Vredeling onder financiële druk PPR wil geen kernwapens in ons land GETUIGE GEGIJZELD IN DE ZAAK LAMMIE Kans op „loonakkoord" gering Van de Christen-democraten Oppositie opent het vuur op regering Verzekeraars stoppen met registratie van mensen met kwalen Scherpe tegenstellingen in eerste contact In februari '75: nieuwe regeling kentekens ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen DEN HAAG De PPR wil niet dat r kernwapens in Nederland zijn op geslagen. In het defensiedebat heeft deze regeringspartij daarover een uitspraak van de Tweede Kamer ge vraagd. De PPR wil. dat Nederland zich uitspreekt tegen het gebruik van kernwapens en dat in elk geval de NAVO niet de eerste zal zijn die het doet. Verder wil deze regeringspar tij, dat de Nederlandse krijgsmacht alle taken die te maken hebben met atoomwapens afstoot. Ook alle op slagplaatsen in Nederland moeien De PPR verweet de regering dat zij zelf niet heeft gekozen voor een be ëindiging van de atoomtaken van de Nederlandse strijdkrachten en voor een volledige ontwapening op het ge bied van kernwapens. Naar de me ning van de PPR-fractie is Neder land een "open stad" open in de zin van kwetsoaar voor machte- en geweldpleging door supermachten met nucleaire wapens. Woordvoerder dr. H. Waltmans: „Nederland is gijze laar, doelwit, gevangene van een kernwapenstrategie in een mogelij ke confrontatie tussen NAVO en Warsohaupakt". Volgens de opvatting van de rege ring kunnen de kernwapens nog niet worden gemist. VVD-woordvoerder on derschreef dit. "In elke crisissitua tie moet een aangepast antwoord kunnen worden gegeven. Dat kan, afhankelijk van de situa.de. beteke nen het gebruik van nucleaire wa pens'. zei Ploeg. De grootste regeringspartij, de PvdA, vertolkte een minder radi- kaal 9tandpunt dan de PPR over kernwapens. De PvdA wil dat bij de besprekingen over troepenverminde ring ook de tactische atoomwapens worden betrokken. Tevens moeten de opgeslagen kernwapens in het grensgebied tussen oost en west in aantal verminderen. Ook moeten be tere afspraken worden gemaakt over de inzet van kernwapens. Woor ivoerder Dankert vroeg met klem een standpunt van de regering over de nucleaire bewapening voor al met het oog op de vervanging van het gevechtsvliegtuig de Starfighter. De PvdA-fractie twijfelt aan nut en noodzaak om de opvolger van de Starfighter in te zetten voor nucleai re taken. De AR-fractie vindt het niet Juist, nu al "de nucleaire middelen af te D'66-woordvoerder Van Mierlo be keek de zaal mondiaal. Als de ont spanning in Europa de kans op een nucleau- conflict tussen Rusland en Chini zou vergroten, moeten wij ons realiseren dat het weinig ver schil maakt of een kernoorlog déér of hier ontbrandt, betoogde hij. DEN HAAG Met spanning wachten de christen-democratische fracties in de Tweede Kamer af of minister it. H. Vredeling van Defensie vanavond toch nog wat meer geld voor de aanschaf van nieuw materieel in het vooruitzicht za! stellen itt de komende jaren. KVP, ARP en CHU hebben daar gisteren nadrukkelijk om gevraagd en gedreigd met een motie in het debat over de defensienota „Om de veiligheid van het bestaan", waarin het kabinet-Den Uyl de plannen voor de komende jaren uiteen zet. De christen-democraten menen, dat kabinet wat al te veel noodzake- |ke investeringen (o.a. vervanging fregatten bij de marine) uit stelt tot na 1979. Hun indruk is, dat dit gebeurt om maar te kunnen vol- loen aan de door de progressieve re- jeringspartijen PvdA, D'66 en PPR ïiste bezuinigingen op defensie in huidige regeringsperiode. DEN HAAG Tot nu toe heb ben de oppositiepartijen WD en DS'70 in het gisteren begonnen défensiedébat in de Tweede Ka mer acht motdes afgevuurd op 't kabinet, dat wordt verte genwoordigd door de minister ir. H. Vredeling defensie) en mr. H. van der Stoel (buitenlandse zaken) en de staatssecretarissen mr. A. Stemerdink en C. J. J. van Lent (beiden defensie) en dr. P. H. Kooijmans (ontwanenings- vraaestukken)WD-woord voerder A. Ploeg diende vijf mo ties in. 1. De munitievoorraad zal de komende vier Jaar beneden het voorgeschreven peil liggen. De regering moet op zo kort moge lijke termijn de voorraad tot oorlogssterkte aanvullen. 