„Er is geen te behalen eer zo n ploeg Duel tegen Rusland kost Sparta alleen maar geld Moeilijke vijfde partij afgebroken Van Emmenes 350 not-out Karpov in lastige stelling, pion voor tegen Kortsjnoi Oranje na bar slechte wedstrijd'tegen Finnen toch tevreden: CANJELS OP FINSE TOUR MILITAIREN IN EINDRONDE 'Anders heb je nooit internationaal contact' 26 SEPTEMBER 1974 MOSKOU De vtjfde party van de finaletweekamp van het kandidaten- schaaktoernooi tussen Kortsjnoi en Karpov is in Moskou afgebroken na de 40e zet van Karpov. In de afge broken stelling staat Karpov een pion voor maar Kortsjnoi heeft een sterke vrij-pion, die ook door de wat onge lukkige positie van de zwarte, paar den tactische kansen geeft. De stel ling is zeer lastig te beoordelen. De party was vanaf de opening zeer moeiiyk. Karpov kreeg omstreeks de 20e zet duideiyk voordeel op de da- 4. g2-g3 Lc8-b7, mevleugel. Kortsjnoi antwoordde met 5. Lfl-g2 Lf8-e7 een centrumstoot waarna grote ver- 6. d2-d4 0-0, wikkelingen ontstonden en de party 7. Ddl-c2 c7-c5, de tekenen van tydnood ging verto- 8. d4-d5 e6xd5, nen. Vandaag wordt de match uttge- 9. Pf3-g5 g7-g0. speeld. De stand in de match is nog 10. Dc2-dl d7-d6, steeds 1-0 voor Karpov. 11. 0-0 Pb8-a6 Zettenverloop (wit Kortsjnoi, zwart 12. c4xd5 Pa6rc7 Karpov). 13. a2-a3 Pf6-d7*. 1. c2-c4 Pg8-f6, 14. Pg5-f3 Le7-f6. 2. Pbl-c3 e7-e6. 15. e2-e4 b6-b5, 3. Pgl-f3 b7-b6, 10. Lel-f4 Pd7-b6, 17. Tfl-el a7-a5, 18. Ddl-c2 Lf6-g7, 19. Tal-dl b5-b4, 20. Pc3-bl 20Lb7-a6, 21. h2-h4 Tf8-e8, 22. Lf4-g5 Dd8-d7, 23. Kgl-h2 b4xa3, 24. Pblxa3 Dd7-a4( 25. e4-e5 Lg7-f8, 26. Dc2xa4 Pb6xa4, 27. e5xd6 Lf8xd6. 28. Lg5-cl Ta8-b8, 29. Pf3-d2 La6-e2, 30. Pd2-c4 Le2xdl, 31. Telxdl Te8-d8. 32. Pc4xd6 Td8xd6, 33. Pa3-c4 Td6-f6 34. Lcl-f4 Tf6xf4.' 35. g3xf4 Pa4xb2, 36. Tdl-bl a5-a4 37. d5-d6 Pc7-e6, 38. Lg2-d5 a4-a3, 39. Pc4-a3 Pe6xf4, 40. Ld5-f3 Tb8-b4. HELSINKI Het Nederlands elftal, het de laatste tijd zo opgehemelde Oranje-team, bleek gisteravond in Helsinki niet bij machte om het grote klasseverschil tegen het primi tieve, chaotisch spelende Finland i)n een fikse overwinniing uit te drukken. In een romme lige, vaak ook te harde wedstrijd, waarin het spelpeil in de tweede helft zelfs tot een be denkelijk dieptepunt zakte, zegevierde de Knobel-formatie slechts met 31. Maar al was ihet duel als kijkspel „knap waardeloos" zoals Wim van Hanegem het uitdfrukte toch heerste er na afloop in het Oranje-kamp over het algemeen een tevreden stemming tover het eerste resultaat in de strijd om het Europees landenkampioenschap. Debutant Raimo Saari heeft invaller Notten omvergelopen. De actie van de Finse doelman Holli is dan ook overbodig want scheidsrechter Riedel zal een strafschop geven. dacht: allemachtig, dat wordt rood". het erger. Maar kritiek op 'Door Rob Vente Bondscoach Georg Knobel: "Ik ben werkelijk zeer content. Tegen deze tegenstander, die vrijwel louter verdedl fie, was het immers ontzet tend moeilijk voetballen. Er was ge- jwoon geen ruimte voor. Bovendien waren de Finnen voor deze partij kennelijk enorm opgepept. Daardoor speelden ze erg hard. Of misschien is onbesuisd een beter woord. Dat onze sp;lers daarop wat voorzichti ger werden, viel te begrijpen. De zwik acterende Johnny Rep, die in de tweede helft dan ook terecht naar de dug-out werd gehaald: "By zo'n kreupelploeg valt domweg geen eer «e behalen". Reserve-doelman Piet Schrijvers: "Ach, dit was weer wat Je noemt: "resultaatvoetbal" van ons. We won nen met 3—1. Nou, dat is toch mooi? Invaller Ruud Geels daarentegen toonde meer gevoel voor de reali teit. De AJacied: "Resultaatvoet bal? Laat me niet lachen Het was gewoon pen bar slechte wedstrijd die we maar zo snel mogelijk moeten vergeten". Fanatiek' Vanaf het eerste aanvangssignaal, van de Oostduitse arbiter Riedel trok het faiiitieke team