Op VEBO beste vee uit Randstad Muzikaal festijn in Breestraat Dagtochtjes in derde deel van boek Kleibrink 350 jaar ontzet Komtu norgen nog7 amro bank Meneer Kraan met uw spaarboekje. Leidse kaas beter, Goudse minder Leiden begint maandag aan feestweek BENOEMINGEN DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1974 LEIDEN LEIDEN Het derde deel van Aangevuld met prachtige oude "Leid'-n. een Hollandse erfenis", prenten uit de verzameling van is uit. Ruim anderhalf maal zo Bod<n Nijenhuis (Rljksuniversi- dik als de twee vorige, toch al teits Bibliotheek Leiden) en èrg lijvije uitgaven. Het is een kijk- veel mooie kaarten en platte en bladerboek over "het omrin- grondjes uit het archief van hoog gende land" rond Leiden. De stad heemraadschao Rijnland, blijft het onbetwiste middelpunt, De 'ekst is zéér summier gehou- van waaruit vijf denkbeeldige den. Hier en daar een klein infor- tochten worden georganiseerd, in matief stukje, korte onderschrif- vijf verschillende richtingen. - ten bij de foto's en prenten, en De samensteller, Herman Klei- verder moeten de illustraties maar brink, die zowel het fotowerk, voor zichzelf spreken. Dat doen als de lay-out van het boek ver- ze ook, zeker. Méér tekst was be zorgde, neemt de lezer (eigenlijk: slist niet nodig geweest, terwijl kijk?r) eerst mee naar het noor- het boek dan nóg dikker (en den. Via de Haarlemmerweg naar duurder) geweest zou zijn. Warmond, De Kaag en Sassen- Uitgever Jan de Kier uit Leiden heim. Dan over Leeuwenhorst is op dit dikke fotoboek —nadat naar Noordwijkerhout en Noord- hij van de eerste schrik beko- wijk en Voorhout, om via de Haar- men was "apetrots", lemmettrekvaart in Oegstgeest te Misschien nog wel trotser dan op belanden en de stad weer binnen het feit, dat het eerste deel al te «omen door de Rijnsburgse aan een vierde druk toe is. Toen poort. Dan vertrekt hij voor de bego i hij nog heel voorzichtig met twee-Ie tocht naar het westen, via een eerste oplage van duizend de Morspoort naar Wassenaar, exemplaren. Het tweede en derde Katwijk, Valkenburg en Rijns- deel zijn meteen met vierduizend burg. De derde route loopt naar exemnlaren begonnen. Nog niet het '-uiden (Haagweg, Voorscho- genoeg, want het tweede deel is ten, Kasteel Duivenvoorde), de ook il bijna uitverkocht, vierde naar het zuidoosten (Zoe- De prijs (f29,50 voor twee de- terwojde, Hazerswoude, Boskoop, len, 39,50 voor het derde deel), Bodegraven en Zwammerdam, is in vergelijking met bijvoor - Gouwesluis en Alphen aan den beeld de boekjes met oude an- Rijn>. De laatste tocht gaat naar siohten, erg laag. Uitgever Jan het noordoosten, waarbij de de Kier had het papier voor dit Spaniaardsbrug, Leiderdorp, derde (en laatste) deel in decern - Koudekerk, Nieuwveen, Bilder- ber vorig Jaar al in huis. Anders dam, Braassemermeer en Hoog- was üe prijs zeker hoger gewor- made aan de beurt komen. den. De :e indeling in "dagtochtjes" Al met al kan gezegd worden dat is bilzonder leuk en zou je eigen- Sterrewacht-fotograaf Herman lijk op het idee brengen om alle- Klelnbrink, die overigens op het maal eens te gaan afleggen, op ogenblik in Canada vertoeft bij de fiets of met de auto. Het is zijn uochter, met dit "Omringen- van Herman Kleibrink erg slim, de *ar?d" een prachtige kroon dat hy op deze manier de stad Lei- heeft gezet op zijn werk voor den 'want het boek heet nog "Leiden, een Hollandse erfenis", steels "Leiden, een Hollandse er- -Wie, als vrijdag het derde deel fenis") toch aan haar trekken laat op de markt verschijnt, de com- komm en zich niet uitsluitend plete erfenis in zijn boekenkast beperkt tot het omringende heeft staan, kan bogen op een land. unies bezit, een werkstuk dat Het fotomateriaal, dat voorna- niet i oor de eerste de beste op