Uw modemantel voor't nieuwe seizoen is een week lang laag geprijsd r Scheiding functies is fataal voor leefmilieu bedrijfsleider PtylPMB* West- X&ffï Nederland G.D.E.K; MATRASSEN EN STOELKUSSENS BANKSTELLEN 15% KORTING VROOIVmDREESMANN DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1974 PAGINA 23 ADVERTENTIE Minister Gruyters van Volkshuisves ting heeft een opmerkelijke uit spraak gedaan: „De stad, zei hij", „is essentieel voor het functioneren van de Europese cultuur en moet daarom behouden blijven. Een opmer kelijke uitspraak, want sedert tien tallen jaren is 't beleid er op gericht geweest de bestaande steden te ont mantelen en te vervangen door nieuwbouw, waarbij men de illussie had dat aan alle eisen van de tijd kon worden tegemoet gekomen. Vooral de ruimtelijke eisen van het steeds maar groeiende autopark zijn daarbij echter steeds onderschat. Een constatering van de Haagse werkgroep Dooievaar en de werk groep Milieubeheer van de Leidse universiteit, die samen een nota hebben vervaardigd onder het motto „Kiezen voor wel of geen stad" In een aantal artikelen in deze krant gaan wij op de inhoud van die nota in. Een van de meest wezenlijke ele menten van een stad, zeggen de werkgroepen, is de dichtheid. De veelheid van functies op een be perkte oppervlakte. Autogebruik is daarmee in tegenspraak, want de auto is een ruimtevreter. Bovendien veroorzaakt de auto hinder. En le ven in grote dichtheden als steden zijn, is alleen mogelijk als hdnder- beperkende regels in acht worden genomen. Daarom is. aldus de werkgroepen, elke poging tot het behouden van de steden tot mislukken gedoemd als niet parallel aan methoden van geleidelijke en harmonieuze stads vernieuwing op het gebied van het personenvervoer een beleid wordt gevoerd, waarbij de effectiviteit van de auto wordt beperkt en tegelij kertijd die verplaatsingsmanieren die maatschappelijk de minste hin der geven worden vergemakkelijkt. Dit beleid moet dan niet alleen worden gevoerd in de binnensteden. Want dan zou het beperkt blijven tot het realiseren van voetgangers reservaten. Het beleid zou betrek king moeten hebben op de hele stad en zijn omgeving. De steden zijn in de laatste decen nia verminkt. In hun nota geven de werkgroepen daarvan de oorzaken aan. Ontstaan als knooppunten van han del waren de steden harmonisch ge broeide samenlevingsvormen, vooral bepaald door de integratie van functies: wonen, bedrijven, winkels, de straat als ontmoetingsplaats, ge lijkmatige sociale opbouw van be volking. De industriële revolutie heeft dit beeld drastisch gewijzigd. Indu strieën werden tot de stad aange trokken als gunstige vestigings plaats. Daarmee gepaard ging een enorme bevolkingstrek naar de ste den. Arbeiderswijken worden uit de grond gestampt. Wijken met een eenzijdige opbouw, maar ook wijken van inferieure woonkwaliteit. Begin van deze eeuw ontstonden nieuwe filosofieën over de stad. die gebaseerd waren op een optimistisch wereldbeeld met een blind geloof in de technologische vooruitgang. Het functionalisme. Er ontstond een streven naar het „nieuwe wonen". Gebaseerd op het principe van de scheiding van functies. Deze functiescheiding had tot ge volg dat nieuwe woonwijken werden ontdaan van hinderlijke bedrijfjes. Maar het leidde ertoe, dat ook niet-hinderlijke bedrijven en win kels buiten de directe woonomge ving kwamen te liggen De wens tot het uiteenrafelen van de functies wonen, perken en re creëren (een wens die vooral werd ingegeven door bestaande misstan den) leidde uiteindelijk tot nieuwe misstanden. Als bijvoorbeeld de ver keersstromen van het woon-werk- verkeer. In de nota van de twee werkgroe pen wordt gewezen op de gevolgen, die de scheiding van functies in het gehele maatschappelijke gebeuren heeft. Vergroting van het ruimtegebrek deed zich zowel binnen- als bui tenshuis voor. Binnenshuis door aparte eet-werk-slaap en tv-ver- trekken. Hetgeen tot verarming van gezinscontacten leidde. Buitenshuis doordat bijvoorbeeld de straat niet meer een verblijfs-speel- en ver plaatsingsruimte werd maar alleen maar verplaatsingsruimte. Het woongebied is alleen maar woonge bied. Het leven is er uit. SociaaJl heeft deze ontwikkeling gro te gevolgen. Over de hele MJn trad een sociale desintegratie op: het uiteenvallen van de samenleving in duidelijke groepen. Bungalowparken en flat wijken deden him intrede en hele stadswijken werden