van coach Laak- sosen zich massaal in de verdedi ging terug om "de gouden ploeg van de werelckampioenschappen die ten onrechte slechts zilver kreeg" zo als een Finse krant tevoren Oranje beschreef het scoren te beletten. Maar, het moet worden gezegd, als de FLnnm eenmaal in balbezit kwa men. va-en zij ook wel bereid om tot offensieve acties over te gaan. In die aanvallen viel dan welis waar gpen enkele lijn te ontdekken, maar waarschijnlijk Juist omdat zij zo ontstellend chaotisch werden uit gevoerd, school er toch gevaar in. Ausputz^r Arie Haan: "Juist omdat hun aanvalspatroon zo onlogisch in elkaar stak, maakten ze het ons ach ter nog weieens moeilijk. Al ging het toch m-^stal zo bij ze: de bal een enorme 'oekel geven en dan maar met z'n allen er achteraan rennen. Krankzinnig voetbal. Maar nog maals, lastig om tegen te spelen". Toch wilde het aanvankelijk maar niet vlotten met de Oranje-aanval, die in Ressel en Rep zwakke vleugel spelers had. Wim van Hanegem "We maakten de fout om teveel met de bal te lopen. We hadden de bal meer net werk moeten laten doen, zoals dat heet". Johan Cruyff: "Maar vindt maar eens 'n gaatje als er tien man staan te verdedigen". Johan Neeskens: "Diep-gaan had vrijwel geen zin. want er waren al tijd wel een stelletje verdedigers, die Je rustig stonden op te wachten" De aanvoerder van Oranje: "Mag scheidsechter lever ik niet meer.Dat ik ook eens een keertje uithalen' heb ik in Nederland eens gedaan en Mijn tegenstander, die Vihtila had daar heb lk mijn lesje me wel tien keer geraakt. Elke keer stond hij op mijn hielen, maar dat Met Arie Haan, nadat de kreupele Riedel de nachtkaars had uitgeblazen: „De uitslag is goed, het spel was slecht, geleerd". Maar op 9 oktober tegen Zwitser land zullen we weer bewijzen wat we en werkelijk waard zijn". strompelende Riedel zag de scheidsrechter zelden. Overi- twee 6troef draaiende elftallen werd gek. De man was ge- het laatste kwartier uitgespeeld. In Johnny Rep, die spontaan toegaf dat Knobel hem na de rust terecht voor Geels had ingewisseld: „Dan moet het spel daardoor steeds van 'n veel gelijkheden op een tegentreffer. Van het wel beter lopen. Nu was er eigen- te grote afstand. Hij verzette bijna Iersel moest een bal van de doelli Iersel moest een bal van de doellijn halen nadat Rutger Peterson Jong- gebeuren". as gepasseerd en diezelfde Johan Neeskens: mikte daarna onzuiver gens niet blesseerd. Al in de eerste minuut de slotfase kregen de conditioneel liep hij een zweepslag op. Hij volgde sterke Finnen zelfs nog 'n paar geen voet meer. Onbegrijpelijk 1 rigens, dat hij zich niet door van zijn grensrechters liet vervan- bloed al gen". Petterson Arie Haan: "Waarin ging het deze Gêorge Knobel: „Riedel was al met toen de Amsterdamse keeper op een „In Rotterdam zui len we qua voetbal revanche op ons zelf nemen". Uitbundig In de '6e minuut hadden de Scan dinavische amateurs warempel nog succes ook. Heiskanen nam op links een corner, Rahja dook voor Jan Jongbloed op en zowaar, zijn kop bal bleek doeltreffend: 10 en een waanzinnige vreugde bij de op de kop af 20.379 toeschouwers. Enkelen voelden zich zelfs geroepen om uit bundig dc grasmat op te sprinten om hun favorieten hartstochtelijk te gaan knuffelen. Jan Jongbloed: "Maar die bal had er toch niet in gemogen. Die Rahja had n o 0 t zo vrij mogen staan". maand tegen Zweden zo goed? Juist omdat die aanvielen, zodat er voor ons ruimte ontstond. Maar die Fin nen bleven maar achter hangen en hielden het veld zo klein mogelijk". Dankzij captain Johan Cruyff hoogstpersoonlijk ging Oranje toch tenslotte de rust met een voorsprong ln. In de 27ste minuut maakte de Barcelona-vedette uit een vrije trap met een zuivere schuiver gelijk. Na dat Johan Neeskens een voorzet van Van Iersel tegen de onderkant van de lat had geschoten, had