"Beschuldiging van Israël is uit de lucht gegrepen" Hun eigen kleurige mode voor kinderprijzen. Frans Brons over arrestatie Leidse studenten: Provincie Groningen gaat toch in beroep tegen Dollard-besluit PROGRESSIEF WATERTARIEF IS NIET ZO GEMAKKELIJK Protest tegen stopzetting subsidie BEWTH Aanbestedingen van Rijksweg 14 nog enige tijd uitgesteld geweldenaar Premier Rabin heeft landkaart voor vrede Minimum-melkprijs zeven cent hoger AFPERSER COCA COLA BEKENT Joseph Alsop uit de journalistiek Nieuwe premier Egypte Vanaf 15.75 HEMA DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1974 VARIA PAGINA 25 LEIDEN Het Nederlandse Palestina Comité heeft in een verklaring met de grootste klem geprotesteerd tegen de ar restatie van drie van zijn leden op 13 en 21 september in Israël. De twee vrouwelijke arrestanten Margot Heijnsbroek en Paula Witkam, beiden studentes uit Leiden, zijn ervan beschuldigd lid te zijn van een vijandelijke terroristische beweging. De derde arrestant, Wim Thierens, die getrouwd is met een Jor daanse vrouw, wordt beschuldigd van sabotagedaden. Alle drie wórden zij gevangen gehouden in de Russian Compound gevangenis in Jeruzalem. Frans Brons, verloofde van Margot Hsvnsbroek en oprichter van de Pa lestina Werkgroep Leiden, noemt deze acMe van Israhl uiterma/te on wettig. "Volgens het Israëlische recht geldt het voorarrest 48 uur. Binnen die 48 uur moet een advocaat worden toegelaten. Maar tot op vandaag is dat nog niet 'toegestaan. Pas gisteren is iemand van de Nederlandse am bassade oil de drie geweest. De ad vocate, Felicia Langer, heeft nog fteeds viiet met ze kunnen spreken. De bescnuldigingen, op grond waar van de Israëlische autoriteiten tot de arrestatie zijn overgegaan, zijn uit de lucht gegrepen. Margot en Paula DEN HAAG Aan de invoering van een progressief tarief voor wa- terverbruik zijn volgens de raad van advies voor de ruimtelijke ordening grote moeilijkheden verbonden. Een j progressief tarief betekent dat de kos ten sneller stijgen dan het verbruik; de bedoeling ervan is op het verbruik te bezuinigen. De raad stelde gisteren een advies vast voor het ontwerp structuur schema drink- en industriewater voorziening 1972, waarbij werd ge formuleerd dat het schema teveel is uitgegaan van een ongewijzigde voortzetting van zowel economische als bevolkingsgroei en te weinig van een Wees-wijs-met-water-beleid. Eerst nadat uit onderzoekingen van he.t Rijksinstituut voor Drink watervoorziening (RID) en de Ver eniging van Exploitanten van wa terleidingbedrijven (VEWIN) is ge bleken hoe groot de werkelijke wa terbehoefte in huishouden en indus trie is, valt er in het kader van de be zuiniging een progressieve tariefstel ling te bepalen. Prof. ir. J. L. Klein, de voorzitter van de commissie die het advies had voorbereid, noemde twee moeilijkhe den. Ten eerste is er in het kader van de volksgezondheid een minimum wa terbehoefte per persoon, maar het is niet zo dat het aantal gezinsleden eenvoudigweg een vermenigvuldi gingsfactor vormt. En in de tweede plaats kan in de industrie een pro gressief tarief het fabriceren van 'n maatschappelijk nuttig produkt ge heel worden geblokkeerd. ADVERTENTIE waren met vakantie in het Midden- Oosten. Ze hebben een bezoek ge bracht aan Libanon en Syrië, van- DEN HAAG De raad voor de Kunst heeft bij minister Van Doorn van CRM geprotesteerd tegen het abrupt stopzetten van de subsidie aan het bewegingstheater BEWTH. Niet alleen zou de bewindsman de wet hebben genegeerd door niet te voren advies te vragen aan de Raad voor de Kunst, de raad is het ook niet eens met de argumenten, die mr. Van Doorn hanteerde. Bovendien komt de beslissing zeer ongelegen omdat BEWTH al plannen en af spraken voor het seizoen '74—'75 had gemaakt. De bewindsman wordt aangeraden zijn beslissing in te trekken en het stopzetten van de subsidie voorlopig Op te schorten tot de Raad voor de Kunst de werkwijze en de voorstel lingen