melijK van Herman Kleibrink kwaliieit en veelzijdigheid geëve- zelf omt, is net als in de twee naard kan worden, vorige uitgaven uitstekend. ELISABETH TOLENAAR Vijftig jaar geleden vierde Leiden ook een flink 3-okto- berfeest. Bij de 350-jarige herdenking van het ontzet roerden de straten in feesttooi gestoken. Op de foto een beeld van de Gr oenoor dstraat bij de Haarlemmer Trek vaart. De straat kreeg de derde prijs. De heer J. Bak ker in Hoenderloo, die al zes tien jaar uit Leiden weg is, weet het allemaal precies en stuurde ons deze foto. Museumscrabble LEIDEN In het kader van de 3- oktoberfeesten organiseren Leiden Museumstad en Leids City Centrum een etalagewedstrijd, waaraan het Leidsch Dagblad medewerking ver leent. De wedstrijd is een scrab ble, waarbij men 32 letters moet op zoeken in etalages en daarvan een slagzin vormen. Inschrijfformulieren zijn bij de winkels en in de musea verkrijgbaar. De wedstrijd duurt tot en met zaterdag 5 oktober. Vóór woensdag 9 oktober moeten oplossin gen zijn ingeleverd in het stedelijk museum De Lakenhal, bij de afdeling inlichtingen van VenD of aan de ba lie van het Leidsch Dagblad. LEIDEN Gedurende de 3- oktober festiviteiten zullen omlei dingswegen met het opschrift "City- ring" het doorgaande verkeer een route buiten de binnenstad wijzen. De borden worden o.m. geplaatst op de Zoeterwoudse Singel Witte Singel, Jan van Houtkade, Noordeinde, Kort Rapenburg en Beestenmarkt. Bij de Amro Bank krijgt u 2% méér 't nieuwe Spaar-Plus-Boekje. Ofwel 7}%. Prijsverlaging Carmen Haarkrulsets CARMEN 22 f 124 nu f 92,- CARMEN 17 en 18 w f 109 nu T /D|" CARMEN 11 f 89 nu f 64,- Radio Plein 16 B.V. 5 MEIPLEIN 1 en 16 - LEIDEN tel. 666G7 65940 LEIDEN Vee- en evenementen functie gingen vandaag samen in de Groenoordha-l waa-r voot de 38ste maal de Leidse VEBO werd gehouden, steeds meer een toonaangevende veetentoonstelling en zeker in de Randstad. Meer dain 400 dieren, op bun best getoilet- teerd, kwamen cnder de ogen van de jury. De keuring duurde tot in de middag, waarna dl° vee wagenrally", die vannacht naar Leiden voerde, in tegengestelde richting werd gehouden. B oirton van vee en kaas op de 38ste VEBO. Hutspot maal tij d Met heft oog op d'e grote belamg- stelüljng, di'e blijkt te bestaan voor de op 3 oktober langs het Rapenburg te houden hutspotmaaltijd, waaraan ook deelgenomen zal worden door de ko ningin en prinses Beatrix, heeft het bestuur van de 3-Oktobervereenlging enkele maatregelen moeten treffen voor het deelnemen aan deze maal tijd. Zy, die geen rode of groene streep op hun deelnemerskaart heb ben staan worden daar verwacht tus sen 12.30 en 1 uur, voor deelnemers met een rode streep op hun kaant wondt het 3 oktobermenu geserveerd tussen 1 uur en half twee, is de kaart van een groene streep voorzien dan kan men terecht tussen half twee en twee uur. De toegang tot dit feestmaal is aan weerszijde van de De GijzelaarSbank en bij de Nonnen steeg. de Kloksteeg. de Houtstraat en de Langebrug. Voor het geval men nog niet in het bezit is van een deelnemerskaart volgt as. zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur een extra uitreiking in het Hooglandse Huys op de hoek van de Hocg'JamidSe Kerkgracht en de Mo- idaamsteeg. Op dezelfde tijd en plaats zijn ook nog kaarten verkrijgbaar voor de op 1 oktober in de Stadsgehoorzaal Cs avonds acht uur) te houden feest avond voor 65-plussers. De Rand stadspelers verzorgen hier een vrolijk showprogramma, waarvoor men Sléchts één gulden hoeft, neer te tel len. Verder zijn deze middag ook nog kaailben verkrijgbaar voor het op dlondierdag 3 oktober in de Stadsge hoorzaal te houden festival, een uit bundig feest met oa. medewerking van Mini Maxi, The Clifftons en The Benlusons Casoadeurs. Deze