2. De beveiliging van het Ne derlandse grondgebied, met na me het Rotterdamse industrie gebied. is onvoldoende. De rege ring wordt gevraagd er wat aan te doen. 3. Het aantal vliegers per squa dron wordt met twee verminderd De vliegveiligheid wordt daar door "op onverantwoorde wijze aangetast". De regering moet deze maatregel intrekken. 4. Het aantal vlieguren bij de luchtmacht wordt teruggebracht. Volgens de WD brengt dit ern stige gevaren mee voor de inzet baarheid en de veiligheid. De regering moet de maatregel on gedaan maken. 5. De NAVO-luchtverdedi- gingsgordel moet het met min der Nederlandse NIKE en HANK-raketten doen. "Een een- zildige beperking", oordeelt de WD. De regering moet het te rugtrekken van de raketten achterwege laten. DS'70 kwam met een motie, waarin de plannen in hun ge heel worden gekraakt. Zij bete kenen "een onaanvaardbare verzwakking van de gevechts kracht van de Nederlandse strijdmacht". De regering wordt verzocht om de plannen "zoda nig bij te stellen, dat ook naar de maatstaven en het oordeel van de NAVO de gevechtskracht niet wordt aangetast". Een motie, die als hij wordt aangenomen wat onwaarschijnlijk is. tot het af treden van het kabinet zou lei den. Voorts diende de WD'er W. Keja een motie in over het ner- soneelsbeleid bij defensie. Hier in wordt het afgekeurd, dat de plannen niet vooraf zijn voor gelegd aan de organisaties die de belangen behartigen van bur ger- en militair personeel. Bo vendien haalde Keja een vorig jaar aangehouden motie van stal. Hierin wordt gevraagd om een regeling voor werk- en rusttij den voor het defensiepersoneel en in het bijzonder een compen satieregeling voor de buiten de normale tijden verrichte dienst. In de plannen van het kabinet wor den de bezuinigingen van ruim zes tienhonderd miljoen gulden bereikt door in de komende drie Jaar de uit gaven in verhouding minder snel te laten stijgen, dan tot nu toe gebrui kelijk was. KVP. ARP en CHU willen dat er voor volgend jaar een bedrag van ongeveer 150 miljoen meer op de begroting komt. Zij leggen zich ech ter niet vast op een bedrag. Tot aan de behandeling van de begroting voor defensie, later dit jaar, willen zij de handen vrij hebben. Ook al, omdat dat meer bekend zal zijn over het vermoedelijke loon- en prijspeil in 1975. Het kabinet en minister Vredeling kregen gisteren overigens lof van alle drie christen-democratische partijen voor de opzet van de defensienota. Men Juichte het toe, dat voor de komende tien Jaar een zoveel moge lijk met cijfers onderbouwd belieid is uitgezet met de bedoeling om een kwalitatief betere krijgsmacht te krij gen. VVD en DS'70 wezen de plannen van het kabinet af. Zij menen, dat op onverantwoorde wijze in het de fensiebudget wordt gehakt. PvdA, PPR en D'66 onderschreven de nota in grote lijnen, maar hadden grote moeite met de atoombewape ning, die het kabinet als een noodza kelijk kwaad heeft geaccepteerd. Starfighter PvdA-woordvoerder P. Dankert vomid het „weinig waarschijnlijk", dat België, Noorwegen, Denemarken en Nederland tenslotte dezelfde vervan ger zullen kiezen van de Starfighter. Naar verluidt zou de PvdA grote druk op de regering uitoefenen om het Zweedse toestel Saab-Viggen te kiezen. Volgens Dankert heeft taakverde ling binnen de NAVO ertoe geleid, dat Nederland niet meer hoeft mee te doen aan luchtverdediging op gro te hoogte en aan diepte-penetratie, onder meer ten behoeve van bombar dementen met atoombommen. De PvdA meent, dat de opvolger van de Starfigter nog slechte ge bruikt moet worden voor ondersteu ning van de landmacht. Op den duur ziet de grootste regeringsfractie land en luchtmacht tot één krijgsmacht- onderdeel ineen vloeien. VVD-woordvoerder A. Ploeg vond de beperking van de luchtmachttaak „onaanvaardbaar". Bij de opvolging van de Starfighter moet de keuze volgens Ploeg vallen op „het vliegtuig dat in de periode na 1980 het meest geschikt is voor de taken die to in ternationaal overleg zijn overeenge