof" moet 1 maart a.s. tenminste 30 pupillen tellen (dat zijn er mo menteel 181 en de op 40 ouderen be rekende "Woutershof" moet dan aan 25 pupillen zijn toegekomen (thans 14). Geen haalbare kaarten, vermoedt Luinstra. In elk geval niet voor de "Woutershof", omdat Juist het aan bod van pupillen boven de 15 jaar niet zo groot blijkt. De "Zonnehof" zal denkelijk wel een eind in de goe de richting schieten: "ik heb er nu al weer 3 bij op papier, een getal van 26 noet er in zitten". Daarmee zou toch ook de "Zonne hof" nog onder de minimale bezet tingsgraad blijven. Maar evenmin als directeur Van Geest kan Luinstra geloven dat het dreigement van sluiting genadeloos ten uitvoer zal worden gebracht. De Alphense hoofdleider meent dat CRM daar mee zijn eigen beleid zou doorkrui sen. Met de bouw van de beide dag verblijven is Juist ingestemd vanwe ge het tot dan ontbreken van-zulke voorzieningen in de geestelijke ge zondheidszorg in deze regio. Van Geest merkt ook op:, "als tot ophef fing zou worden besloten, krijg Je die dagverblijven nooit meer terug in Alphen". Het grote knelpunt bij deze hele materie: het zo sterk tegenvallende aantal pupillen. Directeur Van Geest "stel het verzorgingsgebied van Al phen op 100.000 zielen. Dan zou Je hier volgens puur statistische gege vens 50 pupillen voor elk van de twee dagverblijven moeten hebben". Dat de praktijk heel anders uitwijst, 6chrijft Van Geest vooral toe aan de onbekendheid van de twee dagver blijven: "rijd eens naar Ridderveld en vraag eens naar de "Zonnehof" of "Woutershof". Niemand die dat weet". De twee Alphense dagverblijven zijn niet de eersten die door Van Geest, de onvermoeibare motor van de stichting "Dagverblijven West Zuid-Holland", tot stand zijn ge bracht. De stichting telt in totaal 10 van dergelijke dagverblijven in de provin cie. Van Geest: „en uit ervaring weet ik dat het lang kan duren voordat zo'n dagverblijf vol raakt". Dat is bijvoorbeeld het geval geweest in Delft en Voorburg. Nog zo'n voorbeeld, aangehaald door Luin stra, is het dagverblijf in Monster: „dat kwam met veel moeite van de grond, het heeft wel anderhalf Jaar geduurd voordat het begon te lopen. Nu is er een wachtlijst". Het geduld van de sociale verzeke raars blijkt evenwel niet zo rekbaar als men bij de stichting zou wensen. De dagverblijven worden betaald uit de AWBZ (algemene wet bijzondere ziektekosten), en vanuit deze hoek is volgens stichtingsdireoteur Van Geest de onderbezetting van de twee Alphense dagverblijven aangekaart bij de minister. Het ministerie heeft de „Zonnehof" en de „Wouteröhof" voorlopig willen erkennen, maar op voorwaarde dat er vóór 1 Januari een rapport op tafel ligt van de stichting „Dagverblijven West Zuid-Holland," met daarin prognoses over de toekomstige pu pillen-aantallen van de beide Alphen se dagverblijven. Een tweede harde eis die het mi nisterie heeft gesteld is, dat de stich ting contact opneemt met alle instel lingen in de regio die iets van doen hebben met de geestelijke zorgenkin deren in de „Zonnehof" en „Wou tershof". Daaraan wordt druk ge werkt. Luinstra: „ik heb bijvoorbeeld al 100 brieven de deur uit waarin ver duidelijkt wordt wat wij doen. Die brieven zijn verstuurd naar alle creches.1 peuterspeelzalen, artsen, maatschappelijk werkers, scholen en noem maar op". Ook zijn de problemen van de Al phense dagverblijven aan de orde ge weest in het regionaal overfeg dat er van tijd tot tijd is van de instellingen die zich in deze contreien bezig hou den met de geestelijk minder valide mens. Luinstra vindt da/fc het hoog DEN HAAG/NOORDWIJK "Ik vond het maar een geintje", lichtte een vijfentwintigjarige magazijnbediende uit Noordwijk zijn optreden toe. "Wanneer Jullie op de stoep blij ven staan, rijd ik jullie eraf" had hij 's nachts naar een paar men sen geroepen toen hij een café had verlaten. Hij had toen acht k tien glazen bier gedronken. En dat maakte het voor de politie