Johan Cruyff vier minuten voor het rust- signaal opnieuw succes. Na een voor zet van Jansen kopte hij de bal ge raffineerd over de uitgelopen doel man Harri Holli in het net: 21. Met Rene Notten voor Wim van Hanegem. die voor rust een dijbeen blessure had opgelopen, begon Ne derland het tweede bedrijf. Invaller Notten vestigde prompt de aan dacht op zich. In de zesde minuut verscheen hij in het Finse straf schopgebied. Debutant Raimo Saari liep de Twentenaar daarop omver en arbiter Riedel vond dat zo verschrik kelijk dat hij prompt naar de witte stip wees. Johan Neeskens kon daar op vanaf 11 meter weer eens vernie tigend uithalen: 3—1 en de strijd was beslist. Gele kaart Het rommelige duel zakte daarna steeds dieper weg. De Finnen, die in Rahja een redelijke middenvelder bezaten, wilden wel, maar konden niet en Nederland kon wel, maar wil de niet. Bovendien gingen sommige Knobel-pupillen steeds kribbiger rea geren toen de Finnen bleven volhar den om tamelijk roekeloos met de le dematen van hun tegenstanders blessure aan de wedstrijd begon- gegeven moment nog niet terug was Als Zwitserland dan ook niet het begin werd van „vliegende keep" spelen. met man en macht gaat verdedigen... Helsinki Leo Canjels was gister avond in het Olympisch Stadion van Helsinki aanwezig om zijn nieuwe aanwinst Jnha-Pekka Laine te bekijken. De MW-trainer na af loop: „Al kwam het er vanavond bij Laine niet helemaal uit na rust kreeg hij amper meer een bal —ik weet dat hij een sterke speler is. Maar ja, die Finnen hebben nu eenmaal weinig voetballers die ziin snelheid kunnen uitbuiten; die hem kunnen lanceren". Overigens was Canjels niet louter en alleen voor Laine in Helsinki. De trainer: „Ik heb ook interesse voor middenvelder Rahja. Een tak- tisch sterke speler met een goede pass in zijn voet". Al kwam ook hij vanavond niet goed uit de verf. Een Petterson lijkt me ook wel wat". Wat Laine be treft. op 3 oktober komt hij in Maas tricht aan. Canjels: „Hij kan er dus een paar dagen later in de inhaal wedstrijd tegen Sparta al bij zijn". STOCKERAU Het Nederlands militair elftal heeft gisteren in Stoc- kerau met 3—0 gewonnen van de Oostenrijkse militaire ploeg. Het was een wedstryd in de voorronde voor het CISM-kaanpioenschap Neder land is in de groep met Oostenryk en België als eerste geëindigd en heerft zich hiermee gekwalificeerd voor de eindronde. Scoreverloop: 34. Van Deinzen 0—1. 57. Koerver 0—2. 71. Van Deinzen 03. STAND: Nederland 4 4 0 0 8 111 België 2 0 0 2 0 1—6 Oostenryk 2 0 0 2 0 05 ROTTERDAM De regenbuien kletterden onophoudelijk mikte. Even later trapte hi] bi] een op de lege tribunes; ze joegen de amper 2000 Kasteel-kijkers oSfwijwnd fparta waardoor onzeker ingrijpend Sparta het einde reikte de voorzet nog dieper onder de overkapping en vormden het trieste decor aan een achterstand ontkwam, van een bijkans nog droeviger vertoning, die SpartaRusland Twee minuten na rust belandde (22) heette. Een troosteloos schouwspel zonder hoogtepunten. Sparta op 1—o. nadat onopvallende Of het zouden de vier treffers moeten zijn die de kleumende kijkers na rust nog enigszins verwarmden. Een duel derhalve, dat noodlijdend Sparta slechts geld kostte. Skipper had gevonden, die de opende. Zeven minuten later tastte Pim Doesburg mis op een voorzet Blokhine tot Motchaidze, die be heerst 22 binnenschoof. Slechts één pluspunt hield Sparta aan het treffen over. De makelaar, die het duel arrangeerde, verzekerde Sparta van een Spaans toernooi aan het einde van deze of begin Door Piet Ocks Het Nederlands elftal reageerde springen. Johan Cruyff ging dat „Allemachtigdat wordt rood", dacht Knobel. Maar Johan Cruijff had geluk: hij kreeg (nadat hij Laine ongegeneerd onderuit had gehaald) slechts het geel te zien van scheidsrechter Riedel. schokt. Wim van Hanegem: "Ook