DAGBLAD Regering lijd kwijt? mBuBBB ALGESAL DRIE OKTOBER 1574-1974 vandaag Kamervoorzitter vraagt onderzoek naar omkoping Ontslagen Tokheim? Progressieven vinden Vredeling „te soepel voor dezekertijd helpt snel en brandt niet op de huid NU EXTRA KORTINGEN OP ALLE MATRASSEN! Het Tapijtcentrum DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1974 OPGERICHT I MAART I860 34435 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN «én* Vandaag: krijgt u een 3-oktober- bijlage in de bus, een ouvertu re tot de feestelijkheden van volgende week. Als wij een the ma aan deze bijlage mogen (of moeten) meegeven dan is het "de rode draad van 1574 tot nu". De omslag (zie foto) drukt dit uit door een aantal uitgehongerde Leidse burgers van vier eeuwen terug, mét het jongetje en mét de hutspot te plaatsen in de koele asfalt- en betonsituatie van nu 1974. De historische omgeving is geble ven, de Lammenschans, de versterking die de Spanjaar den ijlings ontvluchtten bij de nadering van het "rou, woest en vreeselyck volk" van de Geuzen. De tijden zijn veranderd- De der de oktober is niet meer het kleine lichtpuntje in het eento nige, grauwe bestaan van een arme industriebevolking. De sfeer die Jan Wolkers in zijn bijdrage schildert, is verleden tijd. Reizen naar het buiten land, televisie, de auto, hebben de sprookjesachtige wijding rond de haring, het wittebrood, de paling en de wortelen in de pot wat doen verbleken. Maar vier eeuwen ontzet blijft een uniek gebeuren. U treft veel bekenden aan uit het jaar lijkse rollenspel: de palingver koper, de mensen van de uni versiteit, de heren in de karos sen. Ook komt u eenmalige gasten tegen, zoals Appie Hap- pie met zijn kleurenplaat, de man die als jongetje aan een ballontouw hangende een on vrijwillige vlucht over feestvie rend Leiden maakte, mr. W. Geertsema die behalve minis ter ook nog eens voorzitter van de 3 October Vereeniging is geweest. En zelfs een enkele verdwaalde Spanjaard, want sinds de patat in Torremolinos net zo smaakt als thuis, moe ten we maar eens vergeten en vergeven. 30 PAGINA'S Margot Heijnsbroek (links), een van de drie Leidse studenten die op het ogenblik in de Russian Compound gevangenis in Jeru zalem gevangen zitten op beschul diging van lidmaatschap van een vijandelijke, terroristische organi satie. Frans Brons, haar verloof de en oprichter van de Werkgroep Palestina Leiden, vindt dit een beschuldiging die op niets slaat I PAGINA 25 Nog meer personen de dupe van verkeerde bestraling in Utrecht PAGINA 7 Het Nederlands elftal imponeerde niet tegen Finland (13). "Tegen zo'n elftal is geen eer te behalen" PAGINA 15 over kern energie DEN HAAG Uiit de vanmiddag verschenen energie nota blijkt dat de regering zich zeer kritisch wil gaan opstellen tegenover de verdere toepassing van kernenergie in Neder land. Het kabinet deelt mee in het vervolg een risico-ana lyse te eisen van het totale kernenergie-programma, vanaf de winning van uranium tot aan de bewaking van radio actief afval. Andere punten uit de nota: Er moet een eind komen aan de gedecentraliseerde besluitvorming zoals die tot nu toe door de elektri citeitsproducenten geschiedt. Via de oprichting van een energie-instituut zou in het vervolg sprake moeten zijn van een staatsmonopolie. O Elke vestigingsplaats van een elektriciteitscentrale moet aan «en planologische kern-beslissing wor den onderworpen: steeds zal een uit gebreide Inspraakprocedure moeten worden gevolgd. De gezondheidsraad moet een rap port uitbrengen over radio-actieve straling. De nota bevestigt de al uitgelek te berichten dat het plan om nog vóór 1985 drie nieuwe kerncentra les te bouwen wordt uitgesteld. De bouw van deze centrales (Borssele, Maasvlakte, Flevopolder) wordt aan zoveel voorwaarden onderworpen dat in feite sprake is van uitstel van de verdere toepassing van de kern energie in Nederland. Duidelijk is geworden dat minister Lubbers zijn voornemen om voor 1985 wél te bouwen er in het Kaoi- net niet heeft kunnen doorkrijgen. Het verzet concentreerde zich