Nieuwe desertie bij Labour Israel een jaar na Jom Kippoer-oorlog Europees parlement neemt het niet meer ^uiteqlands geld HOOGLOPENDE RUZIES OVER INFLATIE Kort bombardement op enige Libanese dorpen Arabische wereld: Amerika voert zenuwoorlog "vy Wettigheid gratie Nixon moet getest SS-ss ïroeMtle °P kond<gd<! de Fe!" OENSDAG 25 SEPTEMBER 1974 ADVERTENTIE BEIROET (AP) De Arabische heeft de Verenigde Staten er i beschuldigd bezig te zyn >n zenuw-oorlog tegen de Ara- olleproducenten om op die nier verlagingen van de oheprij- fcen af te dwingen. j De Libanese kram/tem, die alle me- tóngen ±n de Arabische wereld, ver tegenwoordigen, lieten weten de re devoeringen van president Ford en Henry Kissinger over die huidige bijprijzen als dreigementen te inter- Jongen die die schurken, de Arabische olóeproduoenten, bestrijdt", zo schreef Michel Abou Jawdeh in het onaf hankelijke dagblad An Nahar. Vol gens Jawdeh worden de Arabische landen door de Verenigde Staten ge chanteerd. „De Arabieren moeiten of aan de Verenigde Staten toegeven en de prijzen verlagen of de prijzen hoog laten en de consequenties ervan aanvaarden", aldus Jawdeh. Minister Abdel Rachman Alij-Atiqi van oliezaken van Koeweit waar schuwde de olie-verbruikende landen dat rij hun eigen belangen schaden wanneer zij een front vormen om hun olievoorraden te behouden. Élke poging van de olie-importerende lan den om hun oliereserves te delen uit poüJtAeke overwegingen betekent een ongezonde en wanhopige stap dde zal leiden tot tegenmaatregelen van de olieproducerende landen, zo zei de minister. De president van de Verenigde Arabische Emiraten heeft volgens een bericht in het semi-officiële blad Aliittühad gezegd dat zijn land bereid is te overwegen de olieprijzen te ver lagen ais landen die de voornaamste importgoederan leveren, dit even eens dioen. Sjeik ZaJJid Bin Soelten zou dit hebben gezegd in een toe spraak tot in zijn land geaccredi teerde ambassadeurs. „Het is niet Juist als men eist dat de prijsverlagingen alleen moeten gelden voor de olie zonder die be ver lagen van de honderden soorten grondstoffen en afgewerkte produk- ten doe ondertussen ook al tweemaal zo duur zün geworden". Ook de organisatie van olie-ultvoe- rende landen (OPEC) heeft indirekt gereageerd op de waarschuwing van president Ford tegen „buitensporige" prijzen en doen weten dat de produ- Z onder de toespraak van de presi dent, maandag te Detroit afgestoken, te noemen werd gezegd dat „inflatie niet was veroorzaakt door de verho ging dier olieprijzen", maar dat die prijzen zich in verband met de infla tie juist hadden moeten aanpassen. In een vraaggesprek kortgeleden door de secretaris-generaal van de OPEC toegestaan werd door deze ge zegd, dat de olieprijzen in komende januari vermoedelijk met 12 procent zullen Stijgen. Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor S LEIDSE SPAARBANK. LONDEN Het was Jeremy Thorpe, de onvermoeibare lei- Jeremy Thorpe, voor wlena partij de der van de Britse Liberalen, die gisteren een nieuw element S"? braohuMgtag jt,.. 1 jjx ia. x - dat Labour aan de inflatiecijfers aan de Britse verkiezingen toevoegde: dat van het mysterie. waa gekomen door het paegen van Zijn verklaring dat er vandaag opnieuw een vooraanstaande „plastische chirurgie". Labour-politicus zou deserteren uit de Labour-gelederen, in En hij vervolgde: .Als onze minister navolging van Christopher Mahew en Lord Chalfont, beiden van Financiën zo Plecht rekenen kan, voormalige socialistische ministers, bracht een storm van gis- Pf4dan Groot-Briuanuië". I singen teweeg in politiek Londen, dat al aardig op kookhitte