uiteenge slagen. Sanering van wijken werd gehanteerd, soms om een bouwkun dig slechte wijk te vernieuwen, soms om plaats te maken voor kan toren- of winkelcentra, soms om weer nieuwe ruimte vrij te maken voor het verkeer. Het tragische daarbij was, dat de nieuwe woonwijken een dubieuzer leefklimaat opleverden. In plaats van de bij een evenwichtige opbouw vanzelfsprekende sociale controle, waren allerlei kunstmatige instan ties nodig om de ontstane spannin gen te reguleren. Bijvoorbeeld socio logen, die de agressiviteit in de Bijlmer moeten onderzoeken, maat schappelijk werkers en hulpinstan ties. De wijken zijn zodanig van opzet, dat vereenzaming van be paalde bewoners in de hand wordt gewerkt. Het nieuwe bouwen blijkt wijken opgeleverd te hebben met veelal een slecht verblijfklimaat. Niet alleen door de sociale ontwrichting en de saaie ruimtelijke structuur, maar ook doordat in de nieuwe woonvisie de zo gewenste open ruimte tussen de woonblokken geen ruimte is, maar ervaren wordt als leeg te. Van het optimistische wereld beeld met blind geloof in technologi sche vooruitgang is niet veel meer over. Goederen, die tot voor kort als ,',vrij" (dat wil zeggen als onbe perkt aanwezig) werden ervaren, worden schaars: frisse lucht, stilte, ruimte, schoon water. Bezien we nu, zeggen de werkgroe pen, het beleid (bijvoorbeeld dat van de gemeentelijke overheid) ten aanzien van deze problematiek, dan blijken de meeste beslissingen nog steeds zuiver deelgericht te zijn. Van een geïntegreerde aanpak is nog geen sprake. Bij het verkeers beleid bijvoorbeeld worden de gevol gen voor het leefmilieu nauwelijks in de beleidsvorming betrokken. Worden andere aspecten wel be trokken in de beleidsoverwegingen, dan blijkt veelal een afweging van belangen te hebben plaatsgevonden. Een afweging, die feitelijk ter dis cussie zou moeten staan. Het maatschappelijk proces zoals dit door onder meer de filosofie van de functiescheiding en schaalvergro ting heeft voltrokken, heeft tot ge volg gehad, dat de burger de gevol gen van zijn maatschappelijk han delen niet meer ervaart. Dit heeft, aldus de werkgroepen, geleid tot apathie voor het democratisch be slissingsproces. Men voelt zich niet mede-verantwoordelijk. In een aan tal gevallen leid dit tot agressie. In positieve zin in actiegroepen. In ne gatieve zin in wangedrag en crimi naliteit. En toch, zeggen de werkgroepen, is er een kentering merkbaar. Stem men klinken op die de op gang zijnde ontwikkeling willen ombui gen. Waren het oorspronkelijk voor al maatschappelijk geëngageerde groepen die waarschuwende gelui den lieten horen, op dit moment is er een totale ommezwaai op komst- Als we de programma's van de poli tieke partijen tenminste mogen ge loven. LEZERS SCHRIJVEN Werkloosheid Vooral in de bouwvak bevinden zich de meeste slachtoffers. Met 80 procenit van hun salaris, wat schnab belen bi] familie en kennissen, red den ze zibh nog net. En die Jeugd werklozen met een diploma op zak. Is er voor hen ookal geen passend werk? Dan maar wachten tot dat de minister 'n passend baantje voor hen heeft? Tot zolang dan maar naar de bijstand? Voor de mindere laantjes hebben we immers wel Tur ken, Marokkanen. Joegoslaven enz. in ons goede Nederland? En die in flatie? Is dat wel zo erg? Merkt u dat aan onze ministers? Een ieder heeft toch een waardevast inkomen? Alles is geïndexeerd En de zelfstandi gen dan, boeren en middenstanders? Och die dat is nog 'n restgroep in ons volk. Dat zijn mensen die le ven om te werken, hebben er nog vaak plezier in ook, liefst zes of ze ven dagen in de week. Ze gunnen zich geen tijd om de krant te lezen, eens in de wereld rond te kijken. Dan Wat helpt zijaren hi) hoest? zouden ze immers in de gaten krij gen dat ae rest tegenwoordig werkt om te leven, in plaats van leven om te werken. Het is maar goed dat ze het zelf niet beseffen dat ze de sla ven zijn van de consumptiemaat schappij. Ze mochten eens de koppen bij elkaar steken en hun macht gebrui ken, ook 40 uur gaan werken, ook verzekerd willen zijn voor alles en dat allemaal in hun prijzen doorbe rekenen. Wie zal dan alle prijsver hogingen betalen? Maar gelukkig consum ar» voorlopig beconcurreren ze elkaa* nog op leven en dood. Zul len ze zoh nog inspannen om de ander nog nét iets vóór te zijn. Met iets moderner materiaal voor de dag te komen. Net als in de sport een prestige en rivaliteitsslijtageslag. U