Bonn zet Europese landbouw weer op losse schroeven NIXON HEEFT LONGEMBOLIE „Magruder moet maar liegen als de hel VONNIS TEGEN CALLEY VERNIETIGD Labour-minister dreigt uit de politiek te stappen 'Neiit tegen de vijf procent van Brussel Muzikale proeftijd IÉbender Sommige mensen hebben dit beeld van de politie: Anderen weer dit: Wie heeft ergelijk? DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1974 BUITENLAND PAGINA COLUMBUS Een Amerikaanse federale rechter heeft het vonnis ver- nietigd waarmee oud-luitenant Wil liam Calley drie jaar geleden werd bestraft voor zijn aandeel in de mas samoord van My Lai in Zuid-Viet- nam. Een van de overwegingen die de rechter, Robert Elliot uit Columbus (Georgia), tot zijn uitspraak bracht ls de massale publiciteit die aan het proces togen Calley voorafging en het niet doen horen van getuigen. Calley werd drie Jaar geleden tot levenslange dwangarbeid veroordeeld door een militaire rechtbank die hem schuldig bevond aan de moord op 22 burgers in het Zuidvietnamese dorp My Lai op 16 maart 1968. De aan klacht luidde oorspronkelijk dat hij schuldig was aan de moord op 100 burgers. Zijn straf werd later tot 20 en vervolgens tot 10 jaar terugge bracht. De toenmalige president Nixon gaf persoonlijk opdracht dat Calley uit de militaire gevangenis zou worden gehaald om elders zijn straf uit te zitten. Drie Jaar lang bevond Ca 11e? zich onder huisarrest in het legerkamp in Fort Benning. Vanaf februari van dit Jaar was hij op borgtocht vrij in afwachting van de heropening van zijn zaak voor een federale rechter. De zaak viel onder rechter Elliot sinds een hoorzitting in de recht bank van Columbus in Juni toen de advocaten van Calley naar voren brachten dat de vroegere officier geen eerlijk proces had gehad. In zijn uitspraak zei de rechter dat 't vonnis tegen Calley "constitutioneel gezien ongeldig is en dat hij daarom recht heeft op vrijlating waarom hij heeft verzocht". De rechter betrok in zijn besluit drie overwegingen: de "op ruiende, schadelijke publiciteit voor het proces, niet Juist opgestelde aan klachten van de aanklagers en het negeren van Calley's recht te worden geconfronteerd met getuigen". De affaire My Lai bracht een schok teweeg in geheel Amerika. Van de 25 mensen die aanvankelijk waren aan geklaagd stonden er slechts zes te recht. Vyf van hen. onder wie Cal ley's directe superieur kapitein Er- nest Medina, werden vrijgesproken. Luitenant William Calley, die volgens een gerechtelijke beslis sing onwettig veroordeeld is we gens zijn aandeel in de moord partij in My Lai in Zuid-Vietnam. ^EER BOMMEN OP LIBANON TEL AVTV (AP) Israëlische ja gers hebben gisteren opnieuw bom- bardementsvluchten uitgevoerd bo ven Fatahland in zuidelijk Libanon. In een communique van het Is raëlische militaire opperbevel werd gezegd dat de actie een half uur heeft geduurd en dat alle toestellen veilig op de bases zijn teruggekeerd. De aanval was kennelijk bedoeld om te voorkomen dat Arabische guer rilla-strijders om Yom Kippoer ac ties zouden ondernemen. BONN De toekomst van het Europese landbouwbeleid is onzekerder dan ooit. Algemene verrassing heeft gisteren het besluit van het Westduitse kabinet gewekt de verhoging van de EG-landbouwprijzen met 5 procent op 1 oktober niet goed te keuren. De Bonner regering wil pas een definitieve beslissing nemen als de lidstaten toezeggen een einde te maken aan na tionale steunmaatregelen, die in strijd zijn met het EG-verdrag en de concurrentie op de Europese markt vervalsen. Maandag komt de Europese ministerraad op verzoek v^n België in spoed zitting bijeen om zich over de gevolgen te beraden. In een communique geeft de Duit- andere landen, met name Frankrijk se regering te kennen eventueel wel met zijn uiterst invloedrijke boe akkoord te kunnen gaan met een 4 renorganisatie, hadden aangedron- procents prijsverhoging voor melk en melkprodukten, als die verhogin gen bij de nieuwste tariefronde in december a.s. meegerekend worden. Het besluit tot een 5 procents-ver- hoging