komen". KVP-er J. van Eisen vond, dat er meer dan 102 vervangers moeten ko men. DS'70-woordvoerder mr. K. A. Keuning vond het hypocriet om te eisen, dat de opvolger van de Star fighter geen atoomwapens mag ver voeren, zoals de PvdA-par tij raad heeft gedaan. „Het betekent dan ook het niet aanvaarden van het gebruik van nucleaire wapens door andere bondgenoten en dus ook het niet aanvaarden van de Amerikaanse atoomparaplu," zei hij. Ontwapening De MBFR-besprekingen (over we derzijdse troepenvermindering tus sen oost en west) worden door ver schillende partijen met argusogen bekeken. D'66'er Van Mierlo twijfel de aan het slagen van de besprekin gen. Volgens hem toonde de defen sienota een sterk tweeslachtig ka rakter. De nota gaat uit van het sla gen van de onderhandelingen, maar anderzijds komt de bewindsman met een defensieplan voor maar liefst tien Jaar. PvdA-woordvoerder Dankert wees op de noodzaa« van regelmatig te rugkerend overleg tussen regering en parlement over de stand van za ken bij de ontwapeningsbesprekin gen, alvorens besluiten worden ge nomen over aanvullende begrotin gen voor defensie. Ook de drie christen-democrati- sohe-fraoties twijfelden aan het sla gen van de onderhaindelingen. Me vrouw Van Leeuwen (ARP)'Nu te verwachten is, dat de MBFR-bespre kingen nog enige tijd to beslag zul len nemen, lijKt hat ons in het. kader van de doelstellingen niet gewenst hierop te vooruit te lopen". CHU'er Soholten noemde de toe zegging van het kabinet niet te zul len overgaan tot eenzijdige troepen- vermindering een hoeksteen van de defensienota. De VVD toonde zich bijzonder geirriteerd over de optimis- tiscre verwachting van Vredeling over de uitslag van de besprekingen. Volgens VVD-woordvoerder Ploeg belemmert zijn optimisme het resul taat van de besprekingen en wordt de onderhandelingspositie van de NAVO daardoor verzwakt. Zowel D'66 als de WD bepleitten een samengaan van de tostituten, die zich in ons land houden met het vraagstuk van oorlog en vrede. Van Mierlo: vond het een gemis, dat in d nota niet over de instituten wordt gesproken. Volgens hein zouden juist polemologen voor een goede inbreng in de onderhandelingsbesprekingen kunnen zorgen. WD'er Ploeg be pleitte tevens een samenwerking met de buitenlandse instituten (Engeland en Frankrijk). AUTOBEDRIJF DEN HOLLANDER Kon. Julianataan - Katwijk aan Zee - tel. 71041 OFF. PEUGEOT-DEALER. Peugeot dealer Leiden e.o. Autobedrijf Devilee Reizevoort B.V. Levendaal 71—79 - Leiden - tel. 40441* Rhijngeesterstraatweg 4246 - Oegstgeest - tel. 52945 Een aandachtig luisterende minister Vredeling tijdens de de batten over de Dejensie-nota. Den Haag De centrale registratie van me usen met kwalen is door de levensverzekeringsmaatschappijen afgeschaft. Dat is gebeurd op drin gend verzoek van de ombudsman levensve-zekering mr. R. J. Erd- brink. Ongeveer de helft van alle levensverzekeraars in Nederland maakte gebruik van eikaars gege vens over klanten die om medische redenen niet normaal verzekerbaar waren. Dat liep zelfs zo ver uit de hand dat de arte, die een (kandi daat) verzekerde moest keuren, tevo ren oude medische rapporten over de betrokkene uit de centrale regi stratie kon krijgen. Daarover is bij de ombudsman geklaagd door ie mand oie Jaren geleden voor een levensverzekering was gekeurd en die het dossier-van-toen terug vond ALKMAAR Tijdens de zitting van die rechtbank in Alkmaar, waar op de twee hoofdverdachten in de zaak van de hasj-smokkelkotter Lammie gisteren terecht stonden, heeft de redhtban kop vordering van de officier van Justitie één der ge- tuilen, die weigerde onder ede een verklaring af te leggen, gegijzeld voor dertig dagen. Het was de reeds veroordeelde ma troos van de kotter, de 37-jarige Dries M. uit Den Helder. De recht bankpresident, mr. G. A. Jansen op de Haar, wees de getuige op zijn wet telijke plicht tot het afleggen van een verklarnig. De getuige zei dat hij het geestelijk niet kon opbrengen om een verklaring af te leggen. De rechtbank achtte deze grond niet geldig. Het betekent dat de straf van M. 12 