van BEWTH nog eens heeft onderzocht en getoetst op zijn eigen taakstelling. De commissie mimekunst van de Raad voor de Kunst schrijft de mi nister pijnlijk te zijn verrast door de ministeriële beslissing. Het pas seren van de raad heeft zü als zeer grievend ervaren. De voorzitter van de commissie, prof. dr. S. C. Dik, vond hierin aanleiding onverwijld zijn functie neer te leggen. De commissie mimekunst meent, dat de beslissing op "kale" argumen ten is genomen: te weinig voorstel lingen en te veel verloop in de groep. De commissie houdt de bewindsman voor, dat hij geen aandacht schonk aan de artistieke en duidelijk maat schappelijke functie van het bewe gingstheater. Betogingen In Zuid-Afrika heeft de politie gisteravond met wapen stokken, honden en traangas een einde gemaakt aan twee betogin gen van Afrikanen ter ondersteuning van het Frelimo, de bevrijdingsbewe ging van Mozambique. In Durban verhinderde de poiltie 'n menigte van 700 mensen een sportstadion binnen te komen waar, naar zij verwachtten, leiders van het Frelimo zouden spre ken. Er werden 20 arrestaties verricht. Op het universiteitsterrein in Pietersburg sloeg de politie een demonstratie van 1.000 personen uit een. Beide betogingen waren door de autoriteiten verboden. daar zijn ze naar Jordanië gegaan. Op verzoek van het Palestina-Comi- té hebben zij Palestijnse vluchtelin genkampen bezocht om te controle ren of de hulp vanuit Nederland in goede handen terecht is gekomen. Zij hadden ^en koffer met medicamen ten bij zich om daar uit te delen. Ook heboen zij contact gehad met de Rode Halve Maan, het Palestijn se Rode Kruis". Volgens Brons heeft Israël in de ze zaak geen been om op te staan. De bescnuldiging, dat de drie lid zou den zijn van 'n vijandelijke terroris tische organisatie noemt hij uit de lucht gegrepen. "Ik weet zeker, dat zij lid zijn van de Palestina Werk groep Leiden, een humanitaire or ganisatie, die zich bezighoudt, met het vraagstuk van de Palestijnse vluchte lingen. Wat ik ook zeker weet, is dat zij géén lid zijn van een andere or ganisatie. Als Israël onze werkgroep een vijandelijke terroristische bewe ging vin it. Uitgesloten George Papadopoelos de afgezette Griekse dictator, is uit gesloten van deelneming aan de ko mende verkiezingen, zo heeft Lam- brias, voorlichter van de Griekse re gering in Athene meegedeeld. Vol gens Lambrias verbiedt de wet per sonen, die verantwoordelijik zijn voor dictatoriale activiteit, te pogen de stemmen van het volk te krijgen. DEN HAAG Minister Wester terp (Verkeer ep Waterstaat) heeft besloten de aanbesteding van Rijks weg 14 nog enige maanden uit te stellen. Het gaat hier om het deel tussen de Bezuidenhoutseweg en Rijksweg 4 (Den Haag-Amsterdam), de verlengde Landscheidingsweg.Voor overleg met de betrokken gemeenten en met het gewest Den Haag was de oorspronkelijk op 18 juni vastgestel de aanbesteding reeds eerder vier maanden opgeschoven. De gemeente Den Haag heeft weer om verlenging van het uitstel ge vraagd. Dit in verband met de wis seling in de samenstelling van de gemeenteraad en om voor de bewo ners van de betrokken wijk nog een voorlichtingsbijeenkomst te kunnen beleggen. De minister heeft de vaste com missie voor Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer ingelicht over het verlengde uitstel. Hij acht dit uitstel nodig voor de afronding van het overleg met de gemeentebesturen en het gewesit. en voor nadere informatie van de betrokken particulieren en be langengroepen. In de afgelopen drie maanden is een onderzoek ingesteld naar de voorzieningen tegen geluidshinder. Dit onderzoek is nog niet helemaal voltooid. Voorts zijn nog vragen in studie over de funktie van de weg, de snelheid van het verkeer en de gevolgen voor het plaatselijk wegen- nat. Philips batterijen, die gaan maar door CAIRO President Anwar Sadat van Egypte heeft dr. Abdel-Aziz He- gazi benoemd tot premier. Dr. He- gazi, tot dusver eerste