rechter wel wat duidelijker. De betrokkenen vonden het "geintje" bepaald niet zo leuk. Hetgeen de officier van Justitie zich goed kon voorstellen. Hij zag er zelfs bedreiging met een mis drijf tegen het leven gericht in. Daarvoor eiste hij zes weken ge vangenisstraf waarvan drie voor waardelijk, met een proeftijd, van drie jaar. Daar schrok de magazijnbediende zichtbaar van. "Ik wist niet dat het zo zwaar was, dat de politie eraan te pas zou moeten komen", gaf hij te kennen. Het gebeurde allemaal na slui tingstijd. Een groepje mensen stond nog even wat na te praten voor het café. Toen de Noordwij- ker 'naar buiten kwam riep hij het groepje zijn voornemen toe. Maar dat werd niet al te serieus genomen. Toen hij de mensen met een snelheid van vijfentwintig ki lometer per uur naderde, zonder het licht van de auto te hebben ontstoken, wisten twee van hen ternauwernood een "aanrijding" te voorkomen. Een noodsprong redde hen. De magazijnbedien de reed daarna gewoon door. Hij ontkende nadrukkelijke het voornemen te hebben gehad iemand te doden. "Zoiets doe Je toch niet?", zei hij. "Laten we het hopen", stelde de rechtbank-president. "Misschien deed ik het uit bra- vour", opperde de verdachte maar dat zag de officier niet zitten en vond dat hier sprake was van een misdrijf. De rechtbank doet in deze zaak op 3 oktober uitspraak. Hard lesje Hazerswoude LEID&N "Ik heb mijn lesje ge had", ze' een 27-Jarige metselaar uit Leiden tegen de Haagse politierech ter. 'Een hard lesje overigens, want t werd een geldboete van f250 en bo vendien twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. En daar komt dan nog bij het ver>eden van aangerichte scha de Want daar ging het allemaal om. Verdachte was stevig aan het ver nielen geweest als gevolg van een fa milie -onenigheid Dat kwam doordat de schoonmoe der van verdachte was mishandeld en daar trok hij partij voor. Er w-'id zelfs met een pistool ge dreigd er de politie moest er aan te- pas kom-.n. Toen de vrede min of meer was ge sticht, keerde verdachte nog eens te rug en he- feest begon opnieuw. De drank speelde bij dat alles ook een rol. Verdachte werd ook diefstal van *n radiotoestel verweten uit een school, hetgeen hl' zou hebben gedaan uit geldgeb eic De officier van justitie constateer de dat in het verleden met verdach te al eerder een en ander aan de hand is geweest, doch wilde volstaan met de eis, waartoe de rechter ver oordeelde. LEIDEN Visclub "Albatros" slag: 1. H. Valk 3.81 m. 2. W. J. v. Steenbergen 3.31 m., 3. W. Kluivers Rijn. De vangst was slecht. Uit viste zijn vijfde wedstrijd in de 3.28 m., 4. J. v. Went Jr. 3.16 m., 5. A. Ouwerkerk 2.41 m., 6. J. Klui vers jr. 2 32 m„ 7. W. Hageman 2.10 m., 8. H. v. d. Mey 1.96 m., 9. J. v. d. Steen 1.90 m., 10. W. W. v. Steen bergen 1.90 m. Totaal 30.06 m. 177 stuks. Twee moorden Twee officieren van het Argentijnse leger zijn gis teren doodgeschoten, vermoedelijk door marxistische guerrilla-strijders. In Cordoba werd een kolonel bij het verlaten van zijn woning uit een hin derlaag doodgeschoten en in Rosario schoten enkele mannen uit een rij dende auto een luitenant dood. Het marxistische „revolutionaire Volks leger" heeft onlangs gedreigd 16 of ficieren te zullen doden uit wraak voor de dood van 16 kameraden die volgens de organisatie door het leger zijn „vermoord". COMMISSIES OPENBAAR? HAZERSWOUDE Burgemees ter en wethouders van Hazerswoude zijn bereid om te laten onderzoeken of het gewenst is, de commissies van de raad m het openbaar te laten ver gaderen. Dit antwoordden zij op de vragen van het PPR-raadslid G. H. G. M. Nieuwendijk. Deze had ook voorgesteld een speciale commissie te benoem^u die zich over die open baarheid kan gaan beraden. B en W vinden dat niet noodzakelijk, maar zij willen de vraag wel voorteggen aan de bestaande oommissie algeme ne zaken. B en W vinden het niet nodig dat men voor de vergaderingen van het college een besluitenlijst