maanden met aftrek wordt opgeschort tot de gijzelingster mijn voorbij is. De zitting werd ver daagd tot dinsdag 15 oktober. Omdat vier anderen veroordeelde getuigen ter zitting te rug kwamen op hun bij de politie afgelegde verklaringen zei de offi cier van Justitie, mr. A. N. A. Jo- sephus Jitta, hen er sterk van te verdanken dat zij zich aan meineed schuldig hebben gemaakt. Op zijn verzoek werden door de griffier pro- cessen-verbaal opgemaakt over het geen zij ter zitting in afwijking met de eerder afgelegde verklaringen nu zeiden. Het waren de schipper van de Lammie, de 36-jarige Dorus P. uit Den Helder, de 30-jarige visser en opvarende van de kotter, Henk E. uit IJmuiden, de 27-jarige Krelis M. en de 33-jarige Jacq. S., beiden uit Volendam. De volgens de officier hoofdver dachten, de 37-jarige kamerverhuur der FnDts A. en de 43-jarige Johannes L. beiden uJt Amsterdam, ontkenden iets met de zaak van de smokkelkot- ter te maken te hebben. L. gaf alleen het bezit van 2 pistolen en 6 patronen toe. De rechtbank wees in de avond zitting het verzoek van hun raads man, mr. B. Simon, tot hun invrij heidstelling, af. De officier had zich daar fel tegen verzet omdat zijns inziens het gevaar bestaat dat bei den naar het biütenüiaind gaan en zich zo aan vervolging zullen onttrek ken. DEN HAAG De kans op een centraal loonakkoord voor 1975 lijkt gering nu bij het eerste, verkennen de gesprek tussen regering, vakbe weging en werkgevers scherpe te genstellingen aan het licht zijn ge komen. De werkgevers hebben fel verzet aangekondigd tegen twee kerneisen van de vakbeweging: afroming van onevenredig hoge winsten via een wettelijke regeling; beïnvloeding van de particuliere investeringen. Bovendien wijzen de ondernemers een verkleining van de inkomensverschillen via de lo nen van de hand. Zij kiezen voor 'n "verantwoorde loonopbouw binnen de ondernemingen" om grote span ningen tussen verschillende groepen werknemers te voorkomen. Aardgas NW-voorzitter Wim Kok. na af loop van het drie uur vergende be raad in Den Haag: "Mijn indruk is dat er wezenlijke verschillen van in zicht zijn". Van de kant van de drie vakcentrales is ook gepleit voor een regeling, waarbij de extra opbreng sten van het aardgas voor honderd procent (en niet voor 95 procent, zo als Lubbers is overeengekomen met de oliemaatschappijen) aan de sa menleving ten goede komen. Wan neer een dergelijke regeling er niet komt zal de vakbeweging waar schijnlijk niet instemmen met het doorgaan van de inflatiecorrectie. Afroming van onevenredig hoge winsten via een wettelijke regeling is voor de vakbeweging een wezenlijk element vam het arbeidsvoorwaar denbeleid voor komend Jaar, aldus Kok. Verder zal in de vervolgnota over de werkloosheidsbestrijding, die minister Boersma (Sociale Zaken) eind van dit jaar op tafel wil leggen, beïnvloeding van de investeringen moeten voorkomen. De werkgevers vinden dat de re geringsplannen voor 1975 onvoldoen de ruimte bieden voor een gezonde ontwikkeling in de particuliere sec tor. "Een goed werkgelegenheidsbe leid betekent ook meer speelruimte voor de gemiddelde onderneming" al dus mr. C. van Veen, voorzitter van het VNO. Leerboekje Zoals mocht worden verwacht, hebben de werkgevers veel waar dering voor het gisteren gepresen teerde rapport van de economische deskundigen van de Sociaal-Econo mische Raad. Daarentegen ziet mi nister Duisenberg( Financiën) "in nerlijke tegenstrijdigheden" in het rapport en vindt vakbewegingsvoor- procent is man Kok dat "weer helemaal het stramien van het economische leer boekje" is gevolgd. die boeren onvoldoen- De centrale landbouworganisaties zullen spoedig met minister Duisen- berg gaan praten. Zij verlangen ver dere tegemoetkomingen, waait de tussentijdse prijsverhoging van vijf De echte onderhandelingen tussen werkgevers en vakbeweging over een eventueel akkoord beginnen op woensdag 9 oktober. Een week eer der stellen de drie vakcentrales hun definitieve eisen vast. Begin novem ber hervat de regering het gesprek met werkgevers en vakbeweging. in de handen van een arts die