vice-premier, is tevens gevraagd een nieuwe rege ring te vormen. Sinds maart vorig jaar werd het premierschap in Egyp te waargenomen door president Sa- dat. Politieke kringen in de Egyptische TEL AVIV De Israëlische premier Yitzhak Rabin heeft in een inter view gezegd dat hij een 'duidelijke en gedetailleerde landkaart' gereed heeft van de toekomstige grenzen van zijn RIJSWiJK De minimumprijs voor verpakte volle melk gaat bin nenkort met zeven cent per liter om hoog, /in 77 cent tot 84 cent. Het bestuur van het Produktschap voor zuivel heeft hiertoe gisteren besloten. Het besluit moet nog door de minis ters van Economische Zaken en van Landbouw worden goedgekeurd. Wie ontheffing van de minimum prijs wil zal moeten aantonen dat de som van zijn inkoopsprijs zijn dis- tributiey.osten plus nog een bedrag van 3 cent per liter beneden die mi- nimumorjs blijft. Op deze wijze hoopt men de concurrentiepositie van de melkslijters en melkwinkeliers te genover supermarkten, grootwinkel bedrijven en dergelijke te verbeteren. Wat de derde gevangene, Wim Thierens betreft, zegt Marga Tege laar, lid van het Palestina Comi té: "Wim kennende is het volkomen belachelijk, dat hij van sabotage wordt oeschuldigd. Hij weet nog niet hoe hij een schroevedraaier moet vasthouden. Wim werkte is Beiroet maar reisde geregeld naar de West- bank, een in 1967 door Israël op Jordanië veroverd gebied, waar zijn vrouw woonde. Nooit heeft hij moei lijkheden gehad, maar nadat Paula en Margot waren gearresteerd werd ook hij in hechtenis genomen". Brons over Thierens: "Hij werk te aan een scriptie over het al dan niet besman van anti-semitisme in het Midden-Oosten. Ik begrijp niet, waarom ze hem hebben gear resteerd" Frans Brons is bang, dat deze kwestie een langdurige zal worden. Israël maakt niets bekend over het geval. De Israëlische ambassade kon gisteren niets meer vermelden, dan dat de drie in de gevangenis zaten. Zelfs namen, het hoe en waarom, konden zij, aldus een woordvoerd- ster van de ambassade, niet zeggen. Volgens Brons is dit een bewijs, dat Israël voelt, dat het buiten zijn boekje is getreden. Het ministerie van Buitenland se Zaken zet zich op het ogenblik bij zonder .serieus voor de drie in. Aan minister Van der Stoel is door de ouders van Margot een telegram verzonden, waarin zij hun ongerust heid uitspreken over het lot van hun dociter. Of de bewindsman zich persoonlijk met de kwestie zal be zighoud*1 .1 is nog niet bekend. Frans Brons: "Onze werkgroep is een opea werkgroep. Alles is bekend, iedereen mag onze boeken inzien. In 1970 heb ik de werkgroep opge- rioht, zij functioneert in het kader van de Leidse Universiteit in die zin, dat zij van de faciliteiten van dispu- torenraad en universiteitsblad ge- GRONINGEN Provinciale Sta ten van Groningen hebben gisteren besloten in beroep te gaan tegen het besluit ^n het kabinet-Den Uyl om geen concessie te verlenen voor een kanaal ooor de Dollard. Het college van GS had met een krappe meer derheid van 4 tegen 3 stemmen voor gesteld zich bij het besluit neer te leggen en voorts onverwijld te begin nen met de aanleg van een binnen dijks kanaal, zodat het kostbare na tuurgebied in de Dollard gespaard zou kunnen blijven. De Dollard is een van de twee gro te gebiïden in ons land (het andere is de Oosterschelde) waarop het ka binet zibelofte dat onvervangbare natuurgebieden gespaard zullen wor- Frans Brons, verloofde van Margot Heijnsbroek en oprichter van de Palestina Werkgroep-Lei den. bruik maakt. De universiteit is na tuurlijk niet verantwoordelijk voor het doen en laten van onze organi satie. Ik ben wel van plan eventueel de universiteit te hulp te roepen. Tevens bied ik de Israëlische rege ring aan om mezelf, als oprichter van de werkgroep, met alle archie ven en boeken in handen van de Is- raëlischp regering te stellen, in ruil voor de drie gevangenen". LONDEN Een afperser heeft gedreigd vergiftigde flessen Coca Cola op de