buurt w toen we achterkwamen, heb ik me geneerd geen moment zorgen gemaakt. Ik dacht steeds: dat winnen we toch w»L Die lui gaan achter wel gegeven moment zelfs velen, dat hij toen de bal niet in de de 6nelle Laine onge- onderuit haalde. Scheids rechter Riedel, die tevoren ook Jo han Neeskens op de bon had geslin gerd, haalde slechts de gele kaart te- fouten maken. Dat kan gewoonweg voorschijn. George Knobel: "Dat niet uitblijven". mij een hele opluchting. Ik „Maar als Je zo'n wedstrijd niet speelt, heb je nooit internationaal contact", verweerde trainer Leo Steegman la ter. „Jonge spelers zoals Arne Skip per en Luuk Balkenstein doen op zo'n manier nog wat ervaring op". Wat Balkenstein overigens ook mét Jong Oranje in Deventer had kun nen opdoen, indien Sparta niet had ingegaan op de vriendschappelijke tweekamp met de Russen. Steeg man: „Ik heb nooit van Knobel vernomen, dat hy Balkestein aan Jong Oranje wilde toevoegen. En als dat inderdaad zo was geweest, had ik hem graag afgestaan. Het zou alleen maar een stimulans voor hem zijn". Vooralsnog onderscheidde hij z'ch opnieuw bij Sparta, dat na een 00 ruststand risicoloos op een 22 de ling aanstuurde. Nol Heyerman: „Voor mij hoeft dat allemaal niet. Als Je het veld opkomt en je ziet het aantal toeschouwers, zou ik on middellijk weer de kleedkamer wil len opzoeken". Sparta, zonder Arie van Staveren die met het militaire elftal in Oosten rijk vertoeft waardoor Cees van der Munnik op links opdraafde, bleek bepaald niet zwakker dan de Rus sen, die in de zwervende spits Blok hine en na rust linkerspits Fiodorov individuele uitblinkers kenden. Vooral Blokhine toonde zich een gevaarlijke aanvaller, die al na ze ven minuten alleen nog Pim Does burg voor zich wist, maar naast Fiodorov, waardoor Fedotoc volgende competitie. „Als je dat simpel de stand in evenwicht kon brengen. Cees van der Munnik zette na een kwartier goed door na een Helsinki Voor de tweekamp tegen konden de Journalisten daardoor Finland werd de 77-Jarige ir. Ad van Emmenes in het hotel in Helsinki door zijn collega's gehuldigd, omdat hij die avond op de kop af zijn 350ste interlandwedstrijd meemaakte. Na mens de andere in Helsinki aanwezi ge sportjournalisten bood Joop Nies- sen, de voorzitter van de Nederlandse sportpers, Van Emmenes de beken de „envelop met inhoud" aan. Ir. Ad van Emmenes, die dit jaar ook een halve eeuw als sportjournalist werk zaam is, zag overigens ver voor hij „in het vak" ging, zijn eerste inter land: Nederland—Engeland (uitslag 0-4) in 1909 in Amsterdam. Van Emmenes: „By die 350 wedstry- den zijn er ongeveer 250 van het Ne derlands elftal. En ik hoop er nog yeel te zien van Oranje". Komische byzonderheid rond de fes tiviteit van gisteren: alle Journalis ten waren keurig op tijd ln het hotel aanwezig voor de huldiging, alleen de Jubilaris zelf niet. Men had hem ver geten te waarschuwen, dat hij zou worden gehuldigd. Pas drie kwartier na het geplande aanvangstijdstip Gewichtheffen De Bulgaar Ne- deltscho Kolev heeft in Manilla by het toernooi om de wereldkampioen schappen gewichtheffen zyn titel in het middengewicht met succes ver dedigd. Kolev kwam tot een totaal van 335 kilogram, vyf kilo onder zyn wereldrecord. Tweede werd zyn land genoot Roesev met 332,5 kilogram. Roesev werd wereldkampioen by het trekken. Hy evenaarde op dit onder deel het wereldrecord van Kolev van 152,5 kilogram. Voetbal Voor de eerste divisie van de Engelse league werden gister avond de volgende wedstryden ge speeld: Derby County Chelsea 41; West Ham United Birming ham City 30. Tennis De als zesde geplaatste Betty Scöve is in de eerste ronde van het in ternationale damestennis toer nooi van Denver uitgeschakeld. Zy verloor met 2—6, 3—6 van de Ameri kaanse Pamela Teeguarden.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15