hem onlangs voor een andere maat schappij keurde. De man wond zich daarover op omdat hij nooit toe stemming had gegeven voor dit ge scharrel met zijn persoonlijke gege vens. De ombudsman vindt dat zo'n centrale registratie niet past „in het huidige maatschappelijk bestel, waarin beduohtheid groeit voor het gevaar van inbreuk op de privacy en persoonlijke vrijheden". Mr. Erd- brink is bovendien bang dat een arts, die eerst een oud dossier in kijkt voor hij een kandidaat-verze kerde onderzoekt, bevooroordeeld wordt. Erdbrink heeft het afgelopen Jaar 461 klachten (iets meer dan vorig jaar) te verwerken gekregen. Daarvan bleken er 100 ongegrond. Een derde van de klagers kreeg het gelijk aan hun kant. De meeste an dere klanten ontstonden door onbe kendhei 1 met het levensverzeke ringswezen. Verzekerden blijken vooral problemen ite hebben met het afkopen van een verzekering, en met oremievrijstelling, als ze ar beidsongeschikt worden verklaard. Dat laatste is een gevolg van het feit dat een toenemend aantal men sen (op grond van de W.A.O.) blij vend arbeidsongeschikt wordt ver klaard. Niet alleen medische rede nen, ook heersende werkloosheid en leeftijd spelen een rol. Bij hun ver zekering eisen ze het recht op, geen premie meer te hoeven betalen, als ze niet meer werken. De levensver zekeraars staan echter op het standpunt, dat dat alleen kan, als iemand zuiver en alleen om gezond heidsredenen niet meer naar zijn baas hoeft. Omdat mr. Erdbrink geen heil ziet in verhoging van de verzekeringspremies (wat zou moe ten geoeuren als de maatschappijen de W.A.O.-maatstaven willen hante ren) stelt hij voor de héle „arfoeids- ottgeschitofcheidscl ausule" uit de le vensverzekering te lichten. Daarnaast zou je dan als consu ment de mogelijkheid moeten heb ben, het, risico dat Je premie betaalt als Je niet meer kunt werken, apart te verzekeren. Hoe de verzekeraars over dit idee van de ombudsman denken, is nog niet bekend. Niet al Erdbrtoks ideeën worden met even veel enthousiasme ontvangen. Zijn voorstel, om de betere afkooprege ling (onlangs met veel tam-tam door de verzekeraars gelanceerd) niet all urn op nieuwe, maar ook op oude levensverzekeringen toe te passen, is afgewimpeld. Schipper gedood door kraangrijper ROTTERDAM Een 58-Jarige schipper, de heer J. C. van Dissel dorp, is dinsdagochtend in Rot terdam aan boord van zijn schip .Boogschutter" verpletterd door een grijper van een kraan. De schip per was zand aan het lossen bij het overslagbedrijf Oisterwijk b.v. aan de Nesserdijk. DEN HAAG (ANP) Rond 1 fe bruari van het volgend jaar zal de nieuwe regeling van de kenteken plicht voor motorrijtuigen in volle omvang werken. Vanaf dat tijdstip moet een vignet, ten teken dat de leges van f 17,50 per jaar voor het kentekenbewijs betaald is, zichtbaar in een hoesje op de voorruit van de auto zijn bevestigd. Dit heeft minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat gistermiddag in de Eerste Kamer meegedeeld bij de behandeling van 't regeringsvoorstel over de nieuwe regeling. De Senaat ging er, zonder hoofdelijke stemming, mee akkoord. In de eerste week van oktober wordt de nieuwe regeling, gegoten in de vorm van een wet, in het staats blad geplaatst. Onmiddellijk daarna krijgen alle geregistreerden in het kentekenregister een acceptgirokaart toegezonden. Daarmee kan betaald worden en wordt tevens het nieuwe deel 3 (plus kopie) van het kenteken. bewijs aangevraagd. Het deel drie wordt het vignet en de kopie moet thuis bewaard worden. Tot oattreeks 1 februari 1975 blijft de mogelijkheid bestaan de ac ceptgiro's in te zenden. Gedurende vier maanden derhalve zal het oude systeem nog van kracht zijn, aldus minister Westerterp. "Maar rond 1 februari gaat het nieuwe systeem gel den, ook voor op de weg stilstaande motorrijtuigen". Volgens minister Westerterp zal bij het nieuwe systeem het aantal mo gelijkheden voor fraude beperkter zijn, in vergelijking met het oude. "Het zal niet zo gemakkelijk zijn buitenlandse kentekenplaten te ge bruiken".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7