profiteerd daarvan daardoor blijven de prijzen laag. Het wrange is nu, men zegt niet tegen ons Jullie wer ken te hard, jullie produceren te veel. Nee men zegt „Jullie werken onrendabel" Je gaat niet met je tijd mee. Het bedrijf is te klein. Sane ren is het antwoord". En dan moet een boer zijn werk opgeven, omdat hij niet economisch werkt. Komt bij de palntsoenen- dienst: kan hij in het park blad harken? Terwijl niet één groep in ons volk na de oorlog met steeds min der mensen steeds meer geproduceerd heeft! En wat doet de rest van ons volk? Steeds minder uren maken en met steeds minder werkdrift. Als ie mand gezond en al een half Jaar werkloos is, moeten ze hem dan maar niet eens een keer half geld Opnemen van brieven tn deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens ts De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel In te korten gaan oetalen? Als hij zich zelf niet omschoie i wil of ander werk aan wil pakken? Moeten Jongens die een di ploma op zak hebben, 18 Jaar oud zijn en geen baantje kunnen vinden dat ze leuk vinden, niet gedwongen worden om ander werk te accepte ren, of zich laten omscholen? Moeten ze maar blijven rondlummelen op kosten van de bijstand? Welke politi cus durft dat te zeggen? Openlijk, wij moeten geen buitenlanders meer, maar onze eigen mensen moeten aan het wer;! Een deel van ons volk werkt zich rot, neemt grote risico's is nergens voor verzekerd, wordt slecht beloond „In het groot" bestolen door de inflatie dat zijn zo'n 200 000 boeren en andere zelfstandigen. Straks hebben we zo'n aantal werk lozen. Ze behoeven geen werk te ac cepteren als het niet passend is en dicht in de buurt. Ze zijn voor alles en nog wat verzekerd. Zdt er ook iet? scheef in ons goede Nederland??? (Van redactiewege bekort)' HENK GRAASKAMP Ruurloseweg 46 Vorden. VERHOEFF'S HANDELSMAATSCHAPPIJ B.V. Wü exploiteren in LEIDEN (Merenwijk) een tijde lijke supermarket van plm. 500 m2. Dit projekt is voorloper van een definitieve supermarket van plm. 1200 m2 in het wijk-wlnkelcentrum van een nieuw markbgabied van ruim 6000 woningen. Wij zoeken voor de huidige supermarket een Deze funkbionaris moet aan de volgende Voorwaar den voldoen: ruime praktische ervaring van het supermarket- beheer uitstekende leidinggevende capaciteiten een enthousiaste en inspirerende persoonlijkheid. Wij bieden een goed gehonoreerde funktie met pers- pefcbief voor iemand die zelfstandig een grote mate van verantwoordelijkheid kan dragen. Sollicitaties eigenhandig te schrijven, bij voorkeur voorzien van pasfoto te richten aan: DIREKTIE VERHOEFF'S HANDELSMAATSCHAPPIJ B.V. Postbus 830 Rotterdam. Motel Sassenheim vraagt voor directe indiensttreding KAMERMEISJES voor de ochtenduren en KAMERMEISJES voor de weekends JONGENS en MEISJES voor de weekends WARMONDERWEG 8 SASSENHEIM - TELEFOON 02522—19019 Fabriek van gaat 500 polyether matrassen maken en verkopen tegen INKOOPPRIJZEN In de maten 80x 190 voor f 79,— normaal f 125, 130x 190 f 149,f 215, 140 x 190 f 166,f 240,— 140x200 f 186,f 260,— Al deze matrassen zijn 13 cm hoog, sg. 30, voorzien van schuifvrije, doorgestikte winterkant en gebor duurde zijkanten, met EDEK garantie. Ook leverbaar in andere maten en kwaliteiten. Bovendien geven wij op al onze WAAR ONZE FABRIEK STAAT MERELSTRAAT la LEIDEN (bij Annaklinick) TELEFOON 01710—50772 Elke dag geopend van 95 uur. 't Zaterdags van 91 uur. DONDERDAG KOOPAVOND Zeer warm aanbevolen, dit jonge jasje van wol len flanel. Zwierig wijduitlopend met steekzakken. In zwart of bruin of groen, maten 36 t/m 42. Voordeelprijs: Tentjasje om lekker warm in weg te kruipen. Loden mantel in de nieuwe lengte, dus tot ovi Wollen flanel, kraag en man-de knie. In de tinten jagers- chetten van bijna-bont. Tinten bruin en zwart, maten 38 t/m 44. Voordeelprijs: de Knie. in de tinten jagers- - groen en zwart. In de maten O 38t/m46- Voordeelprijs: cS* y Helaas zijn on2e Voordeelprijzen slechts geldig van donderdag 26 september t/m zaterdag 5 oktober. Jong jasje van nappaline of suèdine met pikan te bijna-bont garnering. Zonder meer een topper dit seizoen. In cognac of bruin, maten 38 t/m 44. Voordeelprijs: Trenchcoat tot over de knie. Wol en polyester in een moderne mix van pied de poule en prince des galles. Beige/bruin/grijs, maten II II 38 t/m 46. Voordeelprijs: ivf \-r

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 23