rond minister Trip van Wetenschapsbe leid. Tegen de onmiddellijke voort zetting van de toepassing van kern- ernergie spraken zich ook de mi nisters Van Doorn, Vorrink, Van Kemenade en Pronk uit. Na langdu rig touwtrekken besloot het kabinet tot een compromis. In de energieno ta staat dat de oorspronkelijke bouw plannen van zoveel voorwaarden af hankelijk worden gesteld, dat de bouw in elk geval drie tot vier Jaar is uitgesteld. De directie van de overkoepelende organisatie De Nederlandse supertanker van Shell "Metula"die gisteren in de Straat van Magelhaen werd vlotgetrokken ligt op het ogenblik op een veilige plaats, waar de ruwe olie uit de beschadigde tanker wordt gehaald. Dat gebeurt door de Noorse tanker Bergeland, die twee keer moet va ren om de 100.000 ton over te brengen. Nadat het schip geheel gelost is zal een onderzoek wor den ingesteld naar- de beschadigingen. In verband met opvolger Starfighter DEN HAAG (ANP) Tweede-kamervoorzitter Vondeling heeft minister Van Agt van Justitie gevraagd te onderzoeken of vliegtuigfabrieken hebben gepoogd kamerleden om te kopen. Dit in verband met de vervanging van de Starfighter. Dr. Vondeling gaf daarmee het ver- Saab-Scania in Zweden (met de zoek door van twee tweede-kamerle- Saab-Viggen een van de kandidatent den, die op zo'n onderzoek hadden zich gehaast te verklaren, dat de aangedrongen. Het is niet bekend wie Zweedse fabriek het in elk geval niet LEIDEN De produktie-afdeling van Tokheim NV aan de Lammen- schansweg zal waarschijnlijk wor den overgeplaatst naar Schotland. Hoewel de directie van het bedrijf een en ander niet wilde bevestigen, moet het niet uitgesloten worden ge acht dat hierdoor een groot aantal ontslagen zal vallen. Volgens districtsbestuurder D. Ne- derveen van de Industriebond CNV, die vanochfpnd door de directie is benaderd, is nog niet meegedeeld, op welke termijn de produktie-afde ling in Leiden zal worden gesloten. Bij het bedrijf zijn ongeveer 120 man werkzaam, van wie het grootste ge deelte op de produktie-afdeling. Op 1 augustus werd er bij Tokheim al een werktijdsverkorting ingevoerd. Volgens districtsbestuurder Ne- derveen moet de reden van het afsto ten van de produktie-afdeling wor den gezocht in het feit dat de olie maatschappijen niet of nauwelijks meer investeren in benzine-pompen, het hoofdprodukt van Tokheim. ADVERTENTIE Sylwin Club Breestraat 49 - Leider presenteert op VRIJDAG 27 SEPTEMBER DE ENGELSE TOPFORMATIE THE EQUELS Het straatbeeld in Bangla- desj: handen die om hulp vragen; bange kinderen, die met angstige blikken in hun ogen de schamele bezittingen van hun ouders bewaken. Zij zijn de straat op gegaan om aan de kost te komen. Mid den in de stad slaan velen hun verblijf op. Ze weten niet waar ze heen moeten. Bejaarden brengen de nacht door onder de blote hemel. "Ons geloof wordt op zware proef gesteld", schrijft Leger des Heils-majoor Eva den Hartog (foto) aan onze krant uit een door overstromingen geteisterd Dacca. "Is dit te rjjmen met de gedachte van een God van liefde?", vraagt de Alphense heilsoldate zich af. "Mensen leven als ratten op elkaar, in kampen bij eengedreven. Voor mij is dit een vuile, gemene wereld, die bezaaid is met gebroken harten en bedorven levens. Graven zijn besprenkeld met tranen van de diepste wan- wanhoop" PAGINA 4 ADVERTENTIE Weer voorradig Thorens TD 160 C sublieme draaitafel, met zeer goede arm en snaaraandrijving. Excl. element Nu f 449,— Viva Bobby you Black skin blue eyed boys Baby come back AKAI 4000 DS tapedeck met alle trucmogelijkheden o.a. echo; ruim frequentieberelk, eindeloos Hi-Fi deck. Norm. prijs f 895,— Nu f 675,— Unieke Pioneer se? f 615, SA 500 A versterker 2 x 16 watt PL 12 D draaitafel met snaaraandr. excl. elem. f 470,— Wharfdale Denton II 2 x 188,— f 376,— die kamerleden zijn. Reeds veertien dagen geleden rioht- elektriciteitsproducenten in Neder- te het kamerlid De Brauw (DS'70) land zegt in het vandaag versche nen Jaarverslag over 1973 dat kern centrales wél veilig zijn. "Rond een kernreactor worden