markt te brengen tenzii de grote Amerikaanse onderneming hem een bedrag zou doen toekomen van 70 000 pond sterling (ongeveer 441.000 gulden). Voor de Londense reohtbank Old Bailev heeft de Engelsman Arthur Dutton gisteren bekend een dreig brief aan de Coca Cola-onderneming gezonden te hebben. Daarin schreef Dutton, 200 flessen Coca Cola ge kocht te hebben, waarin hi kruidverdelgend middel zou doen. Deze flessen zou hij op de Engelse markt brengen. Coca Cola heeft evenwel de politie op de hoogte gesteld en de 53-jarige Dutton werd gearresteerd toen hij zijn losgeld op een afgesproken plaats op het vliegveld van Manchester kwam ophalen. Coca Cola had de tas met het "losgeld" evenwel niet met bankbiljetten maar met papier gevuld. Dutton is beschuldigd van chanta ge en zal later terecht staan. aen van toepassing heeft verklaard. Een motie van het Groninger CDA om tegin het kabinetsbesluit in be roep te gaan werd aangenomen met 32 stemmen voor en 22 tegen. CDA zelf, VVD, CPN en GPV stemden voor, de PvdA (op twee leden na) en de PPR tegen. Als gevolg van dit besluit van Pro vinciale Staten is de aanleg van een kanaal vanuit Oost-Groningen naar de Eems, of het nu binnendijks dan wel buitendijks zal zijn, opnieuw voor naar schatting drie tot vier Jaar uitgeste'd. Eerder al hadden ook an dere organen in Groningen beroep tegen het kabinetsbesluit aangete kend. Behalve de drie betrokken wa- terschaopen, de streekraad Oost- Groningen en de stad Winschoten, ook de stad Groningen en de Johan nes Kevshovenpolder. Deze laatste twee vanwege het feit dat een even tueel binnendijks kanaal door hun landbouwgrond zou moeten worden gegraven. Volgens de werkgroep Dollard, die zich fel tegen de aanleg van een ka naal door de Dollard heeft verzet, zou een gemaal bij Nieuw-Statenzijl de afwaf ?ring even goed kunnen ga randeren, terwijl een kanaal naar Winschoten in haar ogen volkomen onnodig is WASHINGTON De bekende "colomnist" Joseph Alsop zal binnen kort de journalistiek verlaten. In de bladen van de Los Angeles Times-groep schreef de 64-jarige Alsop gisteren dat hij na een jour nalistieke loopbaan van 42 jaar zijn plaats voor het einde van dit jaar "aan Jongeren" zal afstaan. Hij heeft jarenlang een rubriek gehad samen met zijn broer Stewart, die in mei van dit jaar is overleden. hoofdstad verwachten geen ingrij pende wijzigingen in de samenstel ling van het nieuwe kabinet. Hegazi is financieel-economisch deskun dige. Het nieuwe kabinet zal een evenwicht moeten vinden tussen de eisen die het voortduren van de staat van oorlog met Israël stelt, en een verhoging van de levensstan daard in Egypte. land als onderdeel van een vredesre geling. Hij wil die landkaart pas ont hullen als zich een Arabisch land aanmeldt dat 'duidelijk zegt dat het belang stelt in een waarachtige vre de met Israël'. Rabin zei dit in een vraaggesprek met het dagblad 'Maa- Rabin zei dat er ook kaarten klaar liggen voor interim-overeenkomsten met een of meer Arabische staten. Bij zijn besprekingen in de Verenig de Staten was hem duidelijk gewor den dat Washington veel belang hecht aan tussentijdse overeenkom sten om de besprekingen gaande te houden nu een algehele vredesover eenkomst voorlopig niet in zicht is. Israël wil praten over tussentijd se overeenkomsten op voorwaarde dat de andere partij aanvaardit dat het doel daarvan is voortgang te maken naar de vrede. Behalve met Egypte zag hij ook mogelijkheden voor zo'n overeenkomst met Syrië. 1.Uni acryl blouse. 8 Kleuren. Mt. 116-164. 9,75/11,75. Vanaf 2.Acryl vest. 6 Kleuren. Mt. 116-164. 14,75/16,75. Vanaf ^75 3.Acryl pantalon met gladde binnenkant. In vele kleuren. Mt. 116-164. 15,75/17,75. 4.V-hals pullover met colinzet. Veel kontrastkleuren. Mt. 116-164. 14,75/16,75. Vanaf ^75 5.Corduroy jeans. Steekzakken en opgestikte achterzakken. 5 Kleuren. Mt. 116-164. 16,75/18,75. Vanaf Wi ntirrvrmnw

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 25