Siellljliheden bij de 53.000 Fort- begint te geraken- De mededeling overschaduwde de felle be schuldigingen over ten weer tussen de twee politieke reuzen, de Conservatieven en Labour. Hoewel Thorpe pp geen enkele wijze Labour-leider Wilson had even daar- een indicatie gaf, werd alle aandacht voor heel lakoniek over de medede- GEEN MAAGD NAPELS (AP) De 20-jarige Napolitaan Gennardo Esposito heeft zijn verloofde, de 17-jarige Nunzia di Gennaro. en zich zelf met pistoolschoten verwond nadat hij haar naar de gy naecoloog had gesleept om "enkele twijfels" uit de weg te ruimen. De twee waren al 16 maanden verloofd. Op aandringen van Esposito en de familie van het meisje moest Nunzia een gynaecologisch onderzoek ondergaan. Haar verloofde wilde duidelijkheid over de vraag of zijn toekomstige vrouw maagd of niet was. Met de moeder van Nunzia en een ander familielid stapte het verloofde paar naar de dokter. De uitslag van het onder zoek maakte Esposito zo woedend dat hij op de weg naar huis een pistool trok en op zijn verloofde en daarna op zich zelf schoot. Nunzia di Gennaro raakte lichtgewond, Esposito ziekenhuis opgenomen. zelf is in kritieke toestand in i plotseling gericht op Lord George ling Brown, de controversiële voormalige Socialistische minister van Buiten- r Bandse Zaken. Brown zag de zaal in hadden willen hebben. Ik heb 13 mil- TUC, het Britse verbond Thorpe ged&an. „Ik weet 'n aantal prominenten binnen de partij zijn, die een regeringspost werkers voort. En daardoor blijft het kruit van de Conservatieven droog om aan te tonen dat het sociaal contract tussen de vakbonden en de daar- Labour-party, niet meer dan 'n was sen neus zou zijn. Dit heeft onder meer geleid tut een woede-uitbars ting van Len Murray, de doorgaans rustige secretaris-generaal vak- Bonden, waar hij een verkiezingstoe- joen politieke supporters, maar ik kan ze moeilijk allemaal in het ka- het werd binet vragen. Je loopt de kans aan teleurstelling, de andere kant waardevolle partijle den te verliezen", aldus de Britse pre mier, wiens opgewektheid lijkt testij- probleem wordt bemoeilijkt. Hfj zei spraak hield, plotseling overstroomd (met Journalisten, Ivoor de persmensen De gemoedeiyke Lord ontkende het plan te hebben uit de party te stap pen, ook all voornemen «en reverendum te houden inzake verkiezingsuitslag. Engelands lidmaatschap van de EG. „Ik ga niet weg. zolang ik in de ge degenheid ben mijn denkbeelden bin- conferenties zijn minder levendig. vakverenigingen. Murray beschul digde de Torie-pers en sommige poli tici ervan de moeilijkeden bij Ford voor politieke «doeleinden uit te bui ten. waardoor de oplossing i nen de partij kenbaar te maken", En daarmee was de kous af. SADAT WIL MILJARDEN VAN DE VS NEW YOR K(AP) De pre sident van Egypte Anwar Sadat heeft verklaard dat hij de Ver enigde Staten een rekening zal presenteren voor 2.1 miljard dol lar voor de oile die Israël heeft onttrokken aan de Sinai-woes- tijn. Sadat zed dait hy de kwestie ter sprake zou brengen wanneer hij een bezoek zal brengen aan pre sident Ford. Sadat zei dit in een interview dat werd opgenomen in Cai ro en werd uitgezonden voor de televisie in de VB. dan die bijv. van Labour. Dat niet weg dat party voorzitter William Whitelaw, de zwaarste kandidaat voor het leiderschap van de partij, Ingeval de verkiezingen door de To ries andermaal worden verloren, de "beschuldiging van Labour over het verkeerde inflatiecyfer in het Tor ie. manifest met kracht van de hand wees. „In Labours eigen manifest siaat dat de inflatie op dit ogenblik ligt tussen de 15 en 20 procent. En als Dennis Healy <de socialistische