had de Europese minister raad op 20 september in Brussel ge- gen op hogere percentages. De vraag is in Bonn gerezen waarom de regering niet dadelijk het compromis van 5 procent heeft tegengehouden en gisteren nog bij na twee uur nodig heeft gehad om weigering te geraken. Dat nomen. Na lang tegenstribbelen had het bondskanselier Schmidt te doen ook de Westduitse minister landbouw Josef Ertl, die 5 procent als een compromis aanvaard de EG-commissie in Bonn had niet verder willen gaan dan 4 procent, de algehele hervorming het uiterst ondoelmatige Europese landbouwbeleid, blijkt ook uit een andere zinsnede van het officiële communiqué. De regering stelt daar in haar verdere besluitvorming af hankelijk van de bereidheid der an dere lidstaten de landbouwpolitiek in haar geheel ter discussie te stellen. Bonn behoudt zich het recht voor op dit punt voorstellen te doen. Schmidt wil een principiële dis cussie over de Europese landbouw die door allerlei ingrepen van de natio nale regering en minder geïnte greerd is dan ooit. Hij weigert deel te nemen aan prijsverhogingen zon der dat daar aanzienlijke verbeterin gen in de landbouwstructuur tegen over staan. Het besluit van de Duitse regering heeft in Brussel grote beroering ver wekt. In het Europese hoofdkwar tier wijst men er op dat de houding van de Duitse regering gemakkelijk aanleiding kan zijn voor een nieuwe ernsige vertrouwenscrisis in de ge meenschap. De onderhandelingen van de ministers, vorige week. aldus raadskringen in Brussel, waren al in een bijzonder gespannen sfeer verlo pen. De atmosfeer in de raad is, drie dagen lang, ronduit slecht ge weest. Men vraagt zich in EG-krin- gen nu dan ook af hoe er op het Duit se besluit gereageerd moet worden. In EG-kringen wijst men er overi gens op dat de Duitse eis om eerst alle nationale maatregelen te doen verdwijnen, een weinig hypocriet is. De Duitsers zelf hebben in het ver leden meer dan eens het verdrag geweld aangedaan, b.v. met compen serende maatregelen te nemen na revaluaties van de Duitse mark. Die besluiten werden achteraf altijd door de Europese ministerraad ge sanctioneerd. Afgetreden De premier van Li banon, Takieddin Solch, is gisteren afgetreden. De kritiek der oppositie wegens de sterk toegenomen inflatie en misdaad in het land was hem te machtig geworden. Kinderen willen plotse ling trambestuurder, ver pleegster of vader worden. Of pianist. Ook dit laatste ver neemt u met enige arg waan, temeer omdat bij de voorbereidingen een piano niet gemist kan worden. Bender- K D-die in rijn ruim 125-jarig be staan wel weet dat niet elk kind een Rubinstein wordt -weet hier raad op. U krijgt een piano thuis en de mu zikale proeftijd van uw kind begint. Blijft het na enige tijd bij Moeder-d'r-ligt-een-kip- in-'t-water, dan geeft u de piano terug en betaalt u alleen de huurprijs. Zijn de resultaten welluidender, dan betaalt u de koopsom onder aftrek van de reeds betaalde huur. Het is maar een van die vele adviezen waarmee we altijd voor u klaarstaan... kettner SC duwaer deskundig in klank ADVERTENTIE Inbreken mag nietVrouwen aanranden en doorrijden na een aanrijding evenmin. t Geen zinnig mens die bezwaar maakt als J de politie daartegen optreedt. 'n Universiteit bezetten, parkeren op de stoep en vissen zonder acte, mag ook niet. Als de politie daar iets tegen doet, klinken er nogal eens protesten. Misschien wel begrijpelijk.Maar het is onredelijk als de politieman mikpunt van die protesten wordt. Hij heeft de wetten niet bedacht. Hij moet er wèl voor zorgen dat ze worden nageleefd. Dat is een deel van z'n taak. Soms leidt die taak tot een nogal hardhandige arrestatie. Soms tot het wegwijs maken van een toerist. Daarom zal de een de politieman zien als een boeman. En de ander als een soort weldoener. Ze hebben allebei ongelijk. Shirley Williams, een van Wilsons naaste medewerksters, die gedreigd heeft onmiddellijk uit de actieve politiek te stappen, wanneer het EG-referendum negatief zou uitvallen. LONG BEACH (AP) De voormalige president