moeten uit brengen. Wanneer, aldus het college, met één en ander wordt beoogd dat zaken vroegtijdig openbaar worden, zodat er voldoende gelegenheid is voor meningsvorming, dan zijn B en W beredd om huin medewerking te verlenen. In dflt verband noemen zij de toegepaste procedure bij de be stemmingsplannen Dorpskem-oo6t en Rhynenburch-oost. tijd wordt dat die instellingen ook tot een „terrein-afbakening" komen. Ze doen nu, elk voor zich, maar. Dat er daarbij wel eens van verschillende kanten wordt „getrokken" aan een kind, eigenlijk een kwalijke concur rentie, laat zich raden. Ook kan zioh in deze situatie het absurde voordoen dat een taxi met Alphense kinderen 's morgens naar een dagverblijf elders koerst, terwijl andere taxi's van elders kinderen ko men brengen voor het Alphens dag verblijf: „iedereen doet eigenlijk maar aan op zijn eigen manier. We zouden met elkaar moeten gaan be kijken hoe we elkaar overlappen en waar de hiaten liggen," vindt Luin stra. De „Zonnehof" en „Woutershof" in Alphen willen nu vooral aan de weg gaan timmeren, in de hoop de nog „verborgen" pupillen Van Geest: „want die zijn er" op te sporen. Daar zal het toch naar toe moeten om Sluiting van de Alphense dagver blijven te voorkomen. ROTTERDAM Basketbal Ver eniging Ocfflc beeft zioh gistmwoad erg gemakkelijk geplaatst toot de tweede bekerronde, waarin liet uit komt tegeil de witmaar van Sprin gers (Gouda) tegen SC Matador Vliasingen)Nadat de Alphense ploeg het thuisduel al met 8043 won, werd O O Rotterdam op nieuw naar een duidelijk nederlaag gespeeld: 82—56. Weinig problemen derhalve voor BVO, dat fora gehandicapt naar Rot terdam ging. Ton van der Werft, Rudy van EtJck, Luuc Ettema, Ben Poiisioen, zjj maakten de return niet mee. Desondanks zijn de Alphenaren geen moment in gevaar geweest. In een. tamelijk antevteressant duel ont popte Ron Telling, de van EBOH ge komen routinier, zich als de grote gangmaker van de ploeg. Na een zwakke start, waarin veel vrije wor pen onbenut bleven, inspireerde Tel ling zijn teamgenoten tot een door tastend optreden, dat, na een magere tussenstand van 14—10 in de twaalf de minuut, een ruststand van 36—21 opleverde. Het enige gevaar voor BVO, zo daar al sprake van was, school in de persoonlijke fouten die bij bosjes vielen. De Alphenaren be perkten dat risico in de tweede helft veelal door de verdediging te ver waarlozen. Aanvallend draaide BVO toen ook wat beter, temeer daar Eric Ro:os, de ex-Gerard de Lange-man, zich nadrukkelijker met de produktie ging bezighouden. O O, dat in Meurs nog zijn minst zwakke speler had de eersteklasser kon in het geheel niet imponeren profiteerde niet van die extra vrijheid. Reden waarom BVO zich terecht kandidaat stelde voor de volgende bekerreds die vermoedelijk naar Zeeland zal voeren. Via 60-39 gleden de BVO-ers naar een simpele 82—56 overwinning. Scores BVO: Ron Telling 33 <15- 18), Eric Roos 25 (7-18), Jan Kou mans 10 (6-4), Frans Blom 7 (5-2), Hans Wardenaar 4 (0-4) en Jon van Zuidam 3 (3-0) De uit Alphen afkomstige verpleegster Grace Samsom aan het werk in één van de 23 vluchtelingenkampen van het Leger des Heils in Bangladesh. ALPHEN AAN DEN RIJN "Een tragisch waar verhaal", schrijft de uit Alphen afkomstige Leger des Heils majoor Eva den Hartog vanuit Dacca over de overstromingen die Bangladesj hebben geteisterd. Opnieuw ver haalt zij in een brief aan het Al phens Dagblad over de hopeloze toestand daar. Meer dan 30 mil joen mensen zijn dakloos gewor den door het natuurgeweld. Zij verblijven in vluchtelingenkam pen. Geen voedsel Kampen, waar vaak geen voed sel of medicijnen te krijgen zijn. De medische teams van het Leger des Heils zijn werkzaam in 23 van die kampen. Duizenden mensen lijden er aan huidziekten, diarree, maagzweren, besmettelijke ziek ten, bloedarmoede, ondervoeding en leverziekten. Bij gebrek aan ontsmettings middelen worden de kampen ge plaagd door wandluizen, paar