mi nister van Financiën) het juiste cij fer wil weten dan komt het hier: het is geen 20, maar 21 prooent, in plaats van de 6.4 procent die hij opgeeft". Anarchisten De politie in Bar celona heeft twee Catalaanse anar chisten gearresteerd. Er zijn wapens en ontplofbare stoffen ontdekt. De gearresteerden maakten deel uit van de „Iberische Bevrijdingsbeweging." Zij zullen voor een militaire recht bank terechtstaan op beschuldiging clandestien bezit van wapens ook wel te weten dat het sociaal tract niet de beste uitvinding sinds het gesneden brood, maar dat de andere partijen, de Conservatie ven en de Liberalen geen alternatief hadden te bieden. En daarom moest volgens Murray het sociaal contract een kans hebben. De Ford-directie in het Amerikaan se Detroit zou overigens vandaag on geveer 700 mensen ontslaan als direct gevolg van de arbeidsonrust, die nu ai twee weken duurt. De directie zegt daartoe genoodzaakt te zijn. Volgen de week zullen er vermoedelijk enige duizenden moeten worden ontslagen, als er geen oplossing voor het con flict wordt gevonden. LUXEMBURG (ANP) De Chris- voorzitter niet meer meedeelt zinnigs hebben gezegd dat de socia- i het opblazen ten-democratische fractie in het hetgeen de ministers in het kader listen hem op de volgende vergade ring van het parlement hierover aan de tand willen voelen. Ook diverse Nederlandse afge- vaardigden hebben vroeger hun er- heden krijgt die het zijn toegezegd. schap. De ministers komen dan ook gemis kenbaar gemaakt over de summiere wijze waarop de voorzit ter van de ministerraad (niet nood zakelijk steeds de Franse) het par lement inlichtte over de besprekin gen. ontplofbare stoffen, van het deel- Europese parlement heeft gisteren van de Europese politieke samenwer- nemen aan gewapende roofovervallen gedreigd "Incidenten" te zullen uit- 8 (EPS) hebben gesproken. lokken indien het parlement niet Deze samenwerking is formeel 1 Januari de begrotingsbevoegd- «een aangelegenheid van de gemeen n krijgt die het zijn toegezegd. schap. De ministers De christen-democratische woord- nie>t bijeen als raad, voerder, de Belg Bertrand zei niet wat ter van het overleg, die dezelfde ls als voor soort incidenten men wil gaan de voorzitter van de raad wordt Re creëren. Maar in de christen-demo- acht politieke commissie, in een cratische fractie, de grootste van 't strikt besloten zitting, verslag uit te parlement, wordt reeds enige tijd ge- brengen. r de mogelijkheid dat het De huidige voorzitter, de Franse De Russische kosmonaut Aleksei Leonow inspecteert het geweer van een lid van de erewacht van een universiteit in Houston. Geheel links de Amerikaanse astronaut Tom Stafford. Stafford en Leonow, die in Amerika deelnemen aan de training voor de ge zamenlijke Amerikaans-Rus sische ruimtevlucht van vol gend jaar, zullen "begin vol gende week beiden in Am sterdam de eerste helft bij wonen. van het 25ste interna tionale ruimtevaartcongres. Rechtbank acht zich bevoegd tot berechten van Capucci JERUZALEM Een rechtbank in Jeruzalem heeft zich gisteren be voegd verklaard in het proces tegen de Meionitische aartsbisschop Hila- rion Caoucci. die terecht moet staan op beschuldiging van wapensmok kel ten behoeve van de Palestijnse verzetso -ganisatie "El Fatach". Vorige week vrijdag na de ope ning van het proces had de verde diging de bevoegdheid van de recht bank in twijfel getrokken omdat h«t proces wordt gevoerd in het ooste lijk stadsdeel van Jeruzalem. '~t vóór de 4uni-oorlog van 1967 Jorcrt - i grondgebied was. De rechtbank he *4 dit bezwaar van de hand gewezen n zich, op grond van de wetten en ver