van de Verenigde Staten Richard M. Nixon heeft een bloedklonter ln zijn rechterlong 'eh'tgeen poten tieel een gevaarlijke situatie is" zo heeft zijn specialist dr. John Lundgren gisteren verklaard. Volgens de arts is een bloed- prop van een been naar de rech terlong van de voormalige pre sident geschoten. Als gevolg daarvan zal de patient langer in het ziekenhuis moeten blijven, dan de periode van een week, waarop men aanvankelijk had gerekend. Dr. Lundgren zei dat Nixon een goede kans heeft op herstel, maar dat dit enige tijd zal du- De arts verklaarde dat hij de bloedprop al had vermoed toen hij Nixon op 11 september be zocht in de woning van de Ame rikaanse ambassadeur in Lon den, Walter Annenberg, in Palm Springs. Dr. Lundgren voegde hieraan toe dat het grootste risico is dat er een grotere bloedprop zich in de long van Nixon zal vastzetten en daar meer schade zou aan richten. Hij zei dat een operatie momenteel niet wordt overwo gen. Nixon werd maandag in het zie kenhuis van Long Beach opge nomen voor een aderontsteking in zijn linkerbeen. Aanvanke lijk reageerde hij goed op de behandeling met anti-bloedstol- lingsmiddelen. In antwoord op vragen zei dr. Lundgren dat het verblijf van Nixon in het ziekenhuis vermoe delijk tot de helft of het einde van de volgende week zal duren. Verwacht wordt dat dit tot ge volg heeft dat de dagvaarding voor Nixon om te getuigen in het volgende maand plaatsvin dende proces tegen zijn voor malige adviseurs inzake de Wa tergate-affaire wordt uitgesteld LONDEN Shirley Williams, de Britse socialistische minister voor prijzen- en consumentenaangelegen heden, heeft gisteren geheel onver wacht in Londen verklaard ..onmid dellijk uit de actieve politiek te stap pen, als uit het door de Labourpartij voorgestelde referendum zal blijken dat de meerderheid van het Britse volk uit de EG wil". Minister Wil liams, die haar verrassende uitspraak deed op de dagelijkse persconferentie van de Labourpartij in het kader van de komende verkiezingen, heeft de Britse premier Harold Wilson politiek in grote verlegenheid gebracht. Hoe wel minister Williams er nooit een geheim van heeft gemaakt pro-EG te zijn, werd algemeen aangenomen dat de kabinetsbeslissing ten aanzien van het referendum unaniem was. Nadat minister Williams de vraag was gesteld of zij lid van het kabi- net-Wilson zou blijven na een voor de EG negatief referendum, probeerde Harold Wilson haar nog te bewegen niet te antwoorden, omdat zij er na mens het kabinet zou zitten en niet als individueel lid van de Labour partij. Minister Williams sloeg net advies van haar hoogste chef echter in de wind. De mysterieuze lord van Jeremy Thorpe, de leider van de Britse li beralen, die gisteren in navolging van Christopher Mayhew en Lord Chalfont zou deserteren uit de La bourpartij blijkt Lord St. Davids te zijn, waar vrijwel niemand in poli tiek Londen ooit van had gehoord. De enige verdienste van Lord Davids, bij zijn vrienden bekend als de „piraat", in de Britse samenleving zou zijn dat hij voorzitter is van een botencluo in Noord-Londen. Naaste medewer kers van Thorpe hebben hun leider verweten teveel politieke ophef te hebben gemaakt over het zogenaam de verraad van de Labour-politicus. Thorpe heeft gezegd dat dit de schuld van de pers is geweest, die de zaak zou hebben opgeblazen. Lord Davids heeft overigens wel gezegd dat er nog meer Labourafgevaardig- den in het Hogerhuis op het punt stonden de partij te verlaten. Bouw van kweekreactor in Karlsruhe gaat door KARLSRUHE Het ligt niet in de bedoeling van de regering de bouw van de "snelle broed"-reactor in het centrum voor kernonderzoek in Karlsruhe stop te zetten. Dit heeft 't Westduitse ministerie voor weten schap en technologie meegedeeld aan de Westduitse Maatschappij voor Kernonderzoek. Van socialistische zijde is geeist de bouw te staken, daar de kosten hier voor volgens het parlementslid Karl Hans Kern de een miljard mark al overschreden hebben en de vraag stukken betreffende de veiligheid nog lang niet zijn opgelost. De tota le kosten voor de ontwikkeling en de bouw van de reactor zullen maar schatting meer dan 10 miljard mark bedragen. 