denvliegen, kaïkkertakken, luizen, vlooien en videgen. Dit ongedierte bezorgt de kampbewoners bij al hun ellende voortdurend ongemak. Veilig drinkwater is er in Ban gladesj nog nauwelijks te vinden. In het water drijven afval en lij- dieren. "We moeten het water 20 minuten ko ken, maar weten dan nog niet ze ker of dit werkelijk genoeg is", al dus majoor Den Hartog. Het voedseltekort is enorm. In de hulpkampen van het Leger des Hells krijgt elk gezin 10 taka, niet eens genoeg geld om aan één per soon twee maaltijden per dag te geven. Het gaat hier om een hul peloze massa mensen die als rat ten op elkaar leven in kampen bijeengedreven onder onbeschrij felijke omstandigheden, ver klaart Eva den Hartog. Gemene wereld Het straatbeeld in Bangladesj: handen die om hulp vragen. Ban ge kinderen die in geïmproviseer de hutjes de wacht houden bij de schamele bezittingen van hun ouders, die de straat op zijn om aan de kost komen. Velen die ner gens heen kunnen en in de stad op een of ander voetpad him ver blijf opslaan. Oude mensen die niet meer weten waar ze heen moeten en de nacht doorbrengen op een station, of zomaar langs de straat. Een andere Alphense in Bangladesj is verpleegster Gra ce Samson. Majoor Den Hartog: "Toen Grace Samsom en ik in één van de allerergste districten van Dacca waren, stond ik opeens weer voor de onmogelijkheid om al deze ellende en dit lijden te rij men met de gedachte van een God van liefde. "God's wereld", dacht ik, temidden van alle verdriet en narigheid om ons heen. Mensen die als ratten op elkaar leven, in kampen bijeengedreven onder on- Voor mij is dit een vuile, gemene wereld, een wereld die bezaaid is met gebroken harten en bedorven levens, en met graven bespren keld met tranen van diepste wan hoop". Op de proef "In zulke tijden wordt ons ge loof op de proef gesteld en moeten we bedenken dat ook wanneer het stormt, toch ergens achter de wol ken de zon blijft schijnen. De zon laat ons nooit in de steek en wijkt nooit uit zijn vastgestelde baan. Zo is het ook met het geloof, de lamp der menselijke hoop. Dit ge loof geeft ons de zekerheid dat onze zorgen en problemen op God's eigen tijd zullen worden op gelost". Voor wie het werk van majoor Den Hartog in Bangladesj wil steunen giro 120120 van het Leger des Heils, Amsterdam. ALPHEN AAN DEN RIJN De werkzaamheden van de Stichting Protestants Christelijk Vormings werk in de regio Alphen aan den Rijn zullen door het ministerie van Onderwijs worden gesubsidieerd. De zer dagen heeft het bestuur van de Stichting de toezegging ontvangen. "Het bestuur", zo schrijft men, "dat tien maanden geleden met zijn werkzaamheden begon om te komen tot een protestants christelijk vor mingsinstituut, ziet daarmee de tot dusverre gedane moeite beloond en ervaart het besluit van de minister als een stimulans om verder te gaan op de ingeslagen weg. Ook ziet het de vele aanvragen naar de begindatum door aanstaande deelnemers, ouders en andere belanghebbenden als een reden dat in een behoefte zal worden voorzien". Aanvankelijk hoopte men nog in Januari van het komende jaar te kunnen starten, maar gezien aei tijdstip van het verkrijgen van de erkenning en de voorbereidingen voor de eigenlijke start, staat het vrijwel vast dat gelijk met het nieu we cursusjaar (augustus 1975) zal worden begonnen. Als de besprekingen met het mi nisterie van Onderwijs, die in volle gang zijn, gunstig verlopen, zal het instituut beginnen in een thans niet in gebruik zijnde ruimte van de Vereniging Martha-Stichting "Rijn stroom". Dit gebouw zal hiervoor worden verbouwd en aangepast. De plannen zijn zo goed als klaar. De Stichting ziet het voringswerfc als één van de "pijlers" voor haar uiteindelijke doel: het participatie onderwijs. Hierover zijn reeds con tacten met het Beroeps Begeleiden de onderwijs en zal binnen afzienba re tijd worden begnonen met de rea lisering daarvan.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4