ordeningen die na de zesdaagse oor log door de Israëlische regering zijn afgekondigd, bevoegd verklaard het proces in Oost-Jeruzalem te voeren. De aartsbisschop heeft zich verder op grand van zijn Vaticaanse pas poort oeroepen op "diplomatieke on schendbaarheid". De rechtbank zegt van oordeel te zijn dat Capucci geen werkelijke diplomatieke status be zit. Op een vraag van de president van de rechtbank, Mosje Golan antwoord de de 49-jarige aartsbisschop in het Arabisch niet schuldig te rijn aan het hem ten laste gelegde. Politiek asiel De Argentijnse his toricus Rodolfo Puigros, voorma'ig rector van de universiteit van Buenos Aires en auteur van een groot aantal boeken over generaal Perón en het peronisme, heeft politiek asiel gekre gen in de ambassade van Mexico in Buenos Aires. Puigros en zijn vrorw zullen zo spoedig mogelijk naar Me xico vertrekken. De reden is nog on bekend. Washington Er moet den gestreefd de gratieverlening Ook de dagvaardingen in twee ci viele procedures, waarin gehridstoand- advies uitbrengt van de Europese Commissie over de ministerraad moet beslissen, in samenwerking met de Vereni- Tenten weggevaagd Een korte laar felle overstroming van de ri- de voorstellen rlge week maandag in Parijs gehou- vier de Tavignano, als gevolg van uit- den EPS-vergadering 20 weinig MnderHJk sterke regenval, heeft gis- parlement in staking gaat, dat wil minister van buitenlandse zaken zeggen niet meer zijn n iet-bindend Jean Sauvagnarques, zou over de BEIROET (AP) Israëlische gevechtsvliegtuigen hebben aanval len ondernomen op een aantal doe- Alle machines keerden oehouden terug, ai dus een mededeling in Tel Aviv. De aanval geschiedde president Ford aan Nixon te testen Jes uit de Nixon-periode worden op- ging van Europese Gemeenten recht op haar wettelijke geldigheid. Dat geëist, zyn aangehouden. - - - ls de mening van rechter Charles R. Richer van d« federale districts- echtbank in Washington. Ook de afspraak, dat Nixon de beschikking zal krygen over de geluidsbandjes en documenten uit de tijd van zijn presidentschap, zou op zijn juridi sche waarde kunnen worden ge toetst. - - - - streekse verkiezingen .v™. Rechter Richey vtadt dat het ropese parlement probeert te orga- wenselijk kan zijn op rijn minst niseren_ De socialistische fractie heeft eveneens om grotere begrotlngsbe- bandjesafspraak zijn voegdheden te verkrygen enige tijd geleden met een motie van wan trouwen tegen de Europese Commis- Raadsheer William Brennan sie gedreigd, die haar zou dwingen af een proefproces te houden om ant woord te geven op de vele vragen die er over de geldigheid gratie van hat Hooggerechtshof heeft een te treden indien zij zou worden Uitwisseling krijgsgevangenen op Cyprus NICOSIA Grieks- len in het Arkoub Tesda gebied in terroriston bezig te houden" tijdens 1 de avond be- i het land De rechter deed deze uitspraak bij verzoek van Bob Haldemann om genomen. Maar het is zeer twijfel ach- Cyprioten hebben gisteren opnieuw de behandeling van een aanklacht uitstel van het Watergate-prooes tig of een dergelijke motie zou wor- een groep krijgsgevangenen uitgewls- Te veel elektra De Tennessee de afgewezen. Een soortgelijk verzoek den aangenomen, en de socialisten Het totaal aantal vrijgelaten ge- Valley Authority, de grootste produ- naderhand gevonden, drie personen het zuidoosten van Libanon. Er werd de Jom Kippoer-vakantie, die worden nog vermist. Alle doden rijn enige schade aangericht, Fransen, uit de buurt van Parijs. Op vielen ge«n slachtoffers, het terrein stonden 10 tenten, die alle zegslieden in het zuiden vs werden weggevaagd met alles wat er in zat. Een