feestavond loopt uit op een dansfes- tijn 'tot in de kleine uurtjes. Op verzoek van de ambulante han del en tal van winkeliers is een wij ziging gebracht in de route van an tieke auto's, die zaterdag 5 oktober van 10.30 tot 12 uur door Leiden trekt. Deze route is nu als volgt: Doelen-kazerne, Rembrandtstraat, Noordeinde, Kort Rapenburg, Prdn- sessekade, Turfmarkt, Nieuwe Bees tenmarkt, Molen werf, Schuttersveld, Stationsplein, Morssingel, Mors- straat, Prinsessekadie, Kort Rapen burg, Breestraat, Korevaarstnaat, LammenschanspleinLammensthams- weg, Oranjeboomstraat. St. Jords- steeg, Hooigracht, Pelikaanstraat. Haarlemmerstraat, Hartebrugkerk (waar het concours d'élegance zal plaats vinden), Prinsessekade, Kort Rapenburg, Noordeinde, Rembrandt straat, Doelenkazerne. Voor een be langrijk deel wykt deze route af van Kroonlid SER hoogleraar in Leiden LEIDEN Drs. Victor Halberstadt, kroonlid van de Sociaal-Economi sche Raad (SER) en lid van de PvdA, is benoemd tot hoogleraar in de openbare financiën aan de Leidse universiteit. Tot dusver was hij we tenschappelijk hoofdmedewerker aan de economische faculteit van de uni versiteit van Amsterdam. de publicatie in de feestwijzer, dus uitknippen en bewaren I Het bestuur van d'e 3-Octoberver- eeniiging, dat in de komende week voor tal van festiviteiten zorgdraagt, heeft ook zelf een geschenk ontvan gen. De dames van de bestuursleden hebben het bestuur verrast met de aanbieding van een nieuw vaandel, dat voor het eerst in de openbaarheid komt in de optocht, die 5 oktober door Leiden trekt. LEIDEN Aan de Leidse uni versiteit zijn benoemd tot gewoon hoogleraar in de algemene sociologie der niet-westerse volken dr. ir. B. G. Galiart, tot gewoon lector in de me- taalfvsica dr. G. J. van den Berg (adlunct-directeur van het Kamer- lingh Onnes-laboratorium)tot ge woon lector in de kindercardiólogie dr. C. L. D. C. Bruins, tot buitenge woon hoogleraar in de museologie dr. P. H .Pott (directeur van het Rijks museum voor Volkenkunde), tot bui tengewoon hoogleraar in de boven nationale beleidsvorming ten aan zien van de sociaal-economische ont wikkeling en het milieubeheer dr. J. Tinbergen (tot en met 31 augustus *75), tot gewoon lector in de fysiolo gie dr. Ph. H. Quanjer, tot gewoon hoogleraar in de boeddhologie, Indi sche wijsbegeerte en het Tibetaans dr. T. E. Vetter en tot buitengewoon hoogleraar in de missiologie en oecu- menica dr. M. R. Spindler. Eervol ontslag is verleend aan dr. W. R. P. Goslings, gewoon hoogleraar en aan dr. M. C. Colenbrander, gewoon hoogleraar. Bij het binnenkomen van de hal konden de bezoekers zich bij wijze van spreken spiegelen in de kaas. Die lag tentoongesteld na de keu- fing. die de deskundigen gisteren tot laat in de avond bezig hield. Wat de Leidse kaas betreft was het aantal ingezonden kazen iets hoger dan vorig jaar en de kwaliteit was [b°ter. Er was tien pet. meer eerste [soort. Het gemiddeld aantal punten ting omhoog dankzij nieuwe Leidse lkaasmakers. Het aantal ingezonden Goudse ka llen daalde behoorlijk en ook de kwa liteit was minder. De kleine kazen waren veruit de beste. Vele zware ka zen hebben te zacht zuivel en zijn daardoor ongeschikt om te bewaren. werden te veel bacteriologische gebreken geconstateerd, die in veel g^-alien werden toegeschreven aan een minder goede reiniging, onthar ing en ontsmetting van de melk- en k~~"aooaratuur. TV davkazen éénmaal per dag ^akt op de boerderij waren be lt" 1an de maalse kazen, waarbij de !rro1k tweemaal per dag vers wordt g '"Uikt. kazen, die werden ingezonden v- - de doroenkeuring. handhaafden !z: s in aantal en kwaliteit vrijwel op lb neil van vorig jaar. Warmond be- !h'",lde met een bijzonder hoog ge- ar' üelde de groepsprijs en ont vangt, evenals