99 WASHINGTON "Magruder moet maar liegen als de hel". In de ze verheffende bewoordingen maak te Richard Milhouse Nixon, president van de Verenigde Staten, op 25 april 1973 de chef van de staf van het Wit te Huis bob Haldeman duidelijk dat ten koste van alles de moeilijkheden van het Watergate-schandaal van zijn presidentiële deur moest worden gehouden. Het is te horen op een van de geluidsbandjes, die openbare aan klager Leon Jaworskl in het Water- gate-proces gaat aidraaien. Jeb Stuart IV-agruder was plaatsvervan gend leider van Nixons campagneco mité. Hij zat tot zijn nek in het Wa tergate-schandaal en had aan de Grand Tury toegegeven dat hij had meegeholpen om de justitie in het onderzoek te dwarsbomen. Toen Magruder tegenover de Grand Jury verder dreigde door te slaan sprnk Haldeman daarover zijn bezorgdheid uit tegenover president Nixon. "Hi1 moet maar liegen als de hel", Klinkt Nixons stem op het ge- luidsbaudje. "Ja", antwoordt Halde man, "maar ik ben er niet zo zeker van dat hij dat doet". Ruim twee weken daarvoor was Nixon al verteld dat Magruder ging wankelen onder de druk van de toe nemend» onthullingen over het schandaal en dat hij op het punt stond de openbare aanklagers te ver tellen wat hij wist. Magr iders getuigenis was ook on derwerp van zorg ln een gesprek tussen de president met Haldeman en Ehrüchman. Toen dit koningskop pel op 14 april 1973 probeerde Ma gruder te bereiken om hem in te fluis_ teren wat hij de Grand Jury moest wijsmaken, mislukte dat: Magruder was op uat moment net bij de open bare aanklagers voor een verhoor. De advocaten van Nixon hebben rechter .lohn Sirica beloofd zo gauw mogelijk een medisch rapport over de gezondheidstoestand van hun cliënt op tafel te brengen. De rech ter wil zo'n verklaring uiterlijk 3 ok tober m zijn bezit hebben. Sirica heeft een geheime bespreking ge had met de advocaten, Herbert J. Miller jr en Raymond G. Larroca, waarbij ook de openbare aanklagers aanwezig waren. Sirica iegde de deelnemers aan de bijeenkomst een spreekwoord op. Aanklager Jaworöki, die Nixon als getuige heeft opgeroepen om de ge luidsbandjes als echt te identifice ren, zegt nu het ook zonder de ex- president te kunnen stellen, als hij maar één van de deelnemers aan ae op de bandjes vastgelegde gesprek ken als getuige heeft. Daar neemt de verdediging van de verdachten echter geen genoegen mee. Een van de advocaten liet ho ren: „Ze willen nu alleen John Dean oproepen.'De openbare aanklager wil Nixon helemaal niet als getuige. Hij heeft hem alleen maar gedagvaard voor het geval dat rechter Sirica zou zeggen dat hij Nixon nodig had. Maar als ze het zo gaan spelen en alleen John Dean willen gebruiken, krijgen ze moeilijkheden. We zullen er op blij ven hameren dat Nixon op de prop pen komt". De Senaatscommissie, belast met toezicht op de handelingen van de Amerikaanse regering, heeft een wetsontwerp aangenomen waarbij de afspraak die oud-president Nixon met de nieuwe regering heeft ge maakt over de documenten en ge- riode wordt ingetrokken. Volgens dit wetsontwerp moet de regering deze stukken onder haar hoede houden en bewaren. Ze mogen niet - zoals ln een overeenkomst tussen Nixon en de regering was vastgelegd - naar Ni xons huis in Californie worden gebracht. De ex-ppesident zou dan bepalen wie over de documenten en bandjes zou mogen beschikken en hij zou na vijf jaar mogen uitmaken welke bandjes hij wil la/ten vernieti gen. Als hij eerder zou overlijden zouden alle bandjes meteen worden verneitigd. Alle negen leden van de Senaats commissie stemden voor het wetsont werp dat was ingediend door de de mocratische senator Gaylord Nelson van Wisconsin. Nixon en Haldeman tijdens een onderonsje. Bij een dergelijk gesprek heeft Nixon de duidelijke opdracht gegevenhem koste wat het kost uit het Water gateschandaal te houden.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11