overlevende had om streeks half vier een verschrikkelijk lawaai gehoord: hij zag een enorme golf aankomen die «ven meter hoog luflbtmvafe£ die geweest moet zijn, omdat hij een brug K overspoelde die vijf meter hoger lag duuixien. dan het kamp. VS-TURKUE Noch de regering, noch de Pales tijnse guerrillabeweging heeft een bekendmaking gedaan ov 13.35 uur (on ze tijd) begonnen en een kwartier WASHINGTON - Het Amerikaan- - de laatste tijd niet van een andere verdachte. Gordon hebben belang zou kunnen zyn, maar hij z^n wilde niet op McCord's aanklacht ingaan vóór lurv is eeko- Wil de Jury in het proces gedeelten K cr-ofcp Watereate-pro- laten horen van 30 geluidsbandjes, met de voorzitter van de minister- Alleen dat zal al 18 uur duren. rand zullen boycotten, Indien deze beide zijden bevinden zich nu nog Namens de socialistische fractie ongeveer 4000 mensen in krijgsgevan genschap. De uitwisseling, de tweede op grond van het akkoord tot vrijlating van tieke commissie uit het parlement alle gevangenen, was voorzien vangen komt hiermee op 1000. Aan cent van elektriciteit in de Verenig- beschie tingen uit op de wegen Huis van Afgevaardigden heeft W» de zegslieden voerden LKu* »n S5?£ stemd totdat wezenlijke vooruitgang wordt geboekt bij de verwijdering van lermaier aan, dat de socialisten voor- Openbare aanklager Jaworeki taan de bijeenkomsten van de poll- de Staten, heeft gisteren aangedron. gen op vrijwillige besparing van 20 mass, Mar Zhur, Hasbaya procent in het elektriciteitsverbruik, chaya Fukhar. De maatschappij heeft de waar- bossen .ond de dorpen Kfelr, Mei- de Turkte troepen op Cypnu. Tevoren was zowel door democra tische als door republikeinse leiders schuwing uitgesproken dat, als geen den vernield Enkele electriclteitsleidingen gewaarschuwd dat een dergel^ke stap de bemiddelingspogingen i gevolg wordt gegeven aan de oproep, aantal bosbranden. Nabij Hasbaya minister v. Buitenlandse Zaken Kis- 14.00 i i dit tijdstip. begon meer dan twee wellicht rantsoenering zal moe ten worden ingevoerd. brug vernield aldus de zegs- singer tussen Griekenland en Tur kije in gevaar zou kunnen brengen. Arrestatie van vakbondleiders in Ethiopië ADDIS ABEBA De militaire regering in Addis Abeba heeft giste ren enkeie uren voor de verwachte algemene staking de voorzitter van de Ethiopische vakfederatie, de vi- ce-voorritter en de algemene secre taris laten arresteren. Als reden werd "opstoken" tot arbeidsonrust te gen de vreedzame omwenteling" in Ethiopië genoemd. De militaire regering heeft de ge- arresteer voorzitter. Beyene Sa lomon en drie van zijn medewerkers bovendien verweten voor particulie re doeleinden een half miljoen dollar opzij gezegd te hebben. Dat geld zou door een buitenlandse organisa tie verstrekt zijn voor de bouw van sen Ethiopisch vakbondscentrum. ent, TEL AVIV In Israël ls gisteren officieel de oorlog van Jom Kippoer van vorig Jaar herdacht. Er werden herdenkingsdiensten gehouden voor de circa 2.600 gesneuvelde Israëliërs. Intussen hielden Israëlische pant sertroepen met steun van artillerie en vliegtuigen oefeningen in de hoog ten van Golan in het bezette Syrische gebied. Hoewel Jom Kippoer - Grote Ver zoendag - vorig Jaar op 6 oktober viel, begon als gevolg van het ver schil tussen de Joodse en de christe lijke tijdrekening de viering dit Jaar op woensdag met zonsondergang. De herdenking van de Oktober oorlog ging aan de godsdienstige feestdag vooraf. De stafchef van de strijdkrachten, luitenant-generaal Mordechal Goer, verklaarde dat rijn troepen van de fouten van vorig Jaar hebben geleerd en rich hebben versterkt in de be