vorig Jaar, de beker. Tweede werd Aiohen a. d. Rijn. derde A'kemade en vierde Zoeterwoude. Ere- en eerste prijzen verwierven: Leidse kaas G. van Woudenburg uit Ter Aar: Goudse kaas: tot 8 kg. D. Sol uit Hazerswoude. mevr. J. P. Verstee- zen-Vink uit Zoeterwoude. H. v. d. Broek uit Moordrecht en J. P. v. d. Poel uit Oud Ade: 8—12 kg: mevr. Versteegen uit Zoeterwoude. boven 12 kg. mevr. Versteegen uit Zoeterwou de. Dorpenwedstrijd: gebr. Van Nie- kerk uit Alphen a. d. Rijn en gebr. v. d. Hulst uit Oud Ade. In zijn openingstoespraak ging Landbouwschap-vooriztter Knotne- rus in op de actuele situatie in de landbouw. Hij stelde dat de Euro pese landbouwpolitiek over kronkel weggetjes gaat en daardoor on begrijpelijk is geworden. „Tussen de top en de voet is een gebrek aan communicatie, waardoor een ge vaarlijke situatie is ontstaan. De boer zal het een zorg zijn, al dat ge lazer. Hij wil weten waar hij aan top ia" De voorzitter van het Landbouw schap vroeg zich af hoelang slachtvee nog via de veemarkten zal worden verhandeld. Hij is van mening dat ei een directe lijn moet komen naar ge concentreerde slachtplaatsen. Da*, vraagt maatregelen, o.a. het ver vallen van artikel 8 van de Vleeskeu- ringswet, waarbij vlees in elke kring opnieuw moet worden gekeurd. Voor de Leidse markt 'noemde hij het noodzakelijk dat er in de buurt een apparaat komt dat het vee snel en ef ficiënt geschikt kan maken voor de slager. hun prachtig uitgedoste pluimenuni- formen en de Leddse carnavalsver eniging de Leddse Hutspottem. De Breestraat zal deze avond nog door aantrekkelijkheid winnen door de vele bxarterrasjes, dae te vindien zijn bij het stadhuis, de sociëteit Minerva, hiet ANWB-kantoor en in de omge ving van het gebouw van P <Sz C. en het vleesbradan aan het spit ter hoogte van de Koornbrugsteeg. Om circa half elf wordt het dan weer rustiig op de Breestraat, maar tot zo lang is er dolle pret. Ook hieft staxihuiscarriTlon heeft zich aangepast aan de feestvreugde. Op de speelbarnd van dit oaxrallon zijn de volgende melodieën aange bracht: bij heel uur „Wilt heden nu treden", bij kwart over „Gelukkig is het land", bij hailf uur „O ghy stad van Leyden" en bij kwart voor „In naam van Oranje doe open de poexrt". VEBO-roorzitter Buck verwelkom de bij de opening leden van gemeente besturen uit de regio en sprak er zijn vreugde over uit, dat de Leidse vee markt naar de tweede plaats mar cheert. LEIDEN Niet minder dan acht l^eid- se muziekkorpsen zul len maandagavond om ha.f negen op de ge heel met schijnwerpers verJichte Breestraat, aangekondigd door het llu.dan van de bourdon Uit de stadhuistoren, ae jjeidse feestweek in zetten. In een klank- en kleurrijk schouw- !- spel zullen deze korp sen zoTgen voor een muzikale happening ter inleiding van de feesten ter herdenking van het feit. dat Lei den voor vierhonderd jaar van de Spaanse ov Theersjng werd bevrijd. oor die korpsen zich in de Bree- si at tussen Gangetje en socië- pt Minerva presenteren, maken z vanaf diverse punten in de stad een muzikale sfcertocht, die eindigt in de omgeving van het Gangetje. Teneinde het effect zo veel mogelijk tot zijn recht te doen komen is aan al? bewoners en middenstanders van de Breestraat verzocht om uiterlijk 8 20 uur alle lichten te doven. Klok slag half negen begint dan de muzi kale happening, waarbij ook vijf con- fettHekanonnen worden ingeschakeld om het geheel een nog meer dol en driest karakter te geven, dat later op de avond zijn hoogtepunt bereikt door het optreden van de bóeren- kapellen van De Burcht, Concordia, de KatJh Leddse Harmoniekapel, K. en G. en Werkmans Wilskracht. Bij deze kapellen voegen zich ook de Gilles uit het Belgische Binche met

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3