zoveel veilig heidsmaatregelen genomen als hij geen enkele andere techniek het ge- Brauws verzoek. zich tot de kamervoorzitter bericht over steekpenningen in het Franse blad „Le Monde". Vorige week zei dr. Vondeling nog, dat hij bezig was zich te oriënteren over De val is", aldus het verslag. Inmiddels heeft de directie van Koude nacht Wisselend bewolkt met enkele buien, maar vooral In de nacht en ochtend ook opklaringen en bier en daar nachtvorst. Meest matige wind in hoofdzaak tussen west en zuid. Minimumtemperaturen van 10 graden aan zee tot 2 graden plaatselijk in liet binnenland Maxima omstreeks 12 gra den. (Opgemaakt te 11.15 uur) 27 SEPTEMBER Zon op: 6.33 uur; onder: 18.28 nur. Maan op: 16.38 uur; onder: 2.17 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.33 en 13.07 DEN HAAG "De progressieve rege ringsfracties van PvdA, D'66 eD PPR hebben vandaag koortsachtig overlegd hoe zij minister Vredeling onder druk icunnen zetten. Naar hun me ning heeft de minister van Defensie zich tn de Tweede Kamer al te soe pel opgesteld tegenover de christen- is geweest, die heeft getracht de or der van honderden miljoenen door middel van omkoping binnen te krij gen. „Le Monde" meldde indertijd, dat er een stroom van uitnodigingen voor zeer luxueuze reizen in Den Haag was binnengekomen en dat zelfs belanoriike geldbedraeren wa ren aangeboden, hetzij aan de parle mentariërs zelf hetzij voor hun po litieke partijkas. De Industriebond NW de groot ste vakbond van ons land heeft vandaag zijn voorkeur uitgesproken voor de Saab-Viggen. Dat gebeurde door voorzitter Arie Groenevelt tij dens de bondsraadsvergadering in Nunspeet. Economische belangen wijzen op dit moment sterker op de keuze van een Europese leverancier dan op een Politieke vorming binnen de Amerikaanse, aldus Groenevelt. HIJ zei de Dolitieke belangen, die de keus desondanks op een Amerikaans vlieg tuig zouden kunnen doen vallen, niet te zien zitten. Bij een Europese keus, waarbij het gaat om de Franse Mi- rage en het Zweedse toestel, ziet Groenevelt weinig heil in de ver sterking van een industrieel cen tralisme onder leiding van Frankrijk, Engeland en West-Duitsland. Dat zal namelijk leiden tot Europese on dernemingen, waarin de kleinere lan den weliswaar deel kunnen nemen, Als huldeblijk maar waarop de Nederlandse re gering geen vat zal hebben. Agenten kregen gewrichtspijn, stijve nek, spit, zenuwpijnen, pijn in armen en benen uur, Laagwater te 20.54 pel opgeteld tegenover ae uiutiöucu- democratische fracties. Deze fracties Yi roTlCP hebben m een gezamënlUke motie A om meer geld voor defensie gevraagd -| 1 1 tijdens ue huidige regeringsperiode OU f 1 PT\SC M PI (llïliT tot 19/b. Pet karakter van deze mo- tie wordt aangeduid met "zacht", wat inhoudi nat Vredeling er niet veel DEN HAAG (ANP) hinder V3.n ondervindt. voor 'de moed en de grote toewij- Bij de voortzetting van het debat ding", dte zij betoonden bij het begin ever de defensieplannen vooi de ko- van het sdjzelingsdrama in de Fran- Wanneer bovendien nog wordt ge mende tieD Jaar hebben de progres- st ambassade heeft president Gis- keken naar het werkgelegenheidsas- sieve fracties ook een reeks moties in a'Estaing van Frankrijk de drie peet is het duidelijk dat de Amerika- gediend Haagse Agenten mej. Remmerswaal nen en de Fransen wel met erg Zo willea zij b.v.: en de heren Koster en Springer be- verrassende dingen op de proppen De verkorting van de diensttijd noemd tot ridder in de nationale or- moeten komen, willen wij voor hun en heeft geen onaangename geur tot een Jaar uitdrukkelijk vastgelegd de van verdienste van de Franse Re- vliegtuigen kiezen, aldus Groene- 2ri.en: publiek. velt, en heeft geen onaangename geur verkrijgbaar Jn tuben van 40 en 100 ar, J (en cjat zijn er heel wat) MEUBELEN LISSE Kanaalstraat'- Heereweg. Tel. 02521-14642. Êjgen parkeerterrein; LEIDEN (4000 m?) Lange Grachl bfaan de City-Ring). Tel 01710-21645;;. bij molen De Valk. Parkeerplaats voor 1000 auto's.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1