trekkelijke rustige periode nadat na 18 dagen aan de oorlog een einde was gekomen. In een dagorder zei hij'dat de mi litaire macht van Israel kwantitatief is toegenomen en dat onophoudelijk wordt gestreefd naar een kwalitatie ve verbetering. Goer merkte op dat de Arabische staten wellicht alleen aan hun eerste ogenblikken van succes zullen denken, maar hun "grote ne derlaag" zullen vergeten. Tezelfder tijd bewapenden rij zich echter weer en vergaarden zij politieke steun. "Het is onze taak een nationaal en militair apparaat op te bouwen om dat alles te weerstaan - om oorlog te voorkomen of om deze te winnen". In een vraaggesprek met het week blad van de strijdkrachten, "Bama- haneh", deelde de stafchef mee dat Israël tactische verbeteringen heeft aangebracht in het 6ysteem voor de verplaatsing van troepen in een even tuele toekomstige oorlog. De Joodse staat, zo zei hij, heeft geleerd van het verrassingsoffensief van Egypte en Syrië. Met name is duideiyk gewor den dat wij onderscheid moeten ma ken tussen een beoordeling van een situatie door de geheime dienst en een feitelijk operationeel alarm en dat wij op die wijze moeten reageren op wat zeker aan de hand is, aldus Goer. Volgens hem moeten Syrische be standsschendingen van de laatste maanden koel en objectief worden beoordeeld. Israël zou moeten na gaan of het op zichzelf staan de plaatselijke incidenten betrof of dat de bedoelingen van Syrië ernstige waren. Deze zomer hebben alle onderde len van de Israëlische strydkrachten manoeuvres gehouden. Vorige week hebben nog officieren die vorig Jaar aan de strijd deelnamen, samen met stafchef Goer en minister van Defen sie SJimon Peres van gedachten ge wisseld over de vraag in hoeverre de lessen van de oorlog van Jom Kip poer ln praktijk zijn gebracht. Goer zelf is stafchef geworden na dat zijn voorganger, luitenant-gene raal David Elazar, was afgetreden wegens kritiek op de onvoldoende pa raatheid van de Israëlische strijd krachten. Ook zijn de leiders van de geheime dienst vervangen, terwijl eveneens opperofficleren bij de strijd krachten zijn overgeplaatst of ont slagen. Een man die ook van het to neel is verdwenen, is Mosje Dajan die bij de kabinetswisseling weiger de zitting te nemen in het kabinet van Jltzj&k Rabin. Hij was Jaren lang de man die als minister v. De fensie het militaire beleid uitstippel de. Vorig Jaar had Israël een paraat leger van ongeveer 145.000 man, met inbegrip van de dienstplichtigen die drie Jaar moeten dienen. Voorts wa ren er toen circa 250.000 reservisten. Op hoeveel militairen Israël nu kan rekenen, wordt officieel geheim ge houden. Volgens kringen van het mi nisterie van Defensie gaat men na of er in geval van nood ruim 100.000 Israëliërs die in het buitenland ver blijven, onder de wapenen kunnen worden geroepen. Reservisten blijven lager opkomstplichtig en verscheide ne specialisten dienen langer dan vroeger het geval was. Onlangs zijn automonteurs gemo biliseerd om het rijdend materieel te onderhouden. Intussen ls men be gonnen met een program voor rijles sen voor vrouwen, nadat gebleken was dat het openbaar vervoer in Is raël vrywel stil kwam te leggen als de mannen werden gemobiliseerd. De vrouwen krijgen speciaal les op vrachtauto's en bussen. De strydkrachten van Israël zyn het afgelopen Jaar versterkt met ma terieel uit de Verenigde Skaten, tor- wijl ook in de Oktoberoorlog buitge maakt Israëls tegenstanders be- kelij, zoals tanks van de type T-55 en T-62, voor gebruik gereed is ge maakt. Israels tegenstanders be schikken over naar schatting 5.000

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9